Prison (out)break

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Po okresie coraz lepszych wiadomości na temat epidemii wirusa SARS-CoV-2 ostatnie dni nie są już takie jednoznaczne. W Korei Południowej mamy do czynienia z całkiem sporych rozmiarów lokalnym ogniskiem choroby – w ciągu 3 dni liczba potwierdzonych przypadków wzrosła z 31 do 156 (to średnio +70 proc. dziennie), co wysunęło ten kraj na drugie miejsce po Chinach (i trzecie jeśli liczyć wycieczkowiec „Diamond Princes” jako osobny przypadek). Wiele z tych przypadków pochodzi z Daegu na południu kraju i związane z jest z aktywnością kobiety, która odwiedziła Wuhan a następnie brała udział w nabożeństwa w lokalnym kościele należącym do jednej z chrześcijańskich sekt, co stworzyło możliwość szerokiego rozprzestrzenienia się wirusa. Zła wiadomość przyszła również z Chin, gdzie poinformowano w nocy o łącznie 234 nowych przypadkach choroby w dwu więzieniach w prowincjach Shandong i Zhejiang. Niepokojąco zabrzmiała również informacja na temat potwierdzeni obecności wirusa u Kanadyjki, która podróżowała do Iranu, co wzbudza wątpliwości na temat jakości informacji z Iranu, który dopiero 2 dni temu poinformował o swoim pierwszym potwierdzonym przypadku zarażenia.

Dla Polski to egzotyczne ciekawostki (i miejmy nadzieję, że tak pozostanie), które na razie jedynie być może ograniczają skalę turystyki do Azji Wschodniej (dziś SET – indeks giełdy w żyjącej z turystyki Tajlandii – jako jedyny ustanawiał nowe cykliczne minimum). Pomimo wyjątkowo słabego jak na tę fazę cyklu Kitchina zachowania WIG-u 20 niczego – w tym wirusa z Wuhan – nie boją się nadal krajowi inwestorzy indywidualni. We wczorajszym sondażu INI SII saldo optymistów i pesymistów wyniosło +18,5 pkt. proc. Podobny sondaż w USA pokazał również dodatni wynik na poziomie +11,89 pkt. proc., z tym że tam to chyba bardziej zrozumiałe zjawisko biorąc pod uwagę koniunkturę giełdową z ostatnich 4 miesięcy.

WIG-20 odpadł w czwartek w dół (-0,7 proc.) od kluczowego krótkoterminowego oporu wyznaczanego na poziomie 2116 pkt. przez dołek z 8 stycznia. Pomimo wzrostów silnych ostatnio indeksów sektorowych takich jak WIG-Media, WIG-Nrchom, WIG-Budow czy WIG-Moto przeważyły silne spadki takich sektorów jak WIG-Leki (-3,9 proc.) a w szczególności WIG-Energ (-2,6 proc.) i WIG-Górnic (-1,9 proc.). O ile słabość WIG-Leki może być zaskakująca w kontekście medialnej kariery chińskiej epidemii, o tyle spadki dwu pozostałych indeksów sektorowych można chyba – oprócz wszystkich innych czynników – wiązać z rekordowo ciepłą zimą. MACD na WIG-u 20 zakręcił w dół, ale na razie nie wygenerował sygnału sprzedaży.

Na zachodnich rynkach dominowały w czwartek spadki. Co rzadko się ostatnio zdarzało, traciły również główne indeksy w USA, co mogło być zaskakujące w świetle dobrych danych makroekonomicznych z tego kraju, które zostały wczoraj opublikowane (patrz niżej). W Azji w piątek dominowały spadki indeksów. Najsilniej znowu tracił Kospi, co jest zrozumiałe w świetle danych przytaczanych powyżej, a lekko rosły jedynie indeksy giełd próbujących wrócić do normalnego życia Chin kontynentalnych.

Kurs akcji spółki Acartus (C/Z 7,4, C/WK 1,95, stopa dywidendy 7,4 proc., kapitalizacja 2,02 mln zł) będącej działającą w Czechach, Polsce i na Słowacji siecią biur rachunkowych, świadczących usługi w zakresie księgowości, płac, podatków oraz finansów próbuje odbić się od dolnego ograniczenia domniemanego kanału długoterminowego trendu wzrostowego znajdując się obecnie w okolicach swojej rosnącej średniej 200-sesyjnej.

Kurs akcji spółki e-muzyka (C/Z 9,2, C/WK 2,19, kapitalizacja 20,3 mln zł) oferującej rozwiązania typu B2B dla partnerów działających na rynku dystrybucji multimediów po odbiciu od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego próbuje wyłamać się w górę z prawie 3-letniej formacji „trójkąta” przebywając obecnie nad swoją rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych statystyk makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć prawie rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym Szwajcarii w styczniu (+4,8 mld CHF):

… drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki PPI w Niemczech w styczniu (+0,1 proc.):

… trzeci z rzędu wzrost rocznej dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI we Francji w styczniu (odpowiednio +1,5 i +1,7 proc.):

… silny spadek rocznej dynamiki CPI w Hongkongu w styczniu (+1,4 proc.):

… najniższą od ponad 5 lat liczbę pozwoleń na budowę w Szwecji w IV kw. ub. r.:

… 1,1 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Polsce w styczniu:

… +0,8 proc. roczną dynamikę PPI w Polsce w styczniu:

… najsilniejszy od czerwca 2009 miesięczny skok wartości publikowanego przez filadelfijski FED regionalnego wskaźnika koniunktury w przemyśle do najwyższej wartości od lutego 2017 w lutym:

… +1,6 proc. roczną dynamikę PKB w Rosji w styczniu:

… wzrost publikowanego przez DG ECFIN wskaźnika zaufania konsumentów w strefie euro w lutym:

… zakręcenie w górę rocznej dynamiki publikowanego przez Conference Board indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury gospodarczej w styczniu:

… oraz dane na temat udziału nieregularnych kredytów w IV kw. w USA (0,85 proc. – mniej było jedynie w okresie I kw. 2005-I kw. 2007):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. noob

  sumadartson,saracha,Billy@
  Cokolwiek wspomniałem ,ze nie mam esek na dj czy dax,tym bardziej L?.Na jakiej podstawie sa wnioski ze dopiero przy 22k na dj wezme eski?.Napisałem,jesli zamkna swieczke mczna pod to moze nie zrobia min zasiegu 4072 sp.Daje na to 9x% szans .Ogolenie hossa jest dopiero w połowie drogi u usiakow obstawiam..Pieknie działały przez lata magnesy na spy ktorymi czasami sie dzieliłem tutaj z wyprzedzeniem oczywiscie.Wszystko do sprawdzenia we wpisach up pisałem na sp 180pk szli 3 pk nadbili,pozniej 210 w doł ,pozniej gora,wszystko jest..Nie podaje choc nadal pod nie”walcze” sledzac.Zaszła zmiana jakas i tyle,nie dobili 2 razy do celow pod rzad.
  Oczywiscie wszyscy widzimy najwieksze odchylenie nq w historii od ema200 dziennej,15%
  Co do cierpliwoscie,Nawet kolego Saracha nie wiesz jak bardzo sie myslisz,sa we mnie pokłady cierpliwosci ktorymi mogłbym obdzielic połowe forum.Pamietam cd po 80gr,mialem amike po 4..70.lcc 55gr itd.Miało byc wtedy tylko odbicie w bessie.Człowiek sie nie znał ,trafił na stronie money .pl na big lebowski niby wielki szpec(moga ludzie kolesia czaic).Było mineło.
  Co do jsw,na stronie kolegi Tomka z abc rynki,kiedy jsw spadało w doł ,przy cenie 60-70pln podawałem swoj cel 8-9 (wszystko gdzies tam jest zapisane ,moga to czytac osoby z tamtego forum,pozniej idac w gore podawałem cel 104-112) pisze to z pełna odpowiedzialnoscia za swoje słowa.
  Co do fw,latami eski grane były,obrocone po 2063 przeszło 1% pod 161% zasiegu z dzienengo zewnetrznego.polecam jako jedna z nielicznych rzeczy ktora jeszcze działa na rynkach pod korekte lub zmiane trendu,to dopiero wychodzi w praniu po jakims czasie;-)dolozone Lk ipo 94 i 2103.Skrocone na fixingu.Niech kazdy sie martwi o siebiie i patrzy uczciwie w lustro bo pitu pitu to łatwo pisac .spolki mls 70% pure 80% scp 200% data 80% ecc 25% dust 25%itd a gdzie rynek jest? na pure,data scp ilosc akcji? po 2 mln a niech rynek sie odbije to ludzie zrobia pod siebie goniac i tratujac sie aby kupic.,jak wybije szczyty,norwegowie sie wpychaja,ktos cos wie? był na walnych .zgromadzeniach?Szkoda gadac i tyle.
  dax wazne 13600-50,es rowniez bo inaczej 3215-25 moga pociskac,dax 13050 gdzies wtedy
  index $ niby powinien jak cos zaliczyc srodkowe widły andersa,wtedy 108-9 wezwie i pogrom na bananie.Zerkaajc $,euro to albo 2000/1 rok albo kazde inne zejscie i własnie konczymy besse.System w amisiu mi tak mowi.do dołka blisko,obrocic konie to jest klikniecie .jak zamkniemy miesieczna swieczke ponizej 1959,5 bedzie to odpowiadalo podanej cenie na dj,czyli cyfra krytyczna.Oczywiscie nic nie musi sie pozniej stac ale zmieni postrzeganie w wiem,ze nic nie wiem;-)jeszcze bardziej niz zwykle;-) bo tylko forum wie lepiej;-)
  Billy@
  mam wszystkie te społki oprocz ursusa ktorego zerkam.Sygnity zwalilo z przetargiem.3.9x przez to oporek.
  na dzis fw kluczowe od dołu 91 ,wyjscie nad 2102 bys moze sie rozbestwic,odebralem po 92 co skrocilem na fixie.
  ps.pisze szybko i maszynowo,nie czytam,nie pprawiam tekstu,nie stekac ,ze ktos nie rozumie i pisze niejasno.

  1
 2. billy_the_kangoor

  @Digest
  5) Najważniejszy…………..
  hehehe, no tak z grubsza ujmując 🙂
  Taki wykres wrzucałem 30.12.2019
  https://pokazywarka.pl/soxxso/
  ….a taki nieprzypadkowo powstał 09.01.2020
  https://pokazywarka.pl/nubaau/
  Ponieważ są dwie strony medalu, żeby nie było tak różowo dla misia, to w przyszłym tygodniu zamykam 50% AU.
  Powinien skończyć 5-falową strukturę spadkową (o poziomach wejścia tej i 5-7 innych par informowałem Znajomych poza blogiem), a więc… W20 – pokaż, co potrafisz 🙂
  Take Care, Billy

  1
   1. billy_the_kangoor

    @Digest
    Cóż mogę zrobić, skoro Trump tego sobie nie życzy.
    Kapitał trzeba chronić.
    Na przełomie stycznia – lutego bardzo szybko wycinali długie na CHF, ostatnie dwa dni na jenie (nie wierzyłem, że zobaczę jeszcze 121 EJ), zresztą UCAD też Squeeze w tym miesiącu wraz ze wzrostami ropy.
    Mogą to zrobić teraz na AU, Kiwi, a tego sobie nie życzę 🙂
    pozdrawiam

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Ale istnieje mnóstwo (para-)chrześcijańskich sekt. W tym przypadku mowa o tej:

   „Shincheonji is a controversial organisation frequently accused of being a cult.[1][2][3][4][5] It has over 120,000 members.[6]

   Shincheonji followers are taught to believe that Lee, the founder, is the second coming or the returned Jesus Christ.[7] Shincheonji claims that the Bible is written in metaphors and only its founder Lee could interpret and understand.[8] Before founding his own religious movement, Lee was a member of the group known as Olive Tree.”

   https://en.wikipedia.org/wiki/Shincheonji_Church_of_Jesus_the_Temple_of_the_Tabernacle_of_the_Testimony

   https://time.com/5787898/south-korea-coronavirus-sect/

   1
 3. noob

  I mamy 2102 i lepiej aby mis tutaj spychal.
  Statystycznie powinna pojsc druga noga up na fw ,82% szanse na to ,nawet jesli maja byc pozniej nowe minima.W tamtmy roku 2 razy pod rzad nie zadziałało ,byłem zdziwiony ale czy mozna nie byc patrzac na ten nasz padoł łez?

 4. noob

  Neptun@
  jak daje eske macd dzienna,kolejny dzien jest lipowaty ale juz motrafi byc dołkowym.
  na bananie ladne dywergole cci,rsi,ultimate,dlugi dzien przed nami ,moze uda sie ladna swieczke postawic na wig$
  kluczowy poziom w gore 2102 na dzis,91 na obrone,podane na tacy poziomy

  1. Neptun

   Słusznie prawisz :). Z USA moży być różnie ale wydaję się że w końcu zauważyli ze wirus z Wuhan jest zagrożeniem dodać do tego że należy sie korekta, to wszystko wskazuhe na głębszy zjazd. U nas na wig myślałem że pojedziemy w góre pod 2200 ale chyba jednak jeezcze raz przetestujemy 2040 🙂

    1. wider_swider

     Za każdym razem gdy z Twoich ust padało sformułowanie „na pełnym luzie”, po pewnym czasie w panice zamykaleś ze stratą w okolicach lokalnego ekstremum. Jeden z takich przykładów – kilka miesięcy temu dobieraleś L od 2180 lub 2200, ostatecznie zamknaleś pozycję z 60pkt stratą po uśrednieniu.

 5. noob

  pytasz o Zosie czyli mimi zakładam? Sam kacik załozyl. Adas,Irtek,i inni pisza tez ifutures.krzys-kevin mam kontakt,tomon 20 na tel czy skype itd leci jakos,cherry i inni.
  byk wystawia głowe nad 2102 😉 probuj bysiek.
  pure ,walne w przyszłym tyg,piekne zasysanie sesja w sesje;-)

  3
  1. sumadartson

   Byk wystawił głowę a zaraz schowa nawet ogon. Dostawy komponentów z Azji zanikają. Zaopatrzeniowcy ze wszystkich branż miotają się po pustoszejących magazynach a Waść tu prawisz o hossie po hossie. Szybciej uwierzę w życie po życiu.

   5

Dodaj komentarz