Kontynuacja odbicia w górę na Wall Street

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Podczas całego ostatniego rynkowego zamieszania stosunkowo mocno radzić sobie amerykański indeks Nasdaq Biotechnology – wczoraj był raptem 1,5 proc. poniżej poziomu swego lutowego szczytu. Od lipca 2015 indeks ten znajduje się on w obrębie korekty wcześniejszych wzrostów i w ramach tej korekty powoli zbliża się do dolnego ograniczenia hipotetycznego kanału wzrostowego, w obrębie którego można umieścić jego historię z ostatnich 18 lat. Wcześniejsza podobna korekta rozegrała się pomiędzy kwietniem 2004 a marcem 2009. Kusi myśl, że od lipca 2002 mamy do czynienia z “elliottowską” piątką, w ramach której ta zbliżona do “trójkąta symetrycznego” formacja techniczna z ostatnich 4,5 lat jest “4-tą falą”, po której prędzej czy później nadejdzie kończącą impuls wzrostowa “5-tka”.

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia się nowym wirusem, ale oczywiście w tej statystyce nie mamy żadnych szans z liderami tego wyścigu, którzy na razie podążają z 5-6 tygodniowym opóźnieniem ścieżką przetartą przez chińską prowincję Hubei.

Po najsilniejszym od sierpnia 2009 dwusesyjnym odbiciu WIG-u 20 (+6,8 proc.) środa przyniosła spadek wartości indeksu (-1,5 proc.). Standardowy MACD dla WIG-u 20 spadł w ostatnich dniach do najniższego poziomu od sierpnia 2011 i to właśnie ówczesny okres rynkowej paniki wydaje się być dobrym wzorcem dla scenariusze na najbliższe tygodnie. Powtórzenie się schematu sprzed 8,5 lat oznaczałoby generalne wejście rynku w długotrwały trend boczny o dosyć dużej zmienności cen.

Po wtorkowym zawahaniu w USA korekta ostatniego spadku została wznowiona, a indeksy zbliżały się do pierwszego poważniejszego oporu, jaki stanowią poziomu lokalnych dołków z przełomu grudnia i stycznia. W czwartkowy poranek azjatyckie rynki akcji podążyły za amerykańskim przewodem (o 2 proc. rosły tajski SET Index i Hang Seng). Z ostatnich rekordowo niskich poziomów odbijały w górę rentowności amerykańskich 10-latek potwierdzając wzrostowy ruch akcji.

Kurs akcji spółki o nazwie Korporacja KGL (C/Z 8,9, C/WK 0,76, stopa dywidendy 1,1 proc., kapitalizacja 91, 3 mln zł) prowadzącej działalność na rynku dystrybucji granulatów tworzyw sztucznych oraz produkcji opakowań z tworzyw sztucznych metodą termoformowania wykonał prawie pełny ruch powrotny do przełamanego w styczniu górnego ograniczenia wcześniejszego prawie 3-letniego trendu spadkowego, a równocześnie do poziomów minimów z poprzedniego roku.

Kurs akcji spółki BioMaxima (C/Z 87,35, C/WK 1,3, kapitalizacja 21,6 mln zł)
działającej na obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej i będącej producentem odczynników do diagnostyki in vitro wystrzelił w górę po publikacji informacji, że spółka dokonała zgłoszenia w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce (URPL) szybkich testów przesiewowych do wykrywania koronawirusa. Kurs przełamał górne ograniczenie prawie 3-letniego kanału trendu spadkowego, dotarł prawie do poziomu swoich historycznych szczytów, a wczoraj korygował ten impuls wzrostowy.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć spadek rocznej dynamiki PKB w Indiach do najniższego poziomu od prawie 7 lat w IV kw. ub. r. (+4,7 proc.):

… nowy rekord publikowanego przez Eiendom Norge inkdesu cen nieruchomości w Norwegii w lutym (+3,6 proc. r/r):

… wzrost rocznej dynamiki PKB w Brazylii w IV kw. do 1,7 proc. r/r:

… spadek rocznej dynamiki rejestracji nowych samochodów osobowych w Niemczech w lutym do -10,8 proc.:

… wzrost do najwyższego od roku poziomu wartości wskaźnika ISM Non-Manufacturing i spadku do najniższego poziomu od wiosny 2017 wartości wskaźnika ISM Non-Manufacturing Prices w lutym w USA:

… spadek wysokości nadwyżki obrotów bieżących Korei Południowej w styczniu:

… wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Filipinach w styczniu (-1,7 proc. r/r):

… oraz utrzymanie się silnie ujemnej rocznej dynamiki cen nieruchomości komercyjnych w Hongkongu w styczniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Komentarze

 1. mac-erson

  Dla mnie na SP500 są obecnie dwie kluczowe linie:
  – przebita linia trendu wzrostowego obecnie na 3140 (dwa dni temu SP uderzył w nią na 3130 i się dynamicznie odbił w dół).
  – linia trendu wzrostowego od dołka 28.02 – obecnie na poziomie ok 3060

  Ponieważ dolna linia pnie się w górę prawie 50pkt dziennie a górna raptem 5pkt to w tym tygodniu powinno nastąpić wybicie z tego przedziału.

 2. mac-erson

  Z punktu widzenia gospodarczego sprawa jest na prawdę poważna na przykładzie mojej branży. W marcu już wypadły mi dwie duże imprezy targowe, które miałem obsługiwać w Niemczech, kolejne dwie duże imprezy targowe w Łodzi stoją pod znakiem zapytania bo mimo, że u nas na razie “nie ma” korony to klienci się zastanawiają czy jest sens organizować targi jeśli mieli na nich być kooperancji z Włoch, Niemiec a wygląda na to, że nie przyjadą. Nie mówię już o koncertach, imprezach masowych, eventach, które powinny ruszyć pełną parą po Wielkanocy…
  Nakręca się jakaś panika.

  2
 3. artysta_malarz123

  Poważnie sytuacja w gospodarkach zachodnich przed wybuchem epidemii była tak dobra, że teraz nastąpi załamanie ?
  patrząc na to, co działo się w Niemczech, wydaje się, że wiele gorzej już być nie mogło. Branża spożywcza, medyczna i wszystkie usługi okołolecznicze zanaotują wyraźne wzrosty, co niebawem powinno być widać w odczytach.
  Co z tego, że Niemiec produkował samochody jak nie było na nie popytu, teraz jak przez m-c/dwa zmniejszył sprzedaż, np. z braku komponentów/części – wręcz powinien być zadowolony, że nie mrozi środków w zapasy.
  Chiny za chwilę wznowią dostawy.
  Poza tym, nie wierzę, że wszystkie zawarte kontrakty na dostawy nie są objęte jakimiś klauzulami, gdzie nie wywiązanie się z umowy powoduję roszczenia.
  Dostawy natomiast też mogą być poubezpieczani.

    1. podczaszy1

     Dotychczas w tej korekcie mieliśmy raz spadek 75 pkt/ z 1840 do 1765/ Obecny spadek ma jak na razie 70 pkt, ale trudno cos na tej podstawie wnioskować. To jest nie wiadoma i pozostaje obserwacja.

     1. Guy Fawkes

      Chaos bez zasad nie może działać, zasady to przyczyny (sprawcze, celowe, formalne, materialne).
      Jak usiaki mówią: ”złam zasady”, to nie chodzi o to, żeby złamać wszystkie zasady, tylko te według których orientuje się populacja, kiedy nie chce być zoperowana.

      ”Złam zasady” oznacza: stań się bezbronny.:))

      Zawsze na spodzie jest zasada, czyli przyczyna, choćby zasada Hazardmaxa.:))

    1. mac-erson

     @Sir Guy
     Zauważ, że wczoraj usiaki nie przebili szczytu (Sp500, NSQ). Moja koncepcja na bardziej rozbudowaną korektę w US (wariant optymistyczny) 28.02 – 3.03 – trójka wzrostowa, 3.03 – … trójka spadkowa (wczoraj skończyło się B).
     Wwedług tej koncepcji obecny spadek w US powinien zatrzymać się powyżej dołka z 28.02 a poniżej dołka z 3.03
     PO zakończeniu tego spadku (dzisiaj lub jutro) ruszamy z piątką wzrostową
     To jest wariant optymistyczny (odpowiednik 2011r.)
     Wariant pesymistyczny (2008r.) to jedziemy w przyszlym tygodniu na nowe minima US i PL.

     1. Guy Fawkes

      Jak dla mnie byłaby to zbyt rozbudowana korekta.
      Tydzień powinien zakończyć się sporym cieniem i w przyszłym tygodniu kontynuacja spadków.

      Mówię Ci milordzie, że niewidzialna ręka rynku nie może luzować uścistku na szyi Powella. Rynek musi wycyganić jakieś QE.:))

      Skoro nie zrobiliśmy regulaminowego zasięgu, to rynek pokazuje słabość.

  1. wider_swider

   Tez coś takiego rano brałem pod uwagę, ale co to miałoby być w Twojej koncepcji ?
   1. Budowa 5-falowego A w korekcie ABC spadków.
   2. Nowy impuls wzrostowy zakładający, że dolek już nie zostanie pogłębione, ewentualnie lekko nadbity w ramach fali 2.
   Który scenariusz ?

   Jak dla mnie 1 realny, 2 nie.

   1. wider_swider

    Jakie orientacyjne poziomy obstawiasz ?
    2000 jako retest przebitego wsparcia w dół wyglądałby ślicznie, ale czy są w stanie się doczołgać tak wysoko, to póki co dla mnie trudne do wyobrażenia.

  2. mrRobertson

   zasieg moze i dobry ale czasowo nie pasuje… musimy swoje wymęczyc ..pobujac …
   wedlug mnie czeka nas kilka tygodni bujania miedzy 1950-1700 nie wykluczam nawet pulapki i poglebienia dołka na 1490 i szybki powrót.
   Ekstremalne wychylenia w obu kierunkach beda karane przez rynek.

  1. red.007

   No jak sobie życzysz.
   Ja zagrożenia braku niebotyzmu nie dostrzegam.
   Świeczki dzienne nie dla mnie.
   Przyznam Ci rację jeśli wykresy E/U i USD/PLN wybiją swoje szczyty/dołki z czerwca,ponieważ zaneguje to mój niebotyzm.
   Póki tego nie uczynią,niebotyzm jest niezagrożony.

   1. Guy Fawkes

    No właśnie, pan Wojtek rysuje te opóźnione krzywe zarazy, Ojropę (i usiaków przecież też!) czeka parę tygodni wzrostu zarazy, a potem będzie balance i lizanie ran, chyba szybkie, bo słoneczno coraz wyżej.

Dodaj komentarz