Czyżby powtórka z SARS?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Sytuacja na polskim rynku akcji – a przynajmniej na rynku akcji największych spółek notowanych na GPW niewiele się zmienia. MSCI Emerging Markets Index (w lokalnych walutach ustanawia nowe historyczne rekordy, a MSCI Poland (w złotych), ciągle jeszcze nie przełamał kluczowej linii oporu trendu spadkowego. Jest to frustrujące, ale z bardzo podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach 2016 roku (a więc “jeden Kitchin temu”). Wtedy sygnał opisany jako “MSCI Emerging Marekts Index (LC) na rocznym maksimum a MSCI Poland (PLN) nie wyżej niż 6 proc. ponad rocznym minimum” padł 15 lipca 2016. Po tym sygnale MSCI Poland już praktycznie nie spadł niżej, ale ostra faza hossy zaczęła się dopiero 18 listopada, a więc 4 miesiące później. Obecnie taki sygnał pojawił się po raz pierwszy 13 grudnia ub. r., co sugerowałoby możliwośc przedłużenia się obecnych męczarni o kolejne 4 miesiące tak jak pod koniec 2016 roku.

Wydaje się jednak, że bardziej adekwatna jest analogia pomiędzy szczytami WIG-u 20 z 5 listopada ub. r. i 11 sierpnia 2016, co podpowiada okolice połowy lutego jako moment oczekiwanego odlotu WIG-u 20 w górę.

Amerykanie świętowali dzień Martina Lutera Kinga, więc w poniedziałek niewiele się działo na GPW – zmiany głównych indeksów były mikroskopijne. Przewaga czerwieni na azjatyckich rynkach we wtorkowy poranek (w komentarzach wspominano w tym kontekście o kolejnych przypadkach zarażenia się koronawirusem z Wuhan w Chinach należącym do tej samej rodziny co powodujący nietypowe zapalenie płuc wirus SARS, który w okresie listopad 2002-lipiec 2003 spowodował śmierć ponad 700 osób w 37 krajach) – z Hang Sengiem spadającym nawet o 2,8 proc. po obniżce ratingu – sugeruje, że i nas przynajmniej początek dnia może być słabszy.

Kurs akcji spółki Simple (C/Z 7,8, C/WK 2,29, stopa dywidendy 5,1 proc., kapitalizacja 37,5 mln zł) będącej producentem rozwiązań informatycznych do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwami od 2016 roku znajdował się w obrębie trendu bocznego i w poniedziałek podjął próbę wybicia się z niego w górę. Nie wiadomo jeszcze, czy ta próba się powiedzie, ale fakt, że kurs akcji spółki odbił się w ostatnich dniach z dolnego ograniczenia hipotetycznego kanału długoterminowego łagodnego trendu wzrostowego stanowi argument za tym, że tak się stanie.

Kurs akcji spółki Qubicgames (C/Z 9,7, C/WK 3,74, kapitalizacja 30,4 mln zł) będącej studiem developerskim tworzącym gry komputerowe na urządzenia mobilne oraz konsole przenośne i stacjonarne wybił się w marcu ub. r. w górę z prawie 2-letniej konsolidacji a następnie do listopada wykonywał ruch powrotny do przełamanej linii oporu. W ramach tego ruchu powrotnego dotarł do dolnego ograniczenia kanału 2-letniego trendu wzrostowego, po czym wznowił wzrosty łamiąc górne ograniczenie trwającego od marca ub. r. trendu spadkowego. Obecnie kurs znajdujący się ponad rosnącą średnią 200-sesyjną dotarł w okolice poziomów swoich historycznych szczytów z ub. r.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świeci w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost wysokości stopy bezrobocia w Hongkongu do najwyższego poziomu od 3 lat w grudniu (3,3 proc.):

… wzrost indeksu cen nieruchomości na Chorwacji do najwyższego poziomu od 10 lat w III kw. ub. r.:

… dane na temat międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto Turcji w III kw. ub. r.:

… oraz nowy rekord konsumpcji energii elektrycznej w Chinach:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. roman.knys

    Wig 20 to 40% udziału banków – na nich hossa może być tylko po zakończeniu spraw frankowych i podwyżce stóp -ani jedno ani drugie na razie nie rozważane , drugi 40% to energetyka =WYNGIEL ,

    więc powodzenia w HOSSIE na GPW , ja to mówił FRANZ MAURER do samego końca mojego lub JEJ .

    Powiem szczerze , że nie wiem dlaczego jest tutaj koło wzajemnej adoracji które w tak bezczelny sposób nagoniło ludzi z bloga w takie bagno,widocznie czują że mogą i muszą kogoś w to wmanewrować -dostali za to zapłatę od kogoś czy jak ?

    6
      1. wojciech.bialek (Autor
        Wpisu
        )

        W okresie minionych 20 lat hossa na WIG-u zaczynała się w 6-14 miesięcy po cyklicznym szczycie rocznej zmiany CPI.

        Obecna cykliczna hossa rozpoczęła się w październiku 2018 w 9 miesięcy po cyklicznym szczycie dynamiki CPI z listopada 2017.

        Problem z obecnym cyklem polega na tym, że tempo inflacji zaczęło szybko rosnąć -od stycznia 2019 – zanim jeszcze skończyło się spowolnienie gospodarcze. Czegoś takiego w przeszłości nigdy nie było. Być może słabość WIG-u 2 obecnym cyklu wynika właśnie z tej stagflacji.

        1
  2. tinley

    Na W20 obstawiam scenariusz: Śpiący Królewicz obudzi się jak MSCI EM będzie zbliżał się ku końcowi ‘hossy’. jak się Królewicz obudzi to zacznie swoją hossę zakończoną rajdem 2400 i spadkiem na 1700 w bessie. Wtedy będzie można kupować. (w nadziei że znów dobijemy do 2400) 🙂 . Indeks jest w wieloletnim kanale bocznym to i z czego ma rosnąć skoro historycznie jest powyżej swoich ekstremalnych minimów w dekadzie? Nie bylo dużych spadków , PLN jeszcze niewiele stracił w tym cyklu do $. Paliwa brak

    2
    1. mac-erson

      ja obstawiam trochę inny scenariusz – dzisiaj lub jutro dołek na W20 może około 2140 i marsz na północ powyżej 2200
      (możliwe, że nawet pod kluczową linię trendu spadkowego 2250). MWIG40 po korekcie wzrost do okolic 4150-4200.
      Od lutego korekta na wszystkich rynkach również PL.

      2

Dodaj komentarz