Wall Street nie przejęła się “impeachmentem” Donalda Trumpa

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Amerykański rynek akcji niezbyt przejął się “impechmentem” Donalda Trumpa dokonanym w środę przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA i w czwartek tamtejsze główne indeksy ustanowiły kolejne historyczne rekordy.

Zapewne rynek potraktował to wydarzenie jako element rozpoczynającej się kampanii wyborczej i wyciągał wniosek z podobnego wydarzenia sprzed 20 lat, kiedy to 18 grudnia Izba Reprezentantów dokonała “impeachmentu” Billa Clintona, co nie przeszkodziło w ówczesnej hossie (a Senat niebawem uniewinnił prezydenta (teraz też partia urzędującego prezydenta ma większość w Senacie).

WIG-20 utknął na chwilę pomiędzy dobrze zdefiniowanymi strefami wsparcia i oporu “zastanawiając się”, jak rozegrać następny ruch, czy tak jak w na początku listopada 2018 bez zastanowienia zaatakować opór i się od niego odbić, czy też – tak jak np. w sierpniu najpierw wycofać się do bezpiecznego poziomu wsparcia i dopiero po takim nawrocie przeprowadzić atak na strefę oporu. W pewnym stopniu zależy to od ruchów globalnego rynku, jeśli zbliżająca się korekta rozpocznie się już teraz, bardziej prawdopodobny jest wariant drugi, jeśli korekta będzie się odwlekać – pierwszy.

Kurs akcji spółki Ryvu Therapeutics (dawniej Selvita C/WK 4,34) będącej polską firmą badawczo-rozwojową dostarczającą rozwiązań z zakresu chemii, biotechnologii oraz bioinformatyki dla jednostek badawczo-rozwojowych i różnych gałęzi przemysłu znalazł się ostatnio przy dolnym ograniczeniu kanału długoterminowego trendu wzrostowego, a zarazem przy dolnym ograniczeniu trendu bocznego, w obrębie którego przebywa od ponad 2,5 roku.

Kurs akcji spółki Krynica Vitamin (C/Z 10,6, C/WK 1,23, stopa dywidendy 12,3 proc.) produkującej napoje funkcjonalne, wśród których około 90% stanowią napoje energetyczne, który od ponad 2 lat testuje kluczowy poziom wsparcia po raz kolejny się od niego odbił i wychodząc na najwyższy poziom od pół roku uformował krótkoterminowy trend wzrostowy.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć październikowe dane na temat handlu zagranicznego Szwajcarii:

… informacje Istat na temat zachowania cen nieruchomości mieszkalnych we Włoszech w III kw.:

… +1,5 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w listopadzie:

… -0,1 proc. roczną dynamikę polskiego PPI w listopadzie:

… spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii do najniższego poziomu od 2,5 roku:

… spadek wielkości deficytu obrotów obrotów bieżących USA w III kw. do -124 mld dolarów:

… spadek do najniższego poziomu od dekady rocznej dynamiki indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej w USA publikowanego przez Conference Board:

… dane na temat sytuacji na wtórnym rynku nieruchomości w USA w listopadzie:

… oraz informację na temat rocznej dynamiki CPI w Japonii w listopadzie (+0,5 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. Panpozwoli

    Tylko co uznać jako dobrą spółkę dla swoich pieniędzy. Wokoło ACP i CPS dziwne tańce, CDR pewnie przytuli MS i będzie notowany gdzie indziej. Reszta to zakłady pracy. Może trzeba jednak porzucić złudzenia i przeprowadzić emigrację gotówki?

    2
    1. mac-erson

     @Panpozwoli
     Na razie jesteśmy w bessie (indeks cenowy). Ale moim zdaniem 2020r. będzie zdecydowanie pozytywny. Większość z nas traci nadzieję to dobrze.
     CDR,ACP to dla mnie Polski NSQ. Ja jestem zdania, że należy szukać w przyszłym roku nowych liderów ale to moja niezbyt popularna i wyśmiewana tutaj opinia 😉

     3
     1. Panpozwoli

      Właśnie Polski, czytaj narodowy. A ja chcę zarobić a nie cierpieć za miliony wypełniając misję. PPK może i będzie klapą, ale wystarczy do obsadzenia rad nadzorczych pociotkami kaczuszki. A jak dodać jakieś wesołe prawo z piątku na sobotę…

      5
      1. mac-erson

       Moje zdanie jest takie, że te obawy, ryzyka są już w cenach. Jeśli zakładasz, że będzie jeszcze gorzej to fakt z daleka…. Na całe szczęście masz obecnie do wyboru do koloru inne rynki akcyjne, forex, surowce, kontrakty, opcje, vixy, bitcoiny…

        1. mac-erson

         Teraz Ci nie odpowiem. Od dłuższego czasu jestem poza rynkiem akcji (poza epizodami) a analizę spółek chcę sobie przeprowadzić na spokojnie w weekend pomiędzy świętami a sylwkiem.
         Z większych spółek na pewno chcę się przyjrzeć JSW, Azotom, Forte
         Myślę, że banki jak się dospadają do tej strefy 6000-6300 też będą ciekawe.
         Neidek kilka dni temu opisywał PKN tam jest kanał nie pamiętam gdzie jest doł kanału ale też może być interesująca inwestycja jak się dospada.

     2. tinley

      Mógłbym przytoczyć tuziny zarówno wpisów i trochę mniej wypowiedzi analityków którzy jeszcze w styczniu 2018 zapowiadali hossę na GPW i kazali inwestować w małe spółki. Rok temu na panelach dominowała teoria że jest tak tanio że to musi ruszyć. Obligacje w listopadzie 2018 miały zarabiać jeszcze co najwyżej 2-3 mc po czy należało je sprzedawać i kupować akcje GPW. I co? I ciągle to samo :-).
      Czyli diagnozy dobre – tyle że nie dla GPW. Hossa jak najb. jest tyle że wszędzie tylko nie w PL. Teraz czekajmy na bessę w USA i dopiero bedzie można kupować. Pytanie tylko czy będzie co jeszcze co z tego zbierać po tym jak spółki mają pracować nie na zysk tylko na słupki procentowe poparcia rządu.

      1
 1. Mariusz

  Sprzedałem w 2 ratach całą pozycje na ropie z funduszu norweskiego (DNB Navigator) może się pośpieszyłem ale od dołka kilkanaście procent wyrwałem więc i jestem zadowolony. Chętnie wrócę przy cenie za ropę koło 45 dolarów.

  1. tinley

   Gdzie było zawsze? Gospodarz trafnie wyprojektował koniec hossy w 2018. Generalnie wszystkie jego poprzednie prognozy cyków się zgadzały bo Kitchin na GPW działał- Cusik się poprzestawiało właśnie 2 lata temu i nawet tu Kitchina chyba rekonwalidowali. Ja pamietam dyskusje panelistów z listopada 2018 gdzie start wzrostów przewidywano na maj-czerwiec 2019 a się okazało że to największa hossa na bondach od kilku lat.
   Fakt – dolar na razie nie pozwala na rajd na GPW, ale nie usprawiedliwia to takiej bidy jaka jest na szerokim rynku. Przecież to wstyd przed swiatem – to na dziś giełdowy bantustan – śiernisko jak kto woli bo w cywilizowanym świecie trudno wynaleźc słabszą giełdę (a w listopadzie nie tylko w cywilizowanym). Można sobie wmawiać że za chwilę wyrośnie piękne żyto, tyle że cosik mi się wydaje że ściernisko trzeba jeszcze zaorać, zabronować, obsiać i dopiero czekać na plony. Może coś pomieszałem z tą orką, ale z rolą to ja kontakt miałem jakieś 35 lat temu ostatnio 🙂 A tu co mamy? Kolejny opór 2130 na W2 nie do przebicia. I śmieszne i straszne.
   Kiedyś to tam moze zaskoczy, ale w odniesieniu do GPW to chyba niczego już nie można przewidywać bo może być hossa po niebo jak i 2% zysku na dekadę.

 2. Igor71

  A mi po wielu latach prób gry pod prognozy średnio i długoterminowe jest ostatnio absolutnie bez różnicy czy będzie spadać czy rosnąć.
  Ważne żebym miesięcznie był w stanie złapać 10-15 punktów na kontraktach.
  Nie da się natomiast ukryć, że na WIG20 zdecydowanie szybciej i łatwiej od kilku lat zarabia się na krótkiej.

  1
 3. Panpozwoli

  “Warszawa, 20.12.2019 (ISBnews) – Agencja Rozwoju Przemysłu za ponad 18 mln zł zakupiła udziały Zakładu Produkcji Opakowań
  Opakomet z Łowicza oraz akcje spółki Opakomet z Krakowa, podała ARP. Transakcja to pierwszy krok do utworzenia Polskiej Grupy Opakowaniowej “Opakomet”.”

  Nie mogę się zdecydować. Śmiać się, czy płakać.

  8
  1. Guy Fawkes

   Nie placz tylko przeczytaj Zenona Komara ”Sztukę spekulacji”.

   Najlepszy długoterminowy biznes to firmy typu ”Kapsle i Korki”.

   A czemu cię nie ma na proteście przeciw łamaniu standardów d…kracji?? Pustki, nie ma z kogo się ponabijać.:))

   1
   1. Panpozwoli

    Jak paru pierdzistołków ma państwowym garnuszku ma rozkręcić jakikolwiek biznes???
    Poza ustanowieniem prawnym monopolu jakijkolwiek możliwości nie widzę.

    A wypić i zapalić warto. Zawsze to taniej niż w następnym roku.
    Oj wyprodukujemy sobie mafię.

    4
     1. Panpozwoli

      Faktycznie. Niedopatrzenie z mojej strony. Agencja Rozwoju Przemysłu powinna skupić wszystkie oczyszczalnie ścieków w kraju, wraz z terenami przewidzianymi na przyszłe oczyszczalnie i powołać PNKOG. Polski Narodowy Koncern Oczyszczania …

      2
  2. allo allo

   ARP łączy dwa podmiot w jeden silniejszy na perspektywicznym rynku. Z czego ty się śmiejesz ze swojej głupoty?
   Z Niemców też sie śmiejesz ze mają udziały w Volkswagen albo Deutsche Telekom albo w wielu landowych bankach?

 4. billy_the_kangoor

  Dante 20 grudnia 2019 o 08:15
  “”@mac-erson
  Na chwilę obecną najbardziej sensowne shorty to na GBP – przykładowo GBP/EUR, GBP/NZD, GBP/CAD, GBP/AUD””
  @Dante
  Zgoda, ale co powiesz o Świątecznym SZorcie na SZmacie, hmmm? …a tym samym na…

 5. toya

  @wojciech.bialek

  Chcialbym sprowokowac Pana do wpisu odnosnie akutalnej sytuacji, w ktorej zarowno FED (Powell) jak I ECB (Lagarde) jest pod przewodnictwem nie ekonomisty, a prawnika. Jakie to moze miec implikacje na otoczenie? Jak moze wplynac na kierunek dzialan w sytuacji kryzysowej.

  To wbrew pozorom interesuje hipotetyzowanie, bo n.p. takie akcje jak Bernake’a w 2008 czy Volckera na poczatku lat 80tych raczej nie zrodziliby sie w glowach prawnikow, a co za tym idzie historia moglaby wygladac inaczej.

Dodaj komentarz