Stopa bezrobocia w USA najniższa od pół wieku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Piątkowe – nieco zaskakujące – dane o spadku wysokości stopy bezrobocia w USA we wrześniu do najniższego poziomu od 1969 roku nieco uspokoiły obawy rynku akcji przed recesją w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Cechą charakterystyczną gospodarczej recesji (szare paski na poniższym obrazku) jest trwający w jej trakcie silny wzrost bezrobocia z czym jako żywo we wrześniu w USA nie mieliśmy do czynienia skoro tamtejsza stopa bezrobocia spadła do nowego cyklicznego dołka.

W efekcie o ile na początku tygodnia ceny akcji spadały w reakcji na fatalny – najsłabszy od 2009 roku – raport ISM Manufacturing o tyle w piątek odbijały w górę ciesząc się z siły amerykańskiego rynku pracy.

Nasz rynek podążył za globalnym trendem również odreagowując straty poniesione w trakcie wcześniejszych sesji, które stały pod znakiem najpierw wyczekiwania a następnie trawienia orzeczenia TSUE w sprawie kredytów frankowych. Na WIG-u 20 najbliższy wyraźny opór znajduje się w strefie 2144-2147 pkt. i można spekulować, że do tego poziomu indeks może dosyć łatwo dotrzeć, chociaż jego pokonanie z marszu będzie raczej trudne.

W tym tygodniu inwestorzy na świecie będą się interesowali wynikami nowej rundy amerykańsko-chińskich rozmów handlowych, a w kraju trwać będzie wyczekiwanie na niedzielne wybory do Sejmu i Senatu. Poranne notowania na giełdach azjatyckich stały pod znakiem przewagi wzrostów.

Wprowadzenie nowych norm emisji spalin ( WLTP, Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) przełożyło się na poważną dekoniunkturę w europejskim przemyśle samochodowym (już wcześniej osłabionym przez „dieselgate” z 2015), co dotyka w silnym stopniu również poddostawców z Europy Środkowo-Wschodniej. W efekcie najsłabszym sektorem na GPW w ostatnim okresie był sektor motoryzacyjny. Tą słabość potwierdził w piątek WIG-Motoryzacja spadając do swego nowego historycznego dołka. Na jego wykresie rysuje się wyraźny trend spadkowy i na razie nie widać tu jakichś specjalnych sygnałów zapowiadających jego zmianę.

Jednym z komponentów indeksu WIG-Motoryzacja są akcje Sanoka (C/Z 9,1, C/WK 1,15) spadające od ponad 2 lat w stylu wcześniej obserwowanym jedynie w latach 2007-2009. Wtedy kurs akcji spółki spadł ze szczytu o 85,6 proc. Obecnie skala spadku wynosi 73 proc.

Z racji rekordowo niskich stóp procentowych i rosnących cen nieruchomości na drugim biegunie siły jest WIG-Nieruchomości, który ostatnio flirtuje ze swoim szczytem ze stycznia 2018.

W tym indeksie drugi największy udział (po GTC, a przed Echem i spółką Dom Development) ma Develia (C/Z 7,5, C/WK 0,69, st. dyw. 11,7 proc.) czyli dawny LC Corp. Kurs akcji tej spółki w 2017 roku przełamał ważny poziom oporu i od dwóch lat zdaje się wykonywać ruch powrotny do tego poziomu, który powinien teraz być dla kursu wsparciem.

Z innych ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w piątek i poniedziałek rano warto wspomnieć o 2,3 proc. wzrośnie cen mieszkań w Polsce w II kw. br. w stosunku do I kw. (w stosunku do II kw. 2018 ceny wzrosły o 9,4 proc.):

… spadku wielkości 12-miesięcznego deficytu budżetu rządu do -13,4 mld zł:

… minimalnie dodatniej rocznej dynamice PKB we Włoszech w II kw. br.:

… zauważalnym spadku rocznej dynamiki średnich płac godzinowych w USA:

… czy wzrośnie liczby zatrudnionych w USA w sektorze pozarolniczym o 136 tys. we wrześniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @WB

  Jak popatrzymy na 3 ostatnie recesje, to dołek stopy bezrobocia wyprzedzał je o jakieś półtora roku?

  Z pozytywnych prognoz jest jeszcze taka, która pokazuje, że kończy się rozbicie dzielnicowe.
  https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/4e/48/5d99e87c776c9_o.jpg
  Jeśli rządowi znowu uda się zrealizować obietnice to w przyszłych wyborach scalona Polska uzyska dostęp do morza:))
  Gangi miejskie same się zaorają, szambolani nie nadają się nawet do pasania kóz.

  7
    1. konsultant121

     My PObolszewickim kniaziom mówimy Niet! Zwykli klauni partii niemieckiej nie znaja świata i uczą się lekcji ekonomii na żółtych karteczkach sprzed 30lat nie znając słowa czas i cykl. Dla nich świat się nie zmienia i trzeba zamknąć usta innym opcjom.

     3
 2. Guy Fawkes

  @WB

  Panie Wojtku, może by temu swb dać odpocząć?
  Plącze się pod nogami, charka zelżywościami. To jest jedyny ”użytkownik”, który nigdy niczego nie napisał na temat giełdy, nawet głupiego.

  Kiedyś powiedział Pan, że nie będzie tolerował kiedy kTOŚ będzie się przezywał za pomocą obraźliwych nicków. To jest wkurzające, kiedy kTOŚ nazywa Kogoś skrótem od słowa ”bękart”. Czy nie uważa Pan, że wystarczy tej tolerastii dla (pseudo)konfederastii?

  3
 3. konsultant121

  @guy
  To wszystko zaczyna sie robić jakieś śmieszne. Wspierający Koalicję krzyczą o bolszewiźmie, a słuzby nic nie robią żeby pomóc Koalicji. No naprawdę jestem w szoku. Widać ktoś trzyma wsparcie i wyrzuca z rekawa dodatkowe asy typu taśmy… No nic, PIS bedzie rządzic do kryzysu chyba.

  1. toya

   pytanie czy strata KO jest automatycznie zystkiem PiS?
   Wydaje mi sie, ze chodzi raczej o roszady ale po tej samej stronie rownania. Ktoś przestawil maszyne na Lewice. Czarzasty bedacy twarza ugrupowania, które upodobali sobie 30-40 latkowie to jakis rechot historii.

   1
   1. red.007

    Ciekawa teza.
    Może i jest to rechot.
    Możliwe jednak,że postawienie na lewicę,to coś pośredniego między neoliberalizmem PO a zawłaszczeniem Państwa przez PiS.
    Możliwe zatem,że lewicę kojarzy się obecnie z umiarkowaniem i próbą znalezienia trzeciej drogi w stosunku do powyższych ugrupowań a przy okazji jako sprzeciw wobec Kościoła(hierarchii)będącej stroną popierającą określone ugrupowania polityczne,co w konsekwencji świadczy o braku apolityczności Kościoła,to również może się nie podobać wyborcom w tym przedziale wiekowym.

    3
    1. digesting slowly

     Jakby nie malować ruskich świń z NKWD, KGB, GRU, WSI, SB i UB to zawsze pozostaną kacapami i należałoby ich wszystkich wyrzucić won.
     Chociaż, ostatnio malują sie na tęczowo, więc mogliby dać dobry przykład i zająć się samymi sobą dobrze.

     1
     1. red.007

      Może i masz rację,mówimy jednak o czymś innym.
      Nie ma w obecnym sejmie lewicy,natomiast wyniki sondażowe dają jej spore szanse na wejście do sejmu w obecnych wyborach.
      Zatem zastanawiałem się w moim powyższym wpisie,nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

    2. toya

     To ujecie pozytywne i prawdopodobnie to wlasnie chca dostrzec w programie wyborcy. „Na bezrybiu i rak ryba”.

     Natomiast w ujeciu negatywnym mamy tutaj absolutnie niespojny i niewiarygodny twór zlozony w 2/3 z ludzi, ktorzy nie sa zadna „nowoscia” w polityce:

     SLD (Czarzasty Rywin Gate) + Wiosna (Biedron, rok temu lansowany na najwazniejsza postac opozycji, a gosc odpuscil polska polityke dla kilkunastu tysiecy EUR uposazenia w PUE) + Razem (które jest pewnie najwiekszym magnemen wsrod młodych (czy 30 lat to mlody?), a ktore najprawdopodobniej zostanie najbardziej wykolegowane przez starych rutyniarzy)

     Odnosnie wiarygodnosci to kompletnie nie pomaga tchorzliwa formula Komitetu Wyborczego zamiast normalnej koalicji. Bardzo ciekawie bedzie wygladac dzielenie dotacji dla partii. Bo formalnie to chyba bedzie sie nalezalo tylko SLD? Moze ktos ma lepsza wiedze.

     Zakladam, ze spojnosc tego tworu skonczy sie pare minut po zakonczeniu glosowania. W kolejnym akcie prawdopodobnie zobaczymy Pana Zandberga wymachujacego jakas kartką, że przeciez umawiali sie na taki a taki podzial… 🙂

     Zobaczymy…

     1

Dodaj komentarz