Na rynku ropy luty 1986 i listopad 2008.

Sytuacja na rynku ropy naftowej, na którym do problemów wywołanych przez pandemię koronowirusa doszła wojna cenowa pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją, nieco się poprawiła od rana, kiedy to skala dziennego spadku wynosiła ok. 30 proc. Gdy piszę te słowa dzienny spadek wynosi ok. 22 proc., ale nadal jest drugim największym dziennym spadkiem ceny ropy naftowej od tego z 17 stycznia 1991, kiedy to rynek zorientował się, że USA wygrały – przynajmniej na krótką metę – drugą wojnę w Zatoce Perskiej.

Powered by macrobond.com

Jeszcze w styczniu ropa WTI kosztowała w lokalnym szczycie 62,7 dolara za baryłkę. Teraz kosztuje 32,2 dolara. To spadek o ponad 48 proc. w przeciągu mniej niż 3 miesięcy. W okresie minionego pokolenia tak dynamiczne załamania zdarzyły się wcześniej jedynie 2-krotnie: w 1986 roku (swoją drogą tuż przed katastrofą w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986) oraz jesienią 2008 tuż po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

Dokładnie takie sygnały jak dzisiejszy pojawiły się 18 lutego 1986 oraz 18 listopada 2008. Na tej podstawie można spekulować synchronizując wykresy ceny ropy (WTI) z 17 lutego 1986, 17 listopada 2008 oraz 6 marca 2020, że ropa ostatecznie spadnie za 23-29 sesji do strefy 25,4-26,9 dolara za baryłkę, a potem w ciągu następnych kilkunastu miesięcy odbije w górę o nieco ponad 100 proc.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: dwa podobne do obecnej sytuacji historyczne precedensy zachowania ceny ropy naftowej z lutego 1986 oraz listopada 2008 sugerują jej dołek w strefie 25,4-26,9 za 23-29 sesji i późniejszy wzrost w ciągu następnych kilkunastu miesięcy o nieco ponad 100 proc.

Komentarze

    1. podczaszy1

     A Waszmość się niestety myli,że czuje się na takim rynku jak ryba w wodzie. Pozostałem już bez jakiejkolwiek krótkiej. Takie są konsekwencje nie trzymania się systemu. Lepsze jet wrogiem dobrego.:)

 1. Poczatkujacy

  Po ilości nowych (sic!, nie mówię o osobach które od dłuższego czasu to “przepowiadały”) niedźwiadków i osób wieszczących krach coraz bardziej przekonuje mnie koncepcja @Guy’a, czyli V’ka w Usiakach do końca roku : ))

  1
    1. podczaszy1

     Oberwanie rynku nastąpiło 24.02.2020 roku tj. w poniedziałek. 21.02.2020 , a więc w piątek napisałem co jest czym na swig-u 80 i mwig-u 40 i to był jeden z najlepszych moich timingów.:)
     Pewnie dlatego,że tam nie gram.:)

     3
 2. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Kurcze blade, to za szybo wszystko idzie, nie nadążam, nie wiem czy nie będę musiał zmienić koncepcji.

  Myślisz Waść, że 88 lat hossy hegemonicznej wystarczy?

  Skoro mamy przebaczać nie 7 razy, a 77, to chaos po hossie hegemonicznej też może być tyleż razy większy, czyli nie 8, a 88.

 3. cebeerxx

  Raptem tydzień temu Mistrz, przy 1,13 na amerykańskich bondach roztaczał świetlane wizje przed rynkiem akcji. Dzisiaj mamy 0,52%, no to chyba już powinni sobie te amerykańskie akcje z rąk wyrywać

  6
    1. dociekliwy54

     Tak sobie myślę, co by było, gdyby banki przestały wypłacać gotówkę, albo 1/3 jak przy słynnej wymianie? Ciekawe, czy konta maklerskie by pozostawili?(w końcu to jedno konto BM z podziałem na subkonta klientów. A może akcje lepiej zabezpieczają-tylko kto będzie mieć te akcje….

     1
 4. Ignacio1

  Automaty transakcyjne, nie podzielają tego pesymizmu, żeby nie powiedzieć paniki. Rynki są tylko bardzo mocno wyprzedane. Odbicie, choćby tylko korekcyjne się należy, jak psu zupa. Przykładowo, jutro!:)) Psyche, niektórych Waszmości, bardzo mnie niepokoi!:)

  2
 5. Guy Fawkes

  @Rozczarowani bananem

  Wiecie, że Angole są na poziomie roku 1997 ??
  A my na tym poziomie będziemy kończyć całą bessę.

  No ale Angole są w unii ojropejskiej dłużej od nas, nie mieli tyle szczęścia co my.:)))

 6. toya

  W20 wkrótce ruszy w górę, ale to będzie tylko odbicie. Prawdziwy obraz siły rynku dadzą spadki, które nastąpią później. One moim zdaniem znacznie pogłębia obecne dołki. Jeszcze musimy przejść przez trawienie fatalnych wyników za q1. Dopiero w depresji nastrojów urodzi się hossa.

  4
 7. tinley

  Jedno jest pewne. Dla rynku funduszy ostatnei tygodnie będa miały bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Już nie mówię o PPK które zaliczyło super inaugurację i wejscie w rynek. Na dzień dobry emeryci widza -8% przy wycenach.Detaliczni ubrani w hosse na mIsiach od listopada jeśli nie sprzedali to gryza pazury i powtarzają jak mantrę “na co mi to było”. Odpływ musi byc zresztą dośc duży bo mi przy sprzedaży dłużnego opóźnili realizację o 2 dni z tego co dobrze widzę. Nigdy wcześniej coś takiego się nei zdarzyło.
  Zresztą nawet dłużne poza niewielką częścia funduszy mającą w portfelu tylko papiery skarbowe polskie lub DM też wychodzą z tej zawieruchy poobijane i nie zostanie to bez wpływu na dcyzje inwestycyjne w przyszłosci.
  W sumie to sytuacja jest jeszcze gorsza niż w 2008 kiedy to przynajmniej na dłużnych możńa było bez problemu pieniadze przezimować. Obecnie – tylko na wybranych dłużnych, ale przy tych stopach % nic dziwnego ze zarządzajacy szukają wyniku w korporatach i bondach EM. TO dziś widać.
  Co dalej? Jutro pewnie odbicie, ale tylo do momentu w którym w Niemczech nie pojawi się 400 nowych chorych a w USA te dane też beda rosnąc. Rządy przespały sprawę – trzeba było działać jak Koreańczycy. Teraz mleko się rozlało i czeka nas recesja bo puścić na żywioł tej zarazy nie można (infrastruktura medyczna nie jest w stanie tegoobsłużyć) a spowalnianie przyrostu zachorowań spowoduje głębokie spowolnienie PKB w całym zachodnim świecie. Przykre to , ale takie są realia. Moim zdaniem spokojnie na W20 doczekamy poziomow z 2008r choć trudno sobie wyobrazić że moze być jeszcze gorzej jak dziś.
  Mi już kilka dni temu nie podobało się to jak relatywnie mało straciły bondy High Yields w których pełno jest papierów spółek wydobywczych. To raczej dziwne ze akcje się walą po kilkanaście % a HYG coś tam spadł o 2% może. To właśnie dla mnie był sygnał że niewykończony jest ruch na ropie. I sie skończyło. Tyle że nikt chyba się nie spodziewał ze bedzie nawet na ropie takie dupnięcie. Poniżej 30$ raczej cieżko bedzie zejsć więc moze większość spadków w tym zakresie została wyczerpana.
  W ogóle.. Kończąc. Szokujące jest tempo tych spadków. To już jest jakiś wariacki rynek. Jak pacjent z bipolar disorder. Taki rynek jest po prostu bez sensu.

  5
  1. cebeerxx

   Laska, nie napinaj się tak. Pewnie wydaje ci się, że uczestniczysz tu w Bóg wie jakiej burzy mózgów i że dopuścili cię do jakiej tajemnej wiedzy z zakresu pomnażania kasy. Nic z tych rzeczy, paru wyzerowanych gimbusów bez kasy, wiecznie dobierających Brastera i Taurona i do tego Mistrz, któremu cykle się trochę rozjechały. I po co to rynsztokowe słownictwo?

   20
 8. lis

  Media się rozpisują, że krach. 🙂

  Krach dopiero w mojej ocenie nadchodzi.

  Ten syf koronawirus rozlewa się po całym świecie. Ludzie już drżą o robotę w wielu branżach.

  Sam “Łapię się” na nie łapaniu za klamkę ręką tylko jakimś materiałem.

  Obstawiam koniec spadków dopiero, gdy będzie sesja z równoważeniem rynku.

  Póki co zrzut na koniec dnia.

  Pozdrawiam zarobionych i 3-mających krótkie.

  https://zapodaj.net/1bbbcd1344820.jpg.html

  Dziękuję za rady o zamknięciu pozycji, ale niestety nadal jestem jeszcze biedny jak dobije w okolice 450-500 tys. postanowiłem odkupić konie bo muszę kupić mieszkanie.

  4
 9. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Zastanawiałem się, co by było, gdyby wypadło z klina Podczaszego – Mac Ersona. Ale nie sądzę, żeby to było politycznie możliwe, bo to by oznaczało utrącenie Trumpa.

  W ogóle sytuacja jest bardzo dziwna, bo krach ropy jest na pierwszy rzut oka tylko w interesie towarzyszy chińskich, ale może to być początek utrącania Putina i odwracania Rosji przed połową 2021 (ersibatl). Putin zamierza tak wszystko konstytucyjnie pozmieniać, żeby nic się nie zmieniło, you know. Ale niska cena ropy może go zutylizować.

  To bym obstawiał, also nie powinno wybić klina Podczaszego-Mac Ersona, powinniśmy rozegrać tzw. równość fal. Prawie równość.
  https://invst.ly/q2afo
  https://invst.ly/q2afx
  https://invst.ly/q2agh

  A potem konsolidacja, wzrosty nie od razu, po szczycie zarazy.

  1. Mariusz

   Skoro Rosja nie dogadała się z arabami to taki miała plan … skoro USA są największym producentem OIL i ichnie banki ubezpieczają wydobycie powyżej 45 dolców- czyli poniżej płacą różnicę nafciarzom, są uwaleni w śmieciowe bondy i kredyty sektora, to Putin nie mógł sobie wymarzyć lepszego momentu żeby skopać D..e USA tuż po tym jak Powell idiota obniżył totalnie bez sensu stopy i się wyprztykał z połowy amunicji. Słychać chichot przewrotnego losu ? Ruscy nie na darmo wywalili zielony papier toaletowy z rezerw i przestawili rozliczenia na cokolwiek byle nie dolar.

   1
 10. datik

  Zamknąłem S po 51, odnowiłem pozycję po 98 – naprawdę :), tylko, że
  – zamknąłem ją 10 pkt niżej
  – to była tylko 1 (jedna) szt., tylko tyle mi po piątku zastało 🙁
  Na szczęście FW40, FCDR a szczególnie FDNP dały solidnie zarobić…

  Znów na S ale bardziej jako zabezpieczenie PKN, zacząłem go nieśmiało podbierać (solidne wsparcie ? po dość dużym spadku, ropa i $ – marżę mogą mieć sporą. Tylko ten PIS który traktuje spółki jak swoje to może być problem jeszcze przez trzy lata. Generalnie przy rozpieprzonym sądownictwie żaden kapitał oprócz szybkiego, spekulacyjnego do nas nie wejdzie…

  3
  1. mrRobertson

   dodałbym sposob tworzenia prawa podatkowego przez ktory firmy obawiaja sie inwestowac, tak sie nie stworzy “polskiego Imperium od morza do morza” o czym pewnie marzy Kłamczynski, do tego etatyzm i panstwowe monopole, i inne patologie.
   A Plan PIS jest chyba nastepujący powoli bedziemy sie stawiać w niemieckiej EU i wyjdziemy by pod parasolem USA stworzyc Miedzymorze… Plan moze nie taki zly ale wykonanie bedzie w stylu Sanacji czyli mierni ale wierni beda zasiadac w spolkach SPanstwa i mieli dostep do wielomiliardowego kapitalu …
   i obywatelu jak bedziesz chciał rozwinac biznes ( mała srednia firma ) to z nami albo wcale… a jak Cie oszukamy to w sądzie znajdziesz “sprawiedliwosc” 😉
   Jestem bardzo ciekawy najblizszych wyborow prezydenckich, nowy prezydent to bylby game-changer na scenie politycznej.

   6
    1. mrRobertson

     Rzady sanacji i jej retoryka i zle wybory doprowadzily do Najwiekszej katastrofy w Polsce czyli 1939 r i wybuchu II wojny swiatowej którą to wojne sromotnie przegralismy i jako naród stanelismy na krawedzi zagłady, tracac elity intelektualne ktorych brak wlasnie sie objawia na sali sejmowej… jesli ktos broni takiej opcji to ciezko z kims takim rozmawiac.

     7
     1. Guy Fawkes

      Ty chłopcze nie masz zielonego pojęcia o polityce, jedynie powtarzasz jak papuga sowiecką propagandę.

      Jakbyś sobie zdawał sprawę z poziomu swojej wiedzy, to byś się nie odzywał, żeby się nie ośmieszać.

      Jak się nie mylę, to w odpowiedzi na twoje równie słabe rozterki giełdowe, pokazałem ci jakieś kreski, chyba oil. Nie przypominam sobie marnego słowa np. dzięki, Ani me ani be ani kukuryku.

      Wczoraj byłeś przekaźnikiem propagandy giełdowej a dziś politycznej.

      Lepiej nie mów, tylko słuchaj, jak się chcesz czegoś nauczyć.

      2
      1. mrRobertson

       …bo nie bylo za co dziekowac, te Twoje wykresy wygladaja jak zamazane rysunki przedszkolaka na ktorych ledwo widac notowania…
       nie chcialem juz nic pisac bo jeszcze bys sie obrazil bo widze wybujałe EGO.
       A jak tak kochasz swoj PIS to zrób sobie syna i wyslij go na wojne hegemoniczną ktora najprawdopodonbniej bedzie w latach 2035-45
       i zmien nick na Gay Hawkes 😉
       Oil to Tobie by sie przydal in your mind .. pokazywales USDJPY i poziom 101, poziom sie przydal choc byl widoczny dla kazdego, a wykresy masz nieczytelne.
       W dalsze pyskowki sie nie wdaje za stary juz jestem zeby sie spierac z takimi zacietrzewionymi zakutymi w stal rycerzami PISu.

       6
 11. datik

  @sawa
  Witam Cię 🙂
  (zabrzmiało po gospodarsku 🙂 )
  Gdy pisałaś o krachu kilka wpisów temu, zalecałaś, o ile dobrze zrozumiałem, żadnej pozycji nawet krótkiej (???)
  Dziwne to, być może źle przeczytałem. A jesli dobrze to mogłabyś to rozwinąć ?

  3
 12. sumadartson

  I po panice. Tak mówi zwłaszcza AT. Nowa przepaść obśmiana przez wskaźniki. Elliott uśmiecha się z góry i mówi: Hola, hola, nie tak ostro; w tym tempie to zajdziecie za miesiąc nie pod Cedynię a do starożytności.
  Kto dziś dosiadł shortkonia przegrał …nie, nie życie ale raczej sporo kasy.
  W górę, w górę miły bracie…

  4
 13. Guy Fawkes

  @mrrobertson

  //bo nie bylo za co dziekowac, te Twoje wykresy wygladaja jak zamazane rysunki przedszkolaka.//

  :))))

  //…i zmien nick na Gay Hawkes//

  A wiesz ty chociaż kto to był Guy Fawkes?

  // A jak tak kochasz swoj PIS to zrób sobie syna i wyslij go na wojnę…//

  Na koniec dobra rada: nie ucz ojca dzieci robić.

  Więcej z tobą nie gadam, chyba że zmądrzejesz za jakieś 20-30 lat.

  3
  1. tinley

   Niom… kupuj. Te bajki o pesymizmie to czytam tu o 2 lat i zawsze znajdzie się jakiś jeleń madrzejszy niż wszyscy inni. Potem leci z płaczem “ale jak to …?Przeca miało być inaczej’.
   Ps . Nei dotyczy graczy w kilkuletnim horyzoncie.

   2
 14. mac-erson

  Moja analogia 10.2008 pokazuje wtorek-środa korekcyjny wzrost następnie dokończenie spadków – Dołek next week – ok. wtorku – analogia dołek ok. 1500pkt
  Tego się trzymam.
  Pozdrawiam z Czech i spadam na stoczek.

  1

Dodaj komentarz