Pogłoski o oddalaniu się porozumienia USA-Chiny osłabiły rynki akcji

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

WIG-20 dotarł wczoraj do strefy wsparcia wyznaczonej przez minima minima z 25 października (2175,3 pkt.) i 31 października (2194,1 pkt.) osiągając w minimum sesji poziom 2175,7 pkt., po czym podjął próbę odbicia zamykając się ostatecznie na poziomie 2194,6 pkt. Do kolejnych poziomów wsparć takich jak dolne ograniczenie wstęgi Bollingera (2172,8 pkt.) i dolne ograniczenie 3-miesięcznego kanału trendu wzrostowego jeszcze trochę zabrakło.

W USA głównym indeksom bijącym w ostatnich dniach swe historyczne rekordy tym razem udało się zanotować spadki, a ich powodem był materiał Reutersa sugerujący, że Stanom Zjednoczonym i Chinom jednak nie uda się osiągnąć w najbliższym czasie „pierwszej fazy” porozumienia handlowego.

W reakcji na tę pogłoskę w czwartek rano wszystkie indeksy giełd azjatyckich traciły, chociaż stanowiący ostatnio jeden ze wzorców dla WIG-u 20 Hangseng nie spadł poniżej swego ubiegłotygodniowego dołka.

W oczekiwaniu na odległy o 5 miesięcy debiut najbardziej oczekiwanej na świecie gry roku nadal w stratosferze nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną zwyżkuje kurs akcji firmy CD Project (C/Z 236,41, C/WK 26,31, stopa dywidendy 0,4 proc.).

Po odbiciu się rok temu od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego i przełamaniu linii 3-letniego trendu spadkowego w ostatnich dniach do poziomu swojej rosnącej średniej 200-sesyjnej wrócił kurs akcji akcji spółki Sonel (C/Z 12,5, C/WK 1,46, stopa dywidendy 6,1 proc.)
produkującej przyrządy pomiarowe dla elektroenergetyki i telekomunikacji.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć o wzroście międzynarodowej pozycji netto Korei Południowej w III kw. do 502 mld dolarów:

… pogłębieniu się deflacji na poziomie PPI w Niemczech w październiku do -0,6 proc.:

… spadku rocznej dynamiki CPI w RPA do najniższego poziomu od 2011 roku (+3,7 proc.):

… kolejnym rekordzie cen nieruchomości w Niemczech w październiku (roczna dynamika +10,9 proc.):

… danych na temat dynamiki CPI i bazowego CPI w Kanadzie w październiku (w oby przypadkach +1,9 proc.):

… spadku w III kw. udziału nieregularnych kredytów w USA do najniższego poziomu od okresu IV kw. 2004-II kw. 2007 (0,87 proc.):

… oraz danych na temat nastrojów holenderskich konsumentów w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @macarek:
  „A co z cyklem życia Optimus vel Onet vel Cdred? Marzec 2000 = marzec 2020?”

  To się jakoś zbiega z kwietniowym terminem debiutu Cyberpunka, który chce podobno kupić 10 proc. graczy w USA/WB/Francji/Niemczech:

  https://www.money.pl/gielda/newzoo-10-graczy-w-usa-uk-francji-niemczech-chce-kupic-gre-cyberpunk-2077-6448168320890497a.html

  „There are approximately 2.2 billion gamers in the world. Out of the estimated 7.6 billion people living on earth, as of July 2018, that means almost a third of people on this planet are gamers. Out of those 2.2 billion gamers, 1.2 billion of those who play games are playing games on a PC.”

  https://gaimin.io/how-many-gamers-are-there/

  Dla porównania w Fortnite gra:

  „How many people play Fortnite? 250 million people. The latest data we have available to us is from Statista which states that as of March 2019, there are 250 million registered players for Fortnite. The data before that shows there were 200 million players in November 2018. From the data for the two months, I think it’s safe to assume that there are currently a total of 300 million or more registered people playing Fortnite.”

  https://gaimin.io/how-many-gamers-are-there/

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Dla porównania:

   „Additionally, for 2018 alone, it brought in revenues of $2.4 billion, according to data reported by SuperData Research. According to TechCrunch, Epic Games, which was reportedly valued at $15 billion in October 2018, grossed a $3 billion profit in 2018. As of March 2019, it has been reported that there are 250 million people playing this game.”

   https://www.investopedia.com/tech/how-does-fortnite-make-money/

   … a CD Project chce później wprowadzić tryb multiplayer, więc zacznie w pewnym sensie konkurować z Fortnitem.

 2. noob

  Dante@ ,,
  tak o 860$ na złocie.Co do indexow,janki maja luke z połnocy niezamknieta i wroca.Powinni miec szczyt lub raz jeszcze nadbicie z zejsciem jak piszesz około 3050-70 i dopiero.Dax zagrał standardowo,max,nowy max,boczkiem,macd dzienna w eske,zejscie 150-200pk w doł w ciagu 2-3 sesji i na 3ci lub 4ty dzien wyjazd w gore na chamca wyciac misia na nowe maxy.Ida pieknie,zejscie pod 140 teraz i pogłebia zapewne cos lub nie i na nizszy szczyt lub na 430 moga,gdzies tutaj 2b powinni o ktorych pisałem.

    1. mac-erson

     Wbrew pozorom sprawa wcale nie jest oczywista
     – może być ostatni kwartał 2016r. albo przedostatni
     – może być początek 1999 albo koniec 1998
     – może z małym prawdopodobieństwem być też początek 2009r. (wersja nowe dno przy załamaniu US).
     – duże podobieństwo jest też z grudniem 2002r.

     Który wariant będzie czas pokaże. Ale… ja wnioskuję z powyższego, że start hossy w PL nie odbędzie się w tym roku. Najwcześniej przełom roku lub styczeń.
     A jak głęboko spadniemy albo jak będzie przebiegać konsolidacja przed wzrostem no to sprawa jest otwarta.

    2. mac-erson

     Porównanie tamtych okresów mówi, że gdzieś na początku przyszłego tyg. powinna zakończyć się bieżąca fala spadkowa na W20 (może gdzieś około 2160) i rozpocząć 2 tyg. wzrost. A następnie powrót do spadków / konsolidacji.

   1. tinley

    Chodzi ci o fundusze akcji polskich? odpisuję się ośmioma rękami. To jest coś czego powinni po prostu zabronić. Przynajmniej w tym cyklu. Fundusze globalne? jak najbardziej.
    Fundusze akcji polskich chyba sa obecnie najsłabsze na swiecie (jeśli za świat uznamy jakieś cywilizowane rynki ale tutaj jest też pewien problem). Polska giełda jest słabsza nawet od Zimbabwe i chyba niewielka pociechą będzie to że jeszcze gorzej jest w Bangladeszu :-). Jest to jakis rynkowy fenomen ta nasza przaśna GPW. No cóż co robić.
    Jak to wszystko wygląda w funduszach to każdy sobie może sprawdzić Fundusze akcji europejskich rynków wschodzących w okolicach 18%. POlskie fundusze – cała fala minusów. Te wzrosty to zapewne w dużej mierze efekt giełdy tureckiej i rosyjskiej ale tak czy siak. nasze po prstu to obraz nędzy i rozpaczy. Już nawet w folderach z typami inwestycyjnymi niektóre tfi sugerują żeby inwestować raczej poza POlską. wprost tego nie powiedzą przecież. Na Analizach w tej całej Lidze Ekspertów bardzo dobre nastroje co do akcji polskich. Zaglądamy w portfele i co widzimy? żaden nie ma funduszu akcji dużych polskich spółek. wszystko zagranica albo fundusze z dużym udziałem zagranicy. Zamiast funduszy naszej GPW – fundusze globalnych rynków wschodzących. Można się łudzic że hossa jeszcze przyjdzie. Pażywiom – uwidim jesli dażywiom 🙂 Rosjanie, co by o nich nie mówić, mają w takich sytuacjach sardoniczne poczucie humoru

Dodaj komentarz