W IV kw. prawdopodobnie wyrównaliśmy rekord długości cyklicznego spowolnienia gospodarczego

Zróbmy sobie przerwę od rozważań na temat koronowirusa z Wuhan. GUS podał już dane na temat produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w Polsce w grudniu. Po wrzuceniu ich to prostego modelu regresyjnego rocznej dynamiki PKB w naszym kraju otrzymujemy taki rezultat:

Powered by macrobond.com

Uśredniając wskazania modelu z IV kw. dostajemy zaledwie +3,1 proc. roczną dynamikę PKB w IV kw. ub. r. Problem polega na tym, że w okresie poprzednich 4 kwartałów mój model systematycznie zaniżał dynamikę PKB w porównaniu do kwartalnych danych, który później podawał GUS. W kolejnych kwartałach od IV kw. 2018 do IIII kw. 2019 różnica wynosiła kolejno -0,6 pkt. proc., -0,7 pkt. proc., -0,5 pkt. proc. oraz -0,3 pkt. proc. (średnio 0,5 pkt. proc.). Zakładając, że w IV kw. model ponownie zaniżył w ten sposób dynamikę PKB, którą poda GUS, otrzymujemy prognozę +3,6 proc. rocznej dynamiki PKB w IV kw.

Nawet te 3,6 proc. byłoby najniższą roczną dynamiką PKB od IV kw. 2016, a zarazem 9-tym kwartałem spowolnienia gospodarczego w naszym kraju. Gdyby tak się stało, to w ten sposób wyrównany zostałby rekord długości cyklicznego spowolnienia w polskiej gospodarce ustanowiony 20 lat temu pomiędzy IV kw. 1996 a I kw. 1999.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: miesięczne dane GUS za okres październik-grudzień ub. r. sugerują, że IV kw. ub. r. był 9-tym kwartałem cyklicznego spowolnienia gospodarczego w naszym kraju. Gdyby tak się stało to tym samym wyrównany zostałby rekord długości spowolnienia z okresu IV kw. 1996-I kw. 1999.

Komentarze

 1. skaven

  @Do analizy technicznej potrzeba wiele uczestnikow…

  …to jest zasadniczy warunek skuteczności, który musi być spełniony przy analizie falami.
  Drugi warunek to szumy spowodowane działaniami insaiderów.
  Stosowanie fal przy analizie spółek typu BRA i URS to jest sprzedawanie „srebrnych” garnków na parkingu przy autostradzie.
  Tu i tu trzeba być dobry…

  1
  1. digesting slowly

   Ci co piszą o małych obrotach na tych spółkach mają rację.

   Jak coś jest tak małe, to zachodzą efekty kwantowe (Kot Schroeningera czy zasada nieoznaczoności).

   Co prawda nie jest to łapka na leszcze jak niektóre wspominane tu bankruty, ale nie wiadomo jak zachowałby się kurs, gdyby w to zainwestować.

   1
  1. roman.knys

   Dla mnie żadnej gotówki tylko karta -przelew , ponieważ większość Polaków pracuje w szarej strefie u polskich januszy biznesu którzy oszukują na Zus i podatkach i cierpi cała reszta kosztem cwaniaków wykorzystujących pracowników. Gdyby wszyscy płacili ZUS i podatki mogłyby one być niższe i byłoby więcej pieniędzy w budżecie , wiem co piszę bo mam pełno znajomych mających małe biznesy .

   7
 2. podczaszy1

  Inny wielki uczony Marek Lusztyn odkrył,że współpraca administracji państwowej z sektorem bankowym generuje ogromne korzyści dla całej gospodarki. Nygus jeden ma zapewne na myśli korzysci jako uzyskuje z tego tytułu Bank Pekao i on osobiście.

  3
 3. podczaszy1

  Wiesz co mnie właściwie nie interesuje co se tam robisz, ale zastanawia mnie po co o tym piszesz, a właściwie to dlaczego raz piszesz jakżeś to wszedł , a potem zamknąłeś, a raz podajesz tylko swoje wejście, a wyjścia nie i udajesz głupiego jak się ktoś o to pyta.
  Czy my mamy naśladować te Twoje wejścia i niektóre wyjścia? Uważasz,że się tak na tym znasz,że odczuwasz potrzebę podzielenia się tym z innymi? A może jestes tak samotny,że nie masz się z kim podzielić tym co robisz na giełdzie?

  1. wider_swider

   Doskonały wpis. Nie ma większego idiotyzmy niż podanie momentu wejscia bez podania później poziomu wyjścia. Mnie to dynda bo gram swoje ale jak jakiś świeżak dalej koczuje ze skopiowaną pozycją Long po 2395, której zamknięcia nie było do dziś to mu współczuję.

 4. swb1

  W PRLu było tak, że istniał tylko budżet państwa, z którego według biurokratycznego rozdzielnika państwo wypłacało tłumowi marne pensje. Ten sam model Minc-Morawiecki wespół ze starym komuchem Kaczyńskim usiłują reaktywować – w końcu to Minc – Morawiecki u Sowy gadał coś o pracy za miskę ryżu. Młodzi wykształceni po „świetnych „gimnazjach zostali tak wytresowani, że
  PRLowski model to dla nich punkt odniesienia i ideał. To sobie zidiociała gawiedź przyszłość buduje.

  1
 5. swb1

  A jeśli chodzi o likwidację gotówki, to bolszewickie trolle mogą co najwyżej sobie pomarzyć. Masowe przewalutowanie oszcędności na zagraniczną gotówkę, które byoby skutkiem likwidacji gotówki w PLN, spowodowałoby epicki krach na PLN, co zmiotłoby ten bolszewicki PiSowski gang z powierzchni ziemi.
  Musieliby zdelegalizować zagraniczne waluty, złoto. To byłby piękny powrót do przeszłośći. Łapanki na cinkciarzy. Cyrk jak u Bułhakowa.

  1
 6. animetal_slave

  Eliminacja gotówki to jeden z ostatnich kroków do totalnego zniewolenia jednostki. Deep state już dawno nakreślił plan, ale jest jeszcze za mało pożytecznych idiotów, aby go wdrożyć.
  Mam nadzieję, że nie doczekam się wdrożenia tego pomysłu w życie.

  8
 7. wider_swider

  Niedźwiedzie w USA mają ciężkie życie. Do końca tygodnia nowe ATH ? Jest to dla mnie jedna z większych zagadek w jakim celu polscy traderzy shortują tamtejsze indeksy zamiast nasz. Przepływ kalitałów… bla bla bla.
  Tak jest drukarnia i tak będzie pompowanie najdłużej.

 8. lis

  Gryzę ścianę …

  Wczoraj + 2.200 zarobku
  Dzisiaj – 2.250 w tyłek

  Ja piździele ….

  Ostatnio podobnie piątek na CDR + 6.400 oddane na open L
  później w ciągu dnia zjechany do – 5.000 koła …

  stoję w miejscu od 2 miesięcy prawie ….

  Grudzień/Styczeń Zyski prawie 25.000 zł
  Grudzień/Styczeń Straty prawie 25.000 zł

  I na odwrót umoczę sporo i później odrobię i tak od pół roku na zero …..

  2
   1. lis

    Zauważam zasadniczy błąd, który powtarzam w kółko od długiego okresu czasu.

    Zyski przychodzą (często nawet spore, jak dla mnie np. 700-1000 zł dziennie), Następnie następuje seria mniejszych skalpów też zyskownych i TERAZ NAJGORSZE angażuję się następnie, np. w 5-7 kontraktów na FW i mnie zmiata….

    1. wider_swider

     Też tak mam. Gdy wypracuje zadowalajacy zysk w danym okresie rozliczeniowym, a zwłaszcza jego początkowej fazie wtedy to pojawia się pokusa otwarcia znacząco większej pozycji z usprawiedliwieniem, że jest „zapas”. To bardzo złudne myślenie. Obsuwanie się zysku nie boli tak jak własnego kapitału mimo, że to już jest przecież własny kapitał. Jeżeli np gram 5 kontraktami i zrobię górkę 10 koła to powinienem zacząć otwierać 6 kontraktów, a nie od razu 10 z myślą, ze pierwsze 50 punktów to dla mnie nie strata tylko zjechanie z zysku.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Najpierw się przekonajmy, którzy z szanownych komentatorów (no i ja) dożyją do wiosny:

   „https://www.reddit.com/r/China_Flu/comments/ev8gtg/oc_2019ncov_cases_with_various_growth_rates/

   https://www.reddit.com/r/China_Flu/comments/ev40xy/graphed_the_infected_count_with_estimated_future/

   W tym tempie 10 marca b.r. chorzy będą już wszyscy ludzie na ziemi.

   Ok. 23,7 dni później umierać będą już ostatni z zakażonych (jak duża ich część nie wiadomo, bo w początkowych okresach epidemii trudno ustalić śmiertelność: z dwóch oczywistych miar „liczba zgonów do liczby chorych” (obecnie 2-3 proc.) i „liczba zgonów do liczby osób, które wyzdrowiały” (ok. 50 proc.) jedna zaniża śmiertelność, a druga ją zawyża. Później będzie mogło być już tylko lepiej.

   Wtedy się policzymy…

   😉

   1
 9. Guy Fawkes

  @WB

  //Najpierw się przekonajmy, którzy z szanownych komentatorów (no i ja) dożyją do wiosny…//

  Nie śledzę tego, ale mam wrażenie, że codziennie liczba zarażonych się podwaja. Może to jednak hiszpanka v.2, w końcu potrzeba trochę czasu żeby się rozwinęła.

  No w każdym razie komunikacja strategiczna trwa w nalepsze, czy raczej w najgorsze:
  https://www.o2.pl/artykul/afganistan-w-katastrofie-samolotu-mogl-zginac-szef-cia-odpowiedzialny-za-zabojstwo-sulejmaniego-6472534757533313a

  Wojna już jest, nie ma zmiłuj, na razie nas jeszcze o tym nie poinformowano. Ludzie nie lubią słowa ”wojna”. No ale ersibatl trudno będzie ukryć.

  1
   1. Guy Fawkes

    //… trudno ustalić śmiertelność…//

    Hiszpanka v.1 trwała w sumie rok, ale przechodziła w trzech falach. Drugą falę cechowała wyjątkowa śmiertelność.

    //Nawet przy najlepszej opiece medycznej 1/3 chorych umierała.//

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Pandemia_grypy_w_latach_1918–1919

    Wszystko przed nami. Billa Gatesa wspierały proroctwa już rok temu, ale liczbę zmarłych określił dosyć skromnie.
    https://nt.interia.pl/news-czy-bill-gates-przepowiedzial-wybuch-koronawirusa,nId,4294484#iwa_source=worthsee

 10. Guy Fawkes

  @WB

  //Nie musi Pan tu wklejać każdej bzdury, którą Pan przeczyta na ruskich stronach.//

  Nie wiedziałem, że wikipedia czy wp.pl, to ruskie strony, no może…
  Poza tym to nie jest ”każda bzdura”.

  No ale jak sobie Pan nie może z tym poradzić, to już nic nie wklejam. I tak mi się to już dawno znudziło:))

  1. Guy Fawkes

   Widzi Pan, takie ”każde bzdury” trzeba umieć przeczytać.

   Towarzysze amerykańscy ukrywają śmierć Ajatollaha Mike’a, tak jak ukrywali straty po irańskim ataku rakietowym, bo nie chcą się dać wkręcić w wojnę bliskowschodnią, gdyż planują niedługo inną … lokalizację.

 11. Pingback: viagra

Dodaj komentarz