CO2 pozwoli odetchnąć naszym elektrowniom

Rzadko robię “ręczne” prognozy, bo wymaga to wielkiego wysiłku, ale wyjątek zrobiłem 11 miesięcy temu proponując prognozę dla ceny kontraktów na emisję CO2 na europejskim rynku. Faktyczne zachowanie ceny tego kontraktu oczywiście różniło się od ścieżki tej prognozy, ale możne uznać, że generalna tendencja się na razie spawdza:

Powered by macrobond.com

Nic więc na razie nie zmieniam. Jeśli cena kontraktu dojdzie do dolnego ograniczenia narysowanego na powyższym obrazku długoterminowego kanału trendu wzrostowego (w okolicach 12 euro), trzeba się będzie zastanowić co dalej (w skrajnym przypadku cała zabawa zostanie zawieszona, gdy politycy uznają, że są obecnie ważniejsze sprawy niż ratowanie świata przed globalnym ociepleniem za kilkadziesiąt lat i ceny kontraktów spadną do zera).

Podsumowanie: trwające załamanie cen kontraktów na prawa do emisji CO2 przyniesie jakąś ulgę polskiemu sektorowi energetycznemu.

Komentarze

  1. mrRobertson

   dane które otrzymują muszą byc dramatyczne .. i stad od razu dosc duza dawka. Ale to wszsytko dobre na jesli potrwa 2-3 tygodnie a potem nic nie pomoze bedzie fala bankructw … jedno pociagnie drugie ..zwolnienia … wyprzedaze.
   Skonczy sie rozdawnictwo .. moze z dlugiem dobijemy do 60 % PKB to bedzie w koncu prawdziwy budzet bez dlugu 🙂

   4
 1. red.007

  “red.007 17 marca 2020 o 10:32
  Przed wyjściem powyżej szczytu z 2016,zrobimy jeszcze mocną spadkową korektę.”

  Dalsze propozycje dla dolara:
  Zgodnie z powyższym,zbliża się czas korekty.
  Spadniemy zygzakiem w obszar 4,0-3,90.
  Potem wzrośniemy w obszar szczytu roku 2016 lub lekko go wybijemy.
  Później spadniemy do poziomów proponowanych przez Gospodarza 3,30.
  Następnie ostatnim wzrostem dojdziemy do szczytu z roku 2000 i dopiero spadek na 2 złote.

  Powyższe na wiele kwartałów.

  8
   1. leotdipl

    Ty pisałeś 16.3 o sprzedaży USD …. ? I co sprzedałeś? Napisałem ci, że chętnie bym USD od ciebie odkupił. Ci co nie łączą pewnych rzeczy, niech sprzedają dalej 😉 To dopiero początek zabawy. Wydaje mi się, że za jakiś czas z przodu zobaczymy 5.

    3
  1. noob

   Red@
   nie wiem czy dasz wiare,celem od hoho czasu na parze euro//pln (chyba tutaj na blogu był podawany) 3 fala na interwale miesiecznym 4,54 .Wiedz wszystko by pasowało do układanki ktora jest podawana.
   pozdrawiam

 2. slow2006

  Złoty jest stabilną walutą, poza jakimiś wyskokami, które niwelowane są przez rynek – powiedział w środę w trakcie konferencji prezes NBP Adam Glapiński

  od razu pewniej sie czuje ze zlotowka w portfelu

  4
 3. Guy Fawkes

  @@

  Dla Borisa Johnsona warto będzie wznowić proces norymberski.

  Covid – 19 jest bardzo szkodliwy, może np. powodować bezpłodność mężczyzn.

  //Skany płuc młodych ludzi są przerażające.//

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-koronawirus-w-belgii-lekarz-skany-pluc-mlodych-ludzi-sa-prze,nId,4388719#iwa_source=special

  Localni the bille, fascynaci Borisa powinni najpierw sami się zarazić i zobaczyć ”jak to jest” zostać młodym kaleką, bo na rozum u nich nie ma co liczyć.

  1
 4. sumadartson

  Rząd powinien sprzedać wszystkie uprawnienia CO2 i jeszcze drugie tyle pożyczyć i sprzedać. Było by na wszystkie prezenty 500plusowe, i jeszcze na nadwyżkę budżetową, że o odkupieniu złota od Rosji nie wspomnę, Na shortkoń Panowie szlachta, zanim elektrownie staną z braku odbioru mocy

  3
 5. Rad-82

  Panie Wojciechu mam pytanie. Skąd relatywna siła naszego parkietu od kilku sesji?
  Czy to jakieś polskie “grube ręce”? Bo wiedzę USA mocno w dół, a my jakoś tak lekko.
  Cóż to się dzieje? NBP zaczął skup “polskich czempionów” i ratuje rynek?

  2
  1. sumadartson

   Buuuhahaha, przepraszam Waszmości najmocniej, ale nie mogłem się powstrzymać. My na poziomie dołka z 2009 roku, USA nawet jeszcze nie podeszły pod 2016, a ktoś tu o “sile” prawi. Chyba że o sile spadania do przepaści. No pyszny żart. Dziękuję, śmiech to zdrowie

   10
  1. mrRobertson

   Wybiją dołem, myslalem ze wczoraj to zrobią ale wybronili… podbitki są coraz nizsze… zaskocze sie jak to wybronią jakims cudem…
   Powinni odpuscic pozwolić przełamac i zrobic pułapke dla podaży .. .lepiej by wyszli na takim scenariuszu niz takie trzymanie.

  1. sumadartson

   Szejk=bankrut. W średnim terminie, rzecz jasna. Za 5do 8 lat koniec produkcji ropy naftowej. Dobrze że Orlen już szuka alternatywy na wiatrakach baltyckich. Ale to licha rentowność jest. Zwłaszcza gdy nie wieje.

   2
 6. podczaszy1

  W piatek i wczoraj w TVP usłyszałem,że polska giełda wypada bardzo dobrze na tle zachodnich, bo tam odbili po 1,5 %, a u Nas 3,5 %. Ponoć świadczy to o sile polskiej gospodarki.
  Jeśli w innych dziedzinach wiarygodność podawanych informacji jest podobna/ a tak zapewne jest/ to mamy do czynienia ze zwykłym skurwysyństwem.
  No ale to jakby norma, a więc w zasadzie nie ma sprawy.

  20
   1. podczaszy1

    Ktoś już coś na ten temat napisał. GPW na poziomie z 2009 roku, a Zachód gdzie?

    Nasza “siła ” w ostatnich trzech dniach wynika z tego,że dobiliśmy do jakiegoś lokalnego dna, a wtedy rynek nie za bardzo reaguje na indeksy zachodnie.

    1
  1. Guy Fawkes

   //… mamy do czynienia ze zwykłym skurwysyństwem.//

   Myślę, że za dużo sobie pozwalasz. Nienawiść do normalnego rządu też powinna mieścić się w jakichś granicach zdrowia psychiczneg(?).

   4
    1. Guy Fawkes

     Rób jak chcesz, ale moim zdaniem, rzycanie ”sk…” jest wyjątkowo słabe, ma niewiele wspólnego ani z ”myśleniem” ani z rzeczywistością, a z czym to nie będę zgadywał.

     Na tle innych rządów ojropejskich i skromnych możliwości, strukturalnych i aktualnych, Rząd RP wygląda bardzo dobrze. Ratuje powierzonych sobie ludzi w godzinie próby, jak potrafi.

     Opinia epidemiologa:
     https://www.youtube.com/watch?v=QSIfS9a854Y

     3
     1. podczaszy1

      Ja pisze jakie brednie opowiada TVP o sytuacji na polskiej giełdzie, a Ty mi tu pieprzysz bez ładu i składu.
      Co prawdę powiedzieli o GPW? Oszukuja ludzi i daruj sobie te ideologiczne pogadanki.

      13
      1. Guy Fawkes

       ”Brednie” to jest zupełnie inne wyrażenie niż ”sk…”

       Jeżeli nie będzie wojny (w Europie), to na moje wyczucie GPW już długoterminowo pozostanie silniejsza na RS.

       Ameryka osiągnęła poziom od którego dopiero można liczyć bessę.

       1
        1. Guy Fawkes

         Tak, z telewizora ci powiedzą, jak masz zrobić, żeby być młodym pięknym i bogatym.

         Każda propaganda interpretuje fakty tak samo, w każdym państwie, no ale rozumiem, że jest rozkaz, a nawet jak nie rozkaz, to wytresowany imperatyw, żeby nienawidzić akurat własnej propagandy.
         Klasyka.

         A nie powinieneś być równie szczery wobec analityków giełdowych, którzy nad wykresami trawią życie i są fachowcami?

         5
          1. Guy Fawkes

           Ty masz pretensje do propagandy, że jest propagandą jak każda propaganda.
           Analitycy się mylą jak dzieci!
           Czego Ty wymagasz?? Może zbawienia z tv?

           Chcesz uwierzyć w propagandę?

           3
     1. datik

      GUY, prosze przestań…
      wolisz aby się naparzali sztachetami ? no tak, to takie bardziej swojskie i tradycyjne
      Mam aktualnie tylko TVPinfo z informacyjnych programów; co chwilę DUDA tu, DUDA tam.. to nie jest sk…stwo ?

      5
      1. Guy Fawkes

       To jest budowanie państwowości.
       Państwowość buduje się w trudnych sytuacjach.

       A pozostałych pajaców, tak szczerze mówiąc, nawet nie ma sensu pokazywać, bo to po pierwsze wyjątkowi The bille, co musisz przyznać, a po drugie nie mają nic do powiedzenia. To barbarzyńcy i figuranci

       Powiedz mi, dlaczego tzw. opozycja nie była w stanie wystawić normalnego, inteligentnego człowieka z konkretnym programem???
       Przecież mógłby wygrać.

       Jest ustawka, że ma być reelekcja?

       10
 7. podczaszy1

  Wczoraj przedstawiłem koncepcję,że spadki rozpoczęły się z 2363 pkt/ do tamtego momentu na wig-u 20 trwał trend boczny/. W zasadzie równorzedną koncepcją jest taka,że ostatnim elementem trendu bocznego był trójkąt, który trwał od pażdziernika 2018 roku do połowy stycznia 2020 roku.
  IMO obie wersje są do przyjęcia jako równorzędne.

  1
 8. mac-erson

  Tak sobie dedukuję, że grubasy w tej serii na S-kach mogą chcieć przejść na następną serię na L i wówczas powinni zbić w końcówce tygodnia rynek i ostatnią godzinę piątku też mocno w dół. Zobaczymy czy ta koncepcja się spełni.

 9. lami

  A pamiętacie temat krzywych logperiodycznych wałkowany w czasie poprzedniej bessy?
  https://gieldowyracjonalista.blogspot.com/2009/05/teoria-logperiodyczna.html
  To chyba jakoś z 2003 wywiad, jakby tak te fale zwęzić i skrócić okresy 2007 zamiast 2010 i 2020 zamiast 2025 to jakoś to pasuje.
  Żeby tak tylko nie było!!!!!!!!!

  Jakie ma Pan dla nas prognozy na najbliższe lata?

  – Zrobiłem analizę od roku 1800. Za podstawę wziąłem amerykański indeks Standard&Poor 500, który jest obliczany od lat 30. ubiegłego wieku. We wcześniejszym okresie użyłem indeksu zrekonstruowanego przez historyków ekonomii. Wszystkie krachy w latach 1800-2003 znajdziemy “przewidziane” na krzywej log-periodycznej. Bieżąca recesja jest głęboka i może potrwać aż do końca 2004. Najbliższe maksimum, znacznie wyższe niż to z roku 2000, osiągniemy po roku 2010. Około roku 2025 możemy się spodziewać dramatycznego punktu krytycznego i recesji nieporównywalnej z jakąkolwiek znaną z historii.

  Co to może oznaczać?

  – Być może koniec systemu finansowego w obecnej postaci. Kiedyś pieniądz był oparty na parytecie złota, teraz w ogóle nie ma żadnego parytetu. Staje się coraz bardziej nierzeczywisty, plastikowy, już go prawie nie oglądamy. W Ameryce zadłużenie społeczeństwa (tzw. mortgage debt) przekroczyło pięć bilionów dolarów, podwajając się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. To nie może trwać w nieskończoność. Ta pęczniejąca bańka musi kiedyś pęknąć.

  4
 10. datik

  Guy
  “A pozostałych pajaców, tak szczerze mówiąc, nawet nie ma sensu pokazywać, bo to po pierwsze wyjątkowi The bille, co musisz przyznać, a po drugie nie mają nic do powiedzenia. To barbarzyńcy i figuranci”
  ————————————-
  http://www.bankfotek.pl/view/2148146

  Jak dla mnie każdy byłby lepszy -:)
  Nawet ten Bosak jakby “wyrósł” z tej Młodzieży Wszechpolskiej

  3
  1. Guy Fawkes

   Każdy człowiek ma jakieś podobieństwa do innych.
   Jak bym wiedział, jak wyglądasz, to by Ci pokazał parę karykatur.

   Twoje podejście nie jest polityczne, tylko infantylne. Nie bo nie, żeby było tak, jak było.

   POprzedni reżim nie miał żadnych osiągnięć, poza osiągnięciami drenażowymi. Głebokie korzenie ubekistańskie.

   Ja rozumiem, i jestem otwarty na opcję proniemiecką, czy nawet prorosyjską. Proszę bardzo, niech się objawią i przedstawią swoje racje. Na opcję proniemiecką, nie na niemiecką (postsowiecką) agenturę.

   4
    1. Guy Fawkes

     W POrównaniu do POprzedników – na pewno.

     W kwestii zarazy nasz rząd jest na pewno lepszy niż brytyjski czy niemiecki.

     Przykro mi, że to są oceny względne, ale z jednej strony ”lepsze jest wrogiem dobrego”, a z drugiej strony wiadomo, że wstrętna rzeczywistość na pewno nigdy nie dorówna twoim wysublimowanym postulatom przeczytanym w książkach.:))

     6
   1. datik

    Guy,
    sk..stwem jest to, że nie słychać o przesuniętym terminie wyborów, inni zawiesili, bo muszą, kampanię a ja już “boję się” lodówkę otworzyć bo tam Maliniak
    jakby tak było jak ironicznie napisał @C
    “Albowiem mamy dobry sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej”
    to po co były by te 2 mld na TV ?

    Pieprzysz tak jak mój syn, były Konfederata a teraz bezrefleksyjny pisior.
    Ale on w to wierzy – podobnie jak w państwowe przedsiębiorstwa, zamach..etc – Ty nie… więc już przestań mnie/nas wk…

    12
    1. cebeerxx

     O nie, nie kolego. To nie 2 mld a 2 mld/rocznie. Taki tam szczegół, hehehe. Uważam osobiście, że to bardzo dobrze wydane pieniądze, mózgi wielu moich kolegów z Radomia czy Ciechanowa są tego żywym dowodem

     11
    2. Guy Fawkes

     Prezydent nie prowadzi kampanii wyborczej, a jako głowa państwa ma ”psi” obowiązek wszędzie się pokazywać, i być z narodem.

     Od tego jest prezydentem, właśnie teraz zdaje swój egzamin. I to jest ważne ze względu na Państwowość i Naród.

     Popatrz sobie co zrobiła brytyjska królowa – schowała się do mysiej dziury. Zrobiła krzywdę swojemu państwu.

     Skoro jest za stara na zarazę, to po co ta farsa? A niechże abdykuje i odd koronę Williamowi, jedynemu normalnemu człowiekowi w tej rodzinie.

     Królowa w mysiej dziurze, a starzy Brytyjczycy muszą sobie sami poradzić, bo nierealna obiecaanka izolacji ludzi starszych to pic na wodę fotomontaż.

     7
 11. lami

  https://sites.google.com/site/samoswiadomosc/home/rozwoj-podmiotowy—filozofia/wiadomo-kiedy-nastpny-kryzys–teoria-wielkich-cykli-koniunkturalnych
  Dziś dzieje się podobnie, zrobiliśmy porządek w sprawach, które doprowadziły do niedawnego krachu i kryzysu. Tę przestrzeń możemy zagospodarować, bo stare sprawy mamy uporządkowane i lepiej zorganizowane. W nowej przestrzeni pojawi się nowe rozwiązanie, prawdopodobnie już istnieje i jest wdrażane. Jak przewiduje opisywana teoria funkcjonowanie tego rozwiązania poznamy pomiędzy 2018 a 2022 rokiem. Znakiem rozpoznawczym będzie krach giełdowy w wymienionych latach. Dobrą nowiną jest ta, że będzie miał on niewielkie odbicie w naszym życiu, nie spowoduje kryzysu, ma to być tylko krótki gwałtowny spadek indeksów, większy niż ten w 1987 roku. Będzie to wypełnienie piątego cyklu, nieparzystego. Teoria przewiduje, że rozwijany układ cykli ma swój kres, nie ciągnie się w nieskończoność, co widać na rysunku. Ostatni cykl szósty, parzysty ma wypełnić się jednocześnie krachem i kryzysem. Przewidywanie wskazuje na rok 2026, tak jak w przypadku wcześniejszego mającego być – przyjmijmy średnią – w 2020 roku data zależna jest od wydarzeń pobocznych, które mogą być różne. Do takich wydarzeń należą wszystkie inne zjawiska powodujące zmiany na giełdzie:

  Wiadomym jest, że wcześniejsze historyczne cykle ulegały skróceniu o mniej więcej połowę, zatem należy tego oczekiwać po następnych, co obrazuje także rysunek z artykułu z prof. Drożdżem. Dlatego piąty cykl może ulec wypełnieniu od 2018 roku do 2022. Dla roboczego ustalenia przewidywań przyjmuję datę środkową 2020 rok…

  Hmmmm….

  1. datik

   Czyje to jest i z którego roku ?
   Później dokładniej przeczytam ale zrozumiałem z tego, że ten krach da się jeszcze przeżyć i nie powinno mi być obojętne kto zostanie prezydentem, tak ?
   ( oraz, że drugiej kadencji Maliniaka nie przeżyję -:)

   2
    1. datik

     wytłumaczenie jest bardzo proste; on tez ma tylko TVPis ale jemu to nie przeszkadza 🙂

     “Prezydent nie prowadzi kampanii wyborczej, a jako głowa państwa ma ”psi” obowiązek wszędzie się pokazywać, i być z narodem.”
     1. to nie jest mój prezydent i jego obecność, gdziekolwiek, działa na mnie mocno destrukcyjnie
     2. taaak…. to na pewno nie jest kampania. Cy zamiast pobytu w “Pcimiu” nie powinien chociaż udawać, że jego urząd ma jakąś rangę ?
     3. ..już mi się nie chce z Tobą gadać, politruku 🙂

     PS
     znajome małżeństwo lekarzy z Krakowa dzisiaj; brakuje masek, sprzętu etc. Tego nie pokazują w pisiej TV, wizytę Maliniaka w jakimś szpitaliku, owszem

     4
 12. cebeerxx

  Liczba testów wykonana do wczoraj przez:

  Polska – 8 tysięcy
  Wielka Brytania – 50 tysięcy
  Niemcy – 220 tysięcy

  Albowiem mamy dobry sejm, wybitnych fachowców, gospodarka idzie do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej

  10
 13. billy_the_kangoor

  @Red
  uspokoił się, …albowiem jak napisał cybeex za Neonówką 🙂 “…mamy wybitnych fachowców”
  @Papatrader
  odnośnie Wheat,
  w kanale do 640, a przy prawdopodobnym przebiciu 750? Tak to widzisz?
  b.

  1
 14. Guy Fawkes

  @cerberix

  Jak potrafisz liczyć, to sobie podziel liczbę testów przez liczbę zarażonym w każdym kraju.

  W Rzeszy i w Brytanii wychodzi po około 18 testów na zarażonego, w Polsce jest 30 testów na zarażonego. Polskie służby medyczne są najbardziej zapobiegliwe.

  Możesz podawać więcej argumentów na stopień zrycia swojego beretu.:))

  5
  1. Guy Fawkes

   O towarzyszy niemieckich się nie martwię, ale szkoda mi Brytyjczyków, bo ich sławna służba zdrowia (NHS) posiada jedno uniwersalne lekarstwo na wszystkie choroby: paracetamol.

   We Włoszech już się zbliżają do 500 zgonów dziennie, ale Brytania z pewnością pobije Italię.

   1
   1. Guy Fawkes

    Głównym mechanizmem twojej psyche jest mechanizm wyparcia.

    Może opowiedz coś o tych wspaniałych książkach różnych panów Kleksów, które pochłaniasz, które mają cudowne recepty na wszystko?:))

    3
 15. lis

  IT zawsze leciało ostatnie na giełdzie z przytupem, póki co jeszcze się 3mają

  Zastanawia mnie CDR, w przypadku którego jedyna możliwość spieniężenia know-howu to koniec pandemii, tylko czy sytuacja gospodarcza wtedy będzie pozwalała na nabycie gry 🙂

  1
  1. datik

   Teoretycznie teraz mogliby najwięcej sprzedać( kwarantanny),to przesunięcie premiery mocno im się odbije czkawką…chyba 🙂

   Mnie bardziej fascynuje DNP; owszem niedawno widziałem nawet kilkanaście samochodów pod nim ale to z okazji tej paniki zakupowej, teraz znowu “puchy”
   ( podobnie jak wszędzie). A przecież ma z czego spadać w odróżnieniu do takiego CCC (chociaż ten to zbankrutować może)

   1
  2. gromHRR

   Gaming nie IT (vide np. Wasco, Asseco) sprzedaje 99% gier za $ i EUR. Finalnie otrzymuje więcej złotówek. Robią promki by ludzie więcej brali a i tak wyjdą na swoje. Obsługa serwerów od dawna była “zdalna”. “Pisanie” gier także.
   Może o to chodzi, a może najzwyczajniej w świecie “nasze” firmy w końcu się w czymś nowoczesnym wyspecjalizowały? Ile to lat pisały na zamówienie zachodu? Ze 20? To jak Chińczycy czy Koreańczycy 😉

   1
 16. bartek

  ok, mamy potwierdzenie ze statystyki zachorowan corvir to fikcja

  “Lekarz powiedział, że teraz to już bez znaczenia. Że zarażamy się wszyscy liniowo. I że w takim stanie powinnam już zostać w domu.
  Lekarz stwierdził też, że mimo podejrzenia koronawirusa, w takiej sytuacji nie robi się testów. – Usłyszałam, że gdyby nagle wystąpiły duszności, Wtedy trzeba dzwonić po karetkę, opisać swoją sytuację. I czekać na służby. Jeżeli jednak stan zdrowia się nie pogorszy, mam siedzieć w domu i nigdzie nie wychodzić.”

  https://trojmiasto.onet.pl/koronawirus-w-polsce-testy-nie-dla-wszystkich-obrazuje-to-historia-z-trojmiasta/k0kgyfn

  wreszcie, zdrowy rozsadek zaczyna zwyciezac ”

  “Lekarz powiedział, że teraz to już bez znaczenia. Że zarażamy się wszyscy liniowo” !!!

  4
   1. bartek

    @guy

    nawet Pan nie jest tak naiwny zeby myslec ze we Wloszech odsetek zgonow do zachorowan to 10% ! Tam sa miliony zachorowan, o ktorych ludzie lub nie wiedza lub sa to objawy łagodne

    Podobnie w PL – czy jest Pan na tyle naiwny ze jest tylk 250 zachorowan??

    fikcja

    trzeba prosic seniorow i osoby z chorobami o pozostanie w domu i im pomoc, ale nie robic psychozy i paniki

    4
     1. Guy Fawkes

      Wszędzie liczy się podobnie. Wszędzie może być 10 razy więcej zakażeń.
      Co się da uratować, to trzeba ratować.
      Dla młodych to też nie jest obojętne.

      We Włoszech padła służba zdrowia i nie wszyscy potrzebujący mają respirator. Ludzie umierają w jakichś salach gimnastycznych na polowych łóżkach, bez rozdiny, bez godnych warunków.
      Dlatego śmiertelność jest powyżej 7%, zamiast 2-3%.
      Premier Włoch też się nadaje do Norymbergi.

      Rząd musi zrobić wszystko, żeby u nas tak nie było.

      1
      1. bartek

       guy

       beda rozprawy naukowe nt psychozy 2020

       ja uwazam ze Borys J mial racje, ze MAkrela powiedziala jak jest (70%)

       zamiast idiotyzmow, to by zrobili plan jak chronic osoby starsze i zchorowane – pozostali sobie poradza

       a mamy psychoze

       ja oceniam wladze negatywnie za wlasnie za podsycanie paniki i psychozy, na tym zyskuje tak zwana glowa panstwa (bezuzyteczna w naszym sys politycznym)

       5
    1. red.007

     No dlatego napisałem,że wg. pani Witek jest niezagrożony,jednak to marszałek jest.
     https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-marszalek-sejmu-elzbieta-witek-rozwiala-watpliwosci-w-sprawie-wyborow-6490321482369153a
     Bądźmy realistami,opóźnienie wyborów będzie szkodziło p.Dudzie.
     Społeczeństwo zacznie odczuwać skutki jakie niesie zaraza,zacznie odczuwać skutki finansowe,zakazy-nakazy,będzie tym wszystkim zmęczone.
     Służba zdrowia może się okazać niewydolna,społeczeństwo to oceni i TVP nie pomoże.
     Wyrazi to zmęczenie i niezadowolenie na wyborach.
     Teraz pytanie czy wystawią na niebezpieczeństwo obywateli aby zapobiec powyższemu i zrealizować cel,jakim jest wybór AD.,czy jednak wykażą się zdrowym rozsądkiem i zmienią termin wyborów jak zaraza zacznie w Europie gasnąc,podkreślam w Europie,aby danymi krajowymi nie manipulować.
     To będzie dla mnie papierkiem lakmusowym dla dalszego popierania PiS.

     3
      1. red.007

       Jeśli wybory będą w maju ja w nich uczestniczył nie będę,gdzie tu jakieś zaprzeczenie.
       Nie pozwolę sobą manipulować danymi o koronie.
       Ustaje pandemia głosujemy,jest pandemia to kwarantanna.
       Czy jest to nielogiczne lub nieoczywiste.chyba że tylko dla mnie.

       4
       1. Guy Fawkes

        //gdzie tu jakieś zaprzeczenie.//

        No takie, że władza ma zrobić wybory w maju, żeby wygrać, a przecież jak Ty nie pójdziesz, to jak ma wygrać?:)))

        Rząd nie narazi ludzi. Jak zahamuje zarazę, to ludzie nie będą ”zmęczeni”, tylko wdzięczni, zwłaszcza że mamy sznsę poradzić sobie najlepiej w Ojropie.

        1
         1. Guy Fawkes

          Jeżeli to świństwo ma się utrzymywać 2 lata, a jesienią może nastąpić nawrotka, jak uważają niektórzy naukowcy, to jesień wcale nie musi być lepszym terminem niż maj.

          Niech rządzą jeszcze dwa lata:))

          1
   1. datik

    Nie przypuszczam abyś był takim “ortodoksem” jak…np. @karnak. Czasem, a nawet często, dość rozsądnie prawisz 🙂
    PS
    jak tylko przeczytałem Twój wpis o $ to sprzedałem dwa 🙂 kontrakty na fiksie, chyba dobrze zabezpieczyłem te niecałe 200 co mi z niedawnego urlopu zostały ?:)

    1. Guy Fawkes

     My Friend jako jedyny przewidział literalnie dolara. Nie wiem, czy to naprawdę Elliott, czy trafiło na zarazę, krach itd.

     Ja tylko pierwszy ruch na USD/PLN wykorzystałem w całości, a jazdy na ojro tylko częściowo.

     Nie wiem, czy uległem złudzeniu co do ojro (i T Notów), czy to tak szybko trwało, bo tak szybko wystraszony Powell się wystrzelał z całej amunicji.

  1. dino54

   Piszesz że jak to dużo w Niemczech zarażonych w porównaniu z nami ale ofiar śmiertelnych na poniedziałek było tylko 16 a my przy tak mało zarazonych mamy 5 śmiertelnych jakby się tylu co w Niemczech zaraziło to byłaby katastrofa gorsza niż we Wloszech

   2
   1. mrRobertson

    u nas przy kilkudziesieciu zarazonych brakowalo wszystkiego a we Wloszech dopiero przy kilkunastu tysiacach … to pokazuje skale niedofinansowania naszej sluzby zdrowia i ogolnego balaganu.
    Przy piewszym lepszym tescie naszego państwa (agresja z zewnatrz) składamy sie jak domek z kart, w jeszcze bardziej kompromitujacy sposób niz w 1939r.

    14
    1. Guy Fawkes

     Ja myślę, że to nie prawda.

     Fakt, że są zadawnione słabości postkomunistycznego państwa teoretycznego, że jesteśmy biedniejsi, więc wydajemy mniej, że nie ma lekarzy, personelu, słaba organizacja itd.

     Ale w sumie nie jest źle. To nie jest proste, żeby państwo nauczyło się reagować na powarzny kryzys.

     Kiedy my w ogóle mieliśmy państwo?
     Są narody, które mają państwo nieprzerwanie od wielu wieków.

     I to jest szczęście w nieszczęściu, że przez takie kryzysy organizacja państwowa się utrwala i staje się silniejsza.

     //w jeszcze bardziej kompromitujacy sposób niz w 1939r.//

     Takimi głupimi tekstami sam się kompromitujesz jako leming.

     5
  1. Guy Fawkes

   Ja sobie zażartowałem, ale sytuacja może być podobna przez dwa lata, no to co, ”opozycja” chce stanu wojennego przez dwa lata?:)))

   Oczywiście, że realnie nie ma widoków na żadną sensowną alternatywę i nie będzie, dopóki nie powstanie jakaś prawdziwa opozycja, albo PIS się nie podzieli.

   2
 17. Guy Fawkes

  @@

  No i a propos ersibatl ciekawa rzecz, Ameryka przestawia się na produkcję wojenną.

  //Ustawa z lat wojny koreańskiej w latach 50., na którą powołał się Trump, daje prezydentowi szerokie kompetencje i pozwala na przyspieszenie produkcji sprzętu, który jest potrzebny w sytuacjach nadzwyczajnych lub w czasie wojny, w oparciu o prywatny sektor przemysłowy.//

  https://wgospodarce.pl/informacje/76801-trump-20-proc-bezrobocie-to-najgorszy-scenariusz

   1. sumadartson

    Muszę odstawić internet. Jak czytam opinie o koronie i przyszłości zarażonych to nawet ja zdrowy cbłop z prapradziada (szlachcica) zaczynam się dusić i niepokoje okrutne tłuką w twardy dysk.
    Ze skażonymi nienawiścią do “jarka” przez polskojęzycznych to proszę Waszmości szkoda tracić czasu na ich odkażanie.
    Na tę polskojęzyczną propagandę idzie taki sponsoring o jakim tvp nawet nie może pomarzyć.
    Szacunek dla Waszmości i poparcie wielkie

    3
 18. Las Vegas

  PanieWojtku gratuluje trafnosci prognozy “pierwszego dnia bez zakazen w Chinach” ktory dzis nastapil.
  Czy moglby sie Pan pokusic o sciezke rozwoju i daty sciezki wirusa w USA.
  Takze jak to przelozyc na gielde.
  Z gory pozdrawiam i dziekuje

  1

Dodaj komentarz