Oczekiwanie na wyniki rozmów handlowych i CPI w USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Główne zagraniczne rynki akcji nadal oscylowały w rytm pogłosek na temat perspektyw rozpoczynającej się w czwartek w Waszyngtonie dwudniowej rundy amerykańsko-chińskich rozmów handlowych. Tym razem lekki optymizm przeważył – w geście dobrej woli prezydent USA odroczył wprowadzenie niektórych ceł na chińskie towary, który miały wejść w życie 1 października – czego efektem było częściowe odrobienie wtorkowych strat. Główne amerykańskie indeksy wzrosły o 0,7-1,1 proc., a wcześniej na europejskich rynkach również przeważały zwyżki. Powodem wzrostów mogła być również wypowiedź szefa FED Powella, który stwierdził, że Rezerwa Federalna niebawem wróci do zwiększania poziomu rezerw banków komercyjnych a zatem i swojej sumy bilansowej (ale, że nie należy tego rozumieć jako kolejnej rundy QE). Można spekulować, że jeśli w piątek okaże się, że rozmowy handlowe w dużej mierze zakończyły się niczym, to reakcją rynków akcji będzie ponowny spadek cen akcji, ale oczywiście możliwy jest jakieś cząstkowe porozumienie dające szanse na kontynuację rozmów.

Istotnym czynnikiem będzie również publikacja wrześniowego CPI w USA, która zapewne wpłynie na percepcję szans na kolejną obniżkę stóp FED 30 października. Na razie prawdopodobieństwo kolejnej obniżki o ćwierć punktu jest szacowane przez rynek na 80 proc.

WIG i WIG-20 zanotowały w środę minimalne zmiany, spadły natomiast sWIG-80 (-0,8 proc.) i mWIG-40 (-0,4 proc.). WIG-20 był coraz bliżej najbliższego oporu znajdującego się w strefie 2144-2147 pkt. 4 ostatnie lokalne wewnątrzsesyjne szczyty WIG-u 20 (21 sierpnia, 2 września, 16 września oraz 27 września) odległe były od siebie o 12, 14 i 11 dni (odpowiednio 8, 10 i 9 sesji). Czwartkowa sesja będzie 9-tą od poprzedniego szczytu (13 dni).

No poziom nowego historycznego rekordu wybił się przy najwyższym od 14 miesięcy obrocie kurs akcji TS Games (C/Z 23,1, C/WK 28,34, stopa dywidendy 2,5 proc.).

Pod kluczowym oporem wyznaczonym przez opadającą linię łączącą szczyty cen z 2006, 2011, 2015 i 2019 roku czai się kurs akcji zajmującej się importem i sprzedażą bakalii Atlanty (C/Z 2,9, C/WK 0,37, stopa dywidendy 21,7 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć o optymistycznym szacunku sierpniowej rocznej dynamiki realnego PKB w Japonii w wykonaniu Japan Center for Economic Research (+1,9 proc.):

… wrześniowym spadku (ale bez pogłębienia czerwcowego dołka) wartości wskaźnika sentymentu gospodarczego we Francji publikowanego przez Bank of France:

… kolejnym wzrośnie cen nieruchomości w 100 największych miastach Chin do nowych rekordowych poziomów (ale przy spadku rocznej dynamiki wzrostu):

… spadku rocznej dynamiki CPI w Meksyku we wrześniu do najniższego poziomu od prawie 3 lat (3 proc.):

… oraz spadku dynamiki CPI w Brazylii we wrześniu do 2,9 proc.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  No proszę Rafako sprzedane druga połowa dzisiaj sporo wyżej niż chciałem. Zysk 20% z całości inwestycji skasowany. Mam nadzieję, że papier jeszcze się skorektuje.
  Swoją drogą WB swoją analizę z perspektywą spadku Rafako nawet do 39gr. dał idealnie w punkcie zwrotnym rynku 😉

  1. toya

   U mnie tez poszlo juz 3/4.

   A co do prognozy Pana Wojtka to jednak trzeba uscislic. Nie 39gr a 48gr. I nie tu I teraz, a w… 2029r.
   Ja bym ocenil te prognoze zupelnie inaczej – idealnie siadlo 84gr jako odbicie.

   „od najmniejszej z okresu listopad 2018-sierpień 2019 (teoretyczny zasięg spadku 0,85 zł do okolic grudnia 2019), przez pośrednią z lat 2013-2018 (teoretyczny zasięg spadku 0,79 zł do okolica marca 2020) aż do największej z lat 2004-2018 (teoretyczny zasięg spadku 0,48 zł do okolic 2029 roku).”

  1. red.007

   A jeden wykres raczy wiedzieć.
   Wzrost ten może być X i potem spadkowy zygzak,który zakończy spadki,może być też to dopiero czwarta fala TUK i dopiero ostatnia spadkowa sekwencja.
   Do wyboru do koloru,jak to w TUK.
   Niech on Cię nie zwiedzie i nie spodziewaj się jeszcze hossy na W20.
   Patrz na miedź,pamiętasz jak pisałem,że w korekcie wzrostowej nie powinno być trwałego wyjścia nad 263.
   Właśnie robimy tą korektę.
   Niedługo się rozstrzygnie co dalej.
   Ja wiem co dalej-duży spadek miedzi i dalszy spadek Giełdy.

   2
  1. mac-erson

   Ryvu ładnie – gratuluję. Ja szukam innego typu układu technicznego na spółkach. Takiego jak Rafako, JSW, Braster, Worservice, Cormay, Vivid, Trakcja, energetyka itp. Czyli dużo spadły, jakieś podwójne dna kilkuletnie, dywergencje itp.
   Ponieważ zakładam, że spadki się jeszcze nie skończyły to n razie gram na skoczka. Wchodzę i wychodzę jak dają zyski.
   Na trzymanie spółek przyjdzie czas od listopada 😉

 2. tinley

  Jest pierwszy wyrok po TSUE – przekształcenie na PLN + Libor. Jeśli się uprawomocni ten ekonomiczny kretynizm to żegnajcie marzenia o hossie na polskich bankach . Nie rozumiem. Skoro indeksowanie było bee to jakim cudem oprocentowanie kredytu złotowego liborem jest już OK? I co na to złotowicze którym za 2-3 lata zaczną rosnąć stopy procentowe?

  1
  1. Neptun

   @tinley
   Orzeczenie jest w granicach prawa i nie rozstrzyga conjest bee a co nie, mowi tylko ze coś było zgodne z prawem a co nie. Banki mogą się zakładać sprawy sądowe o to że PLN + LIBOR jest niezgodne z prawem. Więc niech sąd roztrzyga, na forum napewno nie roztrzygniemy.

 3. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Skąd ja to wiedziałem?
  https://wpolityce.pl/polityka/467610-neumann-mozna-sobie-wyobrazic-rzad-ratunku-z-konfederacja

  Wrzucasz do urny świętego Graala, to jest pardon, świętego Brauna, a wychodzi jak zawsze towarzysz generał Tukaczewskij.:))))))

  Wszystko jedno, kogo z opozycji wrzucisz do urny, efekt będzie taki sam, bo towarzysze radzieccy grają na cztery ręce, oferują całą paletę kolorów, od Niemców i zboczeńców, przez czerwonych i zielonych aż do brunatnych paranoików żydożerców. Ateistów i najprawdziwszych trydentczyków, dziwolągi wszelkiej płci i wszelkiej amorii.

  To nieprawda, że ”nasi” sowieciarze gdzieś się przewerbowali, to tylko taktyka. Strategia nie uległa zmianie.

   1. Guy Fawkes

    Jesteś młody, więc patrz uważnie i ucz się, jak towarzysze radzieccy próbują odzyskać zdobycz, która ucieka im z rąk. Ideologie nie mają żadnego znaczenia, tak jak różne opakowania i formy tego samego produktu sprzedawanego przez koncern. Chodzi o to, żeby różnymi środkami wyrazu dotrzeć do każdej niszy klientów.

  1. Guy Fawkes

   Żałosne.

   Problem nie polega na tym, czy mam rację, bo mam, to jest oczywista oczywistość. Tak towarzysze radzieccy działają w warunkach demokratycznych.

   Prawdziwy problem polega na czym innym, na tym, czy towarzysze amerykańscy nie powiedzą kiedyś, że przecież ”nie byliśmy z nimi w Normandii”.

   //Kurdowie nie pomogli nam w drugiej wojnie światowej, nie pomogli nam w Normandii na przykład. Nie było ich tam.//

   https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wojna-w-syrii/aktualnosci/news-kurdowie-porzuceni-przez-usa-trump-nie-pomogli-nam-w-normand,nId,3270510

   No ale jeśli nawet, to nie za prędko, a w tym czasie trzeba rozmontować wreszcie postkomunizm.

   1. swb1

    BęBe miał wielokrotnie zasugerowane, żeby nie robić z prywatnego bloga PiSobolszewickiego rynsztoka, ale BeBe jak na bolszewickiego propagandystę przystało nie ma ani krzty przyzwoitości i za nic ma elementarne zasady kultury. BęBe to typ który wejdzie na krzywy ryj na imprezę i jeszcze narobi gospodarzowi na dywan, nie tracąc przy tym dobrego samopoczucia.

    1

Dodaj komentarz