DAX na linii Zygfryda

Postanowiłem pomedytować przez chwilę nad trzema swoim obrazkami dla niemieckiego DAX-a zamieszczonymi w komentarzu sprzed 16 miesięcy zatytułowanym “Dokąd może spaść DAX?“. Ówczesny wniosek brzmiał tak:

strefa 8000-8800 pkt. stanowi wykresie indeksu DAX-30 potężne wsparcie i wydaje się mało prawdopodobne, by mogła zostać trwale przełamana w najbliższych latach. Przyjęcie takiego założenia prowadzi do wniosku, że ewentualny spadek indeksu do tej strefy – możliwy w momencie ustanawiania w 2019 roku oczekiwanego dołka obecnej cyklicznej bessy – byłby dobrą okazją do zakupów.

Przypomniałem sobie o tym, bo DAX właśnie dotarł do tej strefy. Sprawdźmy, czy ówczesne obrazki mają jakieś zastosowanie do obecnej dosyć wyjątkowej sytuacji.

Na pierwszym z nich sytuacja nie uległa właściwie zmianie.

Powered by macrobond.com

Indeks jest nadal ponad kluczowym poziomem wsparcia wyznaczanym przez “pokoleniowe” szczyty z 2000 i 2007 roku, nad dolnym ograniczeniem kanału długoterminowego trendu wzrostowego i właśnie dotarł do poziomu rosnącej średniej 15-letniej, poniżej której w latach 2003-2011 można było trzykrotnie zrobić zyskowne na dłuższą metę zakupy.

Innymi słowy ten wykres ciągle pozostawia nadzieję, że nadal żyjemy w “starych dobrych czasach” (patrz “Belle Époque“), a obecny kryzys związany z epidemią SARS-CoV-2 wbrew pozorom nie przekształci się jednak w apokalipsę zombie, ale zrealizowany zostanie jeden z optymistycznych scenariuszy (kwarantanny zadziałają wszędzie skutecznie tak jak w Chinach, wyższe temperatury latem przegonią wirusa na Syberię, gdzie zginie z głodu i nigdy nie wróci tak jak SARS-jedynka sprzed 17 lat, wirus stopniowo zmutuje do korzystniejszej dla niego z ewolucyjnego punktu widzenia łagodnej wersji, lekarze odkryją skuteczną terapię redukującą śmiertelność COVID-19 do poziomu zwykłej grypy, naukowcy opracują skuteczną szczepionkę, czy też ostatecznie wszyscy się pogodzą z losem a la rząd Wielkiej Brytanii).

Przy okazji obecna wyprzedaż jest z punktu widzenia “cyklu pokoleniowego” trochę odpowiednikiem tąpnięcia z października 1987.

Oczywiście, jeśli te 3 linie wsparcia zostaną w znaczący sposób przełamane sytuacja się zmieni.

Ciekawy był mój komentarz do drugiego obrazka:

Powered by macrobond.com

“Chciałbym również zauważyć, że DAX wybił się powyżej oporu wyznaczonego przez szczyt z 2007 roku w roku 2013-tym. Z mojego punktu widzenia – w momencie wybicia w górę z 2013 roku na wykresie indeksy wytworzyła się symetria środkowa – oznacza to, że ruchu powrotnego do wsparcia należy oczekiwać w ok. 6 lat (2013-2007) po momencie wybiciu, czyli gdzieś w okolicach 2019 roku. Z punktu widzenia tej domniemanej symetrii środkowej obecny ruch w dół jest strukturalnym odpowiednikiem bessy z lat 2007-2009.”

No więc rzeczywiście być może mamy od stycznia 2018 odpowiednik bessy z lat 2007-2009, tyle że rynek – mistrz blefu – postanowił narysować ją w postaci elliottowskiej “fali płaskiej” (A – do grudnia 2018, B – do lutego 2020 i C obecnie).

No i trzeci obrazek, z którego wynika, że wzrost od grudnia 2018 do lutego 2020 był jedynie ruchem powrotnym do przełamanego dolnego ograniczenia kanału hossy z lat 2009-2018, a obecny spadek znajduje się już w obrębie klastra potencjalnych poziomów wsparcia.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: okolice poziomu 8000 pkt. to dla DAX-a odpowiednik Linii Zygfryda. Jeśli zostanie przełamana w ewidentny sposób, to po nim (i po nas przy okazji).

Komentarze

 1. sumadartson

  Spokojnie, po nas to nie. Szlachta już drugi miesiąc (z przerwami) na shortkoniach zwyciężyła POD Grunwaldem, zwycięży i POD Cedynią.
  Panowie Szlachta, chyba nie muszę 39 raz powtarzać…

  5
 2. tinley

  Panie Wojciechu. Tu żadne stymulacje FED czy innych Glapinskich nie pomoga. To jest właśnie respirator dla gospodarek podczas gdy potrzeba respiratorów dla społeczeństwa albo leku na wira. Dziś czytałem że w UK rząd namawia przedsiębiorstwa do przestawienia produkcji właśnie na respiratory. Przy otwartych granicach ( wzglednie w tym momencie) i różnych standardach testowania i prewencji nie ma szans na szybkie powstrzymanie tej zarazy. Szwecja prawie zarzuciła testowanie, UK też. Chca prawdopdoobnie uzyskac odporność populacyjną chronąc starsze pokolenia. przyjedzie stado anglików do niemiec czy Korei i problem znów się zacznie. Do czasu aż w końcu jakas organizacja miedzynarodowa nie weźmie wszystkich za kołnierz i wyda jednolite procedury to to bedzie się tak ślimaczyło.
  każdy spekuluje jeak chce, ale dno zaliczymy dopiero po wyklarowaniu sytuacji w USA lub wynalezieniu leku. Biorąc od uwagę potencjalne fale wórne to gospodarkę uwolni tylko skuteczny lek/szczepionka a i to przy założeniu że nie będzie mutacji czy nowych patogenów. Rynek jest wystraszony, każdą informację przereagowuje i tak będzie przez długi czas bo po tych spadkach każdy siedzi jak na gwoździu

  5
 3. Jurgenes

  Pani Białek !!
  W 2005 roku siedziałem obok Pana W hotelu Kasprowy w Zakopanem na zjeździe SII.
  Był to poniedziałek, byliśmy razem na wykładzie profesora Drożdża.
  Doczekaliśmy się tego załamania o którym mówił profesor. Planował on to na Lata 2018 – 2019, mamy to załamanie ale dwa lata później.

  Pamięta Pan co będzie dalej ??
  Ja pamiętam doskonale, nawet notatki i zdjęcia mam z tego wykładu 🙂

  Pozdrawiam serdecznie!

  Ps – już prawie 15 lat śledzę Pana blog 🙂

  8
   1. sumadartson

    Oby tylko nie hossa wiekuista, bo Profesor by się wnerwił.
    Sprostować spieszę że Profesor rację miał, jako że za namową naszego Arcymistrza, Szlachta już w lutym 2018 r. shortkoni dosiadłszy, fortunę wielką do wiosny w troki wzięła.
    Jednakoż rok 2019 to już jesienne zakupy, też za namową naszego Arcymistrza na NC poczynione, zyski godziwe do połowy stycznia przyniosły.
    Nie wiemy co Profesor planował na czas obecny, jako że nasi tu uczeni, dobrymi manierami na salonach nasiąknąwszy, nieskorzy włościaństwa Kondratiewem straszyć, a na shortkoniach dosiadania zyskownego doradzać.
    Na szczęście szlachta z prapradziada, dobre obyczaje “w poważaniu” mając, tradycji wierna, w prawdzie stąpająca, zawsze dobrą radą kompaniji służyć gotowa i do fortuny prowadzić

    2
  1. mrRobertson

   jeszcze moze przeskoczyc na PKO BP nadal spada -9% duzo nie ryzykuje . tylko nie za calosc znow …
   gielde zaczyna sie od 10 tys a nie 200tys…bo za 200tys mozna 20 razy zbankrutowac po 10 tys
   i tez współczuje wiem jak to boli ..,

  1. mac-erson

   Na razie nie przebiliśmy linii trendu spadkowego. W piątek podejście nr1 dzisiaj nr2.
   Jak przebijemy to znaczy, że na większą korektę nadszedł czas. Ale prawda nasz rynek dzisiaj zachowuje się mocno na tle zachodu.

 4. Jurgenes

  Panowie – hossa przed nami 6 lat !

  Gratuluję wytrwałym !!

  Brać co popadnie !!!

  Na tym blogu z dobrych kilka lat nie pisałem, ale czytałem zawsze, dzisiaj dzień szczególny dlatego postanowiłem się odezwać 🙂

  5
  1. sumadartson

   Za 6 lat to bankowo będzie hossa. A teraz to jeno korekta w bessie supercyklu Elliotta.
   No ale skoro perły ukazały się mym oczom, to grzech ich nie podnieść i włościaństwu po wyższych cenach ofiarować.

  1. sumadartson

   Kto by się nie bał. Dlatego na noc to ja perły zbieram, bo te longkonie to narowiste jakieś. Perły zaś można ofiarować białogłowie ku uciesze wielkiej lub włościaństwu, gdy właściwej wartości nabiorą

     1. sumadartson

      Takiej kasy jaką położyli na stole nocną porą to i Kondratiew by się przestraszył i od pokera niechybnie na czas jakiś czmychnął. Łapałem longkonia za 1312 ale w takim galopie nie złapałem.
      Czas straszny jest i poranek nie wiadomo co przyniesie. Technika nie daje rady gdy emocje, gracze pokerowi i wieszcze od fal wszelakich toczą bój śmiertelny.

      3
 5. toya

  Norwegowie wdrazaja swoj wlasny #lotdodomu

  “…form poorly developed countries like US”

  o Tempora! o mores! hahaha

  https://www.huffpost.com/entry/norway-students-us-collective-infrastructure_n_5e6ec485c5b6dda30fcbba2a?guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly9mb3J1bS5nYXpldGEucGwvZm9ydW0vdywxNzAwNywxNjk1Nzk2NjYsMTY5NTc5NjY2LE5vcndlZ2lhX3NjaWFnYV9vYnl3YXRlbGlfel9rcmFqb3dfSUlJX3N3aWF0YS5odG1s&guce_referrer_sig=AQAAAMa_SmSc4_ektjS0JB6kP9_MIlI0D67iqYvVypud-myYahjV4ezWfAS03Y21gvA3MMda_emcgAfJ5Xh1o-hMkQj_RUITxL8KMO7dd2TrYY_4CPCj5udW53q9UbpTKfm1tHSzhXQERAmmPLPiV4eVfpANlRXNsU9O12F5HOmD22XR

  1. NadaNullZero

   To nawet dość zabawne.
   Liczba oficjalnych zachorowań w Norwegii na 1 mieszkańca należy do największych na świecie (chyba Szwajcarzy ich ścigają).
   USA wydają na healthcare 17% PKB, Norwegia pewnie 10%.
   Ale pewnie i tak mają Norwedzy rację z tymi powrotami.

 6. Alfred83

  L zostało.. Może Amerykanie nie wywiną psikusa do końca sesji bo zysk ładny i szkoda by było ? ale człowiek chciwy i żeby tylko nie przekozaczyć ☝ ale po takich spadkach to coś więcej się należy

 7. Guy Fawkes

  @WB

  Panie Wojtku, żeby nas objaśnić co do możliwości zarazy u nas jak się zrobi ciepło, może zechciałby uprzejmie przedstawić na wykresie trzy krzywe zachorowań: naszą, australijską i brazylijską please.

  1. noob

   billy@

   spoko loko,nie panikuj 😉
   pisałem ze powinni raczej przetestowac kasowym 2400 ktore zrobili fiutami w zeszłym tygodniu..Gdyby jednak w dol to 18500-600 i zacnzie sie robic powaznie.4070 to bedzie tlyko małym przystankiem,nie pekaj i bierz eski

    1. noob

     Konsultant @
     pisalem jak szli w dol cel 2720-30,jesli padnie to 2400-50,zrobili to kontraktami w tamtym tyg.napisałem ze powinni kasowym,dzis zeszli.Jesli jednak sie zawala to dj 18500-600 ,cos niezrumiale?a 4070 sp to jest odniesienie do tego,ze idziemy pod 2009rok, elioty i inne z dołkiem na poziomie under ground.bo to oznacząłoby brak nowych maxow na hoho z czym sie całkowicie nie zgadzam

  1. noob

   billy@ nie popisuj sie bo leszcz jestes.jak zwykle szukasz zaczepek do ludzi zjawiajac sie co jakis czas.Mam Cie na skypie ejszcze jako armithron i pamietam z kacika na skypie.Wiedz przestan zgrywac tu szpeca bo jestes leszcz i tyle.cipi ripi jak kazdy ze zarobiony.zenada

   5
   1. billy_the_kangoor

    @noob
    to mnie pomyliłeś z kimś, kolego.
    Widzę tylko, że od kilkuset punktów lansujesz się z tezą 4.070 obrażając przy tym innych uczestników (vide: Macarek), a twój kolega wyjechał z mocnym złotym po wybiciu dołem. Żenada !!

    2
    1. noob

     Podaje 4070 bedzie a nie under ground gdzies tam ponizej 700 na sp.zobaczymy kto ma racje.Jaki moj kolega ze złotym? nie badz smieszny jeszcze bardziej.Nic nie pomyliłem i nie swiruj baka mistrzu.czepiasz sie innych,co z bogdanka jak była po spadku 40 pln pisałes cukiereczek,pewnie oddałes po 39;-) mirbud,napisałem jak oddałem zarabiajac gorsiki,jak tam uwiera w portfelu? taaa napisz teraz ,ze sprzedałes albo masz za symboliczna kwote 1000pln,juz takich jak Ty wiecnzie zarabaiajcych człowiek w zyciu troche”przerobił’ a naprawde gołodupce:-)pozdrawiam mistrza

 8. Ignacio1

  A tymczasem, pandemia zarazy szerzy się, jakby coś opornie, wciąż jest 5 województw, w których jest od 0 do 2 chorych. Dlatego też, Mateusz, zwany Miękkie Serce, postanowił pomóc pandemii i przyleci ona Lotem w ilości 40 000 szt z całego świata. No, pięknie! Póki co, najlepiej rozwija się tylko pandemia paniki, widocznie to za mało!

  3
 9. Zuberek

  dino54 16 marca 2020 o 16:42
  Odpowiedz

  Pan ktory nie wytrzymal i sprzedal pge teraz czuje sie fatalnie,wspolczuje.

  MYLISZ SIĘ TAK BARDZO!

  Wielcy tego grajdołka poprawnie przewidzieli lekki UP, zobaczysz co się stanie w ciągu kolejnych dni.

  Nie dotykam GPW do czasu jak WIG20 nie spadnie na 800-1000pkt.
  Nie dotykam GPW do czasu jak większość europejskich papierów nie zaliczy poziomów z 2008 – Niemcom odpuszczam 😉
  Podobno Trampek jest już obsrany, a bagatelizował to co się dzieje.

  Współpracuję z UM i UG i uwierz idzie coś niedobrego! – nie licz na ich pomoc, większość pracowników jak tylko wyczuje zagrożenie spierd… do domu.

  Będzie problem z wypłatami 500+ , połowa kobiet na zwolnieniach, opiekuńczym – w każdym Ośrodku zostało zaledwie kilka osób jak one sie spłoszą nie będzie komu robić list, nie wspominam o nowych wnioskach dla ludzi wracających z zagranicy!

  Dodatkowo morale pracowników socjalnych sa bardzo niskie, od lat zarabiają najniższą teraz wszyscy ich cisną że będą pomagać przy kwarantannach, dostawach zupek, zakupy itp. a nie maja żądnych!!!!!!!! zabezpieczeń brak rękawic, masek, wszystkie odmówią takiej pracy!!!!!!!

  2
 10. noob

  Zuberek@

  Moze czas “strzelic” zuberka w ramach pocieszenia?
  ktos tu bedzie gonil?hm…pocieszaj sie pocieszaj.Powinnismy odbic,zobacz sobie srednie doległosci od nich ,to jest kosmos ten spadek….moze byc ze zjedziemy nizej,oczywista sprawa.Pytanie,ile dasz rade czekac jesli bananowa zacznie sie wspinac…

 11. dociekliwy54

  @W.B.
  Można by chyba rozszerzyć Pański opis DAX w ten sposób.
  Rysunek optymistyczny na następne lata, ale potem korekta całej piątki.
  Oczywiście to tylko rysunek jeden z możliwych modeli, proszę by nikt się nie sugerował.

  1. mrRobertson

   …spytali go kiedys kto jest jego idolem… otóz burmistrz nadmorskiego miasta w filmie Szczeki ktory nie chciał zamykać plaży w obawie o utrate zyskow z turystyki dla miasta..a to zze rekin pływal to i zabijal to pikuś 🙂

   3
 12. sumadartson

  Blef FEDu. Położyli WSZYSTKO na stole mając blotki w ręku. Liczyli tylko na to, że Kondratiew się przestraszy i powie pas. Pisałem niedawno że jeśli popełnią jeszcze jedną obniżkę stóp, to morgany i goldmany popędzą im takiego kota że poproszą o azyl na Białorusi.
  CONSUMMATUM EST.

   1. sumadartson

    Strzał w 10. Czerwone kreski pokazują że Elliott zawsze był ponad FEDem. Tamte obniżki o 50pb były z poziomu >.5%.
    Teraz to był ostatni strzał z armaty (ślepakiem) i amunicji NIE MA. Frontowy żołnierz bez amunicji. Odwrót pod 2009 rok, jakom rzekł w lutym z przykazania Elliotta

    1
  1. sumadartson

   Zagadał tak, jakby tym razem to on dostał z,,bkę od Powella.
   No cóż, cała wstecz. Szkoda faceta bo jako generał wygrał by każdą bitwę.
   Jednak Prezydent oprócz “do boju” musi jednak umieć robić uniki

    1. macarek

     Widocznie na rynku zostali lokalni partyzanci 🙂

     Jak Glapa obniży stopy i PLN runie, to będziemy mieli scenariusz Argentyny tj. mocny spadek a potem szybką ucieczkę z gotówki w defensywne akcje (przed inflacją).

  1. sumadartson

   To ma być piątka. Nie trójka A-B-C, nie zygzak. Piątka jako C w A-B-C (3-3-5), gdzie
   A to trójka 2000-2009 r.
   B to wzrostowa podwójna trójka 2009-2020 r.
   C to piątka od 2020 do ???
   Wszystko w ramach fali nieregularnej TRÓJKI Elliotta jako bessy hiper cyklu korygującej całą hossę stopnia cyklu z lat 1942-2000.
   Korekty hipercykli Elliotta pokrywają się (mniej więcej) z cyklem Depresji Kondratiewa.
   Obie występowały ostatnio w latach 1929-1942.
   Pracuję nad możliwościami podziału obecnej piątki (korektami), choć dotychczasowy przebieg pokazuje że w takiej fali jedynie jazda shortkonna aż do dna fali C ma sens. Próby gry pod prąd nic nie dają

    1. sumadartson

     Ja też jej nie dowierzam ale fortuna potwierdza. Po dzisiejszej kapitulacji Prezydenta, Morgany i Goldmany a nawet Chińce powinni mu “dołożyć” podniesieniem NYSE o minimum 10%, abym mógł dzisiaj zebrane perły po godziwych (+61,8%) cenach ofiarować pospólstwu

 13. Mariusz

  Tak sobie rozmyślałem o cenie złota jakiś czas temu, popatrzyłem na różnych proroków na YT wieszczących uncje po 10 tys, w ciągu dekady … Rzeczywistość chyba przerośnie nas wszystkich. Chyba że zamkną giełdy to złoto nie będzie nic warte 🙂
  Zacznę piramidować straty gdzieś pomiędzy 500 a 1000, zaczynając od 1000 w dół oczywiście. Ogólnie obawiam się że okolice 500 to może być dolne ograniczenie nowego kanału długoterminowego … spadkowego oczywiście, na następną dekadę.
  Oby nie bo będziemy w siebie rzucać kamieniami w finale, albo po finale 😀

   1. Mariusz

    Ostatnio zwiększam pozycje w fizyku 🙂 chociaż terminy coraz dalsze u dilerów.
    Powiedz mi, a co jeśli przeciw hegemonowi zawiązała się koalicja i hegemon nie ma szans ? Chyba że wywróci stolik to będziemy w siebie rzucać kamieniami, jak napisałem. Ale jeśli nie wywróci to Chiny zrobią psikusa cenom złota i dojdzie do … zapomniałem nazwy … że teoretycznie opłaci się ładować złoto fizyczne na zachodzie i sprzedawać w Azji. I co na to poradzi USA ? dodrukuje więcej papieru toaletowego ? Rozpocznie wojnę przeciw Osi zła (Chiny-Rosja-Iran) czy się dogada … I tu wszelkie dywagacje na temat NWO, fenicjan, masonów itp. itd. 🙂

    1. Mariusz

     Na naszych oczach Upada waluta rezerwowa świata, w finale albo zaświecimy jak chmury nad Czarnobylem po wybuchu, albo się wielcy tego świata dogadają
     cyt.
     Plaza accord
     Umowa zawarta w 1985 roku w Nowym Jorku między rządami Francji, dawnego RFN, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii (kraje ówczesnego G-5). Na mocy porozumienia doszło do obniżenia kursu dolara względem wartości jena japońskiego oraz marki niemieckiej. Genezą podjętych działań była ekspansywna polityka fiskalna USA w pierwszej połowie lat 80-tych, której skutkiem była m.in. nadmierna aprecjacja dolara, w efekcie problemy z eksportem rodzimych towarów

     Chyba jedyne rozsądne rozwiązanie, tylko miejsce USA zajmą … Chiny i Indie ?

    2. Guy Fawkes

     Teraz, to ja się zastanawiam, czy to czasem nie Chiny wygenerowały operacji 9/11, która skoncentrowała atencję strategiczną usiaków na walce z wiatrakami.
     Oczywiście przy udziale Fenicjan dążących do zmiany wehikułu imperialnego.

     Ja nie wierzę w przypadki, zwłaszcza takie, które służą jako detonatory unikalnych formacji rynkowych kończących hegemoniczny trend.

     Myślę, że teraz frakcja czarodzieja Trumpa już się nie może wycofać od zasadniczych rozstrzygnięć.

     Po wygaszeniu zarazy powinna nastąpić błyskawiczna riposta ersibatl.

     A wtedy złoto może polecieć w kosmos, who knows…

        1. Mariusz

         Najciekawsze jest to że Chiny wcale nie muszą przystąpić do ersibatl, bo to wszyscy inni włącznie z hegemonem są w czarnej d… Dlatego myślę że to oni sami wypuścili wirusa, a głupi fenicjanie jeszcze uprawdopodobnili podejrzenia wszystkich że to USA, gdy wyskoczyli że pracują nad lekiem, bo akurat pracowali nad lekiem na koronowirusa dla kur …. Boże ale oni są głupi jakiem goj.
         Chiny dawno temu zakupiły od Rosji system ziemia-woda i go udoskonaliły, Amerykańskie lotniskowce padną od pierwszej salwy więc muszą pływać daleko od Chin poza zasięgiem amerykańskich myśliwców.

  1. Mariusz

   BC są coraz śmieszniejsze, a politycy biegają jak bezgłowe kury po podwórku xD
   Chyba pora zacząć się bać.
   Nie żebym mocno obserwował krajową politykę ale chyba Jarkacz z Morawieckim mieli cynk albo się domyślili jaki będzie finał, dlatego wzywali Polaków do powrotu …
   Kurde z tej Norwegii jakby daleko się robi bez samolotów na niebie.

Dodaj komentarz