Siódma z rzędu czarna spadkowa dzienna świeca na WIG-u 20

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

WIG-20 próbując w ostatnich dniach oddalić się na bezpieczną odległość od nagromadzenia oporów zaznaczonych na poniższym obrazku czerwonym kolorem trafił na „ostatni” już poziom wsparcia wyznaczany przez minima indeksu z czerwca i października 2018 oraz sierpnia i października br. W październiku 2018 oraz sierpniu br. zanim rozpoczynały się wzrosty indeks „straszył” przełamując na chwilę poziomu poprzednich dołków.

Ostatnia rejterada WIG-u 20 doprowadziła do utworzenia siedmiu kolejnych spadkowych czarnych świec, co w przeszłości zdarzyło się wcześniej 4-krotnie:

Po trzech kolejnych dniach spadków cen akcji na Wall Street wywołanych wzrostem pesymizmu co do możliwości rychłego zawarcia porozumienia handlowego USA-Chiny, w środę nastąpiło lekkie odbicie po ukazaniu się raportu Bloomberga sugerującego, że częściowe porozumienie zostanie podpisane przed 15 grudnia, czyli terminem wejścia w życie nowej rundy podwyżek ceł na chińskie towary eksportowane do USA.

Kurs akcji spółki Sanwil Holding (C/WK 0,29) będącej producentem materiałów powlekanych dla przemysłu meblowego, obuwniczego i innych branż, która chce skupić 900 tysięcy własnych akcji po 90 groszy za sztukę w 2017 roku przełamał linię 9-letniego trendu spadkowego, a w latach 2018-2019 bronił poziomu historycznego minimum z 2016 roku, obecnie zmaga się z oporem wytwarzanym przez lokalne szczyty ceny z ostatniego 1,5 roku.

Akcje spółki Orzeł Biały (C/Z 19,2, C/WK 0,73) będącej producentem
ołowiu rafinowanego i zajmującej się recyklingiem zużytych akumulatorów ołowiowych są przedmiotem wezwania po 10,44 zł za akcję mającego na celu zgromadzenie przez wzywający podmiot 100 proc. akcji spółki. Kurs dotarł do górnego ograniczenia 2,5-letniego trendu spadkowego i znajduje się ponad swą rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost publikowanego przez Tinsa indeksu cen nieruchomości w Hiszpanii do najwyższego poziomu od 2012 roku w listopadzie:

… wzrost nadwyżki obrotów bieżących Szwecji do najwyższego poziomu od 11 lat w III kw.:

… wzrost międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto Szwecji do najwyższego poziomu w historii w 2018 roku:

… +3,1 proc. roczną dynamikę indeksu cen nieruchomości mieszkalnych (Eiendom Norge) w Norwegii w listopadzie:

… dane na temat sprzedaży samochodów w USA w listopadzie:

… dane na temat wartości wskaźnika ISM Non-Manufacturing (i ISM Non-Manufacturing Prices) w USA w listopadzie:

… oraz spadek do najniższego poziomu od 2009 roku rocznej dynamiki cen nieruchomości komercyjnych (biurowych i lokali handlowych) w Hongkongu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Dante

   @allo allo
   Różnica między ZSRR, a UE jest taka, że ZSRR musiało wysyłać żołnierzy, aby wcielać nowe terytoria jako republiki sowieckie, a UE obiecała, że obsypie kasą (która i tak w większości wraca do UE), a że w Polsce jest demokracja, to ludzie zagłosowali za anschlussem do Unii. I teraz Unia pokazuje swoje prawdziwe oblicze, czyli budowa Stanów Zjednoczonych Europy, wdrażanie inżynierji społeczenj (w tym Planu Kalergii, itp) i coraz dalej idąca kontrola władza unijnych nad obywatelami Europy. Dziwię się, że są jeszcze w Polsce zwolnnicy Unii (która swoim działaniem uderza w ich styl życia i przyczynia się do tego, że poziom życia rośnie znacznie wolniej niż móglby), ale to się szybko skończy, gdy powstanie armia unijna „pilnująca w Europie przestrzegania unijnych standardów”.

   5
   1. Panpozwoli

    „Unii (która swoim działaniem uderza w ich styl życia”
    W co Ci ta unia uderza?
    A Stany Zjednoczone Europy to jedyna opcja w starciu z Chinami, USA i Rosją wraz z przyległościami. Alternatywnie możemy robić tylko łaskę jednemu z tych trzech bloków. Ale co kto lubi.

    1
    1. Dante

     O ZSRR dawniej też tak mawiano, a jeszcze wcześniej o III Rzeszy (akurat nie u nas, ale w innyk rajch europejskich).
     Osobiście nie widze powodu, aby zwalać sobie na głowę unijnych bzdur w imię wydumanego zagrożenia rosyjskiego czy chińskiego. W przypadku Chin nawet kraje azjatyckie nazbyt się nie boją, ale kombinują jak tu ugrać swoje w relacjach z Chinami, a co do Rosji, to polecam wycieczkę do tego kraju – nie ma ta żadnych antysentymentów polskich, co najwyżej ubolewanie, że Polska robi za chłopca na posyłki dla USA. Dla Polski Rosja i Chiny to potencjalnie partnerzy biznesowi, ale na skutek „dobrych zmian” i innych kumotrów wielka kasa mija nas bokiem. Przykładowo, Nordstream pierwotnie miał iść po lądzie przez Polskę z pominięciem Ukrainy i Polska miała dostawać 1 mld euro rocznie za tranzyt, ale ówczesny rząd PiSu i wcześniej SLD to zablokowali – efekt: kilkanście miliardów euro przeszło nam koło nosa, a do tego rura po dnie Bałtyku umożliwa odcięcie gazu Polsce, bez odcinania go Niemcom (co wcześniej nie było możliwe). Kolejna sprawa – Nowy Jedwabny Szlak od Chin. Polska miała być jego europejskim zakończeniem i być gigantycznym hubem przeładunkowym i w efekcie tego miało powstać co najmniej 50 tys. miejsc pracy, a Poczta Polska miałaby giagantyczne obroty przy rozsyłaniu przesyłek, a i branża logistyczna w Polsce stanęłaby mocno na nogi, a Chin politycznie byłby zaintersowane, aby w Polsce był spokój i żaden inny kraj nie zagrażał jej ze względu na ich własne interesy. Ale tak się nie stanie, bo obecny rząd Polski to zablokował – w szranki o tę schędę ruszyły Czechy, Niemcy, Włochy, UK (i za pewne nie tylko one).

 1. noob

  dax 50-61% bije ostatniego ruchu + pp mncze,dj podobnie,jesli by zawracali to 3030-40 sp.Fw weszło w strefe owada do upa min 83,idealnie 58-62 bc .Dzis dołaczyłem do grona leszczy na brasterze.juz 5 społek kupiłem po latachhhhh długich przerwy.oczywiscie trzymam kciuki za zejscie nizej indexow.

Dodaj komentarz