Otwarty wpis: analiza techniczna kursów akcji spółek z GPW

Tak jak miesiąc temu („Co można znaleźć w Macrobondzie?„) proponuję w ten łikend otwarty wpis przeznaczony na analizę techniczną kursów akcji notowanych na GPW spółek. Proszę o podawanie nazw spółek z GPW, a ja w sobotę i niedzielę przedstawię analizę techniczną ich kursów w swojej interpretacji. Zanim zaczniemy pokażę tylko, co jest dostępne w Macrobondzie w odniesieniu do spółek z GPW:

Jak widać, dla każdej spółki dostępne są dwa typy danych na temat kursu akcji: „cenowy ” (nie uwzględniający dywidend; dla open, high, low i close) oraz „dochodowy” („Total Return”, uwzględniający dywidendy). Z biegiem czasu, oparte na tych danych wykresy akcji kursów spółek wypłacających wysokie dywidendy silnie się zaczynają od siebie różnić. Szczerze mówiąc nie znam odpowiedzi na filozoficzne pytanie, który typ wykresu bardziej nadaje się do analizy technicznej. Jeśli ktoś ma na ten temat jakieś przemyślenia, to proszę się nimi podzielić. Ja w swoich porannych komentarzach używam wykresów cenowych.

Podsumowanie: do niedzieli trwa na blogu koncert życzeń dotyczący analizy technicznej wykresów akcji notowanych na GPW spółek. Zapraszam.

@fast_market: „Poproszę PGNiG (…)”

Powered by macrobond.com

Innymi słowy widzę tegoroczny spadek jako ruch tej samej klasy co ten z lat 2007-2008, co daje taką projekcję kursu:

Powered by macrobond.com

Sprawdziłem też sobie takie jak wczoraj odchylenia kursu od średniej 200-sesyjnej i mam skojarzenie z wrześniem 2008:

Powered by macrobond.com

@svalbard: „Cognor – cenowy”

Powered by macrobond.com

Mnie się to ostatnie wyjście dołem z października z czegoś głoworamionowego kojarzy z podobnym ruchem z listopada 2015. Wtedy to się skończyło – tak jak zawsze w strefie 0,56-0,63 zł. Tam się kupuje Cognor podczas Chinageddonu i recesji w USA, w oczekiwaniu na kuznetsową hossę taką jak ta z lat 2002-2007, ale ja bym obstawiał, że na Cognorze na razie mamy dopiero 2001 rok.

@wider_swider: „poproszę PKN (…)”

Powered by macrobond.com

Tu są dwa kanały. Jeden to rozpoczęty w apogeum globalnej recesji w 2009 roku kanał trendu wzrostowego związany ze wzrostową fazą obecnego cyklu Juglara (cyklu inwestycji w środki trwałe, którego faza spadkowa produkuje recesje w USA poprzedzane inwersjami krzywej rentowności i który wywołuje te wielkie ruchy na stopie bezrobocia). Dolne ograniczenie tego kanału zbliża się do 80 zł i tam się Orlen kupuje przy założeniu, że w USA nie będzie recesji a w Chinach Chinageddonu. Drugi kanał obejmuje całą historię Orlenu i jego dolne ograniczenie (poniżej 50 zł) zostanie osiągnięte podczas następnej recesji w USA/Chinageddonu.

I teraz pytanie za 1000 pkt.: czy dolnego ograniczenie pierwszego kanału zadziała czy nie? Posługując się moją metodą szukania środka symetrii środkowej wykresu (elliottowskiej 3-ciej w 3-ciej zwykle związanej z przełamaniem kluczowego oporu/wsparcia) uzyskuje się odpowiedź, że zadziała (od 2017 mamy kitchinową bessę, która jest elliottowską 4-ką juglarowego impulsu wzrostowego rozpoczętego w 2009 roku i która powinna być proporcjonalna do elliottowskiej 2-ki z 2011 roku (mamy teraz odpowiednio 2012 roku)). Ale to wymaga wiary w to, że inwersja krzywej niepoprawnie zapowiada recesję w USA w 2020 roku i że Chińczycy jakoś się teraz jeszcze wybronią przed Trumpem i Kitchin znowu poprawnie zadziała.

@datik: „poproszę CDR (…)

Na szybko obrazek z 21 listopada. Później może coś dodam.

„”Jednak trochę doprecyzuję; poproszę o analizę CDR i DNP pod kątem spekulacji „na krótko””

Mam tu problem z interpretacją, bo z jednej strony kurs właśnie odbił się od rosnącej średniej 200-sesyjnej i dolnej linii trendu wzrostowego, a więc jest w miejscy gdzie się kupuje. Z drugiej strony nieco wcześniej złamał krótszy prawie roczny trend wzrostowy trochę w stylu podobnym do tego z lata 2018. Nawet w pesymistycznym scenariuszu silne wsparcie jest na 112.

@ pytek: „poproszę o KGHM (…)”

Na szybko obrazek z 4 października. Później może coś dodam.

EDIT.

Powered by macrobond.com

KGHM broni dolnego ograniczenie długoterminowego trendu wzrostowego, w czasie, kiedy powinien wypaść kitchinowy dołek a główny poziomy opór jest tuż nad 130 zł. Kusi mnie myśl, że tak jak w sierpniu kurs postraszył wybiciem w dół poniżej ubiegłorocznych dołków, a potem zanegował to wybicie, tak teraz mógłby zanęcić chwilowym wybiciem ponad kwietniowy szczyt, no ale to spekulatywny scenariusz nie za bardzo wynikający z powyższego obrazka.

@noob: „Poprosze o (…) trakcja”

Na szybko obrazek z 18 października. Później może coś dodam.

@Luto: „Poproszę Kęty.”

Powered by macrobond.com

Znowu mamy długoterminowy kanał wzrostowy. Jego dolne ograniczenie Kęty odwiedzają jak jest kryzys w Azji, recesja w USA czy kryzys finansowy w strefie euro. I mamy krótszy kanał od 2009 roku, który opisuje fazę wzrostową cyklu 7-11-letniego cyklu Juglara (odpowiadającej fazie ożywienia gospodarczego w USA). I znowu ta sama kwestia – jeśli krzywa rentowności w USA się pomyliła i nie będzie recesji w USA w 2020 roku i nie będzie też Chinaggedonu, bo Trump w roku przedwyborczym odpuści Chinom, to spadek od 2017 roku był ellittowską 4-ką a 5-ka, która wyniesie kurs Kęt do nowych historycznych szczytów zaczęła się już 2 miesiące temu. Jeśli ktoś zakłada recesję w USA i Chinageddon w 2020 roku, to oczywiście obecna gra na kitchinowe ożywienie (elliottowską 5-tkę jest błędem).

Tu jeszcze dochodzi kwestia naszej wiary w „decennial pattern”, który sugeruje, że Kęty będą rosły tylko do I kw. 2020, a potem zaczną chorować jak w latach 2000-2002 czy 2010-2011.

Ja tą łamigłówkę rozwiązuję w następujący sposób: mamy kitchinowy dołek i na Kętach trwa już 5-tka. Będzie bardzo silna i dynamiczna, bo świat wpadnie w euforię, gdy Trump z Xi niebawem ogłoszą, że zostali BFF. I w I kw. Kęty będą na nowym rekordzie. Ale ta elliotowska 5-ka w sekwencji od 2009 roku a zarazem wzrostowa faza cyklu Kitchina właśnie się skończy a Kęty rozpoczną mozolne przygotowania to wykonania dużego ruchu w dużym kanale. Tylko w ten sposób potrafię uzgodnić Kitchina (teraz powinno rosnąć) z „cyklem dekadowym” (teraz powinno rosnąć, ale tylko do I kw. 2020) i cyklem Juglara (inwersja krzywej rentowności sugeruje apogeum spowolnienia w USA pod koniec 2020 roku, więc od szczytu w I kw. takie spółki jak Kęty będą miały 3 kwartały na skasowanie zysków (najlepiej szybkim krachem od listopada 2020: patrz „Przypomnijmy sobie o cyklu 160-miesięcznym„).

Czyli na Kętach mamy po prostu 13 grudnia 1999.

@fast_market: „Poproszę (…) Alior”

Powered by macrobond.com

Ja tu widzę tegoroczne wybicie w dół z wieloletniej formacji podwójnego szczytu, której rozmiary sugerują spadek większy niż dotychczasowy, ale teraz chyba pora na ruch w górę w obrębie kanału tej klasy co korekta wzrostowa z okresu listopad 2018-marzec 2019. Koniec korekty będzie, gdy kurs uderzy głową w opadającą 200-tkę tak jak w marcu. Generalnie takie wybicia w dół jak tegoroczne uruchamiają symetrię środkową (elliottowska 3-ia w 3-ciej w 3-ciej) w dużej mierze determinującą przyszłość (choć oczywiście przyłożenie jakiejś wielkiej siły może ją złamać).

@Idmmaximus: „Jeżeli jest taka możliwość to ja bym poprosił (…) Mci”

Na szybko obrazek z 5 listopada. Jutro rozwinę temat.

„(…) Fasing (…)”

Powered by macrobond.com

Ja tu wiedzę kolejne poziomy „kwantowe” (ok. 7-14-28) z kursem na 10-letnim wsparciu. Teoretycznie w takim miejscu się kupuje, bo w razie wyłamania w dół dosyć szybko się dostaje informacje o popełnionym błędzie.

@mac-erson: „
Oprócz spółek wymienionych przez poprzedników jeśli starczy czasu poproszę o (w poszukiwaniu typów na 500+) 

Boryszew
Lubawa
PHN
Odlewnie”

To na szybko, w miarę możliwości rozwinę temat.

Powered by macrobond.com

Po pierwsze mamy to długoterminowy kanał wzrostowy, od dolnego ograniczenia którego kurs odbijał się w listopadzie 2018 i sierpniu 2019. Czyli optymistycznie. Ale równocześnie mamy długoterminowy wachlarz (czerwona linia), który powinien zatrzymać wzrost przy ok. 4.40. Ale mamy też średnioterminowy wachlarz, który sugeruje wybicie w górę z ponad 2-letniego ORG-a. Wniosek: Odlewnie przełamią opór ORG-a, ale po osiągnięciu linii długoterminowego wachlarza rozpoczną ruch powrotny do linii szyi.

„Astarta”

Powered by macrobond.com

Niby na Astarcie już 3 razy można było zagrać w ping-ponga pomiędzy 15 a 49, więc może i teraz się uda, ale na razie jakichś oznak życia tam nie widać.

„Polnord”:

Powered by macrobond.com

Wykres z cyklu „gdy nie umrze, to żyć będzie”. Narysowałem mu 12,5-letni kanał trendu spadkowego odpowiadającego spadkowej fazie cyklu Kuznetsa (związanego z budownictwem infrastrukturalnym).

@DR_PD:”Poproszę o PLAY”

Powered by macrobond.com

Tu sytuacja jest typu 50/50, bo kurs zbliża się do kluczowego oporu powyżej 34 i bardzo trudno jest na podstawie samego wykresu określić, czy się od tego oporu znowu odbije, czy też przełamie ten opór tym samym uzyskując dalszy 100 proc. potencjał wzrostowy (z poprawką na ruch powrotny do ok. 34 po odbiciu od rosnącej czerwonej linii oporu przełamanej w dół w tym roku). Na moje oko opór na 34 zostanie przełamy, bo kurs jest silny na spadkowym rynku, ale oczywiście kupowanie przy dochodzeniu kursu do kluczowego oporu jest ryzykowne.

@Dante: „MILP, ATTP”

Powered by macrobond.com

Kurs Millennium jest od zawsze w trendzie bocznym, więc naturalne jest oczekiwanie, że prędzej czy później odwiedzi poziomy z 1995 czy 2009 roku, Mamy tu dwa wachlarze, oba sugerujące spadek w długim terminie. Pytanie brzmi, czy to się rozegra od razy, czy najpierw kurs podejmie próbę wzrostu. Na powyższym wykresie zaznaczyłem cykle Kichina. Uśrednienie 6 cykli od lutego 1995 do lipca 2016 sugeruje następny kitchinowy dołek pod koniec stycznia 2020. Fakt, że kurs przełamał 3-cią linie wachlarza – tak jak w 2008 roku- sugeruje, że historyczne wsparcia zostaną osiągnięte do tego czasu. Ale ja łudzę się, że kurs jednak złapie wsparcie, zrobi w 2020 roku ruch powrotny do linii wachlarza i opadającej 200-tki i spadek do historycznych wsparć rozegra się dopiero w następnym cyklu.

Powered by macrobond.com

Wiosną 2018 kurs Azotów wybił się w dół z wieloletniej formacji głowy z ramionami. Od października 2018 do kutego 2019 zrobił ruch powrotny do przełamanego wsparcia, które stało się oporem i teraz zdaje się już przebywać w 5-tce rozpoczętej w 2016 roku spadkowego impulsu, który powinien dotrzeć do zielonej poziomej linii wyznaczonej na podstawie rozmiaru konsolidacji z lat 2012-2018.

@wider_swider: „(…) rozrywkową Braster”

Powered by macrobond.com

Jak bym go ubrał w takie dwa kanały trendów spadkowych i rozważał teoretycznie rozważał zainteresowanie w celach rozrywkowych przy dojściu kursu do dolnych ograniczeń obu.

@uamaga: „Poproszę o Arctic Paper i Ropczyce”

Arctic Paper był 29 listopada i kusi mnie myśl, że tam istnieje symetria z pionową osią symetrii w szczycie z końca listopada 2016. W takiej wizji odbicie lustrzane ruchu 2009-2013 zaczęłoby się w okolicach stycznia 2020. Inaczej mówiąc mamy teraz początek grudnia 2013 i cofamy się w czasie. No ale to wysoce spekulatywny scenariusz. Ale na razie chyba nie można mówić o przełamaniu górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w listopadzie 2016 trendu spadkowego, więc jeszcze jeden ruch w dół wydaje się możliwy.

Powered by macrobond.com

Co do Ropczyc to spadły normalną kitchinową bessą jak w latach 2013-2014, i 2010-2011, dotarły do dolnego ograniczenia ponad 10-letniego kanału w ramach trendu wzrostowego cyklu Juglara (odpowiadające ożywieniu gospodarczemu w USA), przełamały linię tej kitchinowej bessy a teraz testują dołek, więc wszystko wygląda ładnie. Niepokoi mnie tylko ten wachlarz od 2009 roku, który pokazuje słabnącą dynamikę. Tak jak w przypadku wielu innych spółek to jest zakład o to czy w 2020 roku będzie recesja lub Chinageddon, czy to się rozejdzie po kościach jakoś i Kitchin normalnie zadziała. Ja rok temu miałem nadzieję, że w ciągu roku będzie już po apogeum recesji w USA, czyli dołek cyklu Juglara zbiegnie z dołkiem cyklu Kitchina. Ale tak się nie stało. Juglar ma mieć 7-11 lat, więc tegoroczna inwersja krzywej zapowiadająca recesję w USA w 2020 znowu zmieściłaby się w tym limicie z grubsza. Ale w 2020 powinna być faza wzrostowa Kitchina i ta sprzeczność nie daje mi spokoju. Próbuje ją rozwiązać łamańcem w którym kursy takich spółek jak Ropczyce kitchinowo rosną teraz do tej linii wachlarza, ale w drugiej połowie 2020 roku jednak zdychają dyskontując końcówkę spowolnienia w USA. Ale to oczywiście karkołomna konstrukcja, chociaż pasująca do „decennial pattern” (szczyty Ropczyc w sierpniu 2000 i sierpniu 2010).

@tmoore: „Uprzejmie proszę o PZU i Echo jeśli jeszcze ma Pan siłę :}”

O Echu coś tam wspominałem 14 października, w miarę możliwości później to uaktualnię.

Powered by macrobond.com

Co do PZU to jest w środku ziemi niczyjej, ale na mój gust pora teraz na ruch powrotny do tych czerwonych linii oporu tego dwuletniego trójkąta, z którego kurs wylazł dołem w sierpniu. Przebicie się wyżej już wygląda na trudne.

@noob: „Poprosze o puławy,stalprodukt,enea,trakcja,polimex mostostal.”

Puławy robiłem 10 grudnia i wyszło mi optymistyczne podobieństwo do 2010 roku.

Powered by macrobond.com

Stalprodukt jest bardzo interesujący, bo w swojej wzrostowej fazie poprzedniego cyklu Kuznetsa wzrósł w latach 1999-2007 prawie 250 razy. Gdyby udało się wejść do podobnej rzeki… No ale wtedy było już po ostrym kryzysie w Azji, a teraz nie. Teraz pytanie, czy wierzymy w „decennial pattern” (patrz szczyty 1997, 2007 i 2017). Stalprodukt robił ponad 100 proc. rajdy od listopada 1999 do sierpnia 2000 i od stycznia do sierpnia/listopada 1999. Na razie wygląda to trochę podobnie do 1999 roku i być może odbiwszy się od bliskich poziomów dołków z lat 2012-2013 zdąży nadrobić te zaległości na jakiejś możliwej fali optymizmu po zawieszeniu broni pomiędzy USA i Chinami (no i mamy już 47 miesiąc od poprzedniego dołka cyklu Kitchina na GPW, więc już dawno powinny trwać wzrosty). No ale jeszcze jest ten 12-letni kanał trendu spadkowego, którego dolnego ograniczenie jest dopiero pod 100-tką (tam oczywiście zakupy byłyby bezpieczniejsze).

Powered by macrobond.com

Na Enei można było grać w pign-ponga albo na liniach wąskiego kanału trendu spadkowego albo na liniach szerokiego kanału trendu spadkowego. Obie zielone linie wsparcia tych kanałów są teraz gdzieś tak przy 7,3 mniej więcej.

Powered by macrobond.com

Dopóki nie zostanie zanegowana linia szyi 4-letnie formacji głowy z ramionami na 2,89, to należy oczekiwać spadku o rozmiar formacji, a przynajmniej do zielonej linii wsparcia, która w przeszłości powstrzymywała spadki.

@ljedrych:”Poproszę o Bioton”

Powered by macrobond.com

Jak tu jedynie potrafię zobaczyć jakiś taki 6-letni trójkąt. Jak wyjdzie pod zieloną kreskę – niedobrze, jak wyjdzie nad czerwoną – może nie niedobrze.

@Mariusz: „Panie WB jeśli ma pan siłę poproszę jeszcze ACP (ASSECOPOL), PGE, ZEP (ZEPAK) z góry dziękuję.”

Asseco Poland dosyć optymistycznie mi się narysował 19 listopada i na razie się to chyba potwierdza.

Powered by macrobond.com

Na PGE można było od 10 lat grać w ping-ponga w tym kanale trendu spadkowego. Może dalej się będzie udawać?

Powered by macrobond.com

Mam wrażenie, że ZEPAK przeszedł w taki tryb jak w latach 2012-2014, więc dopóki nie nastąpi zdecydowane wyłamanie z trendu bocznego, to może gra w ping-ponga w tym poziomym kanale będzie skuteczna?

@saracha: „Panie Wojtku, jeszcze Resbud, please.”

Resbud mi wpadł w oko 19 listopada i nic tam się szczególnego od tamtej pory nie wydarzyło. Nie wygląda źle, kanał trendu spadkowego jest szeroki, do kluczowego oporu daleko. Jak będzie, nie wiadomo, ale jakiś potencjał i pozytywy w zachowaniu są.

@MS: „Panie Wojtku, bardzo proszę o Izostal”

O Izostalu wspominałem w czwartek. No cóż, zawsze się na zielonej kresce kupowało…

@wider_swider: „Gdyby Pan jeszcze dysponował czasem i chęcią to prosiłbym o JSW.”

Powered by macrobond.com

Jedna z najbardziej podstawowych zasad spekulacji giełdowej (obok takich klasyków jak „trend is your friend”, czy „buy strength, sell weekness”) głosi, że JSW się kupuje po 10 a sprzedaje po 100. Tak słyszałem. 😉

Ale. Ostatnio kurs był odchylony od opadającej 200-tki o ponad 50 proc. Coś takiego zdarzyło się tylko raz na przełomie 2014 i 2015. Potem nastąpiła kilkutygodniowa korekta wzrostowa o ponad 50 proc.

@12Robert: „Witam , mogę prosić o Mobruk ?”

Powered by macrobond.com

Trochę kurs za bardzo wywiało ponad górne ograniczenie trendu wzrostowego, no ale nie ma rady dopóki 200-tka rośnie to jest hossa i w takich sytuacjach spadek kursu poniżej rosnącej średniej jest tradycyjnym sygnałem kupna (jesień 2016, przełom 2017/2018 i marzec 2019.

@Idmmaximus:”Może warto spojrzeć na króla spekulacji lat 2002-2007 spółke która dała najwyższą stope zysku w historii gpw skotan. Panie Wojtku jeżeli nie za późno to luknijmy na skotan”

Kurczę, nie wiem czemu ale mam w Macrobondzie Skotana obciętego do 2006 roku.

Powered by macrobond.com

Nie wiem, czy w 2002 roku też miał ujemną wartość księgową jak teraz, ale rzeczywiście kurs przebił linię 13-letniego wachlarza. No to chyba teraz pora na test ubiegłorocznego dołka, na którego poziomie zrobiło się całkiem zielono?

@ mac-erson: „Oprócz spółek wymienionych przez poprzedników jeśli starczy czasu poproszę o (w poszukiwaniu typów na 500+)

– Cigames
– Eurocash
– Getin”

Powered by macrobond.com

Kurs wygląda jak w 2015, po przełamaniu linii 2-letniego trendu spadkowego i w trakcie testowania dna.

Powered by macrobond.com

Jak tu widzę podwójny szczyt z lat 2012-2017 wybity dołek w listopadzie 2017 i zrealizowany wynikający z jego rozmiaru zasięg spadku. Linia szyi w okolicach 30 stała się kluczowym oporem. W mocy pozostaje kanał trendu spadkowego od 2013-tego i wyjście ponad jego górne ograniczenie powinno skutkować sprzedażą. Ale trend spadkowy z lat 2016-2018 został przełamany, 200-tka zaczęła rosnąć, więc przy spadkach kursów poniżej rosnącej 200-tki można się zastanawiać nad zagraniem na dojście kursu do linii szyi i górnego ograniczenia tego większego kanału spadkowego.

Powered by macrobond.com

Jak tu widzę trzy kanały trendów spadkowych: najdłuższy (grube linie), pośredni (linie średniej grubości) oraz najkrótszy (cienkie linie). Dopóki te trendy nie zostaną przełamane to powyżej czerwonych kresek powinno się sprzedawać. Fajnie wygląda to miejsce, gdzie był dołek w listopadzie ub.r. Bardzo tam zielono. Ale wiadomo, że banki to trochę inna kategoria spółek, więc tu się mogą dziać różne cuda.

Dziękuję za typy. Nie udało mi się ich niestety wszystkich przeanalizować. Może przy nastęnej okazji.

Komentarze

  1. mac-erson

   @Sir, hmm mnie się wydaje, że jeszcze szczycik przed nami – może teraz jesteśmy w 4-ce końcowej 5-tki.
   Nie mniej ogólnie gratulacje za ostatnie dni trafne przewidywania.
   Ja dzisiaj popołudnie spędziłem pracowicie i odpocząłem od giełdy (robimy jutro event na 1500 osób i trzeba było dopilnować montaży).

 1. dociekliwy54

  @W.B.
  Wydaje mi się, że można analizować indeksy obu rodzajów, cenowe i TR.
  Linie trendu ustawiają się w TR bardziej pionowo, ale nadal chyba obowiązują podobnie.
  Trochę inaczej wsparcia i opory cenowe w długim okresie czasu. Tu na cenowych psychologia może mniej działać, choć nie sądzę, by to była wielka różnica.
  Jeśli chodzi o TFE, to można rysować tu i tu.Jedynie problem może być z warunkiem niezachodzenia 1/4.Myślę,że trzeba tego wymagać na obu wykresach. Geometrii w długim czasie raczej się nie szuka, a w krótkim czasie można rysować na obu wykresach. Średnie i oscylatory chyba adoptują się podobnie. Analiza czasu- Fisher, Carolan, Erman itp. wychodzą zwykle podobnie, bo ekstrema są raczej w tych samych miejscach.
  Generalnie, myślę że jeżeli widać, że AT działa (np. odbicia od wsparć oporów, linii trendu), to nie trzeba się zastanawiać jaki to wykres.W dłuższym okresie oczywiście preferujemy skalę log.
  Jednego na pewno nie można robić. Nie można określać siły względnej różnych indeksów (cen,TR) w dłuższym czasie. Ostatnio taki kwiatek widziałem na 1 stronie Parkiet’u (ostatnia sobota), gdzie młody autor porównywał indeksy WIG20 i zagraniczne typu TR z okresu władzy PIS. Wniosek artykułu: „PIS jest winny.” A może nie tylko PIS ale i autor?
  Jest jeszcze kwestia inflacji. Prechter uważa, że nie powinno się wykresu poprawiać o inflację.
  Gdybym miał wybierać wykres do analizy, to pewnie również wziąłbym cenowy, ale pewnie dobrze mieć świadomość tego, który wykres jest bardziej „patrzony”.
  @Guyfawkes
  Gratuluję NIKKEI. Poszedł jednak na razie wyżej niż myślałem.

  1
 2. Panpozwoli

  „widziales dzis tauron enea
  skoki na glowke nawet nie patrza czy woda jest
  polityka klimatyczna zrobi z tych spolek albo bankruty
  albo drukarki akcji”

  Allo,allo! Ty sobie jaja robisz. Znowu szukamy winnych tego co sami, tymi ręcami, sp…my.
  Polityka klimatyczna? Czy raczej zgraja barnów nie dostrzegających rzeczywistości, którzy nad poziomy by wzlatali gdyby nie te ruskie i te żyd.

  https://m.youtube.com/watch?v=rAtKr_nsZSs

  3
 3. mac-erson

  @WB
  Oprócz spółek wymienionych przez poprzedników jeśli starczy czasu poproszę o (w poszukiwaniu typów na 500+) 😉

  – Astarta
  – Bioton
  – Boryszew
  – Cigames
  – Eurocash
  – Getin / GetinNoble
  – Grupa Azoty
  – Lubawa
  – Mostal War
  – Polnord
  – PMPG
  – PHN
  – Prairie
  – Ursus
  – Odlewnie

  1. allo allo

   mcerson co do odlewni spolka tania jak barszcz
   ale jest kilka ryzyk
   raz to uchwalony duzy program motywacyjny bodajze na ok 20% dotychczasowych akcji
   dwa spolka ma ustawiony skup akcji z cena maksymalna w okolicach 4 pln dlatego kurs taki niemrawy
   bo granica ta dziala paralizujaco na inwestorow
   przerabialem takie skupy z cena maksymalna na wielu spolkach w wiekszosci przypadkow chodzi po prostu o blokowanie ceny akci
   tak bylo np na atlancie najpierw bylo wezwanie po 4 pln oczywiscie nieudane wiec zarzad zrobil skup akcji z cena maksymalna 5 zeta
   i spojrz jak rynek sie od tej ceny odbija podobnie bylo ze skupami na impexmetal
   mozesz sobie w praktyce przestowac jak taki skup blokuje kurs na ab tak jest cena bodajrze na 30 pln zaloze sie ze kurs tego limitu nie przebije
   dlatego generalnie spolki ktore robia skupy na gpw odpuszczam gdyz po uruchomieniu skupu kurs zachowuje sie slabo w wiekszosci przypadkow
   kolejny przyklad ze na gpw wszystko na odwrot
   ursus – w obecnej sytuacji spolka nie do analizy – bo w upadlosci bo czekaja ja pewnie duze dodruki akcji takich spolek nie powinno robic AT
   cig games – drukarka i prezes sypacz szkoda czasu to spolka do spekulacji od czasu do czasu nie do inwestowania
   boryszew – karkosikowi nie zalezy juz na wycenach swoich firm bo chce je wycofac z gieldy nie bedzie wiec gral na zwyzke
   tak samo bylo z ipx nie ma sensu bic sie z koniem alchemia hutmenem
   Bioton po tym jak jak spolka zaopiekowali sie nasi skosnoocy bracia raczej szkoda cokolwiek ryzykowac
   w dodatku nad firma krazy fatum krauzego – polnord petrol bioton zmierza w tym samym kierunku tylko wolniej
   bo to byly biznesy robione na znajomosciach i ukladach glownego akcjonariusza szkoda czasu
   pmpg – schylkowa branza i do tego bardzo konkurencyjna nie zdazyli urosnac przez te lata wiec rynek ich pochlonie

  1. allo allo

   co do fasingu zapomnij dopoki zarzad firmy ma w planach budowe kopalni wegla
   to klucz do niskiej wyceny tej grupy
   mci – po cyrkach czechowicza to chyba mozna sobie darowac – glowny akcjonariusz stanowi tu wartosc ujemna i nie budzi zaufania szkoda czasu i nerwow

  2. allo allo

   wig budowlany to w wiekszosci budimeks
   a budimeks to w polowie deweloper
   czyli wig budowlany to 40 % wig nieruchomosci
   czemu ostatnio deweloperka podskoczyla
   ano plany rzadu – panstwowa ziemia dla deweloperow w zamian za oddanie do w jakims tam procencie mieszkan do programu mieszkanie +

   pdobnie ladnie podskoczyl unibep ktory tez jest w polowie deweloperem
   tradycyjna budowlanka polimeksy rafako torpole zue
   radzi sobie ostatnio troche slabo

  1. allo allo

   ropczyce spolka ryzykowna ze wzgledu na osobe prezesa ktory preferuje swoj interes ponad interses pozostalych akcjoariuszy
   nieslawny wielki w stosunku do kapitlizacji program motywacyjny plus ochota na emisje akcji – (nie wiadomo po co)
   a tym przypadku prezes moze pasc ofiara wlasnej chciwosci gdy doprowadzil do takiego spadku kursu
   ze w akcjoariacie pojawil sie nowy akcjonariusz ktory ma juz tyle drogocennego papiera co sam Prezesunio
   moze sie powtorzyc niedawna sytuacja z innej spolki EFEKT – tam zarzad tez dbal glownie o wlasny tylek
   i nieciekawie sie to skonczylo i dla zarzadu i dla reszty akcjonariuszy

   1
  1. allo allo

   ja wole spolki
   nie wymagaja az takiej atencji
   a kiedy jest sygnal kupna to mozna potrzymac nawet dluzej
   kiedys po sygnale kupna na paged nie zagladalem na gielde ponad pol roku nawet rachunku nie sprawdzalem ani zadnych inf niczego
   sprzedalem wsio w grudniu 2013 …… z przebitka 100%

 4. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Pooglądałem sobie dziś ceny różnych różności na AliExpres.
  Ceny hurtowni wysiadają.

  Wniosek:Chiny już wygrały, tylko to jeszcze nie jest ogłoszone. Już jest po harapie, co stawia pod znakiem zapytania sens ersibatl.

  https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklopedia_staropolska/Harap

  I teraz dopiero możemy zrozumieć sens totalitaryzmu klimatycznego. Chodzi o to, żeby Europa podnosiła swoje koszty (ceny), bo ceny chińskie pójdą do góry i muszą zachować konkurencyjność. Chińczycy muszą podnieść ceny, bo zniszczyły swoje środowisko, co wymusza ogromne inwestycje w jego rekultywację.

  A kto na tzw. zachodzie wpycha świat w wojnę z klimatem, zamiast wykorzystać sytuację do poprawy konkurencyjności? Największe banki i korporacje.

  Jaki z tego wniosek? Fenicjanie zmieniają wehikuł hegemoniczny, w odwiecznym kołowrocie wzrostów i upadków.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Uroboros

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Ouroboros.png

  1. Guy Fawkes

   W totalitaryżmie klimatycznym chodzi nie tylko o chińskie konieczności ekologiczne.
   Chodzi też o finansowanie chińskiego państwa dobrobytu i innowacji.
   Ceny chińskie muszą pójść do góry i jednocześnie zachować konkurencyjność.
   To stały mechanizm w historii, zaczyna się od dumpingu, a kończy na monopolu i wyzysku.

   //Ktoś nie śpi aby spać mógł ktoś.//

   Ciekawe, czy Europejczycy, niegdyś cywilizowani, wytrwają w swoim zidioceniu

   1
  2. konsultant121

   @guy
   Spokojnie, to dopiero po 2032 wg Armstronga-finansowa stolica świata będzie w Chinach. Najpierw Chinageddon chyba:))
   Zastanawiam się tylko ile kasy jest ładowane przez kapitał poprzez dług publiczny Chin na rekompensatę kosztów wysyłki w świat tej całej machiny produkcyjnej na Aliexpress. P.S moje chrześniaki też wybierają sobie prezenty na Aliexpress wprost z mojego smartfona;)))

   3
   1. Guy Fawkes

    Faktycznie Chiny już są hegemonem, bo AliExpres zbłądził pod strzechy. Niedługo nie będziemy w ogóle potrzebować tubylczych sklepów.

    Wojna z klimatem, czyli konieczność podniesienia kosztów w Ojropie świadczy o potędze hegemonii chińskiej w kolaboracji z elitą fenicką.
    Doprowadził do tego długi proces barbaryzacji białych. Wszystko gra i koliduje.

    Nie będzie Chinageddonu, byłby, gdyby świat niegdyś cywilizowany wykorzystał to, że Chiny są na musiku i muszą podnieść ceny.

    Fenicjan nie interesuje wygrana białego świata, tylko żółtego.

    1
    1. allo allo

     panie Guy ja mysle ze pan sie myli to nie chodzi o zadne sponsorowanie chin
     tylko wysubliwana ochrone wlasnych interesow
     zamrodyzm klimatyczny kosztowalby polske ponad 2 biliony zlotych po dzisiejszym kursie euro
     w wiekszosci te pieniadze powedrowalyby na zachodnioeuropejskie zielone technologie
     to nic innego jak raz plan transferu bogactwa z europy srodkowej na zachod
     dwa spowolnienie rozwoju i wzrostu znaczenia politycznego poprzez trwale i prawie nieodwracalne oslabienie konkurencyjnosci
     wrescie terror klimatyczny i surowe normy to doskonaly sposob na ochrone rodzimego przemyslu motoryzacyjnego
     przeciez temu mialy sluzyc coraz to nowsze i surowsze normy emisji spalin – niektore japonskie marki jak daihatsu po prostu odpuscily sobie z tego powodu europe
     wreszcie oficjele mowia o mozliwosci wprowadzenia CEL KLIMATYCZNYCH to znaczy wprowadzenia cel na import do UE produktow ktore nie spelniaja wymogow co do sladu weglowego – jest to bardziej wyrafinowany sposob wprowadzania protekcjonizmu w granicach UE niestety naszym kosztem
     a ali express – co to za problem zbanowac aplikacje i aliexpress nie ma
     czy w chinach jest google albo goolge maps ?
     ali express to zaden problem – na tym portalu w wiekszosci sprzedaje sie tanie buble bez vat oraz podrobki
     panski wywod uwarzam za mocno naciagany
     fenicjanie w chinach ? come on…

     1. Guy Fawkes

      //zamrodyzm klimatyczny kosztowalby polske ponad 2 biliony zlotych po dzisiejszym kursie euro
      w wiekszosci te pieniadze powedrowalyby na zachodnioeuropejskie zielone technologie.//

      Hierarchia dziobania musi być zachowana.

      Walka z klimatem wymusza wzrost kosztów gwarantujący konkurencyjność mającm wzrosnąć cenom chińskim.
      Ambitne chińskie programy przecież muszą mieć finansowanie, come on!

      1. allo allo

       widzi pan zwiazki przyczynowo-skutkowe tam gdzie ich nie ma
       akurat naciski klimatyczne w tym nagle pojawienie sie smogu na antenie tvn z poczatkiem 2016 roku
       oraz calkowicie sztuczne wywindowanie cen Co2 na gieldach
       mialo miejsce dopiero po Polskim strategicznym zwrocie i rozpoczeciu wojen handlowych przez trumpa
       nowa polityka UE to to taki nowoczesny protekcjonizm a cla klimatyczne dopiero nadejda w swoim czasie
       najpierw musi isc propaganda – tak dziala UE

       po prostu niemcy musza wiedziec ze Amerykanskie plany wzgledem europy srodkowej a zwlaszcze Polski sa trwale
       skoro poszly na wojne gospodarcza z naszym narodem – bo co sie dzieje to jest pewna forma wojny o podkopanie wzrsotu
       i skierowanie wysilku naszej gospodarki na calkowicie bezproduktywne dzialania (slowem przepalanie pieniedzy) slomiane iwnestycje mowiac jezykiem barei , tak samo RObily USA angazujac sie wojny proxy zeby wiazac gospodarczo sowietow i ich niewydajna gospodarke
       pozbawiajac ja dodatkowo powietrza za pomoca rajow podatkowych (ktorych podczasz zimnej wojny namnozylo sie jak grzybow po deszczu) gdzie lokowala swoje aktywa wierchuszka ichniego systemu

       1
       1. allo allo

        podsumowujac nagly atak histerii klimatycznej w ostatnich latach
        to reakcja na nowa polityke USA
        oraz na zmiany w kwestii geopolitycznej orientacji naszego panstwa
        przedtem potencjal naszego panstwa skutecznie oslabialy partie takie jak aws sld a przede wszystkim PO (bogan klich czlowiek po pieniadzach niemieckiej fundacji zostal ministrem obrony ha ha)
        obecnie w ramach UNII to jedyne sensowne dzialania jakie moga podjac niemcy by oslabic potencjal naszego regionu
        az mnie dziwi ze pan tego nie dostrzega sir GUY

  1. allo allo

   w tvn cisza w temacie odkrycia tego satelity mapka chyba nie po linii ideowej stacji
   choc dzis ogladalem troche sciek informacyjny tvn24 i temacie konferencji klimatycznej KE – o dziwo nie bylo krytyki premiera
   za to wzmianka ze jako jedyny kraj mozemy miec wydluzony okres na dostosowanie
   rowniez wczoraj Aniela wziela nas w obrone przed przed tym francuskim ratlerkiem micronem czy jak mu tam

   3
 5. Guy Fawkes

  @Albo albo

  Nie zamierzam z Tobą polemizować, mamy łikend. Musisz wiele spraw jeszcze przemyśleć.

  Było już wiele różnych dat granicznych, wymyślanych przez ONZ czy Klub Rzymski, ale teraz jest data podana na poważnie i droga dojścia do celu będzie skrupulatnie i z największą surowością nadzorowana. To jest data 2050 – neutralność klimatyczna.

  Wiesz dlaczego? Bo MUSI byyć sfinansowany projekt CHIŃSKIEGO RENESANSU, który rozpocznie się w 2049.

  //…do końca 2049 r., na stulecie ChRL, ma dojść do „wielkiego renesansu chińskiej nacji”, czyli pokojowego zjednoczenia z Tajwanem, no i tym samym wyjścia na pozycje czołowej cywilizacji (nie państwa!) na globie.//

  https://forsal.pl/artykuly/1392359,cztery-etapy-chinskich-reform.html

  Ojrokolkhoz podaje 2050 dla zmyłki.

  Świat musi sfinansować Wielki Renesans Chiński, understood?

  Przypominam sobie z podstawówki odzywkę ”leż jak guma, nie oddychaj”. I tak właśnie będzie. Chiny jeszcze formalnie nie są hegemonem, a my już wchodzimy w okres surowości i totalitaryzmu, wstrzymując oddech.

    1. allo allo

     to nie byl transfer aktywow tylko zwykly business as usual
     bolszewicy chcieli po prostu wysilkiem panstowym nadrobic utracona industrializacje
     byli naturalnym odbiorca dobr inwestycyjnych, w usa business jest number one pamietaj o tym pieniadz jest king kazdy magnat chcial zarabiac
     henry ford to byl prosty chlop wbrew pozorom nawet wierzyl w spirtyzm i takie tam tez wszedzie widzial spiski zydowskie jak ty guy spiski hegemoniczne fenicjan itp itp ……zaplanowane na kilkadziesiat lat transfery centrow globalnego dowodzenia…..
     nie da sie tak planowac przyszlosci

     swiat jest zbyt zlozony by robic takie projekcje na 15-20 lat do przodu jak ci sie wydaje

     1. macarek

      To może ja się lakonicznie wypowiem

      A propos planowania – są tacy co to robią – proszę zwrócić uwagę na datę artykułu:
      https://www.spiegel.de/international/the-future-of-terrorism-what-al-qaida-really-wants-a-369448.html

      Odnośnie niby sztucznego problemu:
      https://www.twojapogoda.pl/zdjecia-target_8199/2019-12-14/prognoza-16-dniowa_25673/?photo=9

      A tu coś dla miłośników wykresów:
      https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rekordowo-niska-objetosc-lodu-w-arktyce

      No ale Adrian stwierdził, że jeszcze 200 lat możemy palić bo mamy czym.

      Cła węglowe to wreszcie dobry kierunek.

  1. allo allo

   zawsze lubiles fantazjowac guy teraz jednak poplynales i to ostro
   To co niemcy obecnie robia to dzialania miekie, taka jest takktyka po przegranej wojnie
   robia polityke w bialych rekawiczkach a polityka klimatyczna jest tylko ich narzedziem tak samo jak narzedziem bylo stworzenie euro i pozbycie sie problemu mocnej marki wzgledem franka lira peso….
   a potem zbudowanie sobie nowych lancuchow dostaw w europie srodkowej po 2004
   to wszystko to realizacja planow ktore powstaly jeszcze za bismarcka czyli zdominowania kontynentu
   kolejnej wojny nie zaczna
   http://300gospodarka.pl/przeglad-prasy/2019/11/21/chiny-maja-w-planach-budowe-tylu-elektrowni-weglowych-ile-obecnie-jest-w-calej-unii-europejskiej/
   niemcy musza miec podkladke po przyszle cla na chinski eksport do UE
   jesli ta polityka klimatyczna ruszy na dobre z czasem pojawia sie cla klimatyczne na chinskie towary
   niemcy wiedza ze nie moga sobie wbrew narracjom eskpertow z youtube na zerwanie sojuszy z USA nic na tym nie zyskaja
   a to co obecnie obserwujemy to proba blansowania usa chinami po to by wynegocjowac z ameryka mozliwie najlepsze warunki w nowym rozdaniu
   temu tez beda sluzyly cla klimatyczne – podbicie stawki i chamowanie rozwoju miedzymorza
   NIemcy to na serio przebiegly narod – potrafia prowadzic polityke jak nikt i to bez armii lotniskowcow i takich tam
   jeszcze raz powtarzam zachlystywanie sie chinami nie ma sensu i nie beda hegemonem nie bedzie chinskiego renesansu
   co najwyzej lokalna potega najwieksza z trojkata japan korea china ale tylko lokalna – rasa azjaci nie sa kreatywni po prostu
   potrafia rozwijac technologie tworzyc kolejne implementacje jak 3 g 5 g itp ale nie potrafia stworzyc i wdrozyc nic nowego
   wynika to z ich kodu kulturowego a tego nie sie zmienic ustawami planami itp tym bardziej ze chiny znowu wracaja do ideologii konfucjanskiej
   tej samej ktora doprowadzila do ich upadku (dlatego konfucjaznim byl tak tepiony przez maoistow)

   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    „rasa azjaci nie sa kreatywni po prostu potrafia rozwijac technologie tworzyc kolejne implementacje jak 3 g 5 g itp ale nie potrafia stworzyc i wdrozyc nic nowego wynika to z ich kodu kulturowego a tego nie sie zmienic ustawami planami itp tym bardziej ze chiny znowu wracaja do ideologii konfucjanskiej tej samej ktora doprowadzila do ich upadku (dlatego konfucjaznim byl tak tepiony przez maoistow)”

    No nie wiem. Wynaleźli latawiec na przykład, więc aż tacy niekreatywni chyba nie są.

    3
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     A tak w ogóle, to Polska powinna zorganizować jakieś stałe coroczne forum dyskusyjne w Polsce dla Amerykanów i Chińczyków przeznaczone na tłuczenie in do głowy, że jeśli lubię się ze sobą kłócić, to muszą równocześnie razem współpracować nad niedopuszczeniem do powstania Europy od Lizbony po Władywostok, bo taki twór byłby silniejszy i od USA i od Chin i jego powstanie stworzyłoby trójbiegunowy świat rodem z „Roku 1984” Orwella i wymusiłoby sojusz USA i Chin. Innymi słowy muszą wspólnie chronić Trimarium+Intermarium przed zakusami Rosjan i Franków, bo tylko to daje im szanse na amerykańsko-chiński świat dwubiegunowy.

     2
     1. allo allo

      gdzies tak w okolicach 2010 Wladek Putin ksywa mily misio zapronowal Anieli ksywa herzlich willkommen randke mieli isc na seans
      do Kina na film akcji pt akcesja rosji do UE sam Dugin o tym pisal, pisal tez o nas polaczkach ze przy okazji zrobia naszej panstwowosci male kuku
      ba nawet zlozono wstepnie pewnego prezydenta ze swita w roli pierscionka zareczynowego
      ale kilka lat potem ot tak zdarzyl sie jakis ciamajdan na ukrainie i proba wyrwania Ukrainy Rosji choc nie do konca to jednak sie zakonczyla
      uwiklaniem Rosji i cala masa sankcji od UE po jankie dudu
      a potem jakos tak nie wiadomo kto i jak ponagrywal niemiecko rosyjski zarzad komisaryczny nad naszym tubylczym narodem mniej wartosciowym
      i skutkowalo zarzadzeniem odwrotu i ewakuacja jednego z feldmarszalkow na stanowisko jakiego tam szefa jakiejsc tam Komisji czegos tam
      a do wladzy dochodzi fan amerykanskiego rodeo ksywa master of puppets co to jakies zalazki wspolpracy innych pomnijeszych ludow mniej wartosciowych chce robic

      tak wiec cos tam robiom te jankie dudu

      2
   1. datik

    WB

    CDR; na podstawie wykresu z 21 listopada nigdy bym sie nie zdecydował na „szorta”. Na podstawie tego:

    http://www.bankfotek.pl/view/2145097

    już tak.
    Ale może czegoś nie widzę ???

    DNP:
    Dzięki za wykres. Widze tam, ze nie tylko ten roczny trend złamany ale też ten od wiosny 2017. A sma200 tylko powstrzymała spadki, IMO na chwilę (?):)
    Oczywiście „strojenie okienek” może być bolesne dla S (???)

 6. Guy Fawkes

  Jeśli w tym klimatycznym ”marszu śmierci” nasz mandaryński nadzorca – RSHA udzieli nam ulgi, to wyłącznie ze względu na ewentualność reparacji, ścisłego sojuzu z towarzyszami amerykańskimi itd. Ale nie chce mi się już na ten temat rozpisywać…

   1. Guy Fawkes

    Na miesięcznym mWIG retestuje chmurę po wyjściu z niej i przełamaniu długoterminowej linii trendu. Wskaźniki na razie wyglądają optymistycznie.

    Na tygodniowym MWIG40 jest na linii trendu, sala wygląda na koniec czwórki, MACD nie wyprzedza ruchu, a stochastic jest (prawie) wykupiony. Ale są dywergencje wzrostowe.

    Na dziennym raczej wyczerpanie.

    https://invst.ly/p3go4
    https://invst.ly/p3go8
    https://invst.ly/p3gof

    Skłaniałbym się raczej do kontynuacji trendu spadkowego.

 7. Guy Fawkes

  @WB

  //Wynaleźli latawiec na przykład, więc aż tacy niekreatywni chyba nie są.//

  Ja myślę, że wynaleźli wszystko w czasach starożytnych, papier, proch itd. i to chyba wcześniej niż Europejczycy.
  W czasach rewolucji przemysłowej na zachodzie trochę się zagapili.

  1
  1. allo allo

   no i co z tego
   nie liczy sie kto pierwszy
   ale kto zrobi uzytek
   polacy opracowali grafen
   lukasiewicz rafinacje ropy
   i co z tego
   najpewniej chinczycy jako pierwsi odkryli rowniez ameryka pld….
   z niczego nie zrobili uzytku
   a nie zrobili uzytku ze wzgledow kulturowych i panujacej ideologii
   o tak kreatywnosci mi chodzi nie tylko wynalezc ale ruszyc bryle z posad swiata

   1. Guy Fawkes

    //nie liczy sie kto pierwszy
    ale kto zrobi uzytek..//

    No więc teraz robią użytki z wynalazków zachodnich, tak czy nie?

    Skoro Amerykanie mają ich długoterminowo dyskryminować, to Ojropa przez walkę z klimatem, będzie ich długoterminowo futrować. Przecież to jest czytelne jak alfabet Braille’a.

  2. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   To, że wynaleźli wszystko to nieprawda. Badał to Ian Morris:

   https://histmag.org/Ian-Morris-Dlaczego-Zachod-rzadzi-na-razie-recenzja-11659

   … rezultatem tych badań był ten wykres:

   http://econintersect.com/images/2017/08/26498916west.east.history.JPG

   … który pokazuje, że Zachód miał zawsze przewagę, którą utracił przejściowo jedynie w okresie upadku cesarstwa rzymskiego na zachodzie. To wtedy w Europie zapanowały wieki ciemne, a cywilizacja chińska się nadal rozwijała, więc z tego okresu pochodzą te różne unikalne chińskie wynalazki.

   Tylko jedna uwaga: Ian Morris definiuje Zachód w specyficzny sposób traktując łącznie ośrodek bliskowschodni, gdzie przez kilka tysiącleci przed Chrystusem (od czasów Sumerów) powstawały te wszystkie „zachodnie” wynalazki z ośrodkiem europejskim, który zaczął się cywilizować stosunkowo późno i to początkowo jedynie w swojej śródziemnomorskiej grecko-rzymskiej części – ostatnie badania genetyczne pokazały, że ludność imperialnego Rzymu miała bardzo wschodniośródziemnomorski profil genetyczny (patrz: „Orontes wlał się do Tybru” Juwenalisa):

   Ancient Rome: A genetic crossroads of Europe and the Mediterranean

   https://science.sciencemag.org/content/366/6466/708

   Więc cywilizacyjna powłoka północnych Europejczyków jest wyjątkowo późna.

   1
 8. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @allo allo:
  „no i co z tego
  nie liczy sie kto pierwszy
  ale kto zrobi uzytek
  polacy opracowali grafen
  lukasiewicz rafinacje ropy
  i co z tego
  najpewniej chinczycy jako pierwsi odkryli rowniez ameryka pld….
  z niczego nie zrobili uzytku
  a nie zrobili uzytku ze wzgledow kulturowych i panujacej ideologii
  o tak kreatywnosci mi chodzi nie tylko wynalezc ale ruszyc bryle z posad swiata”

  No ale kogo w takim razie Pan przeciwstawia tym mało kreatywnym wschodnim Azjatom? Kto jest wzorem kreatywności?

  1. allo allo

   nu panie my Europejczyki to my stworzylismy dzisiejszy swiat
   nawet japonce chodza we frakach zwnych garniturami a nie my w kimono
   to europa byla kompliatorem tych roznych wynalazkow podejmowala je od innych kultur
   otwarci na handel na zyski na rozwoj wierni bogu i krolowi ale majacy prawa i poszanowanie wlasnosci a nawet i rozumu
   w dawnych wiekach najdoskonalsze i najbardziej precyzyjne zegary tzw wodne zegary robili chinczycy
   sluzyly one tylko i wylacznie cesarzowi temu przed ktorym nieliczni bili 9 poklonow zanim osmielili sie odgiac krzyz
   ale to w europie powstaly zegarki mechaniczne i to my zrobilismy z nich uzytek
   w chinach mechaniczne zegarki trakowano jak drogie zabawki bo czas i zycie organizowal cesarz
   u nas bylo odwrotnie gdyby nie rozwoj mechaniki dzieki zegarmistrzom nie byloby potem silnika parowego
   dlaczego wymyslono silnik parowy by oszczedzic prace ludzka bo ludzi w europie bylo malo
   w chinach nikt sie nie przejmowal by oszczedzac prace ludzka tam ludzi nie brakowalo
   zupelnie inna mentalnosc myslenie wbrew pozorom wiele sie nie zmienilo

  2. allo allo

   azjaci potrafia tylko konkurowac i doprowadzac rzeczy do perfekcji
   ale nigdy nie stworzyli niczego nie narzucili rozwiazan zawsze wszystko imitowali
   nawet zwykla muzyka
   ot takie spotify sluchanie prawie calej muzyki swiata dzieki jednej aplikacji ktos probowal zabronic to japonczykom koreancom chinczykom
   nie przyszlo ze Szwecji
   podobnie netflix z filmami i serialami czy ktos im bronil
   tak mozna by wymieniac

 9. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „Ja myślę, że wynaleźli wszystko w czasach starożytnych, papier, proch itd. i to chyba wcześniej niż Europejczycy.
  W czasach rewolucji przemysłowej na zachodzie trochę się zagapili.”

  Zwykle się zagapiali.

  Zagapili się z rolnictwem:

  http://www.essential-humanities.net/img/history/neolithic-transition-agricultural-spread-map.png

  Zagapili się z brązem:

  http://www.essential-humanities.net/img/history/bronze-age-transition-world-map-spread.png

  Zagapili się z żelazem:

  http://www.essential-humanities.net/img/history/iron-age-transition-world-map-spread.png

  http://www.essential-humanities.net/history-overview/stone-bronze-iron-ages/

  Pojazdy kołowe to chyba zobaczyli po raz pierwszy jak im Indoeuropejczycy wjechali na chatę:

  „In China, the wheel was certainly present with the adoption of the chariot in c. 1200 BCE,[12] although Barbieri-Low[13] argues for earlier Chinese wheeled vehicles, c. 2000 BCE.”

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Chariot_spread.png

  1. allo allo

   to wynikalo z poczucia z tego ze sa lepsi
   ze ich kultura jest najlepsza
   ze inne narody maja im bic poklony
   plawic sie w blasku chin i cesarza
   uwazajac sie za centrum swiata nie odczuwali potrzeby adaptacji
   tworzenia i wykorzystywania wynalazkow
   wynalezli proch wynalezli bron palna
   ale to zaprzepascili bo na co im dziala przeciez ich wrogowie ich nie mieli
   gardzili handlem do tego stopnia ze zakazano budowy statkow i chiny zniknely z morz i oceanow
   a na kilka wiekow przed kolumbem budowali dzonki przy ktorych karawele kolumba wygladaly
   jak polski gawron przy uss nimitz (nie zartuje) jedna z chinskich wypraw zabrala ze soba kilkadziesiat tysiecy ludzi
   okret dowodcy mial KILKUPIETROWA NADBUDOWKE ok 140 m dlugotsci i prawie 57 m szerokosci
   i wszystko na marne zaprzepascili

 10. Guy Fawkes

  @WB

  //Tylko jedna uwaga: Ian Morris definiuje Zachód w specyficzny sposób traktując łącznie ośrodek bliskowschodni, gdzie przez kilka tysiącleci przed Chrystusem (od czasów Sumerów) powstawały te wszystkie „zachodnie” wynalazki z ośrodkiem europejskim, który zaczął się cywilizować stosunkowo późno i to początkowo jedynie w swojej śródziemnomorskiej grecko-rzymskiej części.//

  Zachód to my, Grecy, Rzymianie, chrześcijanie.

  A basen morza Śródziemia to właściwie jezioro, wokół którego są różne cywilizacje, wewnątrz, jak powiedzieliby Niemcy, Gospodarki Wielkiego Obszaru.:))

  1. allo allo

   zachod europy zwlaszcza terey polski niemiec francji
   w jednej ksiazek przeczytalem ciekawa teze – problem byly lasy nie byly to tereny stepowe ani zyzne doliny bliskiego wschodu
   a europejskie drzewa byly wyjatkowo twarde jak na mozliwosci stosunkowo miekkich narzedzi z brazu
   dopiero nastanie epoki zelaza dalo nam pierwsze prawdziwe europejskie imperium czyli rzym
   u umozliwilo zagospodarowanie trudnych i niedostepnych terenow polnocy

  1. allo allo

   putin to najwybitniejszy polityk naszych czasow
   zrobi porzadek w libii
   i bedzie mial zawor z imigrantwami ze strony poldniowej flanki eu
   i bedzie mogl sie bawic tym instrumentem – oczywiscie bez zadnych podtekstow

 11. Igor71

  Z dzisiejszych serwisów:
  „W sprawie sprzedaży mBanku toczą się rozmowy na poziomie firm, również tych z udziałem Skarbu Państwa – poinformował PAP wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. […] Chciałbym bardzo, to jest oczekiwanie nie tylko rządu, ale i znacznej części społeczeństwa, żeby zakres polskiej własności w gospodarce, jak również w sferze instytucji finansowych, był szerszy” – dodał.
  Samodzielnie chyba nie jest wstanie na takie przejęcie pozwolić sobie obecnie ani PZU ani PKO ani PEO.
  ale można sobie wyobrazić, że
  PEO odkupi Aliora od PZU,
  PZU odkupi pakiet akcji PEO od PFR
  PKO i PFR kupią wspólnie Mbank.

  To ja panie Wojciechu zamiast AT dla konkretnej spółki poproszę o info gdzie „ONI” teraz chodzą na lunche:)
  A trochę poważniej czy może pan wyrazić swoją opinię jak głęboko może spaść WIG_banki (jeśli w ogóle)
  Ciekawe czy reakcja rynku pojawi się już w poniedziałek? To 1965 wydaje się być jednak realne na WIG20.

  1. fast_market

   Wg mnie ten scenariusz nie jest możliwy bo utknie w urzędzie antymonopolowym, a być może w urzędzie na szczeblu europejskim (vide: PKN–>Lotos).
   W praktycznego punktu widzenia lepiej jeśli PZU kupił mBank i połączył go z Aliorem albo zaangażować do tego jakiś inny podmiot np. PGNiG, KGHM…
   A w ogóle to wypowiadając to Pan Sasin jednoznacznie dał innym potencjalnym zainteresowanym sygnał, żeby nawet nie próbowali startować po mBank…

 12. macarek

  Paradoksalnie zielony ład może być zbawienny dla rozwoju Polski.
  Podobnie się stało z autostradami: z zacofania skoczyliśmy na lidera, podczas gdy w regionie mimo tych samych możliwości nikt do nas się nawet nie zbliżył.
  I tak większość bloków energetycznych i cieplnych dożywa swoich dni. zatem inwestycje i tak były do zrobienia.
  Ja wierzę w innowacyjność i elastyczność Polaków.
  Sam założyłem w tym roku panele na dach.

  Byle tylko rzadzący robili poprawne ruchy – np. wybudwać atomówkę w Bełchatowie – bo mamy (będziemy mieli w dole po odkrywce) już tam jezioro do chłodzenia, linie przesyłowe i energetyków do pracy.
  Do tego rozwijać każdą dostępną technologię: wiatr, fotowoltanikę, do ogrzewania geotermię, saomchody na wodór.
  Z zagrożenia zrobić impuls rozwojowy i wtedy Wig przekroczy wszelkie bariery.

  1
  1. Guy Fawkes

   Ozywiście, że tak. Ale nie w tempie do zarżnięcia.
   I z przymusem kupowania takich a nie innych tehnologii.
   Jakoś ucichło na temat geotermii, a to powinna być nasza specjalność.
   Wodór to paliwo przyszłości, można go otrzymywać z podziemnej gazyfikacji węgla, którego my jesteśmy potentatem.

    1. Guy Fawkes

     Zielony ład w ogóle, to jest dla nas ogromna szansa, nie do przecenienia, tylko pod warunkiem, że dojdziemy do niego we własnym tempie i w oparciu o własne tehnologie.
     Wprzeciwnym wypadku to nie będzie żaden rozwój, tylko kolejne narzędzie kolonizacji.

     1
 13. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  „Zachód to my, Grecy, Rzymianie, chrześcijanie.”

  Nie przesadzałbym z tą egzaltacją. W obrębie cywilizacji pojawiliśmy się najpierw jako barbarzyńcy, którzy o mało jej nie zniszczyli a potem jako przedmiot zainteresowania handlarzy niewolników. Raptem dwa pokolenia temu Niemcy nas znów chcieli zniewolić. Rozsądnie poddaliśmy się cywilizacji 1000 lat temu, ale w porównaniu do innych ludów to raczej krótki okres ucywilizowania.

 14. Igor71

  @fast_market
  „Wg mnie ten scenariusz nie jest możliwy bo utknie w urzędzie antymonopolowym”

  Przejęcie 70% akcji Mbank przez grupę PZU lub PKO nie zostanie zablokowane przez przepisy antymonopolowe.
  Wymaga jednak szacunkowo ok 12 mld zł.
  Moim zdaniem pośrednio zrzucą się na to PZU, PEO i PKO..
  Tu w grę może wchodzić nawet dodatkowa emisja akcji PKO obejmowana przez Skarb/ PFR pieniędzmi pozyskanymi z PZU/PEO.
  W każdej konfiguracji zapłacą za to drobni akcjonariusze spadkiem cen akcji i/lub wstrzymaniem dywidendy w 2020.
  Chciałbym wyraźnie jednak podkreślić, że to wcale nie musi oznaczać w poniedziałek spadków!
  Wyrok SN w sprawie PKO i .wniosek o przejęcie Energi był znany grubym wcześniej a najpierw podciągnęli rynek żeby się wyprzedać z akcji a dopiero potem zrobili zjazd. Konsekwentnie zatem trzeba patrzeć na kreski na wykresie WIG20.

   1. Igor71

    Bez problemu można ściągnąć kasę od wszystkich na Mbank
    PEO odkupuje ALior od PZU – (ok 1,5 mld zł
    PZU odkupuje PEO od PFR – (3,5 do 4 mld zł)
    PFR +PKO kupują Mbank. (10-12 mld zł)
    lub emisja akcji PKO dla PFR i PKO samodzielnie obejmuje Mbank.

    2
  1. Idmmaximus

   Panie Wojtku napisał Pan

   „Wykres z cyklu „gdy nie umrze, to żyć będzie”. Narysowałem mu 12,5-letni kanał trendu spadkowego odpowiadającego spadkowej fazie cyklu Kuznetsa (związanego z budownictwem infrastrukturalnym).”

   Kiedy Pana zdaniem cykl się dla tej branży może odwrócić i ile pozytywny może potrwać ?

   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    Zawsze liczyłem, że teraz i że potrwa do 2023-2024 roku:

    https://wojciechbialek.pl/2019/10/kuznets-swing-na-rynku-nieruchomosci-rynkach-surowcow-usd-i-wzglednej-sile-rynkow-wschodzacych.html

    Ale teraz szczerze mówiąc tracę pewność, bo 16-17 lat temu (to średnia długość „Kuznets Swing”, który rządzi na rynku nieruchomości, byliśmy już po kryzysie w Azji (1997-1998, a teraz ciągle – w mojej ocenie – istnieje zagrożenie Chinageddonem), po pęknięciu bańki technologicznej w USA (a teraz nie, no chyba że bitcoin zaliczyć, ale to nie ta skala) i po recesji w USA (a teraz był niezawodny sygnał zapowiadający recesję w 2020 roku).

 15. Guy Fawkes

  @WB

  //Nie przesadzałbym z tą egzaltacją. W obrębie cywilizacji pojawiliśmy się najpierw jako barbarzyńcy…//

  To się tak nie liczy.
  Fenicjanie wynaleźli pismo (zmodyfikowali), ale to Grecy od razu stworzyli wielką literaturę. Mało tego, po paru wiekach zaczęli już filozofować i wkrótce odkryli fundamentalne zasady bytu, np. zasada tożsamości, odrębności itp. którym odpowiadają fundamentalne zasad logiki, czyli myślenia.
  Dzieki temu mogła powsta filozofia i święta teologia, oraz wszelkie nauki.

  Hindusi na ten przykład, egzystują kilka tysięcy lat, a do dziś tych podstawowych zasad bytu nie odkryli, dlatego nie stworzyli nauki, a ich pożal się Boże filozofia, bez podstawowyh zasad bytu i rozumu jest nieokreślona, irracjonalna i głupawa. Tam się wszystko przelewa jedno w drugie, bo nic nie jest tożsame ani odróżnione, od nirwany do nirwany. Cygańskie pierdoły.

  Jednym ze sposobów barbaryzacji Cywilizacji jest propagowanie tych pierwotniaków w Europie, np. w postaci absurdalnej reinkarnacji. Cyganie wymyślili[sic!] reinkarnację, czyli przelewanie z pustego w próżne, bo są 3 tysiące lat przed filozofią i nie mają pojęć, widzenie świata deliryczne, nieświadmoe. Dopiero w Europie do barbarzyńskiej reinkarnacji, czyli jakichś tam przepływów nieokreślonej energii dodano pojęcie europejskie pojęcie duszy, no i jesteśmy na poziomie mitologicznym:))

  Tak właśnie jest z Cywilizacją, jedni nadają się do niej od razu, jak koń do siodła, są do niej stworzeni, a inni mogą być cywilizowani tysiące lat i g… z tego wynika. Słyszał Pan o Kaboklach?:))

  Tak właśnie jest z Niemcami, którzy są tylko w połowie cywilizowani (gł. na południu), a w połowie są barbarzyńcami, łatwymi do manipulacji.

  Grecy zawsze będą cywilizowani, podobnie Italczykowie, mimo ostatnich marnych etapów, tego im nie można odebrać. Poza tym południowe Niemcy, Austria, Polska i Węgry. To jest Zachód. Francja i Hiszpania są w głębokim upadku.
  Z chrześcijaństwem przesadziłem, bo zachodni jest wyłącznie katolicyzm.
  Prawosławie to wschód, a protestantyzm to właściwie judaizm rabiniczny.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @Guy Fawkes:
   „Hindusi na ten przykład, egzystują kilka tysięcy lat, a do dziś tych podstawowych zasad bytu nie odkryli, dlatego nie stworzyli nauki, a ich pożal się Boże filozofia, bez podstawowyh zasad bytu i rozumu jest nieokreślona, irracjonalna i głupawa. Tam się wszystko przelewa jedno w drugie, bo nic nie jest tożsame ani odróżnione, od nirwany do nirwany. Cygańskie pierdoły.”

   Ależ Pan jest prowincjonalny! Ale w jednym ma Pan rację – Hindusi wynaleźli nic:

   „Tak, cyfra zero to jeden z największych wynalazków ludzkości!
   (…)
   Liczbę i oznaczającą ją cyfrę zero („s’uunya” – tzn. pusty) wynaleźli Hindusi; całość systemu pozycyjnego o podstawie 10, z dziesięcioma cyframi i metodami wykonywania działań została opisana w dziele „Lokavibhaaga”, ogłoszonym przez dżainistow 25 sierpnia 458 roku. Czyli cyfrę 0 wynaleziono (i odkryto liczbę 0) najpóźniej w połowie V wieku naszej ery.

   Nie odmówimy sobie gorzkiej refleksji: każdy uczy się w szkole, że w 451 r. Attyla przegrał pod Troyes bitwę z Aecjuszem, a Wandalowie spalili Rzym; nikt nie uczy się w szkole, że w 458 r. w Indiach po raz pierwszy opublikowano naukę zapisywania liczb i liczenia – wiadomo, że są rzeczy ważniejsze i mniej ważne…

   Nazwa „zero” o podobnym brzmieniu w większości jezyków europejskich pochodzi (tak jak i nazwy „cyfra”, „szyfr”, słowo „odcyfrować”) od arabskiego słowa „sifr” (tzn. pustka) – tak Arabowie przetłumaczyli sanskryckie slowo „s’uunya”. W wydanej po raz pierwszy w 1202 roku „Liber abaci”, z której Europejczycy uczyli się liczyć, Leonardo z Pizy zwany Fibonacci używał odpowiednika „zephirum” dla arabskiego „sifr”. Słowo upraszczało się przez „zefiro” do „zero”, które weszło w użycie około 1491 roku.”

   http://www.math.us.edu.pl/~pgladki/faq/node56.html

   1
 16. tmoore

  Bardzo dziękuję za analizę Panie Wojtku, pozdrawiam wszystkich szczególnie oczywiście wlaściciela bloga – Pana Wojtka, także Sir Guy, podczaszy, innych nowych i starych – z góry przepraszam ale będąc aktywnym czytelnikiem nie będę brał udziału w dyskusji ale ten dystans i brak opisu własnych pozycji wpływa na mnie i moje decyzje inwestycyjne korzystnie (odrobiłem z nawiązką – a więc domek w Murcii ciągle w zasięgu marzeń). Wszystkim życzę dobrego słuchu albowiem „money talks” – dowód poniżej
  https://www.youtube.com/watch?v=Au_UtFUrsts&list=RDAu_UtFUrsts&index=1

 17. Guy Fawkes

  @Sir Tmoore

  Ja też pozdrawiam.

  Domek w Murcji…. No no, zna kupca.

  //Stolicą prowincji jest 410-tysięczna (2005) Murcja. Inne ważniejsze miasta to m.in. Cartagena..//

  Cartagena.
  //Miasto zostało pierwotnie nazwane Mastia. Ponieważ miało jeden z najlepszych portów w zachodniej części Morza Śródziemnego, w 228 p.n.e. zostało założone ponownie przez kartagińskiego wodza Hazdrubala Starszego jako Qart Hadasht („Nowe Miasto” – fenicka nazwa samej Kartaginy), mając być bazą do podboju Półwyspu Iberyjskiego.//

  Kariera Katalonii zaczęła się na poważnie od drugiej wojny punickiej, w której wspierała Hannibala i walczyła z Rzymem(…).

  1. Guy Fawkes

   //Barcelona została założona przez Fenicjan.//

   Barcelona – Barkalona, miasto rodu Barka, z którego pochodził Hannibal. Skąd wziąłby się separatyzm kataloński, gdyby nie Fenicjanie? Po Katalonii przyjdzie czas na Oksytanię – krainę Rodanitów.

   Flaga Katalonii:
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Flag_of_Catalonia.svg/1280px-Flag_of_Catalonia.svg.png
   Flaga Prowansji:
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6f/Flag_of_Provence.svg/1280px-Flag_of_Provence.svg.png
   Flaga Oksytanii:
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Flag_of_R%C3%A9gion_Occitanie_%28symbol_only%29.png/1280px-Flag_of_R%C3%A9gion_Occitanie_%28symbol_only%29.png

   1. Guy Fawkes

    //Murcja była pierwszą krainą na Półwyspie Iberyjskim zajętą przez Kartagińczyków, którzy założyli tu Nową Kartaginę.//

    Dopiero później Fenicjanie zajęli Katalonię.

    Fenicjanie lubili wydobywać metale (Brytania – wyspy cynowe), a w Murcji //Teren ten bogaty jest w surowce mineralne, szczególnie cynk i ołów.//

    No nie wiem, czy chciałbym mieć domek na terenie bogatym w cynk i ołów.:))

    1. Idmmaximus

     To nie oznacza że nie da sie kupić więcej 🙂 a może warto miec kilka tysi akcji tak jakby co …. 🙂 na tego typu spółkach obroty rosną na owiele wyższych poziomach jak już ulica dostrzeże temat

     1
 18. Igor71

  Z najciekawszych wydarzeń przyszłego tygodnia wpływających na GPW mamy do 17.12 zatwierdzenie i ogłoszenie nowych taryf za energię elektryczną.
  Wiele wskazuje na to, że względów politycznych PIS nie zdecyduje się na urealnienia cen dla odbiorców indywidualnych (ok 30% podwyżki) a jednocześnie nie dopłaci w 2020 spółkom energetycznym. Oznacza to, że spółki energetyczne w 2020 staną się niedochodowe. W tej sytuacji ich przejęcie przez PKN czy KGH może być wielce prawdopodobne w celu finansowania tańszego prądu wyborcom z zysków PKN i KGH. Na pewno trzeba na początku tygodnia zwracać uwagę co się dzieje w tej kwestii bo decyzja w sprawie taryf może mocno oddziaływać na WIG20.
  Biedny ten nasz WIG20. Zazwyczaj w grupie 20-30 spółek składających się na indeks jak kilka ma problemy to chociaż inne ciągną a tu u nas prawie cały skład indeksu poza drobnymi wyjątkami (LPP,CDR,DNP, CCC) to walory obarczone frankami, polityką lub repolonizacją banków..

  2
 19. Igor71

  Dla zobrazowania wpływu decyzji o taryfach warto zauważyć, że np. Energa pokazała za 3 kw 2019 roku łączny zysk netto 379 mln zł ale uwzględniła w tym 593 mln zł rekompensat rządowych. Bez rekompensat (których ma nie być w 2020) przy obecnych taryfach, Energa pokazałby po 3 kwartałach 214 mln zł straty.

  4
 20. saracha

  @saracha: „Panie Wojtku, jeszcze Resbud, please.”

  Resbud mi wpadł w oko 19 listopada i nic tam się szczególnego od tamtej pory nie wydarzyło. Nie wygląda źle, kanał trendu spadkowego jest szeroki, do kluczowego oporu daleko. Jak będzie, nie wiadomo, ale jakiś potencjał i pozytywy w zachowaniu są

  Dziękuję. Resbud jest moim konikiem w najbliższym czasie. Po walnym zapowiada się jego skokowy wzrost jak to bywało w przeszłości

 21. Guy Fawkes

  @WB

  // Ale w jednym ma Pan rację – Hindusi wynaleźli nic.//

  No właśnie że nie, uparcie Pan nie rozumie. Oni tylko zaczęli używać kamyczka, wstawiając go w puste miejsce, żeby im się nie myliło. Bo im się w głowie rozpływało. Być może byli do tego predystynowani swoją cywilizacją(…) i w ten sposób było im łatwo ją określić:))

  //Liczbę i oznaczającą ją cyfrę zero („s’uunya” – tzn. pusty) wynaleźli Hindusi; całość systemu pozycyjnego o podstawie 10, z dziesięcioma cyframi i metodami wykonywania działań została opisana w dziele „Lokavibhaaga”, ogłoszonym przez dżainistow 25 sierpnia 458 roku. Czyli cyfrę 0 wynaleziono (i odkryto liczbę 0) najpóźniej w połowie V wieku naszej ery.//

  No pięknie, ale:

  //Pierwszy raz system pozycyjny do zapisu liczb wykorzystali mieszkańcy Sumeru i Elamu ok. roku 3200 p.n.e. Zapis opierał się na liczbie 60 (kopa)[1]. Początkowo brak wartości w jednym z rzędów oznaczano pustym miejscem. Babilończycy odziedziczyli ten sposób zapisu. Archeolodzy odnaleźli glinianą tabliczkę, pochodzącą z okresu starobabilońskiego, datowaną na lata 1900–1600 p.n.e. (XV wiek p.n.e.). Umieszczono na niej listę trójek pitagorejskich. Brak cyfry w jednym z rzędów oznaczono na niej pustym miejscem.//

  //Rzymianie w obliczeniach posługiwali się abakusem. W miejscu, gdzie miało być zero, pozostawiali pustą przestrzeń. Później, m.in. Grecy, do liczenia używali zwykłych stołów z krążkami z odpowiednimi cyframi. W miejsce zera wstawiano pusty krążek bez żadnej liczby. Kiedy pod koniec średniowiecza zaczęto wykonywać działania na dostępnym już i tanim papierze, w miejsce zera rysowano zwykłe kółko, które miało przypominać krążek bez cyfry.//

  //W roku 130 Ptolemeusz pod wpływem Hipparchosa zaczął używać symbolu oznaczającego zero. Znak ten miał postać kółka z poziomą linią na górze. Ptolemeusz wykorzystywał zero razem z sześćdziesiątkowym systemem liczbowym opartym na alfabecie greckim.//

  Itd. itp.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/0

  //W wydanej po raz pierwszy w 1202 roku „Liber abaci”, z której Europejczycy uczyli się liczyć, Leonardo z Pizy zwany Fibonacci używał odpowiednika „zephirum” dla arabskiego „sifr”.

  Niby tak ale:

  //Europejczycy zaznajomili się z zerem w XI wieku za sprawą papieża-uczonego Sylwestra II, który starał się je popularyzować.//

  Papież Sylwester II zmarł w roku 1003, a więc jednak Europejczycy mogli poznać zephirum 200 lat przed Liber Abaci.

  Musimy coś ustalić, w cywilizacji nie chodzi o to, gdzie się tam na szerokim świecie jednorazowo ”kura zesiura”, tylko o systematyczny wielowiekowy proces doskonalenia się człowieka, który włącza do tego procesu wszystkie użyteczne narzędzia.

  Szabla nie powstała w Polszcze, a Polacy jej mistrzowsko używali w normalnych czasach.

  Dlatego Cywilizacji nie stworzyli Fenicjanie, tylko Grecy.

  Grecy, Rzymianie, Kościół katolicki.

  2
 22. PokonajRynek

  W wielu przypadkach bardzo podobne rzeczy wychodzą nam z wykresów. Też zgadzam się, że PKN ma szansę zakończyć korektę w okolicach 80. Choć może być też jeszcze nieco niżej. Taka sama zagwozdka na Dino. KGHM na razie trzyma się nieźle. Ciekawie może za to być na CCC. Widzę przynajmniej możliwość wyrysowania korekty, a być może i coś więcej.
  https://pokonajrynek.pl/klin-konczacy-spadki-na-ccc/
  Jakiś czas temu wspominał Pan również o możliwości ostatniego zejścia na WIG20 chyba lub na WIG i mamy w cenach zejście. Nie można jeszcze powiedzieć, że atak podaży został odparty, ale wydaje mi się, że byki mają sposobność powalczenia o zakończenie korekty
  https://pokonajrynek.pl/jak-zostana-rozliczone-kontrakty-terminowe-fw20-20-grudnia-2019/

 23. Pingback: viagra online

 24. Pingback: best essay editing service

 25. Pingback: help me write my college essay

 26. Pingback: write my essay custom writing

 27. Pingback: writing my dissertation

 28. Pingback: service essay writing

 29. Pingback: phd thesis writing service

 30. Pingback: writing a thesis paper

 31. Pingback: need someone to write my paper for me

 32. Pingback: research papers help

 33. Pingback: pharmacy

 34. Pingback: generic cialis

 35. Pingback: cialis for women

 36. Pingback: buy cialis online

 37. Pingback: how long does viagra stay in your system

 38. Pingback: how long does viagra take to work

 39. Pingback: viagra walmart

 40. Pingback: canadian cialis

 41. Pingback: 24 hours pharmacy

 42. Pingback: Eriacta

 43. Pingback: Cialis Soft Tabs

 44. Pingback: Cialis

 45. Pingback: viagra

 46. Pingback: cialis dosage

 47. Pingback: cialis dapoxetine online canada

 48. Pingback: cialis without prescription overnight

 49. Pingback: canada cialis trial

 50. Pingback: viagra inside inida shipping

 51. Pingback: order cialis online pharmacy

 52. Pingback: cialis 5 mg once day prezzo

 53. Pingback: help me write a thesis statement for free

 54. Pingback: Zakhar Berkut hd

 55. Pingback: 4569987

 56. Pingback: news news news

 57. Pingback: psy

 58. Pingback: psy2022

 59. Pingback: projectio-freid

 60. Pingback: kinoteatrzarya.ru

 61. Pingback: topvideos

 62. Pingback: video

 63. Pingback: afisha-kinoteatrov.ru

 64. Pingback: Ukrainskie-serialy

 65. Pingback: site

 66. Pingback: cialis for bph insurance coverage

 67. Pingback: cialis tadalafil

 68. Pingback: cialis indien bezahlung mit paypal

 69. Pingback: top

 70. Pingback: can you buy drugs from canada

 71. Pingback: online pharmacy new zealand

 72. Pingback: ingredient in cialis

 73. Pingback: cialis stopped working

 74. Pingback: canada pharmaceuticals online generic

 75. Pingback: soderzhanki-3-sezon-2021.online

 76. Pingback: chelovek-iz-90-h

 77. Pingback: podolsk-region.ru

 78. Pingback: bender na4alo 2021

 79. Pingback: blogery_i_dorogi

 80. Pingback: blogery_i_dorogi 2 blogery_i_dorogi

 81. Pingback: chernaya vodova

 82. Pingback: 66181

 83. Pingback: Porno

 84. Pingback: vechernyy urgant

 85. Pingback: ukraine

 86. Pingback: A3ixW7AS

 87. Pingback: gidonline-ok-google

 88. Pingback: link

 89. Pingback: KremlinTeam

 90. Pingback: medunitsa.ru

 91. Pingback: kremlin-team.ru

 92. Pingback: psychophysics.ru

 93. Pingback: yesmail.ru

 94. Pingback: Suicide Squad 2

 95. Pingback: psiholog

 96. Pingback: thrive rx specialty pharmacy

 97. Pingback: cialis and blood pressure

 98. Pingback: hizhnyak-07-08-2021

 99. Pingback: for hims viagra

 100. Pingback: silkroad online pharmacy

 101. Pingback: generic viagra coupon

 102. Pingback: https://regcialist.com/

 103. Pingback: prescription drugs on plane

 104. Pingback: what is viagra

 105. Pingback: what is amlodipine besylate for

 106. Pingback: is it better to take lipitor at night?

 107. Pingback: can fluoxetine kill you

 108. Pingback: does sertraline work

 109. Pingback: quetiapine fumarate seroquel

 110. Pingback: lyrica max dosage

 111. Pingback: escitalopram 10 mg for anxiety

 112. Pingback: how do i wean myself from duloxetine dr

 113. Pingback: hydrochlorothiazide combinations

 114. Pingback: amlodipine atorvastatin

 115. Pingback: lexapro side effects weight

 116. Pingback: Duna 2021

 117. Pingback: duloxetine dr 30mg good for rhumetoid arthritis

 118. Pingback: ivermectin and covid-19

 119. Pingback: ivermectin horse wormer tractor supply

 120. Pingback: ivermectin cancer dose

 121. Pingback: scabies ivermectin dosage

 122. Pingback: ivermectin guinea pig

 123. Pingback: ivermectin pediatric dosing

 124. Pingback: cleantalkorg2.ru

 125. Pingback: aabbx.store

 126. Pingback: ne-smotrite-naverx

 127. Pingback: arrogant

 128. Pingback: Dead-Inside

 129. Pingback: generic name for viagra

 130. Pingback: how long does it take for viagra to kick in

 131. Pingback: cialis 20 mg how long does it take to work

 132. Pingback: order online cialis with dapoxetine

 133. Pingback: how long for viagra to work

 134. Pingback: kupi online cialis

 135. Pingback: stromectol sales

 136. Pingback: ivermectin buy online

 137. Pingback: 3rpUI4X

 138. Pingback: ignition poker issues

 139. Pingback: uliocx

 140. Pingback: 34tfA26

 141. Pingback: 3J6w3bD

 142. Pingback: 3GrvxDp

 143. Pingback: 3rrZhf7

 144. Pingback: 3L1poB8

 145. Pingback: my-vse-mertvy-2022

 146. Pingback: oral prednisone 40mg

 147. Pingback: order cialis from india online

 148. Pingback: generic for tadalafil

 149. Pingback: stromectol cvs

 150. Pingback: ivermectin india

 151. Pingback: buy cialis over the counter

 152. Pingback: ivermectin 0.5% brand name

 153. Pingback: generic cialis walgreens price

 154. Pingback: cheap generic cialis for sale

 155. Pingback: sildenafil tablets

 156. Pingback: cialis no prescription

 157. Pingback: cost of generic cialis in canada

 158. Pingback: cost for generic cialis

 159. Pingback: molnupiravir ivermectin

 160. Pingback: how to get cheap sildenafil online

 161. Pingback: sildenafil tablets australia

 162. Pingback: cialis without a doctor prescription

 163. Pingback: cialis vs viagra

 164. Pingback: ceallias

 165. Pingback: prednisone 20mg tablets price

 166. Pingback: buying prednisone online

 167. Pingback: merck covid 19 pills

 168. Pingback: buy generic cialis daily

 169. Pingback: tadalafil sale

 170. Pingback: how to buy cialis without a prescription

 171. Pingback: ivermectin oral solution

 172. Pingback: side effects prednisone

 173. Pingback: sildenafil prices

 174. Pingback: online casino bonus codes

 175. Pingback: ivermectin tabletten für menschen kaufen

 176. Pingback: generic stromectol

 177. Pingback: ivermectin dosierung

 178. Pingback: play for real money online casino

 179. Pingback: generic cialis tadalafil

 180. Pingback: viagra ohne rezept

 181. Pingback: generic for cialis

 182. Pingback: ivermectin pills for people

 183. Pingback: ivermectin 4000 mcg

 184. Pingback: Ukraine-Russia

 185. Pingback: cheap stromectol

 186. Pingback: z.globus-kino.ru

 187. Pingback: mexico ivermectin

 188. Pingback: driponin online

 189. Pingback: where to buy stromectol

 190. Pingback: furosemide generic cost

 191. Pingback: cost of lasix 40 mg

 192. Pingback: stromectol 3 mg dosage

 193. Pingback: tadalafil cost cvs

 194. Pingback: ivermectin uses

 195. Pingback: where to purchase ivermectin

 196. Pingback: ivermectin 3mg tablet

 197. Pingback: stromectol price usa

 198. Pingback: luckyland slots casino

 199. Pingback: how to buy ivermectin

 200. Pingback: ivermectin at tractor supply

 201. Pingback: ivermectin 1 cream

 202. Pingback: smotretonlaynfilmyiserialy.ru

 203. Pingback: ivermectin protocol

 204. Pingback: side effects for ivermectin

 205. Pingback: ivermectin pills for sale

 206. Pingback: mazhor4sezon

 207. Pingback: stromectol kaufen

 208. Pingback: tadalafil powder

 209. Pingback: stromectol 3 mg tablets price

 210. Pingback: ivermectin use

 211. Pingback: do-posle-psihologa

 212. Pingback: buy ivermectin cream

 213. Pingback: DPTPtNqS

 214. Pingback: qQ8KZZE6

 215. Pingback: D6tuzANh

 216. Pingback: https://ria.ru/20100906/272903623.html

 217. Pingback: SHKALA TONOV

 218. Pingback: Øêàëà òîíîâ

 219. Pingback: russianmanagement.com

 220. Pingback: 3Hk12Bl

 221. Pingback: 3NOZC44

 222. Pingback: 01211

 223. Pingback: tor-lyubov-i-grom

 224. Pingback: film-tor-2022

 225. Pingback: hd-tor-2022

 226. Pingback: hdorg2.ru

 227. Pingback: stromectol south africa

 228. Pingback: JXNhGmmt

 229. Pingback: Psikholog

 230. Pingback: netstate.ru

 231. Pingback: https://bit.ly/psikholog-muzhchina-onlayn

 232. Pingback: stromectol 6mg

 233. Pingback: tor-lyubov-i-grom.ru

 234. Pingback: chelovek soznaniye mozg

 235. Pingback: bit.ly

 236. Pingback: bucha killings

 237. Pingback: War in Ukraine

 238. Pingback: Ukraine news – live

 239. Pingback: The Latest Ukraine News

 240. Pingback: stats

 241. Pingback: Ukraine-war

 242. Pingback: movies

 243. Pingback: gidonline

 244. Pingback: mir dikogo zapada 4 sezon 4 seriya

 245. Pingback: web

 246. Pingback: film.8filmov.ru

 247. Pingback: film

 248. Pingback: Anonim

 249. Pingback: liusia-8-seriiaonlain

 250. Pingback: smotret-polnyj-film-smotret-v-khoroshem-kachestve

 251. Pingback: filmgoda.ru

 252. Pingback: rodnoe-kino-ru

 253. Pingback: confeitofilm

 254. Pingback: stat.netstate.ru

Dodaj komentarz