Projekcja dla DAX-a

Po wcześniejszym spadku DAX rośnie cykliczną zwyżką od końca 2018 roku. Średnia 200-sesyjna tego indeksu spadała do 11 czerwca, po czym zakręciła w gorę i rośnie do tej pory. Sprawdźmy sobie, kiedy w przeszłości ta średnia zakręcała w ten sposób w górę po wcześniejszym spadku do przynajmniej 5-miesięcznego minimum. Okazuje się, że w okresie minionego pokolenia takich sygnałów – łączenie z ubiegłorocznym – było 10.

Powered by macrobond.com

Tradycyjnie porównajmy ścieżki DAX-a wokół czerwcowego sygnału i wokół 9 wcześniejszych sygnałów:

Powered by macrobond.com

Widać, że w obecnym cyklu (czarna pogrubiona linia) DAX jest dosyć słaby, ale jednak trzyma się peletonu (odstaje od niego jedynie ścieżka po sygnale z 1991 roku).

Zróbmy sobie teraz z tych 9 historycznych ścieżek indeksu projekcję dla DAX-a sięgającą 2 lata po sygnale (czyli 17 miesięcy w przyszłość w stosunku do obecnej chwili):

Powered by macrobond.com

Jak widać projekcja ta rośnie we wspomnianym horyzoncie czasowym, co oznacza, że w okresie minionego pokolenia dominującą tendencją po tym jak średnia 200-sesyjna DAX-a zakręciła w górę był w miarę stabilny średniookresowy wzrost.

Oczywiście to jest tylko średnia. W poszczególnych przypadkach mogło nie być tak optymistycznie. Usunąłem więc 5 najdłużej rosnących po sygnale ścieżek zostawiając 4, które kończyły wzrost najszybciej:

Powered by macrobond.com

… i z tych 4 ścieżek zrobiłem projekcję:

Powered by macrobond.com

Nawet przy takim ostrożnym podejściu projekcja DAX-a rośnie do czerwca br., co sugeruje, że jeszcze przez przynajmniej 5 miesięcy nie należy zakładać rozpoczęcia silnego spadku na DAX-ie.

Podsumowanie: w czerwcu ub. r. średnia 200-sesyjna DAX-a zakręciła trwale do góry po spadku do przynajmniej 5-miesięcznego dołka. Projekcja wartości indeksu oparta na 9 takich sygnałach z okresu minionego pokolenia rośnie przez następne 2 lata. Nawet po odrzuceniu 5 najdłuższych wzrostów po takich sygnałach projekcja oparta na 4 pozostałych rośnie do czerwca br.

Komentarze

 1. podczaszy1

  Ukazał sie raport NIK w sprawie afery GETBACK. Dużo jak najbardziej słusznych wniosków. Odpowiedzi na podstawowe pytanie gdzie się podziało 2,5 mld PLN brak. W takiej sytuacji należałoby podać ile kosztowało sporządzenie tegoż nikomu niepotrzebnego raportu i wszcząć postępowanie wobec urzędników NIK.

  1
 2. roman.knys

  Niemal 0,5 mld zł na akcje rodzimych spółek wydali zarządzający funduszami emerytalnymi w ostatnim miesiącu 2019 r. — wynika z szacunków Trigon Domu Maklerskiego.

  Macie tą swoją mityczną zagranice , OFE po prostu zrobiła LEPSZE wyceny roczne i tyle, teraz znów w BOK do grudnia i może na święta znów na mało płynnym rynku podciągną-tak wygląda polska hossa ,

  4
 3. Guy Fawkes

  @WB

  //Zróbmy sobie teraz z tych 9 historycznych ścieżek indeksu projekcję dla DAX-a sięgającą 2 lata po sygnale (czyli 17 miesięcy w przyszłość w stosunku do obecnej chwili).//

  …czyli do VI 2021. Bardzo dobrze.:)) A co prognoza mówi o późniejszym okresie?

 4. toya

  Kontempluje sobie ten wykres wyszydzanego Brastera (ktorego jeszcze nie mam) i czucie i wiara szepcze do mnie, ze on bedzie w okolicy 1zl w czasie do dwoch moze trzech i pol tygodna.

  Pisze zupelnie powaznie, mimo, ze analiza bez „szkielka i oka”.

  4
  1. Alfred83

   Jak można brać takie śmieci bez płynności. Drukareczka akcji z tego co widzę dla kolesiów. Bez płynności… Przypomina mi to trochę bioton na którym wszyscy wiecznie chcieli zarobić. W indeks jak nie trafisz to przynajmniej wiesz gdzie się może zatrzymać a to równie dobrze może być po 2 gosze

   1
 5. Alfred83

  Tak niestety za szybko wszedłem 1k w plecy, mogłem rano wyjść na czysto…ale nie zdążyłem. Myślałem, że domknie Luke i zacznie lecieć tym ponieważ zaczynał się staczać zanim podali tą nieszczęsną informację. Jak ktoś wywalił tyle papierów tego to chyba nie po to żeby odrazy na nowe szczyty poszło…obym się nie mylił🤨

   1. Alfred83

    Łapacze dołków, krótko terminowi spekulanci? Wszyscy poważni inwestorzy pewnie te akcję mają od lat. ..c/z =250 czyli tyle lat trzeba by czekać na zwrot inwestycji na ten moment. Nie jest powiedziane że nie będzie dalej rosła bo jest w silnym trendzie wzrostowym. Ale jeszcze dostanie z 2 takie bomby i trend się zmieni.. pytanie tylko kiedy..

 6. artysta_malarz123

  Cena rynkowa brastera musi być odpowiednio atrakcyjna, jeśli chcą ściągnąć dodatkowe 6mln PLN z nowej emisji po 46gr, – 10% powinno być zachęcające 🙂
  Kiedyś na rynku była spółka Ponar (nadal jest) – oj, z tego to pan Wiaderek zrobił balon pod wizję współpracy z Caterpillarem, ile ściągnął z rynku, to jego.

  3
 7. tinley

  Bum
  „The Polish zloty is likely to become the next big underperformer among currencies in central and eastern Europe in 2020 as the central bank ignores soaring inflation, HSBC says.”

  Świetna rekomendacja dla polskich aktywów. Forint właśnie wystartował w tym wyscigu – Zoty wystartuje za chwilę i dokona końca tej męczarni na GPW. To co od dawna ma się stać może stanie się po prostu szybciej i zobaczymy w marcu 4.3 do dolara.

 8. konsultant121

  @WB
  Stagflacja po raz pierwszy…Nowy paradygmat.Zaburzenie cykli.
  „W okresie minionych 20 lat hossa na WIG-u zaczynała się w 6-14 miesięcy po cyklicznym szczycie rocznej zmiany CPI.

  Obecna cykliczna hossa rozpoczęła się w październiku 2018 w 9 miesięcy po cyklicznym szczycie dynamiki CPI z listopada 2017.

  Problem z obecnym cyklem polega na tym, że tempo inflacji zaczęło szybko rosnąć -od stycznia 2019 – zanim jeszcze skończyło się spowolnienie gospodarcze. Czegoś takiego w przeszłości nigdy nie było. Być może słabość WIG-u 2 obecnym cyklu wynika właśnie z tej stagflacji.”

 9. skaven

  @swb1
  pan Wojciech chyba nie jest dumny z poziomu wychowanków swojego bloga. Podobno
  ludzie szlifowali latami swój warsztat na piersi Gospodarza.
  Nie upatrywałbym tu celowego działania z ich strony a raczej jakiś podświadomy pociąg
  do zaspokojenia swoich pragnień. Jakieś braki ze strony matki, kobiety, kochanki, coś czego im brakuje.
  To piękna i zarazem tragiczna historia. To się ciągnie od 2 zł.

  5
 10. wider_swider

  toya 21 stycznia 2020 o 21:24Odpowiedz
  Wider… Cicho… Przecież mamy spółdzielnie. Ja naganiam, ty wychodzisz na break even :p

  Paaaaaanie, to się trzeba bardziej przyłożyć do tego wróżenia, bo przy 4 zł to ja BE nawet na horyzoncie nie zobacze 😉

 11. mac-erson

  @skaven
  Tak się zachowujesz jakby wszyscy kupili BRA po 2zł za pół swojej kasy i trzymali.
  Wątpię aby ktokolwiek z inwestorów postawił na tego typu spółkę więcej niż 10% kasy. Ja na takie przygody nie przeznaczam więcej niż 3%
  Red napisał dokładnie jaki jest jego plan. Kupił 3 spółki za kilkanaście procent całego swojego kapitału i jak dwie zbankrutują i jedna pójdzie 200% to wyjdzie na 0.
  Jestem przekonany, że zarobi i to sowicie.
  Tak więc wyluzuj bracie i zajmij się swoimi pozycjami.

  3

Dodaj komentarz