Rok Szczura

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Prawie 4 proc. spadek wartości Shanghai B Share Index i ponad 2 proc. zniżka Shangai Composite Index i ok. 2 proc. spadek Hang Senga w czwartkowy poranek sugerują, że rynek traktuje dosyć poważnie początek epidemii nowego wirusa, który na razie otrzymał kryptonim 2019-nCoV. Epidemie rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan – pierwszy przypadek zapalenia płuc o nieznanej przyczynie odnotowano tam 30 grudnia. 31 grudnia WHO zostało poinformowane o 27 przypadkach zachorowań, z których większość stanowili pracownicy straganów rybnego targu. Według oficjalnych chińskich danych obecnie liczna zarażonych przekracza 500 osób, natomiast według szacunków Imperial College wynosi 4600-9000. Można to porównać z 8098 przypadków zarażeniem wirusem SARS z okresu listopad 2002-lipiec 2003 (przez przypadek było to idealny okres do zakupów akcji), z których w 37 krajach zmarły 774 osoby. Te dane sugerują, że wirus z Wuhan rozprzestrzenia się szybciej, chociaż na razie nie jest znana jego śmiertelność. Wydaje się niezbyt wysoka, bo do wczoraj liczna zmarłych wynosiła łącznie 17 osób wobec łącznie 9-iu dwa dni temu i łącznie 4-iu trzy dni temu. Okres inkubacji wirusa – okres od zarażenia do wystąpienia objawów – szacowany jest na ponad tydzień. Począwszy od dziś zawieszony został wszelki transport w Wuhan oraz możliwość podróżowania do i z tego miasta, co ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii. Szereg osób zostało również aresztowanych pod zarzutem szerzenia paniki. Do tej pory potwierdzone przypadki zarażenia się 2019-nCoV stwierdzono w Hongkongu, Makao, Japonii, Tajwanie, Południowej Korei, Tajlandii i USA z podejrzewanymi przypadkami badanymi w kilku innych krajach świata. W tę sobotę Chińczycy rozpoczną podróże w związku z początkiem obchodów tamtejszego nowego roku, który stać będzie pod znakiem – nomen omen – Szczura (tak jak 2008, 1996, 1984 itd.).

MACD na WIG-u 20 wygenerował w środę sygnał sprzedaży. Jeśli uwzględnić takie przypadki z okresu minionych 15 miesięcy, które następowały w 3 do 5 tygodni po odbiciu się indeksu od lekko opadającej linii wsparcia poprowadzonej przez minima z października 2018, sierpnia 2019 i grudnia 2019, to obecny sygnał staje się analogiczny do tych z 20 listopada 2018 oraz 1 października 2019. Wtedy WIG-20 ustanawiał najniższe zamknięcia odpowiednio 20 listopada 2018 oraz 2 października.

W USA główne indeksy zanotowały w środę minimalne zmiany. W czwartek rano na giełdach azjatyckich przeważały spadki, ale miały one znacznie mniejszą skalę niż na giełdach chińskich (Nikkei tracił 1 proc.).

Kurs akcji spółki ATC Cargo (C/Z 9,4, C/WK 2,29, stopa dywidendy 2,7 proc., kapitalizacja 58,7 mln zł) będącej przedsiębiorstwem specjalizującym się w oferowaniu rozwiązań logistycznych, realizowanych na wszystkich szerokościach geograficznych ustanawiając nowe historyczne maksimum próbuje w ostatnich dniach wybić się z konsolidacji 8-letniej konsolidacji. Od listopada 2016 kurs przebywa w obrębie kanału trendu wzrostowego nad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Kurs akcji spółki Play Communications (C/Z 10,7, C/WK 66,61, stopa dywidendy 3,8 proc., kapitalizacja 9,66 mld zł) będącej operatorem sieci komórkowej w Polsce ustanawiając nowe historyczne maksimum próbuje w ostatnich dniach wybić się z konsolidacji z poprzednich 2 lat. Nowy szczyt kursu potwierdził trwanie średnioterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w listopadzie 2018.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej na Tajwanie do najwyższego poziomu od ponad roku w grudniu:

… spadek do najniższego poziomu od prawie 6 lat GUS-owskiego wskaźnika oceny ogólnej sytuacji gospodarczej wśród przedsiębiorstw sektora przetwórczego w Polsce w grudniu:

… powrót do wartości dodatniej rocznej dynamiki PPI w Polsce w grudniu:

… +3,8 proc. dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w grudniu:

… nowy rekord publikowanego przez FHFA indeksu realnych cen nieruchomości mieszkalnych w USA w III kw. ub.r. przy spadku rocznej dynamiki do najniższego poziomu od prawie 6 lat (+4,6 proc.):

… nowy ponad 4-letnim dołek rocznej dynamiki produkcji przemysłowej na Ukrainie w grudniu:

… spadek poziomu relacji miesięcznej podaży wystawianych na rynku wtórnych w USA domów do liczby sprzedanych domów do najniższego poziomu od przynajmniej 1999 roku w grudniu ub. r.:

… oraz wzrost rocznej dynamiki cen nieruchomości mieszkalnych na rynku wtórnych w USA do najwyższego poziomu od prawie 6 lat w grudniu ub. r. (+6,1 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tramp89

  Dokladnie, Trump ich opierdziela, jaki to jest zly, a pod pøaszczykiem nie obnizania stóp, wrzucaja kase na rynek i kolo fortuny kreci sie dalej tylko w innej postaci, takze puki fed budzie pompowac to budzie wszystko rosnac

  takze jak kiedys to pierdzielnie to bedzie to banka finansowa FEDu

  1
  1. roman.knys

   Tutaj już nie ma odwrotu , FED próbował zejść marne 500 mln z bilansu jesienią 2018 i w 2 miesiące poleciało 20% i szybko zaczął drukować 3 razy tyle co ostatnio , wiadomo że narkoman będzie potrzebował więcej i więcej ale w końcu stan upojenia będzie taki, że wyląduje na ostrym dyżurze albo zejdzie,rosnie tylko tam gdzie drukują i jest płynne czyli USA DAX Japonia i Londyn .

   1
   1. mac-erson

    nie już zamnąłem S-ki. Pomyliłem się w ocenie uwązam, że przed korektą jeszcze jedna fala w górę. Dzisiaj L. TP przewidywane 2210-2220 next week. Jesli w przyszłym tyg. nie przebijemy 2200 na W20 będę modyfikował założenia.

   2. mac-erson

    Na razie wszedłem połowę bo jeszcze biorę pod uwagę w drugiej połowie sesji zniżki czy nawet nowe dołki. Oceniłem spadki W20 na strefę 2130-2140 doszło do górnego ograniczenia tak więc nie mam pewności, że to już twarde dno.

    1. mac-erson

     @PanPozwoli
     Moja koncepcja wzrostu w PL opiera się na założeniach
     – wystudzenie horyzontalne wskaźników w US przed dalszym wzrostem
     – mocne zachowanie PZU, PKN, PKO (obronił linię trendu), PEKAO (broni strefę wsparcia około 100zł), KGHM (broni linię trendu), CDR i DINO (tutaj nie muszę komentować)
     – SWIG i MWIG robią podobnie jak USA korektę horyzontalną i brakuje dywergencyjnego wykończenia fali wzrostowej

      1. mac-erson

       Hej napisałem, że co do Energetyki nie mam zdania czy to już koniec spadków. Zagrałem na False break na Enea i podwójne dno na PGE. Inne oscylatory też pokazuja możliwość przynajmniej korekty na ok. 10%.
       Znikam na nieco dłużej z Bloga bo atmosfera jest gęsta, uważam, że kazdy z nas jest kowalem własnego losu a na blogu jest po prostu zbiór opinii i oczekiwań każdego z nas, ale podejście dużej grupy Blogowiczów jakieś oskarżania innych za własne posunięcia, naśmiewanie się, trolowanie… To nie moja bajka. Powodzenia i otwartego umysłu.

       4
 2. Guy Fawkes

  @WB

  // Epidemie rozpoczęła się w chińskim mieście Wuhan – pierwszy przypadek zapalenia płuc o nieznanej przyczynie…//

  //WHO zostało poinformowane o 27 przypadkach …//

  //…przez przypadek było to idealny okres do zakupów akcji…//

  Nie za dużo przypadków?
  I zarażeni są z targu rybnego, a Wuhan nie leży nad morzem. O zachorowaniach nad morzem nie słychać.

  Patrzył Pan na mapę, gdzie znajduje się ten Wuhan?
  Niedaleko Changsha of course.
  https://www.google.pl/maps/dir/Wuhan,+Hubei,+Chiny/Changsha,+Hunan,+Chiny/@35.186253,91.3954233,4z/data=!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x342eaef8dd85f26f:0x39c2c9ac6c582210!2m2!1d114.305539!2d30.592849!1m5!1m1!1s0x342735f39e1c64c5:0xb1e5bb9ca1f1a680!2m2!1d112.938814!2d28.228209!3e0

 3. digesting slowly

  Na energetyce ktoś zarobi mnóstwo miliardów.
  Obecnie na WiG Energ cały czas trwa faza dystrybucyjna, rozpoczęta od czasu powstania indeksu. Znaczy to że Ktoś będzie mógł przejąć sektor za ułamek wartości wycenianej na debiucie. Cóz to będą za przyjaciele?

  1. allo allo

   raczej nikt
   taki PRYWATNY ZE PAK daje w kosc swoim akcjonariuszom rownie mocno jak spolki panstwowe

   raczej zostana przejete po taniosci moze przez kghm
   moze sie je polaczy w jeden podmiot…..czas pokaze
   moga tez byc dodruki akcji jak swego czasu na Lotosie

     1. Panpozwoli

      A ja myślę że za dużo czasu spędziłeś na szkolnych apelach rozpamiętując powstania, rozbiory, kampanie wrześniową. Same porażki.
      Może tak raz dla odmiany poświętowalibyśmy jakiś sukces, albo dobre wydarzenie dla nas i sąsiadów jednocześnie.

         1. podczaszy1

          Pan Duda w czasie elekcji to mógłby wygrać co najwyżej posadę na lokaja w przybudówkach pałacowych, ale nie wiem czy byłby zainteresowany. 🙂

          A Pani Kidawa to raczej nie mogłaby zająć żadnej posady. No chyba,że dojarki w oborze. 🙂

 4. roman.knys

  Jeden z najbardziej ryzykownych obszarów europejskiego rynku obligacji notuje najbardziej aktywny styczeń w historii.

  W tym miesiącu emitenci ze śmieciową oceną wiarygodności kredytowej uplasowali już obligacje wartości prawie 10 mld EUR.

  Może pan Wojtek to wykorzysta do jakiś porównań

 5. Pingback: buy viagra

Dodaj komentarz