Najwyższy o ponad 3 miesięcy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Warto zwrócić uwagę na czwartkowy wyskok salda optymistów i pesymistów wśród ankietowanych co tydzień na temat przyszłego zachowania WIG-u członków krajowego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych do poziomu +30 pkt. Krajowi inwestorzy indywidualni dosyć długo sceptycznie podchodzili do ostatnich wzrostów cen akcji na polskim rynku, ale w ten czwartek wreszcie nie wytrzymali i w sondażu INI zadeklarowali najwyższy poziom optymizmy od przełomu lipca i sierpnia br. Z kontrariańskiego punktu widzenia to oczywisty sygnał ostrzegający przed zbliżaniem się rozpoczętego 28 sierpnia trendu wzrostowego WIG-u do jakiejś przynajmniej krótkoterminowej kulminacji. W okresie minionych ponad 4 lat tak wysoki – ponad 23,5 pkt. proc. – poziom sentymentu zarejestrowany przez Indeks Nastrojów Inwestorów 7-krotnie poprawnie zachęcał do sprzedaży akcji pozwalającej jakiś czas później odkupić akcje mniej lub bardziej taniej.  Tego typu kontrariańskie podejście zawiodło tylko raz – w grudniu 2016 roku, kiedy to obecny poziom optymizmu pojawił się w trakcie dosyć wczesnej fazy silnej fali wzrostowej cen akcji (elliottowskiej 3-ciej fali rozpoczętej w styczniu 2016 cyklicznej hossy). Wydaje się, że ze względu na nagromadzenie poziomów oporu w strefie, do której dotarł ostatnio WIG-20, bardziej prawdopodobne jest, że obecny wystrzał sentymentu w górę wyznaczy ponownie okolice lokalnego szczytu indeksu, a konsolidacja poprzedzająca silne wybicie cen akcji w górę analogiczne do tego sprzed 36 miesięcy (z listopada 2016) jeszcze się przez kilka miesięcy przedłuży (średnio 40-miesięczna okresowość związana z cyklem Kitchina sugeruje, że odpowiednika listopada 2016 czyli początku 3-ciej fali hossy należy szukać w okolicach marca 2020), a obecnie mamy do czynienia z wzrostem cen akcji będącym jakimś tam odpowiednikiem odbicia z okresu lipiec-sierpień 2016, które nastąpiło po referendum w sprawie Brexitu. 

Pomimo oczekiwanego przesunięcia się popytu z WIG-u 20 w kierunku MiŚ-ów w czwartek WIG-20 (+0,75 proc.) był mocniejszy od sWIG-u (+0,3 proc.) i mWIG-u (-0,13 proc.) i wzrósł do poziomu wtorkowego maksimum.

W USA historyczne maksima ustanowiły w czwartek zarówno średnia przemysłowa Dow Jonesa, jak i S&P 500 oraz Nasdaq Composite.

W ciągu minionego roku kurs akcji zajmującej się produkcją opakowań przemysłowych oraz folii do pakowania żywności i farmaceutyków i folii hydroizolacyjnych z PVC spółki Ergis (C/Z 13,1, C/WK 0,56, stopa dywidendy 3,1 proc.) przełamał 2-letni trend spadkowy, na początku października przetestował dołek z grudnia 2018, a ostatnio wybił się w okolice rocznego maksimum z czegoś, co wygląda jak formacja podwójnego dna. Bardzo przypomina to zachowanie kursu akcji spółki z lat 2011-2012.

Próbę przełamania górnego ograniczenia wieloletniego kanału trendu spadkowego podejmuje na ostatnich sesjach kurs akcji zajmującej się produkcją maszyn dla górnictwa i do wydobywania oraz budownictwa spółki MOJ (C/Z 3,3, C/WK 0,22).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wymienić utrzymanie się recesji w niemieckim przemyśle we wrześniu (-4,4 proc. r/r):

… +8,4 proc. roczną dynamikę cen mieszkalnych nieruchomości w Meksyku w III kw. według danych SHF:

… dane na temat rocznej dynamiki CPI w Brazylii (+2,54 proc.) i Meksyku (+3 proc.):

… nieznaczny spadek eurowej wartości polskich oficjalnych rezerw zagranicznych w październiku:

… spadek zannualizowanego tempa wzrostu kredytu konsumpcyjnego w USA we wrześniu (+2,76 proc.):

… oraz październikowe dane na temat chińskiego handlu zagranicznego (nadwyżka +42,8 mld USD, 2 proc. spadek eksportu r/r, 6,7 proc. spadek importu r/r):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tinley

  Inwestowanie długoterminowe na tej g…nej GPW jest dokładnie tym samym co gra w kasynie. Głupiec zawsze się łudzi że się odegra i odrobi straty. Przegra raz, przegra drugi i po 4 miesiącach znów się łudzi że jednak coś zarobi. I znowu to samo. O prostu człowiek który chce tu zaparkowac pieniądze na dłużej, na szerokim rynku jest na straconej pozycji. Zarabiac moga tylko krótkoterminowi spekulanci. Posiadanie funduszy czy etf opartych na polskich akcjach to w obecnej chwili wysokiej klasy kretynizm

  6
  1. wider_swider

   Na tym polega trend boczny (konsolidacja). Jak z niej kiedyś wybije to spekulanci zaczną tracić a zyskiwać Ci którzy akcje zaparkuja. Na tym polega zadania tradera by wyszukiwać rynków do swoich preferencji – lubisz trend nasz od 10 lat łatwe pieniądze, ja lubię konsolidacje, więc zaczynam się martwic bo W20 może być niebawem nie dla mnie.

   2
    1. tinley

     Ja mam więc fundusze oparte w dużej mierze na USA + spółki z GPW ktore coś tam zarabiają i są w trendzie wzrostowym. Taki fund świetnie zarabia. Mam też jednak fundusz oparty na polskich i tu chce się po prostu płakać. W ciagu 6 lat do dziś większość polskich funduszy nie zarobiła na dziś ani złotówki a wręcz jest na minusie. Efekt metody ‚kup i trzymaj”. jak nie będzie tej hossy o której gospodarz mówi to z tej giełdy zostanie bardzo krucha wydmuszka i żadne ppk nie pomogą.

  2. allo allo

   tinley – nikt nie mowi zeby inwestowac dlugoterminowo, podstawa to zrozumiec spolki, akcjonariuszy trzeba wiedziec ktorych omijac szerokim lukiem
   te prace domowa trzeba odrobic samemu zeby wiedziec czemu np fasing kosztuje ile kosztuje przy jego zyskach
   Po drugie spekulowanie na kontraktach w trendzie bocznym (wig20 od X lat) kiedy rynek moze zawrocic w kazdym momencie to proszenie sie o lanie
   madry spekulant unika ruchow w trendzie bocznym a wy robicie na odwrot
   najlepszym wsk ktory latwo wykorzystac jest plws ze stooq – ten ciagle spada czyli rynek jest w bessie od 2007 roku nie dziw sie ze dlugoterminowcy traca.
   Zniechecenie do gpw jest ogromne widac to po twoim poscie jest to zaczyn zmiany ale to jeszcze potrwa
   Ciagle stoje na stanowisku ze kontrakty sa dla hazardzistow to nie ma nic wspolnego w inwestowaniem jest tylko rzutem moneta, kupujac spolki wiem co wybieram wiem kto jest glownym akcjonariuszem nie robie tego na oslep jak mcerson ktory robil to hazardowo (zle nawyki wyniesione z futures)
   firma to nie jest jakis wirtualny indeks
   warto odnotowac sile swig80 w tym roku indeks cenowy calego rynku plws poglebil wieloletnie dolki a swig nic sobie z tego nie robi
   a to znaczy ze na szerokim mamy faze akumulacji to sie zbiega z wiekszoscia projekcji autora bloga
   teraz mamy czas siania czas inwestorow – apokaliptyczne nt gospodarki przypomina mi zywo 2011-2012
   Ryzekiem sa tylko OFE bo nie wiadomo ile ludzi wybierze ZUS –

   1
     1. Solejuk

      @podczaszy1
      Wielokrotnie próbowałem tutaj rzeczowo podyskutować, ale skoro treść forum raczej podśmiechujki i poziomy rzucane bez uzasadnienia (rysunku) czyli czcza gadanina to i ja dostosowuje się do konwencji.
      Choć przyznaję, że Ty czasem piszesz konkretnie. No ale wczoraj mnie zbyłeś, więc poprzestańmy na żarcikach i konflikcikach

      1
       1. Solejuk

        Mnie natomiast interesuje AT jak również makro. Podany poziom uzasadniam niedomkniętą luką hossy na W1. Od roku 2000 do dzisiaj było takich luk 18 i wszystkie zostały domknięte , nawet w 2009 te z 2003. Dlaczego z tą miałoby być inaczej? Być może nigdy nie zostanie domknięta bo jest pierwsza.

        2
          1. Solejuk

           Tak, masz rację.
           Przeanalizowałem w podobny sposób SPX, KOSPI oraz NKX .
           Wnioski są ciekawe, np. na SPX pozostaje luka z lutego 2017 na poziomie 2321.

 2. Solejuk

  Powiem Ci, że w ostatnich tygodniach większość obserwowanych przeze mnie miejsc turned bullish, gdzie przez ostatnie miesiące czekali na spadki. Ewidentnie kupili kit o nowej fali hossy. Odczytuję to kontrariańsko, chociaż jeszcze podbić nie wykluczam.

  1. allo allo

   wizje katastroficzne, konca swiata nadejscia krachu matki wszystkich krachow – to typowe dla naszej chrześcijańskiej kultury
   uwazajcie zeby nie grac na krotko jak prof Rybinski w 2012 roku
   Stracona Era (wieki ciemne, czas pożogi, ) na GPW powoli przechodza w zapomnienie
   tymczasem z innej beczki
   „Michel Brown – odpowiedzialny w Pentagonie za innowacyjne technologie, dyrektor Defence Innovation Unit US Departament of Defence oświadczył podczas wykładu w waszyngtońskim Centrum Sudiów Strategicznych i Międzynarodowych – Center for Strategic and International Studies, iż Chiny wyprzedziły USA na polu kluczowych technologii zmieniających zasady gry w nadchodzących dziesięcioleciach.”
   Brown wymienił 6 najważniejszych obszarów technologii, w których Chiny zdecydowanie wytyczają szlak. Jest to jego zdaniem rozwój statków latających o prędkości hipersonicznej, sztuczna inteligencja, technologie łączności kwantowej i komputerów kwantowych, mobilne sieci 5G, inżynieria genetyczna oraz systemy kosmiczne. Wszystkie prócz pocisków hipersonicznych mają podwójne zastosowanie – można je wykorzystać w rozwiązaniach militarnych, ale także mogą one służyć do skokowej ekspansji gospodarki na polu cywilnych zastosowań.
   Wedle jego opinii Chiny stanowczo wiodą całą stawkę światowych graczy testujących napęd hipersoniczny, podczas kiedy USA prowadzą jedynie grę prób i błędów. Pekin jest przed Waszyngtonem w rozwoju sztucznej inteligencji samodzielnie rozpoznającej ludzkie twarze. Chiny z powodzeniem wprowadziły w 2016 na orbitę satelitę Micius, wyposażonego w technologie łączności kwantowej, co stało się podstawą aktywności spółki Huawei na polu rozwoju systemów sieciowych 5G.

   Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29269

   Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29269

   Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=29269

   2
    1. allo allo

     USA jeszcze nie maja technologii 5g a w chinach pracuja juz nad 6 G
     sir GUYfawkes moze miec racje jesli yankesi nie sprowokuja rozroby z chinami to moze byc dla nich juz za pozno,
     NAjlepze jest to ze Amerykanow na granice utraty statusu hegemona doprowadzil zwykly – zwykly brak zapanowania nad chciwoscia korporacji
     i rozumowanie kategoriami zyskow kwartalnych

     4
 3. toya

  Podsumowuje sobie poprzedni miesiac. Czasem najlepsze trejdy to te ktorych sie nie zrobilo, lub szybko przyznalo do bledu.

  toya 22 października 2019 o 08:56- Odpowiedz
  ja dzis rano zamknalem. – 30pkt u Usiakow. Odnowie S gdy wroca do tego poprzedniego poziomu wejscia, lub z wyzszych poziomow.

  mac-erson 22 października 2019 o 09:19- Odpowiedz
  toya może trzeba było poczekać na przebicie linii oporowej parę punktów wyżej ok. 3015-3017 (po szczytach z lipca i września). Tam jest spory opór.

  toya 22 października 2019 o 09:46- Odpowiedz

  Mozliwe… Ale faktem jest, ze rynek na razie nie realizuje mojego scenariusza, wiec sp…am

  A co jesli przejda ten opor z marszu lecac w gore? Usredniac? Czekac? Przewaznie po czyms takim gdy rynek nawet zawroci w koncu w oczekiwana strone wychodzilem – zniecierpliwiony i wymeczony – na break even. Nie dac sie zlapac za jaja – to przede wszystkim.

  Tak jak pisalem – odnowie S na poprzednim poziomie wejscia jesli wkrotce zawroca, a jesli pojda teraz w gore to spokojnie sie poprzygladac i wejde z wyzszego poziomu.

Dodaj komentarz