Nikkei najwyżej od roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Rynki akcji zajmują się obecnie głównie spływającymi wynikami spółek za III kwartał. Oczekiwania co do tych wyników są dosyć niskie:

… i w 81 proc. przypadków już opublikowane rezultaty okazał lepsze niż prognozy analityków. W efekcie w środę akcje w USA znowu lekko drożały.

Warto zwrócić uwagę na roczne maksimum ustanowione w środę przez japońskiego Nikkei 225 (ten wzrost był kontynuowany w czwartek rano):

Na GPW WIG-20 po odbiciu od górnego ograniczenia wstęgi Bollingera lekko się cofnął. Najbardziej wydaje się to przypominać sytuację z 30 listopada ub. r., co sugerowałoby teraz 3 wzrostowe białe świece.


Kluczowe maksima kursu akcji Budimexu (C/Z 12,5, C/WK 4,76, stopa dywidendy 5,2 proc.) – jednej z największych grup budowlanych w Polsce – ustanawiane były w ramach “decennial pattern” (cyklu dekadowego) w 1997, 2007 i 2017 roku. Ostatnio kurs akcji spółki spadł poniżej rosnącej średniej 200-sesyjnej trafiając w pobliże dolnego ograniczenia ponad 20-letniego trendu wzrostowego.

Od 12 lat kurs akcji spółki Lubawa (C/Z 5,6, C/WK 0,4) zajmującej się wytwarzaniem, przetwórstwem i sprzedażą tkanin i dzianin oferowanych klientom publicznym oraz biznesowym przebywa w obrębie szerokiej strefy konsolidacji pomiędzy poziomami 0,6 zł i 1,5 zł. Po ostatnim wybiciu z kilkumiesięcznej formacji podwójnego dna, które wygląda jak klasyczne zakończenie fazy spadkowej cyklu Kitchina kurs akcji Lubawy przebywa powyżej rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć o  lekkim odbiciu w październiku wartości publikowanego przez GUS na podstawie ankiet wśród przedsiębiorstw z sektora przetwórczego ogólnego wskaźnika koniunktury gospodarczej:

… utrzymaniu się w październiku wartości GUS-owskiego wskaźnika zaufania konsumentów w pobliżu rekordowego poziomu:

… sierpniowych danych na temat salda handlu zagranicznego Polski (-860 mln zł wobec -3327 mln zł rok wcześniej):

… oraz spadku wartości publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro w październiku:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  @Panpozwoli, All

  Apropo antywskaźników 😉

  Sprawa niby prosta a moim zdaniem dużo bardziej skomplikowana.

  Można podzielić inwestorów na wiele grup:

  – zawsze byki (widzą przyszłość w świetlanych barwach, zawsze szukają hossy)
  – zawsze niedźwiedzie (wietrzą krach, zawsze jest za drogo)
  – trendowcy (szukają trendów i najlepiej się czują na rynku mocno trendowym, grają na wybicia)
  – horyzontalni (grają od bandy do bandy, uważają, że trendy występują rzadziej niż kołowanie w miejscu)
  – szukający korekt i grający przeciwtrendowo
  – kameleony (zmieniający strategię w zależności od sytuacji)

  Dodatkowo można podzielić inwestorów na:

  – siedzących i umiejących wytrzymać pozycję
  – wiercących się starających się poprawiać swoją pozycję

  – emocjonalnych (wpadających co chwila w skrajne emocje jakie funduje rynek)
  – trzymających emocje na wodzy

  – grających z trendami emocjonalnymi jakie funduje rynek
  – grających kontrariańsko względem emocji rynku

  – inwestujących z ustalonym planem /strategią (np. dociekliwy)
  – inwestujących bez planu (chyba większość w tym ja)

  Pewnie można by było dzielić ten rynek inwestorów jeszcze na kolejne podgrupy.
  Każdego z nas można zakwalifikować do innej grupy względem jednego czynnika a do innej względem innego czynnika.

  Antywskaźnik – tutaj w zależności od fazy rynku każdy z nas w danym momencie może być dobrym antywskaźnikiem lub wskaźnikiem.

  Przykładowo (moim zdaniem mogę się mylić):
  – Karnak (typ horyzontalny) – będzie świetnym wskaźnikiem w trendach koryzontalnych na rynku a antywskaźnikiem przy silnych trendach bo będzie szukał korekt)
  – Slow (grający trendowo (hiperbolowo) i siedzący dlugo na pozycjach będzie antywskaźnikiem przy horyzontach ale wskaźnikiem przy właściwych wybiciach rynku)
  – Panpozwoli – (grający trendowo – wybiciowo) będzie antywskaźnikiem przy horyzontach ale wskaźnikiem przy trendach

  Moja natura to byk ale także grający kontrariańsko gdy widzę brak trendu (zawsze szukałem hossy i wierzę w długoterminowy wzrost na giełdach co w PL na razie średnio wychodzi). Gdy nie ma trendu wzrostowego wbrew swojej naturze szukam innego stylu gry. Dlatego obecnie w czasie horyzontów czy bessy mogę być dla Was dobrym antywskaźnikiem. Jak przyjdzie właściwy trend wzrostowy czuję się dużo lepiej po prostu kupuję i trzymam miesiącami. Wówczas ewentualnie będę mógł być wskaźnikiem.

  Temat do dyskusji 😉

  4
  1. Panpozwoli

   Ja tam chciałbym być idealnym antywskaźnikiem. Jedyny mój problem w takiej sytuacji to znaleźć kogoś kto na realnym rynku grałby dokładnie odwrotnie niż ja 🙂

   Co do tych typów to wydaje mi się, ze jest tylko jeden, mieszany. Czyli raz tak, raz siak. I to uniemożliwia wyłapanie błędów i skonstruowanie uniwersalnych warunków dla zawarcia i zamknięcia transakcji. (Systemu). Jak się ma ciasne zasady to tygodniami nie ma co kupić, jak się zasady poluźni to wyniki stają się losowe. Jak żyć?

   A największy problem to główka. Wielokrotnie próbowałem zagrań na historycznych wykresach. Wyniki ok. A na żywo? Nie wstawione zlecenie oczekujące, stop mentalny, brak tp, brak wprowadzenia do systemu podniesionego sl. I duda.

   Przy okazji nie wierzę, ze jest możliwe skonstruowanie idealnego systemu. Na tyle mozgów, które opłacają banki już dawno któryś stworzyłby oprogramowanie które pozamiatałoby rynek.

   3
 2. analityk

  Panie WB kiedy historycznie PMI w Niemczech bylo na 8 miesiecznych dolkach recesyjnych a Dax po 30% wzroscie od stycznia 6% od szczytu historycznego?

  W USA te zanizone prognozy przed wynikami to od 10lat stosują i zawsze na wyniki są wzrosty ,rynki puchna od kasy bankierow centralnych

  3
     1. mac-erson

      Nie uśredniam tylko buduję pozycję. Wczoraj zamknąłem część S-ek dzisiaj je odtwarzam. Ponieważ zakładam, że to co się aktualnie dzieje na rynku to “ubijanie szczytu” to każdy przejaw euforii rynkowej zarzucam S-ki objaw paniki poluzowuję. Przeniosłem się na mniejszy interwał H1 w tych działaniach. A większa część pozycji już jest na S i czeka na listopad.

   1. noob

    @Panpozwoli,
    nie kolega nie czai
    własnie dax jest w min celu,max juz podawany był 13100-130.Załózmy ze ktos ma 20k,depozyt 2500 na daxa przy 1pk = 1euro,250pk ryzyko 1000pln ,otwierasz 3 sztuki naprzykład,daje to 3k pln.25pk wyzej maja 161% z dzienengo zasiegu tak na marginesie,widzialem kiedys 120pk wyjscie nad i korekta,po ktorej jesli pojda teraz dalej powinna dac mozliwosc wyjscia po mniej wiecej cenie wziecia jak cos..Jesli masz 20k i nie otwierasz jak debil 6-7 sztuk gdzie kolejne 50-70pk zepchnie w margin call to w czym problem?Piszesz cos bo Twoje smugi itd ,widzisz las a gdzie drzewa?maja min upa zrobione,nagroda moze byc sowita,zerkamy

    2
  1. toya

   Ten wskaznik jest tak czesto przywolywany, ze ktos moze pomyslec, ze jest wartosciowy.

   Co to jest PMI? Przeciez to sa ankiety. Ankiety przeprowadzane wsrod zakupowcow. Pomijam juz fakt komu sie chce wypelniac ankiety, kto ma na to czas i jaka wartosc jest takich wynikow.

   Wartosc PMI jest taka jest sentymentu inwestorow indywidualnych.

  1. mac-erson

   Panpozwoli to, że silniki się grzeją i rakieta W20 stoi w blokach to nie ulega wątpliwości inna sprawa to czy przed startem zrobią końcowe napięcie sprężyny aby później dynamiczniej wystartować. Ja na ten scenariusz stawiam.

   2
  1. mac-erson

   Andrzejku nie ma co szydzić. Czasami podaję bezpośrednio godziny wejścia. Na FW20 mam średnią 2201 i jestem cały czas na minusie. Zacząłem w PL hhortować za wcześnie. Czasami za to udaje się złapać szczyt. Nobodys perfect. 😉
   A tak poza tym to nie jest ważne czy złapiemy szczyt czy nie tylko czy wizja się sprawdzi.
   Jeśli istotnie Usiaki zrobią większą korektę październik/listopad czego oczekuję to wszystkie moje pozycje zarobią. Jak pójdą w hiperbolę Slow-a to będę leczył rany.

 3. datik

  “Na wykresie tygodniowym na wig games od końca czerwca 2019 powstaje moim zdaniem głowa z ramionami/podniesiona do góry/i obecnie jesteśmy na linii szyi”
  ————————-
  Chyba jednak lepiej to widać na dziennym. Jednak w RGRach ważne są obroty/wolumeny (powinny maleć w trakcie formowania) a na indeksach jest to trudne do zweryfikowania…akurat w tym przypadku wydaje się, że to nie pasuje.
  Za to niemal wszystko- oprócz zbyt małego obrotu na wybiciu – pasuje w aktywnym już RGR na Dino.

  Dino, wig_games… – może jesteśmy świadkami relokacji środków w spółki mocno zdołowane ?

 4. mac-erson

  Na przykładzie moim (mikro przedsiębiorcy). Co spowodował PIS chcąc majstrować w składce ZUS względem ewentualnego dochodu (niepweność podatkowa).
  Do czasu wyjaśnienia jak to dalej będzie wyglądać wstrzymałem od kilku miesięcy wszelkie większe inwestycje w firmie.
  Wolę aktualnie płacić większe podatki wiedząc, że nie dowalą mi obecnie dodatkowego zwiększonego ZUS-u. Jeśli zmienią przepisy i składka ZUS będzie zależna od zysku to wówczas będę zmuszony szukać kosztów i inwestować w firmę (koszty).
  Jeśli tak postępuje aktualnie większość małych przedsiębiorców to lokalnie wpływy podatkowe do budzetu rosną ale… brak inwestycji i rozwoju na dłuższą metę może wyłożyć wzrost gospodarczy i innowacyjność polskiej gospodarki.

  1. Panpozwoli

   “Wolę aktualnie płacić większe podatki wiedząc, że nie dowalą mi obecnie dodatkowego zwiększonego ZUS-u. Jeśli zmienią przepisy i składka ZUS będzie zależna od zysku to wówczas będę zmuszony szukać kosztów i inwestować w firmę (koszty).”

   To byłby obiektywnie super scenariusz i to nie tylko z punktu widzenia pis. A skutek będzie inny. Ty podniesiesz ceny co zmniejszy ci ilość transakcji. A przy najbliższym przestoju dobiją cie stałe koszty, w tym ZUS.

 5. analityk

  Orlen slabe wyniki pierwszy z grona 5P do odstrzalu z Hossy na wig 20 , jeszcze banki i energetyka, banki rosna bo wiedza jak w sadzie polskim latwo i szybko sie wygrywa ale dla mnie listopad to nowe dolki,technicznie podalem co I gdzie i to by bylo na tyle z mojej strony

Dodaj komentarz