WIG-20 najwyżej od początku sierpnia

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Piątkowe tąpnięcie cen na GPW wywołane pojawieniem się echa orzeczenia TSUE okazało jednorazowym epizodem. Dobra koniunktura na zagranicznych rynkach akcji przeważyła nad lokalnymi problemami i w poniedziałek – kiedy S&P 500 ustanawiał nowy historyczny rekord – WIG-20 odrobił całość piątkowych strat a wczoraj kontynuował rozpoczętą 3 października – czyli w dniu orzeczenia TSUE! – zwyżkę. Nadal najlepszą niedawną analogią dla obecnego układu technicznego WIG-u 20 wydaje się sytuacja z początku grudnia ub. r. (29 października 2019=3 grudnia 2018?), kiedy to podobnie jak obecnie WIG-20 przebił się na prawie 3-miesięczne maksimum ocierając się o od niedawno rosnące górne ograniczenie wstęgi Bollingera. W tej analogii indeks rośnie jeszcze dziś i jutro, a następnie wykonuje 4-sesyjny ruch w dół o ok. 130 pkt.

W USA wyczekujący na 3-cią obniżkę stóp FED rynek akcji lekko się cofnął, a w środę rano na rynkach azjatyckich brak było jakiejś wyraźnej tendencji.

Tuż pod poziomem swego historycznego rekordu nad rosnącą średnią 200-sesyjną przebywa kurs akcji zajmującej się działalnością na rynku nieruchomości komercyjnych spółki MLP Group (C/Z 6,9, C/WK 1,02).

W pobliżu dolnego ograniczenia szerokiego 20-letniego kanału trendu wzrostowego pod od niedawna rosnącą średnią 200-sesyjną przebywa kurs akcji producenta mebli do samodzielnego montażu Forte (C/Z 13,8, C/WK 0,94).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wspomnieć  dane świadczące o kontynuacji stabilizacji cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w październiku:

… lekki wzrost wielkości 12-miesięcznego deficytu polskiego rządu we wrześniu z -13,4 mld zł do -15,4 mld zł:

… lekki spadek wartości mierzącego średni poziomu cen nieruchomości w 20 największych metropoliach USA indeksu S&P/Case-Shiller Home Price Index Composite-20 w sierpniu:

… lekki spadek wskaźnika nastrojów konsumentów w USA publikowanego przez Conference Board w październiku:

… oraz potężny skok rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Japonii we wrześniu do najwyższego poziomu od ponad 5 lat (+9 proc.) spowodowany zakupami wyprzedzającymi październikową podwyżkę podatku od sprzedaży:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. analityk

  Jak tam S-ki dalej zarabiają dobrze ze tyle Januszy jest bo inaczej Gruby nie mialby na kim zarabiac, nie zapominac 1do1 korekta jest na 2250 i tam powinni dociągnąc do wieczornego FEDu bo potem moze byc niezle przemeblowanie ale my juz na to nie zareagujemy,tak czy siak blizej konca tego wzrostu

  Jedyny podczaszy ma plan gry i widac ze wie o co na rynku chodzi a reszta to tragedia nie mowiac ze pojawili sie naganiacze z funduszy i jedni tylko kupowac mega hossa a drudzy tylko spadki, bądzcie czujni bo listopad nadciąga, w Usa mają dywergencje pomiedzy indeksami

 2. analityk

  Moglbym nawet juz teraz przychylic sie do tego ze falaC jako 5 fal jest skonczona ale te 20 pkt wyzej byloby wtedy 1=5,

  Lapanie teraz juz S to tylko dla wirtuozow rynku ktorzy mysla ze jak nie zlapia szczytu to potem juz za pozno i beda znow szukac dolka

 3. skaven

  @macerson

  Mam osobiste pytanie do ciebie.
  Prowadzisz firmę a inwestowanie to twoje hobby.
  Przez ostatnie pół roku, od rana do wieczora w tym całe 8 godzin w czasie pracy,
  byłeś aktywny na forum. Zdradziłeś również że dziennie wykonujesz kilkanaście transakcji
  na różnych instrumentach.
  Jak fizycznie można pogodzić te dwie rzeczy jeśli praktycznie w 100% czasowo byłeś zajęty spekulacją i forum?
  Dzięki za odpowiedź.

  5

Dodaj komentarz