WIG-20 w pobliżu 34-miesięcznych minimów

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Nasdaq Composite, który jeszcze w poprzednim tygodniu ustanawiał swe historyczne maksima spadł we wtorek po raz trzeci z rzędu, co zdarzyło się ostatnio 24 września. 3-sesyjna zmiana wartości indeksu (-2,1 proc.) również była największa od 24 września (wtedy spadki skończyły się 6 sesji później). Pretekstem do spadku była sugestia Donalda Trumpa, że osiągnięcie porozumienia handlowego z Chinami może zająć więcej czasu niż tego rynek oczekuje. Spadki Nasdaq Composite w 3 kolejne sesje o ponad 2 proc. następujące w ciągu nie więcej niż 5 sesji od momentu ustanowienia historycznego rekordu zdarzyły się w okresie minionych 2 lat przy 4-ech okazjach, wśród których jest również sygnał z 25 czerwca 2018, który to epizod już wcześniej można było podejrzewać o podobieństwo do obecnej sytuacji (wtedy spadki skończyły się 2 sesje później).

WIG-20 po raz 5-ty w okresie minionego 1,5 roku atakuje strefę 2051-2099 pkt. która w tym okresie powstrzymywała dalsze spadki w czerwcu i październiku 2018 oraz sierpniu i październiku 2019. We wtorek indeks zamknął się na najniższym od końca sierpnia poziomie 2090 pkt. Takie 2-dniowe przyspieszenie spadków jak ostatnie na początku października wyznaczyło dołek indeksu, ale wcześniejsze takie epizody z początku sierpnia i początku maja poprzedzały dno spadków aż o 5-8 sesji.

Warto zwrócić uwagę, że względna siła sWIG-80 do WIG-u 20 wyszła we wtorek na najwyższy poziom od 15 miesięcy. Ostatnio taki sygnał pojawił się 20 lipca 2015 roku.

Swój historyczny rekord z października wyrównał we wtorek kurs akcji spółki Enter Air (C/Z 8, C/WK 1,91, stopa dywidendy 1,7 proc.) będącej największym prywatnym przewoźnikiem lotniczym w Polsce. Tydzień temu kurs akcji spółki odbił się od ponad rocznej linii trendu wzrostowego docierając równocześnie po raz kolejny do górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego znajduje się od momentu swego giełdowego debiutu.

Swój nowy historyczny rekord ustanowił we wtorek kurs akcji spółki Playway (C/Z 21,3, C/WK 9,83, stopa dywidendy 1,2 proc.) będącej
jednym z czołowych producentów i wydawców gier komputerowych i mobilnych w Polsce.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć dane ze Szwajcarii na temat rocznej dynamiki CPI w listopadzie (-0,1 proc.):

… nowy historyczny rekord przy +5,2 proc. zmianie rocznej indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Austrii w III kw.:

… spadek rocznej dynamiki PPI w strefie euro do najniższego poziomu od ponad 3 lat (-1,9 proc.):

…+2,8 proc. dynamikę produkcji przemysłowej w Australii w III kw.:

… -9,8 proc. roczną dynamikę sprzedaży nowych samochodów w Australii w listopadzie:

… oraz nowy historyczny rekord przy najniższej od 4 lat rocznej dynamice (+3,2 proc.) indeksu cen nieruchomości w 100 największych miastach Chin:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Dante

  @Wojciech Białek
  Czy można liczyć na analizę wpływu cyklu solarnego („sun spot cycle”) na inflację oraz różne aktywa (zwłaszcza profinflacyjne)?
  PS. Cykl solarny mocno wpływa na produkcję rolniczą i bodajże następny szczyt przypada coś koło 2026r.

  1
 2. mac-erson

  @Guy
  Czy w US to korekta całego ruchy czy ostatniej fali czas pokaże.
  Na razie może nastąpić chwila oddechu i jakaś korekta zarówno w US jak i PL (może w kierunku 2130-2150).
  Na W20 dla mnie kluczem są Wig-Banki gdzie poziom docelowy 6000-6300 powinien zostać osiągnięty (wskazuje na to kilka czynników). Mamy więc miejsce do zejścia w strefę 1900-2010, która powinna skutecznie zakończyć się niekończącą się bessę.,

  1
 3. mac-erson

  @skaven
  Kiedyś mądry człowiek porównał życie do meczu piłkarskiego. Jesteś na boisku, grasz, atakujesz, cofasz się, współdziałasz z partnerami, strzelasz gola (sukces), wbijają Tobie bramkę (porażka), źle podasz (błąd). Grasz codziennie, wychodzisz na boisko i uczestniczysz w meczu życia…
  Niektórzy jednak nie grają swojego meczu życia. Siedzą na trybunach i obserwują. Przyglądają się jak grają inni… Wytykają błędy, krytykują, doradzają. Nie chcą wziąć odpowiedzialności za swój mecz. Tak im wygodniej.
  Mam nieodparte wrażenie, że siedzisz na trybunach…

  16
    1. Dante

     @artysta_malarz123
     Jak dla mnie „brak analizy = 99,9% pewności straty” – czy nie lepiej kupić tanie akcje polskich banków i energetykę (bo tutaj przynajmnie ewentualny zysk/ryzyko jest ewidentnie ponad 1, a dla BRA ewidentnie poniżej 1)?

     1
  1. mac-erson

   Obecnie jestem bez pozycji. Wczoraj zamknąłem S-ki na zagranicy. Udało się w końcu wyjść na mały plus ale zawsze i postanowiłem zamknąć stare bo kombinowałem przy złej pozycji z miesiąc.
   Czekam na korektę aby ponownie odnowić S-ki w US, DAX i W20.

 4. szyderca667

  @Billy
  Nie widze spojnosci w Twoich prognozach
  1. Kilka dni temu podpisywales sie za projekcja Pana Wojtka ze szczyt jakis tam na wig za rok w listopadzie. Swig mial ciagnac w gore.
  2. Mamy prognoze wzglednie juz stara CRASH

  Moglbys sprostowac to co napisalem? Bede wdzieczny, pozdrawiam

 5. billy_the_kangoor

  @szyderca667
  nie widzę niespójności.
  1. w przeciwieństwie do W20 wyrwał w górę Index SWIG80.
  Jak liczymy WIG, nie wiem. Dla mnie odbiorcą statusu polskiej giełdy jest PLWS, o czym Andrzej napisał.
  2. CRASH – dotyczy US Market, itp. (o których nie wspomnę).
  3. Między tym była prognoza nowych wzrostów, czyli BULLS Market.
  4. Jeśli uważasz, że C…H w USA nie pokryje się z polską giełdą, to zachęcam do L.
  5. @Luto napisałem dokąd to L W20 może doprowadzić. Łącznie z punktami.
  Vsjevo Nailuczevo!

  1
 6. Guy Fawkes

  @WB

  //To taka zakamuflowana forma wyrażania nienawiści do młodego pokolenia Polaków.//

  Długo rozważałem te słowa Pańskie w sercu swoim na ciepłokrajskim bruku. , Słowa o miłości… Tylko poeta może na takie diktum odpowiedzieć, poeta, którego wspierają proroctwa:

  //
  To za mało! Za mało! Za mało!
  Two­je sło­wa tu­ma­nią i kła­mią!
  Pier­siom ży­wych daj od­dech za­pa­łu,
  wiew sze­ro­ki i skrzy­dła do ra­mion!
  //

  Musi Pan w tej swojej miłości porzucić wszelkie zachamowania burżuazyjne. Jeśli kochamy młodzież naprawdę, to musimy w ogóle znieść obowiązek szkolny. Dopiero wtedy można ”wolność kochać i rozumieć”. W epicentrum postępu, ludowej Wielkiej Brytanii, oazie miłości, już to dawno zrozumiano.
  https://www.youtube.com/watch?v=7iITFrcNLcA

  Ale to dopiero wstęp, trzeba będzie uczynić jeszcze krok ostateczny i pokochać ludzkość. Po uwolnieniu młodzieży z obowiązku nauki, uwolnić ludzkość z konieczności pracy.

      1. Guy Fawkes

       No niestety, miałem przenieść interesy po wyborach do Kraju, ale jak zobaczyłem pana Tadeusza, pierwszorzędnego fachowca, to jednak takiego ryzyka systemowego nie mogę zaakceptować.

       //Myślcie mądrze o swoich pieniądzach.//

  1. Panpozwoli

   W końcu napisałeś zdanie prawdy. Dzieciaki są niemiłosiernie męczone w szkołach przeładowanymi programami, a jednocześnie te szkoły wypuszczają odziany w dresy gładko ogolony narybek narodowo-socjalistyczny podrygujący w takt discorapo polo.

   2
 7. swb1

  Panie Wojciechu trudno mi pojąc pańskie żale nad zlikwidowanymi gimnazjami.
  System z gimnazjami to była autentyczna katastrofa nauczania. I nie chodzi tu o gimnazja a o 3-letnie licea i tragiczny poziom przygotowania do matur.
  Ten system z gimnazjami miał chyba tylko taki sens, że była to ukryta częściowa prywatyzacja nauczania. Licea działały na zasadzie: słabo uczymy a na maturach ostro egzaminujemy. Skutkowało to tym, ze aby zdać maturę na poziomie umożliwiającym dostęp do sensownych studiów wyższych trzeba było brać korepetycje, albo uczyć się na własną rękę niezleżenie od szkoły.
  W sumie był to podły patologiczny system podobny do tego w tzw służbie zdrowia. Gdzie płaci się na to dziadostwo podatki a na przyzwoite leczenie i tak trzeba płacić prywatnie.
  Utrzymywanie takiego systemu miało chyba tylko jeden cel – bolszewicką indoktrynację.

  4
  1. Guy Fawkes

   Korepetycje konieczne do dostania się na dobre studia to norma ostatnich dziesięcioleci. Jeszcze trzeba wiedzieć u kogo je kupować.

   Gimnazja trzyletnie dezorganizowały i wynaturzały cały proces nauczania.

   Mogłyby być klasyczne gimnazja 8 letnie, po 3- 4 latach szkoły elementarnej, jak w dawnych dobrych czasach. Greka i łacina (cywilizacja) rekompensują to, co u Chińczyków wiąże się z nauką chińskiego. Wtedy można by było z Chińczykami konkurować.
   Obecne bieda-systemy zachodnie nie mają szans.

   1

Dodaj komentarz