Roczna dynamika sprzedaży samochodów w Chinach w styczniu była najniższa od 8 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Czwartkowe spadki cen akcji na świecie były reakcją na gwałtowny skok liczby nowych przypadków zachorowań na COVID-19 (to nazwa choroby – „coronavirus desease 2019” – nie wirusa) ujawniony przez chińskie władze. Wydaje się, że w dużej mierze wynika to z nieporozumienia, albowiem ten skok nie wynikał z jakieś zmiany w rzeczywistej sytuacji, tylko z decyzji o rezygnacji z wcześniejszej metody oznaczania przypadków choroby dopiero po potwierdzeniu w organizmie chorego obecności wirusa i zmianie jej na taką, która za chorych uznaje również te osoby, które jakkolwiek nie poddane jeszcze testom wykazują wszystkie kliniczne objawy choroby (głównie zapalenie płuc). W pewnym sensie jest to akceptacja tego, co już wcześniej było sugerowane (np. przez jednego z byłych ministrów zdrowia Francji), że drastyczną dysproporcję pomiędzy umieralnością na COVID-19 w Chinach (wysoką) i poza Chinami (niską; 3 przypadki jeśli nie traktować Hongkongu jako części Chin) można wytłumaczyć zaniżaniem liczby zarażonych osób w Chinach wynikającą z nienadążania z testowaniem potencjalnych nosicieli, z których większość zresztą nie wykazuje groźnych objawów). Innymi słowy śmiertelność choroby jest znacznie niższa niż to wynika z chińskich danych, a liczba zarażonych znacznie wyższy. Zanotowany skok liczby zgonów też można w ten sposób wyjaśnić – do tej pory za ofiary wirusa w Chinach uznawano jedynie osoby, u których wcześniej wykryto jego obecność, co oznaczało, że do tej liczby nie nie włączano osoby zmarłe zanim je poddano testom. Oczywiście istnieją inne wyjaśnienia: wysoka śmiertelność w Chinach a niska poza nimi wynika z opóźnienia czasowego w transmisji epidemii poza granice Pastwa Środka, większą podatność wschodnich Azjatów na epidemię wynikającą z różnic genetycznych, załamanie się systemu opieki zdrowotnej w Wuhan skutkującego niemożnością zapewnienia chorym stosownej opieki itp. Tak czy siak po środkowym spadku dane z czwartku wróciły do „normy”, to znaczy pokazały prawie 7 proc. dzienną dynamikę wzrostu liczby przypadków.

Pomimo początkowego spadku wynikającego z chyba błędnej interpretacji danych na temat epidemii z Chin WIG-20 zdołał się podnieść w późniejszej części sesji, co spowodowało utrzymanie w mocy sygnału kupna na MACD ze środy. Oczywiście sytuacja nadal jest wysoce niejasna, ale dopóki ten sygnał nie zostanie zanegowany (podobnie jak odwrotny sygnał na kontrakcje na amerykańskie 30-letnie obligacje skarbowe) można uznać, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dalszego zachowania WIG-u 20 jest kopia ruchów, który nastąpiły po podobnym sygnale na MACD z połowy października.

W USA na czwartkowej sesji główne indeksy lekko spadły z poziomów wcześniejszych historycznych rekordów, co oczywiście w niczym nie zmieniło ich sytuacji technicznej. W Azji w piątek rano brak było jakiejś oczywistej tendencji, co odzwierciedla utrzymującą się konfuzję co do dalszego rozwoju wydarzeń w związku z epidemią COVID-19.

Kurs akcji francuskiego holdingu producentów alkoholi spółki Marie Brizard Wine&Spirits posiadającej m.in. polską markę Sobieski (C/WK 1,01, kapitalizacja 447 mln zł) trafił w styczniu 2019 na swój kolejny „poziom kwantowy” w ramach długoterminowego trendu spadkowego i od tamtej pory broni tego wsparcia.

Kurs akcji działającej na rynku materiałów do druku spółki Black Point (C/Z 7,6, C/WK 0,68, stopa dywidendy 19,6 proc., kapitalizacja 12,2 mln zł) od ponad 2 lat znajduje się w obrębie średnioterminowego trendu wzrostowego, którego górne ograniczenie osiągnął w styczniu.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć wzrost rocznej dynamiki CPI w Niemczech w styczniu:

… dane First National Bank na temat zachowania cen nieruchomości mieszkalnych w Afryce Południowej w styczniu:

… dynamiczny wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Turcji w grudniu:

… spadek do najniższego od 8 lat poziomu rocznej dynamiki sprzedaży samochodów w Chinach w styczniu (-18 proc.):

… dana na temat bilansu obrotów bieżących w Polsce w grudniu:

… dane na temat rocznej dynamiki CPI i wskaźnika bazowego CPI w USA w styczniu:

… informacje na temat rocznej dynamiki realnej wartości godzinowej stawki za pracę w USA w styczniu:

… oraz dane FIPE na temat zachowania cen nieruchomości mieszkalnych w Brazylii w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. slepakura

  To co istotne moj program to nie naiwny deep lerning , gdzie liczy miniony danych wplywjacych na rynek , ale dlugoterminowe korelacje quasicrystals , przy silnym zrozumieniu optymalizacji krokow za pomoca silnej matematyki. Jest to fundamentalna roznica midzy moim komputerem a komputerem slepych kur .

 2. sumadartson

  Dobrze że głupota nie ma skrzydeł. Dzięki temu mogę jeszcze oglądać niebo. „Mądrale” wymyśliły suwak OFE aby chronić przyszłych emerytów przed utratą kapitału. Tymczasem skutecznie chronią WSZYSTKICH Polaków przed globalną hossą i zyskiem z kapitału. 500 baniek miesięcznie ze sprzedaży akcji przekazywane do ZUSu dołuje WGPW.
  Ja rozumiem że można nienawidzić Polski (po co Warszawa jak mamy Berlin i Brukselę), ale za co można było tak nienawidzić Polaków, aby tak skrupulatnie dbać o ich biedę.
  Jakiem szlachcic z prapradziada, mój praprzodek kazał wbijać takich szubrawców żywcem na pal, wychłostawszy ich przedtem sprawiedliwie według „zasług”.
  Na koń(short) Mości Panowie. Global na szczytach indeksów zrobi krok naprzód, a głupota nie ma skrzydeł.

  5
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @slepakura:
  „Ja mam wbite w programie glowne indeksy , waluty ,surowce ,obigacje i nie chce zasmiecac jakimis malymi spolkami , choc jest to z punktu pragmatyki maly problem. Jak juz ktos tak bardzo chce to prywatna korespodencja.”

  Blokuję pana kurę. Moja diagnoza: to nie jest zwykły wariat, ale przekręciarz. Nie wyszło mu poprzednio ze śmiałymi prognozami końca świata, wiec teraz postanowił nabierać naiwnych na „program”:

  https://pl.wiktionary.org/wiki/mundus_vult_decipi,_ergo_decipiatur

  18
  1. toya

   Jest jeszcze jeden aspirujacy komiwojazer. Czekam na coming out po tym jak w koncu coś sie sprawdzi z „typow na spekulacyjne 10%” 🙂

   @wojciech.bialek

   Wiem, ze dzien dziecka dopiero przed nami, ale chcialbym powtorzyc prosbe o przyjrzenie sie Elzabowi. Pisze o nim tutaj od wrzesnia :-), a po ostatnich wzrostach sie zastanawiam czy to by bylo na tyle czy gramy dalej?

   A jakby jeszcze powtorzyl Pan spojrzenie na Rafako pod katem odchylenia od SMA200. Chyba jestesmy w ciekawym miejscu.

 4. Ignacio1

  „…ale za co można było tak nienawidzić Polaków, aby tak skrupulatnie dbać o ich biedę.” To jest, niestety, konsekwencja rządów liberałów- Tuska! A ponadto, naród jest niewyedukowany, co stanowi doskonały asumpt, aby go uszukiwać, robić z niego niewolników i nim manipulować! Czyli, po co głupiemu dobrobyt!

  1
  1. sumadartson

   Obecni miłościwie panujący jakoś nie kwapili się pomóc rynkowi poprzez skasowanie tej giełdowej daniny (suwaka OFE) do budżetu, która pośrednio szkodzi również budżetowi (niższe podatki od zysków kapitałowych i innych). A przecież obecnie „piniendze som i bendom” w budżecie nie tylko dla mafii podatkowych. Dobrze (dla ptaszków) że głupota nie ma skrzydeł.

 5. Ignacio1

  „Mądrale” wymyśliły suwak OFE aby chronić przyszłych emerytów przed utratą kapitału”. Muszą zrekompensować ubytki budżetu, za rządów Tuska, w wysokości 250 mld! Kasa odpłynęła, a konsekwencje ponosi głupi naród.

   1. sumadartson

    Za późno. Mi to lotto bom SPEKULANT, ale kto zwróci INWESTOROM nieuzyskane przez lata zyski?
    A ponadto za kilka miesięcy global, który dziś jest na szczycie (nad przepaścią) może w każdej chwili zrobić krok naprzód. AAAaaaa….łup

    1
 6. Ignacio1

  A przecież obecnie „piniendze som i bendom” w budżecie…”. Wydaje się, że chaos budżetowy jest, w miarę opanowany- budżet zrównoważony. To pewnie jest konsekwencją nie tylko uszczelnienia vat-u, ale również +500, który rozkręcił popyt wewnętrzy, bo gdyby te pieniądze zostały w rękach biznesu, to może, zaliczylibyśmy bankructwo; albowiem, te środki nigdy by nie weszły w konsumpcję-godpodarkę, tak, jak dzięki temu programowi. Zresztą, działa już 5 lat i „świat się nie zawalił”; inflacja, teraz dopiero nieco ruszyła 4,4%. Ponadto, odwieczny problem jest taki: ile ma zarabiać ” niewolnik”, aby żyć na poziomie, nie tylko, egzystencjalnym? Aby, zapewnił sobie godne życie i jednocześnie solidny rozwój gospodarczy? Wierzę, że Morawiecki, posiada dostateczną wiedzę makroekonomiczną, aby i ten problem rozwiązać.

  6
   1. allo allo

    Ten robi dla pracodawców prywatnych, to taka organizacja lobbingująca za wyciskaniem jak cytrynę przeciętnego Kowalskiego, tu w narracji nic się nie zmieniło od lat ….(nieszczesna pensja minimalna, nieszczesny ZUS, Skarbówka, nieszczesne podatki itp itd). Wtóruje im po kądzieli Lewiatan z taką samą gadką od lat.

    5
  1. allo allo

   Polska ma równie otwartą gospodarkę jak nastawione na export Niemcy czy Chiny (to nie żart), ale powodu niedożywionej konsumpcji indywidualnej, każde kichnięcie w światowej lub regionalnej ekonomii powodowało u nas mocne hamowanie oraz eksplozję bezrobocia. W mojej opinii to bardzo dobrze że rząd wzmocnił ten i tat rachityczny popyt wewnętrzny. Pomimo tego dynamika exportu za zeszly rok to solidne 10% plus rekordowa w ostatnim 30 leciu nadwyżka w rachunku obrotów. Oczywiście i ten fakt można przedstawić w negatywnym świetle….co widać w załączonym linku
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rekordowa-nadwyzka-handlowa-Polski-skad-sie-wziela-7821370.html.

   4
  2. allo allo

   Mnie bawi medialna histerią z tą inflacją gdy na podobnym poziomie była w 2011, 2012 bodajże, wtedy jednak nikt się nie zająknął. Zabawnę jak zmiana ekipy u steru
   wpływa na wyczulenie, na dotychczas niedostrzegane od lat problemy jak smog, ktory pojawił się w przestrzeni publicznej niczym królik z kapelusza w 2016,
   albo wspomnianej inflacji, czy też zaglądanie ludziom do pieca (zwłaszcza tych biedniejszych).

   1
 7. Ignacio1

  „Niech już ten Braster zbankrutuje bo mnie krew zaleje.”. Szanowny panie, tylko spokój może pana uratować! Puki co, nie zbankrutował, ale do bardzo istotnego wybicia jeszcze trochę, daleko. Zwierzyna musi się wykrwawić, żeby mięsko było koszerne.

 8. papatrader

  Portfel papatraderdiary.blogspot.com po dwóch tygodniach odnotował 3 pozycje zamknięte, każda ze stratą, łącznie prawie 3% w plecy. Otwarte w tej chwili krótkie na złocie, palladzie i FTSE100. Ktoś powie, że rynek nie jest łaskawy i to prawda, ale każdy kto zajmuje się spekulacją wie, że nie w ilości stratnych i zyskownych pozycji tkwi sekret sukcesu 😉
  Ostatnio podobno przybyło nowych inwestorów indywidualnych na GPW. Pewnie są przekonani, jak większość początkujących, że wypracowanie regularnie minimum 15% zysku rocznie jest banalnie proste. Otóż nie jest i niestety większość nauczy się tego dopiero ponosząc realne straty na swoich kontach.
  Zobaczymy co przyniosą kolejne transakcje w moim portfelu, dzisiaj otwarta kolejna pozycja – tym razem PALLAD S po 2454 SL2484 – ryzyko 0,5 kapitału.
  Pozdrawiam wszystkich i życzę udanego weekendu.

   1. papatrader

    he he nie wróciłem, ciągle jestem i czytam zarówno analizy Pana Wojciecha, jak i większość komentarzy. Nie zajmuję się co prawda prognozowaniem, nie znam się na tym, ale wiele wątków i dyskusji jest interesujących.

Dodaj komentarz