Rynki akcji na razie odporne na wzrost geopolitycznego napięcia

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Piątkowy atak USA w Iraku, w którym zginęli m.in. dwaj ważni dowódcy szyiccy (jeden z Iranu i jeden z Iraku), a który można potraktować m.in. jako odpowiedź na wrześniowy atak na saudyjskie instalacje naftowe, na razie nie wywołał jakiegoś trwalszego negatywnego wpływu na rynki akcji. Ceny akcji na Wall Street spadły co prawda w piątek, ale już w poniedziałek odrabiały te straty.

Warto również pamiętać, że rynki wschodzące generalnie lubią wszelkie katastrofy również te prowadzące do wojny z tej prostej przyczyny, że wojny są zwykle pro-inflacyjne, a „Emerging Markets” będące producentami podatnych na inflację pieniądza nisko przetworzonych towarów w tym surowców akurat raczej „lubią” wzrosty ich cen.

WIG-20 reagując w piątek na doniesienia z Iraku odbił się od rosnącego górnego ograniczenia wstęgi Bollingera częściowo kasując silny wzrost z poprzedniej sesji i dzisiaj być może będzie reagował wzrostem na poniedziałkową zwyżkę indeksów w USA kontynuowaną we wtorkowy ranek na azjatyckich rynkach.

Kurs akcji spółki NTT System (C/Z 6,9, C/WK 0,22, stopa dywidendy 5 proc.) zajmującej się produkcję komputerów stacjonarnych oraz dystrybucją akcesoriów, podzespołów oraz urządzeń peryferyjnych w Polsce odbił się w ubiegłym roku od poziomu wsparcia wyznaczonego przez minima kurs z minionych 8 lat i obecnie walczy z opadającą linią oporu przechodzącą przez lokalne szczyty z ostatnich 2 lat.

Wykres kursu akcji spółki Mangata Holding (C/Z 8,9, C/WK 1,24, stopa dywidendy 6 proc.) będącej holdingiem przemysłowym można umieścić w obrębie kanału długoterminowego trendu wzrostowego i wyobrazić sobie, że lokalne minima z ubiegłego roku wyznaczają momenty odbijania się kursu od dolnego ograniczenia tego kanału poprzedni odwiedzanego w latach 2009-2001. Na razie kurs akcji spółki przebywający nad rosnącą średnią 200-sesyjną walczy z opadającą linią oporu 3-letniego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane na świecie od piątku można wspomnieć o nowym historycznym rekordzie publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w grudniu:

… nadal bardzo niskiej rocznej dynamice wartości sprzedaży detalicznej w Hongkongu w listopadzie:

… spadek wartości publikowanego przez INEGI wskaźnika nowych zamówień w przemyśle w Meksyku w grudniu do najniższego poziomu od 2009 roku:

… najniższą od 2009 roku wartość ISM Manufacturing w USA przy wzroście ISM Manufacturing Prices w grudniu:

… nowy historyczny rekord cen nieruchomości w Czechach w IV kw.:

… dane z USA na temat grudniowej wartości wskaźników ISM Manufacturing i ISM Non-Manufacturing:

… oraz 4-ty z rzędu spadek indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Norwegii:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne


Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Igor71

  Patrząc na kursy PKN, Lotos i PZU zaczyna wyglądać na to, że rynek zaczyna wyceniać , że jako najwierniejszy sojusznik USA z kontyngentem w Iraku, musimy się liczyć z wysadzeniem w powietrze rafinerii w Płocku i Gdańsku. A kto wie czy też czasami nie gazoportu. (PKN i Lotos są ubezpieczone w PZU).
  A tutaj to nawet tow Putin może zadziałać bo i tak pójdzie na konto Iranu.
  Niby żartuję, ale tak na poważnie to biorąc pod uwagę znaczenie rafinerii w Płocku i Gańsku dla budżetu i całej gospodarki to zamachy na te dwie rafinerie oznaczają dla Polski katastrofę gospodarczą.

  2
  1. swb1

   Jeśli ktoś miałby cokolwiek w Polsce wysadzać to byłby to raczej mossad albo CIA. Irańczycy doskonale zdają sobie sprawę z tego, ze Polacy są do Iranu pozytywnie nastawieni, ( inaczej niż idący na pasku USA syjonistyczny pisowski reżim), i nie sądzę żeby Irańczykom zależało na zmianie tego stanu rzeczy. Nigdy nie uwierzę w żaden zamach irański w Polsce.
   Natomiast Żydzi niewątpliwie mają interes w tym żeby w Polsce wzbudzić nastroje antyirańskie. Rozmaite guje fołksy tylko czekają na pretekst aby rozpętać wściekłą propagandę antyariańską.

   4
   1. allo allo

    Slusznie prawicie, PUTIN nie musi prowadzic z PL dzialan na przesmyku Suwalskim, zeby polozyc nasz kraj na lopatki.
    przesmyk suwalski moze byc tylko odwroceniem uwagi. Wystarczy bowiem z kaliningradu odpalic iskandery toczki oraz kalibry
    na orlen lotos kilka najwazniejszych elektrowni w pl plus glowne magistrale przesylowe pradu i kraj wraca do XIX wieku
    w kilka minut. Nie trzeba marnowac sprzetu podczas dzialan, gdyby mialo dojsc do starcia z Polska….

    1
    1. swb1

     W tej chwili siła polskiej artylerii jest już chyba wystarczająca żeby zaorać na kilka metrów w głąb cały Kaliningrad a jeśli jeszcze nie jest to niedługo będzie. Więc z tym atakiem Putina na Polskę przynajmniej w obecnej sytuacji bym nie histeryzował. Od naszych wrogów znacznie niebezpieczniejsi są dla nas nasi „przyjaciele”, póki co.

     4
  2. tinley

   Najwwiększym terrorystą Orlenu, Pzu i reszty tego państwowego g… jest sam rząd. I do wysadzenia kursu nie trzeba żadnego taliba. Inflacja zaraz 4%, giełda rozpieprzona, lokaty na minusie…Szary Polak z ulicy co nie kupi to straty

   4
 2. Igor71

  Koszmar naszej sytuacji polega na tym, że jeżeli USA zdecydują się na interwencję w Iranie to Polska będzie pierwszym sojusznikiem Trumpa, który pośle tam swoich żołnierzy. Nawet gdyby absolutnie nikt tego u nas nie chciał , nawet rząd, to ultimatum USA tu jest jasne. Jak nas nie wesprzecie w Iranie to zapomnijcie o obronie przed Rosją.
  Nasi rządzący władowali nas w tak głęboką d…, że nie da się z tego wyjść bez ofiar.

  4
 3. aklucik

  @WB

  Panie Wojtku, ogłoszona dziś inflacja CPI w grudniu 2019 była najwyższa od 7 lat. Czy to może oznaczać, że zgodnie z cyklem rotacji aktywów jesteśmy dopiero gdzieś na początku ćwiartki obligacyjnej? Jak to się ma do hossy na polskich obligacjach trwającej od października 2018 do sierpnia 2019?

Dodaj komentarz