Problem krajów V-4 z inflacją pieniądza, ale to w Polsce jej tempo rosło najszybciej w Europie

Są już zharmonizowane dane na temat rocznej dynamiki indeksów cen detalicznych w krajach Europy (HICP):

Powered by macrobond.com

Jak widać, problem z wysoką dynamiką wskaźników inflacji pieniądza miały wszystkie kraje Grupy Wyszechradzkiej (V-4). Największy Węgry, najmniejszy Polska. Innymi słowy przyczyn wzrosty dynamiki cen detalicznych w Polsce w grudniu do najwyższego poziomu od 7 lat należy poszukiwać w jakichś zjawiskach dotykających nie tylko Polski, ale całego naszego regionu.

Ale jeśli spojrzymy na dane na temat akcelereacji/deceleracji rocznej dynamiki zharmonizowanych indeksów cen detalicznych w krajach Europy to zobaczymy, że nasz kraju jest tu na pierwszym miejscy i to z dużą przewagą nad pozostałymi członkami V-4 nie mówiąc już o pozostałych krajach:

Powered by macrobond.com

W jednym z kolejnych komentarzy przyjrzę się szczegółowym danym GUS na tema dynamiki cen detalicznych w grudniu, co być może pozwoli wyjaśnić przyczynę opisanych powyżej zjawisk.

Podsumowanie: wysoka dynamika cen detalicznych to obecnie problem regionalny (V-4), ale w ciągu minionego roku to w Polsce dynamika cen detalicznych przyspieszyła najbardziej spośród wszystkich krajów europejskich.

Komentarze

 1. tinley

  Skoro chciało się stopy obniżac mając 5% wzrostu to teraz Hjuston mamy problem. Glapiński koncertowo spieprzył robotę i modli się teraz żeby w lutym nie zobaczyć czwórki z przodu i pow 3.5 do końca 3 kwartału bo nie ma wyjścia – nie może podnieść stop po prostu. Tylu mu mówiło że robi błąd. No ale to partyjny aparatczyk wiec on wbrew prawu wspieranie polityki rządu stawia przed kontrolowaniem stabilności pieniądza. Bo właśnie wkroczyliśmy w obszar gdzie zaczyna sie konflikt interesów rządu i waluty. Oszczędzający liczą straty – Morawiecki zyski. Czyli po staremu. Straty wasze – zyski nasze. Tak się wychodzi na interesach z państwem i instytucjami które są jego własnością.

  17
  1. bartek

   nie ma problemu bo PiSwcom zalezy na jak najwiekszej inflacji wtedy ich zobowiazania typu 500+, 13/14 emerytura itp sie zdeprecjonuja. Nie ma problemu z punktu widzenia makro bo spowolnienie za zakretem plus prosze spojrzec na forex i sile pln lub rynek obligacji:

   MF wyemitowało roczne obligacje w formacie private placement za 200 mln euro

   https://www.bankier.pl/wiadomosc/MF-wyemitowalo-roczne-obligacje-w-formacie-private-placement-za-200-mln-euro-7806433.html

   z drugiej strony inflacja swiadczy o sile gospodarki, rynku pracy.

   uwaam ze przy obecnym kursie eur, swietnie ze rosna ceny uslug – pochodna zarobkow i rynku pracy – bo nie bedzie drenazu i wmigracji zarobkowej jak 10 lat temu!

   2
   1. tinley

    Na Węgrzech takie same cudaki jak w PL wykręciły jeszcze więcej i RPP robi dokładnie co Węgrzy. Rumuni przegrzali gospodarkę. W Czechach stopy podnoszono – bo Czesi to nacja zdrowego rozsądku a nie zakompleksieni rewolucjoniści którzy wszystko wiedzą najlepiej wbrew całemu światu. Czesi podnosili więc stopy z powodów zdroworozsądkowych – Czesi mają wyższa stopę oszczędności niż Polacy i o oszczędności dbaja. U nas portfelowi wandale gotowi całkiem wydrenować zaskórniaki byle bron boże dynamika pKB nie spadła poniżej 3% a rządowi nie zmniejszyły się wpływy. Jak bylo 5 na liczniku to Glapiński chciał stopy obniżać . PUK PUK. Teraz nie ma co zrobić bo stóp podnieść już nie wolno. Mleko się rozlało a na bazarkach o niczym innym sie nie mówi tylko cenach. brawo Wy.

    11
 2. Panpozwoli

  „Podsumowanie: wysoka dynamika cen detalicznych to obecnie problem regionalny (V-4),”

  Nie no. Jak tak to nie ma problemu. Możemy dalej budować bogoojczyźnianą gospodarkę. Jak coś nie halo to wina czynników zewnętrznych.

  7
  1. bartek

   „…a ceny usług szaleją”

   bo koszty uslug opieraly sie g@wnianych wynagrodzeniach, zmienia sie rynek pracy amieniaja sie ceny usług

   i bardzo dobrze.

   Mamy stabilna złotowke (eur/pln) i to oznacza ze nie bedzie oplacalne wyjezdzac i tylek niemieckim emerytom podmywac.
   Co bylo norma za PO.

   PS: nie mam inklinacji pod PiS, dla mnie oba ugrupowania powinny zniknac ze sceny

   4
  2. allo allo

   podam ci przyklad
   czechy populacja 10 mln
   liczba zrejsterowanych bezrobotnych ok 200 tys
   liczba wolnych miejsc pracy ponad 300 tys
   Polska liczba bezrobotnych
   800 tys
   liczba wolnych miejsc pracy ok 130 tys plus minus
   ukraina
   liczba bezrobotnych 300 tys zarejestrowanych
   czesc inflacji w pl mozna tlumaczyc rokiem wyborczym
   ale to dotyczy calego regionu
   a wniosek taki ze to skutek koniunktury plus wyczarpanie sie zasobu sily roboczej i wzrost wynagrodzen
   prosze sobie sprawdzic
   nominalne dynamiki wynagrodzen za ostatnie lata
   na wegrzech
   slowacji
   litwie
   czechach
   ukrainie

   1. allo allo

    w 2014/2015
    miediana wynagrodzen brutto w Polsce wynosila ok 2600 pln
    najnowsze badanie GUS
    pokazuje ze pod koniec 2019 wynosila juz ponad 4000 pln brutto
    demografia raz ciagle niskie wynagrodzenia wzgledem zachodu czy nawet czech robia swoje

 3. roman.knys

  2020 będzie rokiem spadkowym jak to w roku kończącym się na zero , według mnie do połowy roku wzrosty a potem po wyborach jak zwykle 2 lata w dół , 200 setka tygodniowa w USA oddalona od ceny pokazuje jaką mamy obecnie hiperbole

 4. wider_swider

  http://biznes.pap.pl/pl/news/espi/info/2846899,braster-sa-(14-2020)-zmiany-w-skladzie-zarzadu-braster-s-a-

  „Jako przyczyny odwołania Rada Nadzorcza wskazała niedostateczne tempo wdrażania procesów restrukturyzacyjnych w Spółce oraz konieczność dostosowania kompetencji Zarządu do aktualnej sytuacji Spółki.”

  No ale przecież po co takie ruchy. Nie ma pośpiechu. My sobie tu popijamy herbatki w różnych kolorach. Nie wdrożą na tą hossę, to może wdrożą na kolejną.

  1
      1. toya

       dla jasności.

       mac-erson 21 grudnia 2019 o 00:27- Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

       Ceberexx ok znalazłęm
       Zakład przyjęty:
       DUST cena 11,4
       Braster 0,51
       Która spółka w 2020r. zrobi wyższy pik procentowy od tej ceny

       Dobre whisky w grze.

  1. tinley

   Tym się nie ma za bardzo co sugerować tylko patrzeć na sprawy realnie. Poprzedni rok był wyjątkowy jeśli chodzi o zyski z obligacji i akcji. Ktoś myślący zdroworozsądkowo zakłada że w tym roku będzie tak samo? Rynki rozwinięte zrobiły kilkadziesiąt %. Emergingowe kilkanaście. To duzo. Obligacje dały ponadprzecietne zyski wiec czego się spodziewać? Roku neutrlnego prawdopodobnie gdzie aby zarobić trzeba będzie inwestować aktywnie a że rynek przewidywać jest prawie niemożliwością to i zadanie tym bardziej trudne. jedynym niedowartościowanym ‚aktywem’ jest inflacja, ale w polskich warunkach do tego przygotować się należało w zeszłym czy 2 lata temu bo poza IZO to chyba tylko edo/coi i ewentualnie waluty się nadają.

 5. skaven

  Spółka przepaliła w ciągu 5 lat ze 100mln zł,
  nie zarobiła na czysto w trakcie 100 tys zł.
  W ciągu roku roku robi dodruk 40mln papiera.
  Obecnie 2 członków RN posiadających łącznie papier za 150 tys zł. odwołuje zarząd w tym prezesa założyciela.
  FF 100%.

  Chciałbym tylko dowiedzieć się jak najpoważniejszy spekulant tego forum, spec od fal
  kilka miesięcy temu na podstawie fal eliotta i matematyki wyznaczył dołek na tej spółce?
  Ja np. chętnie był zobaczył wykres i jakieś obliczenia, a wy?
  Nie zżera was ciekawość 🙂

  1
 6. skaven

  To jest ekscytujące, kupić walor za 95gr. z wyznaczeniem dołka na 46gr i czekać kilka miesięcy
  patrząc na przepołowienie rachunku.
  Chodziło o to żeby w między czasie kupić jeszcze kilka milionów akcji przed odbiciem czy jak?
  No jeśli to ma urosnąć 1000% to rozumiem.

  1
  1. red.007

   Akumulacja,kupno na coraz niższych poziomach.
   Dystrybucja,sprzedaż na coraz niższych poziomach.

   „red.007
   3 października 2019 o 11:43
   …paczka po 0,961 weszła i część po 0,951.”

   „red.007
   22 października 2019 o 12:29
   BRA druga transza,zakupy po 0,77-0,751”

   „red.007
   23 listopada 2019 o 11:15
   Tak trzymaj!
   …U mnie jeszcze ostatnie ustawienie poniżej 0,65.”

   Przestałem pisać o kupnie na niższych poziomach,bo później dziwne komentarze na pół przestrzeni blogowej.
   Nawet dzisiaj kosmetycznie,bo małe obroty.

   Co ciekawe,uciśnieni akumulują nadal,dobrze o tym wiem,nikt się niczym nie ekscytuje,normalne inwestowanie i mają polewkę z codziennego stękania.

 7. wider_swider

  Uważam, że niesłusznie się czepiacie skavena. Powinniście się od niego uczyć i zwracać do niego z należytym szacunkiem. Też kiedyś myślałem, że jest tylko naburmuszonym, aroganckim forumowym trollem, ale odkąd pozwolił mi się u siebie zatrzymać do momentu nieuchronnego odbicia na Brasterze (przecież jak spadło to musi też urosnąć), to staram się ukradkiem podglądać przez dziurkę od klucza jak prowadzi kreski na swoim 9-monitorowym stanowisku traderskim. Powiem krótko – wiele już widziałem, ale ten człowiek jest wirtuozem.

  4
 8. swb1

  Do czego to doszło, że na blogu pana Wojciecha, zadomowiła się grupka, która uprawia w gruncie rzeczy kryminalny proceder. Spółka Braster, której akcja marketingowa trwa tutaj już od dłuższego czasu, zajmuje się zasadniczo produkcją akcji i lokowaniem ich w portfelach co mniej świadomych uczestników rynku. Świetny pomysł na biznes tyle, że łamiący wszelkie reguły cywilizacyjne.

  2
  1. red.007

   Wydawało mi się,że przedstawiając swój punkt widzenia na temat BRA,to piszę o spółce giełdowej,która podlega kontroli m.in KNF a także kontroli Komisji Papierów Wartościowych a nie słyszałem o zastrzeżeniach tych instytucji wobec BRA,Nie piszę o nielegalnej uprawie konopi indyjskich choć cycki,to też w jakimś sensie narkotyk.Wydawało mi się także,że wszyscy jesteśmy świadomi ryzyk inwestycyjnych na giełdzie i każdy na swoją odpowiedzialność wydaje swoje pieniądze.Nigdzie nie namawiałem do kupna,kupiłem ja.

   konsultant
   Jak Twój dolar miał kurs poniżej ceny zakupu,to też miałeś stratę?
   Myślałem,że wiesz kiedy jest strata.

 9. Pingback: viagra online

 10. Pingback: admission college essay help

 11. Pingback: custom essay writing sites

 12. Pingback: dissertations writing services

 13. Pingback: professional essay writing help

 14. Pingback: online custom essay writing service

 15. Pingback: proquest thesis database

 16. Pingback: can someone write my research paper

 17. Pingback: thesis writing tips

 18. Pingback: who can write my paper

 19. Pingback: cialis pills

 20. Pingback: cialis buy

 21. Pingback: cialis website

 22. Pingback: cialis side effects

 23. Pingback: viagra over the counter walmart

 24. Pingback: viagra ingredients

 25. Pingback: over the counter viagra

 26. Pingback: how long does viagra stay in your system

 27. Pingback: prescription drugs without doctor approval

 28. Pingback: canadian pharmacy online

 29. Pingback: erection pills

 30. Pingback: Florinef

 31. Pingback: anti viral

 32. Pingback: viagra

 33. Pingback: cialis where can i buy

 34. Pingback: cialis windsor canada pharmacy

 35. Pingback: cialis online america

 36. Pingback: max cialis dose

 37. Pingback: cost of viagra 100mg

 38. Pingback: overnight delivery cialis

 39. Pingback: prezzo farmacia cialis 20 mg

 40. Pingback: doctoral thesis database

 41. Pingback: Zakhar Berkut hd

 42. Pingback: psy

 43. Pingback: psy2022

 44. Pingback: projectio freid

 45. Pingback: kinoteatrzarya.ru

 46. Pingback: video

 47. Pingback: how much cialis can you take

 48. Pingback: will cialis help with premature ejaculation

 49. Pingback: cialis sample request form

 50. Pingback: top

 51. Pingback: Tenoretic 100mg

 52. Pingback: overseas pharmacies

 53. Pingback: cialis 20mg

 54. Pingback: disposal of prescription drugs

 55. Pingback: overnight cialis delivery

 56. Pingback: soderzhanki-3-sezon-2021.online

Dodaj komentarz