Teraz pora na MiŚ-e

Sygnalizowałem swą opinię już w zeszłym tygodniu w jednym z porannych komentarzy („Czy MiŚ-e nadrobią zaległości w stosunku do WIG-u 20?„), ale chyba warto jeszcze raz wrócić do tego tematu.

Obecna sytuacja na GPW obserwowana przez pryzmat zachowaniu sWIG-u i mWIG-u względem WIG-u 20 bardzo kojarzy się mi się z tą z przełomu ubiegłego i bieżącego roku. Tę koncepcję zilustrowałem na dwu poniższych obrazkach:

Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Przedstawiona analogia obecnej sytuacji do tej z grudnia-stycznia pasuje oczywiście do koncepcji cyklu 40-tygodniowego.

Można ten schemat rozumieć jako sekwencję, w której atak zagranicznego kapitału (o którym możemy wnioskować na podstawie przewagi WIG-u 20 i umocnieniu złotego w poprzednich tygodniach) zasila świeżą gotówkę krajowych inwestorów (dominujących na rynku małych spółek), co pozwala im w następnym ruchu na zwiększone zakupy akcji MiŚ-ów.

Powtórka tego schematu w oczywiście premiowałaby w okresie następnych 3 miesięcy akcje małych spółek (sWIG wzrósł od grudnia do kwietnia o ponad 16 proc.), a WIG-20 wszedłby w tym czasie w łagodną fazę dystrybucji nie robiąc już w dużych postępów (od grudnia do lutego maksymalnie +7,2 proc.).

Podsumowanie: podobieństwo obecnej sytuacji na GPW, jeśli chodzi o wzajemne relacje WIG-u 20 i indeksów małych i średnich spółek, do sytuacji z grudnia/stycznia (cyklu 40-tygodniowy) sugeruje, że następne ok. 3 miesiące powinny być na GPW dobre dla akcji MiŚ-ów.

Komentarze

 1. Miszams

  Witam Wszystkich, Panie Wojciechu,
  Zastanawia mnie .. co dalej… W sensie – jeśli by przyjąc scenariusz opisany powyżej i nałożyć nań trudny i targany wydarzeniami rok następny ( może wreszcie brexit, może wreszcie recesja w USA + wybory Prezydenckie u nas i w USA) …

  Zastanawiam się czy dostrzega Pan po marcu, kwietniu, podstawy do wchodzenia w kolejna faze cyklu – po akcjach, czy tez raczej jego kontynuację w trendzie bocznym z dużymi amplitudami zmian w roku 2020.

  Naturalnie, jeśli można prosić o Pana opinię.

  Z poważaniem

  M

  1
  1. Dante

   A w CNBC odwrotnie 🙂
   https://www.youtube.com/watch?v=H3j0RNaIcNE
   A Trump to się ładnie bawi rynkami
   https://www.investing.com/news/stock-market-news/stocks–wall-street-flat-as-investors-wait-for-trump-speech-2018856
   I przy okazji dawno nie było taki zabaw na dolarze:
   https://c.stockcharts.com/c-sc/sc?s=UDN%3AUUP&p=D&yr=1&mn=0&dy=0&i=t7411605014c&r=1573573309914
   Jak sie nie otworzy – poświetlić w wyszukiwarce i kliknąć „ośwież”.

 2. noob

  Panpozwoli 12 listopada 2019 o 12:12Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Czy jest tu ktoś, kto korzysta z BM Santander i byłby mnie w stanie pocieszyć, że z ich serwisem da się żyć. 🙂
  Mam nadzieję, że obrzydzenie jakie mnie dopadło po pobieznym zapoznaniu się z ich serwisem wynika tylko z przyzwyczajenia do poprzedniego.

  Panpozwoli@
  nie ma nic lepszego na tym padole łez,wszystko przy amisiu to dalecy biedni krewni….Do dobrego szybko sie człowiek przyzwyczaja,jesli nie miałes wczesniej to hoho klekajcie narody

 3. fast_market

  Sytuacja ciekawa.
  Jeżeli Trump zawrze porozumienie z Chinami to może rynki się ucieszą, ale tylko na chwilę bo zaraz przypomną sobie o ubytkach w dochodach budżetowych z ceł (poza tym to scenariusz już zdyskontowany w znacznej części).
  Jeśli porozumienia nie będzie to nadzieje zostaną zawiedzione.
  Taki szach…

 4. Panpozwoli

  @ noob
  „nie ma nic lepszego na tym padole łez,wszystko przy amisiu to dalecy biedni krewni….Do dobrego szybko sie człowiek przyzwyczaja,jesli nie miałes wczesniej to hoho klekajcie narody”

  Znam takich co uważają, że tylko Metastock, a Ami to dla biedaków. 🙂
  Bez gwiazdy nie ma jazdy, elektronika tylko z ogryzkiem itd.

  No to ktoś używa tego Ami podpiętego do Santandera i ma wyrobioną jakąś opinię?

  1. Panpozwoli

   Ale dane do Meta musisz samodzielnie zaciągnąć po sesji? I o wykresach ponizej 1D możesz zapomnieć?

   Z Ami w Santanderze ma być bajka. Ma zasysać dane online nawet intraday z możliwością składania zleceń. Czy jakoś tak. I to wszystko za 38pln/msc. Niestety nikogo tu nie ma kto by potwierdził tą reklamę.

Dodaj komentarz