MiŚ-ie migrują na północ

Dzieją się rzeczy, które wymagają komentarza – wydarzenia wokół Iranu oraz nietypowy dla tak zaawansowanej fazy spowolnienia gospodarczego ponad 7-letni szczyt rocznej dynamiki CPI w Polsce – ale ponieważ wymają one namysły, a ja myślę powoli, to zostawię je na później a dziś poświęcę komentarz czemuś lekkiemu czyli ostatniej sile sWIG-u wobec WIG-u.

Na drugiej tegorocznej sesji sWIG-80 wyszedł na 16-miesięczne maksimum (patrz komentarze sprzed miesiąca „Teraz pora na MiŚ-ie” i „sWIG-80 i WIG-20 jak w 2012 roku” oraz komentarz sprzed pół roku „Ostatni atak niedźwiedzia na MiŚ-ie„). Jeśli dodamy to tego kryterium drugi warunek – WIG jest niż wyżej niż o 15 proc. ponad swoim 2-letnim minimum – to okaże się, że w przeszłości podobną z tego punktu widzenia sytuację mieliśmy tylko raz: pomiędzy sierpniem a październikiem 2016 roku. To 39-41 miesięcy temu, co oczywiście kojarzy się z typową długością cyklu Kitchina.

Powered by macrobond.com

Oparta na jednym precedensie projekcja zachowania indeksu jest oczywiście niezbyt wiarygodna. Wygląda tak:

Powered by macrobond.com

Gdyby ją jednak potraktować poważnie, to otrzymalibyśmy wniosek, że obecna migracja MiŚ-iów na północ zakończy się we wrześniu br., a po drodze pomiędzy lutym a kwietniem zaliczymy jeszcze jedną korektą (ruch powrotny do przełamanego oporu).

Podsumowanie: ostatnia siła sWIG-u 80 wobec WIG-u przypomina tą z okresu sierpień-październik 2016. Wtedy trend wzrostowy sWIG-u kontynuowany był przez kolejne 13 miesięcy.

Komentarze

  1. swb1

   Tak oceniając z pana perspektywy to to forum było ciekawe parę lat temu, kiedy jednym z aktywniejszych i kompetentniejszych uczestników był tam autentyczny ruski troll. Nie krył się ze swoim częściowo rosyjskim pochodzeniem sporo ciekawych informacji z ruskiego neta publikował. Ale w czasie wojny w Donbasie go stamtąd wyproszono. Założył swoje forum i jak pana interesuje perspektywa prawdziwego ruskiego trolla to tu jest link.

   https://militariaszmula.wordpress.com/

   A ten pański fołks to nie żaden ruski troll a raczej syjonistyczny i wygląda na kogoś misiewiczopodobnego bo leci Macierewiczem aż przykro.

   Zresztą w kontekście tego: https://nczas.com/2020/01/07/skandal-w-izraelu-po-slowach-rabina-na-temat-zydow-komunisci-i-nienawidzacy-religii-goje/ jedno drugiego wcale nie wyklucza.

   1
 1. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //A że interesy rotszyldowni bywają w konflikcie z interesami rockefellerowni, Gospod moj, to przecież normalna rzecz pod słońcem.//

  //Ruhollah Chomejni odebrał staranne wykształcenie religijne, zyskując uznanie jako naukowiec i wykładowca akademicki zajmujący się gnostyckim nurtem szyizmu.//

  //Chomejni utworzył Irańską Radę Rewolucyjną, a po powrocie do kraju z emigracji we Francji przejął władzę i utworzył Tymczasowy Rząd Rewolucyjny.//

  No chyba to jest czytelne jak alfabet Braille’a, że francuskie służby stworzyły w Iranie rewolucyjne struktury dla gnostyka na emigracji we Francji, żeby pozbył się amerykańskich koncernów naftowych, tak czy nie?

  (Dr Krajski gdzieś tłumaczył, co to jest muzułmańska gnoza)

     1. Guy Fawkes

      //Sam kształt jest fajowy:)) //

      https://jurnalspiritual.eu/wp-content/uploads/2013/10/Piramida-2.jpg

      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/pl/thumb/4/42/Louvre_Pyramid.jpg/1280px-Louvre_Pyramid.jpg

      https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_7VOnydtPRbDrKtXTeSWhQINud0UNnh65.jpg

      https://image-media.gloria.tv/gregor/k/wc/fhx4hqlpg7u1p3g4h9r5d04z4p3g4h9r5d042.jpg

      To ostatnie:
      //Hotel Ryugyong to Piramida Masońska, która ma 330 metrów wysokości wybudowana w Korei Północnej, częściowo pieniędzmi Billa Gatesa.//

      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       “The Ministry of Truth –Minitrue, in Newspeak—was startlingly different from any other object in sight. It was an enormous pyramidal structure of glittering white concrete, soaring up, terrace after terrace, 300 meters into the air. From where Winston stood it was just possible to read, picked out on its white face in elegant lettering, the three slogans of the Party: WAR IS PEACE FREEDOM IS SLAVERY IGNORANCE IS STRENGHT” From George Orwell, 1984

       W sumie wygląda podobnie do tego koreańskiego hotelu:

       https://archinect.imgix.net/uploads/kh/khv5xw4k3cqb8bn5.jpg?auto=compress%2Cformat

       https://archinect.com/news/article/55866680/project-1984-what-about-the-possibility-of-a-kynical-architecture

 2. mac-erson

  @Wider
  Komentarz do mojego zamknięcia pozycji cd.
  Dzisiejsza słabość ewidentnie pokazała, że rozpoczął się na dobre impuls spadkowy. W związku z powyższym spodziewam się 5-tek spadkowych. Na razie wystąpiła 3-ka obecnie jesteśmy w 4-ce (która już mogła się zakończyć lub przybierze strukturę zygzaka (wówczas podejście w drugiej części dnia W20 pod 2135-2140). Tak czy owak powinno być dokończenie tego impulsu aby wyszła mocniejsza korekta w górę. Dodatkowo zakładam, że 2150 będzie teraz strefą oporową dla W20 tak więc stosunek ryzyka do ewentualnego zysku na L nie jest jeszcze na odpowiednim poziomie

     1. mac-erson

      Allo na SWIG80 jak najbardziej zgadza się, Misie mają już hossę. Pisalem, że wygląda podobnie jak październik 2016r. Misie ruszyły już a W20 miesiąc – dwa później. Na obecnej korekcie W20 i konsolidacji SWIG-u która pewnie w okresie styczeń – marzec nastąpi będzie czas na przyjrzenie się spółkom i ułożenie właściwego portfela na hossę 2020r.

      2
 3. swb1

  O zaczyna się bredniotok. Żeby uprzedzić fakty od razu napiszę, że Żydzi rządzą nie tyko w Chinach ale i w Iranie, a Chomejni oczywiści też był Żydem.
  https://nczas.com/2020/01/08/iranscy-zydzi-zlozyli-kondolencje-z-powodu-smierci-generala-sulejmaniego/

  Natomiast sprawa się komplikuje o tyle, ze nie jest pewne czy Żydzi rządzą w Izraelu.
  https://nczas.com/2020/01/07/skandal-w-izraelu-po-slowach-rabina-na-temat-zydow-komunisci-i-nienawidzacy-religii-goje/

  1. Guy Fawkes

   Jesteś ciężkim waryjatem, rozumiesz tylko treści na poziomie Der Stuermera, wyłącznie format wroga klasowego, rasowego etc.

   //łańcuchy tautologii parę pojęć jak cepy
   dialektyka oprawców żadnej dystynkcji w rozumowaniu//

 4. skaven

  @marzec nastąpi będzie czas na przyjrzenie się spółkom i ułożenie właściwego portfela na hossę 2020r.

  Przez cały rok nie udało się nic kupić pomimo tysiąca analiz i wpisów na forum?
  Mnóstwo spółek porosło po kilkadziesiąt – kilkaset procent.
  Jak to możliwe?

  4
  1. tinley

   Przypomnij sobie 2016 – już w telewizji pytano czy może być gorzej. Na razie nikt jeszcze nawet nie pyta. GPW to GPW. Byl g.. i jest g… Za chwilę inflacja zdusi konsumpcję i MISie dostaną czkawki. Przed państwem i skutkami jego rzadów na giełdzie nie uciekniesz. To z polskiej giełdy trzeba uciekać bo dla zachodu jest to obecnie rynek nieinwestowalny. Żaden kapitał tu nie przypłynie w sytuacji gdy naczelnik z Żoliborza wstanie lewą nogą i rozkaże kupić kolejny bank albo inna energę. Przecież słabość W20 ewidentnie wynika z głupiej polityki państwa na giełdzie. Pieniądze z zagranicy nie płyną, odmiejscowych nie płyną to kto ma hosse robić. Fundusze akcji polskich poza misiowymi od 3 mc to obraz nędzy i rozpaczy. Cokolwiek byś nie porównywał to odwróć tabelę GPW na czele. W takich warunkach o pozytywną atmosferze do kupna nie ma mowy i długo jeszcze nie bedzie jak chodzi o W20 a jeszcze tu zaraz moze siep ojawic niespodzianka na CDR i będzie przekłucie balona. Wtedy dopiero bedzie wesoło jak polecimy na 1800 bo w to że Orleny i inne Blue Shity z chęcią CDR dopomogą.

   5
   1. toya

    Odnosze sie wylacznie do bloga (ktorego nb sledze od 2008r.)

    Jeszcze nigdy nie widzialem tylu wpisów pelnych zniechecenia, rozczarowania, zawodu, a do tego doprawionych mniej lub bardziej bezposrednim obwinianiem innych za niespelnione oczekiwania. A moze to kwestia wymiany pokoleniowej?

    A odnosnie Twojego wpisu. Nie zgadzam sie. Twoj opis sytuacji pasuje tez do Wegier, a indexy wygladaly tam zupelnie inaczej, nie?

    Nigdy nie mow Nigdy… oraz zawsze I na pewno 🙂 Hossa nie jest wykluczona wsrod tak depresyjnych nastrojow.

    2
    1. mac-erson

     „mniej lub bardziej bezposrednim obwinianiem innych za niespelnione oczekiwania”
     Mam wrażenie, że głównie mac-ersona, Red-a i Gospodarza 😉
     Mnie bynajmniej z tym jest dobrze można wrzucać śmiało jak komuś ulży na duszy,

     1
    2. tinley

     Na Węgrzech tez był duży odpływ kapitału po tym jak Orban zaczął majstrować w spółkach. Tyle że Orban jest sprytniejszy i bardziej pragmatyczny niż nie powiem kto. On traktuje spółki jako łup do obsadzenia swoimi ludkami, ale nie traktuje ich jako dojne krowy od których ucieka rynek. Unas każdy kolejny rząd przy giełdzie majstruje. A to OFE zlikwidują, a to banki znacjonalizują. w efekcie tego mamy na W20 permanentny trend boczny od ok 10 lat i dobrze radzi sobie jedynie mwig. Kapitał z zagranicy plynie jedynie po ostrej przecenie i jest to kapitał czysto spekulacyjny. Kupujemy przy tanim złotym, sprzedajemy jak jest drogi i kończymy bal. Nikt tu nie zostaje na lata.
     Minihossa to już jest – na średniakach i maluchach, ale też tylko na wybranych spółkach. Natomiast W20. Z czego ma niby rosnąc skoro od 10 lat nie rośnie z jakimiś drobnymi przerwami na gościnne występy Japończyków i Jankesów?
     Ja patrzę dlugoterminowo. 4-5 lat z perspektywy funduszu wiec trudno nie zakładać że kiedyś hossa będzie. Natomiast co do najbliższych miesięcy na w20 powtórzymy lata 2012-16 zapewne choć nadzieje daje to że w20 spada więc prędzej czy później wystrzeli. Do 2400 🙂 I taka to hossa będzie na tym indeksie.

     1
 5. cebeerxx

  Nie chcę się tu już znęcać nad Gospodarzem, ani nie podejrzewam go o złą wolę ale…Ta „hossa” na swigu, która zupełnie przypadkiem wygląda na wykresie jak pionowa ściana, to tak w rzeczywistości kończy się obłędne 16% od obecnych poziomów. Co tu jeszcze dodawać?

  1
  1. mac-erson

   @Red
   Jakoś nie mogę się przekonać do zajęcia pozycji na rynku gdy nie wykończona jest sekwencja spadkowa na W20. Najwyżej będę kupował niektóre spółki wyżej. Jak ma być 500+ 😉
   Na razie skupiam się na USiakach i ich poziomie docelowym i korekcie.

 6. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Mówiłem, że chodziło o fajerwerki na nowy rok:
  https://wpolityce.pl/swiat/481131-ciekawe-doniesienia-cnn-iran-celowo-nie-trafil-w-zolnierzy

  No i zauważ Waszmość jakim slangiem posługują się irańskie boboki:

  //Państwowa irańska telewizja informowała o 80 zabitych „amerykańskich terrorystach”//

  Przecież w normalnym języku powiedzieliby że zabili okupantów, a nie terrorystów.
  Jeśli mówią o terrorystach, to znaczy, że komunikują się z poziomem ponad hegemonicznym, czyli z podstolikiem Near East, czy jak się to mówi po fenicku.:)))

  1. Guy Fawkes

   //Bezpośrednie ostrzeżenie o nocnym ataku rakietowym przyszło na kilka minut przed uderzeniem, co pozwoliło żołnierzom zejść do schronów na czas. Moment startu został wykryty przez satelity i czas lotu tych rakiet to jest 5 do 10 minut.//

   https://fakty.interia.pl/raporty/raport-bliski-wschod/aktualnosci/news-gen-waldemar-skrzypczak-ostrzezenie-przyszlo-na-kilka-minut-,nId,4250267#iwa_source=special

   //Chamenei, który jest pierwszą osobą w państwie, zażądał od USA, aby ich siły zbrojne wyszły z Bliskiego Wschodu. Według niego, amerykańska obecność w tym regionie jest źródłem korupcji.//

   Usiaki są źródłem korupcji. Z tego się pomału robi komedia.

   Kto nie kupił akcji, ten przegrał życie.:))

 7. skaven

  @BRA
  „W nawiązaniu do…
  Dla PDZ i BRA,to sekwencja kończąca wychodzi na ten tydzień.”

  Tak, do końca roku te miliony wydrukowanych akcji bankruta trzeba będzie sprzedać na wysokich poziomach jak gorący kartofel.
  Inny bankrut, w którym siedzi i miesza ten sam fund z cypru już ruszył do góry. Struktura wykresów tych bankrutów jest taka sama.
  Także będziesz mógł dalej promować swoją tajemną wiedzę na temat fal i udawać mistrza jodę 🙂
  A ja mu mówię. W przyszłym tygodniu będzie pik :))

  3
 8. skaven

  @JSW po 50 zł w 2020 roku.

  Od tygodnia analitycy techniczni trąbili na czele z Neidkiem o akumulacjach, wzrostach, sygnałach itd.
  Na rynku poważny kapitał podejmuje decyzje zakupu wyłącznie na podstawie fundamentów.
  Spadek kursu od 2018 roku i poziom zatrzymania jest wyłącznie odzwierciedleniem poziomu gotówki, cen węgla i przyszłego zadłużenia,
  które wynika z inwestycji JSW. Połączenie tych danych powinno sprowadzić kurs na 8zł. Taki spadek mógłby wyprowadzić na ulicę
  ludzi z JSW więc raczej do tego nie dojdzie. Może jakieś mocne ręce z ppk to biorą i wtedy wszyscy będą zadowoleni.
  Dzisiaj spadek o 15% od szczytu był wyłącznie fundamentalnym newsem o rozwiązaniu FIZ na 700mln zł, które pójdą na inwestycje.
  Fundom się to nie podoba.

 9. Igor71

  Na Dax i w USA trochę to wygląda jak short squeeze.
  EPOL odbił od 17:00 już o 1%.. Po uwzględnieniu waluty oznaczałoby to jutro u nas początek na kontraktach nad oporem 2138.
  Tylko co wtedy dalej? Duży ruch do góry znowu w przeciwną stronę niż inne indeksy czy inne indeksy jutro też będą dynamicznie pięły się dalej w górę?
  Dzisiaj Euro Stoxx Banks 600 wyszły na ok +0,6%. Nasz wig_banki stracił 1,5%
  Najłatwiej byłoby, gdyby po dzisiejszym wystrzale jutro futures na Dax i USA korygowały się ciągnąc WIG20 dalej na południe.
  A tak w tyle głowy cały czas trzeba mieć ryzyko, że odbicie na WIG20 załamie się z powodu obciążenia bankami.

  1. wider_swider

   Problem w tym, że jak naszego spychaja to niechętnie chcą odpuścić. Możliwe że to już rozpoczęty ruch na 1900, którego oczekuje od 2 lat. Chociaż jeszcze kilka dni temu obstawiałem powrót w tym tygodniu powyżej 2200.

   1
 10. cebeerxx

  Niebywałe, że na bodaj najbardziej poczytnym blogu giełdowym zebrała się ekipa demowych onanistów, która przez wszystkie przypadki codziennie i to po wielokroć odmienia nazwę spółki Braster. Śmiecia, który przez ostatnie 3 lata stracił 95% wartości i praktycznie spada ciurkiem, już nawet bez podbitek a la Ursus. Jak odpoczywają od „inwestycji” w Brastera to biorą się za państwowe paździerze typu Tauron czy JSW, byle jakieś związki z wynglem toto miało

  8
  1. wider_swider

   Czyli sami ambitni. Jak w takich warunkach się utrzymujemy to podczas trendu wzrostowego będzie bogactwo. Ja np jeszcze do Twojego zestawu uwielbiam shortować naszego przedstawiciela hossy czyli CDRa.

   Podrzuć jakieś typy:
   Co wzrośnie ? To będę grał na spadki.
   Co spadnie ? To będę grał na wzrosty.

   1. cebeerxx

    A jak będzie 19xx to w jednej chwili goldmany rzucą się na polskich kopaczy wyngla i ufrankowione banki, ulica przestanie kupować dziury w ziemi po 12 tys/M2 a pracownicy tłumnie zaczną się zapisywać do PPK. A na koniec wszyscy do kupy wyciągną ci tego Brastera z powrotem z 50 groszy na 20 złotych

    6

Dodaj komentarz