Zwyżka „szerokości” koniunktury gospodarczej potwierdza wzrostową fazę cyklu Kitchina

Pociągnę jeszcze przez chwilę poruszony wczoraj temat zachowania mojego wskaźnika „szerokości” koniunktury gospodarczej w krajach OECD i BRIICS. Otóż bardzo łatwo jest napisać formułę, która poprawnie identyfikuje każdy z wcześniejszych cykli Kitchina na tym wskaźniku:

Powered by macrobond.com

Jak widać na powyższym obrazku taka jak w październiku br. sytuacja – wskaźnik rośnie po raz pierwszy w danym cyklu o przynajmniej 16 pkt. – pojawiała się wcześniej kolejno w grudniu 2012, marcu 2009, wrześniu 2005, listopadzie 2001 i styczniu 1999. Nanieśmy sobie te sygnały na wykres MSCI Emerging Markets Index:

Powered by macrobond.com

… i na na wykres WIG-u:

Powered by macrobond.com

Nawet nie robię projekcji wartości tych indeksów w przyszłości opartych na uśrednionych ścieżkach wokół tych historycznych sygnałów analogicznych do październikowego, bo jasne jest, co by pokazały.

Mamy więc sygnał, które bezbłędnie w przyszłości potwierdzał trwanie na EM i GPW hossy w ramach cyklu Kitchina. Oczywiście tym razem może być inaczej, ale dla mnie to sygnał, że ostatnie słanianie się krajowego rynku akcji dużych spółek nie jest wstępem do rychłego zgonu naszego rynku i dopóki obecny cykl się nie wypełni nie powinno dojść do jakichś trwałych negatywnych rozstrzygnięć (chociaż oczywiście możliwy jest scenariusz a lat 2001-2003, kiedy przez ponad rok pomimo wygenerowania takiego jak ostatnio sygnału nic się ciekawego na giełdzie nie działo, a na giełdach krajów rozwiniętych trwało silne załamanie).

Podsumowanie: mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej w krajach OECD+BRIICS wygenerował w październiku sygnał, który poprawie identyfikował trwanie hossy w ramach cyklu Kitchina w każdym z poprzednich cykli minionych ponad 20 lat.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @allo allo:
  „https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2019-12-10/slonce-jest-czyste-jak-lza-czegos-takiego-nie-widziano-od-200-lat-co-to-moze-oznaczac/

  taka ciekawostka a propo klimatycznej histerii UE
  podejrzewam jednak jesli sie sprawdzi w wina i tak bedzie zrzucona na globalne ocieplenie””

  Ciekawe, czy ktoś potrafił te cykle aktywności słońca połączyć ze zmianami temperatury na Ziemi.

  1. mac-erson

   Ja spotkałem się ostatnio z koleżanką, która jest mocno zaangażowana w zgłębianie technik wschodu (czakry-przepływy energii, reinkarnacja, układy planet, słońca). Osoba ta mówiła, że układ planet i aktywność słońca ma olbrzymi wpływ na emocje u ludzi, otwartość itp. co pośrednio ma moim zdaniem także olbrzymii wpływ na giełdę. Ciekawy temat do badania…

   PS. Koleżanka odszukała też moje poprzednie wcielenie. Żyłem w USA na przełomie XIX i XX wieku, byłem maklerem giełdowym, miałem nieszczęśliwą miłość i odebrałem sobie życie w latach 30tych XX wieku (nie wiem tylko czy ze względu na powody zawodowe czy osobiste). Co ciekawe koleżanka nie wiedziała, że moją pasją jest giełda oraz moim największym marzeniem jest wycieczka po całych Stanach. Może w poszukiwaniu poprzedniego Ja… 😉

   1
    1. mac-erson

     Podobno ze względu na niespełnioną miłość. Ale też mi się tak wydaje, że wypadłem z okna na widok spadków 😉
     Co ciekawe koleżanka nie wiedziałą nawet, że w latach 30tych był kryzys finansowy (giełdowy).
     Jestem z nią umówiony na oczyszczanie. Zobaczymy co z tego wyniknie 🙂

  2. svalbard

   Przed era przemysłowa istniała korelacja pomiędzy aktywnością Słońca a temp.na Ziemi – im mniej plam (nizsza aktywność), tym chłodniej, ale wystepowala ona glownie przy istotnych minimach (np. Maudera). Dzis nie jest obserwowana zadna taka zaleznosc (od lat 70tych aktywnosc Slonca spada – mniej plam, a jest coraz cieplej)

   1
 2. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  Wydaje mi się, że Twoja koleżanka coś kręci. Bo pomiędzy latami 30-tymi XX wieku, a latami Tojego ponownego przyjścia na świat w obecnej postaci jest jednak spora luka. Natura nie znosi próżni, Mac Erson, gdzie brakujące ogniwo? Około 30-40 letnie, czyżby znowu nieszczęśliwa miłość i samobój?:))

  1. Guy Fawkes

   Wydaje mi się, że każda cyganka wróży o nieszczęśliwej miłości, bo zwykle każdy takową zaliczył, no i o jakimś romantycznym kontynencie – to powszechne marzenie chłopców, Przygody Tomka, you know.
   Wnioskuję z tego, że musisz zdradzać pewne cechy romantyczne uwidocznione w fizjonomii, cyganki znają się na body language.
   Jak się będziesz oczyszczał, to zabezpiecz wcześniej swój hajs i w trakcie oczyszczania nie pij niczego nieznanego, słyszałeś o pigułkach gwałtu i takich tam?:)))

   1
   1. mac-erson

    @Sir Guyfawkes
    No właśnie to bardzo przyzwoita osoba, daleko jej od cyganki a dodatkowo robi to jako przysługę koleżeńską. Nie o hajs tutaj chodzi. Spodziewam się, że dłuższe drążenie w temacie reikarnacji może mi podobnie odebrać tytuł szlachecki tak więc póki co kończę ten niebezpieczny dla mnie temat 🙂

    1. tinley

     W20 – najsłabszy na swiecie YTD. Brak pytan w tym temacie. To g..no to jest całkowity dramat i crap w tym momencie. Albo to wystrzeli niedługo albo będzi emożna zgasić światło i nigdy tu już nie wpłacać nawet złotówki

     2
      1. tinley

       Wiesz nie zmienia to faktu że jest to crap w tym momencie, ale pamietam 2015 rok i w jednej ze stacji biznesowej która jeszcze istniała usłyszalem „gorzej już być chyba nie może” PO kilku tygodniach bodaj zaczęła si hossa.
       Czekam więc aaż ktoś w koncu powie w TV że gorzej być już nie może i będziemy wiedzieć że to ostateczny dołek.
       Gospodarz wyliczył Kicziny, wszystko się ładnie układa. Dołek pięknie uklepany, pas startowy zamieciony…
       I tak… Ofe dalej nieuporządkowane, PPK – trup na samym początku, Rząd doi Blue Chipy a jedynym pozytywem tylko to że dołek spowolnienia wypada gdzieś w okolicy czerwca z tego co pamiętam z poprzednich wpisów pana Wojtka. No kupujmy. Skoro jest tak źle że na dziś jesteśmy najsłabsza giełdą swiata to rzeczywiści trudno żeby gorzej było.

       2
       1. mac-erson

        Widzę, że jesteś mocno zirytowany i rozemocjonowany.
        Takie są prawidła jedna giełda musi być w danym monecie najlepsza a inna najgorsza.
        Tym razem ogon to GPW. Tak wiecznie nie będzie.
        Zarządzający skarbce powiedział w maju, że wchodzimy w ostatni etap bessy – zwątpienie i poddanie się.
        I Twoje ostatnie posty wskazują, że ten trop jest prawidłowy.
        Brakuje jeszcze paniki ale ta prędzej czy później nadejdzie i zakończy bessę.

        1. tinley

         A tam zaraz zirytowany. Tracę czas po prostu. Tak sobie wszystko poukładałem że nawet jak na GPW tracę to zarabiam gdzie indziej. Niestety nie wierzę że gpw nagle ruszy z kopyta wtedy gdy inne giełdy będą kuleć. Skoro do tej pory nie ruszyła to jest to jakiś fundamentalny a nie chwilowy problem.
         NO przeca ja napisałem kilka artykułów wstecz ze start hossy wychodzi mi w okolicy maja. W sumie skoro to samo twierdzą w skarbcu to nie powinienem mieć do niczego pretensji.
         Rok temu jeden z zarządzajacych skarbca w sumie trafnie przewidział że hossa na GPW będzie trwała do wiosny a potem bessa tylko nie powiedziałczy dotyczy to jedynie GPw. No i tak mniej więcej wyszło jak chodzi o banana. Zastanawia mnie tylko jednak dlaczego nie przygotował do tego własnego funduszu który za 12mc ma najgorszy wynik w grupie -14.9% 🙂

         1
 3. fast_market

  209 mld USD deficytu budżetu USA w listopadzie

  Deficyt budżetu federalnego USA w listopadzie był o 2 proc. większy niż rok wcześniej.

  Wydatki w listopadzie wynosiły 434 mld USD, a wpływy 225 mld USD.
  Wydatki rosły o 6 proc., a wpływy o 9 proc.

  O 14 proc. wyższe były wpływy z ceł, co wynika z wojny handlowej toczonej przez USA z Chinami.
  .
  .
  .
  I o to chodzi w tej wojnie handlowej. USA ma problem z finansowaniem deficytu budżetowego…

  https://www.pb.pl/209-mld-usd-deficytu-budzetu-usa-w-listopadzie-977669

 4. tinley

  Nasz nowy minister finansów chce sprzedawać Polakom zerokuponówki. Detaliczne. Na 100 lat. Niech pokaże to cudo bo aż mi sie nie chce wierzyć. W załączniku do listu emisyjnego powinna być załączona prognoza inflacyjna na 100lat od emisji i gwarancja panstwa jeśli straty przy wykupie wyniosa wiecej niż 5% kwoty dyskonta :-). I kto to pieniądze będzie z tego zbierał? Wnuki czy prawnuki?

  1

Dodaj komentarz