Rynki akcji zareagowały spadkami na sygnały spowolnienia w przemyśle USA

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).


Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Reagując na bardzo słaby wtorkowy raport ISM Manufacturing w USA potwierdzający najsilniejszy spadek koniunktury w amerykańskim przemyśle od lat 2008-2009 ceny akcji na głównych rynkach silnie spadły w środę: w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji spadki indeksów wyniosły ok. 3 proc., w USA przekroczyły 1,5 proc. Biorąc jako przykład Nasdaq Composite w krótkim terminie najbliższy poziom wsparcia można wyznaczyć w strefie, w której w tym roku dwukrotnie zakręcała w górę średnia 200-sesyjna, czyli mniej więcej 7449-7512 pkt. Opór powyżej poziomu 8000 pkt. jest już bardzo wyraźnie zarysowany, więc aktywni spekulanci będą sobie zadawać pytanie, jak nisko opłaca im się zaryzykować kupno akcji w USA, by potencjał wzrostowy do owych 8000 pkt. na Nasdaqu uzasadniał podjęcie ryzyka. Jak drugi poziom wsparcia można wyznaczyć okolice 6900 pkt., gdzie znajdują się dołki z lutego, kwietnia i listopada 2018, ale oczywiście mamy październik „miesiąc krachów”, więc możliwe są oczywiście i bardziej dramatyczne scenariusze (w skrajnym przypadku rozbieżny trójką A-B-C-D-E rysowany przez amerykańskie indeksy od stycznia 2018). Przyjmując, że dołki z 8 lutego 2018 oraz 24 grudnia 2018 były minimami cyklu 40-tygodniowego a jego długość się powtórzy w obecnym cyklu otrzymujemy datę 8 listopada jako orientacyjny termin następnego dołka tego cyklu. Przyjmując, że dołek z 3 czerwca 2019 był ostatnim minimum cyklu 20-tygodniowego (poprzednie 24 grudnia 2018) i zakładając, że jego długość się powtórzy w obecnym cyklu otrzymujemy datę 8 listopada 2019, jako orientacyjny termin dołka. Byłby to zarazem dołek cyklu Kitchina rozpoczętego w poprzednim dnie bessy w lutym 2016 (w takim przypadku cykl miałby ostatecznie 45 miesięcy).

Wbrew sugerowanej wczoraj możliwości WIG-20 nie bawił się po wygenerowaniu przez MACD sygnału sprzedaży w jakieś zmyłki, tylko od razu przełamał ważne wsparcie w strefie 2144-2147 pkt., które tym samym stało się kluczowym oporem. Wsparcie przeniosło się do strefy 2051-2064, czyli na poziomy zamknięć sierpniowych dołków. Zapewne od treści dzisiejszego wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych zależeć będzie, to czy WIG-20 wykona w najbliższych dniach ruch powrotny do nowo utworzonego oporu (argumentem za jest zejście indeksu poniżej rosnącego dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera tak jak w lutym) czy też nie.


Trzeba jednak pamiętać, że w dłuższym terminie ten lokalny czynnik nie powinien mieć większego znaczenia a decydujący głos będzie miał kierunek cen na innych rynkach wschodzących. Na razie MSCI Emerging Markets Index pozostaje powyżej zarówno majowych jak i sierpniowych dołków.

W cyklu „spadające gwiazdy” kurs akcji Rafako wali się – po podaniu informacji o zanotowaniu w II kw. straty netto w wysokości 175,9 mln zł (wobec wartości księgowej na poziomie 414 mln zł i kapitalizacji równej 112 mln zł) – w dół w stylu nawet bardziej spektakularnym od tego z lat 1996-1999. Mamy tu do czynienia z szeregiem wybitych dołem konsolidacji: od najmniejszej z okresu listopad 2018-sierpień 2019 (teoretyczny zasięg spadku 0,85 zł do okolic grudnia 2019), przez pośrednią z lat 2013-2018 (teoretyczny zasięg spadku 0,79 zł do okolica marca 2020) aż do największej z lat 2004-2018 (teoretyczny zasięg spadku 0,48 zł do okolic 2029 roku).

Oczywiście z racji podanych wyników, historycznego dołka kursu i stylu spadku interesować się walorami tej spółki można raczej jedynie w ramach sportów ekstremalnych (lub w przypadku długoterminowych spekulantów w ramach rozłożonej w czasie i bardzo mocno zdywersyfikowanej gry na 15-23-letni cykl Kuznetsa), ale można ten przypadek wykorzystać do zilustrowania jednej prostej techniki czyli pomiaru odległości kursu akcji spółki od jej średniej 200-sesyjnej. Obecnie odchylenie to wynosi -51,2 proc. i jest 4-te największe w historii. Trzy poprzednie największe odchylenia sięgały kolejno -57,4 proc., -63,9 proc. oraz -58,5 proc. i poprzedzały większe lub (ostatnio) mniejsze odbicia kursu w górę. Odchylenia kursu od średniej 200-sesyjnej większe niż -57,3 proc. zaznaczyłem zielonymi trójkątami na poniższym obrazku. Powtórzenie się tych odchyleń przy obecnym poziomie średniej 200-sesyjnej (ale ona spada!) dałoby apogeum tego odchylenia przy kursie w strefie 0,65-0,77 zł.

Na drugim biegunie siły jest „od zawsze” kurs akcji Mennicy Polskiej (C/Z 31,7, C/WK 2,4. stopa dywidendy 4,2 proc.), który od 21 lat powoli pyrka sobie do góry w obrębie szerokiego na 180 proc. kanału trendu wzrostowego. Od 4 lat kurs akcji spółki pełznie po dolnym ograniczeniu tego kanału i ostatnio dotarł do okolic swego szczytu z przełomu 2012 i 2013 roku.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane na świecie w okresie minionych 24 godzin warto wspomnieć o zanotowanym w sierpniu największym od przynajmniej 14 lat spadku wartości sprzedaży detalicznej w Hongkongu (-23 proc. r/r):

… kolejnym rekordzie długu publicznego Włoch (2,4 bilion euro, zmiana roczna +2,6 proc.):

… spadku liczby sprzedanych w USA we wrześniu samochodów osobowych do najniższego poziomu od początku 2009 roku (ale po zannualizowana liczba samochodów osobowych i lekkich ciężarówek trzyma się wysoko powyżej poziomu 17 mln):


… +0,9 proc. wzroście r/r PKB Rosji w II kw. br.:

… czy drugim z rzędu spadku nadwyżki handlowej Australii z rekordowego poziomu zanotowanego w czerwcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne


Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Panpozwoli

  @Gospodarz
  Czy to ” zastrzeżenie prawne” nie mogłoby przyjąć bardziej strawnej formy np: link?
  Ja wiem,że ostatnie doświadczenia banków nauczyły je klejenia kilkustronicowych chronodoopów do najdrobniejszego dokumentu, ale litości. Kciuki bolą od przewijania tych elaboratów.

 2. MAIKI

  Witam,
  Mam pytanko do Panów posiadających PDZ, jaką macie strategie na ten papier ? Czy macie może ustawionego sl, w okolicach swoich zakupów ? czy jesteście tak pewni swoich analiz, że czekacie do… no właśnie do ilu tu można czekać ? 1,07 ?

  Pozdrawiam
  MAIKI

  1. toya

   Ja mam ponownie Rafako pierwszy raz od 2004 roku. Wtedy otworzylem pierwszy rachunek w banku BPH i speckulowalem za stipendium studenckie. Kupilem chyba rafako i optimusa. A teraz ten zakup traktuje to dokladnie tak jak gospodarz okreslil – jako sport ekstremalny, albo po prostu na zasadzie „kupic i zapomniec” na pare lat.

   1
  1. red.007

   Właśnie przed nami czas na rozegranie miedzi.
   Ja jestem za takim spadkiem ale…
   https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=1m&t=c&a=ln&b=1
   Wzrost rozpoczęty 1 października nie powinien już znacząco urosnąć.
   Nastąpi spadek poniżej 1 października,nie będzie to spadek duży.
   Po tym spadku możliwości dwie:
   1.Wzrost korekcyjny bez trwałego pokonania 263 i potem dalsze spadki.
   2.Wzrost trwale pokonujący 263,oznaczać będzie nowy wzrostowy impuls dla miedzi(wówczas przegram zakład o Whisky ale za to będzie podstawa do zakupu KGH a to dla mnie jest najważniejsze.
   Obserwujemy.

 3. skaven

  9:45 – Na sali słychać jedynie sędziego. Zebrani goście zachowują absolutne milczenie.

  9:39 – [Przypominamy, że obowiązuje zakaz używania urządzeń nagrywających na sali rozpraw TSUE].

  9:31 – Wygląda na to, że wszyscy zainteresowani zdążyli już zająć miejsca.

  9:29 – Trwa oczekiwanie. Sala jest prawie pełna.

  1. mac-erson

   Fakt PKOBP zasuwa dziś ak URSUS 🙂
   Najważniejsze, że powoli wszystkie przeszkody do przyszłej hossy są materializowane. Mamy wyrok, jeszcze 13.10 potrzeba info o wyniku wyborów, dokończenia spadków w US i możemy startować do nieba.
   Myślę, że obecna fala spadkowa zatrzyma się powyżej poprzedniego dołka i ewentualne pogłębienia jeszcze po wyborach.

   1
  1. tinley

   Banki w POlsce na wiele lat będa na giełdowej smyczy. kwestia tego jak to przełoży się na gospodarkę – czyli też na giełdę. Tak czy siak sytuacja nieciekawa. A sam wyrok i korzystny i niekorzystny dla frankowiczów bo ja go rozumiem tak że frankowicz może wybrać albo rozwiązanie umowy i zwrot nadpłaconej kasy albo zostawić umowęz wykreśloną klauzulą abuzywną. Kłopot taki że to sądy w PL mają oceniać czy możńa zostawić umowę po wykreśleniu tych klauzul czyli czy może być kredyt złotowy z liborem. na razie sa opinie że jest to niemożliwe. Czyli albo umowa zostaje albo jest rozwiązywana – wybór należy do klienta i jest raczej oczywisty, ale to w każdej sprawie bedzie oceniał sąd w PL.

    1. tinley

     Coraz więcej opinii że tsue wyraża opinię że pln+libor jest sprzeczne z prawem krajowym więc opcja której najbardziej boją się banki wydaje się rozwiązana. Czas kupić popcorn i obserwować wojenkę banków z frankowiczami. bedzie ciekawe bo banki na pewno tego nie odpuszczą.

     2
   1. dociekliwy54

    Czyli złotowy z liborem pewnie nie (sądy się nie zgodzą), a rozwiązanie umowy wymaga, by albo ją spłacić(z czego?), albo wziąć drugi kredyt. Ciekawe czy w tym samym banku(nakaz?), czy w innym i czy banki chętnie ich udzielą.
    To pewnie potrwa latami….

    2
  2. karnak

   Oj będzie wesoło, nie jest to wszystko takie proste i jednoznaczne więc ktoś na tym nieźle zarobi – jak zwykle prawnicy,
   Czego innego można się było spodziewać?
   Zawsze chodzi o interpretację, bo w prawie nie jest takie oczywiste, że 2+2=4

   2
   1. mac-erson

    Może się okazać, że gaże prawnicze będą często wyższe / porównywalne od spodziewanych zysków z unieważnienia umów.
    Myślę, że jest pole dla banków do dogadywania się z klientami gdzieś po środku z ominięciem sądów i prawników co byłoby korzystne dla obu stron.

    1. tinley

     Dokładnie. Zwyciezcą bedą renomowane kancelarie. Ugody? Frankowcz chyba nie będą chcieli. przynajmniej do czasu jak uświadomią sobie że jedyne co zyskali to odfrankowienie i zwrot nadpłaconej kasy jeśłsi prze kroczyła ona wysokośc przyznanego kredytu. I tylko tyle. PLN+LIbor wydaje się być niemożliwe jeśłi usunięcie klauzul sprawiłoby że wyonywanie dalej umowy byłoby niemożliwe a TSUE uważa że na gruncie polskiego prawa PLN+LiBOR jest raczej niemożliwa.
     Do tego należy się liczyć z mimo wszystko potężnymi zasobami banków na najlepsze kancelarie adwokackie. Pojedynczy frankowicz raczej ptej przewagi mieć nie będzie

 4. eWiggin

  Ewentualne problemy banków z tytułu wyroku mogą mieć znaczenie dopiero w następnej kitchinowej bessie albo i za dwa cykle. Rozprawy trochę trwają a i nie wiadomo też ile ich w ogóle będzie. Poza tym niekorzystny wyrok już dawno był uwzględniony w cenach – a teraz na bankach swoje pięć minut mają spekulanci, bo i tak nikt nie wie co będzie.
  Ja wczoraj wziąłem pierwszą L-kę pod kitchinową hossę i zamierzam przez najbliższy miesiąc budować pozycję docelową. Póki co L-ka zabezpieczona opcjami – maksymalna strata na wypadek krachu 900 zł.

   1. eWiggin

    Nie opcja, tylko dwie opcje na kontrakt. A jakimi opcjami – to zależy już od Ciebie – musisz wziąć pod uwagę kilka parametrów ale, generalnie, im lepszy i dłuższy bezpiecznik – tym droższy. Ja mam póki co dwie wygasające za dwa tygodnie na 2100.

          1. mac-erson

           Podczaszy fakt jest taki, że opowiadasz o hossie w przeszłości 10 lat gdzie była bessa.
           rozmawiamy o tym co będzie za 2 lata. Ty uważasz, że będą dalsze spadki my wzrosty.
           Przeszłość nie ma znaczenia. Inwestujemy tu i teraz.
           PS. gratuluję wygranych 900 pkt.

Dodaj komentarz