Krajowi indywidualni inwestorzy nadal są per saldo optymistami

Nudzi mi się już pisanie w kółko o koronowirusie, więc liczyłem, że dzisiejsze dane SII na temat sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych przyniosą jakiś przełom. Tak wiem, że wirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej nie dostosowuje się do nastrojów panujących wśród krajowych inwestorów indywidualnych, ale mimo to miałem nadzieję, że ostatnie spadki i wieści z zagranicy przełożą się na spadek wartości INI do poziomów, które będą jakoś tam historycznie znaczące. Rozczarowałem się. Dzisiejsze saldo optymistów i pesymistów było nadal dodatnie i wyniosło +2,6 pkt. proc. Już bardziej zaniepokoili się Amerykanie, gdzie saldo “byków” i “niedźwiedzi” w sondażu American Association of Individual Investors spadło do najniższego poziomu od pierwszej połowy października (-8,7 pkt. proc.).

Na poniższym obrazku zaznaczyłem na wykresie WIG-u sytuację, w których oba sondaże – i ten polski i ten amerykański – pokazywały równocześnie wyniki nie wyższe niż obecne odczyty sentymentu.

Powered by macrobond.com

Oczywiście widać pewną tendencję do pojawiania się takiego zestawu wartości obu wskaźników sentymentu generalnie bliżej jakichś lokalnych dołków niż szczytów, ale nie ma tu ciągle jakiegoś dramatycznego przełomu.

Spróbowałem innego podejścia: saldo INI SII jest najniżej od 12 tygodni (tak jak teraz), a saldo AAII najniżej od 20 tygodni (tak jak teraz), ale też nie uzyskałem jakiegoś spektakularnego wyniku:

Powered by macrobond.com

Dopiero, gdy zapytałem, kiedy oba powyższe kryteria były spełniane równocześnie uzyskałem coś interesującego:

Powered by macrobond.com

Powyższe jest już zachęcające (sygnały na odpowiednio 19 i 32 dni przed początkiem silnego wzrostu), ale ilość manipulacji, których musiałem dokonać by uzyskać taki rezultat, każe do wyniku podchodzić na razie z pewną dozą ostrożności. Na świecie jest jeszcze sporo krajów, gdzie historia z Korei Południowej i Włoch (patrz mój poranny komentarz “31-36 dni później“) może się powtórzyć, więc być może trzeba jeszcze poczekać na jakiś lepsze wiadomości.

Podsumowanie: jak na skalę emocji wywoływanych przez epidemię wirusa SARS-CoV-2 sentyment indywidualnych inwestorów zarówno w USA jak i Polsce nie jest jeszcze jakoś szczególnie niski, chociaż opisując ostatnie zachowanie obu wskaźników za pomocą 4 prostych kryteriów można dla obecnej sytuacji WIG-u znaleźć dwa precedensy, które wystąpiły na 19-32 dni przed początkiem silnych wzrostów.

Komentarze

 1. Guy Fawkes

  @@

  //Masume Ebtekar, sprawująca w Iranie urząd jednego z 12 wiceprezydentów, jest zakażona koronawirusem – poinformowały w czwartek irańskie media państwowe. To czwarty polityk w tym kraju, u którego badania na obecność patogenu dały wynik pozytywny.//

  A wirus perski jest podobno baaardzo zjadliwy. No i jak tu wierzyć w przypadki?
  Nie ma przypadków, są tylko znaki of course.

 2. skaven

  @BRA

  Takie trochę spóźnione info, które miałem tu zapodać moim kolegom.
  Spójrzcie sobie w linkedIN, większość „fachowców”, która była odpowiedzialna przez ostatnie 1,5 roku za przejadanie kasy tej spółki
  i za sprzedaż nocnika już pracuje w innych firmach, w tym główny dyrektor sprzedaży, który zwinął się miesiąc temu.
  Natomiast główny specjalista, który przez ostatnie lata odpowiedzialny był za badania, certyfikaty, i całą tą stronę
  medyczną przestaje tam pracować z początkiem marca. Obecnie jest na wylocie i sprząta biurko.
  Pozostało 20 obligacji do spieniężenia, czyli jakieś 6mln szt akcji biednych obligatoriuszy, którzy mają drugie zabezpieczenie na majątku po
  banku spółdzielczym, który pierwszy ustawi się po to, co tam pozostało czyli przeszacowaną nieruchomość.
  Pytanie kto ostatni zgasi światło?
  A może nocnikiem za 100mln zł da się badać koronawirusa, wtedy kurs wystrzeli w kosmos

  5
 3. Guy Fawkes

  @@

  Jak słyszałem o tych łapanych L-kach przez ostatnie dni, to ciągle przychodziło mi na myśl, że żaba nie powinna podstawiać łapy tam, gdzie (short)konie kują.

  Zamiast kupować, trzeba było sprzedawać, drobna różnica, klawisz obok:))

  1
  1. red.007

   Różne były daty tego poziomu,w styczniu 2019 jak mu nie wyszło przełożył na obecny miesiąc,wpisy miał różne,m.in.takie:

   “konsultant121

   @lastkura
   Zobaczymy co tam w trawie piszczy w połowie lutego 2020:) Ale to zbyt proste, to może być jedynie lokalna data zwrotu. Nie sądzę żeby taka sama struktura w tygodniach działała z cyklu 2007/2009 na cykl 2018/2020.

   2019/02/08 11:32:10”

   “lastkura

   Oczywiście 1680 zobaczysz , ale trzeba czytać ze zrozumieniem . Kluczowa jest struktura a nie jakaś numerologia czy arbitralna interpretacja . Jasno była podana cena 1680 [ rok temu ] w granicach koniec stycznia 2019- 13 luty 2020 . Jakbyś zrozumiał strukturę pierścienia Z[sqrt3] to byś zagrał 21 września i 3 grudnia 2018 roku na spadek a nie narzekał CYKLICZNIE ,że tak ciężko przy odśnieżaniu i zbieraniu butelek .
   2019/02/08 12:31:22”

   1
  1. mrRobertson

   z tym zawracaja to bym nie przesadzał .. narazie odbicie 61,8 na DAX 12.217-27 zadzialalo prawie do punktu …jutro piątek a końcowki w piatek sa raczej slabe po wyprzedazach. U nas szału nie ma. odbicie tez u nas bedzie “opoznione”.

    1. datik

     Ja zagrałem na odbicie (przy styczniowym :(). Wolumen na ff był słuszny, większe bywają tylko w okolicach zmiany serii. Jeśli się pomyliłem to …jesień średniowiecza, bo dziś zamknąłem resztkę S na CDR i zostały mi tylko 3 na DNP. A one potencjał do spadków to mają…

     1
     1. podczaszy1

      Połowę krótkich zamknąłem wczoraj po 1918, a tą drugą to chyba jak padnie mi sygnał, a więc nie wiem czy niżej czy wyżej niz te wczorajsze. Gdyby dalej spadało od razu to może tak jak wczoraj spróbuje przy poziomie 1757 pkt.
      Zawsze czekam na taka fazę rynku/ ostatnio chyba w 2011 roku/ ale właśnie wtedy najbardziej kusi mnie cos zgadnąć. Juz chyba tego nie opanuję.

        1. podczaszy1

         Po pierwsze to chyba nie wyczuwasz mojej ironii.
         Ta pierwsza linia o której piszesz to jak widzę już przebita.
         Ta druga zresztą też
         Obu tych linii nie brałem pod uwagę.
         Racze kieruję się proporcjami, a takie linie to tylko wtedy gdy indeks ma z nimi kłopot.
         Na pytanie czy ważne są dla mnie wsparcia odpowiem,że tak. W znaczeniu,że ich nie lekceważę.

         3
 4. Kanoniers.

  @mac-erson

  Nie było mnie tu kilka tygodni a Ty nadal byczy… Nawet jeśli nie masz racji to podziwiam Cię za konsekwencje bo to naprawdę trudna sztuka co wiem po sobie.
  Ja jako niedźwiedź przyznaje że swoje odcierpialem i dopiero teraz mam swoje 5 minut
  Jeśli faktycznie Cię nie wypłukało jeszcze to albo grasz za grosze albo już sam nie wiem co bo nie powiesz mi chyba że jest Ci teraz lekko ?!

  7
 5. zorro

  UFF. No i mamy 1.850 na WIG20 czyli zupełnie ODWROTNIE niż prognozował Gospodarz bo przecież wczesną wiosną mieliśmy być na historycznych szczytach a dolar miał być po 3,30. Nie chcę się czepiać ale wygląda na to,że jest to perfekcyjny anty wskaźnik i warto to wykorzystać w decyzjach inwestycyjnych.

  22
  1. mrRobertson

   po co ta zlosliwosc … nie rozumiem tego.
   Ja ogladam wykresy i prognozy W.Bialka jako pewna podstawe do moich rozwazan nad rynkiem choc ja glownie reaguje niz prognozuje.
   Analizy W.B oszczedzaja mi bardzo duzo czasu.

   2
    1. podczaszy1

     Po takiej konsolidacji-ponad 1,5 roku- to był bardzo prawdopodobny wariant. Mogło jednak spadać wolniej i z mojego punktu widzenia to byłoby lepsze rozwiązanie. No, ale giełda to nie koncert życzeń i co człowiek już spieprzył to się stało i sie nie odstanie. 🙂

     2
 6. skaven

  @WIG20 czyli zupełnie ODWROTNIE niż prognozował Gospodarz.

  Teraz pan Wojciech będzie startował z niższej bazy więc jest większe prawdopodobieństwo że trafi.

  Ja pisałem że jest za ciepło i giełda będzie spadać.
  Gdyby przymroziło to i kopalnie więcej wungla by sprzedały i nie byłoby tego wszystkiego.
  Większość się śmiała. Na giełdzie sprawdzają się stare proste zasady, wydumana analiza jest dla ciemnego luda
  hehe.

  8
 7. skaven

  macerson zamiast kupić działkę budowlaną 4 lata temu w dołku cen i na tym zarobić
  jak zwykły prosty Kowlaski to postanowił że kupi w dołku za te pieniądze akcje.
  Pan Wojtek jak to czyta to chyba boki zrywa :))))

  6
 8. Kanoniers.

  Argumenty że rynek jest ekstremalnie przegrzany były ciągle wyśmiewane więc postanowiłem się nie udzielać bo każdy widział płynność , kasę itd… ale jak pisałem że 10 lat to chyba już wystarczy to znów były argumenty że musi rosnąć…
  Czy zakładam w takim razie armagedon ?? Nie ,zobaczymy co się będzie dzialo , wskaźniki się schłodzą i pewnie znów wrócimy do wzrostów, szczególnie na naszym bagnie gdzie naprawdę jest tanio !!

  3
 9. konsultant121

  Nie wiem czy nie darować zakładu który zawarlem z macersonem o 100zł o to ze WIG w 2020r nie przebije szczytu z 2018r.Chłop biedny wyzerował depozyty albo gadał głupoty o Longach a gawiedź wierzyła… Darować zakład czy trzymać dalej?

  3
  1. podczaszy1

   Macersona nie idzie rozgyżć. Raz mam takie odczucie innym razem odwrotne, a dowodów brak. Taka beztroska jest jednak zastanawiająca. 🙂
   Tu Gospodarz szuka trolli amerykańskich, rosyjskich, a obecni są głównie trolle biur maklerskich. 🙂

   18
  2. tinley

   Nie wiem czy dobrze pamietam, ale to chyba z tobą kiedyś rozmawiałem o tym że rojenia o hossie na W20 to sen wariata. Nikt się nie spodziewał akurat wirusa (aczkolwiek ja jakies tydzień dwa przed wybuchem w Chinach napisałem że katalizatorem spadków bedzie jakas przyczyna spoza gospodarki i rynków), ale te spadki były jakby wpisane w nastepstwo zdarzeń. Wirus był tylko katalizatorem.
   Wszyscy niemal analitycy przewidywali góra kilkuprocentowy spadek-korektę. Czytałem artykuły żeby kupować amerykańskie akcje które jakoby miały być odporne na pandemię. I zonk. Ponad 10% w plecy. nagle zrobiła się panika bo przyczyny do paniki jak najb są. Walka z tym wirusem rozłoży gospodarki. Więc albo świat przestanie walczyć z tą chorobą i zaczniemy z nią żyć jak z grypą albo wykrwawimy się gospodarczo. Wybór wydaje się oczywisty – tym bardziej że wirus nie jest zabójczy.
   Ja mam ponad 100 tys w papierach, tyle że w zeszły poniedziałek olbrzymią część wyniosłem z akcji do obligacji. Dziś skończyłem jeszcze kilka operacji. Całość strat to jakieś 380zł będzie. Zostawiłem trochę w akcjach i równowartość w złocie. Jako ze inwestuje przez fundusze to na pewno nie będe na wariata teraz wchodził w rynek bo nie jestem samobójcą – zakładam ze to nie koniec spadków.
   I tak bede musiał coś zrobić bo trzymanie teraz bondów to proszenie się o klopoty na dłuższą metę.

   1
 10. red.007

  @WB

  Na początku dygresja.

  -Dziwne są te drwiny z niesprawdzonej(chyba) prognozy Gospodarza.
  To tak,jakby ktoś tylko czekał na pomyłkę,która w prognozowaniu rynku zdarzyć się może.
  Mnie nie interesuje czy się sprawdziła,czy się nie sprawdziła.
  Ponieważ oparta była na interpretacji Kitchina i wydaje się,że zawiodła,to zamiast głupio krytykować zadam po prostu pytanie na końcu wpisu.
  Może zechce nam Pan to przybliżyć.-

  Mieliśmy w listopadzie/grudniu różne spojrzenia na dolara i Giełdę:

  “wojciech.bialek
  28 listopada 2019 o 15:16
  @mac-erson:
  „Panie Wojtku poproszę o ustosunkowanie się do cykli Kithinowych na dolarze:..

  A co z nimi jest nie tak? Następny – „ortodoksyjny” – szczyt był w styczniu 2016 (grudzień 2016 to szczyt „wtórny”), więc w tym Kitchinie szczyt dolara powinien być już za nami (obstawiam, że był niż szczyt wrześniowy).

  Ale zaczynam myśleć nad nieco szatańskim planem dla dolara. Otóż uwodzi mnie coraz bardziej symetria środkowa, która się na USD/PLN otworzyła w grudniu 2014. Wynika z niej, że do przyszłego roku w standardowej kitchinowej bessie USD/PLN spadnie poniżej dołka ze stycznia 2018 (wtedy WIG powinien być na nowym rekordzie),…”

  “red.007
  28 listopada 2019 o 20:27
  Stawiam tezę,że szczyt wrześniowy nie jest szczytem w tym Kitchinie.
  Będziemy w obecnym ruchu dążyć do pokonania szczytu wrześniowego.
  Mało tego,wzrost dolara od dołka z 2018 wyjdzie powyżej szczytu z 2016.
  Ze względu na szacunek,z whisky dam sobie spokój.”

  “Podsumowanie: zachowanie WIG-u i USD/PLN ostatnio sugeruje, że rynek akcji wszedł już we wzrostową fazę cyklu Kitchina, a USD/PLN w jego fazę spadkową.”
  https://wojciechbialek.pl/2019/12/dolkowe-sygnaly-na-wig-u-szczytowe-na-usd-pln.html

  “red.007
  30 grudnia 2019 o 13:37
  @WB
  Moje podejście sugeruje rozpoczęcie w styczniu spadku WIG poniżej sierpnia a USD/PLN wzrostu powyżej września.”

  https://stooq.pl/q/?s=wig&c=1y&t=c&a=ln&b=1
  https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Rynek akcji nie wszedł we wzrostową fazę cyklu Kitchina,WIG nawet nie pokonał listopadowego szczytu a USD/PLN nie wszedł w jego fazę spadkową,parę dni po Pana wpisie rozpoczął wzrosty,co dla obu przypadków sugerowałem(USD/PLN jeszcze nie wyszedł nad wrzesień).

  Pytania:
  Jak zinterpretuje Pan obecną sytuację na rynku akcji i na USD/PLN pod kątem cyklu Kitchina?
  Czy Kitchin tym razem zawiódł,czy najzgrabniej będzie zwalić na koronawirus?

  3
 11. skaven

  @BRA
  Data sporządzenia: 2020-02-27
  Wydanie akcji serii L Spółki w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego

  red, czy masz jeszcze kasę żeby odkupić te pozostałe 6mln szt akcji?
  Wiesz że nowy prezes jest specem od przeprowadzenia upadłości?
  Tak tylko pytam bo wiem że tam w falach masz wszystko poukładane w Tuku od 95 gr.
  Wszyscy kluczowi pracownicy spółki już się ewakuowali, a tobie Tuk podpowiada żeby zostać do końca?

  1
  1. red.007

   W przeciwieństwie do Ciebie nie jestem krętaczem z cyklu mam-nie mam,mam-nie mam…
   Mam i ostatnio o kolejnych dokupieniach również pisałem.
   O moje pieniądze to Ty się nie troszcz,nie ma takiej potrzeby.

   8
  1. tinley

   Raczysz żartować? Co ma obniżka stóp do potencjalnie zamknietych zakładów lub zakładów nie mających czego produkować. Owszem – to na razie moze niezbyt realna perspektywa, ale właśnie rynek to wycenia.

   1
 12. zorro

  @red.007
  Przecież prawdziwa cnota krytyki się nie boi. To nie są drwiny. O silnej hossie na GPW która miała kulminować wczesną wiosną Gospodarz mówił publicznie w TV Parkiet. Być może trzeba bardziej ważyć słowa i z szacunkiem podchodzić do oglądających bo inaczej to będzie kabaret.

  5
  1. red.007

   Wk….ny?
   Toż ja mam z Ciebie ubaw po pachy.
   Chcesz sobie wydumane rzeczy pisać,to pisz.
   Jakie S-ki,gdzie tak pisałem?
   Swoich kontraktów na Blogu ani na priv nie podaję.
   Aaa,może raz,jak dałem projekcję spadku W20 od listopada,to wspomniałem,że parę złotych wpadło.
   Co tam jeszcze chcesz wiedzieć?

   2
    1. red.007

     No widzisz facio,nawet nie potrafisz czytać ze zrozumieniem więc jeszcze raz:
     “Swoich kontraktów na Blogu ani na priv nie podaję.”
     Skąd wniosek,ze nie zarobiłem,po prostu o tym nie będziesz wiedział czy zarobiłem,czy nie zarobiłem,tak trudno to zrozumieć?
     W necie kontraktów się po prostu nie podaje,Ty masz żyć trzema perłami i niech to wypełnia Twoją przestrzeń blogową.

     2
   1. skaven

    Zadaj proste pytanie.

    Czy kiedykolwiek w przeciągu kilku lat w pan Wojtek kupił cokolwiek na GPW,
    co i za ile.
    Największy spec w PL, niejaki pan Borawski, kolega po fachu z jednej firmy,
    który szkolił i zna 100 multimilionerów giełdowych, nie kupił nic na GPW od kilku lat.
    To będzie odpowiedź na wszystkie nurtujące cię i blogowiczów pytania.
    A później zaczniesz swoją przygodę raz jeszcze z giełdą, patyczkiem, kartką i falami.

    1
    1. red.007

     Mnie nie interesuje,w przeciwieństwie do Ciebie,czyjaś gra i nie znajdziesz na Blogu mojego wpisu komentującego czyjąś grę,bo to nie mój cash.
     Zadałem pytanie o Kitchina,to mnie interesuje.
     Poza tym,proszę nie dyktować co mam robić,ja Ci nie wydaję żadnych poleceń.

     3
 13. lis

  Dlaczego uważam, aby nie nabrać się na spadki?

  Odpowiadam: Sytuacja zrobiła się w Europie ogromnie napięta, jeżeli tak dalej będzie postępowała ta sytuacja, a na to się w mojej ocenie zanosi, to odwiedzimy solidne wsparcia.

  Jest strach, brakuje mi sesji z widłami.

  Europa i świat na ten moment żyje w strachu.

  WHO mówi o możliwej pandemii, czyli gdyby się to wydarzyło to paraliż gwarantowany.

  Czas pokaże

  1
 14. skaven

  Na blogu pana Borawskiego, największego speca od kontraktów, forex, systemów autorskich itd, który wyszkolił i zna 100 multimilionerów,
  w ciągu ostatniego tygodnia dyskusja o niczym.
  Rynek spada w formacji pt. nóż w masło” a tam facet zamiast o pozycjach i grze live
  pieprzy trzy po trzy jakby był na księżycu.
  Dobrze że sobie zmienił tego idiotycznego awatara chociaż.

  1. Guy Fawkes

   //…dla ciemnego luda…//

   Jesteś dowodem na to, że demokracja jest głupim systemem.
   Ciemny człowieku (ciemniaku) , ani nie rozumiesz, co pisze my Friend, ani co pisze Gospodarz, nie mówiąc już o polityce.

   Sprawdż, czy drugiego takiego nierozgarniętego upierdliwca nie ma za drzwiami.:))

   8
  1. fast_market

   @red.007

   Pamiętam Twoją projekcję eurusd.Choć nie do końca ogarniam eliota to była dość ciekawa.
   Osobiście czekam na mega osłabienie usd (jak na tamtej projekcji) i zastanawiam się, gdzie jest ten punkt,
   po którym wykres sam zacznie się rysować “do góry”.
   Intuicja podpowiada mi, że jest to poziom gdzieś pomiędzy 1,11,a 1,14 czyli dość szeroko.
   Jeśli mogę to chciałbym Cię prosić o odświeżenie spojrzenia na ten temat.

   2
   1. red.007

    @fast_market
    Drogi Panie,zauważył Pan,że Blog stał się miejscem hejtu.
    Każda niezależna opinia idąca pod prąd,jest atakowana.
    Ten Blog dawno przestał być miejscem wolnej dyskusji.
    Wielu wartościowych inwestorów jest już poza nim.
    Zarabiają na obecną chwilę S-kach: SPX,KGH,FW20,miedzi,ja to zaświadczam.
    Pytam po co mam się znowu wychylać?

    Ja ze względu na szacunek dla tych,którzy o coś zapytają,odpowiadam.
    Ostatni raz pójdę pod prąd i być może wielu zaskoczę moją tezą i będzie kolejny hejt
    Taki dzisiejszy mój wpis na priv:

    “Wynika to z mojego łączenia W20(dodatniej korelacji)z główną parą.
    Gdzieś poniżej wspomniałem o możliwym rozpoczęciu fali X na E/U.
    Prawdopodobnie staje się to faktem,powinna jeszcze trochę potrwać.
    Poprzednia X w podwójnym zygzaku,trwała miesiąc,sierpień 2019.
    https://stooq.pl/q/a2/?s=eurusd&i=d&t=l&a=ln&z=383&ft=20180911&l=125&d=1&ch=1&f=1&lt=57&r=0&o=1
    Jaką strukturę tym razem przybierze X,to się zobaczy,ma do wyboru zygzaka,płaską,trójkąt.
    To mało ważne,po zakończeniu obecnej X powinniśmy malować Y podwójnego zygzaka,czyli kolejnego spadkowego zygzaka, kończącego F3 TUKa na E/U i wówczas widziałbym Pańskie poziomy poniżej 1900 a bliższe 1800 na W20.
    Po zakończeniu Y solidny wzrost jako F4 TUKa,która powinna wejść w obszar października 2019.
    Zatem ta F4 TUKa na E/U,będzie czasem wzrostów na W20 i faktycznie niektórzy odbiorą to jako pierwszą falę hossy.
    Wszystko to będzie trwało miesiącami.
    Nazywam ten przyszły wzrost solidną korektą wzrostową,ponieważ będę oczekiwał wystąpienia po niej spadkowej F5 TUKa na E/U i rozpoczęcia ostatniej fali bessy na W20.
    Już dziś nieśmiało zakładam wydłużenie tejże F5 TUK na E/U.Może się ona skończyć raczej nie wcześniej jak jesień-zima.
    Dlaczego zakładam wydłużenie?
    Z tej samej analogii jaką miałem w spojrzeniu na strukturę(kółko) dla USD/PLN:

    “red.007
    10 listopada 2019 o 16:06
    Wariant wzrostu dolara:
    https://www.bankfotek.pl/image/2144022
    https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=3y&t=l&a=ln&b=1
    …Na dolarze nadchodzi powoli czas na 3wC,…
    Z ciekawostek formacyjnych,to co w kółku lubię bardzo.
    Jest to korekta „płaska nieregularna załamana”
    http://docplayer.pl/772416-Rodzina-struktur-impulsy-struktura-wewnetrzna.html
    W naszym przypadku jest falą B zygzaka.
    Zwiastuje,że wzrost od dołka z czerwca,jako całość C,będzie większy niż X- A.”

    Mierzenie dla E/U pokazuje,że minimalny spadek głównej pary od szczytu z czerwca 2019 osiągnie 0,944.
    Prawdopodobnie będzie niżej ale do bardziej konkretnego mierzenia F5 TUK na E/U potrzeba jeszcze wyrysowania F3 i F4.
    Po zakończeniu F5 TUKa na E/U nastąpi wieloletnia hossa na W20.”

    Powyższe jest spojrzeniem wielomiesięcznym,bez większego wnikania w dzienne świece a co za tym idzie szczegóły.
    Zatem Pańskie spojrzenie na 1,11 może i tak ale bez wyjścia powyżej 1,12 a wszystko to właśnie w przyszłej F4 TUKa.
    Mówiąc jeszcze inaczej,osłabienie dolara owszem ale najpierw USD/PLN powinien wyjść powyżej szczytu z 2016 roku i dopiero potem mocne osłabienie.
    Wyraziłem również taką ryzykowną opinię:

    “red.007
    9 stycznia 2020 o 12:32
    Wynika to z mojego spojrzenia na dolara.
    Gdy nastanie pełnia czasu,społeczeństwo zacznie mówić o wieloletnim podwójnym szczycie.
    Zacznie mówić gdy zobaczy.
    https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=30y&t=c&a=ln&b=1
    Ale o tym później,jak zacznie mówić.”

    Proszę się powyższym nie kierować,jeszcze niedawno(przed koronawirusem,Iranem,czy co tam jeszcze)wieszczono na większości blogów spadki dolara,ja pisałem o wzrostach.
    Mnie to kółko przekonuje ale…

    13
    1. fast_market

     Dziękuję. Trochę inaczej sobie to układałem. Ale może to z niecierpliwości.
     Nie wchodząc w szczegóły ostatnimi czasy widzę jak kapitał z całego świata jest pakowany w amerykańskie aktywa (przy nie szczytującym dolarze jak w 2016). Teraz czekam na ucieczkę tego kapitału z USA. Wychodzi pewnie na to samo, ale falami tego nie opiszę bo znam tylko 3 i 5 falowe struktury i to bez żadnych postaw teoretycznych.
     Jeszcze raz dziękuję. Będę miał nad czym myśleć.

     Oczywiście nie sugeruję się i wobec mnie takiego disclaimera nie trzeba stosować 🙂

     1
 15. papatrader

  Dzisiaj odwrócenie mojej pozycji na miedzi. Zamknięcie pozycji krótkiej, zrealizowany TP ustawiony w poniedziałek na poziomie 2,5280.
  Otwarcie L po 2,5288. Jutro koniec miesiąca. Pierwszy miesiąc mojego dziennika spekulanta.
  Zapraszam do obserwowania wyników spekulacji w moim dzienniku publikowanym na papatraderdiary.blogspot.com

 16. lis

  Pisałem tutaj dziś o 19.30, żeby się nie ładować w USA pod to fałszywe wybicie, które robili między 17 a 19.30

  Jutro obstawiam pociągną PKO dół, no i rozpoczną desant z CDR wczoraj i dziś, tak to oceniam, ładowali się w FCDR na co wskazuje w mojej ocenie wolumen z dwóch dni.

  Sytuacja jest ciekawa, patrząc na wykres amerykanów za okres od 2011 do 2020 to te obecne spadki praktycznie są dla wykresu drobniutką obsuwą zatem jak by się świat walił to dopiero armagedon przed nami, póki co to jest wielkie nic

  3
 17. noob

  Cały czas obstawiałem wig $ 450-60,pospieszylem sie o cały dzien z opcja na hosse.zreflektowany pod dołkiem ostatnim na bananie.
  co do prognoz,za 2 mce dax i janki beda atakowac szczyty;-)a banan hm jak to banan;-) cos tam dychnie w gore

  3
 18. animetal_slave

  https://www.youtube.com/watch?v=AsncQLK6dOg

  wider-swider i co? pisałem w styczniu, że szorty dla SPX 3300 oraz KGH 100 to dobry deal? wskaźniki i modele recesji nie kłamią, mogą się mylić co do timingu. 350 punktów na SPX w miesiąc i 25% na KGH w miesiąc, gdzie SPX 95% rośnie, a na KGH wszyscy trąbili o inflacyjnej hossie .. cóż, w zasadzie robię sobie przerwę, choć to nie koniec, a tylko przerwa co najwyżej w spadkach.

  polecam samodzielną analizę wskaźników. na przykład ile razy w historii było 6 czarnych świeczek przy zmianie powyżej -10%. albo ile razy wolumen rosnących do wolumenu spadających był poniżej 10%, przy liczbie spadających do rosnących 15:1, a put to call pow. 0.75 (avg). interesujące wnioski się nasuwają co do trajektorii w 2020. o, albo ten: procentowa zmiana VIX do procentowego spadku SPX (odchylenie od średniej 100 dniowej). miód malina.

  a wig20? jak to wig20, zrobi podwójne dno z 2016, a potem zrobi 200% do 2023.

  Panie Wojciechu

  MAGIA LICZBY 3 DZIAŁA. 🙂

  12
   1. animetal_slave

    Skaven – 100 godzin to się jeden model buduje. Mowa o osobach, które mają CFA/FRM i płynnie programują. Czyli bałwanach.
    Co mam Ci napisać, gotowe wnioski? Napisałem Ci co możesz sprawdzić, reszta zależy od Ciebie. Ale Ty zamiast pracować to śmiecisz forum.

    8
 19. Sawa

  To jest krach. Zdecydowanie głębszy od tego z 2008/09
  Chińczycy dopinają swego!
  Zatrzymali swoja gospodarkę z byle powodu, a tera będą dyktować warunki gdy gospodarka światowa załamie się.
  Już miesiąc temu zastanowiło mnie czemu w Chinach tak drastyczne środki przy grypie?
  Gdyby było mniej niebezpieczne niż zwykła grypa to po co odcinać dziesiątki miast , budować szpitale w 10 dni , ogłaszać PHEIC i stosować takie środki bezpieczeństwa?
  Chińczycy potrafią doskonale korzystać ze słabości u swoich przeciwników! Tam jednostki się nie liczą tylko cel, do którego idą po trupach w tym przypadku dosłownie.
  Poza tym przy okazji wyczyszczą ruchy odśrodkowe społeczeństwa!

  1
 20. Kanoniers.

  Lis

  Chłopie a ty jak patrzysz ?
  Nie chodzi o spadek w skali historii tylko o dynamikę , zobacz świece tygodniowa !!
  Nie będziemy oceniać jak to się ma historycznie bo jeszcze nie wiemy kiedy się to skonczy

 21. datik

  @podczaszy
  Ciekawe jak to rozegrają ?
  Recepta Hitchcock’a na dobry horror; “najpierw trzesienie ziemii a potem napięcie powinno stopniowo narastać”

  Pewnie listopadowe przeskoczymy a nie wykluczam Wiednia dziś (????)
  Była jakaś znacząca wiktoria Rzplitej po Wiedniu ?

Dodaj komentarz