Obecna hossa na Wall Street jest silniejsza od tej rozpoczętej w lutym 2016 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na Wall Street do głównych indeksów ustanawiających nowe historyczne rekordy dołączyła w czwartek średnia przemysłowa Dow Jonesa, która w poprzednich dniach nieco została w tyle. W piątkowy poranek w Azji przeważały lekkie wzrosty. Zwracał uwagę nowy historyczny rekord głównego indeksu giełdy w Australii.

Jeśli zsynchronizujemy wykresu S&P 500 po dołkach z 11 lutego 2016 i 24 grudnia 2018 to okazuje się, że w obecnym cyklu indeks jest jeszcze mocniejszy niż w poprzednim: urósł od dołka o +39,3 proc. wobec +29,6 proc. po 262 dniach sesyjnych od dołka w poprzednim cyklu.

Po 3 spadkowych sesjach WIG-u 20, w trakcie których przełamana została linia wsparcia krótkoterminowego trendu wzrostowego w czwartek WIG-20 dynamicznie odrabiał straty, co powstrzymała MACD od wygenerowania sygnału sprzedaży. Zachowanie indeksu trochę przypomina to z drugiej połowy listopada 2018 i drugiej połowy września 2019. Kluczowy poziom oporu rozciąga się powyżej poziomu 2200 pkt i w świetle wzrostów cen akcji na globalnym rynku można zakładać, że prędzej czy później zostanie dynamicznie przełamany otwierając drogę do dalszych wzrostów. Otwarte pozostaje pytanie o to, jak długo jeszcze WIG-20 będzie zbierał siły i odwagę do wykonania takiego ruchu. Wydaje się, że nie powinno to nastąpić przed zakończeniem ewentualnej korekty ostatnich wzrostów na Wall Street, która – być może – nastąpi po oficjalnym podpisaniu przez USA i Chiny „pierwszej fazy” porozumienia handlowego (według Trumpa wkrótce po 15 stycznia). To dawałoby okolice połowy lutego jako moment startu WIG-u 20 do decydującego ataku na wspomnianą strefę oporu.

Wykres kursu akcji spółki Stalprofil (C/Z 6,7, C/WK 0,45, stopa dywidendy 3 proc.) znajduje się obecnie w pobliżu poziomu wsparcia wyznaczonego przez minima z 2005 i 2009 roku, w pobliżu dolnego ograniczenia kanału 9-letniego trendu spadkowego i tuż nad opadającą średnią 200-sesyjną.

Wykres kursu akcji elektrociepłowni Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. (C/Z 9,1, C/WK 0,35) można umieścić w obrębie dwóch kanałów trendów: 20-letniego wzrostowego i 10-letniego spadkowego. Kurs znajduje się w pobliżu dolnych ograniczeń obu hipotetycznych kanałów trendów walcząc obecnie z opadającą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć listopadowy wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech do najwyższego poziomu od marca:

… wzrost nadwyżki obrotów bieżących Niemiec do najwyższego poziomu od stycznia 2018 w październiku ub.r.:

… utrzymanie się wysokości stopy bezrobocia w strefie euro na najniższym poziomie od 11 lat w listopadzie:

… dane NBP na temat zachowania rocznej dynamiki hedonicznych indeksów cen nieruchomości w największych miastach Polski w III kw. ub. r.: nowy 11-letni rekord w Warszawie (+5,5 proc. w stosunku do II kw. ub. r.), nowy 11-letni rekord w 10 mniejszych miastach (+4,1 proc. w stosunku do II kw. 2018), spadek rocznej dynamiki w 6 największych miastach poza Warszawą (+1,7 proc. kwartał do kwartału):

… wzrost do najwyższego poziomu od 2012 roku wartości oficjalnych aktywów rezerwowych Ukrainy w grudniu:

… dane na temat wartości rosyjskiego eksportu ropy naftowej w III kw. ub. r.:

… oraz spadek rocznej dynamiki PPI w Meksyku do najniższego poziomu od przynajmniej 2004 roku oraz spadek rocznej dynamiki CPI w tym kraju do najniższego poziomu od 3 lat:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tinley

  Nie wierzę kompletnie w W20. Nawet dojście do 2400 nic nie zmieni. Ten indeks od 10 lat porusza się jak porusza i nic tego nie zmieni – zwłaszcza przy łupieżczej polityce rządu na spółkach SP. W20 porusza się w kanale i jest obecnie lekko poniżej niego. Ustanowimy kolejne lokalne minimum i być moze przełamiemy 2300 po czym zacznie się kończyć hossa w USa (a przynajmniej powazniejszy spadek ) i spadamy do 2050 i tak w koło Macieju.

  5
 2. billy_the_kangoor

  @wider_swider
  Fair Value dla CCC oraz DNP
  jest 68 PLN oraz 98 PLN.
  Dziękuję za podpowiedź, że na tej drugiej spółce można shorcić. Chciałem pytać na blog-u.
  Tam jest VOL bardzo słaby, więc nie wiem, czy wejdę.
  b.

 3. red.007

  Lubię czytać p.Tomasza.
  On z kolei szuka winnych jak giełda nie rośnie.
  No bo winny musi być.
  Niby prawda ale winny jest zupełnie kto inny.
  Rosnący dolar nie jest przyczyną,trzeba szukać winnego dla obu stanów rzeczy.
  Najlepiej byłoby poszukać winy u siebie i zastanowić się nad prawidłowością swoich koncepcji,mam na myśli również swoją osobę no bo,że obecny rząd jest winny,to też już takie oklepane.
  To rynek ma rację a winni jesteśmy my nie zgadzając się z rynkiem.

  7
 4. Mariusz

  Giełda to gracze i nie mówię tu o inwestorach indywidualnych, a skoro są gracze to są jakieś zasady ustalane zapewne pod stolikiem. Dla mnie to wygląda jak by ktoś celowo próbował zniechęcić leszczynę do WIG żeby zassać tanie akcje. A gdy przyjdzie sygnał od kolegów bankstera-premiera to i zasady się zmienią na korzystne, właśnie dzięki temu złemu „państwu”. Wprowadzą nowe zasady opodatkowania długoterminowych inwestycji albo co innego co napędzi gawiedź i będzie Eldorado na następne 7 lat.

  2
  1. tinley

   Krótka odpowiedz:NIE! W POlsce żaden rząd o giełdę nie dbał i nie bedzie dbał bo to miejsce jest na ostatniej stronie rządowego kajetu. To włos na samym koniuszku ogona. Myślenie na modłę : rząd hosse nam zrobi to rojenia wariata na zasadzie: Glapiński ulży oszczędzającym i podniesie stopy lub zrobi coś żeby zlikwidować nadpłynność w bankach. PRzecież ten typ ma w d..pie oszczędnosci Polaków i nawet inflację bo jak tłumaczy nie ma na nia wpływu (pewne nowum w polityce monetarnej). y naprawde wierzysz w to co piszesz?
   Od lat rządy doją ta gielde a nadzór na nia jest taki ze mamy aferę z Getbackiem i innymi szwindlami.. o czym tu w ogóle pisać. nedza była i nędza będzie. W obecnej atmosferze zachodni kapitał ma ciekawsze miejsca do sypania pieniądzem. Skoro FED pompuje to i tam kasa płynie. Po co ma niby tu płynąć skoro nikt nie wie czy Obajtek następnego dnia nie zapragnie kupić Inflantów?

   10
 5. Ignacio1

  „Krótka odpowiedz:NIE!”. Zgadzam się w całej rozciągłości. No, panie żyć nie idzie – jak nawiają biznesmeni z tzw. obszarów wiejskich. No, co robić, a wymienić całą szajkę z KNF, RPP i na koniec zamknąć tą bansnową szulernie. Tylko co wtedy zrobić z własną chciwością? W odwecie, proponuję jeszcze zamknąć Tuska, jako prekursora upadku Polandii, może wreszcie wtedy zapanuje porządel!

  1
  1. tinley

   Myśląc zdroworozsądkowo jak jest tanio – trzeba kupować a jak drogo – sprzedawać. Niestety ta reguła w przypadku W20 może się tym razem nie sprawdzić choć zawsze warto mieć trochę tych społek w kieszeni. Ja piszę z perspektywy długoterminowej – funduszowej bo sam na giełdzie nie spekuluję. A W20 ostatnimi czasy nadaje się tylo do krótkoterminowej spekulacji. Ja na razie ograniczam się w wiekszosci do MIŚ a zwłaszcza do W40+ zachód i mam takie combo które jako tako pracuje.
   Chyba nie jest przypadkiem że w20 jest najsłabszym (czy raczej był w zeszłym roku) indeksem Europy a w pewnych momentach i świata jak chodzi o główne indeksy normalnych . Kupiłes ten indeks dekadę temu – dziś jesteś na minusie.

   1
 6. allo allo

  rzad nie jest od tego by dbac o gielde, gielda musi sie bronic sama jakoscia notowanych na niej firm
  95% firm notowanych na gpw jest calkowicie prywatna, nie miej pretensji do rzadu, tylko do glownych akcjonariuszy
  ze jest jak jest, dobre firmy z gpw sa docenianie jak dino cdprojekt 11 bit amrest
  masz strasznie roszczeniowa potawe tinley
  zeby sie zmienilo na gpw musi sie zmienic mentalnosc glownych akcjonariuszy to jest najwieksza bolaczka tego rynku

  5
  1. tinley

   Tia .. roszczeniową. I moze napsiz jeszcze że myślę że od stękania na blogu nagle W20 zrobi 2500 do maja 🙂
   W USA rząd i FED dba o giełdę i korona z głowy mu od tego nie spada. 95% to prywatne spółki a 5 firm państwowych to 40% Wig . No i taka to gielda. ja piszę z perspektywy klientów funduszy . Sam nie gram na giełdzie bo nie czuę się na siłach aby wydać sam kilkaset tys pln i przypadkiem kupić Ursusa albo innego Brastera i potem płakac na forach że kasę zaparkowałem na wieki wieków amen. ot i wszystko. więc w duzej mierze kupuje zagranicę.

   1
   1. allo allo

    jeszcze raz powtarzam czy dominujacym akcjonariuszom na gpw
    ktos broni dbac o wycene swoich firm, nie traktowanie ich jak prywatnych folwarkow, i bankomatow
    nie traktowanie mniejszosciowych jak stonki ziemniaczanej? Czy ktos im broni?
    firmy notowane na gpw maja niska jakosc, sa slabo zarzadzane, slabe kapitalowo
    i maja dominujacych akcjonariuszy o roszczeniowych postawac takich jak ty pseudoliberalow ktorzy uwarzaja ze rzad powinien dbac o wyceny prywantych korpo na gieldzie to paranoja, zapytaj sie ceo z wallstreet czy oni czekaja az rzad zalatwi za nich problemy by cie wysmiali
    tymczasem w PL jak sie poslucha komentarzy przedsiebiorcow czy dominjacych akcjonariuszy to wieczny lament i roszczeniowa postawa wobec panstwa
    ze panstwo powinno dac a niskie podatki dwa super drogi i autostrady, zapewnic tabuny nisko oplacanych pracownikow zeby ciagle konkurowac cena
    itd itp…..ciagle czegos chca tylko nie na tym polega biznes…..

    7
    1. konsultant121

     To prawda, podobne stanowisko słychać wsród drobnych przedsiębiorców. Jacy to oni biedni ile wymagań prawnych musza spełniać (biała lista itp.). Człowiek na etacie musi rękawy zakasać a ci cały czas roszczeniowi, podatki za wysokie, przepisy złe, a sami brali dotacje na rozpoczęcie działalności i w tym socjalizmie zyją.

     1

Dodaj komentarz