Największy dzienny spadek cen akcji w USA od 2008 roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Informacje, że rząd Włoch zdecydował się wprowadzić kwarantannę najpierw na terenie zamieszkałym przez 16 milionów ludzi, a później już na terenie całego kraju wywołały kolejną falę paniki na światowych rynkach. Do pogrzania emocji dołożyło się początkowo 30 proc. załamanie ceny ropy naftowej po ogłoszeniu przez Arabię Saudyjską decyzję o zwiększeniu produkcji i obniżce cen (ostatecznie kontrakty na ropę WTI potaniały wczoraj o prawie 25 proc.; dziś rano odbijały o +7,7 proc.). Reakcja włoskiego rynku akcji była paniczna. Indeks FTSE MIB spadł wczoraj o 11,2 proc. (więcej stracił tylko indeks giedy w Atenach), a więc najbardziej od czasu paniki wywołanej wynikami referendum w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii z czerwca 2016. Wtedy taka panika poprzedziła dołek, po którym indeks wzrósł o prawie 100 proc., ale oczywiście to, jak się sprawy potoczą obecnie zależeć będzie od dalszych losów epidemii we Włoszech i na świecie. W wyniku tego tąpnięcia FTSE MIB skasował już prawie całość zwyżki rozpoczętej w grudniu 2018 roku.

Decyzja włoskiego rządu wydaje się być nieco spóźniona. Dziś łączna liczba zgonów z powodu COVID-19 wynosi we Włoszech 463 (+97). W prowincji Hubei porównywalna liczba zgonów (479) została zarejestrowana 35 dni wcześniej 4 lutego. Pierwsza kwarantanna została wprowadzona w stolicy prowincji Hubei i dwu innych miastach już 23 stycznia. Synchronizacja wykresie liczby zgonów we Włoszech i w Hubei, w dniach kiedy w obu rejonach wynosiła 6 (czyli 20 stycznia i 25 lutego) widoczna jest na poniższym obrazku, ale oczywiście nie wiadomo, czy Włochy nadal podążać będą podobną ścieżką.

Potem krach przeniósł się na rynek amerykańskich, gdzie Dow Jones stracił 7,8 proc., co wcześniej w okresie od czasu Wielkiej Depresji zdarzało się tylko przy dwu okazjach 19 października 1987 (to był największy w historii jednodniowy spadek tego indeksu o 22,6 proc. i 26 października 1987, oraz 15 października 2008 i 1 grudnia 2008 podczas Wielkiej Recesji. Dow Jones spadł do najniższego poziomu od stycznia ub. r. Rentowności 10-latek spadły na historycznie rekordowo niski poziom 0,54, co spowodowało, że S&P 500 stał się rekordowo tani w stosunku do obligacji skarbowych zarówno po uwzględnieniu średnich zysków firm z ostatnich 10 lat (ale w tym okresie nie było recesji), jak również po uwzględnieniu prognoz analityków (ale te zapewne szybko się zdezaktualizują).

WIG-20 stracił w poniedziałek 7,9 proc., co ostatnio zdarzyło się 10 października 2008 a wcześniej 3-krotnie w latach 1997-1998 podczas najpierw kryzysu azjatyckiego a następnie kryzysu rosyjskiego. Indeks przełamał w ten sposób minima z 2016 roju i znalazł się najniżej od 2009 roku. WIG podobnie jak mWIG-40 spadł do najniższego poziomu od lipca 2016. sWIG był najniżej od stycznia 2019, a NC Index najniżej od 2 miesięcy. Spadły wszystkie indeksy sektorowe (najwięcej WIG-LEKI – prawie -16 proc. i WIG-GORNIC – prawie -11 proc.; najmniej WIG-Paliwa -3 proc.).

S&P 500 stracił wczoraj 7,6 proc. W tak dynamicznej sytuacji trudno spekulować o jakichś poziomach wsparcia, na pewno nowy oporem stała się średnia 200-sesyjna, od której indeks oddalił się na sporą odległość jak w grudniu 2018. Wtedy skończyło się to szybkim zwrotem w kształcie litery “V”, teraz pewnie ewentualny proces odbudowy i stabilizacji potrwa dłużej wraz z napływem z USA wieści o rozszerzaniu się epidemii w tym kraju. Kanadyjski indeks spadł wczoraj o ponad 10 proc., brazylijska Bovespa o ponad 12 proc. zaś argentyński Merval o prawie 14 proc. Dziś rano cała Azja była na zielono z najsilniej rosnącym indeksem australijskim (+3 proc.) w oczekiwania na decyzji rządów i banków centralnych kontrujące to załamanie, co zapowiada odbicie dziś również na giełdach europejskich (kontrakt na S&P 500 rósł o 3,4 proc.) .

Kurs akcji Cherrypick Games (C/WK 2,12, kapitalizacja 44,9 mln zł)
tworzącej, a także wydającej oraz dystrybucjącej gier Free2Play oraz Premium na wszelkie wiodące platformy, tj. iOS, Android, MacOs, Sony PlayStation 4 oraz Xbox One przełamał w listopadzie ub. r. linię trendu spadkowego, następnie w lutym przetestował ubiegłoroczny dołek, zaś w marcu wybił się na nowe lokalne maksimum sygnalizując możliwość rozpoczęcia trendu wzrostowego.

Kurs akcji spółki Inno-Gene (C/WK 5,91, kapitalizacja 13,1 mln zł), której celem jest jest stworzenie portfela specjalistycznych spółek zależnych
z sektora life-science , prowadzących działalność w zakresie Research&Development, diagnostyki oraz produkcji i dystrybucji wyrobów gotowych walczy z górnym ograniczeniem kanału długoterminowego trendu spadkowego, a równocześnie dotarł do dolnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego. Obecnie kurs przebywa ponad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć spadek liczby korporacyjnych bankructw w Japonii w lutym:

… spadek wysokości nadwyżki obrotów bieżących Niemiec w styczniu (16,6 mld euro):

… dane na temat handlu zagranicznego Niemiec w styczniu (roczna dynamika eksportu i importu -1,1-1,2 proc.):

… wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej Niemiec do najwyższego poziomu od 11 miesięcy w styczniu (-1,4 proc.):

… spadek do najniższego poziomu od ponad 8 lat miesięcznej zmiany zarejestrowanych w Korei Południowej samochodów osobowych:

… spadek do najniższego poziomu od 2013 roku publikowanego przez bank centralny Australii wskaźnika zaufania przedsiębiorców w lutym:

… oraz lekkie spadki rocznej dynamiki CPI i PPI w Chinach w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Komentarze

 1. sumadartson

  AT wskazuje na wzrosty. Ostatnie spadki zostały obśmiane przez wskaźniki AT. Elliott patrzy z góry i woła: Hola hola, nie tak szybko, bo w tym tempie to zaraz wylądujecie w starożytności a nie pod Cedynią. Toteż nabyłem nieco spłóczynek, aby je spuścić na “zielonym”

  1
   1. sumadartson

    I jeszcze bukiecik. Hub gazowy, Kombinat miedziowy i jeszcze kilka to potęgi Trójmorza.
    “Witebsk, Odessa, Kijów i Czerkasy to Europy bastiony”.
    To może by takjeszcze parę kilo ursusów, bo czymś w końcu 3a będzie zaorać te kołchozy aż po ural

    1
      1. odier

       Jesteś naprawdę zabawny. Już pisałem zajmij się pisaniem bajek. Bajkopisarz z Ciebie niesamowity:) Jeśli TY w czasie prawdziwego kryzysu chcesz płacić sztabkami Au to umrzesz szybko z głodu. Jesteś pewnie dzieckiem hossy:/ Kolejne pokolenie naiwnych.

       36
  1. dino54

   Mimo dzisiejszego spadku RTS jest tylko ponad 2% na minusie bo wczesniej mial przynajmniej trend wzrostowy a nasz wig 20 jest na minsie na ten moment 28% a Pan co wystapi w telewizji to uprawia propagande.

 2. toya

  “Guy Fawkes 9 marca 2020 o 19:22- Odpowiedz

  @Rozczarowani bananem
  Wiecie, że Angole są na poziomie roku 1997 ??
  A my na tym poziomie będziemy kończyć całą bessę.
  No ale Angole są w unii ojropejskiej dłużej od nas, nie mieli tyle szczęścia co my.:))”

  No nie wiem… widze to jednak inaczej. Moze i FTSE buja sie na poziomach, ktore odwiedzial juz pod koniec lat 90tych, ale jak wyjdzie góra to ruch do 15000 jak w banku. Dla mnie wyglada atrakcyjnie inwestycyjnie.

  Kto sobie lepiej poradzi ze skutkami Corony? Rachityczny i nieudolny Eurokolchoz czy Boris? Spadla im ta sytuacja jak z nieba.

    1. tinley

     Dokładnie – Prawdopodobnie jesteśmy u progu bessy. Dayraderzy mogą sobie pogrywać. Ludzie grający na longi – zwłaszcza przez fundusze powinni wypić szklankę wody po takich spadkach przed szukaniem okazji

     1
    2. sumadartson

     Nawet zdechły kot spuszczony z wysokości Rysów na twarde podłoże podskoczy że ho, ho.
     A 3 wiedźmy niestety czasem bałaganią zarówno w trendzie jak w kieszeniach zwłaszcza “świeżaków”

     1
  1. toya

   Wiekszosc zdaje sie teraz polowac teraz na gwaltowne ruchy gora-dol. Rynek nie zaoferuje tego co spodziewane. Osobiscie zakladam, ze czeka nas niekonicznie gwaltowny, ale konsekwetny ruch w gore o 20, moze 30% trwajacy dwa, trzy, cztery tygodnie. Po nim przyjdzie jeszcze jedna, ostatnia juz fala wyprzedazy.

   Nie mowie oczywiscie, ze ten ruch zacznie sie dzis z tych poziomów, ale to moj scenariusz i patrza na rynek bede szukal potwierdzenia.

 3. noob

  na daxie powinnismy isc zaatakowal 11150-300 a docelowo 12400-500,
  na fw 87 trzeba przejsc a to tak daleko wrrr
  jsw dzielnie sie broni,12 zeta o ktorym pisałem konsola18/24 i na 12 choc.bananowa 100pk pogłebiła w tym czasie.

  1. szyderca667

   @noob
   1. Jakie poziomy widzisz na scp? bo nie zrozumialem Twojego poprzedniego posta w tym temacie
   2. Przypomniales mi stara historie z Big Lebowskim, czytalem to na swoich poczatkach rynkowych. Czy pisales tam cos, pod jakim nickiem amigo2, krzysiekk?
   Z perspektywy czasu mysle ze Big Lebowski mogl byc manipulacja?

   1
   1. noob

    …..Pisałem jako al_,czasami cos tam komentujac,to były samiutkie poczatki z giełda.
    kacik na głownym forum i longetrm,mostek zwyciezymy longterm łykał po 15pln;-)
    Chciałbym oddac po nadbiciu 250pln(10-20 zeta) aby odebrac na cofce.Obecna sytuacja wskazuje raczej an cofke w strefe 81-102 ze wskazaniem na 83.Na razie bronia 115,poki co,trzeba zerkac i reagowac.
    3 dni temu pisałem dax 10400 sp 2725-30 i czekam tam po lki .byc moze to dołek ,chciałbym choc zapewne zejda nizej.

         1. noob

          Poszedł @ szyderca
          zerkalem kiedys gts ale po takim upie;-)?teraz juz cos tam cofnoł.Ciekawych społek jest sporo ,cos tam sie kupi zawsze.Ograniczam sie do tego co najwazniejsze .Wszelkie stp,mirbudy,unimoty,medical ,forte itd poszły do dobrych ludzi dobra chwile temu.

  2. cebeerxx

   “Osobiscie zakladam, ze czeka nas niekonicznie gwaltowny, ale konsekwetny ruch w gore o 20, moze 30% trwajacy dwa, trzy, cztery tygodnie”

   Stopień oderwania od rzeczywistości blogowej gimbusiarni przekroczył kolejne poziomy

   10
 4. podczaszy1

  Widzę strukturę 3-3-5 lub 5-3-5 na indeksie wig-20 i wig. Spadek ok.32 %, a więc podobny do tego z okresu pażdziernik- styczeń 2007-2008. Powiedzmy tak,że średni rzecz biorąc spadek został zrealizowany. Może być korekta. Sęk w tym jaka?
  Reszta to już tylko zgadywanka.

  2
  1. podczaszy1

   A wiesz kiedy ja ostatni raz brałem na poważnie długie pozycje na wig-20?
   W listopadzie 2016 roku . Tyle,że wtedy było pod co zagrać. Dotrzymałem je do wygaśnięcia serii grudniowej 2016.
   Oczywiscie jeśli ze stopem to raczej większa wtopa nie grozi.

   1. sumadartson

    Ja w 2016 zamiast Long zbierałem Kombinat od poniżej 60 zeta za co byłem obśmiewany. Potem znajomkowie wyśmiewali moją sprzedaż po 120+.
    Ech, życie. Dobrze że głupota bezskrzydła jest i nie zasłania lazuru nieba.

    1
   1. sumadartson

    Znak czasu: Przed każdym większym wzrostem, WSZYSCY(prawie, chłe, chłe) piszą o …odbiciu.
    A ci o większym potencjale…bezskrzydłej nawet mają pretensje że spekuła skupuje.
    Całkiem jak w 2016 gdy brałem bukiecik po cenach nawet wyższych!!! niż obecnie i sprzedawałem 2x drożej niż kupiłem.
    Droga pod Grunwalda wyboista jest i usiana klejnotami.

    1
 5. podczaszy1

  Mirosław Gronicki- były minister finansów- : giełda szybko nie wróci do stanu sprzed 2 tygodni, kiedy wig stracił 500 punktów.Ja bym szukał dna.

  Toż to prawdziwy geniusz rynków finansowych.

  2
  1. sumadartson

   Jeśli ten Pan jest aktualnie w opozycji to zrozumiałe. PiSowska giełda nie ma prawa rosnąć. Tyle że dna to ja bym szukał w przypadku powrotu minionej (słusznie) władzy do władzy. Jest połowa OFE do wzięcia i całe PPK.

   3
 6. bartek

  Wczoraj “dumałem” co kupic:
  – polskie akcje
  – emergingi -> iShares Core MSCI Emerging Markets
  – all world -> iShares MSCI ACWI

  no i wybrałem all world -> iShares MSCI ACWI

  all world dzis +4, EM +4 a te g…. WIG +1% dno…..

  nigdy wiecej sie nie skusze na poslkie akcje – widac co trzebqa kupowac EM etf lub all world ETF

  4
  1. sumadartson

   Bom ja nie tylko szlachcic z prapradziada ale i spekulant drobny. Spekulant (w odróżnieniu od inwestora) jest neutralny i zawsze szuka okazji do zarobku, bo rynek niełaskawy dla shorttimesa a i chciwy na jego sakwę
   Jako że longkonie są bezwartościowe (w odróżnieniu od akcji), to chyba lepiej i bezpieczniej kupić papier niż L. Za L trza opróżniać sakwę każdego dnia spadków a papier zawsze ma wartość większą od…rolki!!! papieru.
   Nie wiem jak długo Waszmość pogrywasz ale po 8-20 latach czynnego udziału przyznasz rację mojej strategii spekulanta.
   Spadki są zyskowne. Wzrosty rzadko.

   1
    1. sumadartson

     Doskonałe określenie, zwłaszcza że nigdy nie używam stopów (nie będzie mi włościaństwo zamykać szlacheckich pozycji). Często warto bywało na chwilę przeskoczyć na Longa po likwidacji S, tyle że pisanie o takim ruchu na forach byłoby niezrozumiane przez rozmówców.
     Dzięki. Ta trzecia opcja okrutnie mnie rozbawiła

     1
     1. macarek

      Taki podział znam od animatora FW20 z byłego BRE, jak mi opowiadał jak w 2000 dorabiali dla biura na tym rynku. Twierdził, że ten gatunek spekulanta “niewierny” żadnym zasadom podlega redukcji dość szybko. oni nawet animując rynek robili to tylko po jednej stronie, tej słusznej.

      1
   1. dino54

    Jesli Pan tak dlugo na rynku to moze pamietasz ze w 2000r 8 marca byl szczyt gield i potem prawie 3 letnia bessa. To moze teraz 9 marca 2020r byl dolek i zacznie sie u nas hossa?Co Pan sadzi o takim scenariuszu przeciez u nas bessa trwa juz 2-3lata to moze dosc.

    1

Dodaj komentarz