Trzecia obniżka stóp FED

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Zgodnie z oczekiwaniami Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) w USA obniżył w środę wysokość swej głównej stopy procentowej, która od tej pory ma kształtować się w przedziale 1,5-1,75 proc. Była to już trzecia obniżka stóp w ciągu minionych 3 miesięcy, ale Rezerwa Federalna zasugerowała, że na razie jest zadowolona ze skali zastosowanej korekty wysokości stóp i że obecnie można spodziewać się raczej stabilizacji stóp na obecnym poziomie. Rynek akcji i obligacji skarbowych zareagował na tę spodziewaną decyzję lekkimi wzrostami, a amerykański dolar lekkim osłabienie w stosunku do innych walut.

Na GPW znajdującej się już w przedświątecznym nastroju WIG-20 prawie nie zmienił swej wartości znajdując się u progu wyglądającej na bardzo solidną strefy oporu, która powinna utrudniać dalszy marsz indeksu w górę w tempie obserwowanym w październiku.

Wsparcia wyznaczonego przez poziomy szczytów z 2010-2015 oraz dołków z października ub.r. i września br. broni kursu producenta armatury sanitarnej i instalacyjnej spółki Ferro (C/Z 6,9, C/WK 1,18, stopa dywidendy 8,6 proc.):

Po wybiciu się w górę z kilkuletniej formacji konsolidacji w trendzie wzrostowym znajduje się kurs akcji działającego w europejskiej branży nieruchomości austriackiego Immofinanz (C/Z 9,1, C/WK 1,02, stopa dywidendy 3,1 proc.):

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć o danych na temat rocznej dynamiki PKB w III kw. we Francji (+1,3 proc.), Meksyku (-0,4 proc.) i USA (+2 proc.):

… spadku rocznej dynamiki zatrudnienia w Niemczech do najniższego poziomu od ponad 4 lat (+0,8 proc.) we wrześniu:

… październikowych odbiciu się w górę z najniższego poziomu od ponad 4 lat wartości wskaźnika koniunktury gospodarczej w Szwajcarii publikowanego przez instytut KOF:

… październikowym spadku do najniższego poziomu od ponad 4 lat wartości Economic Sentiment Index (ESI) dla strefy euro:

… spadku rocznej dynamiki CPI w Niemczech we wrześniu do najniższego poziomu od 20 miesięcy (+1,1 proc.):

… danych na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Japonii (-0,6 proc.) i Korei Południowej (+0,7 proc.) we wrześniu:

… październikowym spadku wartości publikowanego przez China Federation of Logistics&Purchasing wskaźnika PMI (49,3 pkt.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  @skaven
  Bodaj Ty się pytałeś jak godzę giełdę z firmą.
  Otóż nie jest to takie trudne. Firmę mam od kilkunastu lat. Obroty są na solidnym poziomie, mam 3 pracowników na stałę. Jeden zajmuje się biurem (emaile, umowy, oferty, protokoły wypożyczeń), drugi magazynem, trzeci naprawami i realizacjami. Oczywiście w zależności od potrzeb mobilnie wzmacniają swoje działy. Najważniejsze to atmosfera, brak rywalizacji i wzajemne wspieranie się chłopaków. Dodatkowo na większe realizacje mam dodatkowo mobilnych techników, którzy współpracują z nami dorywczo. Firmę i magazyn mam przy domu (na tej samej działce) tak więć przejście z domu do firmy zajmuje mi 30 sekund. Przy sobie mam włączony Intercom i komunikuję się z pracownikami w przypadkach nagłych konsultacji.
  Ja zajmuję się tylko negocjacjami większych kontraktów i logistyką /marketingiem firmy. Oraz afterhours (jak pracowników nie ma a trzeba coś na szybko zrealizować w firmie).
  Tak więc czasu mam sporo wolnego i realizuję się też jako kucharz co bardzo lubię 😉
  Dbam też o dawkę zdrowotną (godzinka sportu minimum 3-4razy w tygodniu).

  19
  1. Dante

   Chyba muszę się zgodzić – aczkolwiek słabość dolara wskazuje, że to akcje DM powinny mocniej oberwać.
   W każdym razie niezłe zabawy na rynku – najpierw przełamanie oporu i nawrotka w dół.
   https://stooq.pl/q/?s=audchf:jpynzd&d=20191031&c=10d&t=c&a=lg&b=1&r=es.f
   A na safe haven wszystko się wczoraj ślizgało pod spadki i FOMC je wyciągnął.
   https://stooq.pl/q/?s=xauusd&d=20191031&c=1m&t=l&a=lg&b=1&r=gg.f+zn.f+jpy_i+chf_i
   Aczkolwiek to tylko odwlekanie do listopada wzrostów na akcjach.

    1. Dante

     Stopy procentowe poniżej inflacji w większości krajów to mocna “kara” dla oszczędzających, a “nagroda” dla zadłużających się.
     Dodatkowo, korporacje znowu emitują coraz więcej obligacji, a i rynek nieruchomości ruszył się globalnie od tego roku. A dodatkowo, krzywa dochodwości już się nie odwróciła – zatem jeszcze wiele dobrych miesięcy powinno być na rynku akcji (co oczywiście nie powinno wykluczyć mniejszych lub większych korekt).
     https://invst.ly/nrocc

   1. Solejuk

    Jak nie przestaniesz z tym naganianiem to Cię zapodam np. do KNFu z tą paplaniną. Niech sprawdzą ktoś zacz i kogo reprezentujesz.
    Gości tu sporo ludzi leszczy, których perfidnie naganiasz. Wyrażaj więc swoje? poglądy rzadziej i mniej nachalnie bo za PISU KNF jakiś taki nerwowy.

 2. analityk

  Macerson dlugo bez wpisow nie wytrzymał ,nie mial przed kim blyszczec bo tych 3 pracownikow w firmie juz zna jego PIERDY.

  CO sprytniejsi nie czekaja na 2250 gora kanału , teraz tylko wybic wsparcie i 3 raz zmniejszenie udzialu w msci w listopadzie,na razie z bloga moge zniknac, wczoraj malo wpisow czyli janusze kupili szczyt.

 3. red.007

  @Luto
  Wymienialiśmy tydzień temu opinie.

  “red.007
  26 października 2019 o 18:48
  Ja Cię może zaskoczę,prawdopodobnie o KGH w tym roku nawet nie pomyślę.
  Ale to ja a rynek czy Ty,to inna sprawa.
  Na to nie mam wpływu.
  Dla mnie obecny czas jest dla obu instrumentów,czasem budowania lokalnych szczytów.
  Propozycja zabawy jest następująca:
  Co widzisz od dołka październikowego?
  Czy chcesz tak patrzeć,bo wcale nie musisz tak patrzeć a nawet jest to niewskazane przez niektórych,takie patrzenie.
  https://stooq.pl/q/?s=kgh&c=3m&t=c&a=ln&b=1
  Teraz powiem Ci co ja widzę.
  Widzę impuls z wydłużoną falą 5,która to fala 5 rozpoczęła się od dołka z 16.10.
  Czego się spodziewam po takim patrzeniu?
  Dokończenia f4 w wydłużonej 5 i dokończenia wzrostu jako f5 w 5.
  Gdzie możemy dojść?Nawet powyżej września,choć wielkich przekroczeń się nie spodziewam.
  Nie jest to ważne.Ważne jest co innego.Zabawa powinna skończyć tym,co wydarzyło się na BRA po zakończeniu wydłużonej f5,o czym pisałem wyżej,czyli radykalnym odwróceniem i jazdą w dół.
  Niem wiem co będzie katalizatorem.W przypadku BRA były to wyniki badań.W przypadku KGH jakiś katalizator nastąpi,może FED 30.10.,może tłit,czy inne Chiny.
  Czy chcesz się tak bawić?
  Twój wybór i twoje pieniądze.”

  O miedzi opinia była taka:

  “mac-erson
  23 października 2019 o 21:43
  Copper ponownie chcę wchodzić ponownie S w okolicach strefy oporu 2.70 – 2.73”

  “red.007
  23 października 2019 o 22:27
  Wg.mojego widzimisię do 270 nie dojdzie.”

  “Luto
  23 października 2019 o 22:29
  Jeśli Red sprawdzi się Twój scenariusz to mówię Ci mistrzu.”

  https://stooq.pl/q/?s=hg.f&c=3m&t=c&a=ln&b=1

  Na dzisiaj,jako tako.
  Oczywiście należy obserwować trwałość obecnego ruchu bo chociaż uważam,że spadki są nieuniknione,to z punktu widzenia wykresu,nie można jednoznacznie wykluczyć,że dno na miedzi było na dołku sierpniowym,zatem dopiero spadek poniżej tego dna,potwierdzi spadkowy trend dla miedzi.

  2
 4. Solejuk

  @mac-erson
  Nie umniejszaj znaczenia Chin. Oni nie uczą się powoli, bo to oni rozgrywają Trumpa jak chcą i mają go już teraz na widelcu. Ta cywilizacja ma 3000 lat historii i a hegemonia USA jest tu tylko przerywnikiem. Zakładam,że zakończą rynek byka w USA i pozbawią Trumpa szans na reelekcje a nawet na erekcję. Już jest żałosny a będzie jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz