NC Index najwyżej od prawie 2 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Pod koniec minionego tygodnia Izba Reprezentantów Kongresu USA przesłała zarzuty wobec Donalda Trumpa do Senatu, gdzie „impeachment” prezydenta musi być zatwierdzony. Ponieważ Senat musi potwierdzić wyrok Izby Reprezentantów większością 2/3 głosów, a Republikanie mają w Senacie większość, to szanse za zatwierdzenie grudniowego wyroku Izby Reprezentantów są bardzo nieduże. Wszystko to, łącznie z zachowaniem S&P 500 wygląda dosyć podobnie jak w przypadku „impechmentu” Billa Clintona. Główna różnica polega na tym, że obecne wszystko odbywa się w roku wyborczym ponad rok po ważnym dołku S&P 500 (grudzień 2018), natomiast 20 lat temu analogiczne procedury zorganizowane zostały w roku przedwyborczym tuż po ważnym dołku S&P 500 (październik 1998).

Podobnie jak 21 lat temu amerykański rynek akcji niespecjalnie przejmuje się całą procedurą „impeachmentu” witając ją historycznymi rekordami indeksu.

WIG-20 znalazł się teraz w trudnej sytuacji. Kontynuowana globalna hossa na rynkach akcji sugeruje raczej zakupy również u nas zanim zrobią to inni, ale oczywiście atak na kluczową strefę oporu powyżej poziomu 2200 pkt. wiąże się z ryzykiem „nadziania się” na ewentualną korektę na globalnym rynku akcji. Taka patowa sytuacja może się jeszcze utrzymywać jakiś czas. Ten dylemat w mniejszym stopniu dotyczy akcji najmniejszych spółek – sWIG-80 notował w piątek prawie 1,5-roczne maksimum a NC Index przewie 2-letnie maksimum.

Kurs akcji spółki Maxcom (C/Z 6,4, C/WK 0,62, stopa dywidendy 13,2 proc., kapitalizacja 41 mln zł) zajmującej się produkcją oraz dystrybucją własnych marek produktów telekomunikacyjnych, głównie telefonów komórkowych GSM, aparatów telefonicznych przewodowych i bezprzewodowych, radiotelefonów PMR typu walkie-talkie oraz nawigacji satelitarnych GPS przełamał ok. rok temu linię 1,5 rocznego trendu spadkowego, a w grudniu ub. r. testował minimum z listopada 2011, które na razie obronił i obecnie zmaga się z opadającą linią średnioterminowego trendu spadkowego.

Kurs akcji spółki 7FIT (C/Z 5,2, C/WK 1,04, kapitalizacja 2,08 mln zł)
prowadzącej działalność handlową i usługową w segmencie odżywek i suplementów diety wszedł 1,5 roku temu w średnioterminowy trend wzrostowy, którego dolne ograniczenie odwiedził 3 tygodnie temu. Obecnie kurs przebywający nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną zmaga się z górnym ograniczeniem formacji trójkąta zniżkującego, w ramach którego odbył się ruch pomiędzy górnym a dolnym ograniczeniem średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku można wspomnieć wzrost stopy bezrobocia w Polsce do 5,2 proc. w grudniu (to pierwszy od 6 lat przypadek, gdy stopa bezrobocia w Polsce rośnie pomiędzy październikiem a grudniem o więcej niż 0,1 pkt. proc.):

… kolejny po listopadowym wyraźny wzrost rocznej dynamiki zharmonizowanego wskaźnika cen detalicznych (HICP) w strefie euro w grudniu (+1,33 proc.):

… wzrost rocznej dynamiki zharmonizowanego wskaźnika cen detalicznych w Polsce do najwyższego poziomu od ponad 7 lat w grudniu (+3,01 proc.) i wzrost analogicznego wskaźnika dla UE do 1,57 proc.:

… dane na temat bilansu obrotów bieżących Rosji w III kw.:

… wzrost liczby rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w USA do najwyższego poziomu od 12 lat w grudniu (liczna pozwoleń na budowę nieco spadła z podobnego 12-letniego rekordu w listopadzie):

… utrzymywanie się recesji w przemyśle USA w grudniu (produkcja przemysłowa -1 proc. r/r):

… dane uniwersytetu Michigan na temat nastrojów konsumentów w USA w styczniu:

… oraz przyspieszenie rocznej dynamiki cen domów w Wielkiej Brytanii do najwyższego poziomu od 2,5 roku (+2,76 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Poprzedni syper-dołek był 3 marca 2016, a jeszcze wcześniejszy 19 kwietnia 2012.

   Cykl prezydencki?

   Chyba się nie ma gdzie spieszyć z łapaniem tego dołka, bo zasięg spadku wynikający z formacji podwójnego szczytu z lat 2016-2019 na kontrakcie jeszcze się nie wypełnił.

  1. tinley

   amerykany mają chyba jednak inne plany – będzie podobnie jak z TVN. Kupiło Discovery. Zetki pisowskie wydawnictwo też nie kupiło (Agora). MBANK moze też być kupiony przez Apollo. To decyzja biznesowa, ale polityka i instrument nacisku politycznego też ma tuz znaczenie.
   Nie rozumiem tego połykania kolejnych banków. Nic dobrego z tego nie wyjdzie, ale PIS musi włożyc ręke w ogień żeby sie przekonać że jest jak jest.

 1. digesting slowly

  „digesting slowly 17 stycznia 2020 o 17:10Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  @WB
  Skoro stopy nie zostaną podniesione, to czy przedłużający się okres coraz większej inflacji, nie będzie wpływać na osłabienie się złotówki?
  Taki efekt powinien być raczej natychmiastowy?”

  Chyba działa 🙂

      1. Panpozwoli

       Nieruchomości to małe miki w porównaniu z naszymi drogimi emerytami. Gdzieś ostatnio czytałem o ich poziomie zadłużenia. Żyją jakby jutra miało nie być. Jak the Jarosław.
       I znowu kolejne pokolenie będzie zaczynało z gołą dudą.

         1. toya

          Ale za granica na poziomie indywidualnym przeciez tez tak jest. Wonga itp to nie sa nasze wynalazki.

          By uczynic z ludzi niewolnikow wystarczy dać im pieniadze, ktorych nie zarobili. Dlatego „Fenicjańskość” to stan umyslu, a nie wynik na tescie DNA.

          1
          1. Panpozwoli

           Nie chodzi mi o ogół, a o szczegół. U nas brak śmietanki która występuje w Niemczech, Francji, Włoszech itp. Ogół wszędzie jest podobny.
           U nas szcytem utrzymania majątku i umiejętności nim zarządzania jest Blikle i paru rolników. Trochę mało jak na mózg narodu.

          2. toya

           Ale to, ze startujemy z poziomu zaoranego pola to wszyscy wiemy. Pytanie czy cos sami robimy – nawet konkretnie my tu na blogu – by te konstruktywna sztafete pokoleń rozpocząć od naszego pokolenia.

    1. allo allo

     Polska to nie USA,
     u nas jeśli bank ze sprzedaży zajętej hipoteki nie odzyska całej kwoty kredytu, to brakująca cześć ciągle spłaca kredytobiorca,
     nie można po prostu oddać kluczy do mieszkania, domu i uwolnić sie od kredytu. Banki w Pl w tym aspekcie maja raj.

     2
 2. wider_swider

  W życiu cenie sobie stabilizację. Świadomość, że coś lub ktoś jest dla mnie przewidywalny i mogę mu zaufać to główny filar w moim systemie wartości. Właśnie dlatego zwiazałem sie ze spółką Braster. Odkąd ją mam znacząco poprawił się mój stan zdrowia oraz samopoczucie. Kiedyś bardzo dużo nerwów i emocji kosztowały mnie moje inwestycje. Odkąd kupiłem Brastera takie odczucia to już przeszłość. Rano nawet nie muszę odpalać notowań. Po prostu znam go i wiem że spada.

  9
  1. toya

   Bra nie mam. „Już” nie mam, ale rownoczesnie „jeszcze” nie mam. Ale juz niedlugo.

   Ciekawy moze byc przebieg tego odbicia (jesli w koncu nadejdzie), bo wyobrazam sobie jak reagowac beda tak wymeczeni ta spolka jak Pan gdy kurs bedzie w okolicach ich break even…

 3. tonieja

  Odwołali prezesa Zarządu i panią Byszek. Nie jest wykluczone, że taki ruch wystarczy aby podnieść kurs o kilkanaście procent do góry. Zobaczymy, ale wygląda na to, że w tym tygodniu może coś w końcu ruszyć – zbyt długo kurs się kisi na minimach i w jego okolicach.

Dodaj komentarz