WIG w dolarach

Przyglądałem się ostatnio wykresowi WIG-u w dolarach:

Powered by macrobond.com

Zobaczyłem tam 3 rzeczy.

Po pierwsze wykres jest w okolicach rosnącego dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego w obrębie którego przebywa od 1993 roku i które powstrzymywało spadki w latach 2001-2002, w 2009 roku oraz w 2016 roku. Czyli mamy trochę sytuację „wóz albo przewóz”. Ale generalnie to jest linia wsparcia na której się kupuje (a jeśli jednak zostanie przebita w dół, to się sprzedaje na ruchu powrotnym).

Po drugie, jeśli ktoś wierzy w poczwórny cykl Kitchina, który dał nam szczyty w 1994 i 2007 roku, to mamy obecnie mniej więcej odpowiednik września 2006 (4 Kitchiny temu) i maja 1993 (8 Kitchinów temu). To optymistyczny wniosek w perspektywie następnych 10-13 miesięcy, czyli do listopada 2020-lutego 2021.

Po trzecie nie sposób nie zauważyć, ze WIG (w USD)jest znacznie słabszy niż 4 Kitchiny temu czy 8 Kitchinów temu. W obu przypadkach indeks bił już wtedy od 1-12 miesięcy nowe historyczne rekordy, a obecnie jest od tego bardzo daleko.

WIG w złotych ustanawiał szczyty domniemanego cyklu 160-miesięcznego (poczwórnego cyklu Kitchina) w marcu 1994 i lipcu 2007, więc następnego szczytu tej klasy należy oczekiwać w okolicach listopada 2020. WIG w dolarach te same szczyty ustanawiał w marcu 1994 i październiku 2007, co sugeruje szczyt dolarowego WIG-u w okolicach maja 2021. Ostatni cykliczny szczyt WIG-u w ramach cyklu Kitchina wypadł w styczniu 2018, więc następnego należy oczekiwać mniej więcej 40 miesięcy później czyli w okolicach maja 2021.

Jak ostatnio rynek pokazał pomiędzy listopadem 2016 a styczniem 2018 WIG (USD) jest w stanie wzrosnąć o przyzwoite 80 proc. w ciągu 14 miesięcy. Powtórka tego obecnie oczywiście wyniosłaby ten dolarowy indeks na nowy historyczny rekord. Z pewnością jednak indeks nie osiągnie linii poprowadzonej przez szczyty z 1994 i 2007 roku, co sugeruje, że gdyby nadszedł spadek tej klasy co z lat 1994-1995 i 2007-2009, to rosnąca linia wsparcia, na której obecnie znajduje się indeks zostanie przełamana w dół, co niestety może uruchomić nieprzyjemną sekwencję wydarzeń w kolejnych latach.

Ale może zbytnio przejmuję się koncepcją poczwórnego cyklu Kitchina, albo zbyt dosłownie ją traktuję? Być może nawet jeśli ten rym jest realny, to nie zawsze musi powodować tak silne spadki WIG-u jak w latach 1994-1995 i 2007-2009?

Podsumowanie: wykres wartości WIG-u wyrażonej w amerykańskich dolarach jest w okolicach rosnącego dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego w obrębie którego przebywa od 1993 roku i które powstrzymywało spadki w latach 2001-2002, w 2009 roku oraz w 2016 roku.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @aklucik:
  „Panie Wojtku, ogłoszona dziś inflacja CPI w grudniu 2019 była najwyższa od 7 lat. Czy to może oznaczać, że zgodnie z cyklem rotacji aktywów jesteśmy dopiero gdzieś na początku ćwiartki obligacyjnej? Jak to się ma do hossy na polskich obligacjach trwającej od października 2018 do sierpnia 2019?”

  Też się nad tym zastanawiam. Osobiście już uznałem, że ćwiartka obligacyjna się już skończyła i trwa ćwiartka akcyjna, ale to oczywiście nie pasuje, do naszej inflacji. Może jutro coś na ten temat napiszę (albo, gdy coś wymyślę).

  4
 2. tinley

  że taka podpowiedź dlaczego jest jak jest
  „Kwestie takie jak ład korporacyjny w państwowych spółkach pewnie szybko, o ile w ogóle, się nie poprawią?
  -Zapewne tak i dlatego zagranica zeszła niemal zupełnie z polskiej giełdyNiedawno byłem na międzynarodowej konferencji akurat tego wieczora, gdy PKN Orlen ogłosił zamiar przejęcia Energi. Odbiór tej informacji wśród zarządzających za granicą był fatalny, zapanowała rezygnacja, całkowite zwątpienie w polski rynek. Dziwi mnie, że politycy wciąż w to brną.”
  Grzegorz witkowski o tym co zagranica sądzi na Blue Shitach. Przecież to nie rocket science – nikt tu nie wejdzie bo może zaparkować tu na lata jak komisarz z Żoliborza wstanie lewą nogą i wyda rozkaz szefowi Ministerstwu Aktywów przygotować PKO do kupienia banku w Wenezueli.
  Małe spółki rosną, czas korzystać a to wszystko co u Sasina w kieszeni omijac szerokim łukiem tyle ze człowiekowi z ulicy kupującemu fundusze bardzo trudno jest uniknac kupowania państwowych spółek. Za jakiś czas może i one ruszą, ale widoków na to nie ma zbyt kolorowych

   1. tinley

    No ale kłopot taki ze ludzie z ulicy nie kupują funduszy czysto akcyjnych. POlskie fundusze MIŚ mają kapitalizacje w granicach 40-150mln. To jest nic a z drugiej strony takim funduszem łątwiej zarządzać bez właczania do nich większych społek. To sa produkty podwyższonego ryzyka i małej płynności więc tu należy inwestować z dużą rozwagą. Przecietny Polak jak kupuje to kupuje zwykle fundusze mieszane. Przynajmniej tak mi się wydaje sądząc po kapitalizacjach tych funduszy. A w tych funduszach z racji profilu klienta nie ma ryzykownych misiów tylko Orlen, PZU czy PKO. To wynika po prostu z innej roli jaka spełnia fundusz stabilnego wzrostu a typowy fundusz MIŚ. Klient bankowej czy ubezpieczoniwej grupy TFI z natury rzeczy jest bardziej konserwatywny. Dlatego fundusze np PKO to sa fundusze ni szukające zysku za wszelką cenę tylko nastawione są na niską zmienność i w miarę stabilne zyski. Dlatego pełno tam W20 na pokładzie co od 2 lat przekłada się na żenujące wyniki. Fundusz MIS to nie jest fundusz dla człowieka który chciałby nabyć produkt rentowniejszy od lokaty, ale bez ryzyka ujrzenia 10% straty w miesiacu.
    A co do dużych spółek w fundach MIŚ to mi one absolutnie nie przeszkadzają jeśli są dobre. natomiast jeśli są kulą u nogi to coż.. Wystarczy spojrzeć na to co stało się z misiowym funduszem PKOTFI – państwowe spółki energetyczne na pokładzie i katastrofa gotowa. Właściwie to wystarczył ten jeden sektor by utopić wszystkie fundusze akcyjne tego towarzystwa w ostatnich 3 latach.

 3. digesting slowly

  @WB

  digesting slowly 5 stycznia 2020 o 01:12Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

  „@WB
  Myślę że Pana prognozy dot oil sprawdzą się tak jak prognozy dot złota 2 lata temu i dolara rok temu :).”

  To samo tyczy się Pana prognozy inflacji sprzed 2-3 miesięcy – już się nie sprawdza. Niesamowite, wszystko wystrzelone o 100% w drugą stronę :).

  2
 4. Igor71

  @WB
  Proszę wyrysować długoterminowy wykres WIG20USD
  Tu wnioski są przeciwne. Mamy ok 100USD do wsparcia na poziomie ok 460USD
  Pytanie jak to pogodzić skoro 7 spółek (PKO, PKN, PZU,CDR,PEO,SPL, LPP) stanowi blisko 70% masy WIG20 i ponad 50% WIG.?
  Jakieś 2 lub 3 absolutne gwiazdy rosnące po 1000%, których nie ma w WIG20?

  2
 5. konsultant121

  Powiem tak: cała ta polityka fiskalna z pincet plusami to nie wyszła o właściwym czasie w PL bo sie cykle zmieszały u Pana Wojtka;))
  https://stooq.pl/q/?s=cpiypl.m&c=10y&t=c&a=lg&b=0
  Widac ze w 2015/16 mały był wpływ plusów na inflacje , dopiero teraz ruszyło jak na 1.dziecko dali.
  Zaraz będzie jakiś szczyt inflacji , potem cykl dezinflacyjny (pro-dolarowy) , a dopiero potem akcje.

  No ale co mi do tego- ja sie nie znam na polityce banku centralnego- a to że za późno obnizaja stopy jak w 2002-2003 , a to że za późno dają 500+ to już nie poradzę:))

 6. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @swb1:
  „Panie Wojciechu, pana ulubieniec, guj fołks, ruski czy tam syjonistyczny troll, robi panu istny cyrk z bloga. Nie dawno udowadniał, że Chinami rządzą Żydzi a teraz z jego bełkotu wynika, że ci Żydzi rządzący Chinami zatłukli generała z Tajwanu, z którym w sojuszu są Żydzi z USA i w odwecie Żydzi z USA zamordowali generała irańskiego, z którym Żydzi z Chin są w sojuszu.
  Tak między innymi działa agentura, siejąc zamęt w umysłach, dezinformację. Przyznam, że coraz mniej rozumiem pańską tolerancję dla tego osobnika, który wkleja od czasu do czasu parę bezsensownych wykresów giełdowych żeby mieć alibi do zalewania bloga ogłupiająca propagandą. Byłoby zrozumiałe, gdyby pan podejmował jakaś z nim polemikę i demaskował agenta ale pan w praktyce udostępnił mu swojego bloga do siania propagandy, która dla nas wszystkich może w konsekwencji okazać się mordercza. Załamanie potęgi Chin to mokry sen nie tylko w Waszyngtonie, ale też w Moskwie, której dało by to wolną rękę do działań w Europie. Tylko tego nam brakuje żeby agentura tak nastroiła emocje w Polsce, żeby lud polskojęzyczny poszedł ochoczo na wojnę z Chinami, kładąc w konsekwencji głowę pod moskiewski topór.”

  Pan fołks jest moim ulubionym ruskim trollem, może się Pan od niego odwalić?

  14
  1. swb1

   WB
   „Pan fołks jest moim ulubionym ruskim trollem, może się Pan od niego odwalić?”

   Jeśli ten fołks to taki pański awatar, którego celem jest generowanie ruchu na blogu, wzbudzanie kontrowersji, wzniecanie polemik, to panu powiem, ze z mojego punktu widzenia nieco pan przesadza z intensywnością jego aktywności, a jakość tego co tu wypisuje to osobna kwestia.

   2
 7. digesting slowly

  „digesting slowly 8 listopada 2019 o 17:07Odpowiedz
  Z cyklu kto nie ryzykuje nie pije szampana PXM. To spółka z worka do którego można zaliczyć PBG czy Rafako. PBG to już chyba trup. Rafako dzisiaj coś szarpnęło. Na PXM coś się szykuje. Dzisiejszy kurs odpowiada kursowi 4 gr (przed scaleniem). Czyli jak pęknie 2zł to następny trup.”

  Chyba ruszyło na dobre.

 8. cebeerxx

  Coś pan Wojciech spuścił z tonu. Po miesiącach/latach superoptymistycznych projekcji dla polskiego rynku, każda kolejna wzrostow faza coraz cińsza, coraz krótsza, coraz bardziej ewentualną, a na końcu i tak dołożone „jeśli”, „być może” itp. Jak to rzeczywistość człowieka potrafi wyprostować, późno bo późno, ale jednak

  4
 9. Mariusz

  Poczekajmy na dociśniecie do ziemi, bez tego sprężyna jest nadal luźna. Zdaje się że przypadkiem koło Iranu są 2 lotniskowce i jedna grupa osłony lotniskowca. Amerykanie regularnie podsyłają wojska do okolicznych baz od jakichś 5 miesięcy, fenicjanie aż przebierają kopytkami żeby sobie postrzelać rakietami. U fenicjan jest zdaje się nie do końca jasna sytuacja wewnętrzna w związku z ostatnimi wyborami, więc takie odwrócenie uwaga im pasuje. U nas z kolei ruscy coś tam szarpią Białoruś więc sytuacja się powoli zaognia.

 10. Igor71

  Poddaje się!
  Złamali mnie psychicznie totalnie. 3 sesja w tym roku i 3 raz wpierd…
  Wszystko no dosłownie wszystko odbija a tu w przeciwną stronę.
  Mam dosyć na pewien czas tej szulerni.
  Niech się pan panie Wojtku głęboko schowa z tymi swoimi prognozami szczytów.

  3
 11. billy_the_kangoor

  „Igor71 7 stycznia 2020 o 17:34
  Mistrzu, zawsze da się narysować jakieś kreski rzecz w tym, że WIG20 z niczym nie koreluje.”
  No, proszę…., hmm „niczym W20 nie koreluje”.
  Wpadłem na chwilę, ale zawsze można tutaj dowiedzieć się czegoś nowego.

  1
   1. mac-erson

    @Igor
    A powiedz mi co Tobą kierowało grając obecnie longi przy oporach strefie ok. 2200, USA kończy wzrosty, Iran dopiero się rozwija, Ernamometria pokazuje, że 2-9.01 szczyt…
    To, że US zrobi nowy szczyt to wcale nie oznacza, że W20 też. Możliwe, że tradycyjnie W20 już rozpoczął zjazd tradycyjnie parę dni przed odwrotem na zachodzie.

    1
 12. Igor71

  @billy, @mac-erson
  To nie moje przedziały czasowe. Ja zazwyczaj jestem na rynku od kilkunastu minut do godziny. Wszedłem dzisiaj na L po 2162 na odbicie bo wszędzie odbijało i nie było powodu, żeby WIG20 tąpnął ponad 1% jak wszystko inne było na plusach. No ale bydle ostatnio nie respektuje żadnych wsparć i oporów więc trzeba odpocząć i zorientować się jak to teraz chodzi.

  1
  1. red.007

   Nie mam w zwyczaju komentować cudzej gry,raz z grzeczności,dwa nie moje pieniądze.
   Jest wytłumaczenie dzisiejszego dnia,jeśli tak uważasz.
   Co w takim razie z dniami poprzednimi,bo pisałeś o trzech sesjach,czy tam były również przyczyny w postaci info?

   1
   1. Igor71

    @red.007
    Nie rozumiem dokąd zmierzają Twoje pytania.
    Dostałem 3 sesje z rzędu łomot, przyznaję się do tego i wyraźnie napisałem, że to ja straciłem wyczucie rynku.
    Jeżeli już tak bardzo chcesz wiedzieć to w czwartek wyrzuciło mnie z krótkiej branej po 2203 na poziomie 2209, a zamknęli 2204
    A w piątek długą 2281 musiałem zamknąć na fixingu po 2279 bo już ani razu po tym jak wziąłem 2281 nie doszło do moich oczekujących 2282.

 13. Igor71

  Panie Wojciechu,
  Chodzi pan po różnych mediach, konferencjach, spotyka ludzi rynku, niech mi pan odpowie jak prostemu człowiekowi dlaczego w Polsce tolerowane jest takie bandyctwo rynkowe? Ta informacja o 1,5 mld zł wpływu na wyniki banków z tytułu rezerwy na franki została ujawniona tym, którzy uderzyli podażą o 15:30 wcześniej niż wszystkim innym uczestnikom rynku. Po jakiego wuja w tym kraju KNF jak takie rzeczy są całkowicie bezkarne?
  Dlaczego wszyscy ludzi rynku tacy jak np. pan podchodzą do tego całkowicie bezkrytycznie?

  7
  1. fast_market

   Nie do mnie pytanie, ale myślę, że kary za niskie, a praktycznie w ogóle ich nie ma. Jak już kogoś złapią to jest co najwyżej kara finansowa dla spółki, a brak kar wolnościowych. I tak już od dawna. A jak kiedyś ujawnili komunikację pomiędzy dwoma podmiotami, to jeden z jej adresatów jeszcze ostentacyjnie awansował bo przecież działał w interesie spółki (funduszu)…
   Tak samo mnie to wkurza…
   Zresztą warto czasami udać się na WZA, żeby zobaczyć jak towarzystwo wzajemnej adoracji załatwia sprawy w swoim interesie. Wszyscy się znają i mają wcześniej dogadane co i jak głosować, nawet uchwały niekorzystne dla spółek i jej mniejszościowych akcjonariuszy. Taki półświatek.
   Spotkałem się nawet z ciekawym zjawiskiem, że niby niezależny prawnik reprezentujący jakiegoś akcjonariusza (z choćby 10 szt.) akcji, wszystko negował z żądaniem wpisu do protokołu, dając do zrozumienia, że będzie w sądzie blokował wykonanie uchwał. Ale potem nagle z niewiadomych powodów wycofywał sprawy z sądu (może w inny sposób spółka go przekonywała, że źle robi). I tak sobie żyje taki prawnik z chodzenia po walnych…
   Jest wiele zjawisk, bardzo wiele. Niestety większość negatywnie rzutujących na rynek…

   2
 14. billy_the_kangoor

  @Igor
  Podobne tąpnięcie, 120 minut wcześniej miałeś w Budapeszcie, Istanbule.
  Tam też winisz erste, santander?
  Prawosławni rozpoczęli święta, więc „ktoś” przerzucił sentyment na inne rynki.
  Na płytkich rynkach masz najlepszą zabawę.
  Nie graj od 23.12. do 09.01. i tyle!
  b.

  3
 15. Igor71

  @Billy
  ustalmy fakty i pozycje:)
  1. WIG20 nagle o 15:33 w ciągu 15 minut traci 1% głownie za sprawą banków.
  2. Szukam analogii na innych rynkach i nie jest to na pewno przypadek porównywalny z BUX czy UX100
  3. Komentuję tutaj na forum, że zachowanie WIG20 jest mocno zaskakujące.
  4. Po sesji pokazuje się komunikat o rezerwach Santandar i wpływie ponad 1,5 mld zł netto na wyniki innych banków, jeżeli zastosują taki poziom rezerw.
  Ja uważam, że doszło do wcześniejszego ujawnienia informacji wybranym. Ty, że nie.
  I tak się nigdy nie dowiemy bo KNF się tym nie zajmie:)

  1
  1. mac-erson

   Igor nie tylko polską giełdą sterują insajderzy i poufne informacje. Dlatego też często ktos gra pod pozytywną info na spółce, które się ukazuje za dwa dni lub pod odpowiednie wyniki, które są znane nielicznym wcześniej lub pod info trumpa na twiterze, które też niektórzy znają wcześniej. Taka jest giełda. Dlatego moim zdaniem granie daytraiding prędzej czy później wykończy prawie każdego. Chyba, że masz mocno zautomatyzowany system i zawsze zlecenia stop a stopy zwrotu z wygranych wejść są wyraźniej wyższe względem strat na stopach.

 16. billy_the_kangoor

  …a ja Tobie mówię, że banki sterują WSZYSTKIM i WSZYSTKIMI od zarania giełd, powstania indeksów, a szczególnie na płytkich rynkach w dniach świątecznych, więc w czym tkwi problem?
  Twój przypadek nie jest odosobniony.
  Nauczyłem się żyć z nimi, a raczej obok siebie.

  9
 17. macarek

  Gdyby była normalna RPP to już mielibyśmy podwyżki stóp, wzrost marż bankowych i po stworzeniu rezerw rozpoczął by się stopniowy wzrost ich kursów. Ale tak są tylko rezerwy i spadki.

  Gdyby był normalny 25% pradu już byłoby z OZE, a tak bankrutuje producent
  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,148249,25564337,to-koniec-st3-offshore-zarzad-spolki-zlozyl-w-sadzie-wniosek.html

  Gdyby był normalny KNF to namierzyli by te transakcje i mają ich w garści…

  1
  1. allo allo

   Gdyby babcia miala wasy, to nie my ustalamy warunki
   my mamy odczytac trendy i sie do nich dostosowac
   zawsze byloby jakies ale.
   Skad to przeswiadczenie ze to nie jest normalna Rpp
   Czyli co mamy naprzeciw calego swiatu, umacniac zlotego i spowalniac rozwoj w imie czego?
   Zycie i historia pokazuje ze najwiecej zyskiwali pragmatycy nie doktrynerzy.
   Skoro nie mamy mocy kreowania rzeczywistosci ani trendow to trzeba isc z wiatrem jak pilot szybowca

 18. billy_the_kangoor

  @All
  Proszę o jakiekolwiek wsparcie dla tych biedaków z Australii.
  Wiem, to nie FB.US, ale….
  @WB
  z racji swojego loginu (wiem, że tutaj są osoby szczodre) proszę chociaż o kilka AUD na wsparcie akcji pomocy dla ginących zwierząt.
  Kangury tam, po drugiej strony naszej planety dadzą sobie radę, ale Misie Koala już nie.
  Kont do wpłat jest kilka. Sam nie wiem, które jest wiarygodne, ale te w AUD na pewno są OK.
  pozdrawiam,
  Billy.

  6
 19. Panpozwoli

  „7.01.2020, Warszawa (PAP) – Akcjonariusze Ursusa zdecydują 21 stycznia o połączeniu z Ursus Bus – podała spółka w projektach na NWZ.
  Aktualna koncepcja restrukturyzacji grupy zakłada skonsolidowanie spółek Ursus i Ursus Bus w jeden podmiot, który wykorzystując efekt synergii będzie zajmował się produkcją i sprzedażą ciągników rolniczych oraz produkcją i sprzedażą miejskich autobusów zero i niskoemisyjnych. (PAP Biznes)”

  Z dotacjami na ciągniki może być ciężko. Ale na innowacyne 🙂 autobusy elektryczne to już łatwiej. Milion autobusów 🙂

  1
 20. fast_market

  Zobaczcie wykres USDCNH. Juan umacnia się od kilku miesięcy. Trochę niespotykana sytuacja (na tym zależy Trumpowi). W tym samym czasie zmniejsza się trochę deficyt handlowy USA z Chinami.
  Może gdzieś w tle Chińczyk sprzedaje jednak amerykańskie obligacje?? Niestety dane historyczne za listopad dopiero 16 stycznia poznamy.

Dodaj komentarz