Prognoza i projekcja

Dziś rano przytaczałem najnowsze prognozy European Intelligence Unit rocznej dynamiki światowego PKB do 2024 roku. W dwu wersjach – jednej opartej na parytecie siły nabywczej, drugiej na rynkowej wartości walut poszczególnych krajów – wyglądają one tak:

Powered by macrobond.com

Jak widać prognozy EIU zakładając dołek tempa wzrostu gospodarczego na świecie w 2019/2020 roku i późniejsze dynamiczne przyspieszenie w 2021 i 2022 roku.

Można to porównać z moją mechaniczną projekcją rocznej dynamiki PKB w naszym kraju opartą na uśrednieniu 5 poprzednich cykli Kitchina, która się sprawuje przyzwoicie od dłuższego czasu:

Powered by macrobond.com

Różnica polega na tym, że moja projekcje kończy fazę ożywienia już we wrześniu 2021.

Ta prognoza EIU w dużej mierze tłumaczy mocne zachowanie globalnego rynku akcji w ostatnich miesiącach – rynki zdają się już dyskontować oczekiwane przyszłe ożywienie gospodarcze.

Podsumowanie: prognoza European Intelligence Unit sugeruje dołek rocznej dynamiki PKB na świecie w latach 2019/2020 i wyraźne przyspieszenie wzrostu w latach 2021-2022. W mojej mechanicznej projekcji rocznej dynamiki PKB cykliczne minimum jest osiągane w okolicach okresu luty-maj br., a szczyt ożywienia we wrześniu 2021.

Komentarze

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Wspominałem o tej aferze kilka tygodni temu, ale dokładny mechanizm tego „oscylatora”:

   „The network stole several billion Euros from the treasury, through what Correctiv calls a „cum-ex” trade: The participants in the network would lend each other shares in large companies, so that to tax authorities there would appear to be two owners of the shares, when there was only one. The bank that was used in stock trading would then issue a „confirmation” to the investor that tax on the dividend payment had been paid, without it being done. „It’s a bit like parents claiming a child benefit for two – or more – children when there is only one child in the family.” writes Correctiv.”

   https://en.wikipedia.org/wiki/CumEx-Files

   … jest dla mnie niejasny.

   1
   1. Neptun

    Wygląda na to że podmiot pożyczający akcje musiał „oddac” dywidendę pożyczkdawcy akcji pomniejszoną o podatek. Czynność przekazania i opodatkowania była papierowa a pożyczkodawca mógł sie ubiegać o zwrot podatku zapłaconego od dywidendy i rozumiem że łancuch był długi więc dużo wniosków o zwrot a dywidenda tylko 1 😉

    1
  1. mac-erson

   Panie Wojtku co tutaj jest dziwnego lub denerwującego. Pana projekcja osiągnęła szczyt SWIG kilka dni temu. Według niej miesiąc spadku na maluchach co dopiero się powolutku rozkręca. Więc odpowiednie ujemne INI będą dopiero za około miesiąc gdyż INI jest najbardziej skorelowane z tym indeksem.

 1. skaven

  @Strasznie denerwujące jest to INI SII

  Jak pan ciągle i wszędzie tylko o hossie, a wśród drobnych inwestorów jest pan najpopularniejszym
  przepowiadaczem przyszłości, to się pan nie denerwuje 🙂
  Jest na to sposób, od dziś, dwa razy dziennie, przez dwa tygodnie będzie pan mówił i pisał o załamaniu na GPW.
  Wtedy wszystko się panu na wykresach poukłada.

  6
  1. tinley

   Gospodarz nie jest winien kokluszowi, bredniom Sasina, wizjom prezesów spółkek SP i koronorowirusom cz jak tam ich zwą. Projekcja to projekcja – matematyka po prostu a mi sie tu cosik widzi że pewne paradygmaty które obowiązywały na GPW przez długie lata zaczęły tracić aktualność, choć dalej łudzę się nadzieją że tani złoty wcześniej lub później załatwi sprawę i kapitał tu przypłynie z zachodu. Kiedy? bawiąc się we wróża to wtedy kiedy Kidawa przegoni w sondażach Dudę. Bloomberg Sandersa, kiedy dobijemy wreszcie do 4.3 za dolara i spadniemy niżej 2% PKB po 2miesiącach walki z wirusem który wygląda na to wywołuje coraz większe zamieszanie na świecie – niewycenione jeszcze na rynkach Rynkach Niedorozwinietych takich jak Polska dla przykładu.
   Misie zapewne straca teraz wigor i będzie po hossie na kilka miesięcy – funduszowi raz dwa odpłyną.

   1
 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  Epidemie teraz się dopiero rozkręci – gdzieniegdzie w Chinach zaczynają płacić za doniesienie na ukrywającego się chorego:

  https://www.reddit.com/r/China_Flu/comments/f3a9sj/hold_up_huangzhou_district_which_is_part_of/

  „Termin „efekt kobry” odnosi się do okresu rządów Wielkiej Brytanii w Indiach, gdy prowincja Delhi została dotknięta poważną plagą kobr. Węże te rozmnożyły się do tego stopnia, że można je było spotkać na ulicach, targach a nawet w domach. Władze brytyjskie zdecydowały się wyznaczyć nagrodę pieniężną za każdą przyniesioną głowę kobry. Początkowo przynosiło to oczekiwany skutek i populacja kobr znacznie spadła, jednak przedsiębiorczy ludzie zajęli się hodowlą gadów dla nagrody. Kiedy władze zauważyły ten proceder, skasowały nagrodę, a wtedy hodowcy wypuścili swoje kobry – i tak węże ponownie pojawiły się wszędzie, w większej niż przedtem ilości. Działania mające na celu zlikwidowanie problemu, tylko go zaostrzyły.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kobry

  3
  1. podczaszy1

   „Epidemia teraz sie dopiero rozkręci-gdzieniegdzie w Chinach zaczynają płacić za doniesienie na ukrywającego się chorego:”

   Ee przecież to nie Holandia gdzie chory spieprza ze szpitala, bo nie chce złotego strzału.

   1
    1. podczaszy1

     To znaczy,że te łobuzy z portalu POLITYKA piszą bzdury,że w Chinach w Wuhanie stawiają szpital w 10 dni.
     Cieszę się,że żyję w Polsce gdzie hangar stawiają 100 dni, a więc w wypadku zarazy raczej nie grozi mi wsadzenie do niego z 1000-em chorych.

     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      Postawić „szpital” można w 10 dni, ale zapewnić w nim fachową opiekę lekarską chorym na zapalenie płuc już nie. To są ośrodki kwarantanny nie szpitale. I to nie jest żaden atak na chińskich komunistów, każdy inny kraj w podobnym przypadku znalazłby się w takiej samej sytuacji.

      3
      1. skaven

       @zapewnić w nim fachową opiekę lekarską chorym na zapalenie płuc już nie

       Teraz niech się wypowiedzą wizjonerzy od wydmuszek z telemedycyny, robotyzacji etc.
       Każdy chińczyk ma telefon i internet, niech dzwoni do halodoktorze i niech się leczy przez apkę, po co tam jakiś człowiek lekarz?

       1
  1. skaven

   @komuniści chińscy budują „szpitale” w 10 dni, a polscy kapitaliści w 10 lat i szpitala nie ma

   Po pierwsze te chińskie baraki nie były budowane 10 dni, cały proces przygotowania tej inwestycji, dokumentacja projektowa, produkcja prefabrykatów etc.
   musiała być przygotowana znacznie wcześniej. Co świadczy że Chińczycy bardzo dobrze przez długi czas blokowali przepływ informacji o wirusie do mediów.

   W przeciągu ostatnich 5 lat w Polsce wybudowano sporo nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie dużych szpitali.
   Przygotowanie dokumentacji projektowej takiego obiektu trwa około rok, są to najbardziej zaawansowane obiekty użyteczności publicznej, których budżety zamykają się w kwotach kilkuset milionów zł. Ty się leczysz w szpitalu wojskowym z lamperią z farby olejnej na ścianie a tam czas miał prawo się zatrzymać 10 lat temu 🙂

   1
    1. Neptun

     Wydaje mi się że czeka nas około 2 tyg wzrostów na wig 20, CDR prawdopodobnie będzie się utrzymywał gdzieś około 320 zł. Po tym czasie RSI i MACD (o którym już pisałem) wygenrują sygnał sprzedaży. Dodatkowo jes chęć zgolenia drobnych inwestorów tak jak było ostatnio 🙂 Oczywiście to tylko moje spekulacje, mogą się nie sprawdzić i nie otworzę pozycji.

     1
     1. Neptun

      Oczywiście mówimy o shorcie spekulcyjnym, np na tydzień. Czy spółka jest bezpieczna do premiery? Trudno ocenić, przy wiedźminie 3 tak było i każdy na to liczy teraz a na giłdzie często jest tak że ogólne oczekiwania nie sprawdzają się 😉

 3. slepakura

  Po co sztuczna ineligencja ? Wystarczy naturalna glupota z firma kupowana po 2 . 75 i twoimi ostatecznymi modlitwami po 38 groszy . Naturalna glupota ma nieograniczony charakter . Nie musisz sie tak modlic , gdyz hossa dopiero sie rozpoczyna . Trzeba byc naprawde wyjatkowo utalentowany , kiedy spolki rosna w usa 10 razy on wybral perelke , tylko kierunki pomylil .

  3
 4. Pingback: viagra

Dodaj komentarz