sWIG-80 i WIG-20 jak w 2012 roku

Kontynuując wczorajsze rozważania na temat MiŚ-iów zróbmy sobie dziś proste ćwiczenie na wykresach sWIG-u 80 i WIG-u 20. Zacznijmy od zaznaczenia na wykresie sWIG-u wszystkich momentów, w których WIG-20 spadał – tak ja w sierpniu – do 2,5-letniego dołka.

Powered by macrobond.com

Jak widać coś takiego zdarzało się we wszystkich – łącznie z obecnym – ostatnich 7 cyklach Kitchina na GPW za wyjątkiem tego z lat 2001(2)-2005.

Teraz do poprzedniego warunku dodajmy następny: w ciągu poprzedniego roku również sWIG-u 80 zaliczył 2,5-letnie minimum (takie jak dołek sWIG-u z grudnia ub. r).

Powered by macrobond.com

Jak widać z 6 sygnałów zostały 4, a zniknęły te z lat 2001 i 2015/16.

Dodajmy teraz do tych dwóch trzecie kryterium: sWIG-80 jest ponad 8 proc. powyżej swego rocznego minimum (tak jak w sierpniu).

Powered by macrobond.com

Teraz zostały już tylko 2 sygnały: z sierpnia br. i z maja 2012.

Jutro wyjaśnię, co oznaczały obie daty w realnym świecie.

Ponieważ na początku 2018 roku sugerowałem, że będzie on podobny do roku 2011 („2018-2011?„), to odkrycie, że sWIG-u 80 i WIG-20 zachowywały się w 2019 roku podobnie jak w 2012 nie powinno być jakoś specjalnie zaskakujące.

Powyższa zabawa podpowiada nam nawet dokładniejsze równania „sierpień 2019=maj 2012”, a więc „listopad 2019=sierpień 2012”. Zróbmy sobie synchronizacje głównych indeksów w tych datach (liczby na osiach poziomych oznaczają dni sesyjne).


Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Jak widać w uzyskanej powyżej analogii obecnej sytuacji do tej z sierpnia 2012 najlepiej w ostatecznym rachunku radzi sobie mWIG-40 (+74 proc. w ciągu niecałych 3 lat), na drugiem miejscu plasuje się sWIG-u 80 (+64 proc. w ciągu najbliższych 16 miesięcy), a potem idą WIG (+54 proc.) oraz – najsłabszy – WIG-20 (jedynie +27 proc.).

Podsumowanie: uzyskana za pomocą 3 prostych kryteriów unikalna analogia sierpnia br. do maja 2012 sugeruje generalne dobre czasy dla MiŚ-ów na GPW przez następne przynajmniej kilkanaście miesięcy.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Miszams:
  „Zastanawia mnie .. co dalej… W sensie – jeśli by przyjąc scenariusz opisany powyżej i nałożyć nań trudny i targany wydarzeniami rok następny ( może wreszcie brexit, może wreszcie recesja w USA + wybory Prezydenckie u nas i w USA) …

  Zastanawiam się czy dostrzega Pan po marcu, kwietniu, podstawy do wchodzenia w kolejna faze cyklu – po akcjach, czy tez raczej jego kontynuację w trendzie bocznym z dużymi amplitudami zmian w roku 2020.”

  W powyższym wpisie trochę wydłużyłem horyzont. Ale oczywiście ma Pan rację, że na ten „kościec” (sierpień 2019=maj 2012) trzeba nałożyć wpływ spodziewanych wydarzeń w 2020 roku, ale mnie się ta analogia podoba (choćby dlatego, że pojawia się po raczej udanej „2018=2011”.

 2. zorro

  Zastanawiam się nieraz czy Gospodarz wierzy w to co sam pisze. Prawie wszystkie projekcje bądź prognozy delikatnie mówiąc mocno rozmijają się z rzeczywistością. A on pisze,pisze,pisze… Chyba, że wszystko traktujemy jako zabawę. Gospodarz stara się o tym często przypominać osobom, którzy mają już swoje lata i biorą wszystko na poważnie. Moim zdaniem to nie jest blog dla nich.

  25
 3. rambus

  Według WSJ rozmowy handlowe między USA a Chinami doprowadziły do ​​kłopotów z zakupami produktów rolnych, w których Chiny nie chcą podawać liczbowej wartości swojego zobowiązania w kolejnej potencjalnej umowie, aby uniknąć sytuacji, w której umowa wydawałaby się jednostronna na korzyść Waszyngtonu

  1. fast_market

   I podstawowe pytanie, które każdy sobie zadaje: czy tym razem wybije opory?
   Akurat oglądam po raz n-ty Margin Call i cieszę się, że zredukowałem pozycje na naszym rynku (choć nie na samym szczycie).

   Czekam na sygnał sprzedaży na S&P i dziś się po raz kolejny zawiodłem.
   Mimo umocnienia obligacji amerykańskich (wbrew moim oczekiwaniom), tamtejsze akcje wciąż się bronią i nie sygnalizują sprzedaży.
   Mam ich trochę stratnych, ale nie więcej niż 20 pkt na S&P i scenariusz alternatywny dośrednienia powyżej 3100.
   Trochę hedguję sobie nimi shorty na tych obligacjach, ale dziś porażka bo nie było symetrii w ruchu:( Może jutro…

 4. fast_market

  Jutro cotygodniowy survey AAII.
  Jak nastroje polepszą się jeszcze bardziej w stosunku do poprzedniego tygodnia to chyba bez większego ryzyka będzie można się shortować w USA.

  Dziś podano rekordowy deficyt w USA (jak z czasów poprzedniego kryzysu).
  Może wreszcie inwestorzy obudzą się ze snu i zrozumieją, że Trumpowi cła potrzebne, aby finansować deficyt i z nich nie zrezygnuje…

Dodaj komentarz