Jak sobie radziły akcje spółek z porannych komentarzy z listopada?

Tak jak miesiąc temu sprawdziłem, jak zachowywały się akcje „ciekawych” spółek, o których wspominam w swoich porannych komentarzach dla DM BPS. Zmieniłem trochę formę prezentacji, bo poprzednio konstruowałem z kursów akcji tych spółek indeks, ale takie postępowanie powodowało, że spółki z początku miesiąca dominowały zachowanie indeksu przy jego starcie, co zniekształcało trochę wyniki. Teraz liczę po prostu średnie stopy zwrotu do 14 lutego, co jednak możliwe jest dopiero od początku grudnia.

Średnio akcje „listopadowych” spółek podrożały o +12,1 proc.:

Powered by macrobond.com

… i były średnio lepsze od WIG-u o +14,1 proc.:

Powered by macrobond.com

To ładny wynik, ale nie ma w tym raczej wiele mojej zasługi jako selekcjonera, bo po prostu w okresie minionych 3 miesięcy szeroki rynek ładnie zwyżkował, więc podejrzewam, że rzucając losowo rzutkami w tabelę GPW i NewConnect uzyskałoby się w miarę podobny rezultat.

W podziale na tygodnie średnie stopy zwrotu ze spółek wspominanych w kolejnych tygodniach rozpoczynających się w listopadzie (w nawiasie średnie wyniki względem WIG-u): +7 proc. (+9,5 pkt. proc.), -1,5 proc. (0 pkt. proc.; było lepiej, ale ostatnio Resbud słabuje), +15,2 proc. (+15,7 pkt. proc.) i +24,8 proc. (+24,7 pkt. proc.; to wpływ OPTeamu, który podrożał o ponad 100 proc.).

Od tamtej pory Ergis został wycofany z obrotu (+15,9 proc.), przestraszony skutkami epidemii w Chinach dla turystyki uznałem, że Rainbow Tours już się nie kwalifikuje jako „ciekawa spółka” (+6,5 proc.), a także uznałem, że słabe zachowanie kursu akcji Mabionu unieważnia przesłanki, które stały za umieszczeniem tej spółki porannych komentarzach (-17,7 proc.).

Dla porównania średnie wyniki spółek „październikowych” w ujęciu bezwzględnym (+15,2 proc.):

Powered by macrobond.com

… i w relacji do WIG-u (+13,6 proc.):

Powered by macrobond.com

W podziale na tygodnie średnie stopy zwrotu ze spółek wspominanych w kolejnych tygodniach rozpoczynających się w październiku (w nawiasie średnie wyniki względem WIG-u: -1,9 proc. (-5,3 pkt. proc.; wtedy jeszcze planowałem wspominać jedną spółkę z „dobrze” wyglądającym wykresem i jedną z wykresem wyglądającym „źle”, albo po prostu wykresy spółek, które ze względu na popularność mogą być interesujące dla spekulantów), +17 proc. (+14,1 pkt. proc.), +19,7 proc. (+18 pkt. proc.), +15,3 proc. (+15 pkt. proc.) oraz +24,2 proc. (+24,7 pkt. proc.).

W tym czasie uznałem, że pierwotne założenia zrealizowały akcje spółek Ten Square Games (+56,3 proc.) i Wirtualna Polska (+22,7 proc.).

Podsumowanie: gdyby szeroki rynek na GPW i New Connect zawsze się zachowywały tak jak od początku października ub. r., to nawet bessę na WIG-u 20 można by jakoś od biedy przetrwać.

Komentarze

 1. toya

  Toya 17 lutego 2020 o 12:20Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  @wieder

  Przez jaka platforme trejdujesz na krypto?

  wider_swider 17 lutego 2020 o 12:38Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  Binance. Chcesz reflinka?

  Dzięki.
  Na razie robię rekonesans. Jakbym się zdecydował to się zgłoszę.

 2. Guy Fawkes

  @WB

  Jesteśmy w okresie rozbicia dzielnicowego, ale do Władysława Łokietka jeszcze nam daleko.
  Na razie mamy chyba okres monarchii Henryków śląskich.:))

  Polska zostałaby zjednoczona w połowie XIII wieku, gdyby nie najazd mongolski. W zasadzie nie był to żaden najazd mongolski, tylko chiński. Armia mongolska składała się w 70% z Chińczyków. Cele, organizacja i biurokracja były w 100% chińskie.
  Ładnie mówi o tym Snopek z Grodziska na filmie, zwłaszcza w dalszej jego części.
  https://www.youtube.com/watch?v=ne1cSDBtjQk&feature=emb_logo

  Chińska armia ludowo-wyzwoleńcza w porozumieniu z Rzeszą zlikwidowała polską elitę, przez co utraciliśmy Śląsk na 700 lat, a państwo polskie zjednoczyło się dopiero kilka pokoleń później, od strony Kujaw. CHAL-W w ogóle rozjechała Trójmorze i Międzymorze, w porozumieniu z Rzeszą i Wenecją (fenicką?), tworzą jednolity obszar wolnego handlu One Belt One Road.

  Dochodzi jakieś 800 lat od tego czasu (1241), a 800 lat wcześniej najazdy barbarzyńców zniszczyły Rzym.

  Tak właśnie widzę zbliżającą się wojnę heartlandową. Ale tym razem uratuje nas nieobliczalna technologia nuklearna.

  1. Guy Fawkes

   To nie jest tak, jak się ekscytuje Snopek, że Czyngis Chan do 51 roku życia był nikim i nic mu się nie udawało, a potem jak za dotknięciem czarodziejskiej różczki wszystko się odwróciło i został władcą świata.

   Nie ma takich karier, a żal, w wieku 51 lat w tamtych czasach powinien być już starym nieboszczykiem.

   Po prostu został wybrany do spełnienia ważnej misji. Widocznie potrzebny był człowiek w podeszłym wieku, żeby nie mógł zdążyć się usamodzielnić jak np. Stalin.

   1
 3. Guy Fawkes

  @WB

  Państwo polskie musi się w którymś momencie odwrócić od Rzeszy, bo inaczej nie mogłoby istnieć. To jest właśnie opcja niepodległościowa.

  //Kolejne posunięcia Henryka II były jednak mistrzowskie: mianowicie porzucił on obóz niemieckich cesarzy Hohenstaufów wspieranych wcześniej przez ojca i dziada i przeszedł na stronę papieską, co od razu zażegnało konflikt z Kościołem…//

  Władysław Łokietek z kolei, niemieckich patrycjuszy rządzących ”wolnymi” miastami, kazał brać na sznur i włóczyć końmi wokół rynku aż wyzionęli ducha. Wtedy wszyscy zrozumieli gdzie jest władza i Polska mogła się zjednoczyć.

  Wiemy już po czym poznamy rządy Łokietka.:)))

  4
 4. fast_market

  Roman Giertych podał, że PAD ma zawetować ustawę przekazującą 2 miliardy na TVP. Tymczasowo, bo po wyborach mają ją ponownie uchwalić. Do tego czasu TVP ma dostać kasę z banku państwowego.
  Nie wiem na ile to prawdopodobne, ale może być istotne dla akcjonariuszy tego banku…

  1
 5. skaven

  @Jeśli temat BRA jeszcze Pana interesuje,można napisać tu:

  Napiszę tak,
  mniej więcej wiem co się dzieje w spółce, prognozowanie czegokolwiek
  na podstawie fal elliotta jest jak słuchanie Zenka w filharmonii i pisanie recenzji do Wratislavia Cantans.
  Lepiej być na giełdzie kundlem czy leszczem chłopcy?
  🙂

  1
   1. toya

    ale zauwazyl Pan, ze wciaz jest ponizej otwarcia (circa 19zl) z pierwszego dnia naganiania 10 lutego? 🙂

    jak juz gratulowac to CLN, bo reszta na czerwono.

    „skaven 10 lutego 2020 o 12:30
    TOP 7 spekulacyjnie na ten tydzień
    CCC, GTN, JSW, PDZ, RFK, BRA, CLN”

  1. mac-erson

   @lis
   Przecież od 2 tygodni USA żyje w Matrixie. Sobie rośnie bez stresu a za dwa miesiące przyjdą wyniki gospodarcze za 1 kwartał, który bez dwóch zdań pokaże jaki jest wpływ wirusa na gospodarkę. Dodatkowo przecież cały czas nie znamy potencjalej skali bo sytuacja nie jest opanowana.
   Udanego dnia for all.

 6. mac-erson

  Moje spostrzeżenie jak zakręcili rynkami, że nawet analitycy, którzy mieli dotychczas dosyć trafne i chłodne oceny zaczynają wchodzić w entuzjazm rynkowy: Neidek tydzień temu ogłosił hossę na PKO (gdy ten był w okolicach 37) a w piątek ogłosił zmianę nastawienia na pro wzrostowy na PKN…

 7. Pingback: viagra

Dodaj komentarz