Spekulacja w czasach zarazy

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Wydaje się, że jeszcze przez kilka tygodni rynki nadal będą pod silnym wpływem doniesień na temat epidemii nowego koronowirusa i szans przekształcenia się jej w globalną pandemię. Liczba nowych potwierdzonych przypadków zarażenia się wirusem z Wuhan wzrosła wczoraj o ok. 30 proc., a więc nieco poniżej dotychczasowej linii trendu (ok. 40 proc.). Na razie jednak nie należy z tego wyciągać pochopnych wniosków, bo może być to przypadkowa oscylacja wokół trendu lub też obecna zdolność chińskiej służby zdrowia do administrowania testów może zbliżać się do lokalnego maksimum. Miasto Wuhan – epicentrum epidemii – zostało poddane kwarantannie począwszy od 23 stycznia, a więc od tego czasu minęło 6 dni. Równocześnie okres inkubacji wirusa – okres od zarażenia do początku objawów – wydaje się być krótki: według 3 różnych szacunków wynosi 4-5 dni (chińscy badacze z Guangdong), 2-10 dni (WHO) oraz 3-6 dni (Lancet). Średnio daje to 5 dni, więc, jeśli kwarantanna jest skuteczna, niebawem powinniśmy zobaczyć początek spadku liczby potwierdzonych przypadków zarażenia. Z drugiej strony na świecie (m.in. w Japonii i Niemczech) pojawiają się przypadki wtórnych zarażeń, to znaczy zachorowań osób, które nie przebywały ostatnio w Chinach.

Proponuję oczekiwaną dynamikę epidemii zilustrować na wykresie DAX-a:

W tej interpretacji na ostateczny koniec obaw przed globalną pandemią a la grypa Hiszpanka, która w latach 1918-1920 zabiła przynajmniej 50 mln ludzi, trzeba będzie poczekać jeszcze mniej więcej miesiąc i w tym czasie po okresie stabilizacji nastrojów w ciągu najbliższego tygodnia przyjdzie jeszcze jedna fala paniki (być może związana z pojawieniem się ognisk epidemii poza granicami Chin).

WIG-20 na fali globalnego uspokojenia nastrojów – być może opartego na opinii, że podjęte do tej pory w Chinach i na świecie środki zaradcze okażą się ostatecznie skuteczne i rozwój epidemii zostanie zahamowany – odbił się we wtorek w górę, ale wydaje się, że dopóki najbliższy opór na poziomie 2116 pkt. nie zostanie przełamany należy liczyć się z możliwością dalszego osłabienia.

Nasdaq Composite obronił we wtorek dolne ograniczenie krótkoterminowego trendu wzrostowego, ale gdyby wierzyć w regularność obecnego cyklu 20-tygodniowego, to następnego dołka tej klasy co te z początku października ub.r. , przełomu maja i czerwca ub. r czy końca grudnia 2018 należy oczekiwać dopiero za ok. 3 tygodnie, być może na bardzo silnym poziomie wsparcia wyznaczanym przez zasięg korekty z przełomu listopada i grudnia ub. r.

Spółka 7FIT została w tym miejscu wspomniana po raz pierwszy 20 stycznia br. Tego cena jej akcji zamknęła się na poziomie 1,33 zł. Wczoraj kurs zamknął się na poziomie 2 zł. Dalsze losy kursu akcji tej spółki są oczywiście nieznane, ale można uznać, że jego zachowanie po 20 stycznia z naddatkiem wyczerpuje założenia stojące za pierwotnym wskazaniem akcji ten spółki jako interesujących.

Kurs akcji producenta wędlin spółki Tarczyński (C/Z 4,6, C/WK 0,83, stopa dywidendy 3,4 proc., kapitalizacja 168 mln zł) wybił się ponad rok temu z 5-letniej konsolidacji, po czym od stycznia 2019 zdaje się wykonywać ruch powrotny przyjmujący postać formacji trójkąta do przełamanego oporu, który stał się wsparciem. Kurs znajduje się pod opadającą średnią 200-sesyjną, co sugeruje, że ten ruch powrotny może się przedłużać, ale dopóki wspomniany poziom wsparcia trzyma bardziej prawdopodobne wydają się optymistyczne średnioterminowe scenariusze.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć dane z Francji na temat dynamiki liczny nowych pozwoleń na budowę nieruchomości mieszkalnych i rozpoczętych budów w grudniu:

… rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym Meksyku w grudniu:

… nowy rekord indeksu cen nieruchomości w 20 największych metropoliach USA w listopadzie:

… dane Conference Board na temat nastrojów konsumentów w USA w styczniu:

… wzrost nastrojów konsumentów w Korei Południowej w styczniu:

… poprawę sentymentu konsumentów w Japonii w styczniu:

… oraz dane z Rosji na temat rocznej dynamiki PKB w grudniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. sumadartson

  Kondratiew miał rację. Elliot to potwierdza. Globalnie jesteśmy w fazie korekty supercyklu (odpowiednik 1938 roku). Dno indeksy osiągną za około 4 lata (patrz 1942r. S&P500). Tylko konie (short fw20) i złoto (mns) mają wartość, jakem szlachcic z prapradziada. Na koń (short) a łupy (złoto, mns) wziąć w troki, Okażemy się godni epoki, Panowie szlachta

  1. noob

   sumadartson @
   Pozatym wszyscy w domu zdrowi?to jak wrozby to hossa 12-15 lat jeszcze,sp na 10k,wieksza cofka przy 4070min sp,dj 36-40k.
   intra es min 3293 ma do zrobienia,moze trozke wiecej a nastepnie spadek do min 3239.
   fw pod 13 zejscie to 03 wezwie i wtedy decyzje.3-4 sesje powinno byc opadanie

    1. sumadartson

     Nie wiem czy wypada mądrzyć się na gościńcu Mistrza. Ale dla Waszmości skrobnę co nieco na temat mojej wizji przyszłości na podstawie analiz naukowców z przeszłości. Oczywiście po sesji, bo moje rumaki dziś narowiste, a wilcy grasują stadnie i 3a pilnować posiadanych włości.

  1. podczaszy1

   Dziękuję Panie Krzywicki,że w końcu raczył Pan odpowiedzieć na moje pytanie po co Pan wrócił na ten blog.
   Chce się Pan po prostu pochwalić swoimi osiągnięciami. Ja Panu oczywiście gratuluję sukcesów , a jednocześnie informuje,że są jeszcze wolne miejsca w Julinku.

 2. Guy Fawkes

  @WB

  // Liczba nowych potwierdzonych przypadków zarażenia się wirusem z Wuhan wzrosła wczoraj o ok. 30 proc., a więc nieco poniżej dotychczasowej linii trendu (ok. 40 proc.).//

  https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

  Trudno mówić o trendzie na danych dziennych, podawanych siłą rzeczy przez chińskie władze. W zeszłym tygodniu (7 dni) liczba chorych zwiększyła się 10 krotnie, zobaczymy jak będzie w tym tygodniu. Podobno wirus jest zaraźliwy także w okresie inkubacji.

  Poza tym mapa jest dziwna – punktowa, a zarazy przedstawia się obszarowo. Wirus przecież nie jest selektywny, isn’t it?

  Poza tym nie wiem, skąd Panu wychodzi śmierteność na poziomie paru %?

  U góry po prawej stronie mapy jest takie okienko Total Deaths (132) i Total Reovered (110). Wynikałoby chyba z tego, że śmiertelność wynosi ponad połowę.

   1. wojciech.bialek (Autor
    Wpisu
    )

    @Guy Fawkes:
    “W zeszłym tygodniu (7 dni) liczba chorych zwiększyła się 10 krotnie, zobaczymy jak będzie w tym tygodniu.”

    Nie chorych, bo ile tych jest to nie wiemy, tylko oficjalnie potwierdzonych przypadków choroby.

    Przy przyroście o 40 proc. dziennie po tygodniu liczba przypadków rośnie 10,5-krotnie.

 3. slepakura

  Kazdy moze sie mylic to rzecz normalna. Glupota nie jest pomylka , ale uporczywe trwanie przy bledzie . Dalej mozecie powtarzac bzdury o tym ,kto nie sprzedal dolarow to przegral zycie , czy wiecznej hossie na wigu 20.

  4
 4. slepakura

  Trzeba byc wyjatkowo naiwym ,aby wierzyc w codzienne bajki serwowane przez pana Wojciecha o poczatku hossy na wigu 20 . Jak nie roslo przez 11 lat ,gdy rosly Usa , to tym bardziej nie bedzie roslo przy zwiekszonym ryzyku.

  3
 5. Guy Fawkes

  @007

  //Tyle,że ja pisałem przed faktem.//

  To prawda, chyba jesteś jedyny, który tak pisał w galaktyce my Friend. Ja tylko zakładałem, że możemy pójść w tym kierunku, ale wątpiłem w podany przez Ciebie zasięg.

  Czyli co, kto nie sprzedał akcji i nie kupił dolarów, ten przegrał życie?:))

  Zapytam jeszcze raz, czy ktoś wykorzystał dragonfly’a?:))))

  1. red.007

   @Guy Fawkes
   W naszym przypadku wszystko jest prognozą.
   Pewność ma jedynie Pan “come back”.
   Ponieważ jesteśmy na blogu Cyklisty,to odniosę się jedynie do tego:

   https://wojciechbialek.pl/2019/12/dolkowe-sygnaly-na-wig-u-szczytowe-na-usd-pln.html#comment-20375
   Podsumowanie: zachowanie WIG-u i USD/PLN ostatnio sugeruje, że rynek akcji wszedł już we wzrostową fazę cyklu Kitchina, a USD/PLN w jego fazę spadkową.”

   “red.007
   30 grudnia 2019 o 13:37
   @WB
   Moje podejście sugeruje rozpoczęcie w styczniu spadku WIG poniżej sierpnia a USD/PLN wzrostu powyżej września.”
   https://stooq.pl/q/?s=wig&c=1y&t=c&a=ln&b=1
   https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1

   “wojciech.bialek (Autor
   Wpisu)
   3 stycznia 2020 o 16:06
   Przy okazji dzisiaj byłem w Parkiet TV:
   https://www.youtube.com/watch?v=WlnBdcjrXSI
   Białek: wczesną wiosną WIG na szczycie, dolar poniżej 3,3 zł”

   Uważam,że powyższa interpretacja Kitchina okaże się błędna,choć oczywiście moja interpretacja sierpniowo-wrześniowa też może okazać się błędna.

   2
    1. konsultant121

     No skoro w hossie na WIGu kilkuprocentowej (hahaha) od pazdziernika 2018 -dolar rośnie, to co bedzie jak WIG zacznie spadać?;)) Skoro przez 11 lat WIG20 nie chciał rosnąć tak jak SP500 to co bedzie z PLNem jak W20 zacznie spadać w ślad SP500 ?

 6. slepakura

  Gdyby pan wiedzial ,co oznacza calkowite odchylenie standardowe to nie musial codziennie sie pan modlic/ do Fedu/ . Oczywiscie tak elementarne pojecie przekracza mozliwosci intelektualne tych co zajmuja sie pusta retoryka i biciem piany.

  1
 7. slepakura

  Ryzyko jest zawsze . My gramy na najbardziej prawdopodobny scenariusz z gleboka motywacja spektralna a nie na codzienne modlitwy i pobozne zyczenia. Oczywiscie nie ma najmniejszego znaczenia jesli nawet ktos ma zajeta dobrze pozycje , gdyz nie ma zielonego pojecia co to jest wartosc wlasna i kiedy ja zamknac .

  1
 8. skaven

  @W naszym przypadku wszystko jest prognozą.
  Pewność ma jedynie Pan „come back”.

  Ty piszesz o sobie?

  “Ja nawet nie wiem co Ursus robi i czy w ogóle coś robi,to mnie zupełnie nie interesuje.
  Interesuje mnie wykres,tylko i wyłącznie.
  Wykres mówi;wzrosty powyżej 3 zł…”
  Od dołka na 0,706 będzie zatem minimum 320%.”

  1
 9. skaven

  “Wyznaczam koniec spadków na BRA:
  Spadamy poniżej 8 stycznia.
  Dochodzimy,ewentualnie przebijamy fałszywie linię prowadzoną po dołkach 16 grudzień-8 styczeń.
  Ta sekwencja zakończy spadki,nastąpi mocne i szybkie odwrócenie.
  Nie spadniemy poniżej 0,45. ”

  OJ, który to już raz?

  1
 10. slepakura

  Jak mozna miec tak zle wyczucie rynku aby na dnie usd pln na poczatku stycznia 2020 glosic rure pln na 3,30 do wiosny ? Na tym blogu to obowiazujaca norma a nie przypadek. I tak w kolo macieja , cyklicznie o rurze na wigu 20 przez 11 lat.

  2
 11. slepakura

  Pan Wojtek nigdy powaznie w zyciu nie gral na gieldzie to efekty znamy . Normalny czlowiek tnie straty na usd pln a nie opowiada codzienne bajki o wigu 20 i usd pln. Najbardzej ostatnio zabawna miala byc nieskonczona rura w poniedzialek , wyszlo jak zawsze najwiekszy spadek . Wstyd , honor, odpowiedzialnosc, to nie na tym blogu i nie u tego pana .

  3
 12. slepakura

  Zasadniczym problemem nie jest zysk czy strata ,ale trzymanie wlasciwych pozycji i ucinanie strat. Przykladowo na palladzie wtopilem w 3 dni 70 procent zainwestowanych w niego srodkow ,ale zamykalm , gdyz mam portfel okolo 14,15 nieskorelowanych pozycji . Elementarz. T

  2
 13. skaven

  @Gospodarz

  Debata XTB co wydarzy się na rynkach.
  https://www.youtube.com/watch?v=P6OLOpCdfAM

  Pan Wojtek po raz 10-ty opowiada historię Kuznetsa,
  Trader21 opowiada z poważną miną hasła do masła i po raz 10 ty że ma w portfelu akcje EM – tylko nigdy nie powie jakie.
  Człowiek znany jest że jest znany, ok
  Longterm i obok niego jakiś Misio powtarzają to samo.

  Dla kogo nagrywane są takie ” debaty” jeśli to wszystko zostało tam powiedziane po raz setny w setkach filmów i wpisów na blogu czy YT.
  Do jakiej grupy docelowej to jest skierowane?

  Za takie spotkanie celebrytów branży jaką dostaję się gażę?
  Pan Wojtek trochę trąca myszką bo jako jedyny prowadzi blog na wordpress i nie kręci
  filmików na YT, to chyba wynika z różnicy pokoleń. Ale to jest atut Pana Wojtka, jest inny.
  Następnym razem mógłby Pan zaskoczyć wszystkich i wystąpić w czapce z prostym daszkiem,
  zielonych wysokich trampkach sznurowanych, bluzie z kapturem z jakimś logiem gry wideo.
  Oglądalność kilka milionów odsłon gwarantowana 🙂

  5

Dodaj komentarz