WIG a nominalna wartość PKB Polski

Piątkową zabawę w porównywanie wartości WIG-u do nominalnej wartości produkcji przemysłowej Polski można powtórzyć dla PKB w naszym kraju, co ma więcej sensu, bo przecież większość wartości WIG-u to spółki spoza sektora przemysłowego.

Powered by macrobond.com

Podzielmy więc obie wielkości przez siebie (przesuwając wcześniej wartość PKB o 3 miesiące do przodu):

Powered by macrobond.com

Jak widać wartość WIG-u nie jest obecnie jakoś specjalnie wysoko w stosunku do wielkości PKB. Ostatnio takie poziomy obserwowane były w 2016 roku oraz w latach 2011-2012.

Gdyby zaznaczone na powyższym obrazku liniami poziomu wykorzystać do stworzenia spekulacyjnej strategii, to dałaby ona takie sygnały kupna i sprzedaży (w tym ostatni w grudniowym dołku):

Powered by macrobond.com

Wynik jej stosowania od kwietnia 1996 roku byłby nieco ponad 2-krotnie lepszy od strategii “kup i trzymaj” (błękitna linia):

Powered by macrobond.com

Druga linia kapitału z powyższego obrazka (granatowa) dotyczy strategii z jeszcze lepszym wynikiem, która jest nieco bardziej wybredna i zakłada kupno dopiero po osiągnięciu poziomów takich jak np. w dołku poprzedniej bessy ze stycznia 2016 roku. Włączenie się takiego sygnału nastąpiłoby po 5,1 proc. spadku wartości WIG-u z obecnych poziomów

Podsumowanie: relacja wartości WIG-u do nominalnej wartości PKB w Polsce nie jest obecnie wysoka. By włączyły się sygnały sprzedaży opartych na tym wskaźniku strategii WIG musiałby wzrosnąć – przy braku wzrostu PKB – o 30 proc. czyli 10 proc. powyżej poziomów swych historycznych szczytów.

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Kurcze blade, no ja się już zaczynam bać swojej intuicji..:)))

  Lutosławski zakładał te swoje hiper moralne eleusie (m.in. skauting) jako masońskie przedszkola, to jest czytelne jak alfabet Braille’a.
  Przecież to oczywiste, że jak w ruchu narodowym mają być jacyś … legaci poważniejszych organizacji, nie za bardzo etniczni, to muszą mieć filozoficzną podbudowę, że wyłącznie wartości i duchactwo.:))

  Sam Lutosławski już taki święty nie był of course. Ożenił się dwukrotnie, mimo że z pierwszą żoną miał cztery córki ( jedna zmarła w dzieciństwie).

  Pierwsza żona to Sofia Casanova.

  // hiszpańska poetka, autorka prozy, dziennikarka, eseistka i działaczka feministyczna.//

  //…w latach 30. wymieniana jako kandydatka do Nagrody Nobla.//

  Czyli coś w rodzaju Olgi Tokarczuk.

  //Pochowana na cmentarzu św. Jana Vianneya w Poznaniu.//

  Jakże by inaczej, szkoda że nie w katakumbach pod bazyliką św. Piotra.

  O drugiej żonie nic nie ma, ale na temat córki stoi:

  //córka polskiego filozofa i spirytualisty Wincentego Lutosławskiego//

  Spirytualista Lutosławski był pionierem jogi w Bolanda.

  No to teraz można sobie poszukać kto był koleżką Lutosławskiego w tzw. ruszku narodowym:)))

 2. swb1

  Polski Ruch Narodowy jest solą w oku żydobolszewii od Michnika do Kaczyńskiego i w obliczu sukcesu wyborczego chłopaków z RN nie dziwi hiperaktywność i piana na pysku żydobolszewickiego trolla. Ale mam wrażeniem, że poziomem głupot tutaj wypisywanych ten bękart Bermana sam się zakiwał.

  4
   1. swb1

    Panie Wojciechu nie specjalnie martwi mnie perspektywa zablokowania mojego profilu nawet “po wigilii”. Brak możliwości komentowania na pańskim blogu nie jest dla mnie życiowo istotną kwestią, jeśli więc nie życzy pan sobie abym pisywał na pańskim blogu nie musi się pan fatygować z blokowaniem, wystarczy słowo.
    Natomiast nie bardzo rozumiem co pan ma do określenia bękart Bermana? Bardzo fajne, ostre, celne, trafiające w sedno określenie mentalnych potomków i kontynuatorów żydobolszewii z okresu stalinowskiego. Berman znany jest z tego, że szefował aparatowi represji, ale był też jednym z głównych jeśli nie głównym stróżem ideologi bolszewickiej. Razem z Mincem na zlecenia Stalina umeblowali sporo dziedzin życia w Polsce czego skutki wciąż doświadczamy, choć większość nie zdaje sobie z tego sprawy.
    Określenie bękart Bermana idealnie pasuje do całej rzeszy internetowych trolli, propagandystów rożnych maści, którzy z głupoty czy na zlecenie, za pieniądze, czy z przekonania robią dokładnie to co robił Berman, czyli wdeptują w ziemie próbujący się odrodzić naród polski.
    Ma pan na blogu jednego takiego, który w pełni na to miano bękarta Bermana zasługuje.
    Osobnik ten dostał jakiegoś antychińskiego szału od momentu, w którym pan, w jednym z komentarzy, wyraził się na temat pozytywnej roli Chin, jaką powinny one pełnić w polskiej polityce. Atakuje jedyny silny kraj, z którym Polska mogłaby podjąć korzystną dla siebie współprace. Pan tego nie zauważa? Osobnik ten regularnie opluwa, wyszydza każdego przeciwnika politycznego PiSobolszewii. Na pańskim blogu sponiewierał już i Brauna i Ruch Narodowy i Wolnościowców i każdego, kto w sposób poważny traktując sprawy polskie, usiłuje rozwiać propagandową mgłę, którą PiSoblszewia zasnuwa umysły ludzi. Dziś wyżył się nawet na kobiecie, której nie zna, a która śmiała zakwestionować propolskość PiSu w pytaniu do Ziemkiewicza.
    Ten człowiek realizuje dokładnie te same cele które kiedyś wyznaczył Berman panie Wojciechu i w stu procentach zasługuje na miano jego bękarta.
    W kontekście tego co pan kiedyś pisał, ze to ruski troll i szkoda się go pozbyć z bloga, bo chcemy przecież wiedzieć co tam Ruskie kombinują, powiem panu, że on jest sprytniejszy od pana. Wykorzystuje pańskiego bloga do swojej roboty i z zewnątrz coraz bardziej wygląda, że to nie pan jego ale on pana kontroluje.

    10
 3. Guy Fawkes

  @WB

  Czy nie mógłby Pan dać temu waryjatowi udzielić jakiejś pieriedyszki?

  Mówiłem już ostatnio, że w świecie postkomunistycznym są same błędne alternatywy. Tu jest przykład, jak sowieciarze poprzez szantaż moralny ludobójstwem wołyńskim grają na podziały i wzajemną nienawiść wśród autochtonów. Na filmie jest najpierw cały ten rytuał, jaka sanacja zła, Ziemkiewicz jak Mowgli z Księgi Dżungli Kiplinga najpierw wypowiada zaklęcie ”Ja i ty jesssteśmy jednej krwi”, a później usiłuje waryjactwu przekazać sensowną taktykę polityczną.
  I pod koniec z sali są pytania. Po 1 godz. 18 min. i 40 sekundzie pytanie zadaje kobieta, która przedstawia się jako mater christianissima i w ogóle sam cymes, i zarzuca, że PIS w ogóle i w żadnym momencie nie jest propolski, czym budzi aplauz waryjactwa.

  Problem w tym, że ta kobieta przedstawia się, że jest ”generalnie” kresowianką

  // z Lwowa //

  Problem jest w tym, że żaden lwowski potomek wychowany w rodzinie lwowskiej nigdy by nie powiedział, że jest Z LWOWA, bo by mu się język połamał. Bo nigdy w domu nie słyszał Z LWOWA, tylko ZE LWOWA. Nie umiałby tego inaczej powiedzieć.

  Z LWOWA to rusycyzm, IZ LWOWA.
  Żaden prawdziwy kresowiak tak nie powie, bo to jest (zbyt) ciężki dysonans dla mowy kresowej lwowskiej, gwałt na użyciu języka.

  //Dysonans – interwał brzmiący niezgodnie dla ucha ludzkiego.//

  Ten nasz kryptokomuch, który chamsko i jadowicie obraża adwersarza, to jest właśnie taka matrioszka, coś takiego, jak ta kobieta Z LWOWA, ”generalnie z kresów”.

 4. swb1

  Taktyka jaką ten bękart Bermana przyjął na tym blogu, jest nieco podobna do tej, którą żydobolszewia przyjęła aby przejąć ruch Solidarność. Zdradził ja kiedyś Kuroń mówiąc, że aby zapanować and stadem dzikich mustangów dosiadasz najsilniejszego ogiera, przez jakiś czas jedziesz w kierunku, w którym on chce a późnej powoli małym ruchami kierujesz go tam gdzie ty chcesz.
  Bękart Bermana pochlebstwami i wazeliniarstwom stara się zapanować nad panem Wojciechem, aby w rezultacie na blogu narzucić swoja narrację, choćby w kwestii Chin co ostatnio energicznie czyni.
  Tą sama taktykę stosuje zresztą obecnie żydobolszewia w wydaniu PiSowskim, wobec patriotycznego, choć głupiego i naiwnego ludu. PiSobolszewia wzięła władzę dosiadając patriotycznego konika i powoli, powoli kieruje tego konika w całkiem innym przeciwnym kierunku.

  15
 5. billy_the_kangoor

  “Dante 22 grudnia 2019 o 21:45
  CiovaccoCapital: „S&P 500 3600 – History Says Very Realistic”.
  Analizy CiovaccoCapital są bardzo dobre – podobnie jak Pan Wojciech Białek analizuje akcje po kątem podobieństw na tle historii, ale skupia się głównie na rynku amerykańskim.”
  Ponieważ Pan Wojtek napisał, że na Święta powinniśmy robić prezenty wyręczam poniekąd “Ćevapčići Capital”
  Z każdym tygodniem / miesiącem ATH w USA czynione są coraz mniejszym odsetkiem spółek.
  Spokojnych Świąt i …
  Take Care Always!
  Billy_the_Bear
  https://pokazywarka.pl/12j7bx/
  https://pokazywarka.pl/ce6fgf/
  https://pokazywarka.pl/q4v1iu/
  https://pokazywarka.pl/sg4r05/
  https://pokazywarka.pl/ymb21r/
  https://pokazywarka.pl/edqiea/
  https://pokazywarka.pl/mvrjzs/
  + ETHEREUM
  https://pokazywarka.pl/mf5k09/

  4
 6. skaven

  ” że na Święta powinniśmy robić prezenty wyręczam poniekąd „Ćevapčići Capital”
  Z każdym tygodniem / miesiącem ATH w USA czynione są coraz mniejszym odsetkiem spółek.”

  Nasz Guru wręczył nam ciemnemu ludowi prezent.
  Dziękujemy Billy za ten kawał wiedzy za darmochę :))

  1
 7. Guy Fawkes

  @WB

  To jest straszne, jak … osoby[sic!] są zaślepione ideologiami fałszywych alternatyw.

  https://www.haaretz.com/us-news/.premium-israel-is-giving-china-the-keys-to-its-largest-port-and-the-u-s-navy-may-abandon-israel-1.6470527

  https://wgospodarce.pl/informacje/73000-chinskie-banki-sfinansuja-fabryke-tesli

  https://wpolityce.pl/swiat/479057-antychrzescijanska-polityka-chin-nabiera-tempa

  Ideologie nie pozwalają zrozumieć rzeczywistości zmiany hegemonicznej. Na pewno nie chodzi o jakiś magnetyzm ani obroty sfer niebieskich, tylko o ludzką zorganizowaną przyczynę proporcjonalną do wielkości procesu.

 8. swb1

  Cała PiSobolszewicka trollownia staje na głowie, żeby lud polskojęzyczny zajmował się tym, że Chiny nie chcą u siebie chrześcijaństwa, tak aby nie zauważał, że w Polsce najwyraźniej trwają przygotowania do wprowadzenia Chanuki jako święta “narodowego”. Chanuki, której obchody w Polsce z roku na rok przybierają coraz większy rozmach i angażują coraz więcej publicznych pieniędzy.

  5
  1. allo allo

   Odnosnie pierwszego linku – bardzo dobrze, ze w koncu bierze w nadzor gospodarke smieciami generowanymi przez dzialalnosc gospodarcza, pytanie czemu tak pozno. To nie jest zamordyzm Dante tylko wprowadzanie cywilizacji, dzialalnosc gospodarcza to nie tylko zyski ktore laduja w prywatnej kieszeni ale i szkodliwe efekty zewnetrzne, ktorych koszty ponosimy my wszyscy.
   ad 2 – nie boj sie nikt ci mozgu nie usmarzy.
   ad 3 – nie widze nic zdroznego, sensowne rozwiazania w dodatku tzw ekolodzy nie beda w koncu blokowac odstrzalu dzikow ktore nie w Polsce nie maja naturalnego drapieznika mnozą sie jak kroliki i roznasza wszedzi virusa ASF.

   Nie bardzo rozumiem co chciales osiagnac tym wpisem.
   Pzdr.

   2
   1. tinley

    Super sprawa taka lista. Już czuję się bogaty. Literaci – altruiści sprzedają szczęście na kilogramy.
    Dobre książki stanowiące niezłą inwestycję sa po 2zł na allegro. Matematyka poziomów wszystkich, filozofia to nawet i po złotówce się trafia. Historia + historia sztuki na dokładkę co by mieć jakie wyrobione zdanie o kulturze, ludzkim charakterze i jego wytworach wznioślejszych niż zawartosć miski i zwierz w niej upolowany. Poczytać trochę Tomasza Manna i Joyce’a.
    To sa podstawy inwestowania w siebie. Potem to już z górki. Dobre studia, matematyka wyższa, logika, umiejętności programowania czy co tam sobie kto wymarzy. Może jakieś prawo jak ktoś ma podły charakter i chce zostać adwokatem. Po 10 latach moze jakieś piniendze z tego bydom. Ktos kto czyta książki typu jak zarobić pierdylion w 3 minuty i zacznie stosować się do tych rad prędzej czy później te pieniądze straci choć z drugiej strony znam ludzi oderwanych od pługa, którzy pozakładali odpowiednie firmy w odpowiednim czasie i sa bogatsi niż ci wszyscy internetowi guru od inwestowania na giełdzie. Uwaga dotyczy zwłaszcza byłych rolników z gruntami na obrzeżach miast.

    2
 9. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Czytałeś o tym Waszmość?

  https://wpolityce.pl/swiat/479239-putin-obraza-lipskiego-byl-bydlakiem-i-antysemicka-swinia

  https://fakty.interia.pl/swiat/news-przewodniczacy-dumy-polska-powinna-przeprosic,nId,4227064

  Po pierwsze, jeżeli ktoś się spodziewa czegoś dobrego od Rosji, to już jest ”trafiony zatopiony”(w morzu Białym), tylko jeszcze o tym nie wie. Rosją jest kluczowym uczestnikiem polowania z nagonką na nas i jak zawsze, wykona decydujące uderzenie realizując plan podstolika Intermarium.

  Po drugie przypomnij sobie Waszmość, jak kiedyś linkowałeś film z wykładem jakiegoś oficera KGB, który uciekł na zachód i opowiadał, jak się niszczy kulturowo-historyczną spoistość narodów, które mają być podbite.

  Otóż takie wystąpienia tych rosyjskich bandytów byłyby mało skuteczne, gdzyby nie były poprzedzone wiekoletnią kampanią wewnętrznej dywersji ideowej.
  Wiele razy zwracałem uwagę na cykliczne seanse nienawiści do państwowości polskiej pod pozorem obnażania sanacji, których oczywistym celem było niszczenie tożsamości historyczno-państwowej i przygotowywanie od wewnątrz, tej rosyjskiej agresjii zewnętrznej.

  To było dla mnie czytelne, jak alfabet Braille’a, że właśnie taka jest rola dywersyjna tych wszystkich CEPów, łącznie z tym CEPem naczelnym o wyglądzie kałmuczym.

  Dywersja od wewnątrz to jest jedyny sens istnienia tych żałosnych, debilnych imitacji ruchu narodowego dawnego uznanego. Projekt Wielkiej Chazarii ”na byłym terytorium polskim” wykona jak zawsze bandycka Rosja – nadzieja debilów. A dla Chin to jest wszystko jedno, czy my będziemy częścią Rosji, Ukrainy, czy Rzeszy.
  Polska jest niewygodna dla każdego imperium i każdemu zaburza rachunek.

  Oglądałem film o Piłsudskim i mi się nie podoba, poza dobrą robotą kamery, operatora obrazu itd.
  Po pierwsze, nie powinno się robić filmu o młodym Piłsudskim, tylko o starym, po drugie nie powinno się w takim filmie pokazywać scen łóżkowych.

  W tym filmie, ma wrażenie, bardziej chodzi o ”odbrązowienie” Piłsudskiego, czyli o pozbawienie Polaków ważnego elementu scalającego, co jest zadaniem bojowym podobnym do zadania bojowego, które wykonują towarzysze z imitacji ruchu narodowego dawnego uznanego

  1. Dante

   @Guy Fawkes
   Od 2008r. świat finasów jest na kroplówce banków centralnych – i jak bank centralne stymulują, to aktywa rosną, a jak przestają stymulować, to aktywe przez pewien czas lewitują i zaczynają spadać. W 2011r. zanosiło się na Eurogeddon z powodu problemów krajów PIGS, ale do akcji wkroczył EBC i zadrukował problem.
   I zabawa będzie trwać tak długo aż nie pojawi się poważna inflacja, która zmusi bank centralne do wyboru między podwyżkami stóp i zachowaniem wiarygodności waluty (ale skutkująca kryzysem gospodarczym), albo niepodwyższaniem stóp i mocną dewaluacją rodzimej waluty, wysoka inflacją i ucieczką kapitału za granicę.
   Dodatkowo, wzrost inflacji będzie wymuszać wzrost oprocentowania obligacji korporacyjnych, z których emisji są finansowane buybacki.
   A co ciekawe, inflacja jest w pegu z cenami surowców.
   https://www.zerohedge.com/markets/market-has-priced-fastest-economic-recovery-financial-crisis
   https://www.youtube.com/watch?v=LuXuqaBC2iw

 10. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Wiesz Waszmość zapewne, co to jest Yale University – wylęgarnia przywódców amerkańskich.

  No to zobacz Waść:

  // Yale-China was founded in 1901 as the Yale Foreign Missionary Society…. The city of Changsha in Hunan Province was chosen as the base of operations in China after consultation with other foreign missionaries.//

  https://en.wikipedia.org/wiki/Yale-China_Association

  A tak na marginesie, to nie jest prawdą ten mit o Chińczykach jako Żydach Azji.

  Żydzi (Fenicjanie) są w Chinach co najmniej od 2000 lat, czyli krótko po wojnach punickich.

  Słyszałeś Waszmość o Tiao-Kiu-Kiaou, chińskich marranos? Na pewno nie, nie ma tego w wiki. Według mnie to nie są Żydzi, tylko zasadniczo Fenicjanie. I nie zostali wygnani jak ich koleżkowie hiszpańscy:))

  http://jewishencyclopedia.herokuapp.com/articles/14384-tiao-kiu-kiaou

  Innych linków nie podaję, można sobie znaleźć. Mnie się nie chce tego czytać, bo ja już niestety wiem z powodu intuicji, której się boję coraz bardziej.

  W Chinach jest tak samo, jak wszędzie, tylko bardziej. Cywilizacja i ta cała mitologia chińska są baaardzo przereklamowane.

  Dla rozrywki Grześ (idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie, a przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem), który wyciąga wnioski w większości błędne. Ale!
  Przytacza zeznania Ireny Lasoty, że podczas rewolucji 68′ rewolucjoniści dzielili się na trockistów i maoistów w zależności, czy byli aszkenazyjczykami, czy sefardyjczykami.
  Ja tego nie wiem, którzy gustowali w której wersji, bo nie lubię czytać, ale może ktoś wie?
  Obstawiałbm, że sefardyjczycy preferowali maoizm:)))
  https://www.youtube.com/watch?v=QnmehQ0CGxE

   1. Dante

    Za pewne PiS prezentuje odpowiednie rozeznanie rzeczywistości i rozumie “konieczność dziejową” 🙂
    A ta “konieczność dziejowa” manifestuje się w gigantycznych zakupach wojskowej broni ofensywnej, cichej mobilizacji rezerwistów i sprowadzenia ok. 20 tys. amerykańskich żołnierzy do Polskie na wiosnę przyszłego roku.
    A do tego plotki, że polskie wojska mają za jakiś czas zaatakować Obwód Kalinigradzki i Białoruś – bo występuje “konieczność dziejowa” w rozgrywkach USA z Rosją, aby przeciągnąć ją do obozu antychińskiego, a pojawienie się niepokojów na zachodnich rubieżach Rosji lub w ich okolicach jest pewną kartą przetargową.

     1. Dante

      Chyba lepiej defensywnej – no chyba, że komuś marzy się wysłanie sporej cześci polskiej młodzież, płci męskiej do zmielenia (w imię obrony amerykańskich interesów), a potem w ich miejsce ściągnąć przykładowo imigrantów z Indii czy Pakistanu.

 11. Guy Fawkes

  Mylisz się.

  // Jeżeli Rosja spróbuje naruszyć naszą suwerenność…. Zachód i NATO tego nie darują, bo będą to uważać za zagrożenie. I w czymś tu oni mają rację – powiedział w rozmowie z reaktorem naczelnym stacji Aleksiejem Wieniediktowem.//

  Jeśli już, to nie będziemy walczyć przeciw Białorusi tylko razem z nią.

  Ale wątpię, żeby nastąpiła taka wojna. Prędzej ersibatl.
  https://belsat.eu/pl/news/lukaszenka-zachod-i-nato-nie-daruja-jezeli-rosja-naruszy-suwerennosc-bialorusi/

  1. Dante

   Najlepiej wcale nie brać udziału w rozgrywkach Jankesów – zwłaszcza w roli mięsa armatniego i zwłaszcza, że obecnie Rosja nie ma do Polski żadnych roszczeń finansowych, ani majątkowych, a dla przeciętnego Rosjanina nie kojarzymy się źle, a wręcz nawet lekko pozytywnie.
   A raport autorstwa Rand Corporation nie pozostawia złudzeń – wojna w tzw. Przesmyku Suwalskim trwałaby do 2 tygodni i po zajęciu Obwodu Kalinigradzkiego Polacy mięliby ruszyć w kierunku białoruskiego Brześcia, ale uderzenie deeskalcyjne ze strony Rosji (w tym na większe miasta polskie) zakończyłoby wojnę, a polskie wojsko wraz z rezerwistami miałby zostać wycięte w pień w niemal 100%. Następnie miałaby być zorganizowana konwencja w formacie normandzkim z udziałem USA, Rosji i Niemiec na temat dalszej przyszłości Polski.

   1. Guy Fawkes

    Zgadzam się, przy założeniu, że świat weźmie pod uwagę nasze preferencje:))

    Co do zasady, najlepiej byłoby przelawirować do samej wojny heartlandowej, ale jednocześnie zbroić się ile się da.

    A po wojnie heartlandowej, kiedy zniszczone zostaną wszystkie duże państwa i zalane wszystkie porty, Bóg rozpozna swoich you know.

    W owym dniu //Kto będzie na dachu, niech nie schodzi, by zabrać rzeczy z domu. A kto będzie na polu, niech nie wraca, żeby wziąć swój płaszcz. Biada zaś brzemiennym i karmiącym w owe dni!//

    1. Dante

     Systemu politycznego nie zmienimy, ani naszych rządzących nie przekonamy, ale za to naszym zanjomym możemy powiedzieć, żeby nie podpisywali żadnych papierów jak będzie wezwanie na mobiliazację, ani żeby na te moblizację się nie stawiali. Bo do póki nie podpisze sie tych papierów to niewiele mogą nam zrobić (bardziej postraszyć), a jak ktoś podpisze to jest ugotowany i dosłownie jego cztery litery stają się własnością wojska – i trep może go trzymać w wojsku jak mu się podoba, czy to kilka miesięcy czy to kilka lat, a jak ktoś wtedy spróbuje uciec, to zgodnie z prawem jest kryminalistą najcięższego kalibru. A co do moblizacji, to ewidentnie lepiej unikać – niby wezwą na krótko, a potem okaże się, że wywioza na Mazury i “wyższa konieczność” sprawi, że będzie trzeba zostać na dłużej.

 12. Guy Fawkes

  No i świat był zawsze nowoczesny.

  //Odnaleziono tam przedmioty pochodzące m.in. z Kotliny Karpackiej, Wysp Brytyjskich, terenu dzisiejszych Niemiec i krajów naddunajskich….paciorki z Kosynia są znaleziskiem niezwykłym, nie tylko w skali północno-wschodniej Polski, ale całej środkowej Europy…..na podstawie składu chemicznego można przyjąć, że wykonano je na obszarach wschodnio-śródziemnomorskich, przypuszczalnie w Egipcie.//

  https://fakty.interia.pl/warminsko-mazurskie/news-kosyn-zagadkowe-znalezisko-w-starych-grobowcach,nId,4227070

 13. konsultant121

  @Guy
  Towarzysz Trader jasno stawia fakt iż polityka monetarna się skończyła. Teraz już trzeba rzucać ochłapy typu 500+ w budżecie państwa , czyli dofinansowanie sektora publicznego dodrukiem. Dlatego to żaden program dla gawiedzi dzieciatej;)) To program banku centralnego a nie jakieś przekupstwo własnymi pieniędzmi . Te lemingi nie rozumieją chyba współczesnej ekonomii:))

  1. Guy Fawkes

   No nie, 500+ jest z podatków, a helicopter money to co innego.

   Helicopter money nie nazwałbym ekonomią, ani starą ani nową.
   A jeżeli polityka monetarna się skończyła, to znaczy, że skończył się system, drukowanie oddala tylko moment krachu.

   1. konsultant121

    Wszystko jedno, ważne że tworzy się dług publiczny, skoro prywatny zaczyna kuleć i nie wystarcza obniżanie stóp procentowych by pobudzić kredyt. A to czy jest umowa bank-państwo czy nie to sprawa drugorzędna.

      1. Dante

       Gra się toczy kto szybciej się zdelewaruje zanim zaczną rosnąć stopy procentowe – a bedą rosnąć, bo spora część Azji (i nie tylko) będzie chciało podnieść swój poziom życia (podobnie jak Zachód po II wojnie światowej), a do tego potrzebne są spore ilości surowców i wzrost konsumpcji ze strony rynków wschodzacych będzie eksportować inflację na cały świat (dotychczas Azja eksportowała deflacje z powdu taniej siły roboczej) i będzie konieczne podnoszenie stóp procentowych, a kto wtedy zostanie z wysokim zadłużeniem będzie mieć duży problem.

  1. Guy Fawkes

   Nie będzie żadnego Plaza 2. Chiny są ewidentnie szykowane na nowy wehikuł imperialny. Przez lata oddawano im rynki i produkcje, przez lata transferowano tam tysiące ton złota. Przez lata degenerowano zachodni świat.

 14. Guy Fawkes

  @Konsultant

  //Do wysokiej inflacji to jeszcze kilkanaście -20lat. Przy prawie deflacji-dolar jeszcze nie upadnie:) //

  Skoro polityka monetarna się skończyła, to cykle też się skończyły.

  //Póty dzban wodę nosi, póki się ucho nie urwie.//

  Wykasowałbym z kompa te amerykańskie strony:)))

 15. Dante

  “Twin Deficits”, czyli deficyt budżetowy plus deficyt w handlu międzynarodowym – gdy “twin deficits” rośnie to waluta danego kraju powinna się osłabiać (historyczny wyjątek od tej reguły to czasy kadencji Ronalda Reagan, gdy mocno obniżono podatki)
  https://www.cmegroup.com/education/images/articles/2019/if-us-dollar-weakens-who-benefits-fig01.jpg
  https://www.bankofgreece.gr/PublishingImages/OldSiteImages/Figure18.png
  https://www.poundsterlinglive.com/images/graphs/EURUSD-May03-twin-compressor.png
  https://pbs.twimg.com/media/EJK69gzXYAQ04x1.jpg
  https://cdn.cfr.org/sites/default/files/styles/large_s/public/image/2019/09/fiscal%20surpluses%20in%20twin%20surplus%20countries%20%28share%20of%20GDP%29.png
  https://static.seekingalpha.com/uploads/2019/12/15/saupload_global-twin-deficits.png

  I z tej perspektyw warto zerknąć na “twin deficits” dla Chin:
  https://themacroscopehome.files.wordpress.com/2019/11/image1.png?w=1024
  https://themacroscopehome.files.wordpress.com/2019/11/image4.png
  https://pbs.twimg.com/media/D6sX4EUXsAMT4yj.jpg

  I przyjrzeć się cenie Credit Default Swap (CDS 5Y) dla Chin – wygląda na tani, ale może jeszcze spadać przez parę miesięcy
  https://privatebank.barclays.com/content/dam/privatebank-barclays-com/en-gb/private-bank/images/news-and-insights/2019/may/market-perspectives/total-returns-with-yields/total-return-em-countries.jpg
  https://i.imgur.com/eZBlfjz.png

 16. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  No i jak tam Waszmościne dysonanse poznawcze?:))

  Przeglądam te różne strony i widzę, że zagadnienie jest mocno zagmatwane. W takich popularnych źródłach jak wiki zasadzono las, żeby ukryć liść.

  Pisze się o oficjalnej obecności Żydów w Chinach od VII wieku, z oficjalnymi synagogami itd.
  Ale nazwa ” Tiao-Kiu-Kiaou” pochodzi z czasów przedrabinackich, czyli sprzed ok. 2000 lat. I fenomen Tiao-Kiu-Kiaou polega na tym, że to są Żydzi w ukryciu, jak marrani. Oficjalnie wyglądają i postępują jak Chińczycy, nie do odróżnienia i osiągają wybitne stanowiska w różnych dziedzinach.
  Marco Polo, kupiec wenecki przez blisko 20 lat w XIII wieku był w Chinach i spotkał tam Tiao-Kiu-Kiaou na wysokich stanowiskach mandarynów, wodzów armii, kupców itd. Nawiasem mówiąc, po powrocie do Europy został aresztowany przez Genueńczyków of course.:))))

  A jak jest w czasach nowych?
  Człowiek, który odegrał kluczową rolę, to był Charlie Soong.

  //He was a close friend of Sun Yat-sen and a key player in the events that led to the Xinhai Revolution in 1911.//

  Key player rewolucji obalającej esarstwo, o którym wiki podaje bzdurne legendy, był właśnie Tiao-Kiu-Kiaou. Jedna jego córka została żoną Sun Jat-suna (choć ten miał już jedną żonę!!), a druga córka została żoną Czang Kaj-szeka.:)))))
  Jeszcze ciekawsze jest to, że jak Sun Jat-sen umarł, to wdowa po nim przeszła na drugą stronę, i zamiast w najlepszym razie do łagru, trafiła na stanowisko głowy państwa Chin ludowych.

  //Z pomocą Israela Epsteina założyła magazyn China Reconstructs, znany obecnie jako międzynarodowy miesięcznik China Today.//

  //16 maja 1981 roku została przyjęta do Komunistycznej Partii Chin i otrzymała bezprecedensowy w historii tytuł honorowej głowy państwa.//
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Song_Qingling

  Czyż to nie piękna kariera, w każdych warunkach politycznych?
  Genialna kobieta.:))

  1. Guy Fawkes

   Oj napuszcza nas Waszmość na tych ”Polaków Azji”, napuszcza, ale pewnie i samego siebie, co?

   Napisałem kiedyś, że jak masoński Racjonalista zachwala nam te całe Chiny (tudzież międzymorze), to powinna się zapalić czerwona lampka, tak czy nie?.:)))

 17. Guy Fawkes

  I proszę bardzo, Niemcy dobrze wiedzą, co w trawie piszczy:
  https://wpolityce.pl/swiat/479350-niemcy-uznali-trumpa-za-najwieksze-zagrozenie-dla-swiata

  Trump cofnie proces zmiany hegemonicznej przez ersibatl.
  Po drugie, jak Niemcy tak bardzo kochają Chiny, to chyba nie dlatego, że Chiny zrobią z Bolanda centrum spedycyjne i odbudują mocarstwo polskie?

  Oczywiście, że tego nie zrobią. Co prawda, przez Bolanda może przechodzić jedwabnym szlakiem maksymalnie 6-8% chińskiego eksportu, ale nie jest to wielkość rzucająca na kolana i mogąca stanowić jakąkolwiek przeszkodę w ułożeniu dobrych stosunków niemiecko-chińskich.

  Z punktu widzenia Pekinu tranzytowy obszar Bolanda może być częścią Rosji, Rzeszy, Ukrainy, albo wszystkich po trochu. Doesn’t matter.

   1. Guy Fawkes

    Bolanda jest z arabskiego i w użyciu tej nazwy chodzi o jakiś nieważny kraik z perspektywy dużych tzw. graczy.

    Jak piszę o Polsce z mojej perspektywy, to piszę ”Polska” albo ”Rzeczpospolita”, i nawet ”Kraj” piszę z dużej litery.

 18. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Dante:
  “Systemu politycznego nie zmienimy, ani naszych rządzących nie przekonamy, ale za to naszym zanjomym możemy powiedzieć, żeby nie podpisywali żadnych papierów jak będzie wezwanie na mobiliazację, ani żeby na te moblizację się nie stawiali. Bo do póki nie podpisze sie tych papierów to niewiele mogą nam zrobić (bardziej postraszyć), a jak ktoś podpisze to jest ugotowany i dosłownie jego cztery litery stają się własnością wojska – i trep może go trzymać w wojsku jak mu się podoba, czy to kilka miesięcy czy to kilka lat, a jak ktoś wtedy spróbuje uciec, to zgodnie z prawem jest kryminalistą najcięższego kalibru. A co do moblizacji, to ewidentnie lepiej unikać – niby wezwą na krótko, a potem okaże się, że wywioza na Mazury i „wyższa konieczność” sprawi, że będzie trzeba zostać na dłużej.”

  Blokuję pana Dantego.

  1
   1. Filomelos

    Dante mądrze napisał. Niech najpierw idą pięćset plusy którzy moralnie są do tego bardziej zobowiązani, a potem dopiero reszta może przemyśleć wnikliwie przy tym obserwując rządzących i ogólną sytuacje.
    Dante jako jeden z niewielu ciekawe linki wkleja. Nie tępić mądrych.

    10
  1. Guy Fawkes

   //Filomelos….//

   Sam Pan widzi, wielu odczuwa … fikcyjność obecnych, postjałtańskich, że tak się wyrażę, stosunków[sic!]. Nawet Pan wkleja fantasy.:))
   Jak przed WW1.

   //Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi.//

   A drugiego Piłsudskiego jak nie było tak nie ma.

   1. Filomelos

    90% tych osobników których ma Pan na blogu nie ma IQ wyższego niż 90. Niech Pan dba o wolność słowa i opinii. Wsadzą Pana bo uznają że hoduje Pan farmę trolli, no to trudno,te prognozy jakoś szalenie skuteczne i tak nie są.

    1
 19. red.007

  Nie zauważyłem w komentarzach @Dante niczego złego,jako swobodzie wyrażania swoich opinii i poglądów.

  Opinia:
  „Systemu politycznego nie zmienimy, ani naszych rządzących nie przekonamy, ale za to naszym zanjomym możemy powiedzieć, żeby nie podpisywali żadnych papierów jak będzie wezwanie na mobiliazację, ani żeby na te moblizację się nie stawiali…”

  dotyczyła takiej możliwości:

  “…A do tego plotki, że polskie wojska mają za jakiś czas zaatakować Obwód Kalinigradzki i Białoruś – bo występuje „konieczność dziejowa” w rozgrywkach USA z Rosją,..”

  Gdyby Kolega @Dante namawiał do nieodbierania wezwania na mobilizację w przypadku agresji obcego państwa na naszą Ojczyznę,to byłoby już przestępstwo.

  Nic takiego nie miało miejsca.

  Jest pojęcie obywatelskiego nieposłuszeństwa na wypadek ewentualnego zidiocenia polityków.

  19
 20. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Żeby zamknąć temat Chin, moja (intuicyjna) teza jest taka:
  Żydzi faktycznie są w Chinach od VII wieku, ale znacznie wcześniej, jeszcze przed radanitami przybyli tam Fenicjanie.

  Tiao-Kiu-Kiaou to Fenicjanie (Kartagińczycy) w podwójnym kamuflarzu.

 21. red.007

  Moje propozycje na kolejne dni.

  USD/PLN
  Powoli kończymy korekcyjny spadek dolara w fali 2wC od wrześniowego szczytu.
  Spadek powinien zatrzymać się w przedziale 0,81-0,79.
  Potem rozpoczniemy kolejny wzrost w fali 3wC powyżej września.

  W20
  Wykańczamy korekcyjny wzrost w okolice 2171,nie przekraczamy 2200.
  Potem spadek poniżej grudnia.

  Miedź
  Powoli kończymy korekcyjny wzrost miedzi,nie przekraczamy 292,6.
  Potem spadek poniżej września.

   1. red.007

    Ja się na cyklach nie znam.
    Nie potrafię się do tego odnieść.

    Do mnie przemawia to co w kółku i to się wypełni na bank,nie znam timingu:

    “red.007
    10 listopada 2019 o 16:06
    Wariant wzrostu dolara:
    https://www.bankfotek.pl/image/2144022
    https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=5y&t=l&a=ln&b=1
    …Na dolarze nadchodzi powoli czas na 3wC,…
    Z ciekawostek formacyjnych,to co w kółku lubię bardzo.
    Jest to korekta „płaska nieregularna załamana”
    http://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
    W naszym przypadku jest falą B zygzaka.
    Zwiastuje,że wzrost od dołka z czerwca,jako całość C,będzie większy niż X- A.”

    Czyli kończymy,zgodnie z moim powyższym wpisem 2wC,potem wychodzimy nad wrzesień,potem korygujemy 4wC,potem wychodzimy nad 2916.
    To jest projekcja kierunkowa,nie znam poziomów poszczególnych fal ani czasu jaki zajmie tworzenie struktury.
    Znam minimalny poziom jaki osiągnie fala C ale to może obliczyć każdy na podstawie linku.

     1. red.007

      Nie,dolar jest mi obojętny mentalnie.
      Powyższe jest moją interpretacją wykresu,niczym więcej.
      Nie odnoszę się do żadnych katastrof,inflacji,ani żadnych takich tam.
      Nie interesuje mnie również co będzie katalizatorem wzrostu dolara.
      Tylko wykres,on dyskontuje to co się wydarzy,o ile cokolwiek się wydarzy.

      1
 22. b_54

  @WB
  Panie Wojtku, dziękujemy za czujność. Zdaje się, że udało się Panu zdemaskować i unieszkodliwić ruskiego agenta o pseudonimie “Dante”. Mógł tu nieźle narozrabiać. Na szczęście został w porę powstrzymany. Brawo !

  7

Dodaj komentarz