WIG-20 zalicza prawie 3-letnie minimum

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Osuwający się nadal systematycznie w dół WIG-20 zaliczył w trakcie wtorkowej sesji prawie 3-letnie minimum, chociaż na koniec sesji zdołał się zamknąć minimalnie powyżej zamknięcia z dołka 28 sierpnia. Z technicznego punktu widzenia ostatnie spadku są „karą” za wyłamanie się wykresu indeksu w dół poniżej dolnego ograniczenia trendu wzrostowego z okresu sierpień-listopad. Wymiar tej „kary” powinna być proporcjonalny do szerokości opuszczonego dołem kanału trendu wzrostowego. Gdyby tak miało być, to WIG-20 powinien niebawem zacząć macać grunt pod stopami, tym bardziej, że bardzo blisko znajduje się linia wsparcia poprowadzona przez dołki indeksu z czerwca 2018, października 2018 oraz sierpnia 2019. Oczywiście dla bezpieczeństwa czekać można na sygnał kupna na MACD, który spadł już tak nisko jak w październiku 2018 oraz maju i sierpniu br.

Głównym „winowajcą” tej słabości WIG-u 20 jest oczywiście sektor bankowy. Wykres indeksu WIG-Banki wyłamał się w sierpniu w dół z 2,5-letniej formacji „głowy z ramionami” i do wypełnienia – niekoniecznie już teraz – zasięgu spadku sugerowanego przez tę formację ma jeszcze spory dystans. Również jeszcze trochę brakuje do dolnego ograniczenia kanału 2-letniego trendu spadkowego cyklicznej bessy. W zależności od tego w jaki sposób się narysuje dolne ograniczenia ponad 20-letniego trendu wzrostowego, można wyciągać skrajnie odmienne wnioski.

Na Wall Street tym razem doszło do niewielkich spadków głównych indeksów, co jednak niewiele zmieniło ogólny obraz sytuacji (czekanie na ruch powrotny do poziomów tegorocznych szczytów, które teraz stały się wsparciami?).

Wykres kursu akcji grupy ZUE (C/WK 0,65) działającej w branży budownictwa kolejowej i miejskiej infrastruktury szynowej i energetycznej dotarł w tym roku do dolnego ograniczenia 10-letniego trendu spadkowego (poprzednio odwiedzanego w latach 2011-2012), odbił się od niego, a obecnie koryguje impuls wzrostowy z okresu kwiecień-wrzesień w stylu przypominającym lato 2012.

Wykres kursu akcji spółki OPONEO.PL (C/Z 19,4, C/WK 1,99, stopa dywidendy 1,8 proc.) prowadzącej internetową sprzedaż opon znalazł się w pobliżu dolnego ograniczenia 12-letniego trendu wzrostowego. Wcześniejsze zbliżenie się do tej linii wsparcia poprzedziło trwający do kwietnia wzrost, który od tamtej pory został w większości zniesiony.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć pierwszą od 17 miesięcy dodatnią roczną dynamikę (+3,8 proc.) produkcji samochodów w Chinach w listopadzie (dynamika sprzedaży -3,6 proc.):

… dane na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii w październiku:

… najwyższą od 2012 roku roczną dynamikę CPI w Czechach w listopadzie
(+3,1 proc.) i +3,4 proc. wzrost CPI r/r na Węgrzech:

… wynoszący 5,2 mld funtów październikowy deficyt w handlu zagranicznych Wielkiej Brytanii (eksport +8 proc. r/r, import +4 proc. r/r):

… oraz grudniowy wzrost do najwyższego poziomu od 20 miesięcy wskaźnika oczekiwań gospodarczych w Niemczech publikowanego przez ZEW:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tinley

  Gdyby W20 wybronił ten dołek w ktorym jest to mielibyśmy całkiem ładne podwójne denko na ważnym poziomie. Nie chce mi się w to za bardzo wierzyć i trzymam się mojego dawnego scenariusza – nawet jęśli znów powędruje w okolice 2300 to będziemy mieli ostateczną falę spadków kulminującą w okolicach poziomów z 2016. Tak do lutego – marca powinniśmy sie wyrobić z 15% zjazdem z obecnych poziomów

  2
  1. mac-erson

   Fajnie, że jest dużo koncepcji rynkowych. Jakby wszyscy myśleli tak samo to groziłoby katastrofą 🙂
   Ja uważam, że obecna fala spadkowa to już ta ostatnia fala bessy. Jeśli mielibyśmy wyjechać teraz na 2300 to już powrotu nie będzie. Obecnie zakładam,że powalczymy nieco dłużej w obecnej strefie wsparcia przed ostatecznym wykończeniem fali.
   Ewentualny zasięg korekty w górę to 2100-2110.
   Poziomy wsparcia:
   – ważnym dla mnie poziomem jest 2010 – to poziom wynikający z możliwej wieloletniej formacji RGR. Ten poziom może być przebity w dół i jeśli na koniec tygodnia powróci nad to będzie to tym bardziej mocny sygnał wsparciowy (fałszywka).

   1
   1. tinley

    https://pbs.twimg.com/media/ELfwy5oXsAAkm95?format=png&name=small
    ©bankier.pl
    Ten obrazek wszystko tłumaczy. Za rządów PIS nigdy nie będzie tu hossy skoro kilka państwowych spółek tworzy 50% WIG. Trzeba to sobie jasno powiedzieć, wkładając własne polityczne afiliacje do tylnej kieszeni, że rząd dobija akcjonariuszy poświęcając ich interes ku korzyściom politycznym. Koniec – kropka. Od dawna też piszę że na swiecie hossa – u nas nie . TO chyba widać. Czy ktoś może sobie przypomina tak długi okres w którym DAX przez rok śrubował kilkuletnie rekordy a WIG20 przez rok szedł w odwrotnym kierunku? Ewidentnie coś z ta giełdą jest nie tak i ten wykres pokazuje co jest nie tak.

    3
  2. mac-erson

   Do mojej układanki wpasowuje się indeks Wig-Banki gdzie dołka oczekuję w strefie ok. 6100-6200 czyli 3-4 procent niżej niż obecnie.
   Również WIG gdzie powinno być zejście do strefy 52000-53000 ma około 4-5% i tutaj pomóc powinien MWIG, który na razie się mocno trzyma ale zakładam, że w ostatniej fazie popuści.
   WIG20 – spadek 3-4% czyli ostateczny dołek intraday powinien wypaść w przedziale 1950-2000.

 2. Igor71

  Na S się nie odważyłem, chociaż myślę, że przetestujemy dzisiaj okolice 2020 jako ostatnią linię obrony w układzie linii dołków na kontraktach.
  Jeżeli padnie to chyba będzie panika, o której pisałem wczoraj i spodziewałbym się nawet 1950 .
  Tu nie trzeba już dużo np. twitt Trumpa, że cła jednak od 15 będą, cofnięcie na DAX i w USA a u nas 1950.
  Banki mają niestety jeszcze przestrzeń 5-8 % w dół. PEO spodziewam się poniżej 90 a dla PKO 32 pewnie stanie sufitem na dłuższy czas. Sufitem bo przebije i będzie problem z powrotem.

  1
 3. podczaszy1

  Jak podaje agencja Fitch zadłużenie sześciu polskich spółek z sektora bezpieczeństwa energetycznego-PGE, PKN, Tauron, ENEA, PGNIG i Energa – wynosi obecnie 53 mld PLN i wzrośnie do 60 mld w 2020 roku, a w niedalekiej przyszłości do 100 mld PLN.
  Środki na spłatę tych zobowiązań to : zaciąganie nowych kredytów, emisja obligacji i podwyżki produktów.
  Kto ma na tym zarobić? Ano sektor bankowy. I tu jest pies pogrzebany. Cała ta walka o klimat to walka o szmal dla sektora bankowego. Inna sprawa,że spółki te są po prostu fatalnie zarządzane i notorycznie okradane.

  5
  1. allo allo

   co do tego kiepskiego zarzadzania to ja bym podyskutowal na tle sektora prywatnego z gpw
   spolki skarbu panstwa trzymaja sie niezle powielacie takie wyswiechtane komentarze towarzyszu
   wystarczy spojrzec wykresy pzu orlen lotos pko bp pekao
   owszem energetyka oberwala ale z powodu windowania co2 przez KE

   2
  1. tinley

   Na razie W20 dzielnie broni się przed kompromitacją. Duża kompromitacja będzie katastrofą dla PPK. Ostatni miesiąc zOrlenem, Energą i raportem o Getbacku może być gwoździem do trumny tego programu i GPW. bdzie sobie żyła własnym życiem odbijajac sie od sciany do sciany. Podejrzewam też że ‚hossa’ jaka ewentualnie może nadejśc skończy się co najwyżej w okolicach 2500 i tyle będzie wszystkiego.

   1
   1. mac-erson

    Trudno oczekiwać obecnie napływu pozytywnych informacji jak grubasy są w fazie zbijania rynku do końcowego dna.
    Infa mają pomóć w osiągnięciu celu i odebraniu tanio papieru.
    Jak zmieni się wahadło to spokojna głowa wszystko co złe będzie zamieniane na dobre.

    4
      1. tinley

       Wystarczy jeden tweet trumpa i lecimy na 2000. Już dziś wieczorem może nam pomóc Powell a rano Trump spuści nas poniżej 2000 i koniec balu panno lalu bo ten W20 trzeszczy na 2040 jak rybak w kwietniu na środku jeziora. Kto nie kupił w listopadzie hossy przegrał życie. Ile to już tych hoss było od stycznia 2018. POliczyc trudno te ostateczne dołki w 2019. Luty, maj, wrzesień, teraz listopad a wychodzi że jeszcze z pół roku spadków. Na zachodzie giełdy po 30% prawie na plusie od roku. Na polskiej giełdzie ludzie niestety tracą głównie czas bo wszystko prędzej czy później da się odrobić.

       1
   2. Igor71

    Początkowo też myślałem, że to kompromitacja dla PPK i że w żadnym innym kraju w sytuacji gdy premier zaplanował takie przychody do budżetu od prowizji z OFE nie byłoby do pomyślenia, żeby premier jakoś nie ratował sytuacji giełdy.
    Ale spójrzmy na to inaczej.
    1. Startując z dołka ogłoszą za pół roku ogromny sukces PPK
    2. OFE zmieszają z błotem jako pomysł PO (w rzeczywistości AWS w tym Lecha Kaczyńskiego:)
    3. Z powodu mniejszych niż zaplanowanych prowizji z OFE opchną do PKN część spółek skarbu państwa ściągając je z GPW.
    (uwzględniając udział SP+OFE, które przejdą do skarbu free float PGN i PGE to już są tylko po 2-3 mld zł
    4. Uwłaszczą się na PKN – w końcu Jarosław nie będzie żył wiecznie. Pewnego dnia zniknie w statucie PKN zapis o uprzywilejowanych głosach 23% akcji SP a okaże się, że paru gości powiązanych z PIS ma większość głosów w PKN.

    3
    1. Igor71

     Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że zrobią to w świetle dnia z poparciem społeczeństwa na zasadzie: „Czy mamy obciąć 500 plus czy zgadzacie się, żeby PKN przejął kontrolę nad PGE, PGN itd. wpłacając kasę do budżetu na 500+.?”
     A PKN jako monopolista jest w stanie wygenerować dowolną kasę jeżeli będzie miał przyzwolenie na pobieraniu od wszystkich Polaków większych cen za paliwa.

     6
 4. Igor71

  @tinley
  Z tym odbiciem może być różnie.
  spójrz na wykres porównawczy WIG_banki i np banki europejskie
  W pierwszej chwili myślałem, że nasze mają lepsze parametry c/wk , c/z, czy poziomu dywidendy ale to nie prawda.
  Najłatwiej porównać np. z Banco Santander notowanym nawet na GPW.(nie SPL tylko SAN)
  Nasze banki były wyceniane zbyt wysoko – to pewnie przez OFE, które pchając banki robiło sobie wyniki, teraz gdy OFE już nie zależy zaczynają wracać do poziomu wyceny innych światowych banków.
  Trzeba brać pod uwagę, że np. 2200 na WIG20 to zobaczymy ponownie dopiero za kilka lat.

  5
 5. konsultant121

  Głupszych postulatów nie słyszałem. Najlepiej oddać wszystko Chinom i Indiom. Taniej, wiecej checi do pracy, niech robia co chca w świecie. Ameryka kaputt. Cieszcie się że przesyłki tanie z aliexpress macie bo dotuje je państwo chińskie. Dajcie jeszcze infrastrukturę w ręce chińskie i 5G i inne sprawy.

  7
 6. animetal_slave

  Patrząc na multi-asset i układy techniczne, tak to widzę:
  equities down (SPX, EM)
  copper, oil down
  dollar, yen up
  gold, silver up

  W20 zrobił co miał zrobić, może i być przerwa w spadkach, ale nie musi, bo target to dołek 2016.

 7. eWiggin

  @konsultant
  Nawet nie rozumiesz o co mi chodzi. Nie chodzi o milość do Chińczyków bo oczywiście kibicuję amerykanom. Chodzi o to, że jak chiński samochód Ci się nie podoba, to głośno go wychwalasz a amerykański, który chcesz kupić, powinieneś choć trochę krytykować. Każda przekupa na targu zna tę podstawową zasadę a ciemniaki z rządu wychodzą przed szereg, deklarują poddańczo wielką miłość do hameryki i zupełnie za frajer oddają wszystko. Pozycja negocjacyjna naszego, pożal się Boże, rządu to tyłem na czworaka. Naprawdę, czuję się upokorzony tym osobiście.

  4
 8. datik

  @macerson
  „Ewentualny zasięg korekty w górę to 2100-2110.”
  ——————-
  Nie sądzę, LOP urósł o 5k przez 4 dni, na wygasającej serii; albo szybkie zejścię zgodne z dotychczasowym kierunkiem albo odbicie nieco większe

  1

Dodaj komentarz