Co nam mówi niemiecki ZEW?

Jeśli ktoś nie ufa sygnałom płynąc z zachowania mojego wskaźnika szerokości koniunktury gospodarczej w krajach OECD+BRIICS opartego na OECD-owski indeksach wskaźników wyprzedzających (CLI), o których wspominałem wczoraj i przedwczoraj, to proponuję skonfrontować je z zachowaniem niemieckiego ZEW. Posłużę się dwoma wskaźnikami – oceną bieżącej sytuacji oraz oczekiwaniami na przyszłość. Sytuację z grudnia opisałem jako wyjście wskaźnika oczekiwań z poniżej zera powyżej poziomu 10 pkt. w sytuacji, w które wskaźnik oceny bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech jest poniżej poziomu -19 pkt.

Powered by macrobond.com

Oczywiście nie jest to jedyny sposób opisu obecnej sytuacji, ale ten wydał mi się najbardziej interesujący.

Przy takim podejściu otrzymujemy informację, że grudzień br. jest jakoś tam podobny do kwietnia 2009, sierpnia 2001, kwietnia 1999, lutego 1996 oraz lipca 1993.

Nanieśmy te sygnały – tak jak wczoraj – na wykresy MSCI Emerging Markets Index oraz WIG-u:

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Jak widać były to momenty bezpieczne dla akcji notowanych na GPW przez następne odpowiednio 7 miesięcy, 12 miesięcy, 10 miesięcy, 5 miesięcy oraz 25 miesięcy. Jedyna wątpliwość dotyczy sygnału z sierpnia 2001, bo w tej analogii w przyszłym miesiącu objawi się nam jakiś nowy Bin Laden.

Daty 3 poprzednich sygnałów na ZEW podobnych do grudniowego (kwiecień 2009, sierpień 2001, kwiecień 1999) można porównać do dat sygnałów odpowiadających temu z października br., które uzyskałem wczoraj posługując się moim wskaźnikiem szerokości koniunktury gospodarczej na świecie. To marzec 2009, listopad 2001 oraz styczeń 1999. Ponieważ mamy już grudzień, to odpowiadają temu maj 2009, styczeń 2002 oraz marzec 1999. Jeszcze raz daty sygnałów ZEW: kwiecień 2009, sierpień 2001, kwiecień 1999.

Mnie się najbardziej podobna analogia z 2001 rokiem, a zilustrowałbym ją tak:

Powered by macrobond.com

Należy oczywiście pamiętać, że okres od jesieni 2001 był jedynym, w którym akcje EM już nie pogłębiły ówczesnego dołka, gdy tymczasem akcje na rynkach krajów rozwiniętych kontynuowały bessę do października 2002-kwietnia 2003.

Podsumowanie: sumując dziś opisane sygnały na niemieckim ZEW i wczorajsze na moim wskaźniku szerokości koniunktury gospodarczej na świecie otrzymałem analogie obecnej sytuacji do tych z kwietnia-maja 2009, sierpnia 2001-stycznia 2002 oraz marca-kwietnia 1999.

Komentarze

 1. digesting slowly

  @WB

  „wojciech.bialek (Autor
  Wpisu) 12 grudnia 2019 o 15:33Odpowiedz
  Rzeczywiście PGNiG bez namysłu przełamał linię trendu wzrostowego rozpoczętego w 2008 roku i od razu poleciał w stronę dolnego ograniczenia 15-letniego trendu wzrostowego. No, ale jednak nie ma pewności, że Orlen zrobi to samo.”

  O flaszkę :)?

  2
    1. allo allo

     za te 2 biliony moznaby troche
     w kraju zrobic
     zainwestowac w nowe technologie
     a tak cala para pojdzie w gwizdek
     szalenstwo i histeria
     co za czasy
     6% globalnej populacji postawnowilo zatrzymac globalne trwajace od milionow lat zmiany klimatyczne
     to ja sie pytam moze tak jeszcze powstrzymac wedrowke kontynentow i ruchy plyt tektonicznych ?
     jak szalec to na calego
     z drugiej strony widze w tym perfidny i przebiegly plan – storpedowania wzrostu gospodarczego a tym samym i znaczenia politycznego
     panstw europy srodkowej

     4
  1. red.007

   Jeśli to nie pytanie retoryczne,to ja wierzę.
   Gdzieś ostatnio,chyba do @wider pisałem,że jeśli W20 zdecyduje się na korektę,to będzie ona mocna,jej poziom określiłem na 2175-2200.
   Zawężam ten poziom do 2160-2170.
   Moja prośbę motywuję impulsem z wydłużona falą 5.
   Impuls rozpoczął się od listopadowego szczytu.
   Dość ładnie widać tą strukturę tu:
   https://stooq.pl/q/?s=wig20&c=3m&t=c&a=ln&b=1
   Wydłużona fala 5 rozpoczęła się od poziomu 2204, 25 listopada.
   Teoria podpowiada,że odwrócenie będzie gwałtowne(tak mamy) ale wydłużona fala 5 w impulsie nie może zostać całkowicie zniesiona.
   Zatem nie powinno być wyżej jak 2204.
   Z reguły zniesienie sięga podfali 2 w wydłużonej fali 5,czyli w naszym przypadku 2171.
   Proponuje parę dni poczekać aby zobaczyć co praktyka zrobi z moją teoria.

   1
  2. Igor71

   Mamy korekcyjne odbicie ale fundamentalne problemy z „frankami” i skarbem państwa nie zniknęły ostatniej nocy.
   Na razie można jedynie mówić, że gruby wyrwał siłowo kasę tym, którzy zbyt późno podłączyli się pod trend spadkowy.
   Jak znowu spadnie poniżej 2082-84 to będzie i 19xx.
   Zobaczymy jak indeks zachowa się w okolicach 2130 (jeżeli dojdzie)

 2. Dante

  Niedźwiedzie na akcjach przegrały dzisiaj z niedźwiedziami na obligacjach
  https://stooq.pl/q/?s=es.f:zn.f&d=20191212&c=1m&t=l&a=lg&b=1
  Akcje DM przegrywają z akcjami EM
  https://stooq.pl/q/?s=es.f:eem.us&c=1y&t=l&a=lg&b=1
  EUR/USD i PLN/USD w pegu z akacjami
  https://stooq.pl/q/?s=es.f&d=20191212&c=3d&t=l&a=lg&b=1&r=eurusd
  https://stooq.pl/q/?s=es.f&d=20191212&c=3d&t=l&a=lg&b=1&r=plnusd

  Podsumowując: czas na hiperbolę na akcjach EM i surowcach, spacer do góry na akcjach DM (dla SP500 kolejny opora przestrzeń to coś koło 3350 – 3400) i spadki jak kamień w wodę dla obligacji, USD, CHF i JPY.

 3. Dante

  Dzisiaj na pozór piłka była w grze i wszystko było jeszcze niepewne co do obligacji
  https://stooq.pl/q/?s=zn.f&d=20191212&c=10d&t=l&a=lg&b=1&r=gg.f

  Ale wygląda na to, że akcje EM (przy słabnącym dolarze) już wczoraj dały znać co się wydarzy dzisiaj
  https://c.stockcharts.com/c-sc/sc?s=EEM&p=D&b=5&g=0&i=t2433997548c&r=1576171073802

  W przyszłości słabnięcie akcji EM i wzrosty dolara wobec większości walut powinny z wyprzedzenia ostrzega przed spadkami akcji DM – na chwilę obecną wiele wskazuje, że ruch akcji DM od początku października aż do listopadowej konslidacji to było 50% ruchu i teraz czas na kolejne 50%.

  1
     1. Guy Fawkes

      Nie jestem zafiksowany, mówiliśmy o preferowanym scenariuszu, do którego w dodatku potrzebne jest zakończenie świecy. Zafiksowanie, nie nadae się do giełdy. Nie można się przywiązywać do scenariuszy, teraz myślę o bieżącym ruchu.

      1
  1. Dante

   @gs
   Bo tydzień temu było bardzo duże przesłanek pod korektę
   https://pl.investing.com/etfs/proshares-ultra-vix-short-term-fut
   Poza tym, od września piszę, że akcje będą iść do góry (ale z korektami) i nadal ten scenariusz jest w grze – i tak jak wtedy tak i dzisiaj twierdzę, że aktywa proinflacyjne najwięcej dadzą zarobić. A to co się stało obecnie na akcjach to dość rzadka sytuacja, aby przy tak dużej konslidacji nie było spadków do 3000-3020 dla SP500 z powodu bardzo drogich obligacji – ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w drugiej połowie 2017r.
   Oprócz tego, nie zmieniam zdania, że duża ilość shortów na VIX w pewnym momencie mocno się zemści, ale jeszcze nie teraz.

 4. Guy Fawkes

  @007, @Lord Mac Erson

  Może być tak, że np. jutro W20 się cofnie i w poniedziałek jeszcze coś spróbuje, ale niewiele, i później powróci do spadków.
  To wtedy nie mamy korekty wyższego rzędu, tylko czwórkę w piątce.
  To by się najlepiej zgadzało z amerykańskim klinem.

  1. mac-erson

   Ja jakoś tak na razie ostrożnie pogrywam. Zamknałem S-ki (SP wziałem prawie 20pkt) i czekam na ponowne ich odnowienie daje im szanse na jeszcze jakieś harce ale coraz bardziej wygląd mi to na tą 5-tkę końcową i w końcu doczekamy się solidniejszej i dłuższej korekty całej 3 miesięcznej fali.
   Na naszym W20 wczoraj lamenty i płacze i poziom 1600 jedna sesja wzrostowa i już kto nie wsiadł do pociągu to gapa 😉
   Hola, hola jeszcze długa droga do wykończenia bessy. Na razie rozpatruję obecny wzrost jako 4-ka korekcyjna – miała prawo zaistnieć i na nią stawiałem spodziewałem się słabszego typu korekty stąd za wcześnie wysiadłem z L-ek.

   1
 5. Mariusz

  Ze strategicznego punktu widzenia lepiej by było spuścić akcje DM o te 20-30% i podpisać porozumienie w przyszłym roku przed wyborami, dlatego nie jestem do końca przekonany do tych ostatnich ruchów. Ustawiłem KGH tp po 105 ciekawe czy dojedzie.

   1. Mariusz

    Z ostatnich wieści z Ojrokołchozu wynika że Niemcy zakulisowo chcą się postawić Trumpowi w sprawie NS2, więc jest pole dla nowego frontu w wojnach handlowych. Jak podpisze porozumienie z Chinami to pewnie minie z tydzień czy dwa i giełdy w Ojropie dostaną po głowie. To by ładnie nawet wyglądało po ostatnich wzrostach na Dax, niech tylko delikatnie liźnie rekord zaraz jaki tłit sprowadzi nas do parteru xD

Dodaj komentarz