Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).
Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.
Popularną miarą zmienności amerykańskiego rynku akcji jest publikowany przez Chicago Board Options Exchange VIX Volatility Index, którego wartość jest szacowana na podstawie zachowania cen opcji na S&P 500. W wyniku ostatniej paniki jego wartość skoczyła w piątek do najwyższego poziomu od sierpnia 2015 (wtedy nastąpił krach na chińskim rynku akcji) przekraczając minimalnie 40 pkt. Wczoraj VIX spadł do poziomu 33,4 pkt. Takie zejścia z poziomu powyżej 40 pkt. do poziomu niższego niż 34 pkt. można zaznaczyć na wykresie VIX:

Takie zachowanie w mającej 30 lat historii tego wskaźnika pojawiało się wcześniej tylko w 5 historycznych epizodach (w niektórych z nich 2-krotnie). Można te sygnały nanieść na wykres S&P 500:

Po 7 spadkowych czarnych świecach WIG-20 odbił się w górę w poniedziałek o 2,2 proc. Rosły wczoraj zresztą wszystkie główne indeksy, większość – poza NC Index, który skoczył w górę o 4,4 proc. – słabiej niż WIG-20. Jeśli chodzi o sektorowe indeksy to największą dynamikę wzrostu wykazywał WIG-GAMES (+5,4 proc.) oraz WIG-GORNIC i WIG-INFO (po +3,6 proc.). Jako jedyne spadły WIG-SPOZYW (-0,9 proc.) oraz WIG-MEDIA (-4,2 proc.).

Koronowirus ciągle nie został wykryty w Polsce podobnie jak na Ukrainie i Słowacji. Na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estoni są pojedyncze przypadki, Czechy i Rosją mają po 3, a Niemcy 165. Centrum epidemii w Niemczech znajduje się w Nadrenii-Westfalii i rozszerza się powoli na inne rejony Niemiec. Za wyjątkiem jednego przypadku w Berlinie jeszcze wczoraj we wschodnich Niemczech (dawne NRD) nie potwierdzono obecności wirusa, chociaż mogło się to zmienić w ciągu minionych 24 godzin.
Na Wall Street najsilniej wczoraj odbiła w górę średnia Dow Jonesa przedsiębiorstw użyteczności publicznej (Dow Jones Utility Average) bo aż o 5,5 proc. Na drugim miejscu była średnia przemysłowa Dow Jonesa (Dow Jones Industrial Average), ale wzrosty S&P 500 i Nasdaqa były niewiele mniejsze i również przekroczyły 4 proc. W USA potwierdzono obecnie zaledwie 103 przypadki zarażenia i oczywiście nie ma pewności jak ta liczba będzie ewoluowała w przyszłości i na ile rozwój wydarzeń w tym zakresie będzie wpływał na zachowanie rynku akcji w USA. Azja we wtorek rano generalnie podążała – chociaż z mniejszą dynamiką – w górę za amerykańskim przykładem (wyjątkiem był Nikkei i indeks nowozelandzki, które spadły).

Kurs akcji spółki EMC Insytut Medyczny (C/WK 1,57, kapitalizacja 153 mln zł) działającej na rynku prywatnych usług medycznych od 2009 roku znajduje się w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego i odbiła się od jego dolnego ograniczenia w 2019 roku. Wczoraj kurs spółki wzrósł do najwyższego poziomu roku sugerując trwania krótkoterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w listopadzie ub. r.

Kurs akcji spółki Gwarant Agencja Ochrony (C/Z 8,8, C/WK 1,42, stopa dywidendy 8,8 proc., kapitalizacja 9,65 mln zł) od dekady przebywa w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego, do którego dolnego ograniczenia doszła w grudniu 2018 roku. Od kwietnia ub. r. kurs koryguje odbicie od tego dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć dane agencji handlu nieruchomościami Blagovest na temat ceny w USD 1 metra kwadratowego mieszkań w Kijowie (1700 dolarów):

… spadek do najniższego poziomu od lipca 2013 publikowanego przez HALPIM indeksu PMI dla Węgier w lutym (50,1):

… lekki spadek wartości publikowanych przez SouFun-CREIS średnich cen nieruchomości mieszkalnych w 100 największych metropoliach Chin w lutym (średnia cena 15173 CNY/m2, +3 proc. r/r, mediana 9604 CNY/m2, +5,1 proc. r/r):

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku publikowanego przez BER wskaźnika PMI dla RPA (44,3):

… lekki wzrost wielkości 12-miesięcznego deficytu budżetowego Polski w styczniu (-16,8 mld zł):

… spadek do najniższego poziomu od 6 lat rocznej dynamiki pożyczek dla gospodarstw domowych (za wyjątkiem kredytów studenckich) w Wielkiej Brytanii w styczniu:

… nowy rekord publikowanej przez OBOS średniej ceny mieszkań w Norwegii (+6,3 proc. r/r):

… dane na temat ISM Manufacturing i ISM Manufacturing Prices w USA za luty:

… dane na temat rocznej dynamiki CPI w Korei Południowej w lutym (+1,1 proc.):

… oraz zachowanie rządowego wskaźnika zaufania konsumentów w Japonii w lutym:

Wojciech Białek
Zastrzeżenie prawne
Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).
Komentarze
sts daje L rsi rowne 30,potrzeba zamakanc nad tym poziomem dzienna swieczke
dawac 876 fw
Ja dalej obstawiam 1500
A dlaczego nie 1000 ?
Jak będzie 1500, to zacznie pisać o 1000. Są ludzie, których największym szczęściem jest tragedia innych, ale nie wszystkich zdołano zapakować w kaftan. Największy świr to ten co się cieszył z kolejnych potwierdzonych zgonów.
wieder
Liczacy na spadki sa “be”?
A moze grajacy longi pod wieczna stymulacje bankow centralnych pozwalajaca wciaz trwac i przejadac zasoby firmom z pazdzierza sa “be”?
Nie dorabiajmy ideologii. Przeciez gramy tutaj w ruletke I tyle. Pecunia non olet.
Ja od 2350 wciąż pisałem o 19xx, więc po stronie byków nie byłem. Natomiast trzeba odróżnić spekulantów od psychopatów.
no ok, po prostu nie kojarze tego typu wpisow “lisa”.
A niby jak?
Typowy dead cat bounce jest typowy.
Druga luka zamknięta na indeksach,
to powinno być na tyle na razie. Ja opuszczam pociąg.
a w pociągu dokąd jechałeś ?
Lki pozamykane? Wszyscy gotowi juz do zawrotki? Poziomy na tluste S ustalone?
Wszyscy w taki sposob nie zarobimy, wiec stawiam, ze to nie koniec odbicia. Rynek – mozliwe, ze po chwilowym odpoczynku – ale pojdzie jeszcze w gore.
toya@
do głupiej ema200 z 1h to mamy 140 pk jeszcze jak cos
o! jak pieknie poszlo… Zaraz poziomy gdzie byczki zaskoczone ubieglotygodniowa wyprzedaza beda mogly wyjsc z niewielka strata. Pewnie siedza jak na szpilkach liczac, ze jeszcze troche podciagnie I zamykaja. No to rynek raczej nie powinien byc az taki milosciwy, nie?
sa checi na fw w goremusza odciac dzia tlen mislkom w usa na open
daxa 12200-20 prosze o wybicie i idziemy po ulicach dudni nasz krok aby zdobyc przyszlosc i pokonac zło…”konkwista 88
ładnie poszło z 876 to moze 906 czas zastukac?76 -wsparciem
jestesmy w kanale wzrostowym i dotkneli górną linie tego kanalu moze ochłoną troszke i zejdizemy na 1850 …
jesli utrzymamy okolice 1880-1890 to jutro na open moze byc wywalenie krótkich ze stopów i 1905-1915 choc to poziomy maks na dzis nawet…
Zamknięte 80% L-ek po 1880. Uratowany. Zamknięte 50% L na Sp500
Zamknąłem JSW średnia 15zł, Tauron 1.22, Cigames 0.685, Ene 5.90, Praire, rafako i inne badziewia.
Został PKN, CCC, Azoty, PGE (straty 2-8% więc jeszcze poczekam).
Więcej tutaj nie piszę bo mi to definitywnie nie służ i robię okropne błędy, nie czytałem czy ogłosiliście moje bankructwo ale pewnie tak.
Życzę sukcesów.
hmmm… twoj wpis w kotekscie mojej mysli:
“Zaraz poziomy gdzie byczki zaskoczone ubieglotygodniowa wyprzedaza beda mogly wyjsc z niewielka strata. Pewnie siedza jak na szpilkach liczac, ze jeszcze troche podciagnie I zamykaja. No to rynek raczej nie powinien byc az taki milosciwy, nie?”
…sugeruje jednak, ze skoro juz zamykacie, to teraz tylko przystanek, a potem dalej w gore.
mac-erson robi dobra robotę 🙂
Zasada jest prosta:
Gdy człowiek jest pewny że robi świetny interes, to czeka go ciężka przeprawa. Gdy decyzji towarzyszy niepokój, wtedy nagroda będzie obfita.
Gratki Maciek, podziw i współczucie za przeżyty stres
Tobie nie służy? A piszącym na tym blogu to niby służy? 🙂
Jakub Borowski podal informacje ze Chiny zwieksza kredytowanie o 3600 mld $ podobno to informacja z reuters moze to ktos potwierdzic
G7 nie wezwie do zwiększenia wydatków, luzowania polityki-źródło – Reuters News
skaven
Nic nie ma o Chinach?
Nie widziałem nic.
@red.007,Guyfawkes13,Podczaszy, mac-erson
Domknięty cykl
Gdy w 1978 Deng Xiaoping otworzył CHRL na świat, a po 1989r. dołączyły kraje Wschodniej Europy i po 1991r. Rosja, stopniowo wzrastało zapotrzebowanie na Zachodni kapitał.
Cykl Kondratiev’a w gospodarkach Zachodu uległ zatrzymaniu a nawet cofnięciu. Otrzymaliśmy kolejną wiosnę i lato. Kapitał powędrował na Wschód. Na Zachodzie pozostały zgliszcza przemysłu, nastąpił upadek klasy średniej i kultury, wzrosło zadłużenie (już i tak z wyższego poziomu). Stworzono Symbiozę USA, CHRL i w znacznym stopniu Europy.
Czas ten charakteryzują również niskie stopy procentowe na Zachodzie wynikające z importu tanich dóbr ze Wschodu, gdzie koszty pracy są niższe a dyscyplina pracy wyższa.
W CHRL powstała klasa średnia kosztem jej upadku w krajach Zachodu. Kraj ten rozwijał się głównie przez naśladownictwo i kopiowanie Zachodu w kwestiach gospodarczych i częściowo społecznych z utrzymaniem jednak dominującej pozycji 1 partii. Wyróżnikiem jest bardzo wysoki poziom kontroli społecznej, znacznie wyższy niż na Zachodzie, choć przecież i na Zachodzie rośnie on bardzo szybko, głównie dzięki technologii.
• Kryzys
Pierwsze uderzenie kryzysu nastąpiło w 2000r. Bezpośrednią przyczyną były niskie stopy procentowe, które stanowiły uśrednienie stóp dla całego zglobalizowanego świata i nie odpowiadały lokalnym potrzebom.
Bańka pękła głównie na spółkach technologicznych. Drugie uderzenie kryzysu – rok 2007, gdzie załamaniu uległ rynek nieruchomości (a dzięki interwencjonizmowi państwa również szeroko rozumiane rynki finansowe).
System bronił się przez dalsze obniżanie stóp i dodruk trafiający głównie do rynków finansowych.
W Europie Wschodniej dodruk został zastąpiony luźną polityką fiskalną, która wywołała już widoczną inflację.
• Czarny łabędź.
Dokończenia cyklu dokonuje głównie nie czynnik ekonomiczny ani polityczny, bo nie ma woli politycznej starych/nowych elit( z wyjątkiem polityki Trump’a). Najsłabszym ogniwem okazuje się natura.
Czynniki takie jak stłoczenie ludzi na małych obszarach produkcyjnych, zatrucie środowiska, centralizacja decyzji wywołują wybuch epidemii. Prawdopodobnie nie dowiemy się, czy bezpośrednią przyczyną był atak USA, czy ucieczka wirusa z laboratorium wojskowego, a może coś innego.
Jest to nieistotne. Była możliwość- nastąpiło zdarzenie.
Wirus to emanacja tkanek ektodermalnych.
Światowy obieg gospodarczy jest wektorem rozprzestrzeniania wirusa na cały świat, gdzie ten sam wirus może być bardziej zjadliwy z uwagi na pewną odmienność tkankową innych populacji.
Ograniczenie światowego handlu może być więc koniecznością w długim terminie, gdyż ryzyko kontynuacji handlu globalnego prawdopodobnie pozostanie wysokie, a na pewno czynnik ten pozostanie w świadomości społeczeństw i decydentów.
• Oczekiwania
Mając nadzieję na wygaśnięcie epidemii na wiosnę (przynajmniej na naszej półkuli) należy pamiętać, że szlaki dostaw są już zrywane i trwa paniczne zastępowanie tanich wyrobów z CHRL wyrobami miejscowymi. Oczywiście oprócz szoku podażowego mamy do czynienia z szokiem popytowym w samym CHRL.
Jednak ten szok potrwa do momentu dostosowania eksportu z Zachodu do CHRL do nowych możliwości tego kraju. Pozostanie jednak szok popytowy na Zachodzie, gdzie produkcję z CHRL trudno będzie zastąpić. Będzie “wielkie ssanie” (o którym pisałem na dłuuugo przed wybuchem epidemii). Inflacja, wzrost stóp proc, realny spadek cen nieruchomości z nominalnym ich wzrostem, spadek (lub równowaga) cen złota, wzrost cen wszystkich wyrobów przemysłowych, wzrost cen akcji (po ustabilizowaniu się gospodarek) umocnienie złotego (kraj poddostawców), spadek dolara (CHRL sprzedaje rezerwy).
Cykl globalizacji rozpoczęty w latach 1978-1991 zostanie niebawem(?) domkniety.
Wszelkie prawa zastrzeżone-Dociekliwy. 😉
@dociekliwy54
czy moglbys napisac jak widzisz swig obecnie? Dziekuje i klaniam sie nisko.
Kilka dni temu przypomnialo mi sie jak pisales rok temu ze firmy robia zapasy produkcji z Chin jakby mialo sie cos wydarzyc. No i wydarzylo sie. Gratuluje obserwacji.
Do niedawna można było uznać, że korekta skończyła się na sWIG80 na 2018r.
Struktura i zakres spadku właśnie na to wskazywały. Teraz ten wykres nie wygląda ładnie i są 2 opcje. Albo czegoś jeszcze nie rozumiem (np. może rozszerzona płaska od kwietnia 2019 po pierwszej fali) albo może powstać “druga nóżka”, czyli korekta złożona.Teraz bylibyśmy w ostatniej spadkowej części korekty złożonej licząc od marca 2017. Ten wykres na dziś wygląda ryzykownie.
Panie Wojtku
Dzis w audycji EKG dr Jakub Borowski mowil ze Chiny zwieksza finansowanie o 3600 mld $ ze podala to jakas agencja jest to mozliwe?
Jutro lub pojutrze ogłoszenie 1 wyniku testu, jak się okaże że mamy wirusa w PL będzie ostra jazda 😉
Wierzysz w to, że nie mamy ? To chyba dość oczywiste, że jego pojawienie jest jedynie kwestia czasu.
Wierzę że już jest, wpis w temecie zagrania S pod tego newsa.
No nie wiem… wydaje mi sie, ze to juz taki odgrzewany kotlet. Chyba wszyscy juz sie oswoili z ta mysla.
Panikowac tez trzeba miesc sile. Odpoczynek sie nalezy, a za pare dni przydalby sie news o naglym wzroscie w kilku krajach Niemcy, Francja, Benelux?. Wtedy
Pandemia skonczy sie do lata tego roku.
Troche z przymrozeniem oka, ale przypomne artykul Pana Wojtka o bardzo nietypowych ubezpieczeniach:
https://wojciechbialek.pl/2019/07/a-teraz-cos-z-zupelnie-innej-beczki.html
W skrocie, ubezpieczenie chronilo amerykanskie uniewersytety od spadku liczby studentow z Chin spowodowanego przez:
– wojne celna (odfajkowane)
– ograniczenia wizowe (in progress?)
– pandemia (odajkowane)
Okres ubezpieczenia: lipiec 2017 – lipiec 2020
Tak wiec juz cos innego bedzie teraz grane.
Sto kilkadziesiąt osób jest poddanych kwarantannie, no można przyjąć że żaden z nich nie jest zarażony.
Przecież wiadomo że żaden ordynator na wyjdzie i nie potwierdzi zachorowań jeśli nie ma tego na blankiecie.
Teoria że jeśli coś nie zostało potwierdzone oznacza że tego nie ma jest zastanawiająca.
Jakby nikt nie miał w rodzinie lub w śród znajomych ani jednego lekarza.
Ale z ciebie gość… a gdy podadzą że jest kilku zarażonych to co z tego wynika ?
Czy to już koniec korekty wzrostowej ?
@Dociekliwy
Ciekawy tekst, muszę go sobie rozebrać z uwagą wieczorem.
Poza innymi rzeczami:
//…spadek (lub równowaga) cen złota…//
:))
Pierwsza (własna) intuicja zawsze jest najlepsza:http://fxpro.ctrader.com/c/ZKkxn
Dlatego sporo racji ma lord Mac Erson:))
@Billy
Skoro Carrie przyszła ze swym katastrofizmem, że teraz to już zagłada, nic się nie liczy, żadne kreski ani P&Fy, no to to było lepsze niż ropa po 10, oder?
A tu kreski liczą się jak najbardziej, jak zawsze.:))
No właśnie pierwsza intuicja, ale nie powszechna.
Powszechna intuicja inflacja-wzrost cen złota.
Teraz kapitał będzie potrzebny na odbudowę a nie chowany w złoto.
No ale w aspekcie mniemań (intuicji) powszechnych supportuje nas niezawodnie nasz ”złoty” towarzysz Trader.:)))
https://www.youtube.com/watch?v=qTI-OniHrOk
Klasyka beletrystyki stosowanej mówi, że na górze zawsze jest : zdziwienie, a na dole zaskoczenie i niewiara! Ja chyba złapałem zarazę, bo o tym jeszcze nie wiem, albowiem u mnie przebiega bezobjawowo. Jak się ujawni, będzie już za późno!
Znaki czasu.
https://biznes.interia.pl/gieldy/aktualnosci/news-pekao-wprowadza-hipoteki-o-stalym-oprocentowaniu,nId,4360107
Wpisu)
Nowy komentarz:
https://wojciechbialek.pl/2020/03/projekcja-wartosci-sp-500-na-podstawie-ostatniego-zachowania-vix-a.html