WIG-20 w strefie oporu

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Nie zrażony wejściem w silną strefę oporu WIG-20 ponownie wzrósł we wtorek (+0,37 proc.). Ostatnie 3 miesiące wykresu indeksu zaczynają coraz bardziej wyglądać jak opuszczona górą formacja podwójnego dna. Analogia z sytuacją techniczną indeksu z początku grudnia ub.r. roku sugeruje, że zbliża się czas na ruch powrotny do przełamanego oporu (ok. 2118 pkt.) poprzedzający dalszy wzrost o skali wyznaczanej przez rozmiary tej formacji.

Ostatnie 3-miesięczne maksimum WIG-u 20 zostało potwierdzone przez podobny szczyt rentowności niemieckich 10-letnich obligacji:

… ale spadający w tym tygodniu Dollar Index sugerował cofnięcie się cen akcji w najbliższym czasie:

W USA główne indeksy oscylowały w okolicach poniedziałkowych poziomów, a w Azji w środę rano brak było wyraźnej tendencji.

Do najwyższego poziomu od prawie roku wybił się we wtorek kurs akcji Tower Investments (C/WK 0,73, stopa dywidendy 3,6 proc.) zajmującej się
realizacją projektów developerskich oraz inwestycjami na rynku nieruchomości i kapitałowym.

W pobliżu rosnącej 8-letniej linii wsparcia pod rosnącą średnią 200-sesyjną przebywa kurs akcji trójmiejskiego dewelopera Inpro (C/Z 6,4, C/WK 0,72, stopa dywidendy 5,1 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wymienić  październikowy spadek rocznej zmiany PPI w Brazylii do najniższego poziomu od przynajmniej 9 lat (-1,2 proc.):

… spadek wielkości deficytu handlowego USA we wrześniu (-52,45 mld USD) przy ujemnej rocznej dynamice zarówno eksportu (-1,8 proc.) jak i importu (-2,8 proc.):

… październikowe odbicie z najniższego od ponad 3 lat poziomu we wrześniu wartości wskaźnika ISM Non-Manufacturing w USA przy spadku wartości wskaźnika ISM Non-Manufacturing Prices:

… wrześniowy wzrost nadwyżki w obrotach bieżących Korei Południowej (7,5 mld USD):

… oraz utrzymywanie się w październiku ujemnej dynamiki sprzedaży samochodów w Australii (-9,1 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. analityk

  Wystarczy zrozumiec jedną liczbe 60mld miesiecznie dodruk Fedu zeby wiedziec ze bedzie roslo, 2 miesiace temu Goldman dal prognozy 3150 na koniec roku i zastanawialem sie skąd oni to wywnioskowali a zaraz potem Fed poinformowal ze wrzuca 60 Mld dodruku co miesiac, rok temu byla odwrotna sytuacja Fed od wrzesnia zaczal sciagac 30mld miesiecznie ale dlugo z bilansu nie poschodzil bo juz w grudniu 2018 indeksy byly 20%nizej, nie licznie ze tak cudownie zyskowny rok oddadzą bez mega premii,chyba ze chcecie byc januszami to szortujcie, nasz rynek juz prawie doszedl do gory kanalu ma 2270 wig 20

 2. analityk

  U nas to nawet to podbicie z poniedzialku, opory i odwrot na usd/pln ladnie sie pokrywaja, jeszcze sobie wsparcie wyrysowali na 2215 teraz i do tego poziomu to szukanie szczytu przez s-kowiczow a wiadomo ze tylko janusz forumowy potrafi idealnie zlapac szczyt i dolek

  Dax prawie na historycznych szczytach a gospodarka w recesji, teraz juz rozumiecie ze zadne cykle zyski firm pkb pmi i inne pierdy sie nie licza

  od 2009 mamy

  Drukuj=kupuj ,jak ktos nie wierzy niech nalozy wykres bilans Fed i s&p to zrozumie jak rynek jest prosty

  Za 60 MLd miesiecznie kupują tylko rosnące akcje bo chyba nikt normalny nie bedzie bral obligacji na ujemny procent

 3. skaven

  @dino54
  Prezes – Marek Tymiński sprzedał akcje spółki za 7 mln zł na niecały miesiąc przed mega ważną premierą Sniper Ghost Warrior Contracts.

  To nie jest pierwszy jego taki numer. Dziwi że ludzie dają się nabrać ponownie albo maja krótką pamięć.

  3

Dodaj komentarz