Niebiosa wycofały KPCh swój mandat?

W Chinach od prawie 3 tysięcy lat obowiązuje koncepcja, zgodnie z którą dana dynastia otrzymuje od Niebios mandat do sprawowania władzy. Gdy kraj zaczynają nawiedzać nieszczęścia takiej jak trzęsienia ziemi, powodzie, głód czy zaraza, jest to widomym znakiem, że Niebiosa wycofały ten mandat. Dla wszystkich Chińczyków staje się jasne, że dynastia powinna zostać zmieniona. Być może więc dla Komunistycznej Partii Chin walka z epidemia wirusa z Wuhan to walka o utrzymanie się przy władzy.

We wrześniu ub. r. („Niepokojące skojarzenia”) poniższy wykres względnej siły rynków wschodzących do S&P 500 komentowałem w ten sposób:

„Zawsze sobie wyobrażałem, że wykres dotrze do odpowiednika punktów „D” z października 2001 oraz kwietnia 1986 pod koniec 2019 roku, a wydarzeniem, które tam lokowałem, był „Chinageddon” przez który rozumiałem jakiś kryzys w „fabryce świata”. Mamy już koniec września 2019, wykres wydaje się gotowy do ustanowienia odpowiednika punktów „D” z poprzednich cykli, ale ciągle brakuje jakiegoś przełomu, który zatrzymałby wahadło kapitału a następnie skierował je na wiele lat w stronę EM jak w latach 2001-2010 czy 1986-1994.”

Powered by macrobond.com

No więc mamy „jakiś kryzys w fabryce świata”. Można spekulować, że środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii wprowadzane w Chinach do 23 stycznia, doprowadzą do spadku tempa wzrostu gospodarczego w tym kraju do poziomu, przy którym w przeszłości Chińczycy robili się nerwowi.

Powered by macrobond.com

Wczoraj liczba potwierdzonych przypadków zarażenia w kilku chińskich prowincjach była zbliżona do ogólnej liczby potwierdzonych przypadków (czyli głównie tych z Wuhan i okolic czyli prowincji Hebei) z okresu 21-23 stycznia, czyli 10-12 dni wcześniej. W ciągu najbliższych kilku dni powinno stać się widoczne, czy inne niż Hebei prowincje podążają jej trajektorią sprzed 10-12 dni, co oznacza, że powstały nowe porównywalne do Wuhan ogniska epidemii (na co pewnie inne kraje świata zareagowałyby objęciem kwarantanną całych Chin), czy też wprowadzone środki zabezpieczające spowodują spadek dynamiki wzrostu zachorowań i początek wygasania epidemii (która zresztą tak jak grypa może być zjawiskiem sezonowym):

Przy okazji dla nabrania perspektywy:

„Every year an estimated 290,000 to 650,000 people die in the world due to complications from seasonal influenza (flu) viruses. This figure corresponds to 795 to 1,781 deaths per day due to the seasonal flu.”

Shanghai Composite Index nie wygląda na razie tragicznie, to znaczy jest przy dolnym ograniczeniu kanału 27-letniego trendu wzrostowego i wykonuje ruch powrotny do linii trendu spadkowego przełamanej w górę w marcu ub. r. Oczywiście relatywnie jego zachowanie od 2015 roku było bardzo słabe, ale jak dla mnie to nie jest wykres, który by jakoś bardzo straszył spadkami już teraz.

Powered by macrobond.com

4 kluczowe szczyty Shanghai Composite poprzedzające wielkie bessy ustanawiane były w lutym 1993, czerwcu 2001, październiku 2007 oraz czerwcu 2015, a więc co 8 lat i 4 miesiące, 6 lat i 4 miesiące oraz 7 lat i 8 miesięcy. Następnego takiego szczytu poprzedzającego kolejną wielką bessę szukałbym więc gdzieś pomiędzy październikiem 2021 a październikiem 2023.

Podsumowanie: epidemia koronowirusa z Wuhan może na dłuższą metę okazać się chińskim Charnobylem (lub też chińskim 9/11), ale na razie chyba za wcześnie by o tym wyrokować. W najbliższych dniach parametrem, który – w celu oszacowania skali deflacyjnego wpływu epidemii na światową gospodarkę – chyba należy obserwować z największą uwagą jest tempo wzrostu liczby potwierdzonych przypadków zarażenia w prowincjach Chin innych niż Hebei, której stolicą jest Wuhan, z których te z największą liczbą potwierdzonych przypadków zdawały się być wczoraj tam gdzie Hebei w okolicach 21-23 stycznia.

Komentarze

          1. Panpozwoli

           Bardzo prawdopodobne. Tylko jak wyprodukować BMW bez chińskich części? Czjnik Tefal czy innego Zelmera? O iPhonie nie wspomnę.
           No niedasię.

           1
 1. skaven

  skaven 2 lutego 2020 o 14:19Odpowiedz
  @STRATEGIA NA PONIEDZIAŁEK.
  W poniedziałek rano straszenie a następnie marsz kontraktów na FHSI.F w górę na domknięcie luki,
  W20 pójdzie w tym samy kierunku. Jest strach na rynku pod takie zagrania.
  Zasięg tego odbicia pokaże co dalej.

  proszę, dziękuję, nie trzeba.

  2
 2. slepakura

  Niestety praktycznie wszyscy analitycy i gracze w Polsce nie odrozniaja losowosci od struktury , pomimo rzekomego wieloletniego doswiadczenia . Tak podstawowe pojecia jak martyngal ,czy test pierwiaska jednostkowego uwazany za elementarz na rynkach powaznych zastapiony jest arbitralnym belkotem ,ktory prowadzi do RUINY moralnej , intelektualnej i finansowej. Oczywiscie matematyka nie jest zadna trescia ,ale postawa uczciwosci wobec siebie i innych oraz tworcza systematyczna praca a nie ukladami towarzyskimi. Tu widoczny jest glowny powod niepopularnosci gieldy w Polsce . Brak jest mozliwosci manipulacji w dlugim okresie . Plecy , telefon od przyjaciela nie dziala. Sytuacja kiedy kandydat na prezydenta Kwasniewski klamie w tak drobnych sprawach jak wyksztalcenie , gdy chodzi napity na Grobach nikomu nie szkodzi . To norma w tym spoleczenstwie.

 3. Igor71

  A PKN leci jak kamień.
  W jednym pociągnięciu bez żadnej korekty tylko z małym przestankiem zeszliśmy z wyceny P/PB na poziomie 1,25 do poniżej 0,8.
  Od zeszłego poniedziałku 14% w dół. Chyba żadna z chińskich spółek nie poleciała w tym czasie tak jak PKN.?
  Oczywiście spada cała branża ale MoL czy Chevron spadły w tym czasie o ok 5% a EXXON o 8,5%
  Nie mam już pomysłu gdzie tu można szukać odbicia
  Po dzisiejszych uśrednieniach mam kontrakty L po ok 75,15 zł i zaczynam wątpić czy w tej kadencji sejmu jeszcze kiedykolwiek podskoczymy o te niecałe 2 zł.
  Wyceny spółek z udziałem skarbu państwa P/PB dla PGE na poziomie 0,25 , PGN ok 0,53 a np. TPE =0,13 zwalają z nóg.
  Wartość płynnych aktywów obrotowych w takim TPE przekracza jego wartość rynkową.
  Ach gdyby można było takie TPE kupić w wezwaniu na 66% akcji.!
  Wystawia człowiek fakturę za zarządzanie i wypłaca kasę następnego dnia po zakupie wychodząc z transakcji zakupu TPE z zyskiem a całą resztę niech sobie rozbiorą złomiarze.

 4. Igor71

  Szanowni eksperci i komentatorzy prośba o wasze analizy i przemyślenia gdzie może być odbicie na Orlenie?
  Dzisiaj Goldman , który podobno miał nie tykać akcji paliwowych wydał rekomendację sprzedaj dla EXXON i leci o -2,29%. Chevron -1%.
  Jutro zatem PKN pewnie znowu w dół. Jak głęboko?

  1. mac-erson

   Igor PKN za dobra spółka. Pozbierają ją kilka dni w przedziale 70-73 i ruszy na północ. Podobnie było parę miesięcy temu na KGHM. Oczywiście to tylko moje zdanie. WB pokazał na ropie w projekcjach ten punkt D, do którego się zbliżamy.
   Moim zdaniem w ciągu najbliższych 2 tygodni będzie ustanowiony dołek bessy na W20, ropie i koniec korekty w US. Jutro wcale nie musi być zła sesja chyba korekty wzrostowej ciąg dalszy.

   1. Igor71

    Panowie, dziękuję.
    @wider_świder – możesz niestety mieć rację, ale możesz tego nie zauważyć i nie zdążyć kupić bo w czasie sesji rzadziej komentuję:)
    @ mac_erson – ja jutrzejszy dołek na kasowym oceniam na okolice 70,50, Chociaż spadek poniżej 70 uruchomiłby zapewne wyprzedaż i możliwość nadstawienia przez „SPYCHACZA” koszyczka do zamknięcia krótkich pozycji.

 5. Guy Fawkes

  @WB

  //https://wiadomosci.onet.pl/kraj/emmanuel-macron-w-polsce-podpisano-porozumienie/pmyffxg

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25661761,yad-vashem-przeprasza-za-bledy-i-znieksztalcania-na-swiatowym.html

  Ciekawe, czy jedno z drugim ma coś wspólnego.//

  Haha!
  Właśnie odpaliłem maszynę, żeby o tym napisać.:))

  Do czego to doszło, żeby Yad Vashem sumitował się i przepraszał, a Macron ograniczył się podczas ”przełomowej” wizyty wyłącznie do zdawkowych matr praworządnościowych, ale tylko po to, żeby całkiem nie stracić twarzy.

  Nie wiem, czy z tym wszystkim związane jest otwarcie przez Chjenopiasta Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego.:))
  https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/powstanie-instytut-dziedzictwa-mysli-narodowej-im-r-dmowskiego-i-i-j-paderewskiego/7p8jce2,681c1dfa

  W każdym razie państwowość nasza jakby zyskała na znaczeniu. My naprawdę jesteśmy w kluczowym miejscu.

  8
  1. Guy Fawkes

   Prezydentowi RP uszło na sucho olanie jaczejki jezozolimskiej i jeszcze zyskaliśmy na tym.

   A o perfiddi Żydów świadczy już sam tytuł medalu ”Sprawiwdliwy wśród narodów świata”. On sugeruje, że poza tymi nielicznymi, przytłaczaąca większość ludzkości jest godna pogardy.

   Przecież wiadomo, że nie chodziło o sprawiedliwość, tylko heroizm, albo coś zgoła innego[…], jeśli człowiek ratujący odpowiadał za życie swoich dzieci.

   1. Guy Fawkes

    Przede wszystkim dla nas.

    Jest taka moda zaszczepiona narodkom mniej wartościowym, polegająca na wyśmiewaniu się się z własnego państwa. To jest klasyka. Zupełnie inaczej jest w państwach poważnych.

    Może dla Ciebie to będzie spełnienie egzystencjalne, mieć zawsze ironiczną uwagę podważającą powagę własnego państwa.

    Dla mnie to jest bardzo tanie i żenujące mówiące nie tyle o nędzy państwa, co o nędzy żartownisia. 5 bezpłatna kolumna ochotnicza.:))))))))))))

    Anglikom nigdy nie przyszłoby do głowy, że można własną państwowość poniżać

    No i na tym właśnie polega różnica.

    5
     1. Guy Fawkes

      //Czy takie rzeczy są możliwe w Polsce? Nie. To jest nie do wykonania, albowiem w Polsce moc i władza, musi być wyrażana przede wszystkim przez ludzi, którzy mają legitymację od tajniaków. Tu zaś mamy sytuację odwrotną – wyraźną sugestię, że tajniacy mają ustąpić, a ich rolą jest robienie dobrego wrażenia na uroczystościach z udziałem królowej, po to, by wszyscy dobrze wiedzieli, że moc imperium nie osłabła ani na moment.//

      Nie mam siły, jestem chory, ale to co tygrysy lubią najbardziej jest u Snopka.

      https://coryllus.pl/mandalay/

      1
   1. dociekliwy54

    Ja uważam inaczej.
    Dla mnie 2006-2009 to druga fala, która powinna bardziej korygować. Obecna korekta to 4. Spadek nie powinien przekroczyć 55(jedynka) a barzdziej prawdopodobny jest przy 65(korekta 1/1).
    Ale to tylko moje zdanie.

 6. Ignacio1

  Angole, to imperiści, jak przez 200 lat okradali m.in. Indie, to wszystko było w porządku, a jak dobrowolnie musieli dołożyć do kasy unijnej, to poczuli się „nieswojo”. Ale Szkocja i Irkandia, jeszcze im zagrają na nosie!

  2
 7. Guy Fawkes

  @@

  Rząd zrobił niewątpliwie zwrot w kierunku wielostronnych relacji. Nie można się dać zepchnąć w jednokierunkowy zaułek, zwłaszcza w czasie przedwojennym.
  I państwo zyskało na znaczeniu.

  Tak właśnie trzeba lawirować, żeby zostać się w całości do wojny heartlandowej.

  2
   1. Guy Fawkes

    W ogóle uważam, że oficerowie dipstejt mają przeogromne poczucie humoru i postacie dobierają tak, że pale lizać.
    Grając samymi … odpowiednio dobranymi aktorami charakterystycznymi osiągają swoje cele zwijając się ze śmiechu.

    //Rozmowa przebiegła tak, jakbyśmy byli przyjaciółmi od lat.//
    https://wpolityce.pl/polityka/485373-grodzki-dziekuje-macronowi-jakbysmy-byli-przyjaciolmi

    Ludzie, miejcie szacunek do swojego państwa i jego subtelnych posunięć.:))))))))))))

    2
  1. fast_market

   A nie LIFO?:

   „PKN ORLEN S.A. przekazuje w załączeniu:
   – dane finansowo-operacyjne za 4. kwartał 2019 roku według segmentów działalności wraz z informacją na temat wpływu wyceny zapasów metodą „ostatnie przyszło – pierwsze wyszło” (LIFO) na jednostkowe wyniki finansowe PKN ORLEN S.A. oraz skonsolidowane wyniki finansowe Grupy Kapitałowej ORLEN za 4. kwartał 2019 roku;
   – prezentację zawierającą komentarz do wyników za 4. kwartał 2019 roku.”

   https://www.bankier.pl/wiadomosc/PKNORLEN-Dane-finansowe-PKN-ORLEN-S-A-za-4-kwartal-2019-roku-wg-segmentow-dzialalnosci-7812651.html

 8. mac-erson

  @dociekliwy
  „Ja uważam inaczej. Dla mnie 2006-2009 to druga fala, która powinna bardziej korygować. Obecna korekta to 4. Spadek nie powinien przekroczyć 55(jedynka) a barzdziej prawdopodobny jest przy 65(korekta 1/1).”

  Moim zdaniem konkluzja jest taka, że niezależnie czy koncepcja SlepejKury, czy Twoja (i moja bo obstawiam Twój wariant) jest prawdziwa poziom 65-71zł jest dobrą i bezpieczną okazją do zakupów tego papieru gdyż albo wejdziesz idealnie w dołek fali 4-tej albo wejdziesz na korektę w bessie, która i tak da zarobić przynajmniej 20-25%.

Dodaj komentarz