?

Powyższy tytuł dosyć dobrze oddaje moje wyobrażenia na temat tego, co się będzie działo na rynkach w przyszłości, ale tak naprawdę chodzi mi o pytajnik, który umieściłem na wykresie, który znalazł się w moim komentarzu z września ub. r. zatytułowanym „Niepokojące skojarzenia„. Poniżej ten sam wykres uaktualniony o notowania z poprzednich 5 miesięcy.

Powered by macrobond.com

Zawsze sobie wyobrażałem, że w miejscu pytajnika kiedyś będzie można napisać „Chinageddon”, ale oczywiście wyobrażałem sobie to raczej konwencjonalnie jako kryzys finansowy w China spowodowany np. klasycznym pęknięciem bańki na rynku nieruchomości, który to kryzys wyznaczyłby apogeum słabości rynków „wschodzących” w stosunku do giełdy amerykańskiej. Z pewnością nie wyobrażałem sobie, że „fabryka świata” zatrzyma się z powodu jakiejś zarazy (tym bardziej, że pojawienie się takich zjawisk lokowałem w znacznie dalszej przyszłości „2128 – rok w którym upadł Londyn„).

Na razie w ciągu minionych 6 dni rzezi na rynkach najsilniej słabły na świecie dwa giełdowe sektory „Energy” i „Information technology”, a na trzecim miejscu pod względem słabości był sektor producentów dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku („Consumer disretionary”).

Powered by macrobond.com

Te dwa ostatnie sektory – najsilniej reprezentowane w krajach rozwiniętych – były liderami hossy trwającej na giełdach światowych w ciągu minionych 10 lat:

Powered by macrobond.com

…, więc ich relatywna słabość pasowałaby do koncepcji zmiany trendu podobnej do tych z 2001 czy 2006 roku. Poza tym być może mamy do czynienia jedynie z realizacją zysków z ostatnich lat sprowokowaną narastającą paniką. Poza tym najsłabszym sektorem był sektor producentów surowców energetycznych („Energy”) jednak dosyć typowy dla rynków peryferyjnych.

Pytanie, czy do takiej hipotetycznej zmiany trendu wywołanej pandemią koronowirusa można dorobić jakąś teoretyczną podbudowę. Teoretycznie w warunkach tego typu kryzysu, gdyby się przedłużał, królem sytuacji staje się nie ten kto ma pieniądze, ale ten kto ma towar lub zdolność do jego wyprodukowania (w tym dostęp do surowców) i przetransportowania. Co prawda tych towarów sprzedawałoby się mało, bo konsumpcja na świecie by znacząco spadła, ale w warunkach rwących się sieci kooperacyjnych na świecie ich ceny raczej by znacząco wzrosły, szczególnie w sytuacji, w której w krajach rozwiniętych w celu potrzymania popytu odkurzono by plany „helikopterowego Bena” (500+ bezpośrednio od banku centralnego; a Dollar Index spadał w ostatnich dniach…).

Myślę, że na razie jest za wcześnie by wyciągać z ostatnich wydarzeń jakieś jednoznacznie wnioski, ale teoretycznie istnieje potencjał, by kiedyś być może w miejsce pytajnika z mojego wykresu wpisać „pandemia wirusa SARS-CoV-2”.

Podsumowanie: ?

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @@

  https://www.oltrelalinea.news/wp-content/uploads/2018/01/ii.jpg

  Myślę, że obecnie w Italii swoją władzę utrwalają gibelini.

  //Gibelini (lub gibelinowie, z wł. ghibellino) byli stronnikami władzy cesarskiej we Włoszech.//

  //Nazwa gwelfowie wywodzi się od włoskiej formy nazwiska popieranych przez nich książąt bawarskich Welf. Welfowie współpracowali z Państwem Kościelnym w walce przeciwko Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu, a od XIII wieku byli przeciwnikami władzy cesarskiej we Włoszech.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gibelini_i_gwelfowie

 2. dociekliwy54

  @ Guy Fawkes13
  „@Dociekliwy

  Moim zdaniem wystarczy tego zjazdu. Może jeszcze w przyszłym tygodniu podociągamy tu i tam, gdzie coś brakuje, ale co do zasady enough is enough. Na razie, w tym ruchu.

  https://invst.ly/pzsrt
  https://invst.ly/pzss3
  http://fxpro.ctrader.com/c/J4Bxn
  http://fxpro.ctrader.com/c/04Bxn
  Przepraszam ale zdrzemnąłem się.
  Jestem również tego samego zdania. Na 1800 na WIG20 jest korekta 1/1. No i wg. moich oznaczeń to jest dwójka, która nie powinna przebić Brexitu (2016).
  Ale ponieważ zaspałem, to pewnie się nie liczy;).

  1
  1. tinley

   Bo taka prawda że nikt nic nie wie a pierwszą reakcją w takiej sytuacji jest wyjście z rynku i sprzedaż tego co mozna sprzedać. Jest ogromna ilość ryzyk niewycenionych w ogóle w tej przecenie. jednym z takich jest dalsza deglobalizacja ze wszystkimi skutkami dla rynków wschodzących. To ogromny cios dla turystyki, linii lotniczych i on nie skończy się za tydzień czy dwa. prawdopodobnie wrócą tendencje do ograniczania przemieszczania się ludzi bez żadnej kontroli. Możliwy dalszy wzrost cen żywności i wszystko co się z tym wiąże.
   Dalej jakoś nie mogę rozgryć kwestii aż takiej walki z tym wirusem. kwarantanny, zamykane miasta przed wirusem podobnym do zwyklej grypy. Nie ma klęski glodu, populacja nie jest osłabiona, śmiertelność niska. Prawdopodobnie strach przed zmutowaniem i jednak ogromna zaraźliwosć bo rozszerza się to błyskawicznie.

   1
 3. Sawa

  Mój znajomy pracuje w Sindelfingen w fabryce produkującej znane niemieckie autka, wczoraj rozmawiałam z nim, twierdzi, że od miesiąca nie poszło ani jedno autko do Chin.
  Pytanko: jakie wyniki podadzą Niemcy za pierwszy kwartał? i jaki to będzie miało wpływ na rynek?

  3
 4. skaven

  skaven 27 lutego 2020 o 21:20Odpowiedz
  Jutro wchodzę na max 2 h żeby odebrać akcje od macersona,
  a następnie je mu wepchnąć na weekend.
  Od poniedziałku powtórka z rozrywki.
  Przez weekend red przeanalizuje kiczyna i jedziemy dalej.
  papa.

  2
 5. podczaszy1

  Dokładnie 1 tydzień temu napisałem o tym,że na swig-u 80 jest równość fal w punktach, a na mwig-u kanalik i wyglada to na koniec korekty wzrostowej na obu tyvh indeksach.
  I po tygodniu mwig wylądował na nowym dnie licząc od 2018 roku, a swig-80 skasował cały wzrost od pażdziernika 2019 roku.
  Przyznam,że sam się takiej szybkiej przeceny nie spodziewałem.

  1
 6. tinley

  Ciekawe jak wg analityków wygląda prawdopodobieństwo zaistnienia stagflacji w gospodarce światowej? Niby ma być spowolnienie, ale przy pełnoskalowej pandemii i walce z nią będziemy mieli inflację podstawowych produktów do życia przy jednoczesnej recesji. Zywności, odzieży i generalnie wiekszości rzeczy. To trochę armagedoniczna wizja, ale w świecie w którym ewentualnie połowa ludzi może być w taki czy inny sposób chora będa problemy z pracą
  mam świetne rozwiązanie które rządy winny rozpatrzyć na poważnie: Zarazić każdego. Wtedy walka z wirem, pustosząca gospodarki nie będzie potrzebna 🙂

  1
   1. tinley

    Kiedyś byłem śmiertelnie chory. Okazało się że załapałem gdzieś gruźlicę. lekarze nie wiedzieli co mi jest bo nie mogli znaleźć mikroba. Robili mi testy na różne rzeczy a wkońcu doszli że to bardzo zadki przypadek gruźlicy dający niestandardowe objawy. Zaczęło się od nerek. Wyszło w samplach po tym jak już wyzdrowiałem. Ważylem 50kg. Jak mnie postawili na nogi i dali delbetę w tyłek to od 30 lat nie miałem grypy. Czasem zdarzy mi się infekcja gardła i katar – i to wszystko. No, ale choróbsko koszmarne było.
    Myślę ze Covid nie ma nawet 1/4 tej siły która ma gruźlica w przypadku takim jak mój kiedy byłem długo niezdiagnozowany (bo lekarze nawet nie przypuszczali że coś takiego mogło się zdarzyć). Do dziś jak idę do lekarzy i mówię co się stało to kiwają ze zdziwienia głowami.

    I jeszcze jak ktoś powie że złoto jest zabezpieczeniem to kuźwa smiechem zabiję. W tej panice padają wszystkie mity. O dolarze, złocie, spółkach value. Cash is the king i obligacje o zgrozo (nie mylić ze smieciami z Angoli czy Mozambiku). Teraz każdy moze chyba wydedukować czemu tak drożały przez ostatni rok.
    Wyprzedaż złota wygląda jak łatanie dziur w portfelach drenowanych na rynku akcji. Fundusze to wyprzedają żeby płynność zachować?
    Q..wa jak teraz sobie przypomnę te rady analityków typu ‚rzuć wszystko i kup akcje USA’ z Parkietu to normalnie mam jedna rade inwestycyjną. Rzuć wszystko, kup kilka hektarów, łopatę, motykę i zacznij pracować – wkrotce będzie wesoło na rynku zywności. Własna bardzo się przyda. I nie ze wzgl na wirusa tylko tak ogólnie. Wirus tylko się dołoży do kosztów żarcia.
    Miałem ponad 100k w papierach. Straciłem na razie wszystkie odsetki. Kapitał chyba wyjdzie nietknięty. Zobaczę w poniedziałek. uroki inwestowania 🙂

    3
 7. billy_the_kangoor

  Na VIX doszliśmy do sufitu – możemy zawracać.
  Ameryka robi tym razem inną bessę.
  Wywalają na górce zarówno USD, jak i akcje USA.
  Mocna szmata szkodzi indeksom w USA
  Bananowi szkodzi wszystko – i mocne EUR, i mocne USD 🙂
  Take Care, Billy

  1
   1. podczaszy1

    No to narysowałem sobie linię trendu od pażdziernika 2018 roku na tym CDR i okazuje się,że dzisiaj zamknięciem kursu została uratowana. Dokładnie to cały korpus jest ponad linią, a świczka to tzw. świeczka wysokiej fali/ tak to się chyba nazywa- o ile jeszcze pamietam/. Inaczej mówiąc cholera wie.
    Byłem naocznym świadkiem bessy z 200 roku i zdaje się,że ten Optimus „soczyściej” spadał.

 8. Guy Fawkes

  @007

  Największe ćwiczenia wojskowe Defend Europe właśnie się u nas zaczęły i potrwają do kwietnia, a potem są wybory, więc wydaje mi się, że u nas epidemii nie będzie, bo do maja to się chyba w ogóle skończy, tak czy nie?
  Noo może jakieś pojedyncze przypadki przy braku koordynacji.

  Do maja chyba utrzymamy się na kreskach dawnych uznanych, a potem może się okazać, że część kapitału z Chin przyjdzie do nas i pojawi się jakiś mocno spóźniony Kiczin w końcu?:))

  1
 9. podczaszy1

  Jak ktoś usłyszy w głównym wydaniu dziennika ,że krew się leje na giełdzie w Polsce to proszę o informację. No, ale taką informację podbudowaną materiałem filmowym ,a nie wypowiedzianą półgębkiem między tym,że Polska się rozwija , bo Dobra zmiana i takie tam debilizmy.

  2
  1. podczaszy1

   O Waszmościa to powinno zatkać i to nie wąsko. Niech sobie Waszmość przeczyta swój komentarz z 02.01.2020 skierowany do mojej osoby, w którym Waszmość stara się mi wykazać wyrozumiałość, bo niby mylę się zupełnie co do rynku, który mi ucieka, a ja zostaję jak Himilsbach na peronie. Niezłe jaja i to na samiutkim szczycie w tym roku.

   1
   1. Guy Fawkes

    Owszem, zdarza się.

    To była ortodoksja chmurowa.
    W ichimoku też bywają błędne sygnały. Przypatrz się Waszmość, świeczka wychodzi z chmury pozostawiając w niej cień. To jest sygnał kupna. Następna świeczka pokonuje tenkan sen- kolejny sygnał.
    https://tvc-invdn-com.akamaized.net/data/tvc_83d4e52a7ddb0b91640f4636791c6dc6.png

    I to był mój komentarz na bierząco, po zmianie nastawienia, bo wcześniej zakładałem trend spadkowy. Konsolidacja ma to do siebie, że obraz rynku zmienia się ze świeczki na świeczkę.

    Sygnał został szybko zanegowany :
    https://invst.ly/pzzr4

    A sygnał trendu spadkowego pojawił się, kiedy świeczka styczniowa wyszła z chmury dołem.

    Powiem Waszmości w konfidencji, że według zasad nie powinienem jednoznacznie uznawać wtedy tamtego sygnału kupna, bo chikou span był pod kursem.

    1
    1. Guy Fawkes

     Pomyliło mi się, na pierwszym obrazku jest WIG, a na drugim WIG 20.

     Tu jest WIG z zanegowanym sygnałem:
     https://invst.ly/pzzuy

     Błądzić jest rzeczą ludzką, zwłaszcza w czasie konsolidacji.
     Od początku obecnego spadku wiedziałem, jaki jest trend i ostrzegałem Lorda Mac Ersona parę razy, a nie przypominam sobie, żeby Waszmość ostrzegał.

     1
     1. podczaszy1

      No wybacz Waszmość, ale giełda to jest giełda, a ja na niej nigdy pewności nie mam. Macerson raczej doskonale wie jak ja widziałem rynek, bo ja o spadkach piszę nie od dzisiaj. Raz nawet przy poziomie ok 2450 pkt pozwoliłem sobie napisać do Niego,że szkoda,że nie gra na spadki, bo mamy bessę. Widział rynek inaczej i ja to rozumiem.
      Ponadto dokładnie tydzień temu, a więc przed spadkami napisałem dwa komentarze. Jeden o „badziewiakach” , a drugi o tym,że rynek zaciska się między liniami.

      A powiedz mi co by było gdyby okazało się ,że ja sie mylę, a on ma rację. Zresztą On wtedy był na dobrych pozycjach.

      1
    2. podczaszy1

     Ja się nie czepiam, ale po co były te drwiny. Zresztą całkowicie nietrafione, bo ja wyrażnie wcześniej powiedziałem,że góra mnie nie interesuje i jak coś to odpuszczę sobie rynek.
     Nie pamiętam w jakim to było filmie, w którym jeden z bohaterów mówi: no tak, ale co mi na wciskał to mi na wciskał. A tak to chyba mówi Dyzma, ale juz nie wiem w jakim kontekście i do kogo. 🙂

     1. Guy Fawkes

      Nawciskał piszemy razem:))

      Ten blog jest też do nauki.
      I ta sytuacja z 2 stycznie jest świetną nauczką.
      Nie zawsze się łapiemy na zmyłkę, ale czasem się łapiemy.
      Ten zanegowany sygnał kupna przed trendem spadkowym jest klasycznym false break’iem.

      False break to sól ziemi giełdowej.

      1. Guy Fawkes

       To było bardzo chytre fałszywe wybicie, bo wskaźnik też to potwierdzał, po dywergencji itd.
       Ale wcześniej pisałem, co się stanie, jak przełamiemy żółtą strefę wsparcia z tymi wszystkimi cieniami. Jeden chikou span tego nie potwierdzał, no ale tak może być w konsolidacji.

       No i to się stało.

 10. podczaszy1

  Datik napisał mi,że taki rynek jak obecnie można jakoś prognozować.
  No to zobaczmy co tu mamy na wig-u 20.
  Przyjmijmy,że „poczatek „oberwania” to jakies 2130 pkt. Z tego poziomu rynek spada do 1906 pkt i odbija 50 pkt do 1956 pkt. Potem spada dalej,aż do 1735 pkt i odbija ok.80 pkt. Oba te spadki są niemal równe. Pierwszy 224 pkt, a drugi 221 pkt. Korekty pozostają jak na razie w stosunku 1 do 1,618.
  Eee to chyba nie ma sensu.

 11. podczaszy1

  No to może coś dla wielbicieli Janka Serce i jego kumpli z warszawskich wodociągów/kanałów/.
  Górna linia: 2650, 2414, 2363, 2356 pkt.
  Dolna linia:2096 i dzisiaj.
  Wychodzi,że próbowaliśmy wyjść dzisiaj z takiego kanału. Wąs został poza nim, a korpus świeczki w kanale.

  1. tinley

   Ja pisałem kiedyś że czekanie na transfer kasy na EM moze być problematyczne ze wzgl na to że świat się przez ostatnie kilka lat zmienił. Mamy deglobalizację po prostu i raz na zawsze trzeba sobie wbić do głowy że oprócz wojen handlowych świat jest teraz zmuszony do szukania innych źródeł ‚zaopatrzenia’ niż Chiny. Takie pandemie moga się powtarzać co rok, dwa… Wojna Trumpa z Chinami nie zniknie po wyborach ktokolwiej je wygra. POleganie tylko na Chinach to jak wrzucenie wszystkich środków finansowych do jednego koszyka gospodarczego. Poza tym dystans i dynamika PKB krajów EM od DM nie jest już tak wielka jak kiedyś. Risk-reward jest coraz mniej atrakcyjny. Do tego wojny walutowe i drukarnia FEd która sponsorowała rajd na NYSE.
   To wszystko odciąga kasę z EM
   Prawdopodobnie gospodarki zachodu będa musiały bardziej polegać na wlasnych zasobach wytwórczych i odbudować przemysł albo skolonizować przemysłowo inne kraje bo Chiny zaczynają być krajem wysokiego ryzyka i kto wie czy nie skończy się jednak chinageddonem niedługo.

   3
 12. wider_swider

  artysta, dziękuję, wciąż żyje, ale niestety ostatnio tylko tracę.
  Jeśli chodzi o spółki to na CCC, JSW i BRA.
  Natomiast większym problemem jest dla mnie w20. Od początku zeszłego roku oczekiwałem spadku na 1810. Ale nie niżej. To by dawało szanse na jakąś tam hosse u nas podczas zakladanego przeze mnie rajdu do wyborow w USA. Dzisiejsza sesja jest dla mnie sporym problemem. Zasada na rynku jest taka, że nie może on wpływać na emocje tradera. Ja ostatnio jestem przerażony tym co widzę. Takiej jazdy nie pamiętam od 2008. Nie zagram w dół bo psychicznie nie jestem w stanie sprzedawać po niskich cenach w moim odczuciu, ale skoro inni robią to na taką skalę to kupować się zwyczajnie boję. Jak już wejdę to ustawiam zbyt ciasny SL i spocone ręce. Chyba skala zmienności mnie przerosła.
  Niesamowicie podziwiam Pana szlachcica od stada shortkoni. Utrzymanie, wiadomo z jakimiś tam roszadami w składzie czy wielkości pozycji, ale utrzymanie shortów tak długo i mimo różnych opinii bycie tak przekonanym o słuszności swoich poglądów, a jednocześnie absolutny brak zarozumialstwa czy dogryzania innym to zestaw cech oraz umiejętności po których obserwacji bardziej niż zająć pozycję na rynku, miałbym ochotę się z Nim napić wódki.

  14
  1. sumadartson

   Może będzie okazja. Mam trochę whiskacza z Kanady w piwnicy.
   Ja też nie zdzierżyłem już tych spadków i 2/3 koni puściłem dziś na wolność, z czego kilka na zamknięciu!!!
   Taką kasę jak w tym tygodniu to ja robiłem cały luty 2018.
   Chyba nawet Kondratiew z Elliottem by pozamykali Ski.

   4
  1. tinley

   No jeszcze napisz że ktoś miał przewidzieć panikę i aż taki outbreak we Włoszech. I to jeszcze nie koniec. To dopiero początek. Po początkowym spadku zapadalności zarażeń w Chinach dzis znów widzę ponad 400 nowych przypadków na tapecie gdy w poprzednich dniach mieliśmy ok 320. Korea też zaczyna wyglądać bardzo nieciekawie. Rośnie w Niemczech i Francji. USA jest już pierwszy w Oregonie u osoby która z tego stanu nie wyjeżdżała czyli w USA sabotażystadziała jak Ninja. W kaliforni juz są dwa takie wypadki. A generalnie z tego co czytam to już można nie liczyć tych przypadków – najprawdopodobniej zainfekowane są tysiace ludzi ktorzy nie dają i nie bedą dawać zadnych objawow. Musimy zacząć z tym żyć jak z grypą. W odroznieniu od Sars będa na wuhana szczepionki bo nigdy się go nie pozbędziemy
   A giełdy? Cóż.. W poniedziałek pewnie próba odbicia którą zapewne wzmocni FED. Na ile to starczy? jestem zdania że w najlepszym wypadku skończymy spx to za ok 2tyg na 2750. Jeśli dalej będa wychodzić takie PMI jak ten z Chin to zatrzymamy się gdzieś w 2016r

   2
   1. mrRobertson

    cytujac komentarz jednego z analitykow na 5min przed zakonczeniem piątkowej sesji w USA
    „… wedlug nas jestesmy blisko dołka, dzisiaj oczekiwalismy ciag dalszy duzej wczorajszej paniki co nie nastąpiło, dlatego zakladamy ze jestesmy blisko dołka.”
    – Na co inwestorzy powinni patrzec w weeekend i co moze zmienic postrzeganie na nastepny tydzien?
    „na nowe ogniska choroby w Europie, moze w Niemczech albo rozprzestrzenianie sie wirusa w USA …”

   1. tinley

    Cóż…na akcjach to zawsze się można pomylić i zawczasu się przygotować. Ja nie poniosłem jakichś wielkich strat bo sięp przygotowałem, ale tych co krzyczeli gold is a hedge to mam ochotę dziś wbić na pal, polać smoła i podpalić.Złoto w tym tygodniu to po akcjach i highyieldach najgorsze aktywo było jak się okazuje.

 13. macarek

  @WB
  Panie Wojtku,
  Prosiłbym o aktualizację tej projekcji spadku CO2:
  https://wojciechbialek.pl/2019/09/1904.html

  Czapki głów bo tu „niechcący” przewidział Pan obecny kryzys. Poprzedni spadek uprawnień CO2 był bowiem po kryzysie 2008. Zatem jeżeli teraz mamy analogię, to cena spadnie conajmniej o prognozowane przez Pana 50%.
  A to są ogromne pieniądze dla wdeptanego w ziemię sektora energetycznego.
  Jeżeli podtrzymuje Pan tą projekcję to teraz skończy się solidarność w spadkach i ten sektor zawróci do góry tak jak JSW, PGN sie wyłamały już w piątek.

 14. billy_the_kangoor

  „wider_swider 28 lutego 2020 o 20:22
  Billy, nie będzie mitycznego przejścia kapitału na EM ?”
  @Wider
  Owszem, będzie – najpierw rynki muszą się „wykrwawić”… Pomiędzy będą odbicia, jak to w przyszłym tygodniu, ale…
  Podam przykład wspomnianego już RTS: ja tego nie kupię przy 1.300 oraz RUB przy kursie 74.
  b.

  4
 15. piano350

  Na mój gust większość komentarzy widzi co najwyżej”koniec swojego nosa” – trochę jutro kupię, „wczoraj” sprzedam itd na ogół w oparciu o intuicję lub wyimaginowaną wiedzę zbliżoną swoją dialektyką i szeroką możliwością interpretacji do wiary. Do rzeczy – jesteśmy na szczycie hossy trwającej (co najmniej) od 1982 roku. W międzyczasie świat (gospodarka, zachowania ludzkie, brak pokory) uległ sporej dewiacji.
  Winni są:
  1. Politycy – którzy rzucili tłumowi wszystko co możliwe na pożarcie aby otrzymać się u władzy.
  2. Bankierzy, których zachłanność nie zna granic jak i ich uległość wobec polityków.
  3. Pospólstwo, które nie patrząc na konsekwencje zadłużyło się po uszy.
  Korona wirus to tylko „czarny łabędź” prawdopodobnie puszczony w ruch przez samych Chińczyków (państwo totalitarne nie może zbyt wiele stracić) w momencie gdy stary porządek świata (dominacja USA i Europy) balansuje nad przepaścią. Im wystarczy dziennie miska ryżu. Rosjanie też musieli trochę się namęczyć pod Stalingradem aby potem zaistnieć jako pretendent do hegemona.
  Czeka nas konfrontacja, mutowanie systemów społecznych w kierunku dyktatur – swoją drogą jedyny sposób aby okiełznać rozwydrzone masy. Demokracja prowadzi do tyranii – Sokrates. Faktycznie żywność będzie w cenie.

  7
  1. tinley

   To oznacza że zakażonych jest już 0,006% koreańskiej populacji. Prześcignęli Chiny. Ktoś wierzy w oficjalne dane z Chin skoro po tygodniu maja większy odsetek zakażeń niż Chiny? Chyba ten outbreak zaczął się u nich w zeszły piatek czy czwartek.
   Alternatywy są dwie: Albo Korea jeszcze zaciśnie pętlę na ackach mikroba i wykrwawi się gospodarczo, albo przestanie walczyć niszcząc gospodarkę i jednocześnie mieć niekontrolowaną epidemię , która z tego co można domniemywać w ogromnej części przypadkow nie rodzi zadnych skutków zdrowotnych u zakażonego. Nie wiem która alternatywa bardziej realna. I takie alternatywy będa przed kazdym rządem.
   nie chciało się zamykać ruchu lotniczego z Chin to teraz jest co jest

   1. skaven

    Nie da się zbudować mega szpitala w 10 dni.
    Problem rozpoczął się znacznie wcześniej i medialnie był duszony w zarodku.
    Obecna faza wyszła spod kontroli, wskaźniki PMI w Chinach pokazują skalę tego zjawiska.
    Na wigu 20 widać że cały 2019 rok to była dystrybucja.
    Należałoby teraz porównać załamanie jednego banku Lehman Brothers w USA
    do załamania Chińskiej gospodarki w ciągu jednego miesiąca i narysować projekcję patyczkiem na kartce.

    1
 16. Idmmaximus

  „Indeks PMI dla przemysłu w Chinach spadł w lutym do 35,7 pkt wobec 50,0 pkt w styczniu i 46,0 pkt prognozowanych przez ekonomistów, a PMI dla usług spadł do 29,6 pkt wobec 54,1 pkt poprzednio i prognozy 51,4 pkt. To najsilniejsze jednomiesięczne spadki tych wskaźników w historii.”

  Nieźle ….

  1
 17. lis

  Płynność ucieka z rynku, Pan Wojtek pisał kiedyś o teorii kanarka, jak zaczęło spadać z 10.000 USD na 9.500 i na tym forum stwierdziłem, że zaczyna się dział źle, to mnie zjechano, że ledwo 9.200 i że nie się czym przejmować. Teraz widać, że ten cały BTC i inne krypto lecą na łeb na szyję, desant robiony jest spokojnie.

  Obstawiam przyszły tydzień poziomy na W20 1534 pkt. (koniec tygodnia), przy czym marzy mi się bitwa pod grunwaldem zobaczyć, a prognostykiem byłaby data wyprawy Kolumba.

  CDR widzę na linii 218 zł (koniec tygodnia)

  pod to gram

  1. mrRobertson

   tez licze troszke na odbicie na W20 ale na duzo bym nie liczyl 38% zniesienia 1880 moze 50% 1930 i lecimy dalej i to co pisze Lis jest realne bo tam fajne wsparcia 1490-1500 dołek z 2008. Wczesniej 1701 jak pęknie to 1635 jest a potem rejon 1500.

 18. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  A propos tezy, że celem Hitlera nie było wygranie wojny, to jest oczywista oczywistość.

  Gdyby towarzysze niemieccy wzięli do niewoli armię brytyjską pod Dunkierką w 40′ , to Londyn nie miałby kim prowadzić wojny. Ktoś, kto ocalił swoją armię nie jest skłonny do negocjacji, bo ma się czym bronić.

  Wycofanie Guderiana spod Moskwy w 41′ oznaczało porzucenie doktryny Blitzkriegu, bez której nie można było myśleć o zwycięstwie.

  Co robiła Polska, walcząc z bolszewią w 1920 roku? Polska chciała przeciągnąć na swoją stronę część potencjału przeciwnika. To jest najbardziej oczywista strategia, jeśli myślimy o pokonaniu Rosji. I tworzyliśmy oddziały sojusznicze, ukraińskie, białoruskie, rosyjskie. Nawet zrobiliśmy wiosną 1920 ofensywę kijowską, żeby przejąć na swoją stronę potencjał Ukrainy.

  Tak właśnie próbowali zrobić Niemcy, którzy chcieli wojnę wygrać, ale spotykały ich … przykre przypadki.

  Wilhelm Kube, gauleiter Okręgu Generalnego „Białoruś”, //…podjął politykę pozyskiwania ludności białoruskiej, stawiając na rozwój nacjonalizmu białoruskiego jako najskuteczniejszej przeciwwagi dla wpływów sowieckich.//

  //Dalsza jego działalność została jednak gwałtownie przerwana kolejnym zamachem bombowym na jego życie w nocy z 21 na 22 września, w wyniku którego zginął.//

  // Adolf Hitler nakazał złożenie na jego grobie wieńca w jego imieniu, natomiast Himmler oświadczył, że ta śmierć uchroniła Kubego od zesłania do obozu koncentracyjnego.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Kube

  Feldmarszałek Walter Karl Ernst August von Reichenau
  //Był pomysłodawcą wcielania w szeregi niemieckiej armii Białorusinów i Ukraińców.//

  //15 stycznia 1942 Reichenau doznał pod Połtawą udaru mózgu. Zmarł 17 stycznia 1942 podczas transportu samolotem do Lipska.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Walter_von_Reichenau

  Oczywiście zupełnie inny los spotkał Ericha Kocha, komisarza Rzeszy dla Ukrainy. Jego polityka była eksterminacyjna i nic złego nie spotkało go nawet po wojnie.

  //Proces, który rozpoczął się dopiero latem 1958, zakończył się uznaniem go winnym śmierci około 400 000 Polaków (zbrodnie na Ukrainie nie były brane pod uwagę) i wyrokiem kary śmierci z 9 maja 1959. Wyroku jednak nigdy nie wykonano.//

  Zasłużony towarzysz Koch żył aż do naturalnej śmierci w wieku lat 90.

  1. Guy Fawkes

   Z tym Kochem to wcale nie byłbym pewny, czy to prawdziwy Koch i czy w ogóle siedział.

   //Uniknąwszy schwytania przez Rosjan, ukrywał się do 1949, kiedy został schwytany przez Brytyjczyków w Hamburgu (podawał się wówczas za byłego majora rezerwy, Rolfa Bergera). Mimo nalegań ZSRR, został wydany nie Związkowi Radzieckiemu, a Polsce.//

 19. red.007

  Moje propozycje mapy drogowej dla W20 na kolejne tygodnie/miesiące.
  Choć korekcyjny wzrost jest obecnie możliwy,to jeszcze ustanowimy lokalne dno poniżej 28 lutego.
  Po ustanowieniu wspomnianego dna,rozpoczniemy większy wzrost.
  Będzie to przerwa na oddech.
  Wzrost wejdzie w obszar grudnia,jednak nie przekroczy szczytu z listopada.
  Potem kolejny spadek poniżej lokalnego dna,dużo poniżej tego dna.

  8
  1. tinley

   A na czym oparta jest ta projekcja? Bo na razie wygląda jak czytanie z gwiazd. Dla mnie w rocznej perspektywie liczą się fundamenty i realia polityczno-gospodarcze.
   Więc tak – mamy wirusa ktory zabija konsumpcję, inwestycje i handel. Wirusa który jeszcze nei skończył dzieła spustoszenia. Im dłużej trwa tym wieksze szkody w gospodarce czyni. Ja zakładam że jeśli nie nastąpi jakiś radykalny wzrost zakażeń poza Chinami a w Chinach zacznie się jakieś życie to rynki zaczną rosnąć na fali spekulacji o stopach FED lub nawet MMT w Europie bo ta wyprztykała się z amunicji w postaci stóp a zadłużona jest po uszy.
   Ja bym poczekał na pierwsze modele tempa PKB i oszacowanie wpływu na gospodarki, aczkolwiek rynki ostatnio zachowują się jak pacjent cierpiący na zaburzenia afektywne-dwubiegunowe. Po długim nieleczonym epizodzie manii zakończonej efektownym szczytem wpadł pacjent w stan w którym jest bliski popełnienia samobójstwa (wiem bo sam cierpię na CHAD :-). Czasem zdawało mi się że jeszcze kika godzin spadkow a zobaczymy dwucyfrowe liczby przy procentach i niewykluczone że takie spadki możemy oglądac przy niekontrolowanym wybuchu epidemii w USA.
   Te rynki równie dobrze mogą zaraz wpaść w euforię jak tylko zobaczą spadek tempa przyrostu zakażeń w italii lub usłyszą o szczepionce dostępnej za rok. Mogą wyceniać recesję za dwa lata albo 5% PKB w USA za dekadę. To jest wariactwo. DAX – Niemcy na skraju recesji, wojny handlowe od roku a index zrobił ponad 20% w rok. TO coon laściwie wyceniał? Tylko dodruk banków centralnych. To normalne jest?
   Dziś czytałem że w skrajnie pesymistycznym scenariuszu dla POlski nasze PKB spada do 1.5% w dołku. To gdzie beda Niemcy czy Włochy?

   2
    1. tinley

     Nie chciałem cie urazić . Przepraszam. Ja zgodziłbym się ze zdaniem :

     „Choć korekcyjny wzrost jest obecnie możliwy,to jeszcze ustanowimy lokalne dno poniżej 28 lutego.”

     Uzasadniając to tym że wedle wirusologów tego wirusa nie da się już wyeliminować. A to najprawdopodobniej jest jeszcze w ogóle niezdyskontowane w wycenach. Zdyskontowano jakies krótkie kłopoty glębszej natury w gospodarce, wygaszenie epidemii w kwietniu – nie wyceniono moim zdaniem jeszcze pełnoskalowej epidemii
     I dlatego dopiero po kolejnej fazie paniki możemy przejść do fazy:

     „Po ustanowieniu wspomnianego dna,rozpoczniemy większy wzrost.”

     Co dalej to nie mam pojęcia. Będziemy zyć z tym wirusem i oby był tylko sezonowy bo jak to dalej tak będzie funkcjonować to owszem – przyzwyczaimy się, ale wysoka zaraźliwosć i co za tym idzie zwiększone ‚pogłowie’ ludzi z objawami bedzie ciążuyło gospodarkom a ten wirus dobrze sobie radzi w Katarze gdzie jest ponad 25st.

    1. tinley

     O takie ładne zdanie u profsorów z PAN znalazłem :

     „W skali populacyjnej wydaje się niemożliwe trwałe pozbycie się wirusa, tak jak to udało się osiągnąć z wirusem SARS. Wirus SARS-2 prawdopodobnie będzie stałym elementem plejady wirusów człowieka. Ponadto mutacje wirusa mogą zmieniać charakter zakażenia w trudnym do przewidzenia kierunku.”

     Ciekawie wiec nie jest. Zwłaszcza ostatnie zdanie nie napawa optymizmem

     1
     1. bartek

      ciekawe jest pochodzenie wirusa

      czy chinczycy stworzyli to w labolatorium i sie wydostało?
      czy CHRL ktos podrzucił korona vir?
      czy CHRL w odwecie podrzuciło to pdo USA, gdzie żrodło pochodzenia jest nieznane?

      nie jest przerazajacy korona vir to to peanut sezonowy, ale ze moga byc inne wirusy wychodowane w labie i korona vir to tylko test

  2. Mariusz

   Pamiętam że z kolegą 2 lata temu rysowaliśmy kreski dla wig i wyszło nam że spadnie w okolice 43k, dla wig 20 mieliśmy rozbieżne wizje on obstawiał hossę po spadku na 1850, ja bessę do rejonu 700-900. szkoda że nie zachował się ten rysunek ale to ciekawe patrzeć jak to się teraz realizuje.

   1
 20. bartek

  @WB

  Panie Wojtku – bravo za wpis!!

  wydaje mi sie ze Pana 2 typy:
  – banka na PL developperach (budowlanka nie mylic z IT;b ) – dom dev, atal , echo itp
  – zmiana sily relatywnej DM vs EM na rynku akcji

  to „bullseye” – czyli strzal w 10ke!

  obnizki stop przez FED sa przesadzone patrzac na US 10y bond yield !

  Probelm polega ze na blogu ma Pan traderów (małpki od spekulacji) – a tu mówimy o zmianach w horzyzoncie rocznym ;b
  Odwieczna walka małpki vs inwestorzy hehehe

  O korona vir – nikt nie bedzie pamietał za 12 tygodni czyli w czerwcu hehe….

  1
 21. Guy Fawkes

  @007

  Wzasadzie zrobiliśmy 5-tkę w klinie odwróconym, a może i 9-tkę i powinniśmy się odbić nawet do 27500-28000.
  http://fxpro.ctrader.com/c/8HBxn
  Ale coś mi tu nie pasuje.
  Możliwe, że zaczniemy do góry, ale jeszcze nieco poprawimy dołek. Kurs powinien dotknąć (czarnej) linii trendu, i inne rynki też powinny się wpasować w tym czasie w swoje dołki?
  No i ze wskaźnika tygodniowego nie wynika, żeby trend był skończony…
  http://fxpro.ctrader.com/c/BHBxn

 22. billy_the_kangoor

  wider_swider 29 lutego 2020 o 15:27
  Billy, jeśli by miało być faktycznie odbicie to jaki zasięg obstawiasz na w20?
  Ewentualny zasięg odbicia W$20$ na około 510 punktów traktowałbym jako możliwość dobrania „S”.
  W zależności, jak w poniedziałek otworzą się waluty i Azja, istnieje jeszcze szansa nadbicia lokalnego dołka 1.750, o czym pisał też Red.
  A to m.in. z tego powodu, iż wykres WIG_BANKI wygląda tragicznie.

  1. tinley

   No nie… żartujesz. jeśli to bylaby prawda to zaraz padnie rząd a wybory podczas epidemii to srednio sensowna sprawa 🙂 40 nieujawnionych przypadków to armageddon polityczny.
   Z ‚dobrych’ newsów – pierwszy przypadek śmiertelny w USA

   1
    1. tinley

     Naprawdę wierzysz ze utrzymaby się jakikolwiek rząd ukrywający takie informacje? ja ni emówię o rządzie PIS tylko o jakimkolwiek rządzie. Przecież to dotyka każdego – czy jest za pisem czy przeciw a ukrywanie czegoś takiego to po prostu działanie na szkodę państwa.
     Trochę zejdźmy z politycznych barykad i zacznijmy jednak patrzeć trochę racjonalnie

     2
  1. red.007

   Owszem mam.
   Wiesz,że ja nie komentuję jak ktoś gra.
   Zbytnio bym się nie martwił.
   Zakup akcji nie boli,bo z depozytu nie ubywa.
   Kontrakty się zabezpiecza i przypuszczam,że wyrzuciło go z pozycji.
   Cóż tu więcej można napisać.

 23. saracha

  W naszym kraju nie może być żadnych przypadków zarażeń bo nikt tu nikogo nie bada, tysiące ludzi umiera na niezweryfikowane przyczyny zgonu. Oddziały zakażeń na kilka łóżek. Jak miałem bolerioze to termin na zakaźnym dopiero na za pół roku. A tym kraju na wirusy podają antybiotyki bo szkoda 10 zł na pobranie krwi. Nie wierzcie co słyszycie, miejcie swój rozum.

  7
 24. Sawa

  No nieeeeeee a ja myślałam, że znalazłam blog z ludźmi mającymi pojęcie o rynkach finansowych.

  Po 1. tutaj rządzi chciejstwo sfrustrowanych porażką gości.
  Po 2. tutaj widzę zaklinaczy a nie trzeźwo myślących analityków
  Po 3. ……………….szkoda.

  Jakie to ma znacznie, czy w czerwcu ktoś będzie pamiętał o wirusie? naprawdę ci którzy to piszą nie czują, ze w maju Niemcy, Japonia, Australia pokarzą PKB za I kwartal na poziomie -10%, albo coś koło tego.
  Napisałam tydzień temu „Rozpoczął się krach – nie korekta, nie bessa, tylko krach znacznie głębszy od tego z 2008/09.
  Może ktoś zna, a nawet może ktoś kreuje dalszy scenariusz, ja nie znam, ale przedstawiłam jedną z moich hipotez, że Chiny realizują swoją strategię samodzielnego hegemona. Oczywiście to tylko wersja laika, możliwe, że realizowany jest inny przeciwny scenariusz. Możliwe, że Tramp dogadał się z Chińczykami i zlikwidują Putina, na co wskazuje chociażby gwałtownie taniejąca ropa w porozumieniu OPEC
  Nie wiem.
  Ale wiem, że zaczęła się prawdziwa wojna o prymat w świecie a jakiś tam wirus to „chwyt marketingowy” uzasadniający kroki które zostały wykonane a zwłaszcza te które dopiero nastąpią.
  Tajming nie jest przypadkowy
  – kilkumiesięczne manewry w Europie, największe od wielu lat.
  – niebywała miłość na linii USA-Indie
  i wiele tego typu epizodów.
  Oczywiście nie namawiam do paniki, ale dajcie już sobie spokój z tymi waszymi kreskami i kiczenami to wam nie pozwala obiektywnie oceniać sytuację, Wami rządzi chciejstwo a Wańkowicz pisał, ze to jest największa zaraza bo oślepia kompletnie.
  Powtarzam, KAŻDY odrobinę rozgarnięty inwestor już po minionym poniedziałku powinien mieć kompletnie wyczyszczony portfel z wszystkich walorów, otwarte krótkie także aut.

  Pozdrawiam

  10
   1. Sawa

    @animetal,

    poproszę o link do takiej prognozy krachu który rozpocznie się pod koniec lutego 2020,
    bo wiesz dzisiaj wielu powie „a nie mówiłem”
    w rewanżu prześle link (z innego portalu) mojej prognozy która krachu a nawet początek, dzień 24 lutego 2020

    Jasne, że argumenty średnie, bo przecież nie przedstawiłam żadnego, tak sobie pogdybałam.

    1
    1. animetal_slave

     Omijam szerokim łukiem osoby, które podają datę krachu. W październiku pisałem że ryzyko recesji w przeciągu 6-12 miesięcy jest 45%, najwyższe od 2007 roku. Max drawdown przy tym wielowymiarowym modelu faktorowym to 25-50% dla Spx.
     Kto shortował po 3000 nadział się na melt-up. Pisałem ponownie po 3300 aby shortować melt-up. Target 2200-2300. Pozdrawiam

     4
  1. billy_the_kangoor

   @Wider
   dziekuje
   @Sawa
   bardzo wasko pojmujesz date krachu. Dla mnie CRASH rozpoczal sie pod koniec grudnia 2019 + dla Oila w pierwszej polowie stycznia 2020, dla PLN-a 09-11.01.2020, itd.
   Dla WIGowcow krach trwa juz wiecznosc 😁

   1
 25. Sawa

  @saracha

  sorry, kończę bo widzę, ze weszłam do piaskownicy

  Nigdy nie powiedziałam i NIGDY nie powiem, że AT to bzdety,
  wręcz odwrotnie,
  ale na litość boską AT nie jest na czas, kiedy wszystko się wali.
  Trzeba ratować co się da i tylko to powiedziałam.
  Po wojnie, będziemy sobie malować ładne kreski…… jak przeżyjemy.

  3
 26. saracha

  saracha 21 lutego 2020 o 00:00Odpowiedz
  @noob
  Ja widzę Cię jako doświadczonego gracza ale widzę że cierpliwością nie grzeszysz. Nasz rynek nie może rosnąć bo jest słaby a ludzie którzy szukają przyczyny tej słabości nie znajdują go bo leży on poza ich możliwością percepcji. Nasz grajdołek jest słaby i pozostanie słaby jeszcze przez długi czas ale apogeum słabości dopiero przed nami. I wtedy będzie można mówić o pewnym przełomie, punkcie krytycznym. Nasz rynek może w każdej chwili zejść i zejdzie poniżej 2000 na wigu20tym i przez najbliższy rok go nie przeskoczyć.

  Pozdrawiam
  https://www.facebook.com/tomaszbendyk

  Możnaby rzec że ostrzegałem w porę

  1
 27. red.007

  @Sawa
  Pani zostanie z nami w piaskownicy chyba,że irytuje Panią gdy ktoś Pani nie słucha a takiego obowiązku nie ma.

  „Powtarzam, KAŻDY odrobinę rozgarnięty inwestor już po minionym poniedziałku…”

  Można być rozgarniętym dopiero w poniedziałek,można było rozgarniecie rozegrać dużo wcześniej niż w poniedziałek,gdy o koronawirus nikt jeszcze nie słyszał.

  „red.007
  26 grudnia 2019 o 19:39

  Moje propozycje na kolejne dni.

  USD/PLN
  Powoli kończymy korekcyjny spadek dolara w fali 2wC od wrześniowego szczytu.
  Spadek powinien zatrzymać się w przedziale 3,81-3,79.
  Potem rozpoczniemy kolejny wzrost w fali 3wC powyżej września.

  W20
  Wykańczamy korekcyjny wzrost w okolice 2171,nie przekraczamy 2200.
  Potem spadek poniżej grudnia.

  Miedź
  Powoli kończymy korekcyjny wzrost miedzi,nie przekraczamy 292,6.
  Potem spadek poniżej września.”

  A Animetal jak najbardziej pisał jak gra i czego oczekuje,również przed koronawirus,trzeba by trochę przewinąć wstecz.

  5
 28. Sawa

  @red.007

  Fakt, nie powinnam pisać o „rozgarniętych” jakoś tak się wymknęło – PRZEPRASZAM.

  Chciałam sprowokować do dyskusji analizującej troszkę szerzej rynek finansowy i jego otoczenie, nie tylko kreski, które szanuję i cenię ale nie w czasie wojny.
  Nie zależy mnie na przytakiwań, tylko na tym abym czegoś się dowiedzieć i nauczyć inaczej takie „tracenie czasu” na śledzenie blogów byłoby bez sensu, lepiej pograć w snookera.

  1
 29. konsultant121

  mac-erson to nie żaden Ser. To zły człowiek był. Namawiał na L-ki, wielu uwierzyło. Już się nie pojawi tutaj pod tym starym nickiem. Tak to jest jak się wierzy w bajki dla ubogich.Ciekawe czy wpłaci 100zł na dowolny cel charytatywny pod koniec 2020 roku, w przypadku gdy WIG nie przekroczy maksimum z 2018 roku…

  2
  1. red.007

   @konsultant121
   Ty wydajesz dziwne wyroki.
   „To zły człowiek był.”
   Zapewniam Cię,że żyje.
   „Namawiał na L-ki, wielu uwierzyło”
   Pokaż jego wpis,ze namawia.
   Pokaż wpis kto uwierzył.
   Napisał co zrobił sam,nic poza tym.
   Takim tokiem rozumowania,to zaraz napiszesz,że Białek to zły człowiek,namawiał na kupno akcji,bo Kitchin i sprzedaż dolara,bo będzie na 3,30.
   Nieładnie.

   7
 30. Neptun

  Ciekawy wpis 🙂 @Sawa 29 lutego 2020 o 22:37
  Teori na temat wirusa jest wiele i będzie jeszcze więcej, generalnie jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :). Pytanie kto więcej starci na wirusie? Moim zdaniem Amerykanie bo :
  1. Chińczycy pozbędą się rebeliantów kwarantanna i takie tam
  2. Wszystkie fabryki w chinach pozamykane więc można na spokojnie przejąć całe know how (amerykańskie, francuskie itp.)
  3.Amerykanie muszą prosić się chińczyków o produkty bo nie mają fabryk.
  Co do (potencjalnego) kryzysu finansowego to ciekawostką jest że ostatnie 2 kryzysy 2001 i 2008 spowodowały spadek o koło 60% co oznacza że S&P może dojechać do 1500.

  2
  1. gromHRR

   dobre 🙂 … branża it notuje 1-2 tyg. opóźnienia w dostawach z Chin. Wiele fabryk z Schengen wróciło do pracy i ma akceptowalne opóźnienia. Sporo rzeczy jest robione alternatywnie w EU. Histeria się pojawiła i jest umiejętnie podsycana. Może chodzi o zmianę łańcucha dostaw. Nie raz i nie dwa były takie akcje rozgrywane. Pytanie, kto i ile chce wyjąć z zajętych pozycji i do czego dąży. Można, w granicach rozsądku, poszukiwać niebawem formacji V 😉 Warto pozycje zabezpieczyć SL

   2
   1. tinley

    Ludzie którzy mająś trochę oleju w głowie, potrafią liczyć i są w czółówce swiatowch ekspertów gospodarczych maja inne zdanie. Bedziemy na progu recesji. Jesli w Polsce prognozowany wzrost spadnie w okolice 1.5-2%PKB a Chin w okolice 2 to gdzie będą Włochy, Niemcy i Grecja? To się tak wydaje-zaraza się kończy i jedziemy do góry. Tak nie bedzie. Tyle że to zależy troche od reakcji rządów. jesli dojda do wniosku że nie warto się bronić przed tym wirusem i wiekszosć zakażeń jest bezzobjawowych to jazda w górę.
    Tylko należy mieć z tyłu głowy – jeśłi wirus po takiej decyzji później zmutuje i stanie się o wiele bardziej smiertelny to będzie koniec swiata jakiego znamy.
    PS . nalzy te uwzględnić w Polsce zmianę jaka zajdzie przy zatwierdaniu budżetu UE. Gros środków zostanie przesuniete na pomoc Włochom i krajom które zostały poobijane katastrofą w turystyce – ergo może się zmienić sytuacja gosp. Polski w długim horyzoncie. Tego nie można uniknąć i rząd musi to zrozumieć i zaakceptować że po prostu Włochom trzeba bedzie pomóc jełsi rzeczywiscie zdecydują się na taka walkę z wirem jaką dokonali Chińczycy. a będzie to problematyczne bo już dzis są protesty przeciw kwarantannom i zamykaniu firm.

 31. gromHRR

  równie uprawnione jest stwierdzenie, że niektórym uda się wyczyścić magazyny po bardzo dobrych cenach … wystarczy, dla zwykłego konsumenta rzucić okiem, na ofertę ali czy tam innych serwisów z Chin i porównać do ofert z EU. Wnioski są bardzo ciekawe 😉

  1. Guy Fawkes

   Ty się ładnie rozdokazywałeś Wider w cięgu kilku miesięcy.

   A nie zauważyłeś, że według towarzyszy chińskich już prawie połowa zarażonych wyzdrowiała?
   https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

   Towarzysze chińscy zaczęli już nawet wspomać Ligę Lombardzką, nie potrzebują już zapasu maseczek.
   https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-chiny-wysylaja-maseczki-ochronne-do-piemontu,nId,4354934

   3
 32. cebeerxx

  Tragedia jest z tym naszym Mistrzem. Nie wiem, czy to już jest poza jego kontrolą, ale co wpis to widzi dołek i kiczinową hossę. Przedostatni wpis i co? Cztery analogie i we wszystkich czterech jesteśmy właśnie w dołku, teraz już tylko do góry. I tak od miesięcy, toż to ręce opadają. Gdyby nie to, że pan Wojtek jest chodzącą uczciwością i wolnym strzelcem, od kiedy go dobra zmiana zredukowała, to nazwałbym go typowym naganiaczem

  15
  1. tinley

   Ten tydzien pokazał że rynek obecnie jest po prostu nieprzewidywalny. jak pacjent z chorobą afektywną dwubiegunową. W tym tygodniu było czyste szaleństwo. Można było stracić na wszystkim jak się miało zły timing. To taki czas gdzie ręce parzą na wszystkim bo trzeba ratować płynność funduszy i zalewarowanych portfeli. jakby był paniczny run do cash w ręku za wyj bondów.
   ja się nie dziwie ze projekcje nie działają skoro rynki przestały działać racjonalnie. Tu już projekcje z przeszłosci nic nie dadzą. Po mojemu to teraz odbicie, ale ropa ściągnie prędzej czy później wszystko na południe chyba że znów rynki odkleją si od wszystkich i wszystkiego. Nikły spadek na high Yieldsach i relatywnie duży spadek na ropie która dotarła do istotnych wsparć sugeruje że będzie się działo dużo a przy tym co się dzieje na świecie w gospodarce to ropa popłynie jeszcze w kierunku 30$ a co to oznacza to kazdy sobie dopowie.

 33. zorro

  Miniony tydzień pokazał, że setki analiz, projekcji popartych tysiącami wykresów i danych historycznych jest zwykłym biciem piany. Zobaczyliśmy że król jest nagi. Uciekam z tego bloga. Żal mi tylko komentarzy tinleya które bardzo chętnie czytałem.
  Jarosław Niedzielewski w TFI Investors przewidział czarny scenariusz na luty stając się niedźwiedziem. Być może właśnie dlatego zarządza miliardami złotych w przeciwieństwie do Mistrza.

  9
  1. tinley

   Dzięki za uznanie, ale mały disclaimer:równiez nie odpowiadam za skutki decyzyjne jeśli ktoś podejmie je na podst tego co piszę 🙂
   J. Niedzielewski jest chyba bliskim kolegą Gospodarza. Tylko to ‚przewidzenie’ kosztowało niektórych sporo bo przewidywał kilkuprocentową korektę i niezagrożony trend wzrostowy a tu zapowiada się 40% krach i kryzys na świecie bo jeszcze nie jest zdyskontowana pandemia. Mnie to kosztowało ledwie kilka stówek. ja na przykład wycofałem się z funduszy w styczniu, ale czytawszy jego opinię też potraktowałem ten pierwszy spadek na wirusie jako korektę i wróciłem. No i się zaczęło a zanim człek podejmie decyzję to cóż..
   niepokojące wieści dochodzą z Iranu- wysoka śmiertelność, ludzie dosłownie padają na ulicy. Albo mają dużą ilość pacjentów niezdiagnozowanych albo wirus tam zmutował bo śmiertelność jest b. wysoka i niestety ta druga wersja może być bliższa prawdy skoro zarażają się oficjele (a tych się przecież bada w 1 kolejnosci od razu) i o zgrozo umierają. To by była chyba najgorsza wiadomosć dla tej całej historii
   A swoją drogą nikt z analityków po wybuchu wirusa nei przewidział rozlania się tego na świat. większość w tych zabawach funduszami dokupiła akcji amerykańskich które miały być jakoby bezpieczne. Tia… Efekty widać.

   1. cebeerxx

    Chłopie, opanuj się. Po tej stracie kilku stówek mniemam, że jesteś totalnym leszczem, jeśli chodzi o zaangażowanie, a trzaskasz codziennie po kilkanaście postów o wirusie, jakby od tego zależało twoje życie. Czasami mam wrażenie, że 24 godziny na dobę nie robisz nic innego, tylko śledzisz pochód korony przez świat

    2
    1. tinley

     Sam się opanuj. Ja miałem ponad 100000PLN w papierach. Już to pisałem. . Daj mi spokój i idź sobie na spacer to ci spadnie ciśnienie. OK? Co cię tak boli. Ktoś ci każe to czytać? blog frustratów coś ostatnio sie zrobił 🙂 Ciekawe czemu :-). Co?

     1
 34. sumadartson

  W czasie sobotniej popijawy w gronie, z okazji moich największych w całym żywocie tygodniowych zysków na shortkoniach, zarzucił mi kolega (do środy byk, od czwartku zagorzały niedźwiedź) że moja interpretacja sytuacji S&P500, jakobyśmy byli w roku 1937 jest błędna. Wg niego rozmach i skala ostatnich spadków w usiaku wskazuje bardziej, że jesteśmy w listopadzie 1929 r.

  Oto moja prognoza sytuacji z 02.02.2020, powtórzona 26.02.2020

  ” sumadartson 26 lutego 2020 o 10:23
  Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć

  Skoro przez ostatnie dwie sesje zarobiłem na shortkoniach prawie połowę tego co w całym lutym 2018, to by oznaczało że moja forumowa wizja rozwoju sytuacji na podstawie S&P500, z 02.02.2020r. jest wierna i prawdziwa. Oto jej kwintesencja:

  Jsteśmy (byliśmy) w najwyższym punkcie fali B w spadkowej korekcie (A-B-C) hossy stopnia Supercyklu z lat 1942-2007 (lub jak kto woli 2000). Patrz S&P500 powyżej. Od 2007 lub (j.k.w.) 2000 roku indeks ten rysuje Elliottowską NIEREGULARNĄ, spadkową trójkę A-B-C stopnia hipercyklu, w której szczyt fali B na którym w styczniu 2020 indeks przebywał, znacznie przewyższa poziom początku fali A z roku 2007 (lub jkw.2000).
  Jesteśmy więc na szczycie wszystkich szczytów początku pięciofalowej FALI SPADKOWEJ C. Na wykresie Mistrza odpowiada to sytuacji z lutego 1937 roku. FALA SPADKOWA – C w NIEREGULARNEJ korekcie A-B- C wg Elliotta kończy się PONIŻEJ spadkowej fali A. Stad prosty wniosek że przez kilka lat, w ramach pięciofalowej sekwencji spadkowej indeks S&P500 dotrze do poziomu poniżej (lub j.k.w. grubo poniżej) 700 pkt .- 2009 rok na wykresie Mości WB. W latach 1929-1942 była to płaska trójka stopnia hipercyklu Elliotta.
  TYLKO KONIE(SHORT fw20) i złoto mają wartość jakiem szlachcic z prapradziada.(…)”

  Może ktoś potwierdzi mojemu przestraszonemu koledze, że jednak zgodnie z teorią Kondratiewa, potwierdzoną teorią fal Elliotta, JESTEŚMY jednak w sytuacji analogicznej do (po)szczytu z 1937 roku.
  Z góry dziękuję (w tym także za uzasadnienia innych przewidywań niż moje lub kolegi)

  2
   1. sumadartson

    To jest wbrew pozorom całkiem niegupawy komentarz. Jesteśmy w 2020 r. gdzie tysiące zleceń pkc jest obsługiwanych sekundowo, gdy tymczasem w roku 1929 roku z powodu małej przepustowości telegrafu, zlecenia pkc docierały na rynek z tygodniowym nawet opóźnieniem. To była jedna z przyczyn największego krachu w dziejach NYSE.
    PrawdoPODOBIEŃSTWO powtórki bessy z lat 1937-1942 jest więc wyższe, gdyż w dobie klawisza „enter” jedynie wyłączenie „światła” zablokowało by rynek. Ale dopóki nasi dzielni górnicy fedrują na pohybel ekologistom, zanik napięcia nam nie grozi. Nawet gdyby wiatraki stanęły z braku wiatru a solary poszły spać z powodu np. pyłów wulkanicznych po wybuchu wulkanu Yellowstone.

    2
 35. Guy Fawkes

  @Cebeerxx

  Ty się o pana Wojtka już tak nie zamartwiaj.
  Każdy wielki analityk musi strzelić kilka wielkich byków, tak jak każdy wielki trader musi kilka razy zbankrutować.

  Pan Wojtek myśli teraz nad przyczyną wygaśnięcia Kitchina i z tego może wyjść genialna doktryna.

  9
  1. red.007

   Schemat stary jak świat.
   Coś ze dwa tysiące lat temu,tłum krzyczał”ukrzyżuj”.
   Pomimo,że Tamten był sprawiedliwy i do tego był Bogiem.
   Jedno jest pewne,Pan Wojciech Bogiem nie jest,ale żeby zaraz na krzyż,to już przesada.

   5
 36. Guy Fawkes

  @007, @Billy, @Dociekliwy

  Męczy mnie pewna analogia, przestępca zwasze wraca na miejsce przestępstwa you know.:))

  Analogia z naszą bananówką w roku 93′.
  Najpierw w styczniu bodajże zjechało gładko, a później była jeszcze ostatnia fala do marca 93′ przed krachem.

  Na usiackiej giełdzie według ichimoku jeszcze nic złego się nie stało, come on!

  A skoro Carrie przychodzi z katastroficznym emploi, no to chyba trzeba szukać dołka, tak czy nie?

  Towarzysze amerykańscy ogłosili wycofanie z Afganistanu dokładnie do połowy 2021, ”w ciągu 14 miesięcy” – ciekawa miara czasu, oder?
  Towarzysze chińscy już dokazują na zachodnim Pacyfiku.
  https://www.defence24.pl/bezkarny-atak-chinski-laser-kontra-amerykanski-samolot-analiza

  Zaraza zniknie tak szybko jak się pojawiła, w niedzielę większość zarażonych będzie zdrowa.

  A przecież nasze kreski dawne uznane też coś znaczą.
  Pan Wojtek może jeszcze odratować tego Kitchina.

  1
  1. toya

   Mnie osobiscie obecny czas (czyli niezrozumiale nadproporcjonalnie gwaltownej reakcji na dość blachą przyczyne) jako żywo przypomina rok 2010 i calkowite zawieszenie lotów na kilka dni po wybuchu islandzkiego wulkanu.

   Do dwóch tygodni temat virusa powinien ucichnąć.

 37. macarek

  Wirus jest najgroźniejszym wrogiem tych państw, które przeznaczają dużo więcej na wojsko i bezpiekę niż na zdrowie. Dlatego Iran ma taką wysoką smiertelność. Podobnie może być w Pakistanie, Nigerii, Egipcie czy Indiach.
  Od dawna jest dyskusja o przeludnieniu i zbytniej rabunkowej konsumpcji. To ciekawe, iż planeta po tych 4 wielkich pożarach 2019 wysuwa przeciw ludziom swoją broń…Solaris 😉

  2
 38. bartek

  Mainland China
  Cases: 79,824
  Deaths: 2,870
  South Korea
  3,736
  18
  Italy
  1,128
  29
  Iran
  978
  54
  Japan
  239
  6

  W roku 2018 zarejestrowano w Polsce 264 781 zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne

  Wiec kto na tym zarabia???

  2
    1. bartek

     te same zrodlo
     about 2% of Chinese patients with confirmed cases have died. Some researchers estimate the mortality rate will be closer to 1% once all cases are counted. Covid-19 appears to be deadlier than seasonal influenza, but far less deadly than SARS, MERS or Ebola.

     2
     1. tinley

      Powiedz to ludziom w Iranie. Tam prawdopodobnie wirus zmutował skoro zabija już rządowych urzednikow którym nie można chyba odmówić przyzwoitej opieki medycznej.Tam śmiertelnosć to 14% wg dostępnych danych . Pewnie diagnostyka nie istnieje najprawdopodobniej bo to niewiarygodny odsetek.

 39. skaven

  Wczoraj w nocy Radio Maryja potwierdziło obecność koronawirusa w Polsce. Są 3 przypadki we Wrocławiu. Od jutra embargo w mediach na informacje się kończy. Do dwóch tygodni dowiecie o 40 przypadkach w Warszawie.

  @WB
  Kiedy pan na dobre zablokuje tego ruskiego trolla fołksa?

  4
     1. Rafo

      https://magazyn.wp.pl/wiadomosci/artykul/koronawirus-po-pierwsze-nie-panikuj

      ….grypa sezonowa co roku zabija od 290 tysięcy do 650 tysięcy ofiar [ 5 ], co oznacza, że każdego dnia z powodu powikłań wywołanych wirusem „zwykłej” grypy umiera od 795 do 1781 ludzi [ 5 ].
      Z tych liczb wynika, że obecna epidemia to nie pierwsza taka pułapka, w którą my, ludzkość, wpadliśmy. Ale żadna nie wywołała takiej paniki, jak koronawirus.

      PS. wszystkie ofiary we Włoszech to ludzie starsi obciążeni innymi chorobami.
      Ale wywołanie paniki jest wielu na rękę…..

      6
   1. sumadartson

    Pomijając Kitchina, ironia Waszmości jest jak najbardziej uzasadniona. Od stycznia widać komentarze o wyższości grypy nad koroną a jednak kto dostrzegł gospodarcze skutki zarazy chińskiej dla globalnej gospodarki i dosiadł koni(short) wygrał fortunę.
    Jak słyszę teraz „a co tam 50 poległych turków i zbombardowane lotnisko”, a nikt nie mówi że może popłynąć morze krwi. bo trwa wojna dwóch najpotężniejszych mocarstw militarnych Europy , to shortkonie same proszą mnie aby je dosiadać

    1
     1. papatrader

      Brawo, prawie 500% na całym kapitale w ciągu 4 dni to jest coś.
      Niewielu tak potrafi, ja w cały miesiąc z 10 transakcji uciułałem +4,4%. Żenada.
      Jak uda Ci się utrzymać takie osiągi regularnie to niedługo zapomnisz o tym blogu i zacumujesz gdzieś na Hawajach albo Karaibach. Powodzenia i dalszych sukcesów.

      1
  1. sumadartson

   Wow. A u Saudów -4%. Dzięki Waszmości za info. Rzadko zaglądam w tamte strony w niedziele, zajęty obserwacją Braci Starszych. Zamiast świętować sukcesy na shortkoniach należało pomyśleć o skutkach stopniowego zamrażania lotów i komunikacji dla producentów ropy i dystrybutorów paliw. No to zamiast chinageddon mamy jednak GLOBALGEDDON o czym donosiłem nieśmiało w ubiegłym tygodniu. Kto by tam jednak się tym przejmował, skoro większość pisała „zara będzie odbicie bo …”.

 40. Sawa

  Nareszcie ktoś zauważył, że wirus to tylko zasłona dymna nad czymś, czego dzisiaj nie wiemy.
  Cytuję fragment mojego pierwszego komentarza na tym blogu sprzed kilku dni:
  „Dla mnie zagadką jest to, że rządy reagują panicznie na coś co nie jest bardziej niebezpieczne niż zwykła grypa i wcale nie niesie więcej ofiar śmiertelnych od każdej innej odmiany grypy. Prawdopodobnie jest coś o czym nie chcą powiedzieć ludziom z ulicy…… albo tutaj nie o jakąś grypę chodzi, tylko o to które mocarstwo przejmie kontrolę nad światem”

  Pierwszy komunikat o nowej odmianie grypy podano 31 grudnia 2019, że stwierdzono u 17 osób i żeby było zabawniej, to stwierdzono u osób pracujących na targu rybnym. Przecież już ten komunikat to kosmiczny żart, nową odmianę grypy można po wielu miesiącach wyselekcjonować gdy zachoruję na nią tysiące osób a nie 17 (słownie siedemnaście)

  Ale ja miałam nadzieję, że nie o grypie przeczytam na blogu inwestorów tylko o konsekwencjach jakiegoś potężnego absurdalnego i histerycznego przekrętu. Przecież to śmierdzi na setki kilometrów z tym koronawirusem.

  Ktoś tutaj pisał „za miesiąc nikt nie będzie pamiętał o tym wirusie” raczej nie sądzę, ale nawet gdyby, przecież dla rynków finansowych to nie ma znaczenia czy będziemy o tym pamiętać, natomiast kolosalne znaczenie ma to co już się stało w gospodarce i co stanie się za moment, a stanie się mnóstwo złego.
  Niemcy od miesiąca nie sprzedali ani jednego samochody do Chin i to wiem od gościa który zajmuje się tym tematem.
  A przecież to drobny przykład.
  Ja naprawdę nie zdziwię się jak Niemcy i kilka innych państw z czołówki gospodarczej świata pokażą za I kwartał -10% PKB i to jest temat do analizy przez ludzi związanych z rynkami finansowymi a nie czy będziemy pamiętać o wirusie.

  Pozdrawiam.

  1. digesting slowly

   To są testy. Testują broń biologiczną. Wirus nie jest wcale bardziej groźny niż grypa, ale przez wywołanie globalnej histerii, jest świetnie monitorowany. Corona wirus użyty do tych celów niczym nie różni się od czegoś tak groźnego jak ebola, wąglik, itp. lub jeszcze groźniejszego.
   Testują jak się rozprzestrzenia, wpływ na ludność, krajowe gospodarki itd.
   To oczywiste że w laboratoriach są produkowane śmiercionośne wirusy, symulacje ich użycia są konieczne i bezwzględnie niezbędne.

   Druga sprawa, timing. Krach na giełdach nie jest skutkiem pojawienia się wirusa, lecz jego przyczyną. W ten sposób piecze się dwie pieczenie na jednym ogniu. Jak już ogień przejdzie przez las, bluszcze dusiciele zaczną rosnąć ze zdwojoną siłą, tam gdzie mają wyrosnąć.

 41. macarek

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-we-wloszech-najnowszy-bilans-ofiar,nId,4356460

  //Liczba 1694 potwierdzonych dotąd we Włoszech przypadków obejmuje obecnie zakażonych, zmarłych i 83 osoby już wyleczone…..

  (sic!) Na konferencji prasowej w siedzibie Obrony Cywilnej w Rzymie przedstawiciel Krajowego Instytutu Zdrowia zwrócił uwagę na to, że wszystko wskazuje na to, że wirus krążył we Włoszech już od połowy stycznia, a więc na ponad miesiąc przed wybuchem obecnego kryzysu.

  //

  Po prostu wśród wielu osób nie ma żadnych objawów… stąd potem eksplozja w liczbach

  1. Guy Fawkes

   To się może zgadzać. Koronawirus z pewnością krąży po świecie na zgubę dusz ludzkich od dawna.
   Sam miałem grypę niepodobną do zwykłych gryp. Wali jak młot i odbiera siły żywotne tak skutecznie, że trudno po tygodniach dojść do siebie.

   1
 42. papatrader

  Nowy weekendowy wpis w moim dzienniku spekulanta. Zamknięcie lutego w portfelu na poziomie +4,4%.
  Z najciekawszych opcji w nadchodzącym tygodniu to dla mnie zachowanie złota i walut powiązanych z PLN.
  Życzę udanych spekulacji w tym tygodniu.

  1. sumadartson

   No to miałem rację pisząc tu tydzień temu dlaczego nie odwiedzę Waści włości. Jak ja bym zamknął luty z zyskiem 4,4% to bym najpierw umarł ze zgryzoty a potem skremował się ze wstydu. Tylko przez ostatni tydzień nabrałem w troki ponad 35% a wcześniej za namową naszego Mistrza zarobiłem jeszcze na MiŚ, a zwłaszcza na M z NC (zamknięte z 10 sesji temu).
   Weź się Waść za robotę bo to lichy wynik

   1. papatrader

    Brawo, gratuluję tak jak Panu Lisowi jego 500%.
    Wasze wyniki są wręcz oszałamiające. Jeszcze kilka lat temu sam wierzyłem w takie granie, ale wyleczyłem się na moje szczęście.
    Wolę jednak moje podejście i takie wolę promować.
    Jak ja bym 35% zysku od kapitału wyjmował tygodniowo to pewnie teraz bym popijał drinki na swoim jachcie pływając z rodziną po Morzu Karaibskim, tam jest teraz godzina 17.00 i pewnie z 25-27 st.C. Ahh marzenia 🙂

    1
    1. sumadartson

     500% z całego kapitału w tydzień? Bez lewara to chyba niemożliwe. No chyba że 500% z kapitału zainwestowanego, to i u mnie wyjdzie z kilkaset%. Nie wiem dokładnie bo ja liczę wartość przybyłych włości do wcześniej posiadanych wszystkich włości w sakwie.
     Powodzenia i do zobaczenia na Karaibach

     1
 43. lis

  U nas jest wybicie z konsolidacji, czy nikt nie zwraca na to uwagi, praktycznie w większości takich przypadków lecą o zasięg konsoli.

  Ja gram, że grunwald odwiedzą, ale pod warunkiem, że przebiją wyprawę kolumba.

  Swoją drogą tu i 1.000 pkt jest możliwe, ale to tylko pobożne życzenia, czas pokaże.

  Jutro większość pewnie zagra pod wybicie, bo niby stany odbiły, stany miały koniec miesiąca i fundy ciągnęły.

  Spadki się nakręcają, co mnie cieszy.

  1. skaven

   Spadek obrotów we wszystkich kasynach w Macau w lutym -87%
   Porównania tu do zwykłej grypy, raka i siania paniki to chyba tylko robią ubrani na kiczynowej hossie liczący ze uda im się wyjść na odbiciu zdechłego kota.
   Umówmy się że od poniedziałku kiczinowa hossa dobrze?

   1
 44. Sawa

  Już napisałam, ani wykresy Point & Figure, ani żadne inne kreski AT w czasie wojny nie mają najmniejszego sensu.
  Napisałam także, ze moim zdaniem to jest krach a nie bessa a krach powinien oddać ~66%
  chyba, że to jest krach gigant to giełdy oddadzą nawet 90%.

  Oczywiście mogą być wzrosty, ja jestem laikiem, mogę się mylić
  przyszłam czegoś dowiedzieć się a nie szpanować.
  Ciekawość mnie zżera, co jest grane z tym wirusem, od początku przekonana jestem, że to zasłona dymna, tylko nie wiem co zasłania.
  Ucieszyłam się, że znalazłam taki blog, bo znam Pana Białka jeszcze z Parkietu starego i zawsze był bardzo rozsądnym człowiekiem i ma niesamowitą wiedzę zwłaszcza o otoczeniu rynków finansowych a to mnie najbardziej interesuje.

 45. animetal_slave

  Obaj macie rację chłopcy, bo porównujcie open z dwoma różnymi close. Close o 22 w piątek był ~2951, close o 23 był ~2985.

  P.s. korekta się należy jak psu buda, tak jesteśmy oversold krótkoterminowo. Ale dla mnie to będzie okazja do otwarcia S na wyższych poziomach. CHYBA ŻE BĘDZIE 50bp cut rate już teraz.

  2
 46. Griot1234

  Uważam że zejdziemy niżej, tylko znów baltic Dry index idzie na PN. A pytanie z serii spiskowych kogo najbardziej nie lubi virus:
  Putina, TRUMPA, PA CZYprzywódcy Chin, tak naprawdę to jedyna forma opozycji w Chinach. Ciekawe co się dzieje wew. KPCH

 47. Pingback: viagra online

 48. Sawa

  29 lutego napisałam:
  „No nieeeeeee a ja myślałam, że znalazłam blog z ludźmi mającymi pojęcie o rynkach finansowych.
  Po 1. tutaj rządzi chciejstwo sfrustrowanych porażką gości.
  Po 2. tutaj widzę zaklinaczy a nie trzeźwo myślących analityków
  Po 3. ……………….szkoda.
  Jakie to ma znacznie, czy w czerwcu ktoś będzie pamiętał o wirusie? naprawdę ci którzy to piszą nie czują, ze w maju Niemcy, Japonia, Australia pokarzą PKB za I kwartal na poziomie -10%, albo coś koło tego.
  Napisałam tydzień temu „Rozpoczął się krach – nie korekta, nie bessa, tylko krach znacznie głębszy od tego z 2008/09.”
  Może ktoś zna, a nawet może ktoś kreuje dalszy scenariusz, ja nie znam, ale przedstawiłam jedną z moich hipotez, że Chiny realizują swoją strategię samodzielnego hegemona. Oczywiście to tylko wersja laika, możliwe, że realizowany jest inny przeciwny scenariusz. Możliwe, że Tramp dogadał się z Chińczykami i zlikwidują Putina, na co wskazuje chociażby gwałtownie taniejąca ropa.
  Nie wiem.
  Ale wiem, że zaczęła się prawdziwa wojna o prymat w świecie z jakiś tam wirusem jako zasłoną dymną. uzasadniający kroki które zostały wykonane a zwłaszcza te które dopiero nastąpią.
  Oczywiście nie namawiam do paniki, ale dajcie już sobie spokój z tymi waszymi kreskami i kiczenami to wam nie pozwala obiektywnie oceniać sytuację, Wami rządzi chciejstwo a Wańkowicz pisał, ze to jest największa zaraza bo oślepia kompletnie.
  Powtarzam, KAŻDY odrobinę rozgarnięty inwestor już po minionym poniedziałku 24 lutego, powinien mieć kompletnie wyczyszczony portfel z wszystkich walorów, otwarte krótkie także aut.
  Nigdy nie powiedziałam i NIGDY nie powiem, że AT to bzdety, wręcz odwrotnie, ale na litość boską AT nie jest na czas, kiedy wszystko się wali.
  Trzeba ratować co się da i tylko to powiedziałam.
  Po wojnie, będziemy sobie malować ładne kreski…… jak przeżyjemy. ”

  Dzisiaj gdybym miała napisać na temat rynków finansowych napisałabym dokładnie to samo….. tylko, że to już o 2 tygodnie za późno.

 49. Pingback: essay on helping poor people

 50. Pingback: customessaywriterbyz.com

 51. Pingback: help writing a comparison and contrast essay

 52. Pingback: dissertation assistance service

 53. Pingback: essay writing service law

 54. Pingback: research paper writers

 55. Pingback: where can i find someone to write my paper

 56. Pingback: doctoral thesis database

 57. Pingback: thesis writing software

 58. Pingback: how to take cialis

 59. Pingback: online pharmacy

 60. Pingback: cialis without a doctor prescription

 61. Pingback: how long does it take for cialis to work

 62. Pingback: viagra coupon

 63. Pingback: active ingredient in viagra

 64. Pingback: viagra samples

 65. Pingback: prescription drugs prices

 66. Pingback: canadian online pharmacies prescription drugs

 67. Pingback: canadian pharmacy online

 68. Pingback: walmart pharmacy price check

 69. Pingback: viagra

 70. Pingback: cialis australia express shipping

 71. Pingback: bootleg cialis

 72. Pingback: where to get generic cialis without prescription

 73. Pingback: viagra canada office

 74. Pingback: thesis statement for research paper

 75. Pingback: Zakhar Berkut hd

 76. Pingback: 4569987

 77. Pingback: news news news

 78. Pingback: psy

 79. Pingback: psy2022

 80. Pingback: projectio-freid

 81. Pingback: kinoteatrzarya.ru

 82. Pingback: topvideos

 83. Pingback: video

 84. Pingback: afisha-kinoteatrov.ru

 85. Pingback: Ukrainskie-serialy

 86. Pingback: site

 87. Pingback: how to make cialis work better

 88. Pingback: what is cialis prescribed for

 89. Pingback: top

 90. Pingback: daily cialis cost

 91. Pingback: over the counter drugs in canada

 92. Pingback: how much is cialis in canada

 93. Pingback: cheap drugs from canada

 94. Pingback: canada pharmacy checker

 95. Pingback: soderzhanki-3-sezon-2021.online

Dodaj komentarz