Projekcja dla Nikkei

Jak pisałem dziś rano średnia przemysłowa Dow Jonesa wzrosła wczoraj najsilniej od 1933 roku (+11,4 proc.), ale proponuję wziąć na tapetę japońskiego Nikkei 225, który w 3 sesje podskoczył o 18,1 proc., co od 1949 roku zdarzyło się wcześniej jedynie 2 razy. Takie jak dzisiejszy sygnały pojawiały się w przeszłości 15 lipca 1950 oraz 30 października 2008.

Powered by macrobond.com

Porównajmy sobie ostatnią ścieżką japońskiego indeksu z tymi wokół tych dwu podobnych sygnałów z przeszłości:

Powered by macrobond.com

Ścieżki po sygnałach są jakoś tam podobne, ale jest ich trochę za mało by robić z nich projekcję, więc osłabmy kryterium do 3-sesyjnego wzrostu o 12 proc. Dostajemy w ten sposób dwa dodatkowe sygnały z 16 kwietnia 1953 oraz 21 sierpnia 1992:

Powered by macrobond.com

Znowu porównajmy ścieżki Nikkei wokół tych sygnałów z tą obecną:

Powered by macrobond.com

Ich cechy wspólne to niższy poziom od obecnego za niecałe 3 miesiące, oraz wyższy od obecnego za 7 i ponad 8 miesięcy. W najgorszym przypadku (sygnał z października 2008) można było w ciągu ok. 4 miesięcy stracić 21,9 proc.

Zróbmy z nich projekcję:

Powered by macrobond.com

Projekcja sugeruje, że dołek już za nami, a wtórne minimum przed początkiem stabilnego wzrostu wypadnie mniej więcej za 55 sesji czyli za niecałe 3 miesiące. To raczej optymistyczna wersja, ale na razie na wykresie Nikkei 225 nie zdarzyło się chyba nic, co by ją całkiem eliminowało:

Podsumowanie: na 4 przypadki z przeszłości, gdy Nikkei rósł w 3 sesje o ponad 12 proc., w 3-ech działo się to już po dołku indeksu (w czwartym ten dołek został jeszcze raz lekko przekroczony).

Komentarze

 1. mac-erson

  @Gospodarz
  Też obserwuję JPN i można dorzucić podobnie wyglądające dwa przypadki z ostatniego okresu (chociaż wzrost był mniejszy z racji mniejszego spadku poprzedzającego).
  Sierpień 2015r i luty 2016r.

   1. mrRobertson

    może jeszcze raz podskoczą i przekroczą FW 1450…choc nadchodzi czwartek i piatek (słabsza czesc tygodnia) a w sobote USA przeskoczą Włochy w ilosci zarazonych, obstawiam ze bedzie reakcja wyprzedzająca pod to zdarzenie

    1. digesting slowly

     Zgodnie z planem z resztą. Motłoch ma siedzieć w domu, włączyć TV, by przypadkiem nie włączać myślenia.
     Następne infa o kolejnych “ofiarach” które umarły na śmierć, natomiast wszystkie liczą się jako ofiary koronawirusa w statystykach. Ofiary byly zainfekowane koronawirusem i miały “choroby wspolistniejace”, tyle faktow wystarczy by wiekszosc nie potrafila odebrac info ze zrozumieniem.

 2. Guy Fawkes

  @Datik

  No to Prezydent załatwił:

  //Zaznaczył, że Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości. “Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów” – powiedział Andrzej Duda.//

  https://forsal.pl/transport/aktualnosci/artykuly/1463686,prezydent-duda-jutro-pierwszy-samolot-z-chin-z-wyposazeniem-medycznym-wyladuje-w-polsce-beda-kolejne.html

  ”Nasz człowiek w Warszawie” ”na białym koniu” oczywiście nie załatwił.

  6
   1. mrRobertson

    i dlatego JKłamczyński chce wyborow jeszcze jak bedzie epidemia bo takich wkurzonych ludzi bedzie coraz więcej a dojdą ludzie ktorzy stracą prace i zlikwidują male biznesy. Podziekują w wyborach rządzącym.

    13
   2. Altivar

    Bez obrazy. Ale jaki ja mam ubaw jak koleś prowadzi monolog ze stołka w samochodzie… i dlaczego zazwyczaj jest to miłośnik najgłupszej na świecie opozycji krytykujący premiera za to że baba ma wąsy.
    Albo jadą dwie pindy i robią sobie wywiad podczas jazdy i Hołownia z tym swoim badziewnym mikrofonikiem przy dziubku…. skąd Ci ludzie??? To nie są moje typy.

    4
 3. Sawa

  @tmoore

  Nie bardzo wierzę w tę moc naszych “przyjaciół” ze wschodu.
  Moim zdaniem to Rosja najbardziej straci na Coronawirusie:
  – koniec marzeń o Nord Strim 2
  – ropa i gaz ceny takie, że tylko bankrutować
  – blokada morska Chin skłoni do “zainteresowania” się Rosją,
  już ponoć co drugi mieszkaniec rosyjskiej części tej na wschód od Uralu to Chińczyk.

  Myślę i myślę na czym ci Rosjanie mieliby wygrać…… to że Włochy będą za zniesieniem embarga??
  przecież to jakiś żart, mówię o sile tego argumentu.
  Proszę przeanalizować co względem towarzyszy z Moskwy mówią (i robią) nasi starsi bracia
  ……. no i Erdogan nie wybaczy takiego traktowania.

  Kurcze, dlaczego ja widzę Ruskich jako przegranych…… może to tylko moje chciejstwo?
  Jeszcze za Gierka śpiewaliśmy czastuszki gdzie jedna zwrotka była na cześć granicy polsko-chińskiej na Uralu.

  .

  5
  1. tmoore

   Sawa 25 marca 2020 o 18:04Odpowiedz
   @tmoore

   Nie bardzo wierzę w tę moc naszych „przyjaciół” ze wschodu.
   odpowiadam:
   1. W USA na skutek kryzysu Trump przegrywa, demokraci odwracają się od Europy Wschodniej i Centralnej. Wygrywa doktryna “Obamy” i Niemcy są wydelegowane do rządzenia Europą Wschodnią again.
   2. Dekompozycja EU z “wyjęciem” Włoch – stare marzenie Breżniewa z lat 70 tych
   3. Osłabienie Chin ekonomicznie komu jest na rękę?
   4. Potoki ludzkie czyli jak się przemieszczają (też turyści) można poddać analizie
   5. Jeden z 3 krajów z know how na temat broni biologicznej
   6. Koszty – parę tysięcy staruszków z punktu widzenia towarzyszy wschodnich jak mawiał Guy – żadne

   1
 4. red.007

  Teza z poniższego wpisu nadal aktualna,sytuacja W20 jeszcze nie rozstrzygnięta:

  “red.007 23 marca 2020 o 21:05
  Jeśli jutro nie zejdziemy poniżej dna z 18 marca(być może od razu zaczniemy wzrost)to jest szansa na kontynuację wzrostu powyżej szczytu z 20 marca.
  W przypadku wystąpienia takiej okoliczności,niekoniecznie należy zaraz ogłaszać hossę.
  Zejście poniżej 18 marca,dalsze spadki.”

  Jeśli jutro wybijemy szczyt z 20 marca,to coś więcej napiszę.

  1
 5. tmoore

  Do Pana Wojtka
  Zakładając przesunięcie w czasie prognozy pt “gdzie jesteśmy” czyli mamy koniec 1915 lub 1916 (nowa broń zostala zastosowana) a trwa próba odwrócenia kluczowego sojusznika (bitwa o Dardanele) a teraz bitwa naftowa o ceny ropy. Wielka Rewolucja w Rosji dopiero za 2 lata czy można przeprojektować cykle żeby jakoś to grało?

  1
 6. podczaszy1

  @ macerson

  Kiedyś zdaje sie czytałem i oglądałem trochę z tego co Ty obecnie. Trochę z nudów trochę z ciekawośći. Wiesz jak to się skończyło? Przeszedłem w 100 % na pozycje chrześcijańskie/ właściwie katolickie.

  Ciekawi mnie czy dotarłeś już do tego gościa co mówi o przebiegunowaniu Ziemi po 676 lata od wielkiej dżumy z XIV wieku ? :)))

  4
  1. mac-erson

   @podczaszy
   W sumie to aż tak bardzo nie dociekam szczegółów. Przyjmuję lub odrzucam dane koncepcje przez swoją intuicję. Interesuje mnie sam kontekst totalnego zakłamania nas przez górę i Watykan. Dodatkowo bardziej skupiam się nad własnym wnętrzem, wnoszeniem świadomości istnienia, odłączaniem umysłu, przyjmowaniem wszystkiego takim jakie jest i życie dniem dzisiejszym a nie projekcjami umysły przeszłymi i przyszłymi.

   PS. Według wielu koncepcji nie było żadnej dżumy tylko promieniowanie (w tamtych czasach budowano podziemne schrony na potęgę)

   1. podczaszy1

    No właśnie o to promieniowanie mi chodzi. Widziałeś filmik z tym polskim wynalazcą-racjonalizatorem?

    Odnośnie Watykanu. On najmniej tu coś zaciemnia, a najwięcej Ci co krzyczą to Watykan.:)))
    To jest działanie typu: złodziej krzyczy, że ofiara jest złodziejem.

    2
    1. mac-erson

     Nie jestem przeciw kościołowi niech prowadzi swoje owieczki tylko mądrze, myślę, że nastapi jakaś naprawa kościoła, zmiana skostniałych struktur itp bo inaczej będą uciekać. Widzę po prostu duże zakłamanie i karniemieni nieprawdą – odnośnikiem dla mnie są min. stygmatycy np. O. Pio, Bongiovanni itp.

     2
 7. Griot1234

  Jak przeczytacie Panie i Panowie raport z 16 marca prof Fergusona i pożniejszej reakcji na niego premiera WB i dzisiejszy wywiad z Panem Milewskim w radio wnet bądź cały jego tekst w alergologii to widać jak na dłoni ze Państwa o dobrej służbie zdrowia pracują normalnie opróćż gastronomii urzedów (co ciekawe) i turystyki mówię tu o gospodarce niemieckiej gdzie śmiertelność do zakażeń jest niska. i to jest właściwa droga,Ale co zrobić w krajach typu Polska Włochy to naprawde trudna sytuacja i moim zdaniem plan pomocy rzadowej wcale tego nie uwzględnia .pożyjemy zobaczymy.a niedowład jest na każdym kroku. np granice przekroczyłem 19 marca a decyzje o kwarantannie mam od 23 marca .dobrze ze sie dowiedziałem od kontrolujacego mnie policjanta.ale jak mój pracodawca sie na to popatrzy skoro myslelismy ze kwarantanna liczona jest najpóżniej od 20 go jednym słowem delikatnie istny cyrk

 8. noob

  Guy Fawkes 25 marca 2020 o 17:21Zaloguj się, aby móc odpowiedzieć
  @Sawa

  //Nie bawię się w takie granie, ale poznaj moją moc:
  S&P next stop: 1820.//

  Bardziej pasuje najpierw 1950, a potem 1700

  ulala,kto da mniej?
  moze i zejda zrobic nowy dołek w drodze do 5090?,wczesniej 4070 obiwiazkowe ,moje elki wolałyby nie.

  2
 9. witcher

  @WB
  Mam pytanie.
  Jaką kapitalizację straciły indeksy amerykańskie z powodu ostatnich spadków i gdzie są te pieniądze?
  Pytam w kontekście dodruku tych nowych 2 bln$.
  Ile trzeba będzie wpompować w Wall Street żeby wyrównać szczyty?
  Czy jest Pan w stanie to policzyć? Dziękuję.

 10. ElSecator

  Zdrowy rozsądek mówi, że to wszystko powinno runąć z łoskotem, a kiedy opadnie kurz, ludzie powinni zakończyć erę patologii rezerwy cząstkowej, zakasać rękawy i odbudować system na nowo.
  To mówi rozsądek, ale giełdy już od dawna nie kierują się rozsądkiem, więc póki co pozostaje nam rzut monetą w Las Vegas na Książęcej.

  1
    1. mac-erson

     Karnak jadę zgodnie z projekcją pażdziernik 2008. Tam były 3 dni wzrostu i potem dwa spadku w US. Całą ta fala pażdziernik 2008 prezentuje się bardzo podobnie do obecnej więc próbuję grać zgodnie z tą analogią. Zostanę do piątku gdzie będę szukał zamiany na L.

  1. mac-erson

   Dzisiaj DAX i NSQ dojechały do swoich głównych linii trendu spadkowego (od szczytu). Zagrałem więc S-ki przy liniach z łatwym stopem – przebicie opadającej linii. Może być tak jak mówisz, że rodzaj większej korekty ABC ale równie dobrze może być powrót do spadków z nowymi denkami.

 11. fast_market

  Chyba na jakiejś konferencji ok. 17.00 widziałem wypowiedzi Shultz’a, że “temporary” mogą kupować udziały w spółkach. Niestety tylko hasło i nie widziałem rozwinięcia, ale też nie miałem czasu szukać.

 12. fast_market

  Backed by broad political support, the government plans to unleash a barrage of debt-financed measures totaling more than 750 billion euros to counter what Merkel called the biggest challenge to Germany since World War II. The package includes loans, guarantees and aid for large and small companies as well as money to buy stakes and even completely nationalize some stricken businesses.

  https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-25/germany-approves-emergency-borrowing-for-historic-virus-bailout-k87ephwe?srnd=markets-vp

   1. fast_market

    Ja to rozumiem i się zgadzam, że lepiej płynność trzymać, ale to zarządzający w konkretnej firmie powinni oceniać i decydować.
    Jakoś dziwnie nie pasuje mi to do kapitalizmu.
    Coś się chyba kończy…

    1. mac-erson

     David Wilcock amerykanin jeden z bardziej znanych niezależnych ludzi w ameryce, badacz prawdy, mający wielu informatorów w służbach specjalnych lansuje od jakiegoś czasu tezę, że na ziemi ścierają się dwie strony:
     – ciemna strona ((iluminaci, masoni, mafia, grupa trzymjąca kasę itd), która chce nowego porządku świata – wirus jest przykładem ich działania, cały czas próbują odsunąć Trumpa- patrz np. sprawa impitchmentu, ciemna strona chce podporządkować ludzkość, wprowadzić max. kontrolę każdego, zniewolić techonologiami, szczepionkami itd.
     – jasna strona (Trump w Ameryce jest jej osią). Z tego co mówił David Trump niedługo ma zrobić spektakularne aresztowania

     Wiadomo to tylko jakaś tam hipoteza -;)

  1. bank_root

   Zakazują buybacków chyba tylko firmom, które dostaną rządową pomoc? Chodzi o to, żeby pieniądze podatników nie szły na buybacki. Z lektury komentarzy na amerykańskich forach wnioskuję, że zwykli amerykanie są wściekli na ratowanie korporacji ich pieniędzmi, więc gdyby rząd ratował firmy bezwarunkowo, tak jak banki w 2009, to byłoby polityczne samobójstwo. Osobiście uważam, że to słuszne. Jeśli firma jest ratowana pieniędzmi podatkników, to nie powinna myśleć o buybackach, ani premiach dla zarządu, dopóki nie odda pomocy i nie zacznie samodzielnie wypracowywać zysków. A i wtedy powinna przez 2-3 lata podzielić się dywidendą z podatnikami, w podzięce za uratowanie.

   Przy okazji, witam jako wieloletni czytelnik bloga. Od dziś będę też czasem pisał :).

   3
   1. bank_root

    Buybacki w Stanach to temat na osobną dyskusję. Tak jak wspomiałeś, finansowane długiem (patologia niskich stóp procentowych). Niedawno czytałem art. w którym autor podawał, że w ostatnich latach generalnie inwestorzy instytucjonalni, fundusze emerytalne itp. zmniejszali cały czas pozycję w akcjach, inwestorzy indywidualni byli mniej więcej na tym samym poziomie, a popyt na akcje nakręcały buybacki.

    1
    1. fast_market

     No właśnie. To ja bym teraz oczekiwał, że Ci sami inwestorzy powinni odkupować sprzedane wcześniej akcje.
     Na razie tych mechanizmów stabilizujących sytuację jakby nie widać. Tylko “szantaż” rynku wobec Państwa.
     Zresztą u nas to samo: poniedziałkowa aukcja zamiany obligacji, w której banki domagały się odkupu od nich obligacji (WZ) w size 10 miliardów. Banki sprzedały, aby następnego dnia odkupować je na rynku po znacznie wyższych cenach. Dla mnie to chaos i brak pomysłu…

     1
 13. Guy Fawkes

  @Bartek

  Nie tylko Ty się uczysz, ja się też uczę.
  Zaczynam się skłaniać do Twojego stanowiska.
  Nie całkiem, skoro już tłumimy pierwszą falę, żeby się system nie zawalił, to zróbmy to do końca (20.04 ?).

  A potem wszystko powinno wrócić szybko do normy.
  W razie nawrotu, trzeba chronić tylko grupy ryzyka.
  Zakładam, że ten wirus nie przyniesie jakichś dalekosiężnych fatalnych skutków dla ludzi młodych.

  Nie ma innego wyjścia, socjalizmu jest już na świecie ”do przesytu i mdłości”. A człowiek nie uniknie tego, że jest śmiertelny.

  1

Dodaj komentarz