FED proaktywny czy spanikowany?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

FED zaskoczył rynek dokonując pierwszej od 2008 roku ratunkowej obniżki stóp, które nie nastąpiła podczas regularnego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (takowe odbędzie się dopiero 17-18 marca). Oczywiście uzasadnieniem tego kroku była groźba jaką stanowi powoli rozwijająca się na świecie epidemia koronowirusa SARS-CoV-2. Na poniższym obrazku zaznaczono daty takich awaryjnych obniżek stóp z ostatnich ponad 20 lat. Jak widać w dwu przypadkach – w 2001 roku oraz latach 2007-2008 – miały one związek z nadciągającą lub już trwającą recesją w gospodarce USA. W 1998 roku taka obniżka była reakcją na groźbę upadku gigantycznego funduszu spekulacyjnego Long Term Capital Management (tego, którym zarządzali dwaj nobliści).

Wszystkich obniżek stóp FED o przynajmniej pół punktu procentowego było oczywiście więcej (ostatnia w 2008 roku) i w okresie minionych 30 lat zawsze miały związek ze zbliżającą się, trwającą lub już zakończoną recesją w gospodarce USA (szare pionowe paski na tych obrazkach).

Po tym jak WIG-20 w 7 sesji spadł najbardziej od okresu 2-10 sierpnia 2011 (-16,4 proc.), tym razem w ciągu 2 sesji indeks ten zyskał 6,8 proc., co było największym wzrostem od 2009 roku, ale co też można porównać do prawie równie silnego odbicia w górę z 11-12 sierpnia 2011 (+6,3 proc.). W tym podobnym do obecnego epizodzie z 2011 roku spadki generalnie zakończyły się dopiero 4 października, chociaż ówczesny dołek został na WIG-20 (chociaż nie na WIG-u) nieco pogłębiony ponad pół roku później podczas apogeum obaw przed “Eurogeddonem”. Można spekulować, że ten wzorzec z sierpnia 2011 jest dobrym kandydatem na dalszy rozwój wydarzeń na krajowym rynku akcji w najbliższych tygodniach.

Na inwestorach aktywnych na amerykańskich rynku akcji ta “awaryjna” obniżka stóp wywarła raczej negatywne wrażenie (“czyli sprawa jest poważna, pewnie wiedzą coś, czego my nie wiemy”) i w efekcie główne amerykańskie indeksy straciły wczoraj 2,8-3,2 proc. Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadły po raz pierwszy w historii poniżej 1 proc. W Azji w środę rano lekko przeważała tendencja wzrostowa (Kospi +2,2 proc.), chociaż część indeksów traciła (australijski All Ordinaries -1,74 proc.).

Kurs akcji spółki BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek (C/WK 2,37, kapitalizacja 74,4 mln zł) zajmującej się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę oraz leki OTC, czyli tzw. Over-the-counter – bez recepty), wyrobów medycznych oraz odczynników laboratoryjnych (stosowanych w laboratoriach biochemicznych i medycznych) od maja ub. r. przebywa w obrębie krótkoterminowego trendu wzrostowego znajdując się obecnie nad rosnącą średnia 200-sesyjną. Równocześnie od 4 lat kurs przebywa w obrębie kanału lekko wzrostowego trendu, od którego dolnego ograniczenia odbił się w ub. r.

Kurs akcji spółki Mdi Emergia (C/Z 121,46, C/WK 4,39, kapitalizacja 123 mln zł), której obszarem działania i ekspertyzy jest budowa elektrowni wiatrowych, biogazowni oraz instalacji fotowoltaicznych oraz generalne wykonawstwo projektów budownictwa kubaturowego zbliża się do dolnego ograniczenia kanału 6-letniego łagodnego trendu wzrostowego oraz dotarł do dolnego ograniczenia 3-letniego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki CPI w strefie euro (+1,2 proc.; wstępny odczyt dla lutego):

… kolejny miesiąc stabilizacji stopy bezrobocia w strefie euro na 12-letnim minimum (7,4 proc. w styczniu):

… spadek publikowanego przez Singapore Institute of Purchasing&Materials Management wskaźnika PMI dla Singapuru do najniższego poziomu od 2016 roku:

… oraz wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Australii w IV kw. (+3,8 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. Guy Fawkes

     //…żeby uratować paru takich łosi jak ty przed bezkrytycznym….//

     To jest argument w typie zbawiania świata, czyli komunistyczny.
     Ja bym raczej był skłonny do starych zasad cywilizacyjnych, według których, jak się jest u kogoś gościem, to się mu co chwilę nie sra na dywan.

     Może zamiast ratować świat na tym blogu, zająłbyś się ratowaniem klimatetu, albo rodzin przed przemocą rodzinną, czy dzików przed polowaniem?

     10
    2. resss

     a skad wniosek ze ktokolwiek podchodzi bezkrytycznie do projekcji mistrza luh twoich komentarzy?
     jesli sam w ten sposob straciles to tak naprawde zapłaciłeś za cenna lekcje, jak sie na czyms nie znasz to sobie odpuść

     1
 1. wider_swider

  Sam w to nie wierzę, ale gdy najwięksi optymiści po 2 latach spadków wreszcie dostrzegają możliwość nowego dołka, a przestali pisać o nowej hossie to jest to idealny moment by ją właśnie rozpocząć.

  3
   1. wider_swider

    Przyznaję bez bicia. Kontrariańskie odejście do Twojej pozycji + wiara w analogię przedstawioną przez Pana Wojciecha mnie przekonały.
    Nie jest łatwo wytrwać w swoich przekonaniach nawet gdy są poprawne, jednak zejście poniżej 1800 wogóle nie było przeze mnie brane pod uwagę.
    Życie kolejny raz pokazało, że to co nierealna realizuje się bardzo często, dlatego teraz codziennie wieczorem sobie myślę, że następnego dnia pod domem będzie na mnie czekała Nowa S-klasa

     1. wider_swider

      Właśnie dlatego Cię przedrzeznialem. Od dawien dawna polowales na shorty zgarnialac marny 1% ruchu lub nawet mniej w miedzyczasie wytrzymujac znacznie większą obsuwe. Bardziej się opłaca robić odwrotnie czyli ryzykować 1% SL polując na takie załamanie

 2. mac-erson

  @Gospodarz
  Panie Wojtku może Pan by usiadł do tego wyśmiewanego Kitchina i go jeszcze raz rozpisał.
  Zakładając ostatni dołek czerwiec 2016r. to może wiosną 2020r. będzie ten kolejny właściwy ?

  5
   1. mac-erson

    Zastanawiam się nad dwoma wariantami (w sumie zależne od US).

    1) Wariant 2008 – zjeżdzamy bez przystanku na poziom docelowy (tutaj względem 2008r. możemy zejść nawet poniżej dołka z 2016r.)
    2) Wariant 2011 – czyli cofka w okolice 1800 i druga fala wzrostowa z zasięgiem powyżej 1910. Następnie dokończenie korekty (ten wariant opisuje Gospodarz).

    Dochodzi jeszcze wariant, że nie skończyliśmy obecnie korekty i wczłapiemy się od razy powyżej 1900 – wariant noob-a (na to stawiam najmniej).

 3. marynatek

  Jedynym argumentem za hossą w obecnym momencie jest jedynie spadajaca liczba zakażonych w Chinach ( a kto wie czy to prawda) i dalej nikły odsetek zakażonych w USA. skoro my mamy pierwszy przypadek zakażenia z Niemiec w których stwierdzono ledwie 190 przypadków to każdy może sobie wyobrazić co się w Europie i Ameryce dzieje. Pytanie tylko o reakcję rynków. Moze byc zaraz tak że dotąd nie miał kto produkować (Chiny) a jak ruszy produkcja to zaraz nie bedzie komu kupować. jak ktoś jest przygotowany na taką zmiennosć jak wczoraj to moze kupować, ale wczoraj rynek wyceniał chyba story Biden/sanders

  1
   1. macarek

    Na 1000 byliśmy z 23% bezrobociem. Teraz jest 5%, i wielokrotnie wyższe przychody i zyski tych samych firm z w20. Dlatego ten scenariusz wymagałby długiej bessy (popartej realną silną recesją) a nie takiego jednorazowego strzału, jakim na razie jest ten wirus.
    Po drugie od tego czasu mamy inflację i zakładam, że realna wartość indeksu 1000 z 2002 roku to teraz pewnie bliżej Grunwaldu. Więc może sie okazać, iż wejdziemy w horyzont na tym niższym poziomie.
    Po trzecie szok wirusowy może zmienić kierunki łańcuchów dostaw, w średnim terminie powinniśmy z tego korzystać.
    Po czwarte spadek popytu na energię na zachodzie może obniżyć ceny CO2 i węglowa (a z nią powiązana kredytowo – bankowa) część podbije wartosć indeksu.
    Dlatego dopóki nie zacznie realizować się jakiś katastroficzny scenariusz to tam nie zejdziemy.

    1
  1. marynatek

   Zaprawdę powiadam – grajcie na szorty póki jeszcze ich nie zbanujo:-) Grubasy wymuszają obniżki. Wiadomo jak to się skończy gdy rzeczywisćie przyjdzie recesja. FED rozłoży ręce i powie że ni ma już czego obniżać. w Europie to już w gołe jest kataklizm. Ujemne stopy a recesja zapewne na horyzoncie. Co dalej? MMT i pozbawienie ludzi oszczędnosci życia inflacją?

   2
  1. mac-erson

   Noob a jaki masz SL na FW20 ?
   Bo grasz na dalszą część korekty – wariant możliwy ale wzrost szacujesz na 50-80pkt od obecnych poziomów. A grozi kontynuacja i zejście poniżej dołka czyli 200pkt niżej. NIe widzę tutaj odpowiedniego stosunku ryzyko / zysk.

 4. cebeerxx

  @gej fołkes

  Ja cię rozumiem pisoski trolu, że zrobiłeś sobie z bloga wygodny przyczółek do szerzenia pisiej propagandy i bredni o ersibatl i będziesz bronić go do samego końca. Zresztą przy mniej lub bardziej jawnej pomocy żyjącego z tobą w symbiozie gospodarza, który przy byle okazji wykosił ci oponentów. Ale to nie znaczy, że Gospodarz jest świętą krową i nie podlega żadnej krytyce. Ja się tylko dziwię, że przy jego skuteczności, która jest na poziomie ośmiornicy Paula ta krytyka jest prawie zerowa

  14
 5. artysta_malarz123

  a nikt z Was się nie zastanawiał, że np. ten koronawirus już mógł być w Polsce np. koniec roku 2019/początek 2020 tylko pacjenci nie byli diagnozowani tak dokładnie ?
  Na przełomie roku, później cały styczeń przychodnie były pełne. W większości przypadków osoby z grup niskiego ryzyka przebyły chorobę – wszystkie nowe przypadki badane są pod kątem korony.
  Podobnie mogło być w innych krajach.
  Był wirus, jest i pewnie będzie.

  6
 6. Guy Fawkes

  @WB

  //Ja cię rozumiem pisoski trolu…//
  //Zresztą przy mniej lub bardziej jawnej pomocy żyjącego z tobą w symbiozie gospodarza, który przy byle okazji wykosił ci oponentów.//
  //Gospodarz jest świętą krową.//

  Panie Wojtku, dlaczego gawiedź taka uparta i nachalna w swoim chamstwie? Czego to dziadostwo szuka na blogu ludzi inteligentnych?

  10
 7. nevaks

  @WB
  Kasuję pana skavengera za rozsiewanie plotek.
  36

  Wczoraj na polecenie wojewody rozpoczęto budowę dwóch polowych szpitali we Wrocławiu, które już się budują.
  Wydawało mi się że osoba, taka jak pan ma dostęp do informacji u źródła a nie tylko z Macrobonda.
  Stąd taka skuteczność w opisywaniu zjawisk rynkowych szczególnie na GPW?
  Dlatego definitywnie “tymi plotkami” przekonał mnie pan że ta platforma wymiany informacji ma charakter jedynie
  publicystyczny jak pana prognozy rynkowe.
  Mimo wszystko powodzenia.

  8
 8. Neptun

  Ludzie ogarnijcie się, personalne wycieczki, walka na forum, krytyka gospodarza po co to wszystko? to jest blog a nie strona ktomaracje.pl Jak ktoś podaje błędne dane to można spokojnie wyjaśnić. Jakiś czas temu na blogu był plebiscyt, zoorganizowany przez gospodarza, na największe jego błedy w 2019 więc na spokojnie skończy się rok to wylejecie wszystkie żale. Tymczasem zapraszam do rzeczowej dyskusji.

  6
  1. mac-erson

   To ja bym chciał dla odmiany pochwalić i pogratulować ziomalowi @Konsultant za konsekwencję, że rynek jest za wysoko do rozpoczęcia hossy. Jak widać na załączonym obrazku miał rację. Brawo też dla kolegi @Red-a za trafne prognozy odnośnie W20 choć zastanawia mnie dlaczego wierząc w te mocne spadki został częściowo na akcjach.

   5
   1. dino54

    mac-erson
    Na gieldzie z tym drogo to wszystko jest wzgledne.W ameryce po bezprecedensowej hossie spolki wzrost
    ly od 10 do 30 razy albo i wiecej w ciagu 11 lat Tramp namawia do kupowania ulice tam nie drogu.U nas spolki szczegolnie te mniejsze spadly do cen z lat 90tych.Wszystko jest wzgledne nie ma popytu ldzie ktorzy kiedys inwestowali albo wymarli albo juz starowinki natomiast mlode pokolenie traci na bitcoinach lub innych wynalazkach?

    1. mac-erson

     Nie gniewam się bo przez kilka dni nie czytałem i nie wchodziłem na bloga musiałem zająć się cąłkowicie sobą tak więc nawet nie wiem co tam wypisywaliście hahaha.
     A błędy: namawiałem na Lki na W20 i namawiałem na S-ki w US tak więc tak jak każdy z nas ma trafne i nietrafne prognozy 😉

     1

Dodaj komentarz