Jackson, Clinton, Trump

Donald Trump jest trzecim w historii USA prezydentem, wobec którego niższa izba Kongresu USA przegłosowała odsunięcie od władzy (“impeachment”). Ponieważ potwierdzenie tego wyroku wymaga 2/3 głosów w Senacie, w którym większość mają republikanie, to – wobec silnego upartyjnienia życia polityczne w USA – całe zamieszanie należy chyba uznać za jedynie przedwyborczy teatr.

Jest to jednak dobry pretekst, by jeszcze raz popatrzeć na historię cen akcji w USA. Proponuję potraktować jako historyczną ciekawostkę fakt, że po poprzednich prezydenckich “impeachmentach” w wykonaniu Izby Reprezentantów (marzec 1868 Andrew Jackson, grudzień 1998 Bill Clinton) tamtejszy rynek akcji silnie zwyżkował przez następne 15-16 miesięcy, po czym wchodził w bessę, która prowadziła do spadku cen o mniej więcej połowę.

Powered by macrobond.com

Jeśli ktoś się będzie nudził w “łikend”, to zapraszam do dyskusji na temat długoterminowej przyszłości powyższego wykresu cen akcji w USA. Proszę popuścić wyobraźni – mamy tu dane od czasu Rewolucji Francuskiej, a więc z prawie 2 pełnych cykli hegemonicznych Modelskiego. Co będzie dalej? Czy da się ten wykres jakoś zinterpretować w elliottowskich kategoriach, albo wyróżnić jakieś regularne długoterminowe cykle? Czy trend wzrostowy hiperinflacyjnie przyspieszy, tak jak to zrobił w XX wieku w związku z pojawieniem się XX wiecznej inflacji wywołanej odejściem od kruszców jako podstawowej formy pieniądza, czy też raczej bardziej prawdopodobna jest deflacyjna korekta XX-wiecznych inflacyjnych ekscesów? A może nic przełomowego się nie wydarzy?

Podsumowanie: jest historyczną ciekawostką, że po poprzednich prezydenckich “impeachmentach” w wykonaniu Izby Reprezentantów (marzec 1868 Andrew Jackson, grudzień 1998 Bill Clinton) tamtejszy rynek akcji silnie zwyżkował przez następne 15-16 miesięcy, po czym wchodził w bessę, która prowadziła do spadku cen o mniej więcej połowę.

Komentarze

 1. skaven

  @podczaszy

  “To mamy długo ubaw, bo ty siedzisz na długich od dosyć dawna.”

  A twój forumowy autorytet od elliotta siedzi na długich na największych bankrutach GPW i wyznacza od pół roku dołki.
  W dodatku nigdy nie podał ani razu wejścia w pozycję na kontraktach i żadnej poważnej spółce do zagrania spekulacyjnego z W20.
  W przeciwieństwie do karnaka.
  Masz ubaw po pachy?

  2
 2. podczaszy1

  @WB

  Ja już swoją prognozę dotyczącą S&P 500 zamieściłem na blogu, a więc nie będę sie powtarzał.

  ” Czy da się ten wykres jakoś zinterpretować w elliottowskich kategoriach ….”
  Nie da się. Tu akurat ma zastosowanie to co Pan powiedział odnośnie Miltona Friedmana – napisał dawno temu trochę głupstw, a to nie jest takie proste.

  “Czy trend hiperinflacyjnie przyspieszy……czy też bardzie prawdopodobna jest deflacyjna korekta?”
  To chyba najważniejsze pytanie. IMO- deflacyjna korekta, a właściwie załamanie.

 3. dociekliwy54

  @All, Guyfawkes13
  Odnośnie tego koronowirusa, to skąd wiemy, że jest ta epidemia?
  Tzn. wiem(?), że to brytyjski wynalazek opatentowany przez CDC.
  Ale potwierdzone fakty mówią o 213 zgonach(?).
  W CHRL jest 1,3KKK luda . Jak stwierdzono, że te 213 ludzi zmarło od koronowirusa, a nie od zwykłej grypy, lub czegoś innego? Podobno laboratoryjnie. Trzeba wierzyć? Gdyby w moim niespełna 400000 mieście zmarło 213 osób w tydzień to byłby pewnie problem, ale na świecie?
  Mieliśmy już SAARS, Ebolę, ptasią grypę, świńską i jakoś nie było pandemii. To taka styczniowa moda. Zaraz dowiemy się, że już są szczepionki. W styczniu jest najwięcej infekcji a ludzie się boją infekcji.

 4. podczaszy1

  Widzisz sygnały sprzedaży na wig-u 20 to padły już dosyć dawno, a takie przebicie to je jedynie potwierdza.
  W grudniu 2019 roku napisałem,że IMO na wig-u i wig-u 20 mamy trójkąt, który kończy trend boczny na wig-u 20. Teoretycznie wybicie mogło być w obie strony/ niby nadal może, bo nie ma jeszcze wyjścia z trójkąta/, ale podałem pewną wskazówkę z której wynikało,że stawiam na wybicie w dół. To teraz się nie dziw,że wspominam o tej średniej SMA-45.

 5. Guy Fawkes

  @WB

  // …tamtejszy rynek akcji silnie zwyżkował przez następne 15-16 miesięcy, po czym wchodził w bessę, która prowadziła do spadku cen o mniej więcej połowę.//

  Nie da się ukryć, że to by zapowiadało szczyt (hossy hegemonicznej) na połowę 2021.

 6. Guy Fawkes

  @Dociekliwy

  //W CHRL jest 1,3KKK luda . Jak stwierdzono, że te 213 ludzi zmarło od koronowirusa, a nie od zwykłej grypy, lub czegoś innego?//

  No nie przesadzajmy come on!

  Jeżeli tygodniowo jest 10 razy więcej chorych, to za tydzień może być 100 tysięcy, a za dwa tygodnie 1 milion, itd

  I nie tyle chodzi o konkrety, co o panikę,

 7. skaven

  BRASTER
  Z cyklu znalezione w sieci.

  ~Wykresnicwiecej
  2020-01-21 17:22
  IP 185.56.211.*

  Dodałbym do tego dywergencję kursu/klina z MACD na dziennym.Na miesięcznym dywergencja spadku od marcaZupełnie przyzwoicie to wykresowo wygląda,może jeszcze jakieś pozytywne info w drodze jako katalizator wzrostu i powinno być dobr

  ~RED odpowiada ~Wykresnicwiecej
  2020-01-21 18:29
  IP 37.48.27.*

  Dodalbym jeszcze dywergencje boczno-ukosna zstepujaca w trendzie ujemnie zrostowym z McDonalda, metoda slupkowo-ujemna. Oczywiscie w ujeciu miesiecznym. 

  ~Wykresnicwiecej

  2020-01-30 21:25
  IP 185.56.211.*
  Cześć łosie.Poniżej 0,412 już nie będzie.Dźwigamy poniedziałek/wtorek.Pierwszy docel przynajmniej na 0,97.Do usłyszenia pod koniec przyszłego tygodnia.

  RED odpowiada ~Wykresnicwiecej

  2020-01-30 22:55

  IP 188.146.238.*

  Alez oczywiscie! Widac jak na dloni silne oparcie na 1 groszu, wzmocnione binarnie dywergencja ukosno-spadkowa dwubiegunowa. Dwubiegunowka umocni sie w polowie przyszlego kwartalu oslabiajac konwersje wsobna.

  RED odpowiada ~Wykresnicwiecej
  2020-01-30 22:55
  IP 188.146.238.*
  Alez oczywiscie! Widac jak na dloni silne oparcie na 1 groszu, wzmocnione binarnie dywergencja ukosno-spadkowa dwubiegunowa. Dwubiegunowka umocni sie w polowie przyszlego kwartalu oslabiajac konwersje wsobna.

  Ja tylko dodam że w poniedziałek walne i ogłoszenie upadłości, nowo powołany prezes się na tym zna.
  :)))

  4
   1. skaven

    Ten RED z bankiera jest na braster od samego początku, facet chyba jest był jakoś powiązany z tą spolka i ma złe doświadczenia:)

    Jakiś dziwny zbieg okoliczności z nickiem naszego elliottowca.

    @toya
    Idź spać młokosie boś adwokat jak z koziej de… trąba.

    1
    1. toya

     skaven 31 stycznia 2020 o 22:46

     “Ten RED (…)

     Jakiś dziwny zbieg okoliczności z nickiem naszego elliottowca.”

     Ze cham i burak to wiedziałem. A że tchórz i kłamczuch to mogłem się domyślać. Rżnij głupa dalej komediancie.

     2
 8. Aaa

  All

  Co sądzicie o Eurocash <19 pln za akcję?

  Spółka z regularną przyzwoitą dywidendą. Obecnie blisko 5 letnich minimów. Z uwagi na sektor FAMC powinna korzystać na inflacji. Przy ostatnich spadkach nie ma na niej wodospadu, a dziś nawet sesja wyciągnięta. Jest co prawda jeszcze w rejestrze krótkiej sprzedaży KNF…

 9. leotdipl

  dokąd zmierza Frank? … skoro zamknięcie słynnego “czarnego czwartku” (15.1.2015) zostało – raczej przebite (Close = 4.0176) – i skoro indeks CHF_I jest “dopiero” na poziomie 403 ! (w Sie/Wrze ub. roku dla CHF/PLN 4.05 CHF_I zanotował 419). Jestem ciekaw Waszej prognozy. Następny cel CHF/PLN (“szczyt” koronawirusa w końcówce nast.tygodnia) wg mnie to 4.12-4.13. Potem – hulaj dusza (4.20-4.25.)?

   1. Alfred83

    Jsw jest ciekawa wskaźnikowo jest w konsolidacji czy akumulacji między 18 a 24 zł sądzę, że wyleci z niej dołem i poleci o szerokość konsolidacji czyli -6 na jakieś 12 zł. Po poprawie koniunktury w długim terminie może podrożeć kilka do kilkunastu razy

    1. mac-erson

     Wszystko jest możliwe chociaż ciężko mi sobie wyobrazić aż taki spadek, chyba nie ta faza rynku. NIe mniej zgodnie ze sztuką w przypadku wyłamania z konsoli dołem powinno się poczekać na wejście ponowne do konsoli (false break) co byłoby silnym sygnałem możliwej zmiany trendu.

  1. mac-erson

   Bardzo mi jest dobrze bez bloga. Pisałem już w zeszłym tygodniu nie dla mnie ten poziom emocjonalny bloga i hejtowanie,wyśiewanie wzajemne. Nie mam aktualnie żadnych akcji, L-ek. Trend spadkowy w pełni. Więcej nie napiszę bo po co ewentualnie na priv.

 10. Igor71

  Ciekawie zachował się dzisiaj w USA EPOL.US, który skończył sesję na maximach powyżej poziomu z 17:00. Jest w tym pewna zasługa umocnienia PLZ. Można to też odczytać jako rozpaczliwą walkę o powstrzymanie realizacji dobrze widocznego RGR.
  Teraz wszystkie oczy na Chiny. Zaczną pewnie od sporego tąpnięcia ale co z tym zrobią?

  Z informacji wynika, że wirus jest niezwykle zaraźliwy, ale nie aż tak bardzo śmiertelny jak np. SARS.
  Jeżeli w czasie weekendu pojawią się informacje, że w krajach Europy zachodniej i USA pacjenci nie umierają, ale ich stan ulega poprawie możemy mieć mocne odreagowanie. Jeżeli zaczną umierać będzie panika.

  Co do rezerw PKO to nie mam pojęcia jaki jest konsensus rynkowy co do wyniku Q4. Wpływ na wynik netto 700mlnx0,8 = ok 560 mln więc po rezerwach zysk netto Q4 powinien być w okolicach 700 mln zł dając roczny zysk na akcję w okolicach 3 zł. Utrzymanie się akcji w przedziale 33-36 zł wydaje się zatem w poniedziałek całkiem realne.

 11. wider_swider

  W przyszłym tygodniu daję rynkowi ostatnią szansę na dynamiczniejsze zejście DINO. Jeśli będzie miał odmienne zdanie ode mnie to niestety będę musiał się wycofać z shortów.

  Na Brasterze dzisiaj bez zaskoczenia. Zrobił kolejny krok w kierunku solidnego wsparcia na poziomie 0 zł.

  3
 12. Igor71

  @wider_swider
  A może Braster wpadnie w czasie weekendu na pomysł żeby ogłosić, że ich urządzenie, którego nie mogą nigdzie sprzedać, po dodaniu małej przystawki wykrywa koronowirusa z Wuhan? Chwilowy skok na 5zł murowany:)

  1. wider_swider

   Co tu dużo mówić…
   Zrobiłem sobie z tego temat do żartów, bo sytuacja wygląda kiepsko.
   Natomiast mam bogate doświadczenie władania w takie bagno i odziwo jak dotąd za każdym razem się udawało wyjść na swoje.
   Nie szukając daleko – rynkiem krypto zainteresowałem się niemal na samym szczycie. Pierwsze LTC brałem po 1200-1300 zł za sztukę. Obecnie jest powyżej 200 zł, a mimo to dzięki złamaniu absolutnie wszystkich znanych mi zasad trading, udało się wyjść z inwestycji ze skutkiem bardzo satysfakcjonujacym.
   Z Brasterem zrobię identycznie. Jedynie co może mi pokrzyżowac to bankructwo, ale jestem dobrej myśli, po zacząłem kupować grubo powyżej 2 zł, a średnią mam poniżej 0,70 zł.
   Kwestia jednej dobrej sesji 😉

  1. Igor71

   Weekend przyniesie na pewno sporo nowych informacji na temat wirusa z Wuhan i w poniedziałek rano powinniśmy mieć zdecydowanie lepszy obraz.
   Medycznie nie wygląda na to aby był groźniejszy i powodował większa śmiertelność niż grypa, ale skala rozkręconej paniki może mocno uderzyć w rynki.
   Po lekturze części doniesień aż strach wyjść dzisiaj do sklepu, bo wiadomo w każdym są artykuły z Chin, których na pewno dotykał “człowiek z Wuhan” i przejście obok takiego produktu w odległości mniejszej niż 10 m powoduje natychmiastowe zarażenie i zgon w drodze powrotnej do domu. A żeby ukryć skalę epidemii w Polsce, podjedzie czarny karawan i jak nic natychmiast spalą w krematorium nie informując rodziny.

   7
 13. piano350

  Wykres jest świetny – pierwszy raz wizę tak starego Dow Jonesa (S&P500). Wykonany jest w skali logarytmicznej ale nie uwzględnia inflacji, która eksplodowała chyba po II WŚ. Polecam https://www.macrotrends.net/1319/dow-jones-100-year-historical-chart , który ją uwzględnia. Jeżeli chodzi o wirus to na mój gust – totalna ściema Chińczyków, w pełni zaplanowana (antidotum czeka). Starają się wywołać SUPERKRYZYS aby nie dopuścić do reelekcji Trumpa i wprowadzić swoje porządki – przedni teatr. Państwo totalitarne na to stać, tzw. państwa demokratyczne – NIE. Grunt jest bardzo podatny – wszystkie wskaźniki urosły do nieba, nawet straty firm giełdy przyjmują z aplauzem. Skoro w Chinach już są fabryki świata (bo frajerzy krajowe pozamykali) to uświadomią przede wszystkim USA, że o towar trzeba się “prosić” a nie arogancko traktować partnerów jak kilo gwoździ. Chiny zaatakowały pierwsze.

  3
 14. slepakura

  Zerohrdge zostalo zawieszone .Uprawialo ono krytyke z austriackiego punku widzenia drukowania dobrobytu. Was nigdy nie zawiesza ,gdyz nie przedstawiacie zadnych sensownych koncepcji, oprocz bicia piany o hossie na wigu20 . Pozytecznych sponsorow nigdy nie za wiele.

 15. Aaa

  Azoty i PKP Cargo

  Dwie spółki z udziałem SP z wig40. Na historycznych minimach i w trendzie spadkowym. Sentyment raczej zły (Azoty bo Police i przestały być dywidendowe), PKP Cargo (bo spadek tonażu, inwestycje, oddalająca się wizja nowego jedwabnego szlaku). Czy ktoś obserwuje, ma w portfelu, jakie mogą być minima i perspektywy. Warto?

 16. Guy Fawkes

  @WB

  //Jeśli ktoś się będzie nudził w „łikend”, to zapraszam do dyskusji na temat długoterminowej przyszłości powyższego wykresu cen akcji w USA. Proszę popuścić wyobraźni – mamy tu dane od czasu Rewolucji Francuskiej, a więc z prawie 2 pełnych cykli hegemonicznych Modelskiego.//

  No nieee wiem, wydaje mi się, że przed Dow’em rynek nie za bardzo wiedział co to jest linia trendu, a przed Elliottem rynek nie zdawał sobie sprawy jak mają wyglądać fale.

  Dawniej inwestowało się fundamentalnie, ale skoro był to zbyt długi proces, wymyślono analizę techniczną jako kategorie aprioryczne, żeby obroty kapitału stały się wydajniejsze i miały uzasadnienie.

  Z drugiej strony, aby rynek miał większą głębię, wprowadzono fundusze emerytalne, przymusowych dostarczycieli kapitału.

  Jeżeli coś wygląda jak fale eliota, to znaczy, że ekipa trzymająca ten rynek gra w oparciu o patent Elliotta. I tylko dlatego wszystko gra i koliduje.

  Efektywność obrotu you know.

  Jeżeli hossa hegemoniczna jest rozgrywana w oparciu o patent Fibo naci’ego, no to w oparciu o ten patent możnaq coś wywnioskować. Stąd obstaję przy dacie 2021, która może oddzielić epoki.

  1. allo allo

   podla oj podla
   wpuscili pese w maliny starym trickem z lat 90 tych – mala polska spolka dostaje wielki kontrakt od niemieckiego partnera obwarowany karami umownymi
   po czym stawiany sa zaporowe warunki by spolka nie mogla zrealizowac kontraktu i zaplacic ogromne kary za opoznienia co skutkuje out z biznesu……
   od ciechu niemcy przejely bodajrze chyba zachem po czym zlikwidowali firme w pl produkcje przeniesli do niemiec
   przejeli polskiego zelmera dynamicznie odbudowujaca sie polska marke za blisko 0,5 mld pln po czym przystapiono do powolnej marginalizacji brandu
   az do dzis…..
   takie sa te gemranskie praktyki

   4
 17. slepakura

  Rynek gieldowy jest prosty , ale nie prostacki . Mark T. Krachy sa w october . Pozostale w lisopadzie , grudniu….. Guru to zmodyfikowal od 11 lat jest hossa na wigu 20 a za miesiac, 3 ,30 na usd pln . Patrz piatkowa trybuna slepych kur i kolejne prognozy 17 mgnien wiosny. Kto nie kupil wigu 20 i nie sprzedal dolara to przegral zycie . I tak w kolo macieja od lat. Witamina c juz nie pomoze.

  1
 18. artysta_malarz123

  @wider

  uważasz, ze przy jednej dobrej sesji opędzisz całego brastera? Jak piszesz, brałeś grubo powyżej 2 pln a średnia masz poniżej 70 gr, to trochę towaru posiadasz a myśle, ze sprzedawców będzie więcej takich jak Ty. Wiec albo brastera odbierze ktoś kto niezła pompkę z niego zrobi i posprzedaje dużo wyżej, albo kurs trwałe nie odbije i będzie ciężko ze sprzedawaniem go.

 19. slepakura

  Typowa slepa kura poskiej gieldy . Kupowal grubo powyzej 2 pln , twierdzi,ze srednia zakupow to 0,7 pln . Kurs aktualny to o,45 pln + modlitwa ,ze przyjdzie Glupi Jasio i on zarobi w koncu w ciagu jednego dnia. Takich geniuszy inwestowania to nawet trudno spotkac na konferencji Wall Steet Tworki. HAAA .

  5
 20. Igor71

  W tym rok 19 mln amerykanów zaraziło się, ponad 180 tys. trafiło do szpitala a ponad 10 000 zmarło z powodu grypy. W zimie 2017/18 z powodu grypy zmarło w USA ponad 61 tys osób. Grypę też powoduje wirus.
  Jeżeli przyjmiemy, że dane z Chin są mało wiarygodne zastanawia brak doniesień z innych krajów, gdzie stwierdzono przypadki zarażenia o szybkim rozprzestrzenianiu się choroby. Na razie nie ma też doniesień o żadnym przypadku śmierci poza Chinami z powodu koronawirusa.
  Skala rozkręconej ogólnoświatowej paniki jest jednak niesamowita.
  W piątek na fixingu na WIG20 ktoś dobrał duże pakiety akcji. Na tę chwilę wygląda na to, że po to żeby w poniedziałek zasypać rynek sprowadzając indeks co najmniej w okolice 1960.

 21. skaven

  @arek z bankiera inwestor brastera

  “Pieniądze są potrzebne, chciwość zabija. -Chciwi ludzie niszczą samych siebie
  Poza tym, z chciwością łączą się bardzo silne emocje i może się zdarzyć, że człowiek nie do końca „wie, co robi”. Psychologowie badali procesy mózgowe ludzi, którym sugerowali, że mogą zarobić duże pieniądze. Okazuje się, że gdy pojawi się perspektywa zarobku, w mózgu uaktywniają się ośrodki związane z doświadczaniem nagrody i akceptacji. Oczekiwanie na zysk jest bardzo przyjemne, a ludzie reagują tak, jakby zażyli narkotyk. To z kolei odbiera „zdrowy rozsądek” i prowadzi do przykrych konsekwencji.”

 22. slepakura

  W oczekiwaniu na podsumowanie 2 lat pisania tylko jedna odpowiedz jest prawdziwa 1 Wszystko mam gdzies ,gdyz 2 lata temu wszystko obliczylem i bujam sie na hamaku. 2 Poszukuje bezrobotnego analityka do podliczenia zarobionej kasy. 3 Modle sie o odbitke na wigu20. Szef banku Wall Street Tworki.

  1
  1. noob

   AAA@
   nie marnuj nawet czasu,koles zawsze sie myli.Zbankrutowal juz xxx razy albo gra demo,jedno z dwojga,bajkopisarz.Od 2 lat wypisuje te brednie ktore nigdy sie nie sprawdzaja.Rynek zaczyna spadac to sie ujawnia;-) Kazdy z nas widzi jak bardzo sie janki napompowane . Maja brawo przywalic w doł ,zadne wielkie halo.Zagladam raz na miesiac do slepejkury sprawdzic czy nadal maja w tworkach dostep do neta.

   4
  1. allo allo

   Ten virus jest strasznie dziwny umierają poki co sami Chińczycy, było juz wiele przypadków w innych państwach i zero zgonów,
   jeszcze z tydzień bez zgonu poza chińską nacją i zacznę wierzyć w spiskowe teorie.

 23. Igor71

  Paradoksalnie byłoby zdecydowanie lepiej gdyby okazało się, że zarażonych jest już obecnie w rzeczywistości kilka czy nawet kilkadziesiąt milionów osób bo to dawałoby nadzieję na niską, porównywalną z grypą śmiertelność wirusa i bezobjawowy przebieg u większości zarażonych.
  Mocny cios i powód do paniki to śmierć pierwszego pacjenta poza Chinami, na Filipinach, który miał zapewnioną opiekę medyczną i okazywał symptomy poprawy. Zakładam bowiem, że w Chinach gdzie wystąpiły wszystkie dotychczasowe przypadki śmierci diagnozują zarażonych i przyjmują do szpitali tylko osoby, u których pojawiły się już bardzo ostre objawy choroby.

  1
 24. Igor71

  Z góry wrażliwszych przepraszam za dalszą część tego zdania, ale wygląda na to, że na tym etapie liczba samobójstw osób zrujnowanych finansowo po jutrzejszych sesjach wielokrotnie przekroczy liczbę dotychczasowych zmarłych z powodu koronawirusa.

  3
 25. Guy Fawkes

  @@

  Nauka dla żuka. Podobne formacje:
  http://fxpro.ctrader.com/c/KHMxn
  http://fxpro.ctrader.com/c/MHMxn

  Ale w zupełnie innych miejscach wyższego interwału
  http://fxpro.ctrader.com/c/WHMxn
  http://fxpro.ctrader.com/c/hHMxn

  Co do zarazy, to myślę, że dopiero teraz zacznie się hiperbola, bo dotąd chore było jedno miasto, a teraz ”Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL”

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-z-chin-juz-304-ofiary-smiertelne,nId,4303968

 26. Igor71

  “BEIJING/SHANGHAI (Reuters) – China’s central bank said it will inject 1.2 trillion yuan ($173.8 billion) worth of liquidity into the markets via reverse repo operations on Monday, as the country battles a new coronavirus outbreak. ”
  O ile dobrze liczę to około 5% kapitalizacji giełdy w Szanghaju.
  Kapitalizacja polskich spółek na GPW to około 590 mld zł.
  Wyobrażacie sobie, ze Glapiński żeby zapobiec panice i ratować budżet PIS wrzuca na GPW 30 mld zł. ?
  Piszę o ratowaniu budżetu w kontekście planowanych przychodów do budżetu z prowizji/podatku za przeniesieniu środków z OFE na IKE.
  Ciekawe jak zachowają się inne banki centralne w tym japoński i FED?

 27. Igor71

  @wider_swider
  Po pierwszym tygodniu stycznia kiedy ewidentnie mi nie szło postanowiłem dać sobie kilkanaście dni przerwy i coś mnie k#### podkusiło wejść w kontrakty na Orlen w piątek licząc chociaż na 1-2 zł odbicia. I co tu teraz dużo mówić czekam na cud, bo skala rozkręconej paniki jest taka, że poniedziałek od razu możemy rozpocząć poniżej -10% czyli od wyzerowania wszystkich kontraktów na L.
  Na WIG20USD jakieś rozsądne wsparcie, które może powstrzymać panikę widać dopiero w okolicach 458USD czyli ok 300 punktów niżej niż jesteśmy.
  Jakby co to już zadysponowałem, żeby na nagrobku był dopisek “Pierwsza ofiara wirusa z Wuhan w Polsce”:)

  4
 28. mami

  Cześć. Sprawdziłem notowania z dzisiejszym giełd które są otwarte. Najgorzej Izrael -3,5% reszta mniej niż-1%. Jutro otwierają się giełdy chińskie. Kontrakty wskazują na około -8%, z tym że one były cały tydzień zamknięte a świat już zdyskontował na bieżąco sytuacje.

  1
 29. slepakura

  Wygrani we wspolczesnym swiecie wiedza jakie informacje sa istotne a jakie szumem kiedy zastosowac blitzkrig ,wiecznie przegrani debatuja i swietuja przegrane wojny , geopolityka i tym podobne bzdury to ich konik . Oni sa ciagle gotowi ,do wojny ,ktora byla . Jak zauwazyl Einstein/ O metodzie fizyki teoretycznej/ ciagle opowiadaja puste narreacje , ale nigdy nie postawia na to wlasnej kasy. Wy juz postawiliscie kase na wig 20 2 lata temu na wzrost i pozostaly iluzje plus bajania .

  1
  1. Guy Fawkes

   A ile razy ty musisz zetknąć swoją głowę z murem na tym blogu??
   Przecież i tak nikomu nie sprzedasz tych swoich bredni.

   P.S.
   Ale fajowo piszesz bez tych wsiowych znaków diakrytycznych, światowiec z ciebie, łał!

 30. skaven

  @STRATEGIA NA PONIEDZIAŁEK.

  Kontrakty na W20 od miesięcy idą ścieżką za chińskimi kontraktami.
  Wymyślanie i naciąganie prognoz i scenariuszy dla naszej giełdy jest fajną zabawą.
  Z powyższego obrazka można wysnuć wniosek pt. Wuhan = Warszawa, nawet zbieżność pierwszych liter się zgadza.
  https://zapodaj.net/2b2ed4b958729.jpg.html

  W poniedziałek rano straszenie a następnie marsz kontraktów na FHSI.F w górę na domknięcie luki,
  W20 pójdzie w tym samy kierunku. Jest strach na rynku pod takie zagrania.
  Zasięg tego odbicia pokaże co dalej.
  “Idzie luty podkuj buty” i raczej na mrozy się nie zanosi.

 31. sumadartson

  @podczaszy
  Jako że słowo szlacheckie z prapradziada cenniejsze od złota, zachęcony zaproszeniem Mistrza Gospodarza do dyskusji nad przyszłością spełniam niniejszym moją obietnicę.
  Wybacz Waść że tak późno ale hodowla i handel short- i longkońmi wymaga zaangażowania połowy żywota, więc kalendarz napięty jak struny moich skrzypiec. Ale do rzeczy…
  Kondratiew badając historię ekonomii i geopolityki stwierdził że global idzie przez średnio ok. 60 lat w rozwój (Elliott rozwinął to w 5 fal wzrostu hipercyklu indeksu DJI), a następnie global cofa się w rozwoju przez średnio ok. 15-25 lat popadając w Wielką Depresję-deflacja, spadek produkcji, wzrost bezrobocia. (Elliott obrazuje to trójfalową, spadkową korektą stopnia hipercyklu). Każda depresja kończy się wielką wojną, głodem i ZARAZĄ.
  Obecna sytuacja na wykresie S&P 500 zamieszczonym powyżej przez Mistrza (gratuluję wyczucia wielkości chwili), oraz sytuacja ekonomiczna i geopolityczna przypomina do złudzenia tę z lat 1929-1942 (bessa supercyklu) zakończoną bombardowaniem Londynu i zamknięciem giełd. Wykres S&P500 (powyżej) oddaje w pełni grozę tamtych lat.
  Obecnie od 2007 roku jesteśmy w kolejnej cyklicznej Wielkiej Depresji Kondratiewa.
  Banki Centralne (słusznie wg Keynesa) wpompowały na rynki niewyobrażalne BILIONY USD (w przeliczeniu z lokalnych walut), dzięki czemu deflacja i bezrobocie zostały chwilowo? pokonane. Patrząc jednak na wydarzenia ostatnich tygodni nie tylko pod kątem zarazy czy pokojowego? hłe hłe hihi planu bliskowschodniego Jego Wysokości Prezydenta Tumpa, czy wczorajszej, usiakowej deklaracji woli wyrwania Białorusi spod skrzydeł Rosji oświadczam iż wg mojej wizji:
  Jesteśmy (byliśmy) w najwyższym punkcie fali B w spadkowej korekcie (A-B-C) hossy stopnia Supercyklu z lat 1942-2007 (lub jak kto woli 2000). Patrz S&P500 powyżej. Od 2007 lub (j.k.w.) 2000 roku indeks ten rysuje Elliottowską NIEREGULARNĄ, spadkową trójkę A-B-C stopnia hipercyklu, w której szczyt fali B na którym w styczniu 2020 indeks przebywał, znacznie przewyższa poziom początku fali A z roku 2007 (lub jkw.2000).
  Jesteśmy więc na szczycie wszystkich szczytów początku pięciofalowej FALI SPADKOWEJ C. Na wykresie Mistrza odpowiada to sytuacji z lutego 1937 roku. FALA SPADKOWA – C w NIEREGULARNEJ korekcie A-B- C wg Elliotta kończy się PONIŻEJ spadkowej fali A. Stad prosty wniosek że przez kilka ( lub j.k.w. kilkanaście) lat, w ramach pięciofalowej sekwencji spadkowej indeks S&P500 dotrze do poziomu poniżej (lub j.k.w. grubo poniżej) 700 pkt .- 2009 rok na wykresie Mości WB. W latach 1929-1942 była to płaska trójka stopnia hipercyklu Elliotta.

  Sprawa polska. O wzrostach/spadkach decyduje przepływ kapitału. U nas wielka hossa została skutecznie upupiona za sprawą suwaka OFE, który sprawia że co miesiąc PÓŁ MILIARDA PLN wycieka z rynku do skarbca króla ZUSa i jego brata KRUSa, który to skarbiec zamiast dna posiada miliony łapek świadczeniobiorców.
  Jako że nie wypada co dzień się powtarzać (jak czyniłem to przez ubiegły tydzień) powiem po raz ostatni.:
  TYLKO KONIE(SHORT fw20) i złoto mają wartość jakem szlachcic z prapradziada. Hajda na shortkonie Panowie Szlachta a łupy(złoto, mns) wziąć w troki. Okażemy się godni epoki. (a uważajcie na korekty spadków w usiaku, które to wzrościki (w trendzie spadkowym) przez cały 2008 rok mocno wnerwiały moje shortrumaki.

  3
   1. sumadartson

    Z całym szacunkiem dla Waszmości nie podzielam jego opinii. Depresja Kondratiewa zaczęła się w 2008r. i jest przytłumiona poprzez “zrzucanie z helikoptera” bilionów dolarów do systemu bankowego. O tym że ukryta depresja trwa w najlepsze świadczy ujemne oprocentowanie coraz większej części globalnego zadłużenia, ku utrapieniu pożyczkodawców. Tak długi okres “drukowania pieniądza” bez wzrostu inflacji to właśnie najlepszy dowód że depresja Kondratiewa trwa w najlepsze.
    W latach trzydziestych XX wieku S&P500 też urósł o kilkaset % w ramach fali B w bessie płaskiej ABC Elliotta a jednak od 1937 do 1942 roku destrukcyjna fala C skasowała cały ten wzrost.

 32. wider_swider

  Igor, jedyne miejsce w którym widzę panikę to Twoje wpisy. Powinieneś przemyśleć czy nie korzystasz ze zbyt dużej dźwigni i czy wogóle inwestowanie jest dla Ciebie. 75 zł za PKN to w długim terminie dobra inwestycja. Również mam, ale z wielką przyjemnością, przywitam w poniedziałek wspomnianą przez Ciebie lukę -10%.

  1
 33. mami

  Izrael już tylko minus 2,5%. Oni nie mieli sesji w piątek więc dyskonują dziś spadki z piątku. Tragedii nie ma. Zawsze na nich patrzę w niedzielę daje to jakiś wyznacznik poniedziałkowych notowań. Chociaż zobaczymy jeszcze jak Azja. Gdzieś na blog pamiętam wpis gospodarza że od połowy lutego hossa na wigu aż po nowe rekordy do końca 2 kw. 2020. Sprawdzi się?

  1. skaven

   Jeśli w Wuhan tydzień temu rozpoczęto budowę szpitala na 1000 łóżek a Włosi mają prototyp szczepionki to oznacza
   w skrócie ze koronawirus stał się poważnym problemem miesiąc wcześniej a dostęp do informacji w necie to ręczne sterowanie. Większa ilość zachorowań w stosunku do statystyk przekazywanych na ten temat może to potwierdzać.

   2
 34. wider_swider

  Odpowiedzi:

  1. skaven 2 lutego 2020 o 16:16
  Gdzie ty masz rachunek ze musisz liczyć średnią zakupu na kalkulatorze?
  Zlecenia składasz przez telefon centertela?

  ING, średniej nie liczę na kalkulatorze. Po tym by mnie głowa nie bolała.
  Jak sama nazwa wskazuje – liczę na liczydle. To chyba dość oczywiste.
  Nie, zlecenia składam przez Samsunga.

  2. slepakura 2 lutego 2020 o 16:17
  To chyba pana najlepsza inwestycja kupic za 2,75 aktualnie 0.45. Czekamy na pokaz mniej trafnych inwestycji.

  Tak, to moja najlepsza inwestycja, dlatego się nią chwalę. O pozostałych nie wspominam, bo porażki mnie krępują.
  Jednak jeśli pan nalega, to wygrzebałem coś na szybko:
  https://zapodaj.net/8cc8371048f74.jpg.html

  3. mami 2 lutego 2020 o 16:27
  @wider_świder. To jak 1 zakup robiłeś po 2.75 strzelam 1000szt. To jaki masz obecnie pakiet Brastera. jeśli średnia tylko 0,62? Chyba za kupowałeś pakiety po 10szt?

  Nigdy nie kupowałem za mniej niż 1000 zł, bo to się nie opłaca z punktu widzenia prowizji.
  Wielokrotnie redukowałem pozycję podczas wzrostu i zwiększałem na spadku.
  Obecnie mam niecałe 30 000 sztuk i jest to jak do tej pory rekord.
  Kolejne zakupy co grosz od poziomu 0,42 do 0,01.

 35. slepakura

  Fundamentalna dualnosc w ekonomii i grze na gieldzie to struktura/ przypadek . Martin Lof okreslil losowy ciag jako niekomresowalny,przechodzacy proste testy statystyczne i niemozliwosc wygrania w dlugim terminie kasy grajac przeciwko temu systemowi. Ja oczywiscie wybieram strukture. Wam jako slepym kurom zostaje oczywiscie losowosc.

  1. Guy Fawkes

   Chyba stopniowo nastąpi urealnienie.

   //

   Bilans osób zakażonych wzrósł zatem do 17 205, z czego prawie 2,3 tys. określono jako przypadki ciężkie.

   U dalszych ponad 21,5 tys. osób podejrzewa się zakażenie, a 152,7 tys. osób znajduje się pod obserwacją – przekazała w poniedziałek państwowa komisja zdrowia.

   Dotychczas łącznie 475 pacjentów wyleczono i wypuszczono ze szpitali.

   //

Dodaj komentarz