Dynamika PKB jako wskaźnik wyprzedzający tempa inflacji

We wczorajszym komenetarzu pokazałem („Dynamika wskaźników inflacji jako wskaźnik wyprzedzający koniunktury gospodarczej„) negatywny – w perspektywie następnych 3-6 kwartałów – wpływ wzrostu cen w gospodarce na tempo wzrostu gospodarcze (i analogicznie pozytywny wpływ dezinflacji na tempo wzrostu gospodarczego). Dziś pora na ilustrację komplementarnego zjawiska: opóźnionego pozytywnego wpływu zachowania tempa wzrostu gospodarczego na tempo inflacji.

Podobnie jak wczoraj zbadam współczynniki korelacji – przy różnych przesunięciach czasowych, ale tym razem interesować mnie będzie opóźnienie ruchów dynamiki 7 różnych miar inflacji pieniądza w stosunku do zmian dynamiki PKB.

Powered by macrobond.com

Jak – mam nadzieję – widać powyżej najsilniejsza zależność pojawiała się w okresie minionych 17 lat pomiędzy roczną dynamiką PKB a zmianą roczną NBP-owskiego wskaźnika inflacji bazowej liczonego po eliminacji najbardziej zmiennych cen. Najwyższa wartość współczynnika korelacji – +0,58 – pojawiała się przy 18 miesięcznym wyprzedzeniu ze strony dynamiki PKB. Tak wygląda ta zależność:

Powered by macrobond.com

Jak widać wniosek na najbliższą przyszłość jest jednoznaczny: dynamika tego wskaźnika inflacji powinna niebawem zacząć spadać, a powodem tego będzie opóźniony o owe 1,5 roku wpływ trwającego od ponad 2 lat cyklicznego spowolnienia gospodarczego w polskiej gospodarce.

Myślę, że nie ma sensu tłumaczyć przyczyn istnienia tej zależności, bo jest ona banalnie oczywista.

Obrazki dla podobnych zależności rocznej dynamiki pozostałych 6 wskaźników inflacji pieniądza od wcześniejszego tempa wzrostu gospodarczego podaję bez indywidualnego komentarza.

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Jak widać wszystkie zależności sugerują czekający nas teraz wielomiesięczny proces spadku dynamiki wskaźników inflacji w polskiej gospodarce. Dla różnych wersji CPI średnie opóźnienie w stosunku do zmian dynamiki PKB wynosiło w okresie od 2002 roku od 11 do 19 miesięcy, więc przez następne 4-6 kwartałów raczej nie powinniśmy się martwić wzrostem tempa inflacji. Dla PPI opóźnienie było znacznie krótsze i wynosiło jedynie 5 miesięcy.

Podsumowanie:

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @dociekliwy54:
  „Pozwolę sobie powrócić do poprzedniego wpisu o inflacji i dyskusji ta ten temat.
  Oczywiście to tylko moje koncepcje z przymrużeniem oka.

  Stopa bezrobocia a inflacja.
  http://www.bankfotek.pl/view/2144603
  Zależność pomiędzy tymi zmiennymi oszacował Nowozelandczyk Philips w 1957.
  Opisywała 100 lat zależności w GB.
  Jest ona podobna do funkcji y=1/x dla wartości dodatnich.
  W 76 Friedman zakwestionował przebieg funkcji twierdząc, że taki kształt ma ona tylko w krótkim czasie.
  Dorysował linię pionową, bo wg. niego w dłuższym okresie bezrobocie jest stałe, równe naturalnemu.
  Słynny ekonomista Dociekliwy dorysował drugą krzywą (czerwona) zwaną „e” jak echo.;)
  Krzywa ta pokazuje, że po dłuższym czasie zgodnym ze zmianą fazy cyklu gospodarczego (np. Kitchin’a) zależność odwraca się.( Inflację mierzymy tylko raz- na początku). To dlatego w dłuższym okresie sigma tych krzywych staje się prostą wyznaczając wartość bezrobocia naturalnego.
  • Cykl:
  1/Bank emituje „nadmiarową” ilość pieniądza do strony popytowej, wywołując inflację- wzrost cen.
  2/Wzrost tej zagregowanej podaży jest odczytywany przez producentów, opłacalność rośnie. Uruchamiana jest dodatkowa produkcja. Ten proces trwa tym dłużej im więcej czasu wymaga wdrożenie. Najkrócej Kitchin- zmiana zapasów, dłużej Juglar- inwestycje, najdłużej Kuznets- budownictwo, migracje, infrastruktura.
  3/Ze względu na wzrost cen rosną oczekiwania inflacyjne, rosną więc płace a potem również ceny surowców, wreszcie maszyn, infrastruktury.
  4/Dodatkowa uruchomiona produkcja okazuje się nie mieć pełnego popytu, następuje kryzys, zmniejszenie produkcji i zwolnienia. Rośnie bezrobocie. Tu można wyrysować echo krzywej Philips’a
  5/ Cykl można powtórzyć.
  • Długotrwała dezinflacja (Polska po 89r.).
  Na długotrwały spadek inflacji nakładają się cykle gospodarcze.
  O ile krzywa Philipsa w krótkim czasie odpowiada obecnej inflacji, to jej „echo” w przeciwnej fazie cyklu będzie dotyczyło wyższej inflacji z okresów wcześniejszych. Bezrobocie będzie więc przesunięte na krzywej echo w prawo a więc będzie większe. Tym samym średnie bezrobocie w długim czasie przesunie się jako linia prosta w prawo od linii bezrobocia naturalnego wywołując spadek produkcji.
  • Długotrwały wzrost inflacji.
  Tu sytuacja jest odwrotna. Póki inflacja wzrasta, bezrobocie spada.(Oczywiście nie można tego ciągnąć w nieskończoność).
  • Zjawisko stagflacji w USA-lata70.
  Przyczyną był wyjątkowy charakter inflacji, który poprzez petrodolara dotyczył głównie strony podażowej a nie popytowej. Bardziej rosła cena ropy, a więc koszty produkcji, niż zagregowany popyt. (Szok podażowy).
  Panie Wojtku- jak Pan to ocenia?”

  Na razie nie mogę ocenić, bo próbuję zrozumieć to, co Pan napisał. 🙂

  1
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @dociekliwy54:
   „• Cykl:
   1/Bank emituje „nadmiarową” ilość pieniądza do strony popytowej, wywołując inflację- wzrost cen.
   2/Wzrost tej zagregowanej podaży jest odczytywany przez producentów, opłacalność rośnie. Uruchamiana jest dodatkowa produkcja. Ten proces trwa tym dłużej im więcej czasu wymaga wdrożenie. Najkrócej Kitchin- zmiana zapasów, dłużej Juglar- inwestycje, najdłużej Kuznets- budownictwo, migracje, infrastruktura.
   3/Ze względu na wzrost cen rosną oczekiwania inflacyjne, rosną więc płace a potem również ceny surowców, wreszcie maszyn, infrastruktury.
   4/Dodatkowa uruchomiona produkcja okazuje się nie mieć pełnego popytu, następuje kryzys, zmniejszenie produkcji i zwolnienia. Rośnie bezrobocie. Tu można wyrysować echo krzywej Philips’a
   5/ Cykl można powtórzyć.”

   To już rozumiem, bo to opis działania cyklu gospodarczego.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @konsultant121:
  „@WB skoro polityka monetarna sie wyczerpała i banki centralne przyznają że teraz muszą realizować elementy polityki fiskalnej bo obniżanie stóp i skup obligacji juz nie zadziała , to powstaje pytanie: co może zrobic rząd by wilk był syty i owca cała? Zewsząd słyszymy o przejadaniu przyszłego prosperity w czasach obecnej stagnacji i że wyjdziemy na tym krucho w kryzysie.”

  Się Pan nie przejmuje, w następnym kuznetsowym lub pokoleniowym kryzysie będziemy przerabiać „helicopter money”, czyli 500+ wydrukowane przez bank centralny i rozdany bezpośrednio ludowi z pominięciem całego tego zawracania głowy z bankami czy długiem publicznym.

  „A to w takim razie pytam: kto ustala że to budzetem nalezy pokręcić fiskalnie (by rozruszać gospodarkę)-zwiekszając wpływy poprzez wyzsze płace, ceny (500+, dodatkowe emerytury i inne socjale) ?”

  No chyba „Oni”:

  https://www.youtube.com/watch?v=v4URRp39XOo

  ?

  1
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Przy okazji mam nadzieję, że jeśli wyniki polskich 15-latków w rankingu PISA następnych latach będą silnie spadać, to wszystkie osoby odpowiedzialne za ostatnią reformę edukacji pójdą na wiele lat do więzienia:

  https://www.salon24.pl/u/magazyn/1003865,badanie-pisa-swietny-wynik-polskich-15-latkow-gimnazja-nie-byly-takie-zle

  https://twitter.com/MEN_GOV_PL/status/1201804483711393793/photo/1

  Ale bądźmy optymistami, może pozycja polskich nastolatów w tym rankingu się będzie poprawiać w następnych latach i nikogo nie trzeba będzie sadzać do więźnia.

  1
      1. Guy Fawkes

       Destabilizacja w labilnym okresie rozwoju, po to, żeby zamiast nauki, zastąpionej małpią umiejętnością wstawiania krzyżyka w odpowiednie okienko testu, była ruja i poróbstwo.
       Nie musiało tak być w każdym przypadku, ale taki był cel systemu.

       2
        1. Guy Fawkes

         Raczej poziom materialny, przeważające zasoby finansowe, agenturalne itd.

         Niech się Pan nie stawia po stronie Imperium Panie Wojtku, Pan też jest zważony i policzony przez kapłanów mormońskich.
         I na pewno hermetyczny japoński bank pana nie zatrudni, choć jest Pan wybitnym ekspertem, a pan Tadeusz nie był żadnym ekspertem, nawet nie miał elementarnej wiedzy, nie mówiąc już o potrzebnym doświadczeniu.

 4. zulus_chackaa

  @WB

  Pytalem kilka dni temu o wykres zaleznosci szybko rosnacego LOP do pozniejszego zachowania kursu kontraktu. Rozmumiem, ze nie udalo sie Panu cos takiego stworzyc? ….jak widac po ostatnich zmianach fw, wykres taki bylby bardzo pomocny….i pewnie tez wiele razy bedzie w przyszlosci

 5. Guy Fawkes

  @WB

  Jest jeden wiersz Szymborskiej, który lubię, optyka imperialna:))

  //
  Ledwie ruszysz nogą, zaraz jak spod ziemi
  Aboryginowie, Marku Emiliuszu.

  W sam środek Rutułów już ci grzęźnie pięta.
  W Sabinów, Latynów wpadasz po kolana.
  Już po pas, po szyję, już po dziurki w nosie
  Ekwów masz i Wolsków, Lucjuszu Fabiuszu.

  Do uprzykrzenia pełno tych małych narodów,
  do przesytu i mdłości, Kwintusie Decjuszu.

  Jedno miasto, drugie, sto siedemdziesiąte.
  Upór Fidenatów. Zła wola Felisków.
  ślepota Ecetran. Chwiejność Antemnatów.
  Obraźliwa niechęć Labikan, Pelignów.
  Oto co nas, łagodnych, zmusza do surowości
  za każdym nowym wzgórzem, Gajuszu Kleliuszu.

  Gdybyż nie zawadzali, ale zawadzają
  Aurunkowie, Marsowie, Spuriuszu Manliuszu.

  Tarkwinowie stąd zowąd, Etruskowie zewsząd.
  Wolsyńczycy ponadto. Na domiar Wejenci.
  Ponad sens Aulerkowie. Item Sappianaci
  ponad ludzką cierpliwość, Sekstusie Oppiuszu.

  Narody małe rozumieją mało.
  Otacza nas tępota coraz szerszym kręgiem.
  Naganne obyczaje. Zacofane prawa.
  Nieskuteczni bogowie, Tytusie Wiliuszu.

  Kopce Herników. Roje Murrycynów.

  Owadzia mnogość Westynów, Samnitów.
  Im dalej, tym ich wiecęj, Serwiuszu Foliuszu.

  Godne ubolewania są małe narody.
  Ich lekkomyślność wymaga nadzoru
  za każdą nową rzeką, Aulusie Juniuszu.

  Czuję się zagrożony wszelkim horyzontem.
  Tak bym ujął te kwestie, Hostiuszu Meliuszu.

  Na to ja, Hostiusz Meliusz, Appiuszu Papiuszu,
  powiadam tobie: Naprzód. Gdzieś wreszcie jest koniec świata.
  //

 6. podczaszy1

  @ Guy Fawkes

  Sprawę Mariana Banasia lepiej zostawmy właściwym organom do rozpoznania. A więc wrócimy do niej za jakieś średnio rzecz biorąc 10 lat. Biorąc pod uwagę,że dużo wcześniej świat wywróci się do góry nogami to raczej nie będzie Nam w głowie rozstrzyganie wtedy czy Banaś był winny czy też nie.
  Zresztą Gospodarz ma chyba rację,że w wojnie gangów lepiej nie opowiadać się po żadnej stronie.

  1
 7. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //… w wojnie gangów lepiej nie opowiadać się po żadnej stronie.//

  Nie jest tak, że po wszystkich stronach są równorzędne gangi.

  Pan Tadeusz jest zwolennikiem szybkiego wycofania gotówki, zapewne przed Matką Wszystkich Kryzysów, więc niech nikt nie mówi, że nie wiedział, bo sytuacja jest czytelna jak alfabet Braille’a.
  Zjednej strony mamy bańkę nafty i zapałki, a z drugiej słomiany dach. Niech się nikt nie tłumaczy, że nie mógł tego skojarzyć, bo chodził do gimnazjum.
  Ja trochę znam życie i zawszasu powtarzam po klasyku: //myślcie mądrze o swoich pieniądzach.//

  Na tym kończę temat pana Tadeusza.

   1. Guy Fawkes

    Polityka, to nie jest to, co piszą gazety.

    W 1939 roku mieliśmy z Francją układ, według którego armia francuska miała zaatakować Rzeszę po 14 dniach od zaistnienia stanu wojny, a więc od 3 września wypadało to 17 września.

    Jak myślisz Waszmość, dlaczego Francja musiała mieć aż 2 tygodnie? To bardzo proste, bo Rzesza miała doktrynę Blitzkriegu, wię po dwóch tygodniach miało być już pozamiatane. Niemcom tak szybko nie poszło, więc 17 września weszli sowieci.

    Dziś jest podobnie. Mamy dostać pomoc NATO po 30 dniach od początku wojny, w sytuacji, kiedy sowieci dochodzą do Odry w ciągu 10 dni. Będą mieli wystarczająco dużo czasu na te swoje sprawy, Inteligenzaktion itd.

    Coś za coś, you know.

    Jak myślisz Waszmość, dlaczego Rosja rozlokuje w Królewcu dodatkową dywizję(!!)?
    https://forsal.pl/artykuly/1442751,rosja-rozmiesci-dywizje-zmechanizowana-w-obwodzie-kaliningradzkim.html

    Bo wszystkie gangi grają do jednej bramki, naszej.

    Aaale mam nadzieję, że po wyborach prezydenckich pan Tadeusz dostanie dymisję, bo się okaże, że np. jest zamieszany w siatkę pedofilską, czy coś takiego.

    Podcast Jacky’ego Bartosiaka świadczy o pewnym fermencie.
    Nie wiem, czy się otworzy, bo jest niepubliczny.
    https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=ExEGpb46f44&feature=youtu.be

 8. b_54

  „Dynamika wskaźników inflacji jako wskaźnik wyprzedzający koniunktury gospodarczej”
  „Dynamika PKB jako wskaźnik wyprzedzający tempa inflacji”

  Teraz pozostaje już tylko zbadać bieżącą inflację jako wskaźnik wyprzedający przyszłej inflacji i bieżące PKB jako wskaźnik wyprzedzający przyszłegp PKB. Ciekawe przy jakim przesunięciu osiągnie się maksymalną korelację ???

  3
  1. Guy Fawkes

   Nie wiem, o co chodzi z tymi testami PISA. Polscy uczniowie w roku 2018 mieli sporo lepsze wyniki, niż w roku 2015.
   W Finlandii i Estoni uczniowie mają lepsze wyniki niż nasi, ale w obu tych krajach nie ma gimnazjów.
   A pomijając Estonię i Finlandię, rządzimy chyba w Europie?
   Chińczycy są najlepsi, ale podobno wpływa na to pismo, którego trzeba się uczyć wiele lat i angażuje to więcej zdolności (obie półkule mózgu) niż pisma zachodnie.
   Choć dawniej był przedmiot kaligrafia, który podobno miał korzystny wpływ na różne zdolności, np. matematyczne.

   1. Guy Fawkes

    Już chyba wiem, w tym badaniu PISA nie chodzi o ideologię, tylko problem jest z interpretacją.

    Moja interpretacja jest taka: uczniowie w roku 2018 mają znacznie lepsze wyniki niż w roku 2015 z powodu 500+. Dużo z tego 500+ idzie na zajęcia dodatkowe, korepetycje, pomoce naukowe, komputery itp.

  2. allo allo

   tylko tych dzieci jest strasznie malo
   za malo
   ostatnie lata to rekordowe minima narodzin
   w chiny uderzaja usa a juz wkrotce uderzy demografia – mozna powiedziec stany zaczely a demografia dokonczy

   ps przegladalem sobie wykresy dzietnosci wielu panstw to niesamowite
   jak te wskazniki zaczely sie zalamywac po upadku sowietow i nastaniem ekpoki reagana i tacher i ekspansji neoliberalizmu na swiecie
   a pikowanie przyspeszylo po 2000 roku jak chiny przyjeto do WTO i zaczela sie era hiperglobalizacji

  1. Guy Fawkes

   Przede wszystkim powiązania zostawiłbym na boku, trzeba na dany instrument patrzeć bez sugestii.
   Na miesięcznym (jeszcze daleko do końca miesiąca, czyli świeczki) odbiliśmy się od czerwonej tenkan sen, bądącą poniżej kijun sen, i przebiliśmy się przez chmurę, więc powinniśmy mieć trend spadkowy gdzieś do lutego, o ile obraz się utrzyma, tzn w grudniu wyjdzie nam ładna spadkowa świeczka, bez zbyt dużych cieni, ale sądząc po wskaźniku, raczej nie powinno być niespodzianek.
   https://invst.ly/owtj0
   Na tygodniowem układ linii ichimoku jest charakterystyczny dla bessy, spadamy po odbiciu od chmury, wskaźnik ma jeszcze sporo miejsca.
   https://invst.ly/owtj-
   Na dziennym możemy się spodziewać korekty, do czerwonej tenkan sen, która szybko opada, albo do chmury probably.
   https://invst.ly/owtl2

   1
  1. Guy Fawkes

   Jeśli byś popatrzył na wykres tygodniowy według ichimoku, to pierwsza świeca obecnego spadku dała pierwszy sygnał sprzedaży wybijająx się z chmury.
   Druga świeca tygodniowa dała drugi sygnał sprzedaży, przełamując kijun sen (niebieska).
   Trzecia świeca dała trzeci sygnał sprzedaży przełamując tenkan sen (czerwona), no i teraz mamy jazdę po trzech sygnałach, łapanie spadającego noża.
   Trzeba więc na korektę poszukać dużego wyprzedania no i zastanowić się nad jakimś ruchem mierzonym, proporcjami, cykle Hosody, czyli coś takiego:
   http://www.bankfotek.pl/view/2144638

   No wiesz..

   1

Dodaj komentarz