Ostrzeżenie ze strony Apple

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

USA obchodziły wczoraj „Dzień Prezydenta”, więc tamtejsze rynki były w poniedziałek zamknięte, ale to wiadomość ze Stanów Zjednoczonych inspirowała zachowanie azjatyckich giełd we wtorkowy poranek. Otóż spółka Appple ostrzegła, że zaburzenia w produkcji i handlu w Chinach spowodowane epidemią koronowirusa i wprowadzonymi przez tamtejsze władze środkami walki z nią prawdopodobnie spowodują, że przychody spółki w pierwszym kwartale okażą się niższe niż wcześniejsze prognozy. To już drugi raz w okresie minionych kilku kwartałów, kiedy Apple podając jako przyczynę osłabienie w chińskiej gospodarce wydał tego typu ostrzeżenie. Reakcja azjatyckich rynków akcji była dosyć jednoznacznie negatywna. Silnie traciły akcje dostawców podzespołów dla Apple. Indeksy w Hongkongu, Korei Południowej i Japonii spadały o 1,4-1,5 proc., chociaż indeksy giełd Chin kontynentalnych nie zmieniły znacząco wartości. Kontrakt na indeks Nasdaq 100 tracił we wtorek rano ok. 1,2 proc.

Oficjalne dane na temat rozwoju epidemii koronowirusa w Chinach i na świecie nadal były relatywnie optymistyczne z cały czas spadającą dzienną dynamiką liczby nowych przypadków, chociaż oczywiście na razie trudno mówić o powrocie do normalności, w sytuacji w której w Wuhan władze rozpoczęły 3-dniową kampanię odwiedzania wszystkich domów w poszukiwaniu osób chorych (pojawiły się spekulacje, że Chińczycy unikają zgłaszania się do szpitali obawiając się, ze zwykłym przeziębieniem mogą trafić do ośrodków masowej kwaranntanny, w których się najprawdopodobniej naprawdę zarażą wirusem SARS-Cov-2.

WIG-20 uczepił się w ostatnich dniach poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny dołek z 8 stycznia (2116 pkt.) „bojąc się” najwyraźniej podejmować samodzielne decyzje, dopóki jakieś bardziej zdecydowane rozstrzygnięcia nie zapadną na globalnym rynku. MACD dla WIG-u 20 już 4-tą sesję pozostawał ponad swoją linią sygnału.

Cykliczna hossa była kontynuowana na rynku akcji małych i jeszcze mniejszych spółek wschodzących w skład indeksów sWIG-80 oraz NC Index. Ten pierwszy był w poniedziałek najwyżej od 1,5 roku, ten drugi najwyżej od 2,5 lat.

Kurs akcji spółki Ulma Construction (C/Z 6,7, C/WK 0,86, stopa dywidendy 10,6, kapitalizacja 284 mln zł) działającej w branży budowlanej świadcząc usługi deskowań i rusztowań dla wszystkich sektorów budownictwa znajduje się obecnie w okolicach dolnego ograniczenia kanału łagodnego 11-letniego trendu wzrostowego. Równocześnie w drugiej połowie ub.r. kurs odbił się od dolnego ograniczenia 6-letniego trendu spadkowego i obecnie walczy ze swoją spadającą średnią 200-sesyjną.

Kurs akcji spółki Bras (C/Z 23,49, C/WK 0,34, kapitalizacja 5,14 mln zł)
BRAS S.A. działającej na szeroko rozumianym rynku energii i koncentrującej swoją działalność na przygotowywaniu nowych projektów w obszarach wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych przełamał w ub. r. wieloletni trend spadkowy a w lutym wybił się w górę prawie 3-letniej strefy konsolidacji przypominającej „formację spodka” równocześnie docierając do górnego ograniczenia kilkumiesięcznego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych statystyk makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie można wspomnieć dane z Japonii na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w grudniu (-5,6 proc.):

… informację na temat zachowania cen nieruchomości na Łotwie w styczniu (3 proc. r/r):

… dane o rocznej dynamice produkcji przemysłowej w Rosji w styczniu (+1,1 proc.):

… oraz nowy rekord publikowanego przez REINZ indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Nowej Zelandii w styczniu (+7 proc. r/r):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

   1. artysta_malarz123

    wg mnie bez znaczenia, bo Lki beda brane juz na poczatku ruchu spadkowego, pozniej kontynuacja spadkow, analizy prospadkowe w momencie kiedy rynek bedzie korygowal spadek i tak w kolo Macieju 🙂

    2200 raczej malo prawdopodobne teraz

    4
    1. wider_swider

     Początek ruchu spadkowego był 2 lata temu.
     S do wora pakowalem garściami na poziomie 2400, wtedy gdy wróżbici, którzy wtedy widzieli 3000, teraz się obudzili i zapowiadają spadki.
     Wciąż mam nadzieję na 19xx, ale rynek póki co nie daje się przekonać.

     1
     1. artysta_malarz123

      wiec sam widzisz, spadki rozpoczęły się od 2650, Ty pobierałeś S przy 2400 – spadło niżej, ale były też osoby, które grały na wzrost. Sytuacja jest analogiczna. Przy 1900 czy innym poziomie, jeden powie, że przy 2100 brał S garściami jak reszta zaklinała wzrosty.

     2. noob

      to identycznie jak u mnie,kiedy pisali L waliłem eski na fw.W ciagu ostatnich 2-3 lat 95% czasu były ski w portfelu.WIg$ wazne 540 ,pod ktore zszedł i juz blisko do ostatniego dołka. Wig 20 na ta chwile sie dzielnie broni (2112 fw kluczowe na ta chwile czy cena nad/pod).Zawsze obracam pozycje po wyjsciu/zejsciu 2-4% pod 161% z zasiegu dziennego według zasady,kontra a dalej sie zobaczy co bedzie.
      wig$ 450-60 obstawiałem ,1750 wtedy na oko w20.Po 10 latach od 2 mcy podstawiam sie pod akcje,obecnie 19 pozycji az samemu sie boje 😉 Amis mi mowi ,ze hossa wzywa na bananie.Głupie bydle,nie widzi jankow w max,nie czytał o wirusie?index $ powinien pojsc jeszcze nadbic jak pisze od 2 mcy czły czas(wolałbym nie).Zejscie energetykow ,ah tak 9-12 na jsw wziasc fiuty z celem na 1xx,ryzyko przy bankructwie 1000 zeta na koniu).Nastepnie inflacja wchodzi,stopy% w gore i banki sie uciesza? .niezmiennie obstawiam za 5 lat ,$ ponizej 2 pln.

 1. skaven

  @toya / „jak juz gratulowac to CLN, bo reszta na czerwono.”

  Chyba wszyscy rozumieją co oznacza spekulacyjnie.
  Praktycznie wszystko poszło w górę, a to gdzie sprzedałeś to już twoja strategia.

  „skaven 10 lutego 2020 o 12:30
  TOP 7 spekulacyjnie na ten tydzień
  CCC, GTN, JSW, PDZ, RFK, BRA, CLN” + PND

  CCC – 100zł >107zł
  GTN – 1,52 > 1,64zł
  CLN – 41,45 > 45,46
  PND – 3,25 > 3,62
  JSW – 18,22 > 19,00
  BRA – 0,39 > 0,42
  PDZ – 0,57 >
  RFK – 0,77 > 0,74

 2. red.007

  @WB

  „wojciech.bialek (Autor
  Wpisu) 14 lutego 2020 o 11:25

  Blokuję pana kurę. Moja diagnoza: to nie jest zwykły wariat, ale przekręciarz. Nie wyszło mu poprzednio ze śmiałymi prognozami końca świata, wiec teraz postanowił nabierać naiwnych na „program”

  Nie mając wątpliwości w Pańską przenikliwość myśli,szukałem potwierdzenia powyższej tezy,znalazłem tu:

  „minskymomentFebruary 18, 2020 at 12:38 AM

  Komputer okazuje , ze dno na wigu 20 i szczyt usd pln w zakresie czasu i ceny bedzie kompletnym szokiem dla wszystkich slepych kur.”

  „minskymomentFebruary 18, 2020 at 12:56 AM

  Z czasem zrobimy 3 poziomy bloga bezplatny dla slepych kur, drugi dla amatorow za symoliczna oplata i trzeci dla zawodowcow. Not free lunch.”

  W sumie jest to jakiś sposób zarabiania kasy.
  Trader21 ma z kolei swoje książeczki,może ja zacznę sprzedawać swoje TUKi liczę,że pierwszym klientem będzie @skaven.

  6
 3. Guy Fawkes

  @WB

  //Polecam „Tajną historię Mongołów” z 1240 roku.//

  To jest maskirowka.

  // Została spisana pismem ujgurskim.//

  //Pismo ujgurskie, pismo staroujgurskie – abdżad wywodzący się z alfabetu fenickiego poprzez alfabet aramejski, syryjski i kursywne pismo sogdyjskie. Był używany przez kilka wieków do zapisywania języka ujgurskiego. Ostatnie znane manuskrypty pochodzą z XVIII w. Pismo ujgurskie stanowiło podstawę do stworzenia w XII w. pisma mongolskiego a w XVI w. mandżurskiego.//

  I wszystko jasne.

  1. Guy Fawkes

   Skoro jest język mongolski, są języki chińskie, to po co pisać historię Mongołów w dawnym uznanym języku handlowym i jeszcze ekscytować czytelnika tajnością?

   No chyba po to, żeby rozpropagować własną przykrywkową legendę.

   1. Guy Fawkes

    Skoro historia mongołów jest z roku pamiętnego 1240, tuż sprzed wyprawy do Europy, spisana w języku post fenickim, zrozumiałym dla globalnych kręgów handlowych i sprzedawana jako ”tajna”, czyli prawdziwa, to na pewno nie jest prawdziwa, ma tylko przekonywać, że to całe imperium mongolskie to wcale nie jest żadna intryga tylko odlot i spontan. Jak demokracja.

    1. Guy Fawkes

     W Japonii jest teatr kabuki, a w Chinach jest teatr cieni, co gra i koliduje z platońską doktryną poznawczą (jaskinia you know).

     //Teatr cieni – rodzaj teatru lalkowego, w którym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów. Teatr ten powstał w Chinach w III wieku p. n. e. Największą popularność zdobył w krajach Dalekiego Wschodu.//
     https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/Schattenspieltheater_China_EthnM_Berlin.jpg/800px-Schattenspieltheater_China_EthnM_Berlin.jpg

     W Chinach jest też Sztuka wojny, w której kluczowa jest dezinformacja.

     To całe sławne imperium mongolskie, to jest teatr cieni.
     Jesteśmy o tym tymbardziej przekonani, kiedy dostajemy do rąk ”tajną” jego historię, to oczywiste.

 4. skaven

  @Trader21 ma z kolei swoje książeczki,może ja zacznę sprzedawać swoje TUKi liczę,że pierwszym klientem będzie @skaven.

  że ktoś tu się jeszcze nabiera na tą twoja tajemną i profesjonalną widzę nt. Tuków i elliotów?
  Przykra sprawa.

  KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO
  Raport bieżący nr 32 / 2020
  Data sporządzenia: 2020-02-18
  Skrócona nazwa emitenta
  BRASTER S.A.
  Temat
  Ryzyko nieterminowej spłaty zobowiązań z tytułu obligacji serii A
  Podstawa prawna
  Art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne.

 5. skaven

  @red

  Od 95gr. kolekcjonujesz na tego Tuka?
  Na BRA miało być 95gr. do końca zeszłego tygodnia? poniżej 42 gr. miało nie spaść?
  Na bankierze też chciałeś zabłysnąć? 🙂

  Od roku tu nawijasz makaron o tych Tukach na perłach, które wyselekcjonowałeś,
  czemu do tej pory nie pokazałeś jednego złamanego wykresu tych pereł?
  Po prostu szkoda ci że ktoś z tobą zarobi mega kesz? 🙂

  1. red.007

   Kolekcjonujemy od 0,95 obaj,Ty też masz więc o co kaman?
   Różnica jest taka,że to Twój jednorazowy zakup,ja kupowałem również jeszcze na niższych poziomach,podając to na Blogu.
   Będą jeszcze jedne zakupy i poinformuję o tym.
   A o co chodzi z tym bankierem.
   Ja tam nie piszę,choć paru gości z bankiera pisze do mnie na priv.

   1

Dodaj komentarz