Sentyment krajowych inwestorów indywidualnych najniżej od 14 tygodni

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Najsilniejszy od okresu lipiec-sierpień spadek WIG-u 20 w ciągu minionego miesiąca musiał doprowadzić do schłodzenia sentymentu krajpwych inwestorów indywidualnych, którzy jeszcze 3 tygodnie wcześniej raportowali najlepsze nastroje od 33 miesięcy. I tak się rzeczywiście stało. Czwartkowe dane SII pokazały spadek salda optymistów i pesymistów w tym sondażu INII do -3,7 pkt.proc. czyli najniższego poziomu od przełomu sierpnia i września. W ostatnich miesiącach nieco niższy odczyt – -4,3 pkt. proc. – pojawił się 29 sierpnia czyli jeden dzień po 2,5-letnim dołku WIG-u 20, którego ustanowienie poprzedziło późniejszy 12-tygodniowy wzrost indeksu o 10,8 proc.

Lekko ujemne saldo INI SII nie jest oczywiście mocnym argumentem za wzrostami, ale z racji doświadczeń z ostatnich 3 miesięcy z pewnością nie można już używać – jak to było w poprzednich tygodniach – zachowania INI SII jako argumentu za spadkami. Wartość standardowego MACD spadła do poziomów osiąganych wcześniej po raz pierwszy 24 października 2018 (na 2 dni przed dołkiem), 9 maja br. (na 3 dni przed najniższym zamknięciem) oraz 6 sierpnia br. (na 7 sesji przed wstępnym minimum z 16 sierpnia). WIG-20 w okresie minionych kilkunastu miesięcy już 3-krotnie odbijał się od strefy, do której dotarł w środę: w czerwcu 2018 spadki zakończyły się na poziomie 2099 pkt., w październiku 2018 na 2083 pkt., a w sierpniu br. na poziomie 2051 pkt. Jak widać za każdym razem zanim rozpoczynało się ponad 10 proc. odbicie indeksu w górę, ten najpierw „straszył” na chwilę wychodząc na nowe minimum, więc i obecnie nie można wykluczyć takiego scenariusza.

Amerykańskie indeksy lekko rosły drugi dzień z rzędu w czwartek być może biorąc za dobrą monetę środowe słowa Donalda Trumpa, że negocjacje handlowe z Chinami idą „bardzo dobrze”. Rynek zdaje się być obecnie zakładnikiem wyniku tych negocjacji. Do 15-tego grudnia, kiedy to mają wejść w życie nowe cła na chińskie towary importowane do USA zostało 9 dni i w tym czasie zapewne dojdzie na Wall Street to silniejszych niż w ostatnich dniach ruchów. W piątkowy poranek na azjatyckich rynkach akcji przeważały wzrosty.

Wybiwszy się z 8-miesięcznej formacji dołkowej górne ograniczenie trwającego od 2017 roku trendu spadkowego dynamicznie zaatakował w ostatnich dniach kurs akcji spółki Mercor (C/Z 7,7, C/WK 0,93) będącej producentem i dostawcą kompleksowych, biernych systemów ochrony przeciwpożarowej. Ten wzrost do najwyższego poziomu od roku spowodował początek wzrostu średniej 200-sesyjnej.

Kurs akcji spółki BSC Drukarnia Opakowań (C/Z 13, C/WK 1,46, stopa dywidendy 1,5 proc.) będącej producentem opakowań z tektury i papieru dla markowych produktów walczy ze swymi historycznym szczytami po ruchu, który można interpretować jako przełamanie górnego ograniczenia kanału 3-letniego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć utrzymanie się rocznej dynamiki nowych zamówień w niemieckim przemyśle poniżej zera w październiku (-5,7 proc.):

… spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 2010 roku oceny bieżącej sytuacji konsumentów w Indiach:

… oraz spadek wielkości ujemnego salda w handlu zagranicznych USA do najniższej wartości od 17 miesięcy (-47,2 mld dolarów) w październiku przy rocznym spadku wartości importu o 4,7 mld USD i rocznym spadku wartości eksportu o 1,4 proc.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. red.007

  @wider_swider

  „red, jak w20 spadnie tam gdzie napisałeś, to będziemy Brastera brać po 10 groszy.”

  Wszystko może być,natomiast nie wszystko koreluje z WIG.
  Na maluchach,to spekulacja,bo chodzą swoimi ścieżkami.
  Była,chyba Twoja opinia,że jak się ma w portfelu maluchy i zakłada się na nich sporą przebitkę,to wystarczy aby jedna dała sporą przebitkę,reszta może upaść.
  W moim przypadku sprawa jest prosta.Mamy trzy maluchy:Ursus,PDZ,BRA.
  Rozumowanie.
  Najgorszy scenariusz,to bankructwo wszystkich,z punktu widzenia rachunku prawdopodobieństwa,mało prawdopodobny.
  Zostają dwa scenariusze:
  upadają dwie spółki
  upada jedna spółka
  Rozpatrujemy zły scenariusz,gdy upadają dwie spółki.
  Mam kapitał 10 zł i z niego 3 zł przeznaczam na maluchy,po 1 zł na każdą.
  Jedna spółka pozostająca przy życiu musi wzrosnąć o 200% aby nie stracić kapitału zainwestowanego w maluchy,czyli trzech złotych.
  Liczę na większą przebitkę jak 200%.
  Drugi scenariusz,gdy upada tylko jedna spółka,to taka sytuacja daje solidny zysk z inwestycji.
  Nie zakładam,że żadna nie upadnie,tak jak nie zakładałem,że upadną wszystkie.
  Wniosek:
  W moim przypadku straty z inwestycji w małe spółki nie będzie.
  Ile zarobię?
  Tego jeszcze nie wiem.

  1
  1. tinley

   MOżna się śmiać, można nie, ale jak ci durnie chca PPK opierać na tej giełdzie to sorry… nie tędy droga. przecież taką akcją na Orlenie i energetyce jak dziś to przecież działanie na szkode członków tego programu. Większoś cludzi nie śledzi tego co się dzieje na giełdzie, ale gdyby zobaczyli co wyprawia się w państwowych spółkach to uciekła by gdzie pieprz sośnie na inne giełdy.

   1. allo allo

    to co sie wyprawia w panstwowych spolkach to maly pikus
    w porownaniu do tego co sie wyprawia w niektorych prywatnych misiach
    tak to dopiero sa jaja i cyrk
    wiec twoje narzekanie nie jest do konca
    pamapol komputronik kiedys yawal
    kania ursus duon impexmetal mirbud euco
    herkules efekt ropczyce marvipol gant (z ktorego wyprowadzono majatek)
    petrolinvest
    na serio przy prywaciarzach na gpw to sektor panstwowy mimo wszystko jest mega przejrzysty
    pozatym zobacz stope zwrotu orlen za ostatnie kilka lat
    mam ci przypomniec co merkel zrobila z niemieckimi firmami energetycznymi w 2011 roku ?
    wiesz jakie straty poniesli akcjonariusze ?

    4
     1. allo allo

      a cudakach z newconnect to nawet nie wspominam ( slynne kiedys chocby psw capital tam to byly cyrki )
      bo to tylko przyklady z glownego
      gpw to patologia czlowieku
      bo ludzie ktorzy tu prowadza biznesy nie dorosli mentalnie do czegos takiego jak rynek kapitalowy

      1
  2. red.007

   Daruj sobie te określenia mądralo,wyznawco Kitchina,
   A przede wszystkim nie kłam.
   Wieszczę zejście poniżej 2016 roku.
   Określiłem zakres,między rokiem 2916 a rokiem 2009.
   Gdzie pisałem o zejściu na 1300,kłamco.
   Napisałem,że okolice 1350 są możliwe do osiągnięcia,nie pisałem że tam dojdziemy.
   Dojdziemy do 1680,czyli do poziomów z 2016 zgodnie z projekcją.
   Jak tam nie dojdziemy,to dopiero wówczas,będziesz mógł używać wyszukanych epitetów.
   A będziesz mógł to zrobić już po wybiciu szczytu z listopada.
   Widzisz jaki jestem ludzki pan.
   Póki listopada nie wybijemy jest bessa i Twoje zaklinanie niczego nie zmienia.

   2
   1. animetal_slave

    Panie red007, spokojnie. Będzie tak, jak pisaliśmy.
    Lud się dowie już po.

    Z W20 jest do spuszczenia jeszcze 300 punktów na samym KGHM i CDR. W międzyczasie będzie rotacja na paliwa, oraz powolne osuwanie się do celów PZU oraz PKO.

    Czekamy na USA.

    1
    1. Mariusz

     To niesprawiedliwe takie konszachty na osobistym kanale kiedy wokół tyle waszych fanów. Chociaż większość się nie ujawnia zapewne.
     KGHM mam ustawione po 62 zł a PZU po 32, powinienem obniżyć ? Bo mi niewygodnie na tej gotówce siedzieć. Pozdrawiam

 2. dociekliwy54

  Widzę, że humory nie dopisują. To niedobrze, szkoda zdrowia.
  Rynek co ma zrobić zrobi i nie wiemy co.
  Powinniśmy natomiast wiedzieć, co my zrobimy w każdej sytuacji.
  Zwalanie winy na oszustów, zaniżone wezwania, zły niedojrzały zarząd, ana Białka, całą GPW a nawet Świętego Mikołaja;), nie pomorze.
  Prawda jest taka, że tylko my sami odpowiadamy za nasze wyniki.A jeśli ktoś ma wątpliwości, to niech czyta to zdanie jak mantrę.”Tylko ja jestem odpowiedzialny za moje wyniki inwestycyjne”.
  Nie, żeby się czepiać….

  7
  1. Guy Fawkes

   //Zwalanie winy na oszustów, zaniżone wezwania, zły niedojrzały zarząd, ana Białka, całą GPW a nawet Świętego Mikołaja;//

   :)))

   U dorosłych białych mężczyzn to jest ześlizg o kilka tysięcy lat do myślenia przedfilozoficznego, wyjaśniania rzeczywistości przez mity.

   Te trzy kolejne sygnały ichimoku, o których pisałem, to bardzo mocna rzecz, rynek spada jak nóż.

   Preferowałem korektę złożoną i była, tylko w skali mikro.
   https://invst.ly/oynfs
   Na D1 zostały po niej dwa cienie, daleko od chmury.
   https://invst.ly/oynh3

   PKN wszystkiemu zaprzeczył i się odwrócił, dając też 4 sygnały sprzedaży.
   https://invst.ly/oynjf

  2. allo allo

   tak to mozna sobie tlumaczyc na rynku gdzie sa spelnione minimalne standardy
   wymiar sprawiedliwosci karze szybko i bezwglednie
   mam zbyt duze doswiadczenie w inwestowaniu w szeroki rynek tzn spolki
   zeby nigdy nie napisac takiego komentarza jak powyzej
   to moze zrobic tylko amator
   gpw nie jest normalnym rynkiem
   a miejsce zarzadow wielu spolek oraz glownych akcjonariuszy jest w wiezieniu
   gdyby zeczywiscie Polska byla panstwem prawa

   1
 3. skaven

  Dzisiaj na GPW rządzą fundusze hadgingowe event driven,
  Przygotowanie do tej akcji widać na wykresie W20.
  A wczorajszy komunikat nt. przejęcia energii to kropka nad i.

  Komicznie wyglądają te dywagacje kitchinowo-blogowe zakrapianie INI
  na tle tego co się od wielu miesięcy rozgrywa na bananie.

  5
 4. eWiggin

  @Red007
  Jeśli piszesz o mnie „wyznawca Kitchina” to równie dobrze możesz napisać – wyznawca pór roku lub cyklu dnia i nocy. Wszystkie te zjawiska są po prostu do zaobserwowania a nie do wyznawania. Natomiast do wyznawania znakomicie nadaje się TFE.
  I cieszę sie, że rakiem wycofujesz się z prognozy spadku do 1300 czy do 1350 pkt – Twoja kompromitacja nie będzie aż tak wielka.

  2
 5. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Oglądałem wczoraj wywiady z Wandą Buk i posłem Sachajko na temat 5G.
  Rząd chce stukrotnie podwyższyć normy promieniowania elektromagnetycznego i zrobić sieć nadajników co 200 metrów. I to właściciel nieruchomości nie może się nie zgodzić na umieszczenie nadajnika na jego działce, jeśli tak wypadnie.

  Teraz już jestem przekonany, że ten rząd trzeba przewrócić, bo doprowadzi do tragedii. Już przy 4G roście zastraszająco liczba nowotworów, zwłaszcza glejaków u dzieci, a co dopiero, miedy wszyscy będą gotować się w ”elektromagnetycznej zupie”?

  Przecież to wszystko da się zrobić z lepszym skutkiem w oparciu o światłowody + ew. routery małej mocy. Jeżeli do każdego mieszkania jest doprowadzony prąd, to dlaczego nie światłowód?

  Znam nowoczesny apartamentowiec ze wszystkimi udogodnieniami, windą do garażu itd i nie ma tam nadajników. Do każdego mieszkania jest doprowadzony światłowód, jak Pan Bóg przykazuje.

  2
   1. Guy Fawkes

    Ja jestem chwiejny?
    Kaczyński jednego dnia zarzeka się że ”tylko my obronimy cywilizację i rodzinę”, a drugiego dnia ogłaszają, że szefową sejmowej komisji rodziny zostaje jakaś neokomunistka.

    Kaczyński gra w ch… Kolego. Szczurołap.

    1. Dante

     Oni uprawiają czysty antypolski wallenrodyzm – robią w wuja rolników, przedsiębiorców, pracowników (vide OFE), emerytów, a teraz jeszcze chcą wprowadzić narzędzie totalnej kontroli czy całkowitą płatność bezgotówkową. A za parę lat jak już nie będzie możliwe dłuższe maskowanie skutków, to wykręcą się sianem, że „chcieli dobrze, ale nie wyszło”. Balcerowicz robił transformację ekonomiczną (której celem była margianlizacja Polaków w ich własnej gospodarce), a obecny rząd „dobrej ściemy” robi transformację na różnych polach (ekonomicznej, etnicznej i nie tylko).

     2
     1. Panpozwoli

      „Balcerowicz robił transformację ekonomiczną (której celem była margianlizacja Polaków w ich własnej gospodarce),”

      To przez głoszenie takich „prawd” takie tłuki jak PIS a niedługo skonfederowani naziści dochodzą do władzy. Lud te prawdy powtarza i głupieje.

      1
      1. Dante

       „Prawd”? Wystarczy prównać trasformację Chin z transformacją Polski – pierwszy lepszy przykład; wzrost PKB po 1989r. – Polska coś ok. 2.5 razy, a Chiny ponad 9 razy. Poza tym, gdyby w Chinach jakiś urzędnik próbował dopuścić się takich przekrętów jak Balcerowicz, Lewandowski czy reszta zgrai, to natychmiastowe usunięcie z urzędu i sąd orzeka karę śmierci.

       1
       1. Panpozwoli

        Znaj proporcje mocium panie. Sytuację Chin i Polski porównujesz.

        „gdyby w Chinach jakiś urzędnik próbował dopuścić się takich przekrętów jak Balcerowicz, Lewandowski czy reszta zgrai, to natychmiastowe usunięcie z urzędu i sąd orzeka karę śmierci.”

        Naprawdę??? Chłopie, oni tam takie numery odstawiają o których u nas nawet największy przewalacz mógłby tylko pomarzyć. Mity ludowe trzymają się mocno :-)))

        1
          1. podczaszy1

           Z góry Ci mogę powiedzieć jaki będzie wyrok, a Ty mi odpowiedz czy to mu się opłaciło.

           1
          2. Panpozwoli

           Poczytaj ile niezamieszkałych wybudowanych miast stoi w Chinach. A my co? Tylko lotnisko w Radomiu i peron we Włoszczowej :-)))

          3. Panpozwoli

           Pamiętaj, że to Chiny. Tam jest ich miliard. To, że jednemu się nóżka powineła to drobiazg. Pomyśl ilu jeszcze się nie powineła. I pewnie nie powinie.

          4. podczaszy1

           Tylko w 2015 roku zostało skazanych w Chinach 300 tyś urzędników za korupcję i to wielu rekinów. Bardzo często jest to kara śmierci.
           A u Nas ?

          5. Panpozwoli

           A u nas awansują na prezesa NIK.
           Ale w porównaniu do Chin to i tak Pan Pikuś.

           1
          6. podczaszy1

           No i tak okrężną drogą wyjaśniłem Ci jaka jest jedna z licznych przyczyn dlaczego Polska jest w dupie, a Chiny to Chiny.
           Nie dziękuj. To praca społeczna.

          7. Panpozwoli

           Ale że co? Że nasze urzędasy mniej kradną niż skośnookie?
           To niby dlatego oni się rozwijają szybciej.

           Na moje oko powód jest zupełnie inny. Oni po prostu są na tyle dużym krejem, że każdej firmie mogą powiedzieć ” spóła” albo to co prezydent tysiąclecia menelowi na Pradze.

          8. podczaszy1

           Na następny wykład przyjdż z rodzicami. Powiem IM co myślę o ich potomku.:)))

           2
  1. Guy Fawkes

   Ale nie z powodów o których Ty myślisz.
   Pierwsza kadencja była bardzo dobra, jeśli nie liczyć Gowinowskiej katastrofy uczelnianej. A teraz coś się zmieniło, jakaś wajcha się przestawiła przy podstoliku Intermarium.

 6. Guy Fawkes

  @@

  Uważałem, że PIS to unus defensor przed komunizacją, folksdojczyzacją i chazaryzacją Polski, że gotowanie żaby pozwoli zyskać na czasie i coś wykombinować, ale widzę, że nastąpiło przyspieszenie przy podstoliku Intermarium.
  Cóż z tego, że towarzysze amerykańscy sprzedadzą nam zaawansowaną broń, skoro w dowolnej chwili mogą ją nam wyłączyć?

  Coś trzeba zmienić.
  Dziś piątek, mam nadzieję, że pancernego Mariana nie odwiedzi kolega seryjny.

 7. eWiggin

  „Friend ma zdolność do refleksji.
  Należy docenić to,że ma odwagę taką refleksję podać publicznie.”

  – Gość uparcie piłuje gałąź, na której siedzi. Na napominania przechodniów, że to niebezpieczne reaguje wyzwiskami i drwiną. Wreszcie, porządnie nadcięta gałąź zaczyna trzeszczeć i giąć się ku dołowi – a facet krzyczy – ” o k…a, zaraz spadnę!”

  Czy mamy docenić zdolność tego jegomościa do refleksji?

  2
 8. dociekliwy54

  @ Guy Fawkes
  „Oglądałem wczoraj wywiady z Wandą Buk i posłem Sachajko na temat 5G.
  Rząd chce stukrotnie podwyższyć normy promieniowania elektromagnetycznego i zrobić sieć nadajników co 200 metrów. I to właściciel nieruchomości nie może się nie zgodzić na umieszczenie nadajnika na jego działce, jeśli tak wypadnie.”
  Mówiłem już parę lat wstecz, że olewają zdrowie Polaków.
  Tak jest z każdym elementem tzw. „służby zdrowia”.
  Porozumienie Rockefeller-Jaruzelski z 85r. jest realizowane, do tego w bałaganie i niedoinwestowaniu.
  5G ma znaczenie strategiczne i militarne. Może ułatwiać rozproszenie komunikacji z tymi wszystkimi węzłami, które zabezpieczają nawet przy utracie kontroli nad częścią sieci. Ciężko chyba przeciwstawić się wujkowi, ale pewnie można to zrobić bezpieczniej dla ludzi i z poszanowaniem prawa (Mam na myśli rzymską myśl i tradycję, a nie to co u nas się wytwarza).

  2
 9. dociekliwy54

  @ allo allo
  „mam zbyt duze doswiadczenie w inwestowaniu w szeroki rynek tzn spolki
  zeby nigdy nie napisac takiego komentarza jak powyzej
  to moze zrobic tylko amator”
  Tu nie chodzi, żeby nigdy nie napisać.
  Nie można tylko robić z siebie pokrzywdzonego, przywołując wszystkie możliwe i niemożliwe przekręty.
  Inwestując w spółki (co i ja kiedyś robiłem, choć dawno) należy tak dywersyfikować, aby nawet pojedyncze upadłości nie wywołały nieakceptowalnego obsunięcia. Przewagę daje albo dogłębna wiedza o spółce albo sprawdzona osobiście statystyka wskaźnikowa. Tak więc inwestując na szerokim rynku powinniśmy zarabiać i mieć pod kontrolą ryzyko niezależnie od tego co się na rynku dzieje.

 10. konsultant121

  @guy
  No zobaczymy czy PiS wytrwa do wyborów. I czy przetrwa kryzys.. No ale na kogo tu głosować? Kogoś trzeba oskarżyć o rozdawnictwo bankowe i inne niezależne kwestie;)) Na Konfederację głosować chyba za wcześnie.

 11. Ignacio1

  …”całkowitą płatność bezgotówkową. „. @Dante. Jedna z najwłaściwszych decyzji, totalne ukrucenie przekrętów fiskalnych i lewych obrotów. W imię sprawiedliwości społecznej. Przykładowo, my płacimy podatek od zysków kapitałowych. Ktoś, kto nie chce/ nie może udokumentować swoich dochodów, łubu du mu, 19% od przychodów. Dzięki temu, wyprostuje się wszelkiej maści oszustów. Tylko PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE !!!!!!!!

    1. Dante

     @Panpozwoli
     A potem jak ktoś będzie niewygodny dla władzy, to władza odetnie mu dostęp do pieniędzy – w teorii będzie mieć pieniądza, a w praktyce będzie głodny i bardzo szybko stanie się bezdomny. A pretekst zawsze się znajdzie – chociażby „walka z malwersacjami finasowymi, co wymaga zamrożenia konta bankowego na 3 miesiące w celu analizy dowodów”.

  1. Guy Fawkes

   Gdzie Ty widzisz nacjonalizację, to ledwo udziały.
   Zagraniczne banki jak się zacznie Matka Wszystkich Kryzysów, to się zawiną z całym hajsem, zwłaszcza jak pan Tadeusz przeprowadzi likwidację gotówki.

   Nie ”nacjonalizacja” jest zła, tylko degrengolada. Miała być reindustrializacja, 5 rok rządów i nie zwodowano ani jednego statku.
   Własne linie promowe potrzebują nowych promów, a nasza stocznia nawet nie potrafi zrobić projektu, więc projekt zakupiono. I znowu wszystko się opiera na taniej sile roboczej.
   Po 4 latach się kapnęli, że nie są w stanie zrobić projektu.

   1
   1. allo allo

    w tej sprawie jestes zle poinformowany projekt byl zrobiony
    tylko armatorowi sie odwidzialo i sobie zazyczyl innej znacznie wiekszej wersji
    to wymagalo wydluzenia cyklu projektowania
    wiec kupiono gotowca i ten jest realizowany jako pierwszy

 12. Ignacio1

  „Tylko PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE !!!!!!!!” Rozkułaczyć oszustów, raz na zawsze. 75%, proponuję po oszustowej recydywie, żeby nie było, że państwo totalitarne. Ciekawy jestem, jakie byłyby wpływy, po wprowadzeniu bezgotówki? Paragonów, nawet nie trzeba by było brać, bo nawet szafa by przeszła przez kasę fiskalną! Czekam z utęsknieniem na te czasy!!!!!!

   1. Mariusz

    Trzeba być naprawdę naiwnym by wierzyć że takich spisków nie ma, politykami kręcą oligarchowie/korpo ci światowi, a że to Fenicjanie i ich pomocnicy to pewnie przypadek. Ale czytając pana wynurzenia na temat giełdy to naprawdę nie jestem zdziwiony xD Śmieszne to i straszne jak łatwo sterować prostymi ludźmi.

    1
 13. Guy Fawkes

  Braun jest obecnie chyba najlepszym posłem, godnie sprawuje swój mandat.
  U niego jest tylko problem ansolutyzacji pewnych aspektów, co zniekształca cały obraz i powoduje np. niezrozumienie II RP.

  Ale mimo to, jako piłsudczyk, mógłbym na niego głosować, gdybym uznał, że to jest dobre dla państwa.

   1. Guy Fawkes

    Co do wspomnianego prezydenta, to jego miejsce pochówku jest z pewnością problematyczne, podobnie jak wyszantażowane moralnie pomniki na placu Piłsudskiego.

    Braun nie ma nic wspólnego z faszyzmem, już bardziej jego przeciwnicy – etatyści, ale to oddzielny problem.

    1

Dodaj komentarz