Rynki łapią wirusa z Wuhan

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Pod wpływem rynkowej paniki wywołanej obawami co do gospodarczych skutków rozwijającej się epidemii koronowirusa z Wuhan WIG-20 zwalił się w poniedziałek w dół, jak gdyby on sam był zarażony. 3,3 proc. spadek był jednym z 4-ech największych w okresie minionych 4 lat. Tym razem spadały już wszystkie indeksu nawet gwiazda ostatnich tygodni NC Index (-3,6 proc.). Poniedziałkowa reakcja polskiej giełdy była chyba najsilniejsza na świecie, co jest to dosyć absurdalne, bo Polska wydaje się być jednym z ostatnich krajów narażonych na na skutki tej epidemii, nawet gdyby miała się ona rozwinąć na większą skalę poza Chinami. Obecna krótkoterminowa sytuacja techniczna WIG-u 20, którego wykres uderzył z impetem w dolne ograniczenie wstęgi Bollingera, wydaje się na razie być kopią tej z 2 października, chociaż na razie nie został jeszcze wypełniony zasięg spadku sugerowany przez grudniowo-styczniową formację podwójnego szczytu, z której indeks wybił się w dół w poniedziałek.

Wall Street wreszcie na poważnie złapało wirusa z Wuhan. Nasdaq Composite spadł w poniedziałek najsilniej od sierpnia (-1,9 proc.), a dwudniowa strata wyniosła -2,8 proc. Za jednym zamachem Nasdaq Composite dotarł w ten sposób do dolnego ograniczenia rozpoczętego na początku października krótkoterminowego trendu wzrostowego. Bardzo silne wsparcie, którego przełamanie w dół wydaje się być w najbliższym czasie mało prawdopodobne, znajduje się jednak kilka procent niżej w obszarze zasięgu korekty z przełomu listopada i grudnia ub. r. czyli strefie 8520-8705 pkt. We wtorkowy poranek w Azji po codziennej porcji oficjalnych danych na temat – rosnącej nadal w dotychczasowym wykładniczym tempie – liczby potwierdzonych przypadków zarażenia się nowym wirusem (już 4600 wobec 2901 wczoraj) i liczby zgonów (106 wobec 82 wczoraj) nadal przeważały spadki. Drożały również obligacje skarbowe, ale dolar przestał się umacniać do dolara a ropa i miedź przestały tanieć.

Ciekawostką jest to, że jeśli zdefiniujemy sobie obecną sytuację na Nasdaq Composite jako 2-dniowy spadek wartości indeksu o ponad 2,7 proc. następujący w przeciągu nie więcej niż 4 sesji po ustanowieniu poziomu historycznego szczytu, to w okresie minionych 7 lat, znajdziemy wcześniej tylko 4 podobne sygnały. W dwu ostatnich przypadkach taki sygnał pojawiał się w lokalnym dołku, po którym indeks wracał na historyczne szczyty, zaś w dwu wcześniejszych przypadkach dołek był 6 sesji po sygnale, a później podobnie indeks wracał na historyczne szczyty. Dopiero po ponownym powrocie na rekordy rozpoczynała się większa korekta.

Kurs akcji budowlanej spółki Centrum Nowoczesnych Technologii (C/Z 3,7, C/WK 1,43, kapitalizacja 127 mln zł) od 6 lat znajduje się w obrębie długoterminowego trendu wzrostowego a we wrześniu 2018 roku wybił się w górę z konsolidacji z lat 2009-2018. Po tym wybiciu kurs od roku konsoliduje się w pobliżu swoich historycznych szczytów, co można interpretować jako korektę rozpoczętego we wrześniu 2017 średnioterminowego trendu wzrostowego.

Kurs akcji spółki Firma Oponiarska Dębica (C/Z 12,4, C/WK 0,99, stopa dywidendy 6 proc., kapitalizacja 1,12 mld zł) w drugiej połowie ub. r. przełamał linię krótkoterminowego trendu spadkowego rozpoczętego w sierpniu 2018, przetestował poziomu minimów z wiosny 2019, a obecnie walczy z opadającą średnią 200-sesyjną. Kurs jest daleko od linii wsparcia kanału 25-letniego trendu wzrostowego przechodzącej przez minima z lat 1995, 2001, 2009 i 2011, co stwarza ryzyko, ale znajduje się na poziomie dolnego ograniczenia kanału 11-letnie trendu wzrostowego jak w latach 2009, 2011 i 2012, co stwarza szanse na odbicie.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć styczniowe wyniki sondażu IFO na temat koniunktury gospodarczej w Niemczech:

… zaskakujący silny styczniowy skok w górę GUS-owskiego wskaźnika ogólnej oceny sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw sektora przetwórczego:

… dane z USA na temat liczby sprzedanych tam w grudniu nowych domów oraz relacji liczby domów wystawianych na sprzedaż do liczby domów sprzedanych:

… dane na temat cen nowych domów sprzedanych w grudniu w USA (+0,7 proc. r/r):

… oraz spadek publikowanego przez National Australia Bank wskaźnika zaufania przedsiębiorców do najniższego poziomu od 6,5 lat w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. Panpozwoli

    Co kto lubi. A przy Chciałbym poinformować, że Pan Wojciech rozpoczął współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się jego komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS.

    1
      1. wojciech.bialek (Autor
       Wpisu
       )

       No to sam Pan widzi, że “Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).”

       4
       1. Panpozwoli

        Ależ ja już zostałem wielokrotnie poinformowany. Zazwyczaj wystarcza mi logo.
        A pozatym uważam, że jeśli ktoś już poświęcił czas i pracę na napisanie tektu to wypadałoby go przeczytać. A tu mnie znowu informują monolitycznym tekstem razem z wpisem.

          1. roman.knys

           Byłoby fajnie , gdyby można było jakoś kliknąc raz że przeczytałem ten wpis o BPS i żeby juz ciągle się to nie wyswietlało dla kogoś kto to przeczytał

          2. Panpozwoli

           Nie mogę nie zwracać uwagi. Jest to zapodane ciurkiem, jednakową czcionką z tekstem właściwym.

           Jest chyba nawet na taki rodzaj reklamy paragraf :-)))

 1. sumadartson

  Kondratiew miał rację. Elliot to potwierdza. Jesteśmy globalnie w 1938 roku. Dno notowań powinniśmy osiągnąć za 4 lata (patrz S&P500 rok 1942). Tylko konie (krótkie) i złoto (mns) mają wartość jakem szlachcic z pradziada. Na koń (short fw20) Panowie a łupy (złoto, mns) wziąć w troki. Okażemy się godni epoki. Szable w dłoń Panowie szlachta

  1
 2. slepakura

  Pandemia to jest tylko jedna . Totalnej glupoty jaka reprezentuje Tow . Bialek i reszta towarzystwa . Wczoraj miala byc od rana najwieksza rura,globalny przeplyw na wig 20 a bylo to co zawsze najwiekszy spadek . Najwyzszy czas malowac ploty i budowac slawojki a nie zajmowac sie rynkami finansowymi.

  5
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   To dziwne, bo w swoich porannych komentarzach wspomniałem już chyba o wszystkich spółkach (o niektórych dwukrotnie nawet 🙂 ), więc powinienem być sławny na wszystkich wątkach. 😉

   6
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     Przyjąłem sobie, że jak drugi raz wspominam akcje danej spółki, to znaczy, że domniemane pozytywne przesłanki stojące za wspomnieniem jej po raz pierwszy są już nieaktualne. Na Resbudzie widzę kluczowy opór w okolicach 1 zł (a kluczowe wsparcie na 200-tce, która jest obecnie na 34 groszach).

     1
  1. roman.knys

   weź przestan te swoje slogany wklejać, podaj pozycje to sprawdzimy bo jak w tamtym roku tutaj łapałeś to każdy wie , teorie i slogany masz opanowane a teraz podaj pozycje do zajęcie przed czasem albo chociaż po zajęciu

    1. roman.knys

     Jeżeli ktoś chce tutaj pokazywać swoje EGO na rynku proszę bardzo, nie wyświechtane slogany a zagranie , wtedy zobaczymy czy kozaczy czy powinien zjeść snicersa i przestać gwiazdorzyć, na rynku nie jest tak łatwo jak w tych sloganach , chętnie poznam strategie innych a nie ciągłe wpisy bez merytorycznego sensu , chciałbym forum merytoryczne ale może jestem inny i Ursusa i brastera też nie kupiłem jak 90% tego forum bo zerknąłem na wykres i tam żadnego klina nie było.

     1. wider_swider

      Jak chcesz mieć takie forum, to sam zacznij je tworzyć. Moja merytoryka lub jej brak jest rozliczana w picie. Chciałbyś poznać strategię innych, bo najłatwiej jest iść na łatwiznę. Swoją tworzę i 15 lat, więc i Ty rusz głowa. Sygnał miałeś niedawno na BTC przy poziomie 8450. Teraz daj coś od siebie.

 3. wider_swider

  roman, jeśli czegoś ode mnie chcesz to zacznij zdanie od “proszę”. Od przedstawiania pozycji jest na forum jest kanak. Aktualnie otwarte i wciąż nie zamknięte na forum na longi w cenach:
  2390
  2160
  2085

  Moja też jedną podałem – Braster, średnia zakupu 0,70.

 4. roman.knys

  Jestesmy blisko wsparc na 2040 więc tutaj już miś nie ma takiej przewagi i ochoty , co innego jakbyśmy to wybili mocno i trwale ale obawiam się ze za 2 tygodnie wróci z ferii warszawa i znów trochę podciągną i dalsze dreptanie w miejscu w granicach 200 pkt .

 5. slepakura

  Na blogu rekordowo dluga hossa na wigu 20 i rekordowo dluga bessa w usa . Tak to juz bywa jak guru nigdy nic realnie nie obstawil a gra tylko wirualnie a reszta obstawia bzdury wyssane z palca. Fale Elliota na ursusach .HAAAA . Do analizy technicznej potrzeba wiele uczestnikow a nie kilku naciagaczy.

  2
 6. skaven

  @Do analizy technicznej potrzeba wiele uczestnikow…

  …to jest zasadniczy warunek skuteczności, który musi być spełniony przy analizie falami.
  Drugi warunek to szumy spowodowane działaniami insaiderów.
  Stosowanie fal przy analizie spółek typu BRA i URS to jest sprzedawanie “srebrnych” garnków na parkingu przy autostradzie.
  Tu i tu trzeba być dobry…

Dodaj komentarz